Opgewonden Franse betogingen na bomaanslag in Europese wijk Sukarno ontslag weigert kabinet Een dode en drie zwaar gewonden in het verkeer Onverwachte wending in Belgische schoolstrijd Perón afgetreden als partijleider Hij zal zich ook niet meer candidaat stellen voor het presidentschap Algemene loonronde is voorlopig nog niet gewenst Verbondsraad D van Amerikaanse Joden Zeventien dodenvijf en zestig gewonden Jongens stelen zwaar vergif Zandvoort gehuld in mistbanken Vrees voor nieuwe ongeregeldheden Leger verwerpt regeringsvoorstel Twee kinderen te Someren door groentewagens overreden Compromisvoorstel van Rollin Kias z Geen verzoek naar S.E.R. om advies Het weer ZATERDAG 16 JULI 1955 79ste JAARGANG No. 26347 Gevaarlijke buit reeds gedeeltelijk achterhaald Gevaar voor baders Siamese tweeling in Berlijn Gebed voor hen die leiding moeten geven Amerikaanse wapens voor West-Duitsland Radiotoespraak van Eisenhower |||8pR! KKW06DE BOUWKOSTEN. verhoogde 8udragen m °M' Tod': •-»* HAVENSTAKING IN BRISTOL ZON, MAAR OOK WOLKEN ^Aan zee) Suède Damesjasjes f 110.- Sociaal commentaar O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Fransen en Marokkanen In de nacht van Donderdag op Vrijdag 's uit het pand van een pharmaceuti- sche groothandel te Utrecht een aantal Jmpullen met tubocuracine en miosta- une, een hoeveelheid tabletten en enige andere medicijnen ontvreemd. De ampullen en tabletten bevatten zwaar vergif, reden, waarom de Politie eventuele vinders ernstig Waarschuwden. Geschrokken door een krantenbericht, heeft Vrijdagavond een dader zich vrijwillig bij de politie gemeld en de helft vai. de gestolen artikelen ingeleverd. Hij noemde boven- uion de naam van een tweede inbreker, mj wie de politie een inval deed, maar biets vond. De knaap het waren jongens van 14 en 17 jaar verklaar- de> dat hij 's middags de voor hem Waardeloze ampullen kapot geslagen au in de vuilnisemmer gegooid had, die f? de namiddag geleegd werd. De poli- lle hoopt nu Zaterdagmorgen op de vUilniisbelt de andere helft van de levensgevaarlijke buit te vinden. Duizenden bezoekers van het Zand- Voortse strand werden Vrijdag her haaldelijk onaangenaam verrast door plotseling uit zee opkomende mistban- hen. Koesterde men zich nog een °Senblik tevoren in de warme stralen Pa tl ^e zon, de zeedamp onderschepte de zonnestralen en bracht overigens Zóveel koelte mee, dat de zonnebaders ijlings warme kleding aanschoten. Na een kwartier of een half uur Was het leed weer geleden en heerste was net ncj wepr stralende zon- mist was soms zó dik, het strand af de wa- Na een kwartier het le er op het strand weyr neschijn. De dat men van tertoren nauwelijks meer kon onder scheiden. Voor baders leverde de mist het ge vaar op, dat zij het strand niet meer konden zien en daardoor zich niet meer konden oriënteren, De politie verbood daarom verder in zee te gaan dan tot de eerste bank. In de bad inrichtingen werd eenzelfde maatregel genomen. Tochten met pleziervaartui gen en kano's op zee werden door de Politie verhinderd. raken slaags in Casablanca In Casablanca is het gisteravond tot ernstige ongeregeldheden gekomen, na dat Fransen, die het voor het meren deel niet eens zijn met de nieuwe li berale politiek van de Franse regering in het protectoraat Marokko, de gehele dag betogingen hadden gehouden. Her haalde malen zijn Fransen en Marokka nen hierop met elkaar slaags geraakt, waardoor tot nu toe zeventien doden zijn gevallen en vijf en zestig gewon den. Onder hen bevinden zich acht zwaar gewonden. Vandaag zijn twee bataljons parachutisten van het Vreem delingenlegioen in Casablanca aangeko men om te trachten de rust te herstel len. De Franse bevolking was Donderdag al in grote opwinding geraakt door de bomaanslag op een café in de Europese wijk van de stad, waar Fransen feest vierden ter gelegenheid van de veer tiende Juli. Deze Marokkaanse geweld pleging vormde de eigenlijke aanleiding tot de betogingen van de Fransen. De Franse autoriteiten hebben bekend ge maakt dat de begrafenis van de zes slachtoffers van de bomaanslag van Donderdagavond vanmiddag om drie uur zal geschieden. Er zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen om te voorkomen, dat het tijdens de begrafe nisplechtigheid tot nieuwe en wellicht nog fellere botsingen zal komen. In Casablanca zijn namelijk vlugschriften verspreid, waarin de Europese inwoners worden opgewekt zich allen achter de begrafenisstoet te scharen. Ook gistermiddag deden zich onge regeldheden voor, toen betogers be stuursgebouwen trachtten te omsinge len. Hierbij kwam een politieman om bet leven. Een andere agent liep ver wondingen op. 's Avonds werden voer tuigen van Marokkanen omvergeworpen en in brand gestoken. Ook werd brand gesticht in Marokkaanse winkels en in een houtopslagplaats. Bjj deze geweld daden werd een aantal Marokkanen ge wond. Bjjna tweeduizend blanken deden een aanval op het gebouw van het dagblad „Maroc Presse". Men slaagde er in te verhinderen, dat de betogers het £e~ bouw binnendrongen. Met stenen werden daarop ruiten stukgegooid, waardoor twee personeelsleden van het dagblad verwondingen opliepen. Ook vele ruiten van de bes£lur/fg®r bouwen moesten het ontgelden. Hondom de woning van de Franse resident te Casablanca was gisteravond een coraon gelegd van Senegalese en Marokkaanse soldaten. Het stadscentrum werd her schapen in een legerkamp. Bp belang rijke gebouwen en op drukke kruispun ten waren politiemannen en militairen samengetrokken, gewapend met mac™" nepistolen. De Franse autoriteiten heb ben te Casablanca een uitgaansverbod afgekondigd van negen uur s avonds tot vijf uur 's ochtends. (Reuter, A.F.P.) Dr. Wilhelm Heim, eerste chirurg van het inWest-Berlijn gevestigde „Rudolf Virchow-ziekenhuis" heeft verklaard, dat hij niet eerder tot een operatie op een elf maanden oude Oost-Duitse Sia mese tweeling zal overgaan alvorens hij een zorgvuldige studie heeft ge maakt van de medische films, die ge maakt zijn van de geslaagde scheiding door Nederlandse doktoren van de zo genaamde „Friese tweeling" in Leeu warden. Het landelijk secretariaat van de Katholieke Actie, Postbus 2, Heem stede, wijst ons op het gebed, dat het indertijd verspreid heeft, en dat, nu de conferentie der Grote Vier te Genève begint, weer actueel is. Het is een gebed voor hen, die lei ding moeten geven. Hieronder volgt de tekst: O God, Gij hebt ons geleerd te vragen, dat uw H. Geest moge uit gezonden worden om het aanschijn van de aarde te vernieuwen. Wij bidden U, zend uwen H. Geest uit over hoofd en hart van hen, die lei ding moeten geven, opdat zij hun verantwoordelijke taak in het open bare leven volgens de leiding van uw Goddelijke Voorzienigheid mogen volbrengen. Door Christus, Onzen Heer. Onze Vader Wees Gegroet. De Indonesische premier, Ali Sastroa- midjojo heeft aan president Sukarno het ontslag van zijn kabinet aangeboden, doch deze heeft geweigerd dit te aan vaarden, zo verneemt Reuter uit re geringskringen te Djakarta. President Sukarna is vandaag van zijn paleis in Bogor in de hoofdstad terugge keerd. Omstreeks het middaguur had hij een onderhoud met vice-president Hatta, rt. Gisteren is er een onverwachte wen- 'ng gekomen in de bespreking £et parlement over de onderwijswet ~°Uard. De vroegere voorzitter van ae ^enaat, de heer Struye (C.V.P dr0"g flao op een verzoenende oplossing va_ J'; onderwijsstrijd. De socialistische ai- ee^aardigde Rollin deed op ziin beurt hetwelk z«n beoogt de Ona lcgenvoorsiv.., wijswetten van Collard in te trek- tegenvoorstel, pwijswetten van Collard in t< help Wanneer als tegenprestatie de ge- ij onderwijswetgeving van Pierre to Jbel te niet wordt gedaan, zodat de v "stand hersteld wordt, die er was °rdat de homogene C.V.P.-regering an het bewind kwam. „Fe C-V-P'-fractie vroeg op het bedenktiiriVaTV i" dertiS minuten kfneen rfLi? anderhalf uur bespre- dat de C V pefrle,heer Struye mee, parlement zich n 7? het Be'gische slissing onmogelijk, omdat hit voorl stel Rollin verregaande gevolgen voor het onderwas met zich mee brem* Mochten, de CV.P afgTvlard'gdln menen zich met bp het voorstel van Rollin te. kunnen aansluiten, dan wenste hij toch verdere algemene be sprekingen. Gistermiddag heeft de C.V.P.-fractie in het Belgische parle ment verder overleg gepleegd met het partijbestuur. De uitslag van dit overleg is nog niet bekend. Over de verboden K.R.O.-reportage van de Zondag te Brussel gehouden Rooms-Katholieke betoging tegen., het onderwjjsontwerp zijn na nadere bijzon derheden bekend geworden. Vrijdag 8 Juli had de K.R.O. via de Nederlandse Radio-Unie het N.I.R. gevraagd - in overeenstemming met de gebruikelijke internationale regeling °m de be schikking over een studio en technische hulp voor het monteren en overzen den van een reportage. Dit verzoek Werd ingewilligd. Toen de K.K.u.-re- i^e eerste Amerikaanse wapens voor Sereenheden van het nieuwe West- Q,bitse leger zullen dit jaar worden 5,Seleverd, zo wordt van Amerikaanse ?Ude te Bonn vernomen. West-Duitsland •Vijgt moderne wapens, zoals aan de bbdere Navolanden worden verstrekt. De eerste zendingen worden door Amerika geschonken. (Reuter) porter zich Zondag meldde, moest hij zijn paspoort afgeven en werd hem meegedeeld, dat er 's middags een schrjjven was ontvangen van de gede legeerde van de minister van Verkeer, Anseele, waarin technische hulpverle ning aan buitenlandse omroepen was verboden. De reporter vroeg een on derhoud met deze gedelegeerde om hem de reden van het verbod te vragen. De gedelegeerde verklaarde geen reden te kunnen opgeven, omdat de beslis sing door de minister was genomen. RO zou de reden alleen kunnen emen door zich schriftelijk tot de S ter te wenden. Bij het verlaten ?imSWHn kreeg de reporter zijn pas- der studio Kreeg K a heeft mee. Ppdeeld zijn verdere stappen bij de gedeeld, zijn jn overwegmg. Belgische regering s ANP) Vrijdagavond heeft op de Rijksweg van Rotterdam naar Dordrecht ter hoogte van Ridderkerk een bromfiets rijder bij een botsing het leven ver loren. Het was de 26-jarige B. uit Schiedam. Toen er een auto uit de richting Dordrecht naderde, zag zpn duo-rijder de botsing aankomen en liet zich op de weg vallen, waardoor hi) zich waarschijnlijk het leven redde. De berijder van de bromfiets sloeg met zijn hoofd tegen een boom en moet op slag dood geweest zijn. Vrijdag is in de Coöperatiestraat te Someren het 2-jarige jongetje F.V. over reden door een groentewagen van de handelaar A.G. In de namiddag werd het eveneens 2-jarige jongetje A.H. in de Kloosterweg overreden door de groentewagen van de handelaar B. Beide jongetjes zijn in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis te Geldrop overgebracht Voor hun leven wordt gevreesd. Vrijdag omstreeks half vijf is in de Bleekerstraat te Zaandam een brom fiets ontploft, die door de heer J. H. uit Amsterdam werd be reden. De bestuurder wiens jas ver moedelijk don het heetlopen van de motor in brand was geraakt, had zijn voertuig neergegooid en zich in het gras langs d~ weg gerold om de vlammen te doven. Enige seconden later ontplofte de bromfiets met twee harde knallen. Ongeveer tien ruiten in de onmiddellijke nabijheid spron gen en enige brokken ijzer sloegen ruim 40 meter weg. De bestuurder werd niet ernstig gewond. Te Voorburg ïeeft zien Vrijdagmiddag een aanrijding voorgedaan, waarbij de 68-jarige T.J. T. uit Voorburg levens gevaarlijk werd gewond. Op de Prinses Mariannelaan twee wielrijders nage noeg naast elkaar. Door onbekende oorzaak raakten zij elkaar, waardoor de linker wielrijder iets ging slingere Juist op dat moment passeerde een vrachtauto met aanhangwagen. De wiel rijder werd door de aanhangwagen ge grepen en tegen het wegdek gesmakt. Hij raakte hierbij levensgevaarlijk ge wond. Men heeft hem overgebracht naar het ziekenhuis St. Antoniushove. President Eisenhower heeft gister avond in een radiotoespraak verklaard met een zeer ernstig doel naar Genève te gaan. Dit doel, zo zei hij, is „samen met mijn collega's een poging te doen, verandering te brengen in de geest, die gedurende de afgelopen tien jaar de betrekkingen tussen alle regeringen over de gehele wereld heeft gekarak teriseerd." De president verklaarde verder dat als in de verklaringen van de Russische premier Boelganin, eerder op de dag de oprechte wensen van de mannen in het Kremlin tot uitdrukking werden ge bracht, er geen „moeilijkheden" zou den rijzen op de komende topconferen tie te Genève tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. =F HMMMWH dat veertig minuten duurde. Daarvoor hadden minister-president Ali Sastroa- midjojo en vice-premier Zainul een be zoek aan Hatta gebracht. Vanmorgen heeft voorts het partijbestuur van de P.N.I. vergaderd. Ook mr. Ali Sastroa- midjojo was op de vergadering aanwe zig. Daarbij is de kwestie van het aftre den van de regering besproken. Noch Sukarno, noch Hatta wensten na afloop een verklaring af te leggen Van welingelichte zijde verneemt PIA, dat kolonel Lubis gisteren een ont moeting heeft gehad met enkele leiders van de PSII. Volgens AFP heeft Lubis de regeringsvoorstellen tot oplossing van de Iegerkwestie verworpen. Volgens an dere onbevestigde berichten zou het le ger de eis stellen, dat de kwestie vóór Zondagavond, dus voor het vertrek van Sukarno naar Mekka, moet zijn opge lost. (UP-AFP De Argentijnse president, generaal Perón, is afgetreden als leider van zijn partij, aldus is gisteren uit Buenos Aires vernomen. Perón zei dit tot congresle den, die door hem werden ontvangen. Hij voegde er aan toe, dat hij presi dent over geheel Argentinië zal blijven. De president zei verder, dat Argentinië op het punt staat een nieuw stadium binnen te treden, waarin er politieke vrijheid voor alle groeperingen en pers vrijheid zullen zijn. „Tot nu toe", zo zei hij, „heeft mijn regering het revolutionnaire mandaat van het volk uitgeoefend, maar nu ma ken wij een einde aan dat stadium om in de grondwet vrijheden en waarbor gen ten volle tot haar recht te doen ko men." De leiding van de partij wordt overgedragen aan partij-autoriteiten, aldus Perón. De Argentijnse president deelde ver der mee, dat hij zich niet candidaat zal stellen voor een derde ambtstermijn ais president. Volgens de grondwet moeten in 1958 presidentsverkiezingen worden gehouden. Waarnemers te Buenos Aires verwachten ze echter veel eerder. Ook zal de uitzonderingstoestand die sedert een mislukte militaire staatsgreep in September 1951 van kracht is, worden opgeheven, Krachtens de huidige regle menten mag de politie mensen voor on bepaalde tijd in hechtenis nemen. De Rooms-Katholieke kerk in Argen tinië heeft gisteren bekendgemaakt, dat op de plaats van het door brand ver woeste aartsbisschoppelijk paleis te Buenos Aires een gebouw van tien ver diepingen zal worden gebouwd. Volgens kerkelijke autoriteiten zal het gebouw dienen tot aartsbisschoppelijk paleis, en zetel van de katholieke actie en andere Rooms-Katholieke organisaties. Wij vernemen van welingelichte zijde, dat de Stichting van de Arbeid in haar Vrijdag gehouden vergadering besloten heeft, de Sociaal-Economische Raad vooralsnog niet te verzoeken advies uit te brengen over de mogelijkheden voor een nieuwe loonsverhoging. Dit betekent dat een algemene loonronde noch in de vorm van loonsverhoging, noch in de vorm van verlengde vacantie en verhoogde vacantietoeslag voorlopig aan de orde gesteld zal worden. Men schijnt vrij algemeen van inzicht te zijn, dat een algemene loonronde op dit moment een ongunstige invloed op het prijspeil zou kunnen uitoefenen, het geen zowel voor de vergeten groepen als voor de exportpositie zeer onge wenst geacht wordt. Een belangrijke factor is verder, dat de productiviteits- stijging in 1955 slechts 1 a 1,5 pet. zal bedragen, zodat daarvoor voor een algemene loonronde ook nauwelijks ruimte aanwezig is. Vanuit de kosten van levensonderhoud bezien zou men aan een eis tot loonsverhoging meer kracht bij kunnen zetten, doch om bovengenoomde bezwaren, waaraan ook de regering haar bekende afwijzende standpunt ontleend, schijnt men de verlichting meer te willen zoeken in de richting van een voortgezette poli tiek van prijsverlaging. Vóór de aanvang van de vergadering van Vrijdag meldde de socialistische pers, dat de Stichting de S.E.R. zou verzoeken een economische analyse op te stellen waaruit moest blijken of er voor een loonsverhoging enige vorm van ruimte aanwezig is. Zoals men weet is dit de eerste stap welke voor het tot stand brengen van een loonsverhoging in ons geleide systeem gezet pleegt te worden. Hetzelfde gebeurde in Juli van het vorig jaar voor de welvaartsloonron- de van October. Men meldde verder nog, dat het gevraagde advies vooral de aan dacht zou besteden aan de vacantie- verlangens van het N.V.V., terwijl de gehele procedure een versneld ver loop zou hebben. Deze verwachtingen zijn dus niet in vervulling gegaan, waaruit men kan afleiden hoe groot de verwarring aan het loonfront momenteel is. Uit het feit, dat voorlopig geen toonbeweging te verwachten is, behoeft dan ook ze ker niet te worden opgemaakt, dat de vakbeweging in dit jaar niet opnieuw met eisen zou kunhen komen. De ont- N or man echtgenote Vrijdagmorgen is de president van de Synagoge Counsil ojfrgriaï„^j^gde de'heer SalMeeninfclijste door H. M. de Koningin op Paleis Soestdijk ontvangen. Tijdens deze ontv™0™°„jtiidens de oorloasiaren voor de Koningin, waarin dank wordt gebracht voor hetgeen Nederland tijdens ae oorlogsjaren voor ae De staking begon, nadat veertig boot werkers het werk op het Duitse schip „Rehhorst" uit Hamburg hadden ge staakt. Zij verklaarden, dat de afme tingen van het timmerhout dat werd gelost en de manier van lossen maak ten, dat zü geen voldoende dagloon het betreft hier stukwerk zouden halen. (Reuter) wikkeling duidt er echter wel op, dat men voor het standpunt der regering, dat voorlopig rust op het gebied van lonen en prijzen geboden is, begrip weet op te brengen. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat in de toekomst ongetwijfeld meer en meer geëist zal worden van een effectieve prijsverla- gingspolitiek. (Van onze weerkundige medewerker) Ook tijdens het weekeinde blijft het droog zomerweer met weinig wind. De wind is Noordelijk en dat brengt voor al tegen de avond en ook in de och tenduren langs de kust het gevaar voor binnendrijven van lage wolken met zich mee. Overdag heeft de zon nog veel kracht en tost zij de bewolking vrijwel overal op. In Brab. en Limb, kwam Vrijdagmiddag hier en daar r.og een onweersbui voor. In dat deel van Nederland steeg de temperatuur tot 29 gr. C. tegen 21 23 gr. C. aan de kust. Regen is er gedurende het week einde niet te verwachten terwij) er overdag vrijwel overal zonnige perio den zullen zijn. In Noorwegen werd het Vrijdag na meer dan een week lang zeer warm te zijn geweest iets koeler, maar in Stockholm werd nog 33 gr. C. gemeten. Overdag zonnige perioden met temp. van 21-24 gr. C. maar ook af en toe van zee binnendrijvende wolkenvel den. Weinig wind. Zeewater 15 16 gr. C. Aanhoudend droog weer. Advertentie Vannacht veel bewolking en plaatselijk mist. Morgen overdag vooral in het binnenland weer op klaringen. Overwegend droog. Over het algemeen weinig veran dering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Zondag: Zon: 4.41-20.54. Maan: 2.07-19.16. Maandag: Zon: 4.42-20.53. Maan: 3.20-20.02. (Van een medewerker) e Verbondsraad van de K.A.B. is een tweemaal per jaar te rugkerende interessante en be langrijke gebeurtenis. Interessant, om dat daar bijeen zijn de vertegenwoordi gers van een (georganiseerde) bevol kingsgroep, die zowel in omvang als in betekenis steeds meer toeneemt. En dat toenemen slaat dan zowel op de bevolkingsgroep zelf als op het georga niseerd zijn. De geschiedenis van deze maatschappelijke groepering is nog be trekkelijk jong. Natuurlijk zijn er door alle eeuwen mensen geweest, die in loondienst voor andere mensen arbeid verrichtten. In ons katholieke taalge bruik bezigen we nog steeds de uitdruk king „slafelijke arbeid", welke term de herinnering levendig houdt aan een in de beschaafde wereld voorbije perio de, waarin de ar beid, waartoe in hoofdzaak licha melijke inspan ning werd ver eist en die voor namelijk op de bevrediging van lichamelijke behoeften was gericht aan slaven werd opgedragen. D.w.z. aan mensen, die geacht werden de gelijke te zijn van dier of werktuig en als zodanig het absoluut bezit wa ren van hun meesters. Deze vorm van slavernij is practisch geheel verdwenen, dank zij de invloed van het Christendom. Wat een lange, belangwekkende, en vaak trieste ge schiedenis ligt er echter tussen de verklaring over de zedelijke gelijkheid van aile mensen van de H. Paulus („Er is geen verschil tussen slaaf en vrije; Gij zijt allen één in Christus Jesus". Gal. 3.28) en de, uit onze naoorlogse dagen stammende, internationaal over eengekomen verklaring over de rechten van de mens. Was het destijds een schande hand arbeider te zijn, het grote vervolghoofd- stuk op de vrijlating was en is de er kenning niet alleen van de waarde maar ook van de waardigheid van de arbeid in het algemeen. Weliswaar hebben de arbeiders, sinds ongeveer n eeuw ontwaakt uit hun onzelfstandig- heidsslaap, aanvankelijk zelf het leeu wendeel moeten opbrengen in de strijd om deze erkenning, maar steeds alge mener wordt de mens-handarbeider in het maatschappelijk verkeer aanvaard als de zedelijk gelijke van iedere andere mens. Naar onze mening is hierin een van de oorzaken gelegen van de groei dezer groep. De eerste Twentse industriële textiel bewerkers werden gerecruteerd uit de z.g „zelfstandigen", kleine boertjes, te vens thuiswerkers. Zij werden practisch uitsluitend economisch gedwongen hun z.g. vrijheid te ruilen voor een karige boterham: zij behoorden in ons land tot het vroegere industrieproletariaat. De afschrikwekkende geschiedenis van deze bevolkingsgroep, met haar rechteloos heid en machteloosheid, moet ons de schrik en weerzin verklaren van vele andere kleine zelfstandigen, die tot in onze dagen het „liever kleine baas, dan grote knecht" handhaafden. De hedendaagse arbeider evenwel komt in het algemeen beslist niet meer m aanmerking voor de kwalificatie verrichter van slafelijke arbeid". De geschoolde vakman heeft als regel meerdere jaren van theoretische en practische vorming achter de rug en naast de directe verantwoordelijkheid voor een juiste uitvoering van de be perkte arbeidsopdracht draagt hij ver antwoordelijkheid voor het geheel, zo wel van onderneming als van bedrijf, ja zelfs van geheel het land. Dit heeft er toe geleid dat vele zelfstandigen, gelet ook op de behoorlijke welstand, die een vakbekwaam en zedelijk hoog staand arbeider kan bereiken, de voor keur zijn gaan geven aan de status van loon-arbeider boven die van kleine zelfstandigen. De industriële noodzaak om velen in het arbeidsproces te laten samenwerken bleef argument nummer één. Uit deze feiten zijn tal van conclusies te trekken, o.a. in verband met het toenemend streven, te breken met het woord „arbeider". Wij voor ons kunnen nog steeds geen verklaring vin den voor het typische feit, dat dit ver langen sterker spreekt bij katholieken dan bij andersgerichten, o.a. de so cialisten. Maar laat ons dit verschijn sel even laten rusten. Feit is dat rond 380.000 van deze mo derne arbeiders zich georganiseerd be zig houden met vraagstukken, die ver uitgaan boven hun persoonlijke belan gen. En daarin is dan de periodieke belangrijkheid van zulk een Ver- bondsraadsvergadering gelegen. De ope ningsrede van de voorzitter is niet een rhetorisch stuk, dat gauw even op een slordige Zondagmiddag in elkander wordt gedraaid. Zo'n redevoering groeit m de loop der maanden en de voeding tot deze groei bestaat uit kennis en wetenschap. Bekendheid met het wel- IaarVsrie''' verkregen in de meer dan §-4 'fsterposten, die de plaatselijke K.A.B.-afdelingen vormen, de duizenden va kaf delingen, de tienduizenden kader leden, die stuk voor stuk de vertrou wensmannen zijn van de leden plaat selijk. Wetenschap, verworven in naar stige studie en met medewerking van academisch geschoolde krachten. Ken nis van zaken, veroverd in overleg met vertegenwoordigers van de werkgevers en van de eerste hoeders van het alge meen welzijn, de overheid. Deze ken nis en wetenschap, in handen van men sen met een hoge moraal en een groot verantwoordelijkheidsgevoel, moet voe ren tot een gedragslijn die men welis waar niet critiekloos, maar in ieder ge val met gezond vertrouwen, mag vol gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1