Misthoorn verstoort 's burgervaders slaap, maar de zon is nu weer doorgebroken Een paar losse centen op sak voor eventueel offer aan Neptunus Het conflict tegen Hitier tweemaal verfilmd mm i Actie-comité in Haarlem-Noord stuurt adres naar minister J. Algera Publiek: stoplichten noodzakelijk I Vertrek uit de haven van IJmuiden bij stralend blauwe hemel yplIBlMS 1 SLEUTEL WEG? IN „REMBRANDT" EN „LIDO" TAXI bestellen? **•13.300bellen Apotheken en dokters diensten Het waarom wordt niet duidelijk gemaakt RHEUMA betekent PRESTATIEVERLIES DE VERKEERSVEILIGHEID OP DE RIJKSSTRAATWEG ZATERDAG 16 JULI 1955 PAGINA 2 Burgemeester Cremers telefoneert ons van Doggersbank BLOEMENDAAL St. Josephschool Gemeente wil over gaan tot aankoop van grond DE SLEUTELSPECIAUST' In Voorhout Burgemeester De Graaf] krijgt ongevraagd ziekteverlof St. T her e si a sp eel tuin Burgerlijke Stand Haarlem „Gek op mannen" „Lach en Vergeet" „Three for the show" „Rear Window" »De 5 Sullivans" „De verlaten Wigwam" SANTPOOR7 Zondagsdienst PERSmiMER BONTMANTEL te koop SUSANA EN JOSé IN bloemendaals openlucht theater Stem in de mist FILMJOURNAAL Y 7~ anmorgen hebben wij via Scheveningen Radio contact gezocht met de 1/ Huiberdina Gijsbertha, waarmee burgemeester U. f. E. M. Cremers van Haarlem gisteren naar zee vertrokken is. Wij kregen een uitgelaten burgervader aan de lijn, die kennelijk met volle teugen geniet van zijn eerste zeereis. De zeevaarders blijken een voortreffelijke reis te maken. Het weer is prachtig en de zee kalm. Alleen vannacht hing er een nogal dichte mist, zodat de snelheid verminderd moest worden. Voor de opvarenden had de mist boven dien nog een ander minder prettig gevolg. De misthoorn, die eentonig en traag met de regelmaat van een klok zijn naargeestige roep over het water kreunde, heeft de slaap van de beide varensgasten-van-de-wal nogal eens ver stoord. Toen schipper Arie van Duyn vanochtend om vijf uur zijn gasten een bezoek kwam brengen, waren ze al klaar wakker. Maar gisteravond hebben ze al een dutje gedaan en ook tussen de mistseinen door lukte het nog wel eens, zodat de prenters wat de slaap betreft toch wel aan hun trekken geko men zijn. Voor schipper Van Duyn zelf was het veel moeilijker. Hij heeft de misthoorn boven op het dak van zijn kajuit staan. Maar de schipper is tevreden met dit weer. Er staat een briesje en een lich te deining, ideaal weer voor zijn gasten. Morgen, wanneer zij in noordelijker wateren komen, verwachten de opva renden wat meer wind, maar zij geloven niet, dat de zuidwester eraan te pas zal behoeven te komen. Op het ogenblik dat wij telefoneerden, voer de Huiber- dina Gijsbertha langs de middelste Dog gersbank, op ongeveer 150 mijl van IJ muiden. Wanneer de schuit op volle toeren kan blijven varen, hopen schip per v. Duyn en zijn mannen morgen avond op de Fladengronden te zijn, zo dat men Maandagochtend meteen met het werk kan beginnen. Op onze misschien wat oneerbiedige vraag of burgemeester Cremers al een offer had moeten brengen aan Neptu nus, antwoordde hij opgewekt, dat daar van nog geen sprake was geweest, maar dat hij op het ergste voorbereid is. Hij heeft in elk geval een paar losse centen in zijn zak, die" hij graag bereid is te offeren. Deze eerste zeereis is hem ove rigens tot nu toe al uitstekend bevallen en wind en weder dienende, zal zij ze ker nog wel eens herhaald worden. Mis schien zelfs deze zomer al in Septem ber, als de burgemeester met vacantie naar Rome gaat en mogelijk een tour over de Middellandse Zee gaat maken. Misschien vindt hij dan ook gelegenheid om zijn boekje „Schipper van de Toe komst" te lezen, dat onze IJmuidense redacteur heeft geschreven en gisteren aan de burgemeester heeft aangeboden. Tijdens deze reis zal van lezen wel niet veel komen, want daarvoor dringen zich te veel nieuwe indrukken op aan de gasten. Bijna hadden wij ons de boosheid van «chipper v. Duyn op de hals gehaald, toen wij bij de burgemeester infor meerden of de boot naar stadsbegrippen niet vies of vet was. De burgemeester was echter vol lof over de properheid aan boord. „Het enige vet dat wij hier tegenkomen, zit op de boterham", ver trouwde hij ons toe. De schipper tekende daar een beetje ontstemd bij aan, dat men alleen maar vet gebruikt in de machinekamer. De heer Arnold, 's burgemeesters medepassagier, heeft het lot moeten ondergaan, dat onze IJmuidense re dacteur hem gisteren bij het vertrek al had voorspeld: hij heeft op de bank moeten slapen, terwijl de burgervader het bed kreeg toegewezen. Deze laatste is nu eenmaal een borelingske op het gebied van de zeevaart en dient dus duchtig verpakt te worden. Met de beste resultaten overigens. Minder goed ging het met de douches. Die bleken namelijk verstopt te zijn, maar temid den van zoveel water zal er wel een goed middel gevonden worden om het eventuele vuil af te spoelen. Voor het overige bleken de passagiers al hele maal gewend aan het leven-aan-boord. Er gebeurt weinig nieuws en het zien van hele scholen haringen en makrelen bleek al een hele opwinding te ver oorzaken. Toch verloochende zich het belangstellende hart van de burger vader niet, want hij maakte gretig van de gelegenheid gebruik om te informe ren of alles in Haarlem nog liep en of er nog nieuws was. Wij konden geluk kig de heer Cremers gerust stellen. Er was nog geen nieuw wegenplan uitge komen. noch voor de Noord-Zuid, noch voor de Oost-West verbinding. Zowel de burgemeester als de heer Arnold verzochten ons tenslotte dringend hun echtgenoten te verzekeren dat het hun goed ging en dat het een voortreffelijke reis belooft te worden. Wij hebben ons Gistermiddag is burgemeester O. P. F. M. Cremers van Haarlem, in gezel schap van de heer A. E. R. Arnold uit Aerdenhout, aan boord van de Kat te ijkse motortrawllogger Huiberdina Gijsbertha aan zijn eerste zeereis begon nen. Voordat het schip uit de haven van IJmuiden vertrok, poseerden de bur gemeester, de heren Arnold (links) en Arend van Duyn, de schipper, voor onze fotograaf. De wens, die burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem reeds enige jaren koesterde, is Vrijdag in vervulling gegaan. Samen met zijn vriend, de heer A. E. R. Arnolds uit Aerdenhout, is htj Vrijdagmiddag even na twaalf uur in IJmuiden aan boord van de motorlogger Huiberdina Gijsbertha KW 85 gestapt, ge volgd door mevr. Cremers en mevr. Arnold, die hun echtgenoten uitgeleide kwamen doen. Plunjezakken en koffers werden aan boord gehesen, want de „prenters" zijn op het meest slechte weer voorbereid, ook al stond de zon zich moe te puffen aan een stralend blauwe hemel. Op het achterschip werd eerst de passagiershut geïnspecteerd. Er is één kooi, zodat een van beide op de bank zal moeten zien te slapen. Krijgt de heer Arnolds zijn zin, dan gaat burge meester Cremers in de kooi, want die maakt zijn eerste zeereis. Voor de heer Arnolds is varen niets bijzonders. Hij is de halve wereld al afgereisd, maar op een logger voer hij nog nimmer. Via het combuis en de mess-room, waar de schaaltjes al voor de middag- pot gereed stonden, ging het gezelschap naar de brug en vandaar in de er vlak achter gelegen hut van de schipper, tevens radiohut en kaartenkamer. Na mens ons blad is hier aan burgemeester Cremers een exemplaar aangeboden van het boek „Schipper van de toe komst" van de hand van onze IJmui dense redacteur. Een aardige bijzonder heid hierbij is, dat het verhaal van „Schipper van de toekomst" zich af speelt op hetzelfde schip, waarmee nu Haarlems burgemeester tracht een be varen visserman te worden. In .de hut van de schipper werden grote kaarten voor de dag gehaald, want vooral de dames waren nieuws gierig hoever hun gades nu wel zou den varen. Een dikke 400 mijl, vertelde schipper Arend van Duyn, die aan het einde van het jaar met de visserij wil stoppen, en hij wees met zijn vinger naar de Fladengronden op goed 58 gra den Noorderbreedte. Dat is rond 2 maal 24 uur varen Noordnoordwest van IJmuiden. Daarna moest de schipper vertellen, hoe je door middel van kruis peilingen precies de plaats van een schip op zee kunt bepalen. Burgemeester Cremers, die graag de regels van het „huis" wilde volgen, was niettemin heel blij, toen er geen be zwaar tegen bleek te bestaan, dat hij zijn jasje uittrok. Het was wel wat erg warm in de hut van de schipper, waar de zon het dak blakerde. Hij had erg veel zin in deze reis, vertrouwde nij on' toe, maar dacht toch Dinsdag weer te rug te kunnen zijn om de vergadering van B en W. te presideren. Eerlijk ge zegd, twijfelen wij daaraan wel een beetje. De Huiberdina Gijsbertha kan pas Maandagmorgen met de visserij be ginnen en zelfs al zou er die dag nog een schip uit de buurt naar IJmuiden vertrekken, waarop Haarlems eerste burger dan kan overstappen dan pog wordt het Woensdag voordat hij in IJmuiden terug is. En wie weet bevalt het burgemeester Cremers wel zo goed, dat hij er nog een paar dagen tegen aan plakt. Hij is in ieder geval Vrijdagmid dag met prachtig zomerweer uitge varen. Als het zo blijft, dan heeft hij beslist oliegoed en zuidwester voor niets meegenomen. van deze aangename uiteraard graag taak gekweten. Burgemeester Cremers weet nog al tijd niet wanneer en met welke boot hij naar Haarlem zal terugkeren. In ieder geval niet met de Huiberdina Gijsbertha, want die blijft nog een tijdje op de Fadengronden vissen. Het is niet waarschijnlijk dat de burgemeester Woensdag al terug zal zijn om de raads vergadering voor te zitten. Of hij zelf nog actief aan de visserij zal deelnemen, zal afhangen van de mening van schip per v. Duyn. De heer Cremers ver trouwde ons echter toe, dat zijn linker en rechterhand waarschijnlijk voor dit werk niet op de juiste plaats zitten, maar het kijken alleen al naar dit be drijf is een genot voor het oog. Schipper Van Duyn zelf is bijzonder vereerd met zijn „edelachtbare lading Hij heeft zijn plechtige burgerpakje, dat hij gisteren bij de verwelkoming aan boord droeg, alweer verwisseld voor de bruine kiel en voelt zich on danks zijn hoge gasten, alweer hele maal thuis. Hij is overigens gewend om prenters aan boord te hebben. „Wij hebben al een paar heel interessante en leerzame gesprekken gevoerd", ver telde hij ons, en de verstandhouding is opperbest. Hetgeen we ons best kun nen voorstellen. „De heren zijn dit te vreden" en wat kan een schipper zich meer wensen? De zestien mannen van de eciuipage en Je twee gasten van de Huiberdina Gijsbertha gaan met prach tig vaarweer en de voortreffelijke lei ding van schipper v. Duyn een prarh- t'ge reis tegemoet. Behouden vaart en vel thuis. .;Xó B. en W. van Bloemendaal stellen thans voor over te gaan tot aankoop van een terrein ten behoeve van de nieuw te bouwen St. Josephschool naast de kerk. Onderhandelingen met de grondeigenaren over de aankoop van terrein, dat gereserveerd is voor de bouw van de school en opgenomen in het uitbreidingsplan Sparrenheuvel, heb ben geleid tot voorlopige overeenstem ming omtrent de koopprijs. Van mevr. E. v. Riessen-Duys moet 1628 m2 wor den overgenomen en van de heer J. C. v. Riessen uit Haarlem 1148 m2, tegen een prijs van f 7 per m2. De geprojecteerde weg van de Bloe- mendaalseweg in de richting van de school moet iets naar het Zuiden wor den omgelegd, zodat de weg gedeeltelijk op grond van de Bispinckstichting komt te liggen. Het bestuur van de stichting heeft daartegen geen bezwaar en wil de strook voor ƒ1.aan de gemeente in eigendom afstaan, onder voorwaarde, dat de gemeente zorgt voor een doelmatige afscheiding. Tegen het ontwerp-plan van Sparrenheuvel zijn bezwaren ingediend door het provinciaal electriciteitsbedrijf van Noord-Holland. B. en W. zijn van mening, dat aan deze bezwaren tegemoet gekomen kan worden door de achter- gevel-rooliijn aan de Korte Kleverlaan op 15 m en aan de Verbindingsweg op 25 m uit de voorgevelrooilijn te plaatsen. Deze grond zal bestemd worden voor kantoor- en bedrijfsgebouwen ten dien ste van het P.E.N. B. en W. stellen de raad voor het crediet voor de grondaan koop te verlenen en het partieel uit breidingsplan Sparrenheuvel vast te stellen. Advertentie II LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Het kabinet van de commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft aan burgemeester drs. C. J. N. de Graaff van Voorhout ongevraagd voor lange tijd ziekteverlof verleend. De heer E. J. M. Kolfschoten, burgemeester van Alkemade, zal het ambt van burge meester i.n Voorhout waarnemen. Deze maatregelen mag men zien als een gevolg van de steeds toenemende onrust, die zich van de bevolking van Voorhout meester maakte. Verscheide ne malen is het beleid van de heer De Graaff door de gemeenteraad in een motie van wantrouwen afgekeurd. De eerste motie kwam in Mei 1954: de gemeenteraad stelde geen vertrou wen meer in het beleid van de bur gemeester ten aanzien van de woning bouw. Maandenlang sleepte deze zaak zich voort, maar tenslotte beloofde de heer De Graaff, dat hij voortaan loy aal zou meewerken. In Februari ech ter van dit jaardiende de raad op nieuw een motie in. Het heette dat de burgemeester zijn belofte niet was nagekomen. Kort daarna werden twee wethou ders, die een bezoek wilden brengen aan de werkzaamheden op het sport terrein, door de politie op last van de burgemeester bekeurd. Het valt te be grijpen, dat men ook in Den Haag op al deze onaangenaamheden, die zich in Voorhout afspeelden, attent werd ge maakt. In dit licht moet men de maat regel zien, die de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland heeft ge troffen. Een van de grootste attracties van het jaar, een uitgebreide Kinderkermis, wordt Zondag a.s. geboden aan de kin deren van de R.K. Speeltuinvereniging St. Theresia. Om één uur worden de speeltuin poorten aan de Spaarndammerdijk ge opend en tot vijf uur kunnen de kin deren genieten van „hun" kermis. Onge veer twintig diverse stands zijn inge richt op het veld, dat bovendien met vlaggen en muziek zal worden omge toverd tot een echt kermisterrein. Voor de ouders, die gedurende de middag alleen maar toeschouwers kun nen zijn, worden 's avonds van acht tot tien uur alle attracties opengesteld. De Haarlemmers die tot nu toe ge meend hebben, dat er tijdens het nazi regiem in Duitsland zelf geen sprake was van verzet, hebben thans de ge legenheid via het witte doek het tegen deel te vernemen. Na de film over ad miraal Canaris, de „goede" chef van de Duitse contra-spionnagedienst, draai en er deze week maar liefst twee films die handelen over de aanslag op Hitier op 20 Juli 1944. In „Rembrandt" draait „De aanslag op Hitler", in „Lido" gaat „Dit gebeurde op 20 Juli 1944". Bei de films vormen voor zovei dat is na te gaan een waarheidsgetrouw verslag van de dramatische gebeurte nissen die geleid hebben tot de aanslag. Men kent de histore, een aantal ho ge officieren van de Duitse Wehrmacht begonnen genoeg te krijgen van de waanzin-strategie van de Führer, die honderdduizenden nutteloze slachtoffers eiste. Een van de grote mannen van het complot was kolonel Graf Stauffen- berg, die uiteindelijk de tijdbom onder Hitler's kaartentafel plaatste. Anderen waren veldmaarschalk Becker en Hauptmann Lindner. De aanslag mis lukte en de staatsgreep liep op niets uit, omdat een aantal officieren weiger den tegen de bevelen der nazi's in te handelen. De bedoeling was geweest na de aanslag een militaire regering sa men te stellen, die de geallieerden vre de zou aanbieden. De bedoeling van deze films is dui delijk: „Er zijr: ook goede Duitsers ge weest," en „wij hebben zelf ook ge tracht er een eind aan te maken, hoe wel onze pogingen mislukt zijn". Zulks is natuurlijk prachtig. Belangrijker is echter waarom die goede Duitsers goed waren en waarom ze geprobeerd heb ben er een eind aan te maken. Uit deze films voor zover ze zich althans bezig houden met deze diepere oor zaken zou men kunnen lezen, dat het de generaals ging om het redden van talloze Duitse (soldaten) levens. Dat men overwegende bezwaren had tegen de strateeg Hitler. Van bekom merdheid om de ellende, de niet-Duit- sers aangedaan, is nauwelijks sprake. Hoogstens uit motieven van meelij, niet van heilige verontwaardiging over het met voeten treden van alle menselijke rechten en van alle ethische begin selen. Dit wil niet zeggen, dat de sa menzweerders zelf die heilige veront- Adverten tie Advertentie Garage: Twtjnderslaan 35 GEBOREN: F. G. de Block—Wes- sels. z; A. H. BultersPaap, z; J. H. WiegelWeber, z; D. H. C. van den HaakVelden, z; W. Korremansvan Merkesteijn, z; H. Hennekes—van der Monde, d; T. van Deventer—Warners, d; H. BrunstingStel, d. ONDERTROUWD: van der Wal en A. C. Noordjjk. GETROUWD: J. W. Jongbloed en E. van der Hulst; J. J. Jonkman en E. H. Kramer; H. J. de Nie en A. de Nie; B. M. Joosten en N. Polderman; D. J. de Vaal en W. A. van Lohuizen; A. Stremming en J. A. Zoet. OVERLEDEN: L. M. Bijnagte, 71 j„ Gijsbrecht van Aemstelstraat; E. Klaas- sen, 57 jaar, Eikenstraat; J. de Graaf, 66 jaar, Gaelstraat; A. Fortgens, 79 j„ Scheepersstraat; A. G. ToebesKerk- heide, 83 jaar, Oosterstraat; H, P. de Goedevan der Scheer, 71 jaar, Si- riusstraat; J. BlomHeijstek, 42 jaar, Ruijsdaelstraat; M. A. C. de Bruijn Nieuwersteeg, 81 jaar. Van der Meer straat; H. Bisschop, 79 jaar, Van Nes straat. Een stralende Lia Dorana, de bekende actrice (Liesbeth in de familie Door snee), stapte gisteren uit de eerste helicopter, die op Haarlems grondgebied landde. Veel belangstelling was er rond het heliveld niet meer te bespeuren; om elf uur bevonden zich op de Wagenweg wel een vrij groot aantal toeschou wers, maar toen men hoorde nog twee uur te moeten wachten, omdat het toestel wegens mist in Brussel niet van de grond had kunnen komen, ver spreidde men zich allengs. Om zeven minuten voor één werd het eerste geronk vernomen van de gemotoriseerde hbelle, die met een grote boog boven het terrein vloog en in Noordoostelijke richting landde. Uit het toestel stapten o.a. Lia Dorana, de heer A. Schutter, directeur der V.V.V. in Rotterdam, en zijn echtgenote, enkele verslaggevers en een vertegenwoordiger van het reisbureau Copex in Hillegom, die de vluchten organiseert. Lia Dorana, die voor het eerst in een helicopter had gevlogen, was enthousiast over de tocht. Zij vond het vooral zo heerlijk, dat men alles op zijn gemak kon bekijken, maar het lawaai was wel wat hinderlijk. „Een kindje van het echte vlieg tuig" noemde zij de helicopter. Het gezelschap werd in Haarlem verwel komd door de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. v. Willige, waarna .men zich naar de stad begaf voor een diner. Om half drie steeg het toestel weer op en zette koers naar Zandvoort. De helicopter zal nu op Donder dagen, Vrijdagen en Zaterdagen een vertrouwd beeld boven Haarlem en Zandvoort worden, -althans tot 15 Augustus. Het actie-comité in Haarlem-Noord, dat reeds lange tijd een intensieve campagne voert ter verbetering van de verkeersveiligheid op de Rijksstraatweg en Schoterweg heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J Al- gera, een schrijven gezonden, waarin de aandacht van de minister wordt ge vraagd voor de toenemende verkeers onveiligheid op deze wegen in Haar lem-Noord.. In het schrijven wordt voorts gezegd, dat toch nog geen maatregelen zijn getroffen. Wij laten hieronder het volledig advies van het actie-comité volgen „Excellentie, het comité van actie voor veilig verkeer, op de Schoterweg en de Rijksstraatweg moge zich bij deze beleefd tot u wenden, teneinde met de meeste nadruk uw aandacht te verzoeken voor de dringende en her haalde vraag der bewoners van Haar lem-Noord, wanneer aan de verbetering van het verkeer op de Schoterweg en de Rijksstraatweg zal worden begonnen. Het comité van actie voornoemd heeft zijn oor te luisteren gelegd om de reacties te vernemen over het voor nemen tot het aanbrengen van knipper lichten bij de Jan Gijzenkade en zou uw excellentie willen meedelen, dat het publiek van mening is, dat het verkeersgevaar daardoor geenszins zal worden weggenomen. De mening van het publiek, voor zover het comité die heeft kunnen peilen, is deze, dat, wanneer op ver schillende plaatsen stoplichten zouden worden aangebracht, het voor de voet ganger van elke leeftijd eindelijk moge lijk zou zijn veilig over te steken. Het comité van actie, waarvan de leden telkens door personen van aller lei leeftijden worden aangesproken, acht het zijn ernstige plicht uw excel lentie in kennis te stellen ^^toe nemende angst, de onrust en r aanleiding van ongevallen van Recente datum weer groeiende verontwaardi ging over het uitblijven van elke vorm van verbetering. Immers behalve de verkeersregeling door een agent van politie op het Soendaplein gedurende de spitsuren, is geen enkele verandering aangebracht. Vooral- de mening van het publiek, dat slechts stoplichten een waarlijk af doende beveiliging, met name voor de voetganger, zullen kunnen verschaffen, moge het comité van actie met klem ter kennis van uw excellentie brengen. Het comité van actie spreekt zijn grote bezorgdheid uit over de te ver wachten verkeerschaos in de komende herfst- en wintermaanden, wanneer de toegenomen verkeersdrukte en speci aal het toegenomen aantal „bromfiet sen" tezamen met de duisternis het oversteken, dat thans bij daglicht reeds zeer moeilijk is, schier tot een onmo gelijkheid zullen maken. Het comité van actie blijft er nog al tijd op vertrouwen, dat nog in 1955 het verkeer zowel op de Schoterweg als op de Rijksstraatweg veilig verkeer zal worden, desnoods door het treffen van tijdelijke voorzieningen in afwachting van de definitieve maatregelen". waardiging niet hebben gevoeld. Enkel, dat de makers van de films haar te weinig voelen om ze te realiseren. Om die reden is het interessant, dat er louter uit concurrentie- overwegingen overigens tegelijker tijd twee films over dit onderwerp gemaakt zijn. In het bovenomschreven opzicht geven ze elkaar niet veel toe. Zij beperken zich tot een verslag van de historische gebeurtenissen. De ka rakters van de hoofdfiguren uit het drama zijn veel te schetsmatig ge houden om te kunnen boeien en dat vooral maakt de hele vertoning wat oppervlakkig, zodat men geneigd is te veronderstellen dat men een af schuwelijk historisch drama heeft mis bruikt om er goed verkoopbare rol prenten van te maken. Men is in beide gevallen in de uiterlijkheid blij ven steken, terwijl men juist in de diepten van de menselijke ziel de bronnen had moeten zoeken van wat een indrukwekkend document humai- ne had kunnen worden. Filmisch hebben beide producten ze kere kwaliteiten, al moet men om de prachtige licht- en schaduwwerking het uitstekende fotowerk en vooral om de bijna symbolische sfeerschildering de voorkeur geven aan „Dit gebeurde 20 Juli 1944". Wat de uitbeelding betreft van de hoofdfiguur Graf Stauffenberg, geven wjj de voorkeur aan Wolfgang Preiss in „De aanslag op Hitier" boven B. Wicki in de andere film. „De aanslag op Hitler" Rembrandt, 14 jaar. „Dit gebeurde op 20 Juli 1944" Lido, 14 jaar. Arthur Rahk heeft wel betere films op zijn naam staan, dan „Gek op mannen", welke thans in Studio draait. Hij heeft al de Engelse humor bijeen geraapt, welke hij maar kon vin den, en er nu en dan een daverende klucht van gemaakt. Maar de inhoud is zo zot: een zeemeermin, die in de bewoonde wereld komt en dan gek is op mannen, dat geen mens er ook maar iets serieus van aanneemt en aldus kunnen groten en kleinen zich opper best vermaken met de nonsens, die in deze film bij elkaar zijn gesleept en die culmineren in het concert, dat de zeemeermin geeft onder het mom van een meisje, dat door een ongeluk verlamd is aan beide benen. Het con cert wordt een daverend fiasco, de ont maskering trouwens evenzo, maar voor de toeschouwers is het allemaal een gezellige voorstelling geworden al heeft Arthur Rank wel eens uitgemunt in wat fijnere humor, dan die htf in deze film ten beste geeft. Veertien jaar. De leider van een revue zit in finan ciële moeilijkheden; zijn schuldeisers zetten hem het mes op de keel. De red ding schijnt nabij, als de man meent, dat een van de revuemeisjes verloofd is met een millionnair. Het meisje is zich van niets bewust, maar iedereen praat en schrijft erover De million nair, een stevige vrijgezel, gaat op on derzoek uit en spreekt het meisje, dat meent met een verslaggever te doen te hebben. De verwikkelingen zijn niet van de lucht, maar de revue is finan cieel gered en het meisje hoort de stem van haar hart beantwoord. Een luchtig en gezellig filmpje, dat te recht de titel heeft meegekregen „Lach en vergeet". In Luxor. Alle leeftijden. n het prille begin van de film Three for the show komt een revuester tot de ontdekking, dat haar doodge waande echtgenoot nog springlevend is. Zulk een ontdekking zou de aanleiding kunnen zijn tot grote vreugde en uit bundigheid, maar Betty Grable die voor de revuester speelt raakt er diep door in de put. Immers zij is na het doodsbericht van haar echtgenoot voor de tweede keer gehuwd! De moeilijkheden die voortkomen uit de zonderlinge situatie van een vrotjï die wettig met twee mannen getr°uwq is, vormen de themata voor ÜecD®~ dansen. Showfilms, en zeker Ameii- kaanse, hebben de eigenschap uat ze vlak en oninteressant zün. t ,e film, die in Frans Hals wordt veirto<omd, maakt hierop geen uitzonde g inte gendeel. Betty Grable en met haar de andere drie revue-artisten blijven ver beneden de maat van zichz;lf en colle ga's in vroegere .films van dit genre. Voor alle leeftijden. Z°j!s te verwachten was, draait de film Re ar Window" nog een week in Haarlem. Deze voortreffelijke film van Hitchcock kunnen de liefheb bers gaan zien in Cinema Palace. Acht tien jaar. De bekende film „De 5 Sullivans" draait tot en met Zondag in het Minerva-theater. Het verhaal van de vijf broers, die tenslotte het leven laten op zee, is nogal met sentiment doorkruid, maar hun leven wordt op zo'n charmante en ontwapenende ma nier verteld, dat het met recht een ver haal is geworden van een lach en een traan. De film zal het ook nu weer uitstekend doen. Iedereen kan er heen. Maandag en Dinsdag draait de film „Als de dauw hangt, komt er regen, die gekeurd is voor strikt volwassenen. Het reusachtige scherm ten spijt maakt „De verlaten wig-wam allesbehalve een grote indruk, De geschiedenis sleep zich uiterst vervelend en lui voort. Overigens is het optimistisch te spreken van een werkelijk verhaal, want de film mist ieder verband. Misschien ligt de schuld van de sobere actie bij de roodhuiden, die, naar de historie ver telt, immers zo rustig en bedaard wa ren Er worden nochtans moeste jachten gehouden, erbarmelijke oorlogskreten uitgestoten en men kan, wanneer men de moed heeft een bezoek te breneen aan het Roxytheater, k-ijgers zien, be schilderd en al. FILMS: CINEMA PALACE: „Rear Window", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Three for the Show", 1» jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Dit gebeurde op 20 Juli 1944, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Lach en vergeet", a. 1., 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MINERVA: Tot en met Zo.: „The 5 Sul livans", a. 1. Za. 7 en 9.15 u. Zo. 2 .15, 7 en 9.15 u. Ma. en Di. 8.15 u.: „Als de dauw hangt komt er re^en", str. volw. Wo. 2.30 en 8.15 en Do. 8.15 u i „The quiet man", 14 j. REMBRANDT: „De aanslag op Hitier". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: „De verlaten wigwam", a. 1., 2.30» 7 en 9.15 u. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. STUDIO: „Gek op mannen", a. 1., 2.15, 7 en 9.15 uur; Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zaterdag 16 Juli Openluchttheater Bloemendaal: Spaans dansensemble „Susana en José", 20.30 u. LuxortheaterMontagne's jeugdvariété» 10.30 v.m. Wagenweg: Grand Cirque International# 8 uur. Zondag 17 Juli Luxortheater: Montagne's jeugdvariété, 10.30 v.m. Wagenweg: Grand Cirque International, 8 uur. Maandag 18 Juli Grote Kerk: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 16.30 uur. Concertgebouw: Zuiveltentoonstelling. Van 10—12 14—17 en 19—22 uur. Luxortheater: Montagne's jeugdvariété, 10.30 u. v.m. Wagenweg: Grand Cirque International, 8 uur. Haarlem De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken worden waargeno men door: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 8, tel. 10378; Apotheek Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30, telefoon 10043; Marnix-Apo- theek, Marnixstraat 65, tel. 23525 en Teyler- plein 79, tel, 17946. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14141: Margriet, Turfmarkt 10 rd„ Tel. 21400. Bloemendaal De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemena'aalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door: Elswout Apotheek, Bloemencfaalse- weg 341 Overveen, tel. 16760; Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-stat., tel. K 2550824. Overveen De dienst van artsen wordt waargeno men door dokter R. Holthuis, Rollands laan 35, tel. 11930 HEEMSTEDE De Zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dokter A. J. v. Raven- swaay, ZandVoortselaan 70, tel. 27913 en dokter J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheken: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aarden hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tele foon 26772, Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. K 25608410, Apotheken (ook nachtdienst): Sant poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat weg 145, Santpoort, tel. K 2560—8249. Advertentie Nieuw en naar maatf 0.50 RHEUMA-verrassingsactie Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54-LO 520/052. Over het Spaanse danspaar Susana en José heelt ons blad een critisch ver slag verstrekt bij hun optreden in het ivliiier va theater, nu enige maanden ge leden. Gisteren, en ook vanavond tre den zij op jn het Openluchttheater te Bloemendaal. Dit maakt in zoverre ver schil uit, dat de dansers niet op podi- umhoogte boven het publiek uitreiken Waar zich de toeschouwers op het am phitheater nauwelijks bewust hoeven zijn. En het publiek kan iedere bewe ging van de dansers ten voeten uit be leven, wat bij Spaanse dansen belang rijk is. Bovendien is de open lucht ple zierig animerend: de castagnetten kwaakten even natuurlijk als de kikvor sen over de vijver en de kleurige cos- tuums werden prettig opgenomen in het panorama Van de begroeiingen. Toch zou, waar de Spaanse danser zo zeer gebruik maakt van zijn (haar) kledingstukken als hoed en omslagdoek in actie en figuren, de haag van lau rieren die, tegen de dansvloer geplaatst, het directe décor vormt, van een blan kere tint gekozen moeten worden. Want de schijnwerpers zijn niet bij machte het matte groen „uit te belichten", tot leven te brengen, en daardoor ging het zo kostelijke silhouet van het danspaar in de beëindigende détails meermalen verloren in de achtergrond. Voor een klein publiek welks enthou siasme toenam naarmate het program ma vorderde tot juichen en staand ap- plaudiseren aan het slot, dansten Su sana en José herhaaldelijk tot toe giften gedwongen hun uit het rhyt- me geboren, felle en meeslepende dan sen. José krachtig, kort afgepast en driftig, groot in zijn Zapateado, Susana, soms verleidelijk, regelmatig het best in haar samenspel, en solistisch in Ale- grias overtuigend. Met de begeleiding van de gitarist Paco Hernandez en de Flamenco-zan ger Antonio Cerezo een volmaakte een heid. De pianist Armin Janssen, de le nig spelende gitarist en vooral Cerezo met zijn hartstochtelijke voordracht en zijn gevoelig nuancerende natuurstem, wisselden de dansen af met muzikale intermezzi die het publiek enthousiast waardeerde. T. Een bij de badinrichting „Huis ter Duin" werkzame stoelenman hoorde hulpgeroep uit zee. Door de dichte mist kon hij echter niets zien. Met de vlet van de badinrichting voer men in de richting van het geroep en ontdekte niet ver uit de kust een Duitse badgast, die op een zandbank tot zijn borst 1» het water stond en door de mist a* weg naar de wal niet terug kon vin den. Met de vlet werd hij weer veins naar het strand gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2