Wereldprimeur voor Wageningen De see, berekend en geïmiteerd in de seegangstank Bijzonder kleuteronderwijs moet offers blijven brengen Vraa^ en Antwoord Kampioen tekenaar-, schoonschrijven Meer zekerheid vóór het breken van de champagnefles Er zullen waarborgsommen moeten worden gestort Léon Claessens ARABESKU IN PURPER Morgen hoogtijdag Heiligdomsvaart PRAKTIJKEXAMEN RES A.HILVERSUM Neptunus roert zijn zeevork ZATERDAG 16 JULI 1955 FAGINA 4 Boek over H. Maagd veroordeeld Osservatore Romano in satellietstaten 'V' '.J. ,v n r, m mm®. door W. H. VANEE Louwerszee niet voor 1965 droog? (Van onze correspondent) V?P de jaarvergadering van de Ned. vereniging voor Landaanwinning, welke Vrudag te Leeuwarden is gehouden, is de inpoldering van de Louwerszee ter sprake gekomen. Ir. H. M. G. Dibbits, die dit onderwerp behandelde, was van oordeel dat de uitvoering niet voor 1965 gereed zal kunnen komen. Op deze mededeling volgde een levendige dis cussie, waarbij door verschillende leden nogmaals op een krachtige aanpak van de inpolderingswerkzaamheden werd aangedrongen, omdat zonder de voltooiing van dit plan het Noorden nooit voldoende zekerheid zal krijgen omtrent de sterkte van zijn zeewering. Het congres, dat onder leiding stond van wnd. voorzitter ir. V. J. p, de Bocq van Kuffeler, was mede als ge volg van de sterke ledenaanwas in het afgelopen jaar bijzonder goed bezocht. Medegedeeld werd dat het vorig jaar vierhonderd nieuwe leden konden wor den ingeschreven, waardoor het totale ledental tot ruim duizend is gestegen. Dr. ir. S. Smeding, oud-directeur van de Wie ringermeer en de N. O. Polder werd bij enkele voordracht en z.h.s. tot voorzitter gekozen. Kasteel ten geschenke Ballet der Lage Landen We hebben er allemaal wel eens naar staan kijken, hoe zo'n zeereus buiten gaats werd gebracht door twee, drie sleepboten. Een schip vaart uit, een drijvende stad gaat een nieuwe zon tegemoet. Uit de gestroomlijnde schoor stenen kringelt een begin van rook, passagiers op de verschillende dekken boven elkaar hangen over de railing, een hoog opgaand geheel van torens en masten, dat in de verte verdwijnt en het zal maanden duren voor de thuishaven weer wordt aangedaan. Als leek, als landrot, die nog nooit een behoorlijke schuit onder de benen heeft gehad, bekruipt je een vaag ver moeden van de enorme organisatie, die nodig is, om zo'n stukje Nederland onder vreemde luchten drijvend te houden. Zoveel duizend ton kolen wer den ingenomen, zoveel duizend liter olie voor de motoren, zoveel duizend sinaasappelen, om de passagiers af en toe eens met iets fris na te verrassen. Maar direct al als eerste noodzakelijkheid: welk een eisen moeten tegenwoor dig niet gesteld worden aan de zeevaardigheid van zo'n oceaankruiser. Goed, zo'n Oranje, zo'n van Oldenbarneveldt dobberen op precies dezelfde natuurwet als het opgetuigde klompje, dat door kinderen in een speelvijvertje te water wordt gelaten. Maar wat voor zekerheid hebben de opvarenden, dat het ge weldige schip een harde zee trotseert en niet óók op een gegeven moment als een dooie vis de buik naar boven draait? Wat kan zo'n schuit precies hebben? Wat gaat er precies om in de zee? Welke zijn precies haar krach ten? In welke samenhangen kunnen deze optreden en waar kan men die verwachten en wanneer? En aangenomen dat de stabiliteit van een zeeschip genoegzaam is te vertrouwen, is de bouw, de vorm van roer, schroef en romp, is de gewichtsverdeling wel precies zoals die wezen moet, d.w.z. in optima forma terzake rustige ligging en economische voortbeweging? In hoever is iedere tewaterlating nog een gok? Merkt men eerst, als de schuit van de helling in het water plonst, of op de proefvaart of tijdens de eerste tochten of de motoren „voordelig" werken dan wel met groot energieverlies? Of de boot abnormaal veel slingert, dompt, stampt of giert of naar welke andere schipperstermen nog méér nukken en grillen vertoont bij een bepaalde zeegang. Het antwoord hierop ligt voor de hand. Nederland i» een natie die al eeu wen «chepen bouwt en uitreedt. Onze werven en maatschappijen hebben zich de ervaring van honderden en honder den jaren zeevaart door voorouders te nutte gemaakt. En verder is er nog de wetenschap die er het hare toe bijdraagt om grote verrassingen b(J en na de te water lating vóór te zijn. AI blijft, dat bij ieder nieuw model, bij ieder nieuw schip eigenlijk, dat te water gaat, nog enige spanning heerst. Om deze zo klein mogelijk te doen zijn, om reeds vóór de champagnefles breekt zo zeker moge lijk te zijn van de gedragingen van het vaartuig, zullen rederijen en werven bij na altijd het scheepsbouwkundig proef station in de armen nemen, dat een na tuurgetrouw miniatuurtje maakt van het te bouwen schip, een prototypje dat in de proefwatertjes van genoemd sta tion wordt te water gelaten en van on der tot boven uitgeprobeerd en dat zo veel mogelijk in omstandigheden die overeenkomen met die waarin het echte schip straks zal verkeren. Hiermee zitten we meteen in de vol le zee van ons onderwerp: het Neder lands Scheepsbouwkundig Laboratori um in Wageningen, dat momenteel bezig is met de bouw van een wereld primeur: een sleeptank waarin model len beproefd kunnen worden in situa ties waarin straks het echte schip ook werkelijk zal komen te verkeren. Een sleeptank derhalve die tevens een zeegangstank is, een kunstpias die zo veel mogelijk alle geheimen van de zee in zich verborgen houdt en die ook op elk door de experimenteur ge wild moment openbaart. Een gewoon sleepbassin met rustig water is geen kunst meer. Maar hoe krijg je een proefplas met een kleine Neptunus on derin die zijn zeevork roert precies zoals de god uit de klassieke geschrif ten? Deining, huizenhoge golven, windstilte, diverse waterbewegingen tegelijkertijd in verschillende richtin gen? Professor Van Lammeren, di recteur van het Scheepsbouwkundig Proefstation in Wageningen, heeft ech ter met zijn wetenschappelijke staf net zo lang gespeurd tot hij een mechanis me ontdekte dat de functie van een, pseudo-Neptuun zou kunnen vervul len. Niet in Amerika. Daar vond hij wel sleepbassins met golfbewegingen, maar deze waren niet natuurgetrouw, nJL te regelmatig, niet complexe ge noeg, zodat proefnemingen in een te ideaal vaarwater genomen zouden moeten worden. De vondst werd uit- eindelijk niet gedaan in een scheeps bouwkundig proefstation, maar in een waterloopkundig laboratorium van een turblnefabriek te Grenoble. In deze onderneming werd gewerkt met een mechanisme waarvan men niet ver moedde dat het van zo groot gewicht zou zijn voor scheepsbouwkundige proeven. Het vlakwater-sleepbassin dat het Wa- geningse Proefstation sinds 1932 in ge bruik heeft, is 250 meter lang en daarin wordt geëxperimenteerd met modellen die een gemiddelde lengte hebben van zes meter. Deze modellen zijn een haar fijne copie van het te bouwen origineel en soms gebouwd uit hout doch meestal uit paraffine. Het model wordt in een kleivorm gegoten, vervolgens met de frees en daarna met de hand tot op een millimeter nauwkeurig afgewerkt, want een geringe afwijking verlaagt de waar de van het experiment niet weinig. Im mers, hoe miniem ook, bij het origineel vindt men straks de gevolgen van die onnauwkeurigheid ongeveer 60 maal zo groot terug. Staal is minder geschikt als bouwstof voor de modellen, omdat dan bootjes zouden ontstaan zo broos als zil verpapier, terwijl paraffine dit voordeel heeft, dat men naar hartelust kan weg- polijsten of erbij smelten. Het model krijgt een natuurgetrouw schroefje van brons of wit metaal en een motortje, zodat het op eigen kracht kan varen. Los daarvan kan het gesleept worden door een sleepbrug die net bassin in de breedte overspant en op rails loopt die links en rechts over heel de lengte langs het water zijn aangebracht. Ir. die sleep- wagen zijn tevens meetapparaten inge bouwd. Door een of meer dagen zo'n model te slepen, gaat men na welke vorm van schroef, romp en roer de meest gunstige is. Men controleert al dus het gedrag van het scheepje onder bepaalde omstandigheden, o.a. met be trekking tot vaartverlies tengevolge van ruwe boeg, zeegang, wind, diepgang en dergelijke. Een overdreven dompen, stampen of slingeren komt zodoende reeds bij het model aan het licht. De meeste sleeptanks beschikken ook over een golfapparatuur om de proefsituatie zo echt mogelijk te maken. Tot nog toe beschikte het Proefstation in Wagenin gen niet over zo'n golfslag-verwekker en wel hierom niet, omdat de opgewek te golven te regelmatig zijn, loodrecht in de langsrichting van het bassin wor den uitgezonden en het model op kop of achtersteven raken. Deze onnatuur lijke regelmaat deed de scheepsbouw kundigen in Wageningen de vraag stellen of de optimale vorm van het mo del in geïdealiseerd vaarwater ook een optimale vorm van het echte schip in volle zee zou opleveren. Een vraag die zij meenden ontkennend te moeten be antwoorden. En zfl wachtten +ot dit jaar Maart, alvorens zij de eerste spade lie ten steken voor een zeegangstank. Deze wordt slechts honderd meter lang, ter wijl de daarvoor bestemde modellen slechts een gemiddelde lengte zullen krijgen van drie meter. De bouwkosten zijn bijna twee millioen. Volgend jaar hoopt men de zeegangstank in gebruik te kunnen nemen. De vinding waarop de verwekker van natuurlijke golven berust, is vrij simpel achteraf. Worden de regelma tige golven veroorzaakt door lange schudplaten uit één stuk, de echte zee gang wordt veroorzaakt door schud platen die in verschillende stukken zijn verdeeld. Deze stukken of elemen ten zijn door een kleine tussenruimte gescheiden. Het ene element komt telkens iets later in werking dan het De proefmodellen worden nauwkeurig gemaakt. De Heilige Stoel heeft volgens de „Osservatore Romano" zijn afkeuring te kennen gegeven van het door de Duitse priester Johan Pinsk geschreven boek „Grundsaetzliche und Praktische Erwaegungen zur Christlichen Erkuen- digung im Marianischen Jahr", omdat hierin wat de figuur van Maria betreft „te veel, zo niet geheel van de lering der Kerk zou worden afgeweken. Microfilm-opnamen van pagina's uit de „Osservatore Romano", met tekst van toespraken van Z.H. de Paus zou den circuleren in de onder Russische invloed staande gebieden, met name in Polen en Tsjecho-Slowakije. Dit zou volgens Italiaanse persberichten zijn meegedeeld door onlangs uit die ge bieden gekomen vluchtelingen. De films zouden in West-Duitsland vervaardigd zijn. (A.F.P.) andere, door fans wordt windkracht opgewekt en het resultaat is een on regelmatig en dus natuurlijk golfpa troon. Men kan een Pacific imiteren of een Atlantic,' holle golven maken en bolle, grote en kleine en die alle maal ln diverse richtingen. Dat het modelonderzoek hierdoor niet weinig wordt uitgebreid, spreekt vanzelf. Om één proétscheepje uit te proberen is in het vlakwater-sleepbassin ge middeld een dag nodig, in de zee gangstank te naasten bij een week. Sinds 1932 zijn in Wageningen reeds 1400 modellen te water gelaten. Na af loop van een proefneming wordt het schuitje weer omgesmolten, op het schroefje na dat een plaatsje krijgt aan een der muren van de overbouwde tank. Het Nederlandse schip is in Wagenin gen gedurende al die jaren voor 25 pet. verbeterd. Aan ieder modelletje wordt wel wat verholpen. Nu eens voor 3, dan weer voor 8, een enkele keer zelfs voor 50 pet. Het nuttig effect werd b.v. voor de helft verbeterd bij een veerboot voor Indië. Juist voor de onderontwikkelde gebieden ligt dit percentage hoog. Maar er is in Wageningen ook nog een beurt schip-type onderzocht dat in Nederland bijzonder veel voorkwam en ook dat kon de helft van de brandstof besparen na verbeteringen die dank zij een model onderzoek konden worden aangebracht. En er is nog steeds werk aan de win kel. Zeker nu de zeegangstank werke lijkheid gaat worden. Wageningen dat tot nog toe op dit terrein bij de beste zusterinstituten van de wereld een beet je achterlag, ligt er met de toepassing van deze nieuwe vondst plotseling een slag op voor. JAN ELEMANS nieuwe zeegangstank in Wage ningen in aanbouw Vacantie en reizen In deze vacantietijd bereiken ons talloze vragen over tochten per fiets, bromfiets of auto naar de een of an dere plaats ln binnen- of buitenland. Wij moeten onze lezers verzoeken zich in het stellen van zulke vragen te beperken, omdat de stroom anders niet te verwerken is. In de meeste gevallen zal men zelf zonder noemens waardige inspanning (b.v. door een simpele blik op de kaart) kunnen ach terhalen wat men aan de krant vraagt. Men vrage ook niet het onmogelijke. Zo schreef één lezer, dat hij op door reis naar Lugano van Zaterdag op Zondag zou overnachten in een be paald hotel te Bazel. Vraag: welke kerk is in de bnurt van het hotel en hoe Iaat zijn daar de missen? Op zul ke vragen kunnen wij moeilijk ingaan, maar wat is eenvoudiger, dan dat de vacantieganger ter plaatse even in formeert naar kerk en missen? Laat men dus in het algemeen niet aan ons vragen wat men zonder veel inspanning zelf kan achterhalen. Laat men zeker niet vragen naar iets wat door de vraagsteller gemakkelijker te achterhalen is dan door ons. Mej. W. Wat is de kortste weg van Hillegom naar Haalderen en wat is de mooiste route? Antwoord: Langs de Westeinder plas sen naar Uithoorn, Loenersloot, Oud- Loosdrecht, Lage Vuurse, Soest, Wou denberg, Leersum, Wageningen, Val burg, Eist, Bemmel. Dit is vrijwel ook de kortste route. J.G.V. Wat is de kortste weg per fiets van Beverwijk naar Vught en hoe veel km bedraagt deze afstand? Antwoord: Beverwijk, Amsterdam, Utrecht, Schalkwijk, Culemborg, Zalt- bommel, Den Bosch, Vught. De afstand is ongeveer 115 km. Mej v.d. L. Hoeveel km is het van Leiden naar Groningen en hoeveel km is het van Den Haag naar Groningen? Antwoord: Rond resp. 238 en 230 km. J. de B. Wat is de mooiste fiets tocht van Haarlem naar Roermond en hoeveel km bedraagt deze? Antwoord: Haarlem, Aalsmeer, Utrecht, Wijk bij Duurstede, Tiel, Hees, Volkel, Gemert, Deurne, Meyel, Roggel, Horn, Roermond. Afstand ongeveer 196 km. C. S. Zoudt U mij een reis per fiets willen beschrijven van Eindhoven door Belgie naar Sittard Geen hoofd wegen) Antwoord: Binnenweg naar Maashee- ze, Loozen, Bree, Rotum, Born, Sit tard. A. S. Kunt U m\j de kortste en mooiste route opgeven van Haarlem naar Groesbeek per fiets en hoeveel kilo meter is dit? AntwoordHaarlem, Aalsmeer, Uit hoorn, Utrecht, Wijk bij Duurstede, Tiel, Wamel, Nijmegen, Groesbeek. De af stand is ongeveer 125 km. G. v.d. V. Welke route moet ik volgen voor een reis van Haarlem naar Dortmund? Antwoord: Haarlem, Amsterdam, Amersfoort, Arnhem, Emmerick, We- sel, Recklinghausen, Dortmund-Mengen- de. Afstand ongeveer 255 km. 2) de bedoelde verklaring is bij de AN WB toeristenbond verkrijgbaar, vraagt U maar een op het kantoor. Th. R. Wilt U ons de afstanden opgeven van a) Haarlem naar Den Haag: b) Den Haag naar Rotterdam: c) Rotterdam naar Nijmegen: d) Nij megen naar Stavoren: e) Stavoren naar Enkhuizen: f) Enkhuizen naar Haar lem? Antwoord: a) 53 km: b) 19 km: c) Rotterdam-Nijmegen via Ridderkerk, Gorinchem, Wadenoyen, Tiel, Valbrug, Nijmegen. Afstand ongeveer 115 km. d) Nijmegen-Stavoren: Nijmegen, Arn- n, Apeldoorn, Zwolle, Hasselt, Blok zijl, Kulnre, Limmen, Balk, Stavoren. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op ant woord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beant woording der brieven. seltjke verenigingen voor vreemdelingen verkeer. L v.d. B. Wat is de kortste rou te van Heemstede naar Middelburg? Antwoord: Heemstede, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Numansdorp, Steen bergen, Bergen op Zoom, Woensdrecht, Goes, Middelburg. Vacantie en vergoeding V. d. B. Ik ben vertegenwoordiger en geniet, naast mijn salaris en pro visie, een vast maandelijks bedrag voor reis- en verblijfkosten. Neem ik nu va cantie, dan krijg ik geen vacantietoe- slag, maar wordt ook de reiskostenver goeding verminderd met een evenredig deel der genoten vacantiedagen. Is dat niet erg schriel berekend? Antwoord: U werkt niet onder C.A.O.- verband en er bestaat voor U geen bindende loonregeling. Tenzij in een overeenkomst anders is bepaald, kunt U natuurlijk geen recht doen gelden op onkostenvergoeding tijdens de dagen, waarop U niet werkt voor Uw werk gever en in dit geval kunt U ook geen recht doen gelden op vacantietoeslag. Bij de arbeidsinspectie in Uw district (Utrecht) kan men U aan de hand van door U te verstrekken gegevens volle dig inlichten. Het adres is Maliebaan 97. Bent U aangesloten bij een bond, dan kan men U daar inlichten. R.K. vacantiehuizen In verband met vragen betreffende R. K. Vacantiehuizen en jeugdherber gen laten wij hieronder nog eens vol gen een lijst van platsen, waar derge lijke tehuizen zijn gevestigd: Aardenburg, Ameland, Arum (Fr.), Amsterdam, Baarlo (L), Bakkum (N.H. Beek bij Didam, Bouillon (2 georgm va- cantieweken), Castricum, Denekamp, Ede, Eifel (2 georg, vacantieweken) Galder (N.B.), Hilvarenbeek, Hoender- lo, Hoog Elten, Klimmen (L), Kwints- heul, Larochette (Lux.), (2 georg. va cantieweken), Middelburg, Nunspeet, Oeffeit (N.B.), Oisterwijk, Oude wete ring (Z.H.), Posterliolt, Raalte (O), Rietmolen (Gld.), Slagharen (O), Texel, Twello, Utrecht, Valkenburg (L), Vor- den, Vught, Well (L), Zeist, Zorgvlied g)d). Reisvereniging Het secretariaat van de afdeling Haarlem der Nederlandse Reisvereni ging voor katholieken is niet, zoals wij onlangst in deze rubriek berichtten, ge vestigd in de Eemstraat 16, maar bij de heer G. Kroon, Stuyvesantstraat 82 rd. te Haarlem. Wij vermelden deze correctie onder dank jegens degene die ons op de fout attendeerde. Belastingen B. V. Ik moet omzetbelasting be talen voor het reinigen van bierleidin gen. Is dat wel juist? Antwoord: Wie als zelfstandig onder nemer diensten verricht, moet daar over in het algemeen 4 pet. omzetbe lasting betalen. Bepaalde categorieën zijn daarvan vrijgesteld, wat het ver richten van diensten betreft vnl. in die categorieën welke „leed" betreffen. De wet gaat er n.l. van uit dat de omzet belasting door degene, die haar beta len moet, wordt doorberekend aan de cliënt, zodat tenslotte de uiteindelijke cliënt of consument deze belasting draagt. Een tandarts b.v. is nu vrijge steld, omdat men iemand voor zijn pijn lijke kiezen niet ook nog eens belasting wil laten betalen. Voor het drinken van bier heeft de wet geen aanleiding ge vonden tot speciale tegemoetkomingen, behalve het bedrag ad f 7.87, het welk f 7,78 moet zijn. Advertentie Boekh,, Ned., Fr., Duits, Eng. en Spaans De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) (Van onze parlementaire redacteur) De ministers die het wetsontwerp kleuteronderwijs hebben ondertekend, geven in de Memorie van Antwoord hun mening over de verhouding openbaar en bijzonder kleuteronderwijs, zoals de ze in de nieuwe wet is neergelegd. Er is ongelijkheid in behandeling bij de stichting van scholen, zo geven de mi nisters toe, maar de wet sluit dan ook aan bij de L.O.-wet. Bij de stichting van een bijzondere kleuterschool zal dus de storting van een allerminst geringe waarborgsom worden gevraagd. De wet biedt in ieder geval de gelegenheid om daar waar de behoefte aan deze scho len bestaat daarin op redelijke wijze te voorzien. De ministers zijn ervan over tuigd dat het particulier initiatief niet tekort zal schieten wanneer het erom gaat de benodigde waarborgsommen bijeen te brengen. Het feit dat tot dus ver de meeste kleuterscholen bijzonde re scholen zijn geweest sterkt hen in deze overtuiging. Zij betreuren het dat sommige Ka merleden menen dat de financiële ge lijkstelling in feite tot achterstelling van het openbaar onderwijs zou hebben ge- Bij de leerlingen van de St. Antoniusschool ie Schin op Geul hebben de Tour de France grootheden tijdelijk afgedaan. De 14-jarige Lêon Claessens, nationaal kampioen in tekenen en schoonschrijven, is immers op het ogenblik hun grote fa voriet. Aan hem dankt de la gere schooljeugd van Schin op Geul een dag vrij-af en zijn klasgenoten een reisje naar Apeldoorn. Léon heeft dit al les voor zijn medescholieren verdiend door een rijmprent van veilig verkeer mooi te te kenen en te kleuren en de tekst in zijn beste schoonschrift over te schrijven. Met dit werkstuk nam Léon Claessens deel aan een onlangs door het Amster dams Schrijfmuseum, het Ver bond voor V:ilig Verkeer en de N.V. Talens-fabrieken uitge schreven kleur-, teken- en schrijfwedstrijd. Ook zijn klas genoten Jan Savelberg en Jef Swillens namen hieraan deel sa men met 12.0Cu andere lagere school-leerlingen uit heel ons land. Léon Claessens „versloeg" al deze deelnemers en verwierf met zijn tekening volgens de jury „een juweeltje van een werkstuk" niet enkel de provinciale prijs voor Limburg, maar ook de nationale Veilig-Verkeers. en Museumprijs 1955. Deze prestatie ziet Léon beloond met twee-honderd-vijftig gulden voor zichzelf en vierhonderd voor zijn school. „Zoeë get haw ich gaar - oet neet verwach", luidt het commentaar van Léon Claessens. Ook zijn oude,, hadden dit niet verwacht, al prijkt op Léon's rapporten overal een tien voor tekenen. Deze tien, alsmede het feit, dat Léon eens met succes deelnam aan een tekenwedstrijd voor de lagere schooljeugd van Valkenburg, hadden vader en moeder Claessens er wel van overtuigd, dat hun oudste zoon het wellicht nog ver in schilderen zou kunnen brengen, maar nationaal kampioen, dat hadden zij beslist voor onmogelijk gehouden. Dit kampioenschap laat er bij de familie Claessens dan ook geen twijfel meer óver bestaan, wat Léon met September, wanneer hij de lagere school verlaat, moet Pa" doen. Léon gaat dan immers naar de school van de broeders te tie om zich verder in het tekenen te bekwamen. „Tekenen", aldus „is een van mijn liefste bezigheden". Daarnaast werken op de - derij van de buren. Wat Léon's grootste hobby is, kan «V tpj.pr, zeggen. Aan beide kent hij evenveel vrije tijd toe. >>\.z°"n%eer hpf ik practisch de hele dag, maar door de week assisteer tk, w maar even kan, op de boerderij". Het schoolreisje, dat Léon voor zijn klasgenoten een <nooie gelegenheid om afscheid te nemen van zyn vrie Broederjuvenant tekenleraar „meister" J. Geuskers, voordat hij naar te Heer vertrekt, om er broeder-tekenaar te worae Ongeveer 170 km. e) boot, uur 10 minuten varen, f) EnkhuizenHaar- lem: Enkhuizen, Hoorn, Avenhorn. De Rijp, Krommenie, Santpoort Haarlem. Afstand ongeveer 64 Km. Voor bijzon derheden verwijzen wij U naar de plaat- 30 ,,Onze baas is een man van het vakdie hoef je niets te leren. Het karwei wordt op de minuut geregeld en is voor jou, Baron, in een paar uur af gelopen. Met die koudmakerij heb je niets van doen... Daar kom je helemaal niet aan te pas. Je hoeft alleen maar op de plaatsen, die je worden opgegeven, je ponem te laten zien en daarna ga je onmiddellijk de grens over. De baas zelf zal je precies vertel len wat je te doen hebt en uit de manier, waarop hij dat zal aanleggen, kan je zelf wel zien, dat hij geen beginneling is. Het gaat zó: vandaag of morgen krgg je een prentbriefkaart over de post van een of andere griet buiten de stad. Ze zegt dat ze je dan en dan, zo en zo laat, zal komen opzoeken. Zorg ervoor, dat je dan alleen thuis bent, want dé baas komt zelf bij je. Je moeder en die kostganger moet je dan maar de deur uitbonjouren. Neem voor ze uitgaan maar afscheid. Zijn je papieren in orde?" „Dat is voor elkaar. Ik ga immers naar die Bels in Charleroi. Ik kan ieder ogenblik vertrekken." „Okée, Baron. Als we straks de deur uitgaan, wandelen we ieder onze eigen kant op en we kennen elkaar niet meer voor de zaak is afgelopen. Hou je haaks, Baron.... Aannemen! Afrekenen!" Enige dagen later zat de Baron aan het ontbijt. De havermout in zijn geëmailleerd bord was tot zijn tevredenheid geheel overdekt met een dikke laag bruine suiker en hij zou juist de eerste lepel van de lekkernij naar de mond brengen, toen zijn moeder binnenkwam en met een opgetrokken neus hem tus sen duim en wijsvinger een groezelige prentbrief kaart voorhield. Het was een met onwaarschijnlijke kleuren opgesmukte foto van de Utrechtse Dom en de kaart zag er uit, of iemand die een klein mensen leven lang in een niet al te frisse zak had meege dragen, zo beduimeld en besmeurd was ze. In on regelmatige, grove letters waren het adres en het daarnaast geplaatste bericht meer getekend dan ge schreven. UTRECHT, 13 Junie. Liefe Jaapie morgen kom ik in mokum en ben om 3 uur bij uw tuis. Veel liefs van Uwe Anna. Jacob fronste de wenkbrauwen, krabde zich achter het oor en merkte gemelijk op: „Nou moet ik net morgen terug naar mijn Bels met zijn pierement!" Met een verlegen grijns keek hij naar zijn moeder op. „Zeg, ouwetje" hij gaf haar een jongensachtig knipoogje, „als je nou mor genmiddag dat japonnetje ging kopen in die winkel op de NieuwendijkGisteren zei je me nog, dat je daar zo effectief verkikkerd op was. Dan neem je Bet van beneden mee en als jullie die jurk gekocht hebben, ga je samen naar de bios en daarna neem je in de stad nog een pierenverschrikkertje op mijn goeie reis. Is dat wat?" Hoofdschuddend keek zijn moeder hem aan. Nou moest zij met alle geweld de straat op, om Jaap het rijk alleen te laten met die meid uit Utrecnt. Dat was de eerste keer dat hij haar zoiets leverde...... in haar eigen huis.... Maar dat japonnetje mocht je toch ook niet zo weg gooien. Even weifelde ze tussen gekrenkte trots en hebzucht..... Zou ze de boel op stelten zetten en Jaap aan zijn verstand brengen dat hij maar een andere gelegenheid moest zoeken voor zijn herdersuurtje en dat dat schepsel bij haar geen poot over de vloer zou zetten? Ofzou ze het geld voor dat japonnetje maar aannemen en tien gulden extra vragen om er dat hoedje bij te kopen. Liet dat ze zich ooit druk had gemaakt om een hoofddeksel, maartien gulden was tien guldenAch, eigenlijk was hij een doodgoeie jongenWat had hij haar niet verwend sedert zijn thuiskomst. En morgen ging hij weer voor wie weet hoe lang er vandoor! Moeder bezweek! Weliswaar schoorvoetend en de eer aan zich houdend, maar ze bezweek. Jacob kon er zeker zeker van zijn, dat hij van twee uur tot een uur of zes onbespied door de scherpe ogen van moeder en van Bet zich aan de dwalingen zijns weegs zou kun- neHoe6ïfatVekémt Gerrit morgen thuis?" Maar iongen, je weet nu toch wel, dat Gerrit Dins- da'èstot acht uur 's avonds dienst heeft. Nee, die 7aiip niet komen storen......Ik ga even naar Bet om tP vraeen 0f ze morgenmiddag mee kan. Wanneer kom fe weer terug uit Belgie?" Dat weet ik nog met. De zomer en het najaar zlin de beste tijd om er met een orgel op uit te gaan Misschien tegen Kerstmis. Maar ik zal je gauw wat centen sturen en je schrijven waar je me vinden lean.-.-" De volgende dag had Jacob dan toch eindelijk zijn moeder geloosd. De hele morgen had ze elke gelegenheid te baat genoemen om hatelijke opmer kingen te maken over het verleden en de toekomst van meiden, die 's middags een kerel kwamen opzoeken. Ze had haar lange ervaring te hulp ge roepen om een haarfijn uitgesponnen psychologische analyse te geven van het karakter der juffers van lichte zeden en ze had demonstratief het enige stuk zilver dat ze in huis had, een theelepeltje dat ze dagelijks gebruikte, in haar linnenkast, weggeslo ten. Maar Jacob liet zich niet voeren. Hij grinnikte waarderend bij de meer flamboyante vondsten van de scherpe tong der oude vrouw en gaf haar een zoen, toen ze van een boodschap terugkwam met een paar halfverlepte bloemen, die ze in een ge barsten melkkan op het beste pluche tafelkleed zette. Tegen twee uur hadden ze afscheid genomen en daarna had de Baron zich geschoren, zijn blauwe pak aangetrokken en zijn koffertje gepakt voor de reis. In het zakje van de boezelaar, die zijn moe der over de leuning van haar stoel had gewor pen, stak hij een briefje van vijf en twintig gulden. Om precies drie uur weerklonken er voetstappen op de kale houten trap. Een schrale man met grijzend haar, harde, koude ogen en een onwrikbare mond trad de open kamerdeur binnen. Hij knikte zonder te glimlachen, monsterde Jacob even van dichtbij en zei toen: (Wordt vervolgd) leid. Het gaat niet om een zo sober mogelijke voorziening. Er is thans juist een regeling die de gemeenten in staat stelt het kleuteronderwijs op een rede lik peil te verzorgen. De regering meent dat een bedrag van 8,50 per leerling voor leermidde len en overige uitgaven ter verzekering van een goede gang van zaken ruim voldoende mag heten. In 1950 is naar men aanneemt 4,25 per kleuter be schikbaar gesteld ten behoeve van het openbaar onderwijs. Een leerlingenschaal van 40 acht men de meest juiste in tegenstelling tot de 30 die sommige Kamerleden hadden ge wild. Alleen reeds omdat men noch de toekomstige groei noch de financiële consequenties kent wordt aan het cijfer 40 vastgehouden. Ongewenst wordt het geacht en ook niet noodzakelijk om het kleuteronderwijs kosteloos te verstrek ken. De kleuters zijn niet leerplichtig. Het staat de ouders vrij hun kinderen al of niet naar de kleuterschool te stu ren. De Maastrichtse Heiligdomsvaart gaat morgen een recordaantal pelgrims boeken. De pastoors van alle 350 parochies van het diocees Roermond zullen met hun parochianen naar Maas tricht pelgrimeren voor de grootste Mariale plechtigheden evenals alle le den van het kathedrale kapittel, de dekens en de seminaristen van het groot-seminarie dit zullen doen. In tegenwoordigheid van priesters en gelovigen draagt mgr. Lemmens, bis schop van Roermond, om half elf in de openlucht voor de O.L. Vrouwe Basi liek een pontificale Hoogmis op. 's Middags nemen alle pelgrims deel aan een massale bidweg ter ere van O.L. Vrouw „Sterre der Zee, aan wie mgr. Lemmens tot besluit van deze Mariale dag zijn bisdom zal toewijden. Ook wordt in de kapel van „De Sterre der Zee" een gedenksteen onthuld ais herinnering aan de tochten van „de Sterre der Zee" door Limburg. Op het O.L. Vrouweplein zal Zondag om half vijf nog een andere plechtig heid plaats vinden n.l. de reliekentoning. Merkwaardig is, dat dit de eerste toning van de relieken van de basiliek in de openlucht is. In de middeleeuwen bestond er tussen de kapittels van de O.L. Vrouwebasiliek en de St. Servaas- kerk grote onenigheid over het al of niet tonen van de relieken iri de open lucht. Aan deze jarenlange strijd maak te tenslotte Karei V een einde. Hij de creteerde, dat de relieken van de basi liek alleen in de kerk en met buiten mochten worden getoond. De huidige schatbewaarder van de O.L. Vrouwebasiliek kapelaan J. Habets, acht zich niet langer door Karel's de creet gebonden, reden waarom hij voor de duizenden pelgnms, die Zondag in Maastricht zUm 'n de openlucht de relieken zal tonen. (Van onze correspondent) Mr. B. F. baron van Verschuer te Leur heeft aan de Stichting Vrienden der Gelderse Kastelen het 16e-eeuwse kas teel Huis te Echteld, ook genaamd de Wyhenburg, geschonken en daaraan de toezegging verbonden, in belangrijke mate te zullen bijdragen in de kosten van restauratie. De gemeente Echteld zal tien procent van de restauratie kosten voor haar rekening nemen. Zowel bij de schenker als bij de gemeente en de Vrienden der Gelderse Kastelen leeft de stellige verwachting, dat de minis ter van O. K. en W. met een rijkssub sidie de algehele restauratie mogelijk zal maken. Het kasteel is in zijn huidige vorm het meest gave voorbeeld van een adel lijk huis in Gelderland in de trant der 16e eeuw. Op het ogenblik doet het dienst als appelpakhuis. Het „Ballet der Lage Landen" onder leiding van Mascha ter Weeme zal op Maandagavond 18 Juli a.s. in de Stads schouwburg te Amsterdam zijn laatste openbare opvoering ln het seizoen geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4