Wegwijzers niet hoog óf laag maar hoog én laag Steeds betere verlichting De Kerk in overgangstijd met melk meet mans ONTWRICHTEN EN VERSTUIKEN (II) E Uitwendige vorm en geloofs waarheden Onfeilbare leiding van Gods Geest Kleurenexperiment te Eindhoven ZATERDAG 16 JULI 1955 MGINA 6 uirv^>>Koop ■m j iet zelden hoort men automobilisten, die in het buitenland zijn geweest, enthousiast 4 spreken over de bewegwijzering aldaar. Men is vol lof over de laag aangebrachte aandui dingen, die overdag gemakkelijk leesbaar zijn en 's avonds en 's nachts door de koplichten worden beschenen. Men stélt daar tegenover de weg-„meu bilering" in ons land met zijn hoge wegwijzers, daterend uit de periode, dat de A.N.W.B. nog louter een wiélrijdersbond was en niet, zoals thans: Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond, die het verkeer in al zijn geledingen dient. Men acht de wegaanduidingen niet voldoende, vaak onover zichtelijk en bepaald ouderwets. Vooral wenst men haar laag aangebracht te zien. In de plaats van het adagium: hoog óf laag stelt de A.N.W.Bzoals ons bleek, toen unj de bond deze bezwaren voorlegden, als ideaal: hoog én laag. De aloude, vertrouwde hoge wegwijzers zou hij beslist gehandhaafd willen zien om tal van redenen, waar op wij nog terugkomen. Daarnaast heeft hij reeds als belangrijke aanvulling ingevoerd de lage aan duidingen in de vorm van richtingsborden en voorrichtingsborden. De term richtingsborden spreekt voor zich; zij wijzen, op korte afstand van een splitsing, laag geplaatst, een bepaalde richting aan. Men kan zich er vlotter bij oriënteren dan bij de gebruikelijke wegwijzers. Voorrichtingsborden zijn eveneens laag geplaatst. Op meestal 150 a 200 meter vóór de kruising geven zij de diverse hoofd richtingen aan. Zij bevorderen in hoge mate de „vóórsortering" van het verkeer. Liturgische weekkalender Over verzwikken en verstuiken en welke hulp bij een verstuikte enkel het eerst geboden is Voor bezoek aan de West Koninklijk Paar vertrekt 15 October van Schiphol Bibliotheek over atoomenergie UITVERKOOP Wegmeubilering kost jaarlijks 4 ton Steeds maar weer plaatsnamen schilderen, plaatsnamen schilderen. De eerste wegwijzer met de nieuwe verlichtingsarmatuur, geplaatst in Am sterdam. Realiseert men zich wel, dat de armen één meter lang en vijftig centimeter hoog zijn? De Kerk van Christus, waartoe wjj het voorrecht hebben te behoren, is vooral tegenwoordig het voor werp van een intense belangstelling. Voor- en tegenstanders houden zich even vurig met haar bezig. Het juiste begriD van de Kerk is dan ook het Kern probleem van de hedendaagse christen heid. En wie buiten haar staan kunnen niet onverschillig blijven voor haar leer, die zo alomvattend en ingrijpend is, dat zij met geen andere instelling of levensbeschouwing kan worden ver geleken. Vandaag willen wij onze gedachten eens laten gaan over de Kerk, zoals zij zich in onze dagen vertoont, speciaal in verband met de wereldwijde crisis, die de mensheid op alle gebieden beleeft. Het is immers vanzelfsprekend. dat de Kerk, die midden in deze tijd staat, evenals al het andere, de weerslag on dervindt van de veranderingen, die zich algemeen voltrekken. Wanneer wij dan in dit verband over de Kerk spreken, is het noodzakelijk eerst eens precies vast te stellen, waar wij het eigenlijk over hebben. Men kan haar n.l. van twee kanten beschouwen. Vooreerst in haar theologisch wezen, voor zover zij de onder ons voortleven de Christus is. Die door haar Zijn Ver lossing uitbreidt en bestendigt tot de laatste dag. Zo beschouwd is zij de draagster der eeuwige waarheid, het enige heilsinstituut voor alle mensen van alle tijden, die door de éne, onver anderlijke, goddelijke waarheid van de Kerk hun eeuwige zaligheid moeten be reiken. Aan dit aspect van de Kerk kan geen tijdelijke overgangscrisis, hoe ern stig en algemeen ook, ooit ook maar het geringste veranderen. Maar daar over zullen wjj het nu niet hebben. Wij willen spreken over de Kerk in haar uiterlijke verschijningsvorm, zoals wjj haar kennen in haar organisatie, haar optreden naar buiten, haar leden, kortom in haar menselijk uiterlijk. In haar uitwendige gedaante is zij een in stelling van mensen voor mensen, wel iswaar door God zelf gesticht, met een onvergankelijke hiërarchie en genade middelen van goddelijke oorsprong, ge sterkt door Gods persoonlijke belofte van onfeilbaarheid en onoverwinnelijk heid, maar tegelijkertijd toch ook een organisatie van mensen, aan wie Chris tus de opdracht heeft gegeven op men selijk niveau zij het niet zonder Zijn voortdurende hulp en leiding aan haar ontwikkeling te werken. Wie de geschiedenis der Kerk vanaf het eerste begin nagaat, kan duidelijk constateren, dat zij aldus zoekend en tastend haar weg heeft gevonden naar de hechte or ganisatie, die wij thans kennen. Haar grootste invloed op mensen en wereld heeft de Kerk gehad in de Middeleeuwen, in de tijd, waarin zij zich door een samenspel van historische omstandigheden ontwikkeld heeft tot de wereldgodsdienst enig in zijn soort en niet te vergelijken met welke andere godsdienst ook die zij in werkelijkheid is. Wij kunnen dit feit niet anders zien dan als een ontwikke ling onder leiding van de Voorzienig heid, daar de Kerk in tegenstelling met andere godsdiensten, die ook zulke bloeiende „Middeleeuwen" hebben ge kend de ondergang van „haar" Mid deleeuwen heeft overleefd met een weerstandsv ^rr c: no - - uniek moet heten. Intussen valt echter niet te ontkennen, dat de middeleeuwse structuur, die de Kerk ook nu nog in veel opzichten eigen is, in onze tijd zeer waarschijnlijk gewij zigd zal moeten worden. Vanzelfspre kend .kan niemand op het ogenblik voor spellen, hoe die verandering zal moeten geschieden. Het enige wat met zeker heid kan worden gezegd is, dat er spra ke zal zjjn van een aanpassing aan het veranderde wereldbeeld, maar dan na tuurlijk zó, dat de eeuwige waarheid en het wezen der Kerk volkomen onaange tast blijven. Dat dit alles een zeer moeilijk probleem is, behoeft zeker wel geen betoog. Wanneer wij denken in de richting van een meer persoonlijke en minder institutionele vorm, dan kan dit wel juist zijn, maar de grote vraag is daarbij hoe en in welke mate di te ver wezenlijken is. Bij een zo boventijdelijke instelling als de Kerk naar haar wezen is, terwijl zij toch leeft in de tijd, mag men nauwelijks verwachten, dat b.v. een of andere gezagsmaatregel van bo ven af de oplossing brengt. Daarbij dient men te oedenken zoals Rahner opmerkt, dat de invloed en geestelijke grond van ons bovennatuurlijk heil geen absolute, constante grootheid is, die aan geen verandering onderhevig kan zijn. Die invloed is in onze tijd be zig te veranderen, dat valt niet te loo chenen. Overigens bestaat die invloed juist voor het heil der zielen, niet voor zich zelf. En daarom zal die invloed moeten blijven in een of andere vorm. Wij mogen dan ook in deze gedach- tengang het zogenaamde verdwijnen van de invloed der Kerk op het open bare leven tot op zekere hoogte reeds als een vormverandering van die in vloed beschouwen. zorrier dat w.i reeds nu kunnen zeggen hoe de gehele, nieuwe vorm in de toekomst zal zijn. En ook hierbij dienen wij te bedenken, dat er geen reden is tot wanhoop of moede loosheid. Rahner formuleert zijn me ning, die wij volledig onderschrijven, al dus: Waar wij tegen onze wil en on danks ons verzet bepaalde vormen van een dergelijke invloed verloren zien gaan, is onze zaak nog lang niet hopeloos, omdat diezelfde invloed onder andere vormen kan blijven voortbestaan en tevens kan worden herwonnen. ZONDAG 17 Juli: 7e Zondag na Pinksteren, eigen mis; 2 geb. H. Alexius; 3 geb. A cunctis; Credo; pref. van de H. Drieëen- heid; groen. MAANDAG: H. Camillus de Leilis, belijder; eigen mis; 2 geb. H.H. Symphorosa en gez.; wit. Utrecht: H. Fredericus, bisschop martelaar; mis Sacerdotes; 2 geb. H. Camil lus; 3 geb. H. Symphorosa; rood. DINSDAG: H. Vincentius a Paulo. belij der, eigen mis; wit. Utrecht: H. Ber- nulphus, bisschop-belijder; mis Statuit; 2 geb. H. Vincentius; wit. WOENSDAG: H. Hieronymus, belijder; eigen mis; 2 geb. H. Margarita; wit. DONDERDAG: H. Praxedes, maagd; eigen mis; 2 geb. A cunctis; 3 geb. naar keuze; wit. Haarlem: H. Fredericus, bisschop- martelaar; mis Sacerdotes; 2 geb. H. Praxedes; 3 geb. A cunctis; rood. Breda: Kerkwijdingsfeest; mis Terribilis; Credo; wit. Roermond: H. Monulphus en Gondulphus. bisschoppen-belijders; mis Sacerdotes; 2 geb. H. Praxedes: wit. VRIJDAG: H. Maria Magdalena; eigen mis: (Breda: 2 geb. oct. Kerkwijding); Credo; wit. ZATERDAG: H. ApoOinaris, bisschop-mar telaar; eigen mis; 2 geb. vigilie van H. Jacobus; 3 geb. H. Liborius; (Breda: 2 geb. oct. Kerkwijding; 3 geb. vigilie; 4 geb. H. Liborius: Credo); laatste evang. vigilie; rood. Ofwel: Mis van de vi gilie; 2 geb. H. Apoilinaris: 3 geb, H. iborius; (Breda: 3 geb. oct. Kerkwij ding; 4 geb. H. Liborius; geen Credo): paars. MDAG 24 Juli: 3e Zondag na Pinkste ren; eigen mis: 2 geb. H. Christina, 3 geb. A cunctis; (Haarlem: 2 geb. H. Bemulphus; 3 geb. H. Christina; Breda: 2 geb oct. Kerkwijding; 3 geb. H. Christina); Credo; pref. van de H. Drieëenheid; groen. Het snelverkeer eist een duidelijke, goed overzichtelijke wegbebakening. Maar verkiest men boven een meer- armige wegwijzer een groot aantal op diverse plaatsen ond een kruising aan gebrachte lage borden, waardoor de oriëntering wordt bemoeilijkt en de aan dacht van de weggebruiker zich naar verscheidene punten moet richten Men zie eens naar de voordelen van de gebruikelijke wegwijzers, waar van de armen (hetgeen velen niet zouden denken) 100 x 50 cm van om vang zijn. Allereerst vormen zij door hun lengte al van ver af een waar schuwing, dat een wegsplitsing op komst is. Zij zjjn van grote afstand zichtbaar. De paal heeft bijna geen volume. Zij worden niet afgedekt door parkerende of rijdende voertuigen, stilstaande voetgangers, hetgeen bij laaggeplaatste borden, vooral binnen de bebouwde kom, herhaaldelijk voor komt. De wegwijzers kunnen gemak kelijk geplaatst worden op het rij wielpad aan de kant van de hoofd verkeersweg, en, in de bebouwde kom, op de trottoirs zonder dat zij hinder veroorzaken. Zij kunnen tenslotte niet door de jeugd beschadigd worden. De letters van de belangrijke plaatsen zijn groot aangegeven, niet kleiner dan de aanduidingen in het buiten land. Dan, direct als tegenstelling, de na delen van laaggeplaatste borden; Zij vallen pas laat op; zij worden gemak kelijk aan het oog onttrokken door parkerende en rijdende voertuigen en voetgangers; in de drukke binnen steden is op smalle trottoirs en op nau we kruispunten heel moeilijk een goede opstelling te vinden; en tenslotte kun nen door verscheidene opstellingen op kruispunten „schuttingen" ontstaan dié de verkeersveiligheid verre van bevor deren. Intussen: de laag geplaatste richtings- en voorrichtingsborden kunnen op ve le plaatsen van groot nut zijn. Op de snelwegen en andere hoofdverkeerswe gen bewijzen zij uitstekende diensten. De A.N.W.B. heeft in 1954 nog 166 nieuwe richtingsborden en 78 nieuwe voorrichtingsborden geplaatst. Tegen 4902 wegwijzers waren er 31 Mei van dit jaar 1552 richtings- en 552 voor richtingsborden. Wel een bewijs dat men het belang van de snelle oriëntatie en de voorsortering terdege inziet. Men plaatst de richtingsborden echter bij voorkeur niet in de binnensteden, wel op de uitvalswegen als in Amsterdam bij de nieuwe Amstelbrug en Berlagebrug. Intussen houdt men zijn hoofdactiviteit gericht op de gebruikelijke wegwijzers. Waarbij men vanzelfsprekend open oog heeft voor het bezwaar dat de weg wijzers bij avond niet door de koplich ten kunnen worden beschenen. Om aan dit inconvenient tegemoet te komen zijn reeds 400 wegwijzers van een eigen verlichting voorzien en 600 gecombi neerd met lichtmasten. Enkele honder den zijn voorts zodanig opgesteld, dat zij voldoende licht ontvangen van ter plaatse aanwezige wegverlichting. De verlichting van 400 wegwijzers is rede lijk, maar geheel tevreden erover is men niet. Van daar de nieuwe armatuur die de opschriften gelijkelijk belicht, zo dat geen der wegwijzerarmen in een schaduwvlak komt te liggen. De eerste nieuwe armatuur is geplaatst op een A.N.W.B.-wegwijzer in Amsterdam, op de hoek van de Olympiaweg en de Marathonweg. Hij voldoet zeer goed. Reeds zijn er honderd van besteld. Men gaat er mee door. Deze verlich ting moet aangekocht worden door de gemeenten, die het belang hiervan wel inzien. Intussen zijn er een vijftig richtings- en voorrichtingsborden voorzien van een eigen verlichtingskap. Vijfhonderd stuks hebben reflecterende opschriften. Alle nieuw te plaatsen lage borden worden van reflecterend materiaal voor zien, evenals alle borden die herschil- derd of vernieuwd moeten worden. Reeds enige tijd laat men de richtings- en voorrichtingsborden vervaardigen van email. De proef genomen met wegwijzers van email heeft zulke gun stige resultaten gehad, dat men besloten heeft van alle wegwijzers die nieuw geplaatst i vervangen moeten worden de armen in email uit te voeren. Voor delen; aanzienlijk langere levensduur in vergelijking met verf- en moffel- werk en grotere kleurechtheid. Men maakt thans voorts gebruik van ge plakte letters, wat grote voordelen heeft in geval van opschrift-wijziging, wat nog al eens voorkomt. In de betrekkelijk korte tijd dat email wordt toegepast bedragen de aantallen geëmailleerde borden reeds; 69 wegwijzers, 577 rich tingsborden, 303 voorrichtingsborden en 147 paddenstoelen. 2900 paddenstoelen Ook de plaatsing hiervan vormt een der, door velen niet gekende, activitei ten van de A.N.W.B. Er zijn er in to taal reeds 2900 geplaatst. Zij zijn voor de wielrijder-toerist een belang rijk steunpunt langs de tertiaire wegen en bospaden. Men kan zelfs zeggen, Advertentie NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publicotie Nederland* Zuivelbureou, 's Grovenhoge (Van onze medische medewerker) en kleine misstap en je zit in de narigheidte J haastig of te wild uit I een bus of tram stap pen, denken dat je de trap al af bent als er nog een trede over is, het zijn slechts enkele van de vele oorzaken waardoor iemand zijn enkel kan verstuiken. -Een erg ongelukkige misstap kan zelfs een gebroken been tengevolge hebben; niet in de laatste plaats denk ik hier aan de slechte ge woonte van sommige huisvrouwen om het zeil spiegelglad te wrijven en er dan een los kleedje op- te leggen. Het aantal gebroken benen vooral van de djjbeenhals bij oudere mensen hierdoor veroorzaakt, is legio. Het enkelgewricht vormt een beweeglijke verbinding tussen het onderbeen en de voet. Door middel van taai-elastische versterkingsbanden van het gewrichts kapsel, die van onderbeen naar voet lopen, wordt het in verband gehouden. Vooral aan de zijkanten zijn deze zeer stug, zij laten weinig beweging naar opzij toe. Dit is ook niet nodig omdat de enkel slechts weinig opzij mag bui gen. Anders zou de stabiliteit van otaan en lopen verloren gaan. Zouden deze banden minder stevig zijn dan was bijvoorbeeld het lopen op een on effen weg of op hoge hakken niet mo gelijk, bij elke stap zou de voet om- zwikken, hetgeen bovendien het ge wricht in korte tijd zou vernielen. Voor de verschillende bewegingen van de voet is het enkelgewricht niet vol doende, hiermede kunnen wij de voet voornamelijk naar boven en beneden buigen; het voetbeentje waarop het onderbeen rust is namelijk rolvormig, zodat het onderbeen er op naar voor en achter kan kantelen. Wij noemen een dergelijk gewricht: scharnierge- wricht. De as ervan ligt horizontaal, men kan het vergelijken met de dek sel van een doosje. Verschillende an dere voetgewrichten maken ook draai en en op zij buigen van de voet moge lijk. De zogenaamde voetwortel be staat uit zeven verschillende beentjes, die alle ten opzichte van elkaar kun nen bewegen. Als de voet niet recht op de zool wordt neergezet of anderszins door een plotselinge beweging te veel naar op zij doorbuigt, kunnen het kapsel en de zijdelingse versterkingsbanden overrekt worden of zelfs scheuren, hetgeen flink pijn doet. Het is niet al leen de kracht waarmee het gebeurt, maar vooral ook het plotselinge en on- Door de verstoorde samenhang van de weefsels zal er ook vocht opgehoopt worden. Bloed en vocht veroorzaken de zwelling die altijd optreedt en de pijn nog verergert. Als een verstuikte enkel zoveel pijn doet, dat men er niet meer op kan staan en de pijn langer dan enkele minuten aanhoudt, weet men zeker dat kapsel en banden zijn gescheurd en moet men rust houden. Dit is zeer be langrijk omdat de gescheurde ge wrichtsbanden goed moeten genezen op straffe van een veelvuldige herha- dat verscheidene streken van ons land rijk aan natuurschoon door de A.N.W.B. door middel van de paddenstoelen ont sloten zijn. Vorig jaar is vooral in Zuid- Brabant een groot aantal van deze paddenstoelen geplaatst. Dit jaar volgt het noordelijke en noordoostelijke deel van Brabant en een deel van Lim burg. Niet bepaald van groot belang, maar louter als service voor de toeristen, zijn de riviernaamborden, die langs de gro te wegen het passeren van een belang rijke rivier of kanaal aangeven. Reeds I zijn er 200 van geplaatst. Spoedig vol gen er 100 nieuwe. Tenslotte, om de weg meubilering volledig te maken: de A.N.W.B. heeft voorts nog 850 aandui dingen van hulpposten van het Rode j Kruis langs de wegen staan. 570 aan- I duidingen van telefoonposten en een 30-tal „Rode Haan-borden", die wijzen op het bosbrandgevaar, en die de We genwacht in droge perioden in één handomdraai naar de weg kan rich ten. De A.N.W.B. ial de laatste zijn om niet te erkennen dat de bewegwijze ring nog niet ideaal is. Met name voor het verkeer bij avond zouden er meer voorzieningen moeten worden getroffen. Maar de Bond wijst er op, dat men zich op de eerste plaats moet richten naar het dagverkeer, zijnde het meest inten sief. Zoals reeds medegedeeld zijn er echter ook voor het verkeer bij avond reeds vele goede maatregelen geno men. Men mag, alvorens niet al te zeer gefundeerde critiek uit te oefenen, eerst wel enige waardering opbrengen voor de Bond, die de zorg van de gehele wegmeubilering op zich heeft geno men en die dagelijks tientallen mensen langs de weg heeft voor de plaatsing van nieuwe en gewijzigde wegwijzers en borden. Onderhoud jaarlijks 4 ton Men kan zeggen dat de totale beweg wijzering een waarde van 4,5 millioen heeft. Onderhoud en vernieuwing kost jaarlijks 4 ton. In totaal staan er bijna 12.000 „eenheden" langs de weg, voor het onderhoud, voor het verfwerk en het aanbrengen van wijzigingen zijn twee grote aannemers ingeschakeld, van wie het personeel niet an ders doet dan maar plaatsnamen schilderen, plaatsnamen schilderen. De verkorting van een weg, of de aanleg van een nieuwe snelweg vindt zijn weer slag op vele borden en geeft enorm veei werk. Toen het laatste deel van de nieuwe weg Amsterdam-Utrecht ge reed kwam moesten op niet minder dan 70 borden wijzigingen worden aan gebracht. Zij bestreken een gebied van Ede tot Den Bosch. Reeds bij een flin ke bochtafsnijding moeten de nieuwe afstanden op tal van borden worden vermeld. Alleen de weg over de slui zen te IJmuiden ter ontlasting van het pontverkeer te Velsen vorderde de plaatsing van 32 richtings- en voorrich tingsborden. Het is nu wel duidelijk dat men het bekende oranje bordje met de vermelding Amsterdam, dat op tal van wegwijzers voorkomt, niet van de ki lometerafstand kan voorzien. Bij een wegverkorting van enkele kilometers hier of daar zou een wijziging van tal loos vele bordjes nodig zijn, nu eens van Nijmegen tot Dokkum en Rode- school, dan weer van Middelburg tot Maastricht. Drie vragen Tenslotte drie vragen die wij bij onze oriëntatie over de wegmeubilering heb ben horen stellen. Allereerst: Waarom komen er in het centrum van de grote steden zo'n betrekkelijk gering aantal wegwijzers voor? De A.N.W.B. wijst er op, dat alle doorgaande routes duide lijke aanwijzingen hebben. Bovendien: al kent de Dam eigenlijk geen door gaand verkeer, toch staat er een weg wijzer. Bij het Plein in Den Haag even zo Op het Rembrandtplein komt er een. Men kan moeilijk op alle drukke punten in de steden wegwijzers plaatsen. Nog maals: langs de doorgaande routes kan men ze vinden, en, zoals blijkt, ook hier en daar er buiten. Waarom leidt men het verkeer door grote steden niet aan de hand van gekleurde aanwijzingen? Zie Eindho ven. Hier treft men op de invalswe gen een staalkaart aan van de diver se hoofdrichtingen met kleuren aan de hand waarvan men de stad ge makkelijk doorkomt. Het commentaar hierop is niet mals. Allereerst is een groot deel van de mensen kleuren blind. De laaggeplaatste borden op de kruispunten worden vaak aan het oog van de automobilist onttrokken. BiJ natriumverlichting worden de kleuren egaal. Zij verliezen door de v'>r^0" ring veel van hun originele tin ij het voeren van stadslicht kom van de reflectie niet veel terecht. Tenslot te: men heeft de achtergrond van de borden reflecterend gemaakt, terwijl de richtingaanduidingen reflecterend hadden moeten zijn. En: de borden zijn alle even groot, zodat de ver melding Best veel groter uitkomt dan verwachte van de beweging. Tussen haakjes: over het gebruik van de woorden verzwikken en ver stuiken is men het niet eens. Men ge bruikt ze wel door elkaar maar in som mige boeken onderscheidt men ver zwikken: overrekken van het kapsel, en verstuiken: scheuren van het kap sel. Het Nederlands woordenboek van Koenen-Endepols, dat ik er voor u op heb nageslagen, stelde mij in dezen te leur omdat het deze woorden helemaal verkeerd omschrijft. Als de voet doorzwikt (meestal naar buiten) komt het volle ge wicht op de buitenrand van de voet en de buitenenkel te steunen en komen de banden die van de buiten kant van het onderbeen naar de bui tenkant van de voet omlaag lopen on der grote spanning te staan. Als het kapsel en de banden scheu ren worden ook bloedvaatjes bescha digd en er ontstaat een bloeduitstor ting tussen de weefsels in dit gebied. ling en het gauw optreden van dikke enkels. Bij het verlenen van eerste hulp moet men hier dus rekening mee hou den; het slachtoffer mag met op het pijnlijke been staan en moet steunend op de schouder van degene die hem helpt naar een stoel gebracht worden. Om het gewricht meer stevigheid te geven en de zwelling te beperken moet men zo spoedig mogelijk een drukverband aanleggen: eerst een dikke laag vette watten om de enkel en daarover heen een zwachtelver- band. Hierbij moet men op twee din gen goed letten: 1. de zwachtel mag niet te stijf zitten, 2. de watten moe ten ruim onder de zwachtel uitsteken, beide om te voorkomen dat de bloeds omloop te sterk wordt afgesnoeid Vooral als de enkel bij de minste be weging erg pijnlijk is en blijft en/of er een sterke zwelling is moet men medi sche hulp inroepen, omdat dan een drukverband en rust alleen niet vol doende zijn en er bovendien iets ge broken kan zijn. St. In aansluiting op hetgeen reeds ge publiceerd is over het voorlopig pro gramma voor het voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins aan de Nederlandse Antillen en Suriname kan nog worden medegedeeld dat de Koningin en de Prins Zaterdag 15 October in de namiddag van Schip hol zullen vertrekken. Na een tussen landing te Santa Maria op de Azoren en op de Bermudas wordt het vlieg tuig 16 October in San Juan (Puerto Rico) verwacht. Vandaar zullen de koninklijke bezoekers de reis naar Wil lemstad op H. M.'s Kruiser "De Ruij- ter" voortzetten. De Ambassadeur der Verenigde Sta ten, L. Corrin Strong, heeft aan Noor wegen en Nederland eer technische bibliotheek betreffende de atoom-ener gie geschonken. De bibliotheek bestaat uit boeken en rapporten op het gebied der atoom energie en vormt een gift van de re gering der Verenigde Staten in het ka der van Eisenhower's program tot het aanwenden van atoomenergie voor vre delievende doeleinden. Zij komt ter be schikking van het Nederlands-Noorse instituut voor kernonderzoek te Kjeller bjj Oslo. die van 's Hertogenbosch. Waarom zouden beide plaatsnamen niet in even groot lettertype uitgevoerd kun nen zijn? De laatste vraag: Waarom nummert men de wegen niet? Als op de wegwij zers en borden deze nummers vermeld werden kon men zijn weg in één oogop slag vinden. Het antwoord: Dit zou voor de weinigen die één uitgestrekte route berijden wel aanbeveling verdienen. Dit is wei geschikt voor landen met grote afstanden (Frankrijk: Parijs-Mar- seille), maar in ons land met zijn dich te wegennet en de vele vertakkingen zou nummering weinig nut hebben. Overigens: de wegen hebben al offici eel nummers. Men lean ze zien op de paaltjes langs de weg. Maar kent men de nummers ook? Er is veel geschre ven over de nieuwe Rijksweg Amster dam-Utrecht. Herhaaldelijk is in de kranten vermeld dat dit Rijksweg no 2 is. Maar wie weet het? (Nadruk verboden)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6