De Prooi vcut de Pocte Potó Meningen in C.V.P. verdeeld Schoolstrijd in België als nachtkaars uit? Eric cfe MoofmaP Prijsvraag over hulp aan onder ontwikkelde gebieden Mgr. Mutsaerts zegent nieuw schippersinternaat in Y.V.G.A. wint van H.H C. in honkbal competitie Ronde van Beverwijk voor Janissen arabeske H.C.C. II behoudt leiding HANDIGE MANOEUVRE OF KABINET IS MURW Fraai gelegen te Nijmegen Felle race tussen Ajax en O.V.V.O. IN PERPER Maatregelen tegen Red Star Rood en Wit zegeviert over Quick (Den Haag) PUCK VAN DUYN'E WINT TE DORTMUND Italië in de finale tegen Zweden HORDIJK DEGEN- KAMPIOEN Aantrekkelijke race KAAGWEEK BEGONNEN Gricketcompetitie MAANDAG 18 JULI 1955 PAGINA a Capituleert de regering? Om de Davis Cup Negatief geluid Achtste lederwarenvakbeurs in die R.A.I. Lenie de Nijs en Pieters winnen te Leiden Courses te Alkmaar Kees Koch verbetert jeugdrecord door W. H. VAN EEMLANDT Zuid-Afrikaanse ploeg zonder onderscheid van ras den zal breken op de schoolpolitiek. Het land heeft een ogenblik gemeend dat de redelijkheid het zou winnen van blind partjjfanatisme. Maar dit ogen blik eheft een bewijs te meer geleverd van de koppige razernij van het anti- clericalisme Het verzet zal er door worden gestijfd. Dinsdag kan de paren- teris worden gesloten". Dit is een wel zeer negatief geluid. Mag men daarentegen de eveneens katholieke Standaard geloven, dan is een deel van de CVP ervan overtuigd dat een accoord mogelijk blijft. De ba sis van dit accoord zo erin bestaan dat men eerst een principieel accoord sluit en dat een onpartijdige commis sie van deskundigen daarna een nieuw schoolontwerp uitwerkt waarin een aan tal bepalingen van de Harmel-wetge- ving ongetwijfeld een plaats zouden vinden. Deze modus vivendi zou dan aansluiten bij de compromis-politiek die in vroeger jaren inzake onderwijs steeds is gevoerd. Conditio sine qua non voor het slagen van een verzoe ningspoging op die basis, zou echter zijn dat de katholieke onderwijskrach ten in de tussenperiode niet het minste ieële nadeel onHi financiesle Servinden. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen In de Belgische Senaat zal de CVP- groep morgen de beslissing nemen of de schoolstrijd als een kaars zal uit doven danwel of hij tot het bittere ein de zal worden uitgestreden. De CVP- senatoren moeten namelijk hun hou ding bepalen tegenover het door de so cialist Rollin ingediende amendement dat ertoe strekt de anti-clericale school wetten in te trekken indien de katho lieken bereid zijn als tegenprestatie de hele schoolwetgeving van de voor malige CVP-minister van onderwijs Harmei teniet te doen. Aanvaarden van het amendement zou neerkomen op een terugkeer tot de situatie zoals die bestond in 1949 vóór de homogene CVP-regering aan het bewind kwam. De katholieken hebben al direct ver klaard dat van een dergelijke terug keer zonder meer geen sprake kan zijn omdat dit zowel in de sector van het bijzonder onderwijs als in die van het officieel onderwijs een ware chaos zou veroorzaken. De Harmel-wetgeving heeft betrek king op niet minder dan 500 onderwijs- regelende verordeningen. Het meest di recte gevolg voor de katholieke scho len zou zijn dat met ingang van 1 Au gustus de middelbare scholen geen enkel subsidie meer zouden krijgen. Onder het regime-Harmei ontvingen deze scholen 7200 francs per leerling. Het wetsontwerp-Collard bracht deze som op minder dan de helft terug. Toen de socialist Rollin 'n de se naat zün amendement indiende, heb ben de CVP-s'natoren bedenktijd ge vraagd. Het kwam eroo aan te weten of de meerderheid bereid was een re delijke oplossing te aanvaarden voor de tussenperiode tijdens welke een na tionale commissie een nieuwe modus vivendi zou uitwerken en daarna voor leggen aan regering en parlement. De meningen over de strekking van het amendement-Rollin waren giste ren en vandaag in katholieke krin gen nogal uiteenlopend. Volgens de een betekende het amendement een halve capitulatie van de regering, die tengevolge van het katholiek ver zet murw zou zijn vcor een redelijk compromis. Volgens de anderen ging het hier om een manoeuvre die erop berekend is de katholieken in een scheve positie te plaatsen door de indruk te wekken dat het omstreden schoolontwerp-Co'lard beter is dan de wetgeving waarmee de katholie ken zovele laren vrede hebben ge nomen. Zowel de nationale raad als het na tionaal comité van de CVP hebben Za terdag vergaderd om hun standnunt te bepalen. Een afvaardiging onder de leiding van senator Struye begaf zich naar de oremier om onheldering te vragen. Er werd over dit onderohud geen mededeling verstrekt. Mag men echter de Bor^lse k-.ts",;e'-' Yfenwe Gids geloven dan zal de CVP-groep chinees.' in het Bahssa Indonesia Dinsdag In de senaat het amendement- Qf ln het Nederlands. De tekst, die min- Rollin afwijzen men met de he- ten 50.000 woorden mort tellen, dient handeling van het sohoolontwerp-Col- 00 lard artikel per artikel aanvangen. De Nieuwe Gids meent dat de die hards" in de schoot van de socialis tische partij zich vastklampen aan hun posities en dat zij de regering aan de strakke band "an de partijtucht laten lopen ..De CVP", aldus de Gids, „kan met een gerust gemoed de nakende strijd tegemoet zien". Tijdens internationale atletiekwed strijden in Dortmund won Puck van Duyne-Brouwer zowel de 100 als de 200 meter. Haar tijden waren resp. 12.2 en 25.7 sec. Ria van Kuyk (Ned.) bezette op de 100 meter de derde plaats met 12.5 sec. achter de Duitse mej. Maier die 12.3 sec. noteerde. De damesploeg van Olympia (Den Haag) zegevierde op het estafettenummer 4-x-lOO meter in 50 sec. Ook de Haagse heren boekten succes. Parlevliet won de 110 meter horden in 15.4 sec., terwijl hij op de 400 meter horden de tweede plaats bezette met 54.8 sec. achter Dittner (Did.) die dit nummer in 53.2 sec. had afgelegd. Ten slotte won de estafetteploeg van Vlug het estafettenummer 4 x 100 meter in in 42.4 sec. In het tournooi om de Davis Cup heeft Groot Brittannië te Birmingham tegen Italië gespeeld; de Engelsen verloren met 0—5. Italië komt nu in de finale uit tegen Zweden, dat te Stockholm met 32 van Chili won. De Haagse schermer Hordijk heeft zich Zondag met genoegen in het Miner- va-paviljoen te Amsterdam de brassard, verbonden aan het Nederlands degen- kampioenschap, over de arm laten schuiven. Voor de vierde maal in 1948, 1952 en 1954 werd hij kampioen legde hij n.l. beslag cp de titel. 29. Een blik overtuigt de Noorman, dat de vreemde krijgers nog steeds boven aan de klip staan, vanwaar zij natuurlijk meer kunnen zien dan het onjortuinlijke drietal beneden. Datgene, wat zij zien, schijnt hen bovendien nogal te boeien, hetgeen Eric het ergste doet vrezen. Verbitterd bedenkt hij, dat hij zich zelden in zo'n onmogelijke toestand heeft bevonden. In werke loze onmacht toe te moeten zien, is wel het ergste wat een actief man als de Noorman kan overkomen. Bedrukt overleggen zij, wat zij kunnen onder nemen, om hun vrienden te hulp te komen. Het enige wat er op zit is naar het eiland te zwemmen, maar dat is een welhaast onmogelijke opgaaf. Toch besluiten zij eenparig, het te wagen; er moet ten slotte iets gebeuren.' Zodra Eric de kust veilig acht, laten zij zich in het water glijden. De slechte conditie, waarin zij zich bevinden, doet zich echter al gauw gelden. Ver slapt als zij zijn, lijkt het hun toe, hoewel zij reeds geruime tijd door het water ploegen, dat het eiland even ver verwijderd blijft. Verbeten zwem men zij voort, tot hun krachten hun dreigen te begeven; en langzaam begint aan de wanhopige mannen het spookbeeld van een zekere verdrinkingsdood op te dringen. Dan stoot Axe eensklaps een vertwijfeld gekreun uit en stamelt, naar adem snakkend: „Ik-i-ik kan niet meer.iJc verdrink". (Van onze Haagse redacteur) In het juist verschenen nummer van ..Sociaal Kompas" wordt een wereld prijsvraag aangekondigd, welke het ka tholiek sociaal-kerkelijk instituut uit schrijft ter gelegenheid van zijn tienja rig bestaan in 1956. Deze prijsvraag be treft het probleem van de ontwikkeling der wereldbevolking. De vraagstelling valt uiteen in twee delen: 1. Welke sociale, economische en cul turele middelen moeten worden aange wend om te bereiken, dat bij de ont wikkeling der economisch en technisch achtergebleven gebieden, de daarmee onvermijdelijk gepaard gaande verande ring in sociale structuur niet leidt tot een moreel en godsdienstig ontbindings proces, doch dat deze gebieden geleid worden naar een sociale structuur, be antwoordend aan de eisen van een vol ledig menselijk welzijn? 2. Wanneer men aanneemt, dat de be volkingsaanwas in df bed dde gebieden zo groot zal zijn, dat getwijfeld moet worden aan het effect van de middelen, waarop in de erste vraag wordt ge doeld, hoe kan dan de bevolkingsgroei zo beïnvloed worden, dat deze middelen toch effect sorteren? De voorgestelde oplossingen moeten in overeenstemming zijn met de katho lieke beginselen en wetenschappelijk verantwoord. De beantwoording van deze vragen kan ges*eld worden in het Engels, Frans, Duits. Spaans, Italiaans, Portugees, Ja Zij heeft geen enkel middel onverlet gelaten om de meerderheid ervan te overtuigen dat men in schoolaangele- genheden geen regeling oplegt. De meerderheid blijft potdoof. Zij zal er de gevolgen van dragen. Wij geven haar de verzekering dat zij haar tan voor 1 Juni 1957 binnen te zijn. Men wil deze prijsvraag aankondigen bij alle universiteiten ter wereld. De jury ter beoordeling van de antwoorden wordt ge vormd door hoogleraren en andere des kundigen uit Rio de Janeiro, Oxford, Ba'timore, N^w Delhi. Washington. Dar- es-Salaam, Wenen, Leuven, Parijs, Ro me, Frankfort, Tokio, Genève en Den Haag. De directeur-generaal van het KASKI, prof. G. H. L. Zeegers, die als secre taris van de jury optreedt, geeft in So ciaal Kompas" een uitvoerige toelich ting op de prijsvraag, waarbij hij er o.m. op wijst, dat als uitgangspunt dient te worden genomen de prognoses opgesteld door de Bevolkingsafdeling van de U.N.O. De mogelijkheden tot een agra- Z. H. Exc. mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch, heeft Zaterdag morgen in Nijmegen het nieuwe schip persinternaat St. Nicolaas ingezegend. De schippersschool is thans definitief lr Nijmegen gevestigd aan de Mollen- hutseweg en daarmee is een periode van lange omzwervingen ten einde. In Juni 1940 moest het internaat te Arn hem op last van de Duitsers worden opgeheven en in het Juvenaat van de Broeders van Maastricht te Zevenaar werd het werk voorlopig voortgezet. In 1942 werd het Juvenaat in Zevenaar echter ook in beslag genomen door de Duitsers en ditmaal trokken de schip- persjongens met de broeders naar het oude Dominicanenklooster te Rijkholt in Zuid-Limburg. In Augustus 1949 kwa men de jongens in Zevenaar terug, waar inmiddels plannen waren ontwor pen voor de bouw van een geheel nieuw Internaat met daaraan verbonden een broederklooster. Als plaats van vesti ging werd Nijmegen gekozen, gunstig gelegen ten opzichte van de grote ri vieren. Temidden van de bossen is daar nu een prachtige school met internaat en broederklooster verrezen, naar een ontwerp van architect ir. Siebers uit Breda. Wie het complex tussen de bossen ziet liggen, speciaal afgelopen Zater dag toen het er nogal feestelijk toeging, krijgt meer de indruk van een vakantie kolonie dan van een school. Het is ech ter naar schijn, want de schippersjon- Te Amsterdam zal de achtste leder warenvakbeurs, georganiseerd door de stichting „Nederlandse Lederwaren- beurs" van Dinsdag 26 Juli tot en met Vrijdag 29 Juli i n de grote zaal van de R.A.I. worden gehouden. De opening geschiedt Dinsdagochtend door burgemeester mr. Am. J. d'Ailly; ook de voorzitter der stichting, de heer Ed Adema, zal het woord voeren. Meer dan 70 firma's hebben inge- •chreven. gens die hier onderwijs krijgen zijn al lerminst met vacantie. Zij verstouwen wekelijks een aantal lesuren, waar men op een normale school niet aan toe komst. Ook in de avonduren wordt er nog les gegeven en zo slaagt men er in de jongens in vier jaar bij te bren gen. waar zij anders zes jaar voor no dig hebben. Het is er dus aanpakken geblazen, maar daarnaast wordt de pupillen voldoende vrijheid toegestaan opdat zij de vrijheid en zelfstandigheid van het water, die her straks wacht, niet ontwennen. Voorlopig telt het inter naat een 170 leerlingen. rische ontwikkeling in de onderontwik kelde gebieden mogen niet overschat worden. Beter liggen de kansen op ver hoging van de productie. Optimistische verwachtingen zjjn echter door de on dei-voeding en de snelle bevolkingsgroei niet gerechtvaardigd. Welke maatregel men ook neemt, steeds zal het financiële aspect zeer belangrijk zijn. Berekeningen hebben uit gewezen, dat bjj een bevolkingsaanwas van 1,5 pet. per jaar, er jaarlijks 6 pet. op het nationaal inkomen bespaard moet worden om dit inkomen in de toekomst niet te doen dalen. Deze besparing zal niet bereikt worden zonder de bijstand van meer ontwikkelde landen; tot op he den is deze bijstand echter niet in vol doende mate verleend. Dit heeft er toe geleid, dat de ge dachten zich de laatste jaren veelal hebben gericht op een politiek van be perking van de bevolkingsgroei. De ka tholieken kunnen bij deze situatie niet terzijde blijven staan. Vandaar de vraag stelling in de prijsvraag. Belangstellenden kunnen over deze aangelegenheid verdere inlichtingen krijgen bij het bureau van het KASKI in Den Haag, Paul Gabriëlstraat 28-30. In het kanaal te Leiden is een één km zwemwedstrijd gehouden. Lenie de Nijs van de Robben (Hilversum) werd eerste bij de dames in de tijd van 14 min. en 18.1 sec. Judith de Nijs, eveneens van de Robben (Hilversum) werd tweede. Voor haar werd een tijd van 14.46 afgedrukt. Loes Zandvliet van de Leidse Golfbrekers klasseerde zich in 15.15.1 derde, terwijl Joke de Korte van RDZ (Rotterdam) met de vierde plaats tevreden moest zijn. Zij legde de afstand af in 16 min. en 1 sec. Bij de heren werd Pieters van DWR (Haarlem) winnaar in 14 min. 14,5 sec. De winnaar van het vorig jaar, Seeman van DJK (Amsterdam) kwam als twee de aan in 14.14.7. Zijn clubgenoot Rit- ton werd derde in 14.23.6. Vriend van ".'t IJ". (Amsterdam) klasseerde zich vierde in 14.38; Timmermans van de LZC (Leiden) bezette de vijfde plaats met 15 min. 8 sec. De uitslagen van de gehouden draverijen te Alkmaar luiden: Aardbeienprijs, afstand 2040 m: 1. Sonja Henie (S. J. van Leeuwen) 3.12; 2. Torero; 3. Spencer Nora. Tot. w. f5.10; pl. 2.—, 2.90. 2.90; gek. 12.20; cov. 6.40. Dutch Evernprijs, afstand 2340 m: 1. Ro bert G (A. G. Heskes) 3.33; 2. Rina V; 3. Rosa Signal. Tot. w. f 10.40; pl. 3.20, 6.30, 3.70: gek. 64; cov. -36.60. Mizzi Schindlerprijs, afstand 2040: 1. Mon sieur Hollo (C. L. E. van Wegen) 2-59.8; 2. Peter Chestnut; 3. Partout. Tot. w. f 5. pl. 2.—, 1.70; gek. 10.20; cov. 3.60. Amazonenprijs, afstand 1320 m; 1. Ukas (H. C. ten Hagen) 2.12.2; 2. Umberto van Oranje; 3. United Hanover. Tot. w. f 3.60; pl. 1.50. 1.30, 1.80; gek. 5.40; cov 3.60 Zoete Fransjesprijs, afstand 2020 m: 1. Quickness (G. J. Riem) 3.07.8; 2. Redloff W B; 3. Rolls Royce. Tot. w. f5.60; pl. 1.90, 2.60, 1.60; gek. 26.10; cov. 8.10. Moulin Rougeprijs, afstand 2040 m: 1. Quintus Harvester (A. R. Nottelman) 3.50.5; 2. Quick Star; 3. Over Again. Tot. w. f 1.90; pl. 2.20, 2.10; gek. 2.90; cov. 2.90. Climasprijs. afstand 2340 m: 1. Q. Bascom (C. J. Blokdijk) 3.25; 2. Spencer Gay's Zoon; 3. Rudi Trothan. Tot. w. f 3.10; pl. 1.40, 1.30; gek. 2.90; cov. 3.60. Elephantprijs, afstand 2040 m: 1. Pretty Polly (J. Wagenaar) 2.54.3; 2. Opveger; 3. Oscar. Tot. w. f4.60; pl. 2.20, 1.50, 5.20; gek. 5.20; cov. 4. (Van een honkbalmedewerker) In de honkbalcomptitie is de grote strijd tussen VVGA en HHC in een 76 overwinning voor de Amsterdamse club geëindigd, nadat HHC eerst met 6-2 de leiding had. WGA heeft hiermede de leiding van HHC overgenomen. Ajax en OVVO geven elkaar in de andere af deling niets toe, want beide behaalden een no run zege reap, over Haarlem en Kennemerland resp. met 60 en 180. TYBB week van het goede pad en ver loor van TIW met 63, maar Sparta bleef goed in het zadel want het klopte DEC met 50. EHS maakte korte met ten met ABC (123), terwijl Schoten een verdiende 128 zege boekte over HCK. EDO tenslotte kon Blauw Wit na een spannende strijd met 87 op de knieën krijgen. De vreugde in de VVGA-gelederen toen er in de derde innings twee runs werden gescoord door honkslagen van Janse en De Graaf was maar van korte duur. Want nadat HHC in de vierde in nings een run had gescoord nam het een innings later de leiding over door twee runs te scoren dank zij een drietal honkslagen. Het werd voor de GA-ei's nog erger toen in de zesde innings een kostbare fout van korte stop Koene de Haarlemmers drie runs opleverde en de stand 62 werd. Tot hier en niet ver der, dacht werper Brands en de geduch te HHC slagploeg kwam er niet meer aan te pas. De Haarlemmers waanden zich reeds veilig. Het liep echter anders, want in de achtste innings kreeg Smidt een inzinking en het gevolg was dat, dank zij een prachtige honkslag van De Graaf, de stand gelijk werd. Dat was te erg voor de Haarlemse moraal en de Haarlemmers speelden in de laagste in nings reeds een verloren partij. De Am sterdammers profiteerden hiervan en wisten de overwinning uit het vuur te slepen 76. ABC had tegen EHS niet veel in te brengen want daar speelde het veld te slecht voor. Aan de andere kant was het EHS-veld een behoorlijke steun voor de werpers Jacobs, Schuitemaker en de Amsterdammers konden niet ver der komen dan drie runs, terwijl EHS er twaalf scoorde, v. Estveld met drie honkslagen was aan slag de held van de dag, 123. Een en twintig spelers van Kennemer land werden door Hanni Urbanus uit geschakeld op 3 x slag en het was dan ook niet te verwonderen dat de Haar lemmers niet tot scoren konden komen. Hans Winter had het tegen de OVVO- slagploeg heel wat slechter en in een waar slagfestijn werden er achttien runs bij elkaar vergaard, 180. Toen schoten tegen HCK in de eer ste innings door Keulemans met 10 de leiding had genomen, veranderde de situatie weldra, want een innings later was het als 2—1 voor HCK door honkslagen van Knol en Sargintinie en een innings later werd het zelfs 61 toen het Schotenveld wel zó slecht speelde dat honkslagen van Sargin tinie en v. Driel Krol vier runs op brachten. Daarmede was het echter gebeurd met de HCK-slagploeg en alleen Houtkamp wist in de zesde in nings Sargintinie binnen te slaan en in cle laatste innings zelfs nog een run te scoren door een prachtige ho me run. Daarvoor echter had de Scho- ten-slagploeg waarin Geurts schitter- Tijdens de op de Nenytobaan te Rot terdam gehouden regionale jeugd- athletiekwedstrjjden is Kees Koch (Pro Patria) erin geslaagd het Nederlandse record kogelstoten jongens te verbete ren en te brengen op 15.45 meter. de de eindscore op twaalf runs ge bracht en de overwinning met 128 tot zich gehouden. Viermaal heeft HFC Haarlem van wer per verwisseld maar het mocht niet ba ten, want de Ajax-slagploeg wist van geen wijken. In de vijfde en zesde in nings werd de slag geslagen en zes runs waren het resultaat. Aan de andere kant had de Haarlem-slagploeg niets in te brengen tegen Herre Kok en niet een maal werd er een honkslag geslagen, zodat een no run, no hit zege voor deze werper werd. De 50 voorsprong, die EDO tegen Blauw Wit in de tweede innings had, bleek niet voldoende voor de overwin ning, want werper De Nieuwe moest lijdelijk toezien dat zijn veld niet feilloos werkte en de Amsterdammers scoorden ook in de tweede innings vier runs. De actieve Nusse zorgde er in de vijfdg en zevende innings aan slag wel voor dat de achterstand in een 7—-5 voorsprong werd omgezet. Doch in de achtste innings moest werper De Wilt het hoofd buigen voor de EDO-slag- ploeg en toen er drie honken bezet wa ren sloeg De Nieuwe een tweehonkslag die drie runs opbracht en een 87 over winning als resultaat gaf. Het betere veldspel van Sparta was doorslaggevend voor de 50 overwin ning al heeft het tot de laatste innings gespannen. In de laatste innings nam Sparta op de DEC-werper Duiker de leiding en in de vijfde innings werd het 20, maar pas in het laatste gedeelte van de strijd werd de overwinning vei lig gesteld. Daarvoor had de DEC-slag- ploeg tevergeeefs getracht werper Ko ning en zijn verdediging te doorbre ken en werd het dus voor Koning een no run zege. TYBB heeft zich tegen TIW in de achtste innings de winst uit handen gegeven door een zeer ongelukkige aan gooi van Freek de Wildt. Met 32 had den de Haarlemmers de leiding en vol komen verdiend, want de slagploeg had zich tegen werper Kempen kranig ge weerd en de drie runs waren nog maar een pover resultaat. En het leek er dan ook op, dat het een TYBB-overwin- ning zou worden todat De Wildt bij een poging een speler uit te maken de bal ver over het derde honk gooide, waar door TIW twee runs scoorde. Dat was te veel voor de Haarlemmers en TIW kon de eindstand op 63 brengen. Na een levendige en aantrekkelijke race, waarin de renners elkaar geen moment rust gunden, is de Ronde van Beverwijk voor amateurs op fraaie wijze gewonnen door de jeugdige Amsterdam mer Rein Janissen. Samen met Joop Wuurman en Simon Appel, die hij in de beslissende eindsprint geen schijn van kans gaf, was Janissen met nog elf kilometer te rijden op succesvolle wijze uit het peloton ontsnapt. In deze door de Beverwjjkse Renners club „Kennemerland" op het parcours aan de Munnikenweide georganiseerde wielerronde, leverden Cor Stroomer en Appel een verwoede strijd om in het be zit te komen van de prestatieprijs, die was uitgeloofd voor de renner die de meeste keren als eerste de streep zou passeren. Lange tijd bleef men in het onzekere over het resultaat van dit duel, aangezien beide renners met wisselende kansen hun voorwiel het eerste over de witte streep duwden, totdat Appel in de slotfase met Wuurman en Janis sen het peloton en concurrent Stroomer ontvluchtte, toen was het ,-leit in zijn voordeel beslist. Doch ook het andere verloop van de strijd bood de toeschouwers de beno digde strijd en spanning, want nauwe lijks was het startsein gegeven of de renners joegen al in een hoog tempo over het parcours. Er kwam al spoedig een kopgroep van vier man tot stand, die na enkele ronden nog werd verdub beld. De samenwerking ontbrak echter bij deze acht koplopers, daar de op premies beluste knapen steeds diepe bressen sloegen in deze vluchttroep, zo dat het fel jagende peloton hen weer te pakken kreeg. Halverwege de wed strijd waren alle nog in de strijd zijnde renners dan ook weer broederlijk ver enigd in het bonte peloton. Het bleef echter roerig in de gelede ren door de demarrages van Stroomer en Appel, die hun duel om de prestatie- prijs verder toespitsten. Want nadat eerst Stroomer in gezelschap van Steen voorden zijn kansen een hogere notering had gegeven, was het vervolgens Appel die de balans weer in evenwicht bracht. Met nog 16 km voor de wielen bleek de beslissende slag om de overwinning te vallen, toen de sterke Rusman met een felle demarrage uit het peloton schoot. Maar zijn concurrenten lieten hem niet zonder slag of stoot gaan en na enkele' ronden moest de vluchte ling dan ook voor de overmacht van zijn achtervolgers het hoofd buigen. Tien ronden 11.5 km) voor de finish werd een ontsnapping van Appel, Ja nissen en Wuurman minder serieus op genomen door het peloton en voordat van Velthoven en De Nijs aan de ach tervolging begonnen, waren da drie vluchters al onbereikbaar geworden. Dit drietal verstond elkaar opperbest, want Appel mocht steeds als eerste over de streep voor de prestatieprijs ter wijl hij daarvoor in de plaats zijn twee makkers geen overlast bezorgde in de beslissende eindsprint. Deze werd een prooi van Janissen, die Wuurman één lengte achter zich hield. De uitslag luidt: 1. R. Janissen (Am sterdam) de 80 km in 2 uur, 1 min, 2sec. 2. J. Wuurman (Amsterdam)3. S. Appel (Hoorn); 4. G. v. Velthoven (Poel dijk); 5. C. de Nijs (Beverwijk); 6. W. v. Rhijn (Wassenaar)7. W. Rusman (Haarlem); 8. H. Kuitwaard (Velsen); 9. T. Peters (Haarlem)10. D. Wal let (Leimuiden); 11. N. Ballangee (Am sterdam); 12. J. Pleyt (Assendelft). Voorwedstrijd adspiranten: 1. C. Coo per (Amsterdam) de 25 km in 47 min. 59 sec; 2. H. v. Duin (IJmuiden)3. W Sietsma (Amsterdam)4. H. Breure (Rotterdam); 5. P. Tel (Zaandam); 6. J. Kornet (Zaandijk); 7. P. Appel (Span broek); 8. J. Jager (Den Haag). Een Russische damesploeg verbeterde tijdens wedstrijden welke te Moskou zijn gehouden het wereld- en Europese record 3 x 800 meter estafette. De ploeg liep het estafettenummer in 6 min. 32.6 sec. 31 „Kom maar mee. De taxi wacht voor de steeg." Op de hoek van het smalle straatje stond een blokbandwagen. De Pastoor, die voor deze gelegen heid een uniformpet droeg, sprong er uit en opende met een effen gezicht het portier. Er werd geen woord gesproken, terwijl de wagen zich met een flinke vaart door het drukke namiddagverkeer spoedde. Het klokje op de bestuurdersplaats wees twaalf minuten over drie, toen de Pastoor voor de ingang van het restaurant van één der beste hotels stopte. Hij hielp zijn vrachtje met de voor komendheid van iemand, die hoopt een flinke fooi te zullen ontvangen en tikte beleefd aan zijn pet, toen de leider van het karwei hem had betaald. De schrale vreemdeling legde even de hand op de arm van de Baron, leidde deze door het restaurant naar een deur in de achtermuur, doorliep met hem een smalle gang en ging hem toen voor langs een trap, die naar de op dit ogenblik geheel verlaten corridor op de eerste verdieping van het hotel voerde. Daar opende hij de deur van een der kamers en betrad deze snel, door Jacob gevolgd. Alles ging zo vlug, zo natuurlijk, zo volkomen beheerst in zijn werk, dat de Baron zich geen ogenblik rekenschap gaf van de ernst van de zaak, waarin de Bonzer hem had gemengd. Niemand scheen enige notitie van hem of van zijn begelei der te hebben genomen, sedert zij de ingang var het restaurant waren binnengegaan en Jacob voel de zijn achting stijgen voor de zelfverzekerdheid waarmee zijn metgezel wist op te treden. Plotse ling, terwijl hij zijn blikken door de onpersoonlijk aandoende hotelkamer liet gaan, realiseerde hij zich, dat hij behulpzaam was bij een moord. Maar ook drong het gelijktijdig tot hem door, dat hij zich veilig kon toevertrouwen aan de bekwame handen van de man, die zich, zonder een schijn van haast of ontroering, over een stoel boog, waar op de kledingstukken lagen. „Trek vlug je pak uit en deze kleren aan. Je overhemd en je das kan je aanhouden, maar de schoenen moet je verwisselen." Jacob haastte zich. Deze man was gewend ge hoorzaamd te worden, dat kon je zo zien. En het kwam, waarschijnlijk op seconden aan. Toen hij het bruine pak en de bruine schoenen had aangetrokken werd hij op een stoel bij het raam gezet. Zijn opdrachtgever sloeg een handdoek om de hals van de Baron, trad enige passen achteruit om hem scherp aan te zien en begon toen met een schaar en een scheermes enige kleine veranderingen in diens haar en wenkbrauwen aan te brengen. Van tijd tot tijd wierp hij een snelle blik op een por tret dat op tafel lag. Hij werkte vlug en rustig. Met een scherp riekende vloeistof schilderde hij op de linkerwang van de Baron een blauwrode vlek, die bij de slaap begon en bijna aan de kin eindigde: hierbij werd de foto vaak en opmerk zaam geraadpleegd. Zonder de aandacht ook maar een ogenblik aan zijn arbeid te onttrekken, sprak hij ononderbroken en nadrukkelijk, duidelijkheids halve sommige van de zinnen herhalend. „Je stelt een Turkse heer voor, die Adelki Fe- rouch heet. Je logeert in dit hotel op de tweede verdieping, kamer 227. Straks, als ik met je klaar ben, ga je van hier de kamer uitkomende links twintig passen de gang door, dan een brede witte trap met rode loper af en als je beneden bent, rechtuit naar de voordeur. Spreekt op de gangen of op de trap iemand tegen je, dan mompel je in het Nederlands met een duidelijk Frans accent: Geen tijd. Straks! Bij de loge van de portier roep je bevelend: Taxi! De portier komt dan aan rennen en roept buiten een wagen voor je. Als deze voorrijdt, geef je de portier een fooi. Ik zal je twee kwartjes geven om in je vestzak bij de hand te houden. Je stapt vlug in en roept tegen de chauffeur: Vite. Centraal Station! Je zal daar even voor vieren zijn en je neemt een enkele reis naar Den Haag, tweede klasse. Je haast je naar het tweede perron West en loopt ongedurig heen en weer langs de voor het vertrek gereedstaande trein, alsof je iemand verwacht, die niet komt op dagen. Tenslotte zie je je genoodzaakt de vier uur zeven naar Den Haag te laten vertrekken. Dan ga je naar de westelijke stationsuitgang en zegt - natuurlijk ook weer in gebroken Hollands heb iets vergeten. Teken even mijn kaartje af!" Dan loop je vlug naar huis, waar ik je opwacht mei je beloning en je kleren. De reisbiljetten krilg J daar ook. Dan verkleed je je vlug en de Rasi brengt je met zijn taxi naar Haarlem, waar j de vpf uur één en vijftig naar Den Haag ne Daar blijf je in de wachtkamer tot het,,„ twin- voor de sneltrein naar België van acht wjr tig. In Brussel stap je over in de trein naar Herhaal nu wat ik je heb gezegd." n„ar Een opdracht als deze was nu juist een «we de hand van de Baron. Hij had vol aandacht toe geluisterd en was in staat bijna wo£otn hii daar" geven instructies te reproduceren. mee gereed was, merkte hij op: A „Kunt u mij niet enig idee geven van t karak ter van die Turk, van zijn manier van Tsetfeenemankdle grote zaken doet, gewend zijn zin te krijgen, kort aangewenden, geagiteerd, gehaast. Vóór alles moet cius. gedeci- deerd ziin Hij is royaal iftGt zijn gsld en geeft hier in het hotel voor de geringste dienst altijd een fooi. Hij heeft de manieren van een grand seig- n0De spreker wierp een blik op de electrische klok; deze stond op vijf minuten over half vier. Hij zette de Baron een lichtgrijze deukhoed op het hoofd en reikte hem een paar bruine glacé-handschoenen. „Denk er om, gehaast, gedecideerd, erg zenuw achtig... vooral op het station. Hoe meer mensen zien, dat je over iets opgewonden bent, hoe beter. En tenslotte als je het station uit bent: zo onopvallend mogelijk naar je huis. Vooral geen taxi of tram. Lopen!" Voor het eerst sinds hij met. de Baron samen was verhelderde even een glimlach het strakke ge zicht van de leider. Hij legde de vinger op de lippen, opende de kamerdeur, keek even links en rechts en wenkte toen met de hand, dat Jacob kon gaan. (Wordt vervolgd) Na afloop van een onderzoek naar de onregelmatigheden in de Franse com petitie van de tweede divisie beroeps voetbal, waarbij de club Red Star be trokken was, heeft het bestuur van de sectie beroepsvoetbal de volgende be sluiten genomen: De trainer van de Red Star, Charles Nicolas, zal voor het leven niet meer mogen deel nemen aan enigerlei bezig heid met betrekking tot een beroeps- ploeg; de president van de afdeling beroepsvoetbal van de Red Star Zenat- ti, die altijd zijn goede trouw had staan de gehouden, is schuldig verklaard aan onachtzaamheid; hij zal zich voor een periode van drie jaar niet bezig mogen houden met de beroepsafdeling maar zal president van de Red Star mogen blijven; de speler Schönhenzel, die vroe ger voor de Red Star uitkwam en thans het doel van Toulon verdedigt, is tot nader order geschorst; hij had eerst bekend van Charles Nicolas een som van 150.000 francs te hebben ontvangen met de bedoeling dat hij zich „onhan dig" zou tonen tijdens de wedstrijd Toulon—Red Star; later verklaarde hij echter dat dit verhaal onjuist was. Ten slotte werd bepaald, dat de Red Star in de tweede divisie zal blijven. Deze club wordt in de eerste divisie vervangen door Troyes. Zaterdag is de Kaagweek begonnen. Het weer was uitstekend en zo werd de 12 voetsjollenklasse een sportief succes. De Kaag wist hier de meeste punten te behalen gevolgd door de W. V. Aegir. Zondag liet de wind de wedstrijdzei lers in de steek. Hierdoor kon de team wedstrijd in de finnjollenklasse tussen RYCB uit België en de Kaag niet door gaan. Bij de andere wedstrijden toonde in de finjollenklasse De Jong weer zijn klasse en in de regenboogklasse was het Leen de Wit, die wist te zege vieren. Doordat enkele cracks niet in 12 M2 klasse-a uitkwamen, kon Oerle- mans hier als eerste eindigen. Twee tegenstanders van de „kleur- grens" in Zuid-Afrika, t.w. Patrick Duncan, zoon van een oud-f „uverneur- generaai van Zuid-Afrika, en rev. Tre vor Huddleston van de Anglicaanse kerk, hebben een brief gezonden aan de Londense l'imes waarin zij protes teren tegen het feit, dat niet-blanke athleten worden uitgesloten van de opneming in de Olympische ploegen van dt Unie. Zij dringen er op aan, dat als voorwaarde voor de deelneming van Zuid-Afrika aan de toekomstige spelen gesteld wordt, dat de Zuid-Afrikaanse ploeg gekozen zal worden zonder onder scheid van ras. (Van onze cricketmedewerker) Ook Zondag on deraharderawickets en snellopende veMen van hoge maakt kan worden, wera m de match tussen Sparta en Hermes D.V.S. door de bezoekers met wickets ge wonnen in beide innings totalen van r™ ae 200 gescoord, in de match S ACC en VVV sloot de aan voerder van ACC zijn innings op een totaal van 241 runs voor het verlies van 5 wickets en maakte ook VOC tegen Haarlem een totaal van boven de 200 (207 voor 9). Door de overwinning van HCC 2 op VRA met 63 runs, blijft de club van R. Colthoff aan de spits gaan met een gemiddelde van 2.75, de tweede plaats wordt ingenomen door HCC 1 (dat van Excelsior met 4 wickets won) met 2.12 gemiddelde; de derde en vier de plaats worden gedeeld door resp. ACC en Hermes DVS die elk een ge middelde van 2 hebben. Quick, Den Haag, dat met 2 wickets van Rood en Wit verloor, is afgezakt naar de vijfde plaats en kan nu niet meer op een kampioenschap hopen. De naamgenoot van het Haagse Quick, in dit geval het Nijmeegse Quick, is nu al tot de zesde plaats opgeklommen door een gemakkelijke zege op P.W., dat de laatste tijd wel erg aan de verliezen de hand is. VOS—Haarlem speelden een draw; Kampong is er dit jaar wel bijzonder goed in en sloeg het sterke HBS met 4 wi ckets. Dit keer nu eens niet Wally van Weelde, die met een honderd vooj de dag kwam, doch zijn broer Henk, die tegen met een niet geheel kans loze, wel echter een fraaie 109 not out bleef uit een totaal van 241 voor 5 wickets. Zijn innings bevatte 2 x 6 en 13 x 4. W. van Weelde nog 53 en L. Woudstra 59. Bij VW geen bowlers met toonbare cijfers! Het batten van VVV met uitzondering van C. J. Slag ter (24) had niet veel om het lijf: al) out voor 63. (Sanders 4 voor 24 en H. J. van Weelde 3 voor 6). HCC 2 mocht van VRA eerst batten en maakte dankbaar gebruik van dit presentje door 3 uur aan bat te blij ven en 180 runs te scoren. (R. Colt hoff een snelle 61, 6 x 4, 2 x 6) Klink: 3—22, de Villeneuve 3—34). VRA, dat op een gegeven ogenblik 100 voor 3 stond, (L. Mulder 49 en W. v.d. Vlugt 31), was daarna all out voor 1X7 W. Cloppenburg 6 voor 39. Met 63 bleef HCC 2 in de meerderheid. Excelsior, dat tegen HCC 1 een totaal van slechts 83 runs scoorde (K. van Staay 524), zag dit totaal door de tegenstanders voor het verlies van 6 wickets gepas seerd. Op 84 voor 6 werd gestopt. Quick, Nijmegen, sloeg P. W. met 7 wickets. P. W. scoorde een totaal van 126 (A. Deutz Ebeling 36). H. Burki 5—36, Quick sloot op een totaal van 132 voor 3. (M. Smitshuyzen 66, J Hagen 32). HBS verloor, tegen de verwachting in, van Kampong met 4 wickets. HBS: 153 (R. Rishworth 48, Davies 44) A. de Waard 4—45, Kam pong sloeg hierna de benodigde runs voor het verlies van 6 wickets bijeen. (S van Minnen 37, v.d. Bijl 37 en A. de Waard 34 n. o.). Rood en Wit, dat de vorige week het Nijmeegse Quick versloeg, nam thans het Haagse Quick voor haar re kening en won met 2 wickets. Voor Quick sloeg P. Marseille een fraaie 74 not out uit een totaal van 139 bijeen. D. Bijleveld bowlde in 23 overs, 8 voor 65. Rood en Wit stopte op een totaal van 183 voor 8, waarvan de Nys 47, V.d. Togt 31 en Van Liemt 42. Ook met dé bal was Marseille op dreef: 4 voor 67 in 18 overs. VOC speelde tegen Haarlem een draw, hier batte VOC iets te lang: 3 uur 44 minuten over 207 runs voor het verlies van 9 wickets. (F. Konert 62, en Th. van Eek 48). C. Dekker 3—35 W. Peschar 335, M. Maas 2—43 en P. Maas 0 voor 46. Haarlem speelde hierna rustig de tijd uit, die aanbrak op een totaal van 118 voor 8 (W. Pe schar 26 en Th. Grupping 29). A. Lochmann van Bennekom, in 21 overs, de fraaie cijfers van 5 voor 35. Hermes DVS liep tegen Sparta op Spangen nog juist binnen: 5 minuten voor tijd werd de winninghit gescoord. Sparta een totaal van 209, waarvan J. Wilson 53 en A. Ruiterman 39, Her mes DVS: 214 voor 8 (N. van Huet 37, C. Tettelaar een snelle 56 (6 x 6!) en A. v.d. Er.de 55, 2 x 6, 2 x 4). Aarser nog de beste cijfers met 3 voor 36.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2