V.G.L.O.-SCHOOL EEMSTRAAT TOONT PROEYEN VAN BEKWAAMHEID PA VILLON DOR belooft een uniek schouwspel te worden Vakopleiding voor meisjes in confectieindustrie Grand Cirque Internationale is rijk aan paarden Smakelijke expositie in het Gemeentelijk Concertgebouw BOSCH „Onze Gezellen" herdenk! 30-jarig bestaan Bij Bovenweg kunnen 93 huizen verrijzen Voor goed Icvensonderwijs in Haarlem-Noord Fleurige modeshow en instructieve tentoonstelling van werkstukken Twee ernstige ongevallen in Haarlem KvShST4* Jo™ Bijna 80 jachten sullen ligplaats kiezen aan het Spaarne RHEUMA tast de WELVAART AAN Goud verdiend in Zandvoört Resultaten van proefcursus getoond op oriëntatie-avond in Haarlem Groots trapeze-werk van de twee Heiwi-zusjes „MADAME" HOOFDDORP BE. LEEFDF drukste DAG burgemeester Renault Frégate Garage Den Ilout MUWSLUK MAANDAG 18 JULI 1955 PAGINA 3 KRIMPVRIJE BABYWOL A. 1. KAAN „De Wolbaai" Slachtoffers met schedelbasisfractuur naar ziekenhuis Diamanten huwelijk Echtpaar Sanberg in de Indischestraat Nieuw transformator- huisje aan Frans Halsplein en biedt U gratis een kopje thee aan tussen 14.3016 uur. Entree 1,—. Voensdagavond verwacht „Madame" U van 19—22 uur. Entree 0.50. De tentoonstelling HA A RLEMMERMEER Eeuwfeest Haarlemmermeer window"18 ZIEKTEVERLOF VAN VOORHOUT Rectificatie Enorme drukte tijdens weekend CONCERT OP HET RAADHUISPLEIN Druk bezoek op tentoon stelling1 J. H. Senff met pensioen Secretaris bij Droste's fabrieken G. STRIK 40 JAAR IN EFFECTEN Uitslagen H.C.B. 6-pers. sedan geefi 12 maanden garanlie Wagenweg 166-168 50 jaar bij GJE.B. Tentoonstelling „In ZuivellaruT Reeds meer dan 50 jaar Bougie voor iedere motor BLOEMEN DA AL 300.000 nodig voor bouwrijp maken van terrein Gemeentepersoneel gaat profiteren van herclassificatie Vergadering gemeenteraad Uitbreiding leermiddelen op diverse scholen Subsidie voor kleuter- consultatiebureau ?5 Advertentie Leuke modellen Patroon gratis Gen. Cronjéstr. 129, Tel. 11385, Haarl. Het afgelopen weekeinde zijn in Haar lem twee ongevallen gebeurd, waarvan de slachtoffers beiden een schedelbasis fractuur opliepen. Zaterdagavond om streeks 8 uur reden er op de Amster damse Vaart twee personenauto's. De voorste wagen stopte plotseling, omdat de bestuurder linksaf de Nagtzaamstraat wilde inrijden. De bestuurder van de achterste auto kon zo snel niet meer remmen, maar slaagde er toch nog in de andere auto te ontwijken. Hij draai de het stuur snel naar links, raakte de linkerachterzijde van de stilstaande auto en deed daarna door dwars de weg over, totdat hij tegen de gevel van perceel 84 tot stilstand kwam. De naast de bestuur der zittende opperman J. H. Brom uit Amstelveen liep door de schok een schedelbasisfractuur op. Hij werd naar het Grote Gasthuis vervoerd. Het tweed ongeluk gebeurde op het kruispunt van Gierstraat, Breestraat en Nieuwstraat. Omstreeks 1 uur in de nacht van Zondag op Maandag trachtte de 31-jarige dakbedekker J. v. Duyn uit Haarlem op zijn bromfiets de Gier straat over te steken. Hij verleende geen voorrang aan een juist naderende bestelauto, die hem aanreed en tegen de weg wierp. Ook hij moest met een schedelbasisfractuur worden opgenomen in het Grote Gasthuis. Morgen is het de grote dag voor het echtpaar Sanberg-Bottelier aan de Indischestraat 48. Het is de dag, dat zij zestig jaar met elkaar in de ecnt verbonden zijn. Een bijzondere feest dag dus, die maar aan weinig bescho ren is. 7 Augustus zal echter pas het eigenlijke feest worden gevierd. Een diamanten bruiloft is niet iedereen ge geven en het lijdt dan ook geen twij fel of heel de buurt zal het jubile rende echtpaar hartelijk fêteren. De heer Sanberg is pas 83 jaar jong. Hij doet nog iedere dag zelf de boodschappen en toont zich een bijzon der jeugdig bejaarde. Mevrouw Sand- ïF' d'e ^wee jaar jonger is dan haar echtgenoot, begint de last der jaren te ondervinden, maar ook zij is ondanks deze handicap een opgewekte, harte lijke moeder. Van hun vier zoons zijn er drl-&d en de vierde heeft het ouderlijk huis nog altijd niet vaar wel kunnen zeggen. Het echtpaar kan bogen op een nakomelingschap van 15 kleinkinderen en 19 achterkleinkin deren. Het Gemeentelij* plaatser^^an het TaS H«M^ Het gebouwtje zal komen te stain p„ grondgebied van de woning rria j plein 5. B. en W. hebben een gedeelte van deze grond daartoe moeten kopen. Er zijn onderhandelingen y - voerd over een stuk van 30 m2 en a eigenaresse is bereid de grond oj staan voor een bedrag van 2000. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad nu voor het stukje grond voor de gevraagde prijs aan te kopen. De gemeente zal daarbij op zich ne men het hekwerk van dit stuk grond aan de zijde van het Frans Halsplein te herstellen en in aansluiting te bren gen met het te stichten transformator- huisje. Voorts zijn aan de aankoop de gebruikelijke voorwaarden verbonden. Advertentie Het devies „Voor goed levenson- derwijs" sierde de wand van het huis- houdlokaal van de meisjesafdeling van de Centrale V.G.L.O.-school aan de Eemstraat, dat feestelijk met bloemen was getooid, met in het midden een langwerpig podium, geschikt voor een kleine „modeshow". Ondanks de flinke warmtegraad de ramen stonden er wijd open viel het aantal geno digden, dat aan de oproep, de opening van de tentoonstelling van werkstukken van naai- en handenarbeidlessen te ko men bijwonen erg mee. Het hoofd van de school, de heer P. de Graaff, wees op het bijzondere cachet van deze ten toonstelling, een lustrumtentoonstelling, de vijfde van de V.G.L.O.school als zelfstandige school. Nadat een paar leerlingen de lof van het V.G.L.O.-onderwijs in een aardig liedje bezongen hadden, werd na een samenspraak tussen een leerling en een leerlinge pastoor van Eeden uitgeno digd het openingswoord te spreken. De ze vond grond om van een tijdperk van tentoonstellingen te spreken, welke met de uitverkoop in het teken van de reclame staan. Evenwel wilde hij deze tentoonstelling daar weer van distan tiëren, omdat deze veel meer een uiting Is van de veelheid van wat de kinderen hebben gepresteerd en waar het personeel zich jaren lang voor heeft ingespannen. Vervolgens bestreed hij de onderwaardering van het V.G.L.O. Het moet niet zijn: ,,Hoe kan mijn kind het meeste geld verdienen?" maar „Hoe kan mijn kind het gelukkigst zijn?" Hierop werden door enige meisjes van de school, die na geslaagd examen een jurk naar eigen keus mochten vervaardigen, hiervan zeer geslaagde proeven getoond. Op de tonen van op gewekte muziek paradeerden ze als heu se mannequins langs de rijen. Ze droe gen jurken met etagerokken, modellen waarbij de aandacht speciaal gevraagd werd voor de zak of de boothals en de H-lijn. Ze toonden ook onderjurken, py- ama's en schorten, terwijl ze ook ver gezeld werden door kleine peuters, die op de school vervaardigde speelzakjes e.d. droegen. Dat de aandacht vaker uit ging naar die grappige snuitjes dan naar de kledingstukjes, wie zal dit de aan wezigen euvel duiden? Over enige leslokalen en de gangen verdeeld zagen we hierna het tentoon gestelde werk, dat met smaak gerang schikt, zeer overzichtelijk de prestaties van de meisjes op 't terrein van naaien en handenarbeid liet zien. Wat hiermee zo al wordt bestreken, voert ons te ver, om op te sommen. Eerstens was er een veelvoud van wat op de show getoond was, hier aangevuld met aardig pitriet- werk, corsages, theemutsen, producten op het gebied van houtzaagwerk enz. Wat de jongensafdeling aangaat. De leerlingen van de tweede klas, die thans voor het merepdeel de school gaan verlaten, mochten een groot werkstuk maken. Van hen vielen aardige kloos ter- en bijzettafeltjes te bewonderen, enige houten trams, een kapstok, hand- doekenrek, een E.H.B.O.-kastje, mes sen- en vorkenbakken, terwijl ook dit jaar begonnen was met metaalbewer king, waarvan een paar aardige werk stukjes de bedrevenheid hierin demon streerden. Al bij al kan dit V.G.L.O.- jaar, dat hiermee afgesloten wordt, prat gaan op een geslaagde tentoonstelling, welke getuigde van wat krachtinspan ning van leerlingen en leerkrachten ver mag. Haarlem zal Dinsdagavond 2 Augus tus en Woensdag 3 Augustus getuige kunnen zijn van een ongewoon en on getwijfeld hoogst boeiend schouwspel dat geboden wordt door een vloot van in totaal ruim 80 jachten. Al deze sche pen vormen tezamen de Pavilion d'Or, een internationale vloot van jachten, die ieder jaar bijeenkomen en telkens door een ander land een rondvaart hou den. Dit jaar is voor het eerst Neder land aan de beurt. De gastheren in Ne derland, het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Motorboot Club, hebben een half jaar geleden voor het uitstip pelen van de route ook een bezoek aan Haarlem gebracht en zjj meenden, dat deze. stad bq de deelnemers aan de Pa vilion d'Or wel zeer in de smaak moest vallen. Van de zeven dagen, die de tocht duurt, zal bijna anderhalve dag in Haarlem worden doorgebracht. Op het programma staan bezoeken aan de Grote Kerk, het Frans Halsmuseum en de Vleeshal, terwijl er ook een officiële ontvangst op het stadhuis zal plaats vinden. Aanvankelijk zouden aan de Pavilion d'Or ongeveer 40 schepen deelnemen, maar nu zijn het er reeds bijna 80 ge worden. De directeur van het Haven en Marktwezen, de heer J. H. W. Schol- te, zag zich derhalve voor extra moei lijkheden geplaatst, maar dank zij ve er medewerking zijn die voor het grootste deel opgelost. Men verwacht, a a le jachten een plaatsje zullen vin- het sPaarne tussen de Buiten- Oarht^Tv 611 de Gedempte Oude r msdag 2 Augustus omstreeks 6 uur worden de eerste deelnemende vaartuigen by de Buitenrustbrug ver wacht. De vloot telt schepen van aanzien lijke afmetingen De grootste boot meet een lengte van 36 meter. Het is de Al lebo" uit Lookeren (België), eigenaar de heer AL Koek. Het kleinste jacht be hoort toe aan de Nederlander B. j. de Vot, uit Hilversum. Zijn schip, de „Speedcraft" is zeven meter lang. De gemiddelde lengte van de jachten is on geveer 20 meter. In nationaliteiten ingedeeld bestaat de vloot uit 28 Nederlandse boten, 28 En gelse, 12 Belgische, 2 Duitse 2 Franse, 1 Fins en 1 Iers. De deelnemer uit Finland heet E. Anhionoja uit Helsinki. FILMS: Zaterdag, de laatste dag van het wT beleefde Hoofddorp als cen trum van de jubilerende Haarlemmer meer zijn drukste dag. niües av°nds dromde een duizendkop- I andor?emgte door de straten van het .NS HALS.Three for the Show", 18 j ^^«d° onfstokln ten bes^uLTan hebben dea 20000 m,enfn volle warme zomeravond ten werk met ail Vw het grandioze vuur bundel knro °tstuk een boer met de këerd met 5aren in de armen, geflan- water tot r? w°orden „van bruisend rend aDDlau? «t graan"- Een donde- rena applaus steeg op uit de verzamel de meerbewoners. Het duurde lanl eer het laatste gerucht in Sjj verstomd. m HoofddorP was In aansluiting op ons bericht van Za terdag 16 Juli delen wij mede, dat de commissaris der Koningin in Zuid-Hol land burgemeester drs. C. J. N. de Graaff van Voorhout niet ongevraagd, maar op diens verzoek ziekteverlof heeft verleend. CINEMA 2, FRANS jaar 2.30, 7 en 9.15. LIDO: ,,Dit gebeurde op 20 Juli 1944, jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ,97 LUXOR: „Lach en vergeet a. 1., A 1 en 9.15 u. MINERVA: Di. 8.15 p.: „Als de dauw hangt komt er regen", str. volw. Wo. 2.30 en 8.15 en Oo. 8.15 u.: „The quiet man", 14 J. REMBRANDT: „De aanslag op Hitier 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: „De verlaten wigwam", a. 1., 2.30, 7 en 9.15 u. STUDIO: „Gek op mannen", a. 1., 2.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 18 Juli Concertgebouw: Zuiveltentoonstelling. Ge opend van 10—12, 1417 en 1922 uur. Grote Kerk: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.3016.30 Uur. LuxortheaterMantagne's jeugdvariété, 10.30 v.m. Wagenweg: Grand Cirque National, 8 uur. Dinsdag 19 Juli Grote Kerk: Gratis orgelbespeling door «e stadsorganist G. Robert. Van 2021 uur. Concertgebouw: Zuiveltentoonstelling. Van 10—12, 14—17 en 19—22 uur. Luxor-theater: Montagne's jeugdvariété, 10.30 voorm. Wagenweg: 3 u. middagvoorstelling: 8 uur Crand Cirque International. Zijn schip, de „Merituuli" is maar 7.28 meter lang. De Ier Robinson vaart over met 'n 11.22 m lang jacht, de „Golden Light". De pavilion d'Or zal in totaal 280 opvarende vervoeren. De deelne mers zullen Woensdagmorgen 3 Augus tus om 11 uur officieel ontvangen wor den door het gemeentebestuur van Haarlem, 's Avonds zal de Tiroler- en Boerenkapel een concert geven op de Grote Markt. Op 5 Augustus wordt de lie Pavilion d'Or in Amsterdam weer ontbonden. Advertentie 55 „Mijnheer, dit weekend is er in Zand- voort goud verdiend," zo verzekerde ons een oude Zandvoorter, die wij op de Boulevard ontmoetten. Inderdaad: Za terdag en Zondag heerste er in Zand- voort een urukte zoals daar waarschijn lijk nog nimmer is voorgekomen. Za terdagmiddag begon de stroom gasten al te komen. Hotels en pensions kregen een grote toeloop te verwerken. Het trekkerskamp ,,De Branding" zat eivol me': hoofdzakelijk buitenlandse (Zweed se) kampeerders en kampoprichter Van Dijk was tot na middernacht bezig om ieder een behoorlijke plaats aan te wijzen. Zondagmorgen vroeg begon de inva sie van de dagbezoekers. De tram reed met alle beschikbare materiaal en de spoorwegen legden extra-treinen in. Na drie uur 's middags begon de toeloop wat te verminderen maar toen was er op het strand (met hoog water) geen plr.atsje meer vrij. „Bad Zuid" kon de toeloop van baders soms nauwelijks ver werken. De strandstoelen waren bij alle exploitanten al vóór het middaguur ver huurd. Het ideale strandweer was er oorzaak van dat het publiek in de na middag geleidelijk het strand ging ver laten. Dientengevolge deden zich geen ernstige verkeersstagnaties voor. In de kinderbewaarplaats van de politie wer den ruim 300 zoekgeraakte kinderen ver zorgd. In het kader van de zomeravond concerten der stichting „Touring Zand- voort" gaf dë Zandvoortse muziekka pel Zaterdag een concert op het Raad huisplein. Onder leiding van de heer Wildschut werd populaire en meer ern stige muziek vlot ten gehore gebracht. Mede door de aangename weersgesteld heid genoot de muziekkapel de belang stelling van een talrijk publiek dat har telijk applaudisseerde. De tentoonstelling van de werkstuk jes der leerlingen van de St. Agatha- kleuterschool te Zandvoort is Zondag middag druk bezocht. Onder leiding van het hoofd, zuster Roswita, en de leidster zuster Lucina en mej. Crab- bendam, hadden de kinderen hun aan dacht in de laatste weken speciaal ge wijd aan hetgeen ten toon gesteld moest worden. De werkstukken getuigden van ingespannen en nauwgezette aandacht. Vooral de poppenkastjes en het vlecht werk van de kinderen trekken de aan dacht in de gezellig ingerichte klas selokalen. De secretaris van Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. te Haarlem, de heer J. H. Senff, zal in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie neerleggen. In het bedrijf aan de Harmenjansweg zal op Donderdag 28 Juli 's middags van 4 uur tot half zes gelegenheid zijn om afscheid van hem te nemen. Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer G. Strik in dienst trad bij het effectenkantoor F. Th. Everard. Toen dit kantoor overging aan de Amster damse Bank in de Kruisstraat, bleef de jubilaris er, om deel te gaan uitmaken van de effectenafdeling, waar hij de voornaamste figuur is, zodat hij voor velen geen onbekende is. De uitslagen van de Zaterdag voor de H. C. B. gespeelde wedstrijden zijn: Haarlem 4 wint met 64 runs en 1 wicket van CVHW 3. Haarlem 167—9, J. Meyer 10, Ph. v. Dok 61 n.o„ R. v. d. Hoek 13, C. v. Alphen 31, G. Lede- boer 10 n.o., A. J. Leyer 30, F. Kott- man 232, M. Lokman 238, H. Steeg- stra 214, E. v. 't Hul 114, CVHW 103, A. J. Leyer 26, H. Lokman 32, R. v. d. Hoek 218, G. Ledeboer 6—43, Ph. v. Dok 213. Rood en Wit 5 c verliest met 62 runs van CVHW 2. Rood en Wit 65, A Vandehoek 21, F. v. Buchem 10, G. v. Langelaar Sr. 6—29, F. Vogelsang 4—20, CVHW 130, J. Jacobs 40 (retired), G. v. Langelaar Sr. 15, A. v. Loenen 46 (retired), J. Luining 356, J. Kersteh 1—33, H. Frijns 2—3, R. Vandehoek 1—9. Advertentie Prijzen in diverse uitvoeringen van 7500— tot 8875.—. Teief. 12138 en 15056 Advertentie Besch. Jongedame, niet in de gelegenheid om met Heren in aanraking te komen, zoekt kennismaking. Zij is in. het bezit van een Rheuma-verrassingscouvertje, met kans op een deel van de 1/4 millioen gulden aan prijzen. Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54-LO 520/052. Veie meisjes moeten, zodra zij de leerplichtige leeftijd ontgroeid zijn, meehelpen het gezinsinkomen te ver groten, en talloze van die vijftienja rige (vroeger veertienjarige) meisjes komen in het confectiebedrijf terecht. Daar was men tot nu toe gewoon, hen Dresseur Rodolfi slaagde er tijdens de voorstelling van het Grand Cirque International zelfs in zijn poedel over de slappe koorden te laten wandelen. Het. "Grand Cirque Internationale", dat sums Zaterdag zijn tenten aan de Wagenweg tegenover garage „Den Hout" heeft opgeslagen, biedt vooral de paardenmmnaar een rijk schouw- spel. De vurige ponny's en een aantal Friese paarden zijn het, die keer op keer in de manege komen, om, rondjes draaiend, groetend en gehoorzamend aan de fluitende zweep het publiek af wisselend te boeien en te doen glim lachen. Het laatste vanwege de dik wijls koppige wispelturigheid der paard- jes, die zich van het hoofs nijgen, de correcte galop en wat dies meer zij, eenvoudigweg niets aantrekken, wan neer het suikerklontje eens een keer uitblijft. Rudolphie, de gebruinde dresseur, is de man die zijn vierpotige kameraadjes tot al de kunsten weet te bewegen. Hij gaat zelfs de corral in met geiten, paar den en honden tegelijk en is dan op zijn best. Een grote witte poedel, ge speend van hoogtevrees, wandelt gretig houvast zoekend met zijn scherpe na gels, over twee wiegelende touwen en komt veilig aan. Vriend geit zoekt in tussen verpozing op de „wip" van het fiere paardencorps demonstreert be dachtzaam, onder de indruk van het werk der collegae. Al heeft het dier de overhand in het „Grote internationale circus", de mensihet bijzonder laat ook wat zien. De twee Zwitserse bezit. dwergen b.v., man en vrouw, die sa men net een meter lang zijn. Als clowr.'(tje) loopt. Pa weliswaar doel loos rond, maar in de acrobatiek'is hij een meester. Hij gelijkt een bejaarde pop met een pet; hij draait, wentelt en hoe raar ook, men schijnt de veer slechts behoeven te spannen, om de meest grillige lichaamskronkelingen te krijgen. Dat de drie Groschetti's.s, volgens het programma excentrieken, lenig zijn, is buiten kijf. Edoch, hun optreden beeft weinig spectaculairs. Zij maken salto's, achter- en voorover, keren de benen naar allerlei kanten, maar be perken zich tot het betere soort gym nastiek. Daarentegen vertonen de twee Hei- wi's werkelijk grootse toeren in de circusnok. Met louter houvast aan de klammige tenen zwieren de meisjes door het luchtruim en zij verdienen van alle nummers stellig de meeste waardering. Wij zouden met volledig zijn, indien wij jerry en Freddy, de springende equili bristen, vergeten en de Cavalinio's, Vlaamse zotten met schmink-gezichten, en het pientere berenvolk. Wat de mu ziek betreft, het circus-orkest o.l.v. Johnny Oudenelder, is een veel lawaai producerende begeleider, waarvan in de trompettist talenten in liefst zo Kort mogelijke tijd voor te bereiden op de veelal eenvoudige taak, die zij in dat bedrijf te vervullen zou den krijgen. Men was van mening, dat de meisjes hier wel vrede mee had den, mits zij een behoorlijk loon in handen kregen. Meer en meer echter komt men in de kringen van werkge vers in de confectie-industrie tot de overtuiging, dat ook de arbeidsvreugde belangrijk is en dat de overgang van school naar atelier voor vele meisjes feitelijk te gro^t en te abrupt is. Zodoende groeide het idee, de meisjes op de confectie-ateliers een vakoplei ding te geven, zoals die in vele takken van bedrijf voor jongens al sinds jaren bestaat. Een aantal confectie-fabrikanten hier te lande heeft de handen ineen gesla gen en verleden jaar met ministeriële goedkeuring een dergelijke opleiding gesticht. In vier plaatsen o.a. in Am sterdam, Haarlem en Almelo zijn proefcursussen gehouden. In verband met de goede resultaten, die de Haar lemse cursus het eerste jaar heeft af geworpen, werd Vrijdagavond in restau rant Brinkmann een oriëntatie-avond gehouden voor ouders, leerlingen van scholen en meisjes, die sinds kort in het confectiebedrijf werkzaam zijn. Het geheel was georganiseerd door een vijf- tel Haarlemse confectie-fabrieken. De heer Koevoet, voorzitter van de Stichting Vakopleiding voor meisjes in de confectieindustrie, zette uiteen wat deze opleiding voor meisjes beoogt. Zij wil aan de vijftienjarige meisjes, die juist van school komen, en die in de confectie-industrie hun werkkring zoe ken, een dusdanige vorming geven, dat zij een inzicht krijgen in de gang van zaken van het bedrijf, waardoor zij meer belangstelling zullen krijgen voor hun werk als ook voor dat bedrijf zelf. Tevens ligt het in de bedoeling, de meisjes zo te onderrichten, dat zij hiervan ook in hun later leven nog pro fijt zullen hebben, hetgeen weer een stimulans voor hen k:.n zijn om het onderwijs met aandacht te volgen. Veertig uur per week wordt besteed aan de practische opleiding in het be drijf zelf, terwijl er iedere week acht uur les gegeven wordt aan een huis houd- of industrieschool. Laatstbedoeld onderwijs is volkomen aangepast aan de mentaliteit van het confectieatelier- meisje. „Eigenlijk," aldus spreker, „had er al lang een dergelijke vak opleiding voor meisjes moeten be staan." Het is te hopen, dat andere industrieën dit voorbeeld van het con fectiebedrijf spoedig zullen volgen. Na de uiteenzetting van de heer Koevoet werd de aandachtige toe schouwers. onder wie wethouder Ge luk, een kleine demonstratie gege ven van wat de Nederlandse confec tieindustrie en dus ook de meisjes, die op haar ateliers werken, op het ogenblik presteren. Er werden enige elegante mantels en japonnen ge toond van de nieuwe wintercollecties. Veel bewondering ontlokten het char mante kanten en met tule bewerkte cocktailjaponnetje en het bruidstoi let, dat dit klerenfestijn, waarbij ook een aantal aardige pyama's te zien waren, besloot. H. H. Woensdag is de heer J. H. Schuhman vijftig jaar bij het Gemeentelijk Ener gie Bedrijf te Haarlem. De heer Schuh man, die thans de functie van technisch ambtenaar bij de afdeling gas vervult, zal Woensdagmorgen om 11 u,ur in het gebouw van de J. M. V. in de Lange Margarethastraat gehuldigd worden. De locoburgemeester van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, opende vanmorgen in het Haarlemse Concert gebouw de tentoonstelling „In Zuivel- land". Vooraf gaf de directeur van het Ned. Zuivelbureau de heer H. Dorlas een toelichting op hetgeen deze ten toonstelling te zien geeft en wil b-e reiken. Hij verwelkomde eerst de auto riteiten op verschillend gebied, die bij de opening tegenwoordig waren, en sprak er zijn vreugde over uit, dat zij door hun aanwezigheid de betekenis van deze tentoonstelling wilden on derstrepen. Het Nederl. Zuivelbureau is vooral de laatste jaren tot een grote orga nisatie uitgegroeid. Het instituut is ontstaan uit particulier initiatief. De basis is gelegd met luttele bedragen, die van de verkoop der verschillende zuivelproducten werd afgetrokken en waarmee een groot fonds gevormd is, dat het mogelijk maakt propaganda te voeren ten bate van de zuivelindustrie in Nederland. De heer Dorlas illustreer de met enkele cijfers de grote bete kenis van de zuivelproauctie voor ons land. De taak van het bureau is nu, gesteund door propaganda-acties en het geven van voorlichting, nieuwe ex- portgebieden te zoeken. Ook de activi teit in het eigen land is vergroot. De tentoonstelling „In Zuivelland" is reeds in verschillende andere plaat sen gehouden en heeft tot nog toe 145.000 bezoekers getrokken. De heer Dorlas hoopte dat Haarlem de 200.000 rond zou maken. Ruim tweehonderd Haarlemse winkeliers doen mee aan de etalagewedstrijd, die aan de tentoon stelling verbonden is. De bollenstreek ontwikkelt een aparte actviiteit. Daarna was het woord aan wethou der Geluk, die mededeelde, dat de burgemeester zich op het ogenblik be zig houdt met een concurrerende pro ductie. namelijk de haringvisserij. Hoe wel de tentoonstelling enerzijds zake lijke belangen dient, wordt daarnaast ook het openbaar belang bevorderd. Daarom was zijn aanwezigheid op deze plechtigheid volkomen gewettigd. De heer Geluk constateerde, dat het zui velbedrijf van oudsher in Nederland een belangrijke plaats inneemt. Hij achtte het speciaal voor een stadsbe volking van belang, wanneer haar de waarde van zuivelproducten wordt bijgebracht. Wonderlijk is wel, dat juist Haar lem, waar nu de tentoonstelling wordt gehouden, zich soms genoodzaakt ziet zuivelbedrijven op te ruimen ten be hoeve van stedelijke voorzieningen. Advertentie Imp. N. V. Willem van R ij n HAARLEMMERWEG 475 AMSTERDAM-W-IEL 86211 <7UINEH) Er waren Zondagmorgen in de Mis van half acht in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Zeven Smarten ve len van de vaste kern van O. G., die deelnamen aan de kerkelijke herden king van het dertig-jarig bestaan van hun voetbalvereniging. Zij zetten zich daarna aan het ge zamenlijk ontbijt in het Kajottersge- bouw, dat bereid was voor alle senio ren van de afdelingen voetbal, handel en volleybal. De geestelijk adviseur kapelana Chr. Vriesekoop vroeg zich in zijn predi cate af, of de weg, die tegenwoordig met de sport wordt betreden, niet naar het totale heidendom voert. Hij herdacht deze dertig jaar, waarin O. G. gestreefd had naar een gezonde ver zorging van het lichaam en wees er op, dat welbewust de sport niet als hoogste punt moet worden genomen, maar dat men deze slechts moet zien als een voornaam hulpmiddel tot een sterke wilsvorming. Na het ontbijt richtte de voorzit ter van O. G., de heer A. Overtoom, na de oprichting van O. G. op 14 Juli 1925, toen „Substantia" geheten te hebben gememoreerd met de kos ter Oom Piet Schoorl bezochten toen een dertigtal leden de oprichtingsverga dering in het St. Jozefgezellengebou-w aan de Kerklaan de aandacht op de grote groei met de onderafdelingen handbal en volleybal. Er is steeds ge tracht er een gezonde vereniging van te maken, een goede boom, die goede vruchten afwerpt Hij hoopte, dat O. G. op deze ingeslagen weg zou mogen voortgaan. Met een dankwoord tot bestuursle den, elftalcommissies, jeugdleiders en allen, die hun steentje bijgedragen had den tot de voorbereiding van het ju- niorentournooi en dat van de handbal, werd dit feestelijk ontbijt besloten. De voetbal- en handbalwedstrijden, die des middags in de gloeiende hitte werden gespeeld, vonden bij de vele toeschouwers enthousiaste bijval. Een herenploeg van O. G. handbalde gelijk tegen Leonidas (77), waarna de oude voetbalglorie de grasmat opging. Oud O.G.'ers, waaronder Kick Smit en an dere vermaarde voetballers, wisten het „Oude Santpoort" niet te verslaan en verloren zelfs met 4—3. Een bestuurselftal speelde tenslotte nog tegen een oud „Onze Gezellen"- team, welke wedstrijd ondanks hitte en vermoeienis vier doelpunten bracht (2—2). Dat de bewoners van de nieuwe hui zen weer afnemers van zuivelproduc ten zouden worden, wenste hij als een troost mee te geven. Tot slot wees de heer Geluk nog op de moeilijkheden, waarop soms de schoolmelkvoorziening stuit. Het aan tal verbruikers van de schoolmelk was inmiddels in Haarlem gestegen tot rond 11.000. Hij wenste dat de tentoonstelling zich in Haarlem in een groot bezoek mocht verheugen. Het gezelschap maakte daaiyia een rondgang door de tentoonstelling en liet zich bij verschillende attractieve stands uitvoerig voorlichten. Op de expositie staat o.m. een demonstratiestand, waar wordt gekookt, gebakken en gebraden door een kooklerares, geassisteerd door demonstratrices. Verder zijn fotorepor tages te bezichtigen, een kleine boer derij, een electrisch vragenspel, terwijl het pièce de resistance wordt gevormd door een personenweegschaal, die ant woord geeft op verschillende vragen met betrekking tot het gebruik van zuivelproducten. De tentoonstelling is gratis toegankelijk en geopend tot en met 27 Juli, iedere werkdag van 10-12, 2-5 en 7-10 uur. De raad der gemeente Bloemendaal besloot in Maart over te gaan tot voor lopige vaststelling van een partieel uit breidingsplan voor gronden omgeven door Bovenweg, Juliana van Stolberg- laan, Van Haemstedelaan en Zijweg. In verband met het voornemen van de provincie om de Oost-Westverbinding door Aerdenhout op het Beheersplan te plaatsen, zal tegen het Westelijk ge deelte van dit uitbreidingsplan waar schijnlijk bezwaar bestaan, doch niet tegen het gedeelte ten Oosten van een lijn in het verlengde van de Overste den Oudenlaan. Om spoedig op dat Oostelijk gedeelte tot woningbouw te kunnen overgaan is het geboden nu reeds de nodige voorzieningen te tref fen. Langs de aan te leggen wegen kunnen 93 woningen verrijzen, namelijk 35 kleinere woningen, 23 iets grotere woningen en 25 enkele woningen, één flatgebouw met zes eensgezinswoningen en één blok van vier eengezinswoningen met twee verdiepingen. Het bouwrijp maken van het stuk grond wordt ge raamd op 300.000.B. en W. stellen de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Zoals bekend, is de gemeente Bloe mendaal met uitzondering van Vogelen zang gemeentelijk ingedeeld in de eer ste klasse. Overeenkomstig het verzoek van Gedeputeerde Staten stellen B. en W. voor de bezoldigingsregeling voor het gemeentepersoneel af te stemmen op de normen, die tengevolge van de nieuwe klasse-indeling voor Bloemen daal gaan gelden. In een vergadering van Maart be sloot de Raad in principe reeds tot deze herclassificatie over te gaan. Bij het samenstellen van deze veror deningen is uitgegaan van de maxima in de verschillende rangen. Voor deze maxima zijn de regelingen, vastgelegd in het raadsbesluit van 24 Maart 1955 bovengenoemd toegepast Bovendien werd de 6 pet. salarisverhoging reeds in de onderhavige verordeningen ge ïncorporeerd, mede omdat de Minister van Binnenlandse Zaken in zijn cir culaire m.b.t. de per 1 Juli 1955 in te voeren salarisverbetering voor de daar mede verband houdende nieuwe salaris- verordening incorporatie van deze 6 pet. verhoging als richtlijn stelde. De bedragen van de éénjaarlijkse perio dieke verhogingen binnen de rangen werden, om een betere opbouw van de bezoldigingsverordening te verkrij gen, gelijkgeschakeld. Het gevolg hier van is, dat de minima en de maxima in enige rangen iets verder uit elkaar komen te liggen dan bij de in de raads vergadering van 20 Mei 1955 vastge stelde verordening, ingaande 1 Januari 1954, het geval was. Omdat anderzijds de 6 pet. verhoging voor de éénjaar lijkse verhogingen bij de opzet van de ze verordening werd verwaarloosd, zijn de optredende verschillen te verwaar lozen. Aangezien het in dit geval gaat om een verordening, die de aanspra ken van het personeel voor het eerste half jaar van 1955 achteraf regelt, on dervindt geen der personeelsleden van deze handelwijze directe financiële nade lige gevolgen. De raad der gemeente Bloemendaal zal Donderdag 21 Juli om kwart over twee in openbare vergadering bijeen komen in het gemeentehuis te Over- veen. Omdat het te verwachten is, dat de Hartenlustschool, die thans 334 leerlin gen telt, in September zal worden be zocht door 450 leerlingen, en dan de beschikking heeft over het gehele ge bouw, zal de voorraad schoolmeubelen, boeken en leermiddelen moeten worden aangevuld. Het daartoe benodigde be drag wordt geschat op rond f 13.200. B.en W.vrageii de raad het crediet te verlenen. Voorts wordt een crediet van f 1700 gevraagd voor de aanschaf van een nieuwe serie boeken ten behoeve van de leerlingen der Hartenlustschool. Een crediet van 400- wordt nodig geacht voor uitbreiding van het aantel leerboeken op de Bornwaterschool, ter wijl voor eenzelfde doel f 2.728,20 wordt gevraagd ten behoeve van de Christe lijke school voor Mulo. Voorgesteld wordt aan mejuffrouw J. Dooyes op verzoek eervol ontslag te verlenen als onderwijzeres aan de Born waterschool en an mejuffrouw A. Win kel als onderwijzeres aan de Juliana- school. Dit jaar zal in Bloemendaal een con sultatiebureau voor kleuters worden op gericht door de Stichting voor Moeder schapszorg en -inderhygiëne in Noord holland. De leiding zal worden gevoerd door mevrouw H. H. Huibregtse-Meye- rink. Het bureau zal vermoedelijk m September worden geopend. B. en W. willen het verzoek toestaan om een sub sidie t e geven van f 10 per zitting met een maximum van 26 zittingen per jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3