Twee bommen enige sluipschutters nog actief in Casablanca Boelganin wil veiligheidspact Europa-Amerika Rusland wenst NATO en Oostelijke tegenhanger gaandeweg te ontbinden Vlaggen voor de Grote Vier Amerikanen kunnen het (in Genèvej best met Russen vinden Haarlemse kok opgesloten Grootvader Ike geeft krijgs makker Zjoekov huwelijks cadeau voor diens dochter Ook een Tour. lJu nUKKIO Vfitei/m biuj! Het weer haaft zich Kübler en Clerici uit de Tour 200 Marokkanen op dodenlijst? Bello in het goud DE TOUR Nederland hand- Tweeduizend man op klopjacht Westen niet volledig eensgezind tegenover Russische voorstellen „Niet passend" Splijtbaar materiaal Geen embargo Brand in O.-Duitse uraniummijn Eenzaam diner voor Mamie MOTOR-OVERALLS f 48.75 DINSDAG 19 JULI 1955 79ste JAARGANG No. 26349 Op de valreep Botter door bliksem getroffen DIEFSTAL VAN f400 Griekse communisten groeven 30 m. lange tunnel en ontsnapten Zon herwint terrein 24 mijnwerkers gedood Gasv erstikking BEJAARDE DAME HET SLACHTOFFER Dames „Grote Drie" Zjoekof geen bruiloft T reiraverkeer Roer mond Weert hervat -M -yC? Aave rtentle BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 FFRD ROISTR 48 A DAM TEi 7171ft? (Tot Woensdagavond) Opklaringen maar aanvankelijk in het Zuidoosten van het land nog veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige Noorde lijke wind. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. Zon: 4.44-20.51. Maan: 6.06-21.03. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE!ARIEf- 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Frankrijk heeft gisteren een geluk kige middag beleefd: Louison Bobet heeft een grootscheepse aanval in de Tour met succes bekroond. Er zijn enorme superlatieven aan te pas geko men om de Franse natie via radio en krant van dit feit op de hoogte te stel len. Aangezien het hemd nu eenmaal na der is dan de rok, blijven we toch met de meeste interesse uitzien naar de Ne derlandse ploeg. Er is geen slecht nieuws. Wagtmans heeft uitstekend ge klommen en kwam als zesde aan de finish in Avignon. Nolten streed met hem mee in het voorste gelid. Hij werd negende. Achter het Nederlandse twee tal arriveerden tal van klimspecialisten. De vier andere landgenoten eindigden als volgt: Van Est 23ste, Van Breenen 26ste, Hinsen 30ste en De Groot 32ste. Dank zij een en ander werd Neder land derde in het ploegenklassement van deze etappe. In het algemeen ploegenklassement staan onze landgenoten op de zesde plaats. Dat dit tot lichte voldoening mag stemmen, kunt U op pagina 7 van onze sportredacteur vernemen. De Zwitser Kübler is vanmorgen te Avignon niet aan start verschenen voor de twaalfde etappe van de Tour de France naar Millau. Hjj had reeds gis teravond willen opgeven, doch op last van zijn trainer zag hij daar toen van af. De rit in de hitte over de Mont Ven- toux scheen veel van zijn krachten te hebben gevergd. Na 22 km, te Remoulins, verdween vanmorgen weer een Zwitserse renner uit de Tour, n.l. Clerici, die last had van een wond aan zijn linkerbeen. De stoomtram Alkmaar—BergenBer gen aan Zee, de enige in Nederland, die nog door de Nederlandse Spoorwegen wordt geëxploiteerd en tevens nog één der zeer weinige stoomtrams, die hier te lande nog rijden, viert morgen zon der ceremonieel haar gouden en tevens laatste jubileum. Reeds vóór de oorlog dreigde zij door de concurrentie van de snel terrein winnende autobus het on derspit te zullen delven, doch toen zij in 1946 wederom in bedrijf werd ge steld, namen de plannen, om haar op te heffen, steeds ernstiger vormen aan, zodat de befaamde „Bello", zoals het grappige locomotiefje heet, nu offi cieel op 31 Augustus voor het laatst over de rails zal puffen. Op Bello's gouden jubileum zal er toch tenminste nog één reünist zijn, die de tram nimmer heeft vergeten. Het is de 85-jarige heer G. J. J. Kaptein uit Alkmaar, die als conducteur tijdens de eerste rit op 20 Juli 1905 dienst deed en zijn gehele verdere loopbaan als spoorwegbeambte op deze tramlijn heeft gesleten. Hij is al meer dan twintig jaar geleden gepensionneerd en de enig overlevende van degenen, die op de openi'nsgdag de rit medemaakten. Maandag is tijdens een hevig onweer op het IJsselmeer, terwijl de beman ning aan het vissen was, de bliksem ge slagen in de top van de mast van de botter Eb 28. De bliksem werd langs da voorstag naar de kop van het schip geleid, waar een kleine explosie ont stond. De top van de mast werd ver nield, terwijl ook verder aanzienlijke schade werd aangericht. Het schip kon in de namiddag op eigen kracht de ha ven bereiken. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Het is thans betrekkelijk rustig in Casablanca. Machinegeweerschutters van het vreemdelingenlegioen bewaken de oude Arabische wijk. Uit Frankrijk aangerukte troepen bewaken kruispun ten en daken. Politie en militairen wis selden gisteren sporadisch schoten met sluipschutters. Twee bommen ontplof ten gisteren voor het aanbreken van de dageraad. Een van de bommen ontplofte bij het aanbreken van de dag voor het onder komen van een Marokkaanse militair, waarbij hij gedood en zijn vrouw ver wond werd. De tweede explodeerde voor een garage van een Europeaan, maar richtte slechts geringe schade aan Het aantal slachtoffers wordt van officiële zijde opgegeven als 63. Waar nemers zijn echter van mening, dat er in werkelijkheid 150 tot 200 perso nen gedood zijn. Generaal Franchi, opperbevelhebber in het gebied van Casablanca, heeft met de Pasja van Casablanca een tocht door het onrus tige gebied gemaakt. Gisteren is de 47-jarige Haarlemse kok J. R., verdacht van diefstal, aan gehouden en opgesloten. Hij zou een gouden armband en twee dito ringen, tezamen ter waarde van ƒ400.15 Juli j.l. gestolen hebben van zijn stief dochter. De ringen zijn in Amsterdam opgespoord, de armband was aan een Haarlemse koopvrouw verkocht voor 70.en is teruggegeven aan de bena deelde. Tweeduizend Griekse politiemannen zijn gemobiliseerd om te gaan zoeken naar 27 vooraanstaande communisten, die gistermorgen een massale ontsnap ping hebben gepleegd uit de gevange nis van Piraeus, 8 kilometer ten Zuid- Westen van Athene. De gevangenen, die allen langdurige straffen uitzaten, heb ben van de gevangenis uit een tunnel gegraven naar een fabriek op 30 meter afstand en zijn zonder een spoor achter te laten verdwenen. De Griekse regering looft beloningen uit voor inlichtingen, die leiden tot hun gevangenneming. De aanleg vein de tun nel moet ongeveer drie maanden heb ben gevergd. Hij werd onder een straat door gegraven door harde steengrond heen en kwam uit in de waskamer van de fabriek. Een fabrieksbewaker zag de mannen gisteren te voorschijn ko men. Hij werd overmeesterd voordat hij hulp kon gaan halen. Alle ontsnapten droegen gevangeniskleren over burger kleding en hadden sokken over hun schoenen gedaan cm te voorkomen dat ze vuil werden. (U.P.) Verenigde Staten. Ongeveer 15.000 textielarbeiders verspreid over 17 fa brieken in New England hebben een staking die 16 April j.l. begonnen was, beëindigd. Oorspronkelijk hadden 25.000 katoen- en rayon-arbeiders in 24 fabrieken het werk neergelegd toen de fabrikanten trachtten een loonsverla ging van 10 percent in te voeren om be ter het hoofd te kunnen bieden aan zui delijke concurrentie. Met 10.000 man was inmiddels overeenstemming bereikt via de tussenkomst van de bij de CIO aangesloten bond van textielarbeiders. De arbeiders hebben het werk hervat omdat de oude voorwaarden nagenoeg gehandhaafd zijn. U.P.) (Van onze weerkundige medewerker) De regen- en onweersbuien hebben gisteren plaatselijk, vooral in Zuid-Hol land en Utrecht, meer dan 25 mm re gen gebracht. Tijdens een wolkbreuk viel in Rotterdam in korte tijd 28 mm. Vandaag onderging het weer al een klei ne verbetering. Op de meeste plaatsen bleef het droog en voornamelijk in het Noorden van het land kwam de zon er alweer door. In Midden- en Zuid-Euro pa worden op tal van plaatsen nog tro pische temperaturen van 30-33 gr. C. ge meten. De kans op onweer is voor mor gen klein, terwijl het weer wat zonniger gaat worden en daardoor ook iets war mer. Zo ongunstig de week gisteren be gon zal het gelukkig de komende da gen niet zijn. Meer zon. Rustig weer. Temparatuur 1922 gr. C. Vrijwel overal langs de kust droog. Zeewatertemperatuur 16 gr. C. Een bonte rij vlaggen van de verschillende Zwitserse Kantons siert een der bruggen in Genève. Genève: v. I. n. r. de Russische minister-president Nicolai Boelganin, die juist zijn bril opzet; zijn minister van Buitenlandse Zaken Molotov en diens plaats vervanger Andrei Gromyko. ..Indien de regeringsleiders van de Grote Vier de vriendschappelijke ge- *'ndheid van vandaag kunnen handha aft en hun beloften zullen waarmaken, voorZ^»naai' Genève zijn gekomen om rnnferentu.re?° te Üveren, dan zal de jen Kroot succes worden", z? President Eisenhower gisteren in zijn functie van voorzitter aan het einde van de openingsdag van de topconferentie. Daar viel geen speld tussen te steken, evenmin trouwens als bij hetgeen hij daar onmiddellijk aan toevoegde: „er zal echter veel gepraat moeten worden en het valt niet te verwachten dal de delegaties gemakke lijk van haar vandaag uiteen gezette atandpunten af te brengen zullen zijn.» Desondanks zijn de vier ministers van Dh'tenlandse Zaken vanmorgen om elf nilr min of meer met dat doel voor «Ken bijeen gekomen, terwijl de Grote A^'er zelf vanmiddag om vl®r uur n "esprekingen zullen voortzetten. An Westelijke kringen is men v°°rts mening, dat de verklaringen, die Öe vier regeringsleiders gisteren hebben ®fgelegd, goeddeels herhalingen zijn van L®eds bekende en tegenstrijdige stand- Pünten. Eisenhower betoogde, dat om riaPening gepaard moest gaan met e oeltreffende inspectie van eikaars strij - si achten, opdat men niet voor verras- zou komen te staan. Hij noemde internationale communisme een der Vetste belemmeringen voor de wereld- 8fot Vervolgens bracht hij hec tweede haar twistpunt tussen Oost en West Va? voren, de positie van de volkeren n Oost-Europa. dePr|^w T?oel2anin verklaarde dat steiifn Jdi;UT bereid is de voor- mers aan de 'conferentie^6'6 gediend, in zorgvuldig worden in nemen, maar hij betoo^d!,rWlging.te niet het doel van de cnnA ?-at et vervallen in het maken van verwfiten over en weer. Hij achtte passend" het internationale commu nisme op deze conferentie te bespre ken. 't Aan de orde stellen van kwes ties over Oost-Europa noemde hij „het zich mengen in de interne aangele genheden van die staten". Boelganin verklaarde evenwel dat het „een goed ding zou zijn" van gedachten te wis selen over de herbewapemng van West-Duitsland, die hij „de voornaam ste hindernis" noemde voor overeen stemming. Indien onder de tegenwoor dige omstandigheden geen onmiddel lijk accoord bereikt zou kunnen wor den over de hereniging van Duitsland, dan zou het vraagstuk stap voor stap opgelost moeten worden. Boelganin hamerde vooral op de nood- Zaak van een veiligheidspact ®nropese naties en de V.S., dat h(J e beste middel noemde om een oorlog te doorkomen. Hij diende een plan m om veiligheid van Europa in twee stadia J® verwezenlijken. De staten zouden Roeten afzien van elk gebruik van ge wapend geweld bij geschillen. Op de ffrste plaats zouden dan het Atlantisch en het Oost-Europese veiligheids- w*L*ae: in hun huidige sterkte »>he- w aren" moeten worden. Op de tweede n^ats zouden beide systemen in toe- deinde mate moeten worden ontbon- VnE' Gelijktijdig met de uiteindeluke cei. d'ge ontbinding ervan zou dan een jc'lectief veiligheidsstelsel in Europa °eten worden opgericht. re?6 verdere voornaamste punten uit de van Boelganin zijn: De Sovjet-Unie 7: splijtbaar materiaal bijdragen aan de gWh e-ldbank" voor vreedzaam atoom- nruik, een voorstel dat oorspronkelijk ■gn president Eisenhower afkomstig is. v-T zal geschieden zodra overeenstem een- is bereikt over de oprichting van p a internationaal bureau voor atoom- heren16' dat de "bank" zou moeten be- vpLLUsJ?,I?c' wenst een inkrimping van de hienh- e legers. Boelganin stelde Rncio .voor de 'egers van Amerika, ^usiand en communistisch China tot 4 anderhalf millioen man te be snoeien, wat Engeland en Frankrijk betreft tot 650.000 man en de overige staten tot 150.000 of 200.000 man. De Sovjets gaan de 35.000 man bezettings troepen, die zij uit Oostenrijk terugtrek ken, demobiliseren en zij nodigen de Westel. mogendheden uit, dit voorbeeld te volgen als een begin voor de in krimping van de legers. Het uiteinde lijk oogmerk dient volgens Boelganin te zijn het terugtrekken van a'e vreemde troepen op het gebied der Europese staten. De Sovjets achten een voorstel, dat premier Faure van Frankrijk tijdens de ochtendzitting gedaan had, om te ontwapenen door het besnoeien van de toewijzingen, „van belang". Het embargo van het Westen op strategische goederen dient te worden afgeschaft, zodat er een opbloei kan in de commerciële, wetenschap pelijke en culturele samenwerking tus sen Oost en West. Wanneer enig land, dat neutraal wenst te blijven, waarborgen vraagt voor zijn veiligheid en territoriale integri teit, dan dienen de grote mogendheden aan deze verlangens tegemoet te komen. (Vervolg op pag. 6) Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wet aangenomen, welke voorziet in de bouw van een practisch" koopvaardijschip met 'atoom-aandrijving, ter vervanging van het door Eisenhower voorgestelde „vre- desschip". (UP) Volgens de Oost-Duitse radio zijn 24 mijnwerkers om het leven gekomen en 96 gewond bij een brand in een mijn. Er werd niet bij gezegd, wanneer de brand heeft gewoed en in welke mijn. In West-Berlijn meent men te weten, dat het hier een uraniummijn betreft in Niederschlema (Saksen). De uranium- mijnen in Oost-Duitsland worden ge ëxploiteerd door de W'ismuth-maat schappij, die half Russisch, half Oost- Duits bezit is. (Reuter-UP) In een woning aan de Prinses Ma- riestraat te 's Gravenhage kreeg de hoofdbewoonster Maandagmorgen geen gehoor bjj haar inwoonster, de 78-ja- rige mevrouw M. G. de G.-K. Ze kon ook geen toegang tot haar kamer krij gen. De politie werd gewaarschuwd en deze vond de oude dame bedwelmd door gas op haar bed. Het bleek, dat er gas stroomde uit de verbindings slang tussen muurkraantje en gajeom- foor, omdat deze slang poreus en ver pulverd was. De geneeskundige dienst heeft getracht de levensgeesten op te wekken, maar hij is daarin niet ge slaagd. Otto Groms, de bejaarde dorpsomroeper uit Moerfeloen in het Duitse Onden- wald-gebergte, worstelde de laatste jaren met een probleem, dat kort geleden tot ieders voldoening door een techni sche ingreep is opgelost. Door de vele motorfietsen en auto's, die ook in het dorpje van de heer Groms zijn doorge drongen, was het deze niet langer mo gelijk om zijn stem. boven het lawaai, dat deze voertuigen maken, aan de gehele gemeente te doen horen, het geen uiteraard de bedoeling was.... En juist, toen de man verdrietig wilde op houden met zijn eeuwenoude métier, liet de gemeente een luidspreker met versterker op zijn fiets monteren, zo dat hij techniek met techniek kon bestrijden ensuccesvol, zoals u ziet. Zelfs de dorpsganzen trotseerden de hitte, om naar het „versterkte" nieuws te komen luisteren. Mevrouw Mamie Eisenhower^ heeft gisteravond alleen moeten dineren, daar haar echtgenoot in een ander ver trek confereerde met de Russische staatsleiders. In de dinerzaal van zijn villa aan het Meer van Genève bood Eisenhower de leden van de Russische delegatie een diner aan. Premier Boel ganin zat aan Eisenhower's rechter hand, Molotov aan de linkerzijde van de president. Het diner in de grote zaal was een aangelegenheid „alleen voor mannen." De gasten hadden tevoren te horen gekregen dat geen avondkleding ge wenst was. Iedereen verscheen dan ook in eenvoudig burgerpak, met uitzonde ring van de militairen die aanzaten. De tafel was opgevrolijkt met rode, witte en blauwe bloemen, gekweekt in de tuin van de villa. Na het diner werden si garen en koffie gepresenteerd. In de aangrenzende bibliotheek waren acht stoelen rondom een grote haard neer gezet voor een gesprek tussen Eisen hower en zijn Russische gasten na het diner. De Westerse dames, d.w.z. mevrouw Eisenhower, mevrouw Faure, mevrouw Dulles, lady Eden, mevrouw Macmillan en mevrouw Berard, de echtgenote van Faure's diplomatieke adviseur, hebben gistermiddag ook in alle eenzaamheid, zij het met elkaar geluncht. De Russische afgevaardigden hebben hun dames niet meegenomen naar Ge nève. Toen hem hiernaar gevraagd werd, antwoordde de Russische pers attaché, Leonid Ilyitsjev: daar was geen speciale reden voor. Zij zijn zon der meer niet meegekomen. President Eisenhower heeft gister avond tijdens het diner met de Rus sische delegatie, zijn oude vriend de Russische minister van Defensie maarschalk Zjoekov een draagbare radio en een vulpenset aangeboden als geschenk voor het huwelijk van Zjoekovs dochter. Daarna hief Eisen hower zijn glas op president Woros- hilow van Rusland. Ook minister Mo lotov maakte een vriendelijk gebaar door met zijn glas champagne naar minister Foster Dulles toe te lopen en te klinken op het welzijn van beide landen en het slagen der conferentie. Khroesjtsjev had het nieuws var het a.s. huwelijk van Zjoekovs dochter aan president Eisenhower verteld geduren de de ochtendbijeenkomst in het vol kerenpaleis en Khroesjtsjev voegde eraan toe, dat Zjoekov de huweliiks- plechtigheid thans zou missen, maar dat hij besüst de Amerikaanse president in Genève had willen ontmoeten. Bij al deze vriendelijkheden heeft de Russische perschef Leonid Ilyitsjev het nodig gevonden er op te wijzen, dat de ontmoeting van Eisenhower met de Russische gedelegeerden zich door ami- caliteit kenmerkte. „Ik zou speciaal uw aandacht willen vestigen op de warmte van het gesprek tussen president Eisen hower en maarschalk Boelganin en de heer Khroesjtsjev en met zijn oude vriend maarschalk Zjoekov", zei Il yitsjev, die verder opmerkte: „De ge sprekken werden gevoerd in een vriend schappelijke atmosfeer, net zoals op de formele zitting. De gedachtenwisselin- gen werden geanimeerd door weder zijdse opgewektheid en wederzijds be grip." Eisenhower en Zjoekov waren tot hun vreugde tot de ontdekking ge komen dat zij beiden grootvaders wa ren, vertelde de perschef. Ilyitsjev sprak over zijn collega Hagerty, de pers- chet van het Witte Huis, als „mijn geachte vriend." Mevrouw Eisenhower Deze eerste Russische persconferen tie te Genève eindigde overigens in een wedloop van de honderden verslagge vers naar de tafel waar drie Russische functionarissen de gedrukte rede van maarschalk Boelganin uitdeelden. Zij hadden er ook zes uur op moeten wach ten. Er werden een paar stoelen omver gelopen. (Reuter-UP-AFP) Maandagavond is het treinverkeer op het baanvak Roermond-Weert waar Zondag een trein ontspoorde, hervat. Deze foto is niet van de Tour de France, maar van de Tour de Valkenburg, die Maandagavond is gestart. De Tour de Valkenburg is een wielerwedstrijd voor personeel van het vliegkamp Valkenburg. De strijd wordt uitgevochten op gewone fietsen, zonder versnellingsnaaf. Frankrijk of Valkenburg, het blijft een toer om de Tour te winnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1