Men ingsversch illen tussen Oost en West Van Est wint 24 minuten op Rolland BABY IN ZIEKENHUIS VERWISSELD Vietnam één jaar verdeeld „Gooi rotte tomaten naar gedelegeerden" Ongeregeldheden in Saigon Straaljager nabij Leiden verongelukt Eisenhower koopt speelgoed voor s n kleinkinderen Grote Vier wuiven joviaal naar V. N.-secretaresjes 4 Legendevorming SOVJET-PREMIER BELEDIGD TUSSEN CONFERENTIES DOOR Dc onverwachte wending Leny van Duyn heet Leny van Vegten Bus rijdt met 32 kinderen in sloot FranQaise schrijft Boelganin Ike kocht op de pof v Jee riUKKIO bfiteycu lm! Het weer Aanval op de NATO 23 JAAR GELEDEN Niemand gewond Vriendelijk en pijnlijk WOENSDAG 20 JULI 1955 79ste JAARGANG No. 26350 Paus voldaan over ontmoeting Grote Vier Vrijlating van haar Russi sche echtgenoot gevraagd RIVIER SLEURT BUS VAN BRUG Verzacht régime voor Kardinaal Wyszinski? HITTEGOLF IN WEST-EUROPA NU TEN EINDE Bijeenkomst van de „Vier" BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 NOORSE SP0RTTRU1EN 29.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF Z8 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Voorlopig nog GEEN herenigd Duitsland, zegt Boelganin De vier ministers van Buitenlandse Zaken zijn vanmorgen bijeengekomen om opnieuw van gedachten te wisselen over de hereniging van Duitsland, na dat tijdens de tweede bijeenkomst der regeringsleiders gistermiddag op dit Punt een zo groot meningsverschil tus sen Oost en West aan de dag getre den is, dat men in conferentiekringen overtuigd i: dat overeenstemming daar door onmogelijk is geworden. Welis waar hebben de Britse en de Russi sche premiers Eden en Boelganin gis teravond na een diner dat Eden de Sovjet-delegatie aanbood een „zeer nut tig en ernstig" gesprek gehad, dat vol gens Britse zegslieden „de atmosfeer weer heeft verbeterd", maar men neemt aan, dat dit geen ander resultaat zal hebben dan dat dezelfde kwestie nog maals op dezelfde wijze besproken zal Worden. Boelganin heeft ronduit ver klaard dat naar zijn mening de om standigheden nog niet rijp zijn voor een hereniging van Duitsland. De Russische premier ging er mee accoord dat de Duitse kwestie, zoals de ministers van Buitenlandse Zaken 's morgens overeengekomen waren, als eerste agendapunt zou worden behandeld maar hij herinnerde er aan, dat er naar de mening van de Russen nog andere punten zijn die door de rege ringsleiders besproken dienen te worden, namelijk het beëindigen van de koude Oorlog en het versterken van het ver trouwen, de wenselijkheid van een con- lereruie over neutraliteit en besprekin- g n over Azië en het Verre Oosten. Deze onverwachte wending in de loop van het overleg stelde de vast- stelling van de agenda, die aanvan- kelyk beschouwd werd als een dui delijk winstpunt van het Westen, wel in een volkomen ander licht. De re geringsleiders hebben trouwens al besloten hun ministers van Buitenland se Zaken op te dragen een bespre king van de agenda verder achter wege te laten en zich volledig te concentreren op het vraagstuk van Duitslands hereniging. Het Russi sche persbureau Tass heeft zich bo vendien vandaag gehaast te verklaren dat Boelganin heeft betoogd dat de vraagstukken van Azië en het Verre Oosten essentiële kwesties uitmaken bij komende bijeenkomsten van de grote mogendheden. Maarschalk Boelganin heeft op de bijeenkomst van gistermiddag verklaard dat het niet van werkelijkheidszin zou getuigen de afschaffing te eisen van de Parijse accoorden (volgens welke West- Duitsland een half millioen man op de been zal brengen voor de verdediging Van het Westen). Oost- en West-Duits- land dienden zich geleidelijk nauwer Aaneen te sluiten om de spanning te Verminderen. Dit proces was in feite aan de gang en het voltrok zich dpor commerciële onderhandelingen eri hitwisseling van delegaties. Boelganin vergen6 echter dat het veel tijd zou zijnevanrbne,sto^e8^ern^hent bevrijd niet toetreden tot bestaand m1! -en bondgenootschappen. Het diende dus geen militaire verplichtingen tegenover het Westen op zich te nemen. De Russi sche premier betoogde, dat naar zijn mening de Duitse kwestie er niet een is van hereniging, maar van welke rich ting een herenigd West-Duitsland zou gaan. Zou het zich bij militaire groe peringen willen aansluiten of zich iangs andere lijnen willen ontwikkelen? Verkiezingen voor geheel Duitsland noemde de premier van belang, doch zij moesten „op het geschikte ogenblik" in overweging worden genomen. Ver eniging van Duitsland noemde hij een punt van onbepaald uitstel zolang er nog geen onderhandelingen worden gevoerd over het door Rusland voorgestelde vei ligheidspact. Kortom, Boelganin oordeel de het dienstig „wat meer tijd" te be steden aan de kwestie van Duitslands hereniging dan de conferentie van Ge- nève toelaat. (Vervolg op pag. 6) Eén foto met de vier mannen, naar wie de gehele wereld in spavi ning toeziet: premier Boelganin, president Eisenhower, Edgar Faure en Sir Anthony Eden. Het is de eerste formele foto van het gezel schap. IIIUIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lilllllllllllll Wim van Est heeft het wielerminnend vaderland weer nieuwe hoop bezorgd. In de vrij lange etappe van gisteren werd hij vierde. Aangezien hij samen met een groepje uitlopers 24 minuten voor het peleton met alle favorieten arriveerde, heeft dit hem geen wind eieren gelegd. In het algemeen klasse ment staat hij nu geen dertien minuten meer achter op de drager van de gele trui, de Fransman Rolland. Met zijn zes de plaats heeft hij dus nog kansen om in de hoogste regionen een woordje mee te spreken. Bij de bewuste uitlooppoging was ook Jos Hinsen betrokken. Hij kreeg niet ver van de eindstreep een lekke band, die hem enige achterstand be zorgde. Desondanks werd hij dertiende, met twintig minuten voorsprong op het peleton. Nolten wist zich tenslotte nog uit de grote groep los te maken en ne gen minuten winst op het peleton bij een te fietsen. Over deze bemoedigende zaken doet onze sportredacteur U op pagina 7 ver slag. President Soekarno is Dinsdag voor een staatsiebezoek van zes dagen in Cairo aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door de Egyptische premier, Nasser, leden van de revolu- tionnaire raad, ministers en leden van het corps diplomatique. Na inspectie van een erewacht reed de president onder toejuichingen van de menigte naar het paleis van ex-koning Faroek, waar hij verblijf zal houden. (Van onze verslaggever) Een even sensationele als tragische geschiedenis heeft in deze dagen het dorpje Rijnsburg opgeschrikt uit zijn zomerse rust. Wat eerst de Rijnsburgers een gerucht toescheen, wordt nu als een harde waarheid erkend: de nu 23- jarige Leny van Duyn, wonende bij haar ouders aan de Oegstgeesterweg te Rijnsburg, is Leny van Duyn niet, maar Leny van Vegten, een meisje uit Leidse ouders geboren. In het kort komt het verhaal hierop neer. In December 1931 werden in bet Academisch Ziekenhuis te Leiden twee jonge moeders verpleegd, mevr. Van Vegten uit Leiden en mevr. Van Duyn uit Rijnsburg. Aad, de Rijns- burgse baby, zou toen op een (kwade) dag verwisseld zijn met Leny, de baby uit Leiden. De moeders wisten niet beter, of zij gingen na haar verpleegtijd met haar eigen baby huiswaarts. Jarenlang zijn de kinderen bü hun vermeende ouders opgevoed, tot een dezer dagen de ver wisseling aan het licht kwam. Een van de dochters van de Leidse familie kreeg omgang met een jonge man uit Leiden, welke omgang echter geen stand hield. Hij kreeg daarna ken nis aan Leny van Duyn in Rijnsburg en daarbij viel het hem op, dat zijn meisje qua karakter en andere ken tekenen veel overeenkomst vertoonde met de dochters van de Leidse familie. Omgekeerd was dat het geval met Aad, een zusje van zijn vroegere meis je. Een onderzoek wees uit, dat beiden Leny en Aad in December 1931 in het Academisch Ziekenhuis te Lei den geboren waren en de conclusie was, dat de babies destijds verwisseld waren. Inmiddels is Aad van Vegten ge trouwd en zij woor.t thans als mevr. Zeldenthuis—Van Vegten in Haarlem mermeer. Leny van Duyn staat op het punt van trouwen. Een autobus uit Tiel, die met 32 kin deren van een katholieke school te Tiel, onder leiding van twee paters voor een Uitstapje naar Rotterdam en Hoek van Holland onderweg was, is vanochtend san het Hoogeinde te Geldermalsen in e en droge sloot gereden en daar op zijn kant blijven liggen. Geen der inzitten den liep letsel op, doch de bus werd zwaar beschadigd. Het ongeval ontstond doordat de Chauffeur een op de weg kerende Vrachtwagen met melkbussen niet tijdig opmerkte en, om een batsing te voor komen via een boom in de berm van <ïa weg stuurde. Met een uit Tiel gere tireerde andere bus werd de tocht (met een uur vertraging) voortgezet. Het feit dat de „Grote Vier" op de peneefse conferentie bij elkaar ge- tornen zijn heeft Paus Pius XII „innige Voldoening" geschonken. Hij beschouwt bijeenkomst als een „troostrijk voor teken", aldus neeft de Osservatore p°mano gemeld. Het blad noemt de Oftferentie de eerste stap op de weg rn opbouw van de vrede. De confe ctie zelf is een teken dat de mensen ®rvan overtuigd zijn dat het „noch men selijk noch beschaafd" is om voort te gaan op een pad dat leidt naar „een algemene catastrophe", aldus de Osser vatore Romano. (U.P.) In Saigon zijn vanmorgen betogingen gehouden tegen de accoorden die het vorige jaar in Genève over Indo-China zijn gesloten. Na een optocht door de voornaamste straten van Saigon zijn enige honderden betogers het grootste hotel van de stad, het hotel Majestic, Binnengedrongen. Daar richtten zy grote lingen aan door meubelen en lin- nengoed uit de ramen te werpen. Enige auto s die voor het hotel stonden wer den in brand gestoken. Volgens medede lingen van de politie zijn twee Viet- minh-kolonels mishandeld. De afgelopen veertien dagen hebben de regering en patriottische organisa ties actie gevoerd voor de herdenking, die ook het begin zal zijn van een „anti-communistische week". Groepen kinderen is geleerd om te zingen: „Internationale controle-commissie ga naar huis" en andere slagzinnen, die tevens op de stadsmuren werden ge kalkt. Auto's met luidsprekers hebben alle burgers opgewekt met tomaten en rotte eieren te gooien naar de Pool- fx?™S2ITLmissieleden en de vertegen- hoofdstld? Van de Vietminh ir» de dralen"00™ "ÏPILeen teken van rouw -ó'a bebben m de afgelopen dagen iedere avond luidsprekers de be volking aangespoord. „De vlaseen moeten halfstok worden gehesen en er zuilen manifestaties plaatl vinden om de buitenlandse herriemakers het land uit te jagen." (Met deze herriemakers worden de leden van de internationale controlecommissie bedoeld.) Ieder een moet met tomaten en rotte eieren gooien naar de hoofden van de Poolse en Vietminh-gedelegeerden in Saigon en zal zich keren tegen de communis tische handlangers bij de inhuldiging van de anti-communistische week." jaar te houden algemene verkiezingen om het land te herenigen. Premier Diem heeft vorige week bekend gemaakt dat hij het beginsel van de algemene ver kiezingen onderschreef maar dat h\j zou weigeren Vietminh-voorstellen in overweging te nemen zolang de Viet minh het communisme zou plaatsen boven de nationale belangen. Een jonge Franse vrouw uit Lyon heeft gepoogd aan maarschalk Boelga nin een brief te doen toekomen, waarin zij hem verzoekt om de vrijlating van haar echtgenoot, die Russische staats burger is. Deze man, die in de tweede wereldoorlog door de Duitsers krijgsge vangene was gemaakt, was uit het ge vangenkamp ontsnapt en naar Frankrijk uitgeweken, waar hij zich bij de ver zetsbeweging aansloot. Kort nadat hij met de vrouw uit Lyon was getrouwd, werd hij naar de Sovjet-Unie gerepa trieerd. Toen de vrouw poogde de auto van de Sovjet-premier aan te houden, werd zij door de Zwitserse politie ge arresteerd en naar Frankrijk terugge bracht. De Russische leiders hebben zich evenwel bereid verklaard, „het noodzakelijke in het werk te stellen om haar echtgenoot terug te vinden". By een ongeluk met een autobus in Uruguay, op ongeveer 70 kilometer ten Noorden van Montevideo zyn 23 per sonen door verdrinking om het leven gekomen. De bus bevond zich op een brug over de rivier de Santa Lucia, toen hy werd gegrepen door de water massa van de door zware regens sterk gezwollen rivier. Zeventien passagiers konden met een hefschroefvliegtuig nog worden gered, voordat de bus geheel door het woedende water werd mee gesleurd. (Reuter) Leny van Duyn Vanmorgen hebben wij zowel aan de Rijnsburgse als aan de Leidse familie een bezoek gebracht en wij kunnen fei telijk alleen maar vertellen, dat de hele affaire triest genoemd moet worden. Niet vanwege de verwisseling alleen, maar meer nog vanwege de praatjes, waarvan de families de dupe worden. In de woning te Rijnsburg hingen de ondertrouwslingers in de kamer, en het „Hulde aan het bruidspaar", dat in gou den letters op een bord was aange bracht, detoneerde in die sfeer, waarin Leny van Duyn een onbeholpen huilend meisje was. Zij kon en wilde niet meer vertellen en bevestigde slechts, dat de geschiedenis niet gefantaseerd was. In Leiden echter troffen wij een fu rieuze moeder aan, die van al die praat jes niets wilde hebben. „Mijnheer", zo zeide zij in een adem, „het is allemaal de schuld van die Rijnsburgers. Die willen mijn dochter hebben. Maar het is mijn dochter en d's is niets verwisseld Ik ben moeder van dertien kinderen, en ik weet wel, wat mijn eigen bloed is Het zijn alle maal leugens en mijn man en ik zijn er kapot van. Het ziekenhuis wil er ook niet mee te maken hebben en mijn dochter, die gistermiddag uit Haarlem mermeer is overgekomen, wil nergens van weten. Zij heeft gezegd: „Ik ben Uw doch ter en ik blijf Uw dochter". Deze reactie moge illustreren, dat de publicatie als zouden beide moeders van de verwisseling overtuigd zijn, op fantasie berust. In de sleutelstad is in ieder geval een echte Leidse moeder razend, omdat een vroegere aanstaande schoonzoon haar dat „geflikt" heeft. Voor iedere nieuwsgierige vrager gooit zij nu verder pardoes de deur dicht. Uit onze informaties blijkt overigens voorts, dat in het geheel nog niet vast staat, of beide meisjes een bloedproef zullen ondergaan om tenslotte definitief te kunnen vaststellen, of er inderdaad een verwisseling heeft plaats gevonden. Het ziet er naar uit, dat mevr. Zelden- thuis-v. Vegten uit Haarlemmermeer daartoe niet overgaat. Omstreeks tien over twaalf vanoch tend is op de grens van Leiden en Lei derdorp een straaljager neergevallen. Het toestel schijnt zich in de grond te hebben geboord. Het kwam op de grond terecht met een klap die ver in de om trek was te horen. 'Vadere byzonder- heden ontbreken. President Eisenhower stond gisteren in Genève in het middelpunt van de publieke belangstelling. Hij deed inkopen in de stad en was spoedig omringd door bewonderaars, die hem allen van zo dichtbij mogelyk wilden zien. Eisen hower kocht speelgoed voor zijn klein kinderen. Toen hij wilde betalen kwam hij tot de ontdekking dat hij geen Zwit sers geld bij zich had. De winkelier was echter wel bereid crediet te verlenen. De president ging nog gauw even winkelen voor een bespreking met mi nister Dulles in het Hotel du Rhöne, waar de Amerikaanse delegatie zetelt. Hij arriveerde per auto uit Creux-de Genthod, waar hij met zijn echtgenote in een villa verblijft, aan een klein win keltje aan de Rhone in het centrum van de stad, waar hy het speelgoed kocht. Eisenhower kocht een grote pop en twee kleine poppen voor zijn klein dochters, Barbara vijf jaar en Susan drie jaar, en een wit zweefvliegtuig en een alpenhoorn voor zijn kleinzoon David, die zeven jaar is. Een verkoop ster probeerde hem een gouden speel doos aan te praten, maar Eisenhower zei dat hij er al een had. Eerst kon Eisenhower niets naar zijn gading vinden, maar toen hij eenmaal het kleine zweefvliegtuig aan de zolder had zien hangen ging het wat vlotter. Toen de verkoopster hem een pop in jongenskleren liet zien zei hij: „Nee het moet een meisjespop zijn, de meisjes willen geen jongenspoppen." Zodra Eisenhower de winkel was bin nengegaan begonnen zich nieuwsgieri gen voor de etalages te verdringen en toen hij de winkel verliet was de be langstelling zo groot, dat de president er niet door kon. Gelaten en vriendelijk glimlachend schudde hy' links en rechts handen. In antwoord op een vraag hoe het ging met de conferentie, zei hij: Heel behoorlijk." Op dat moment moest de teleurstel lende conferentie met de Russische de legatie ook nog beginnen en iedereen was nog in een vry plezierige stemming. Alvorens de Grote Vier het Volken bondspaleis binnengingen voor de be spreking, die zo'n pijnlijk karakter zou krijgen, hebben de regeringshoofden eerst nog met grote bereidwilligheid vijf minuten lang geposeerd voor foto grafen op de glad geschoren gazons van het paleis. Toen werd de eerste formele foto gemaakt van de Westelyke en de Russische leiders tezamen, zoals ge bruikelijk was op de conferenties in de oorlogstijd. De staatslieden waren daar bij gezeten op moderne verchroomd- stalen stoelen met heldergroene bekle ding. Premier Boelganin zat rechts, naast hem president Eisenhower, daar naast premier Faure en links premier Eden. De fotografen vroegen om een handdruk van vier handen, maar de staatslieden weigerden deze enigszins eigenaardige houding aan te nemen. Wel drukte Eisenhower glimlachend de hand van de naast hem gezeten Faure. President Eisenhower sprak vriend- schappelyk met Boelganin, die hem vrolijk wees op de tientallen aardige secretaressen die uit de ramen van het gebouw der V.\. hingen. Eisenhower wuifde naar de meisjes, Eden en Faure volgden zijn voorbeeld. Poolse ballingen te München zeggen, dat zij uit Polen hebben vernomen, dat de communistische autoriteiten aldaar kardinaal Stefan Wyszinski. uit het „di recte toezicht van de politie" hebben ontslagen en hem een verblijfplaats heb ben aangewezen vermoedelijk in een klooster. De kardinaal zou ook toestem ming hebben gekregen zijn familie te schryven. (Reuter) Onweders, koele winden en een daling van de temperatuur hebben het einde ingeluid van de West-Europese hitte golf. In het Zuiden van Noorwegen heeft de aardappeloogst schade ondervonden van de nachtvorst. Op het Zweedse ei land Tsjoern werd water verkocht uit tankboten aan boeren, van wie de put ten waren uitgedroogd. In het Westen van Duitsland bleef de hitte aanhou den, ondanks welhaast tropische regen buien en onweer. In het Noorden van het land begon het wat af te koelen. Ook Parijs werd door onweer getrof fen terwijl het midden van Frankrijk zware schade ondervond van storm en onweer. In Berlyn werd het koeler. (Reuter) AMERIKA in kringen van de grote Amerikaanse vakbond C.I.O. is gister- n Washington verklaard, dat de voorgenomen fusie met de A.F.f,. ernstig gevaar zal lopen als de A.F.L. vasthoudt Vandaag verloopt de streefdatum waar- dragen op overleg begonnen moet zijn tussenJciO willen de nieuwe bond een geheel Noord- en Zuid-Vietnam over de volgend nieuwe naam geven. Een delegatie van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft onlangs een bezoek gebracht aan de Sovjet-Unie. En dit bezoek heeft verscheidene bladen aanleiding gegeven tot het publiceren van artikelen die een bepaald misleidende indruk wekken. Als men in deze artikelen leest dat het communistisch bewind de godsdienst niet heeft kunnen uitroeien en dat het Russische volk in wezen een gelovig volk is gebleven, dan willen wij dit gaar ne geioven. Maar bedenkelyk is dat de betreffende publicaties vele lezers on getwijfeld het idee hebben gegeven dat het met de kerkvervolging in Rusland nog ai los loopt. Dat de verhalen over de bestrijding van de godsdienst die men tot nog toe gehoord heeft wat overdreven geweest moeten zijn. Dat Moskou een meer tolerante houding aanneemt tegenover de religie. En men vraagt zich af of met dit soort artike len niet een hoogst gevaarlijk soort „wishful thinking" in de hand gewerkt wordt. Het is een feit dat de communistische machthebbers zelf momenteel de mens heid trachten wys te maken dat zij het werkelyk niet zo kwaad menen. Door schynconcessies willen zij het doen voor komen alsof zy ernstig streven naar een ontspanning in de internationale sfeer. In het kader van deze Sovjet tactiek past ook de mededeling van Radio Boedapest dat de ;evangenisstraf van kardinaal Mindszenty is opgeschort. Een mededeling die natuurlijk aanlei ding heeft gegeven tot berichten dat de kardinaal de vryheid heeft herkregen, welke valse veronderstelling de commu nisten maar al te goed te pas komt. Inmiddels doet ook het gerucht de ronde dat de Poolse kardinaal Wyszinski een mildere behandeling ten deel gevallen is. Zo wordt de legende verspreid dat het Kremlin plotseling minder vijandig staat tegenover de godsdienst In Engeland zyn onlangs enige lei ders van de Russische Orthodoxe Kerk gearriveerd, die door de aartsbisschop van Canterbury bijzonder hartelijk zyn ontvangen. Maar in het Britse katholie ke weekblad „The Tablet" i8 aange toond dat deze kerkelijke autoriteiten willige werktuigen zyn van de commu nistische politiek en dat zy een actief aandeel hebben in de rode propaganda. Blykens twee verslagen in de Neder landse pers heeft de delegatie van de Oecumenische Raad de hoop uitgespro ken dat vertegenwoordigers der Russi sche kerken een tegenbezoek zullen .brengen aan de kerken in ons land. Wy kunnen dit verlangen niet delen, zolang de kerken in de Sovjet-Unie bestuurd worden door lieden die geen tegen spraak schynen te bespeuren tussen het Christendom en de rode heilsleer. Een dergelyk bezoek zou slechts de aan dacht afleiden van de onderdrukking waaraan de godsdienst in Oost-Europa nog altijd bloot staat. Advertentie (Tot Donderdagavond) Droog weer en tydelyk overdrij vende wolkenvelden, maar morgen ook zonnige perioden. Zwakke tol matige Noordelijke wind. Weinig verandering in temperatnur. Zon: 4.46-20.50 Maan: 7.30-21.25

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1