Academie van Bouwkunst exposeert in Haarlem e.o. AUTOBUS BIJ OEGSTGEEST IN HET WATER Jacob Bijster bespeelt orgel in de Oude Sint Baaf „Haarlemse Muggenronde" start 1 Augustus vanaf de Planetenlaan Sportief wielerevenement voor de jeugd Blauwen van jonge architecten voor het publiek bezichtigen Twee arbeiders neergestort Amerikaanse jeugd komt in Nederland honkballen BALASTORE 'm Diploma-uitreiking R.K. Middel bare Handelsavondschool Afscheid en huldiging van mej. C. Stavenuiter RHEÜMA IS EEN VERRADERLIJKE ZIEKTE Uitzonderlijk programma Garage Den Hout Opsporing verzocht WOENSDAG 20 JULI 1955 PAGINA 3 De erfenis van Pieter Teyler van der Hulst JUBILEUM BIJ DE SPAARNESTAD Geslaagd Op de zolders Van het Frans Halsmuseum Henault Frégate 6-pers. sedan geeft 12 maanden garantie Prijzen in diverse uitvoeringen van 7500.— tot 8875.—. Wagenweg 166-168 het rag?ln btfaeen wfrkdijke op- ovei heerst dan bij een w Men VBRJROUW I NIG EN RESTAURATIE GEBOUW SINT BAVO Rondleidingen door Kathedrale Basiliek SPREEKUUR BLOEMENDAAL Eixamenis Handenarbeid' Akte r Practijk-examens R .KHandel - Avon d-Sichool Etorki" vier avonden ini Openluchttheater HEEMSTEDE Burgemeester met vacantie In Lisse Getuigen opgeroepen Algemene vergadering vereniging „Haerlem" Penningmeester KA.B. Zwemmen Woning, werkplaats, school, kantoor... alles schreeuwt om v. d. BERG S WONINGTEXTIEL CHRISTIAN'S GOEDERENHANDEL VAN DUIVENBODEN'S INTERIEURVERZ. WONING-INRICHTING WASSENAAR Duitse touristen van de wal in de sloot Kampioenschap Haar lem op 1500 meter Softbal H.C.K. KLOPT H.H.C. Zomeravondvolleybal 4 Vlag in top Op Heemsteeds bejaarden tehuis Z ANDVOORT Jubilea bij het P.E.N. SiGHOOLHONKBAL Concert op raadhuisplein Concert voor ,,'T Helm" KUNSTMARKT GAAT NIET DOOR In het kort Een week nadat de Ronde van Frank rijk zal zijn geëindigd, begint in Neder land een ander wielerevenement, dat niet zo spectaculair is maar dat onder de naam „Haarlemse Muggenronde" toch zeker veler aandacht verdient. Op 1 Augustui zal de heer A. F. Suuren- donck, hoofdinspecteur van politie te Haarlem, aan de Platnetenlaan voor het terrein van H.F.C.-Haarlem het start schot geven lot deze ronde. Er zullen 60 jongens tussen 13 en 15 jaar aan de tour deelnemen. Zij zijn ingedeeld in tien ploegen uit verschillende buurten. Voorafgegaan door een karavaan en door een muziekkorps, zullen de ren- nertjes door Haarlem trekken. Zij rij den daarbij langs de volgende route: Planetenlaan, Rijksstraatweg, Soenda- plein, Schoterweg, Frans Halsstraat, Frans Halsplein, Kennemerplein, Kruis weg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Gro te Markt, Koningsstraat, Gierstraat, Grote Houtstraat, Houtplein, Dreef, Fonteinlaan, Zuiderhoutlaan. In Heem stede zal de karavaan rechtsomkeert maken, waarna de Tour officieel begint. Het is niet de bedoeling dat er om het hardst gereden wordt. Slechts in de etappeplaatsen zal een sprint, een tijdrit, een cross country of een bosrit bepalen wie de winnaar is. In Soest, waar de finish is van de eerste etappe, organiseert de wielersportvereniging „Tempo" aldaar, de sprint. De 13-jarige Adam Spoor, die de naam „Haarlemse Muggenronde" heeft bedacht, draagt de rood-wit-blauwe trui op de eerste dag. De wedstrijdleiding heeft gemeend voor iedere ploeg ver schillende truien te moeten kiezen, die geschonken zijn door verschillende Ne derlandse bedrijven. De ploeg waarvan de jongens het beste schoolrapport heb ben, zal starten met oranje petten en vermoedelijk wordt dat de equipe van de Amsterdamse Buurt. Van de Rijks- en gemeentepolitie der te passeren plaatsen, is alle assistentie en medewer king verkregen, die maar mogelijk is. Het verkeer wordt geregeld en zonodig zal men wegen afzetten. Naast de uit vijf man bestaande wed strijdleiding, zal een verzorgingsploeg met volledige uitrusting de Tour bege leiden. Bovendien kur.nen de fietsen die alle van stevige makelij moeten zijn, zo nodig .gerepareerd worden door de mecaniciën. Wat de prijzen betreft is door de Haarlemse wielrenners een racefiets beschikbaar gesteld voor de uiteindelijke winnaar. Tevens zal deze een wisselbeker ontvangen. De winnen de ploeg wordt beloond met voor elke maneen vierdelige hengel, die geschon ken zijn door de jeugdafdeling van de „Haarlemse Hengelaarsbond". B. en W. van Haarlem hebben voor de win naars zes zuilen aangeboden. Burge meester Cremers komt Donderdag 4 Augustus in Barneveld, een der etap peplaatsen, een bezoek brengen. Ook nn!^Kbekend is geruime tijd geleden een ..Bond van vermeende WnEt Y?n Pieter Teyler van der Hulst en Catharina Olthoff", die de rechten betwist van de leden der Tey- lers stichting te Haarlem. Het bestuur van de bond heeft het bestuur der stich ting destijds ingelicht over de oprich ting, hetgeen leidde tot een onderhoud begin dezer maand tussen mr. J. van der Hoeven, rechtsgeleerde van Tey- lers Sichting, en de heren Tijhuis, Ho venier en Drinkwaard, bestuursleden der P.T.H. Uitgang van het gesprek was: 1. Waarop berust Teylers stich ting. 2. Is het mogelijk, dat er een einde wordt gemaakt aan alle elkaar tegen sprekende verhalen betreffende de na latenschap. Na uitvoerige gedachten- wisseling gaf mr. Van der Hoeven het volgende in overweging: 1. Een of en kele rechtsgeleerden zullen door de P T H worden aangezocht om het doel dér'vereniging te behartigen: 2. Mr. Van der Hoeven zal het bestuur van de Teylers Stichting voorstellen met de door de P.T.H. aangestelde rechtsge leerden in overleg te treden om geza menlijk te komen tot een terugbrengen van de zaak tot de „normale en ware proporties". Daar de P.T.H.zich tot doel stelt een juist inzicht te verkrijgen in deze ge schiedenis, zal het bestuur, zo deelt de bond ons mede, de gedane suggestie bestuderen. De raadsman van de Teylers Stich ting achtte, gezien het stadium, waarin de besprekingen zich bevinden, geen termen aanwezig thans nadere medede- hngen te doen. is hij waarschijnlijk aanwezig bij de finish in Haarlem. Wanneer de renners Zaterdag 6 Augus tus in hun woonplaats terugkeren (on geveer om drie uur) zal hun een groot se ontvangst worden bereid. Zij komen rond twee uur aan op de Schipholweg en rijden over het parcours Nieuwe- weg, Zomervaart, Richard Holkade, Die- penbrockstraat een tijdrit over drie ki lometer. Als zij in Haarlems straten arriveren, zullen hun oudere collega's van de H.S.V. „De Kampioen" reeds een clubwedstrijd hebben verreden. Maan dag 8 Augustus vindt de prijsuitreiking plaats in de tuinzaal van het Concert gebouw. Hoofdinspeceur Suurendonck zal de jongens toespreken. De bekende Haarlemse wielrenner G. Peters stelt voor de beste individuele sportieve prestatie een wisselbeker beschikbaar. Voordat de ronde begint worden van zelfsprekend nog vele trainingsritten ge reden en daarbij zal hoofdagent H. Hart man, de organisator van de ronde, bij zonder acht slaan op de correctheid. Vogelbuurt: Kopman Jan Teske; In dische Buurt: Joop Pardon, Tom van der Veldt; Transvaalbuurt: Jan Fransen; Station,: Henny de Kort; Leidsebuurt:: Hannie Hogervorst; Rozenprieel: Harry Nieuwveen; Amsterdamse Buurt, Leo Schrara; Harmen Jansstraat e.o.: Han nie van Egmond; Gemengde ploeg: Wil- iy Blomaert Ongecorrigeerd) Bij de N.V. Drukkerij „De Spaarne- stad" is dezer dagen het zilveren jubi leum van de heer J. van Horick in dienst van dit bedrijf gevierd. De heer Van Horick is werkzaam op de afdeling redactie-opmaak van Panorama. De ju bilaris, zijn echtgenote en zoon, werden door de directie ontvangen en hartelijk toegesproken. Veel lof werd uitgespro ken voor de ijver en werkkracht, die de heer Van Horick bij zijn werk aan de dag legt. Een portefeuille met inhoud vormde het geschenk. Op de afdeling redactie-opmaak van Panorama werd eerst gesproken door de heer Van Be- souw, collega van de jubilaris, en daar na door de heer F.M.S. Donders, re dactiesecretaris, die hem namens de hoofdredactie gelukwenste. Hij overhan digde hem een boekwerk over moderne kunst. Uit naam van de redactie sprak de heer G.J. Vermeulen een hartelijke felicitatie, vergezeld gaande van de aan bieding van een cameratas. Uit de geestige speech, die de heer G. van Wees daarna afstak, sprak wel ten dui delijkste de collegiale sfeer onder de opmakers. Collega Van Poppelen stelde de jubilaris een fraaie camera ter hand. De huldiging werd besloten met een rondleiding door een origineel geïmpro viseerde tentoonstellingszaal, waar bi zarre en fel-expressionistische schilde ringen en tekeningen op de bezoekers afschoten. In zijn dankwoord zeide de heer Van Horick zich te voelen als een zwaar overbelichte foto en hij was ge roerd door de onverbeterlijke opmaak van de huldiging. De heer W. Overliese, leraar in de lichamelijke opvoeding te Overveen, slaagde dezer dagen aan de Universiteit van Leuven (België) voor het tweede doctoraal examen Lichamelijke Opvoe ding. Hij slaagde „met onderscheiding" op het proefschrift „Lichamelijke op voeding in modern Griekenland". Advertentie Telef. 12138 en 15056 Op de zolders van het Frans Hals museum. Academie van Bouwkunst be studeert projecten in Haarlem e.o. Plannen van jonge architecten geëxpo seerd. De Academie van Bouwkunst orga niseert cursussen in den iande, welker opleiding wat betreft de kwaliteit gelijk gesteld kan worden met de afd. Bouw kunde aan de Technische Hogeschool te Delft. Toch zün er kenmerkende verschillen die de vorming aan de Aca demie een andere klak geven dan die aan de T.H. Is de T.H. typisch een continu-opleiding die volgt op een normale middelbare schoolopleiding, de Academie van Bouwkunst trekt bouw kundige tekenaars aan die, werkzaam zijnde aan een architectenbureau, in de avonduren bekwaamd worden in de bouwkunde, en wellicht meer nog in de bouwkunst, door een steeds wisselend corps van gastdocenten in het slot- jaar de groten onder de bouwmees ters. Slechts de best - leerlingen wor den na een voorbereidende cursus toe gelaten tot het Hoger Bouwonderricht. Voorwaar een aantrekkelijk instituut deze academie, die zijn cursisten een panoramale kijk geeft op de architec tuur. De Amsterdamse ardeling heeft, zoals wjj eerder bericht hebben, een aantal studieobjecten gezocht in Haarlem en exposeert nu van de ideeën, die de cursisten zich daarover hebben ge vormd, een selectie bouwplannen op de zolders van het Frans Halsmuseum. Ongeacht de overweging, dat de situ aties en opdrachten, niettegenstaande hun reële toon slechts verondersteld zijn, zomin als elk der gegeven op lossingen realiseerbaar is, heeft het gemeentebestuur de juiste instelling gehad om aan deze suggestie-projec ten medewerking te verlenen en mo gen wjj de Academie dankbaar zijn voor de attentie om de bouwbehoeften in onze stad te bestuderen en middels een expositie ons de mogelijkheden on der ogen te brengen. Er zijn 13 projecten in Haarlem en omgeving belicht door soms meerdere jonge architecten tegelijk, en het gaat er op deze plaats niet om, elk ont werp op zijn mérites van bouwprac- tiik en nuttigheid architectuur en aan vaardbaarheid binnen de veste te be- nWectieve gegevens van uitgang nodig dan te herleiden zijn uit de subjectieve Images die een bepaalde cur- r .Anst OP te nemen, en vervol- sist wenst P doorstuderen van gfkSdeVr zovele maaTdertien ontwerpen. elk der zoveic i<? pr een van De algemene bouwen zonder frisheid, van eigentijd direct in dat concessies. Maar dat nouu heeft dracht tactisch geweest zou J mist de wisselwerking met pun Fn de ambtelijke commissies, ere volg een zich ongeremd uitleven het g 8 is geweest. De natuurlijke bePe „JU zijn weggevallen. In het enige g'6 waar dit niet zo is, n.l. de expositie ais ruimtelijk ding, is men kennelijk im proviserend d.i. tegen de bestaansreden van de architect in!, te werk gegaan Vooreerst zijn daar meer en heeft zich aan die beperkingen enige pijnlijke builen gestoten. Meermalen ook is het werk van de buitenkant of van de tekentafel af bena derd: de gevel-indeling met een pret tig kleurtje op papier en een charmant inktlijntje, de eenvoud van de maquette met te weinig aandacht voor de con structie, en de consequenties bij de uitwerking en in het gebruik daarna. De organische inbouw in de oude stad d.i. de gegeven situatie is nog al eens genegeerd. (Een goed voor beeld van bouwend tekenen vonden wij in het bloemenwinkeltje met de schuins op de looprichting geprojec teerde etalage en vitrine.) En ook is er veel ontworpen buiten de schaal van de stad, die Haarlem nu een- maal is. Toch zijn dit alles de ge volgen van de theoretische opdracht, eigen aan een studieobject. Zou het te ingewikkeld zijn om het sociale aspect van de bouwpractijk te bena deren door een gelegenheidsprincipi- aal te kiezen de gemeentelijke bouw en adviescommissies in te schake len? Niettemin is het een aantrekkelijke bezigheid, zich de ontwerpen als wer kelijke bouwplannen in te denken, ge projecteerd in de situatie die men van eigen aanschouwing en be-leving kent. En zich over te geven aan illusoire be spiegelingen aan de hand van de stu dieplannen is niet alleen interessant voor wie het nieuwe bouwen aan het hart ligt, maar zeker van practisch nut voor diegenen, die mogelijkerwijze te enigertijd in feite voor het probleem staan dat hier in theorie is geponeerd. Tot en met Zondag kan men deze unieke gelegenheid benutten. L. T. Bij onderhandse aanbesteding is de verbouwing en restauratie van het ge bouw Sint Bavo aan de Smedestraat op gedragen aan de firma Klein Schip horst met de opdracht het werk voor 14 September op te leveren. Tot die da tum kunnen er ook geen vergaderingen in het gebouw worden gehouden. De tijden en dagen der rondleidingen door de Kathedrale Basiliek St. Bavo zjjn voor de vacantie van 24 Juli tot 27 Augustus als volgt vastgesteld: elke Zondagmiddag om 3 uur: iedere werk dag 's morgens om 11 uur en *s mid dags om 3 uur. De duur der rondlei ding is ongeveer één uur. Men ver- voege zich aan de pastorie, Leidse- vaart 146. Wethouder D. J. A. Geluk zal in plaats van morgen, Vrijdagochtend half elf spreekuur houden. FILMS: CINEMA PALACE: „Rear Window", 18 2 4.15, 7 en 9-15 uur- FRANS HALS: „Three for the Show". 18 iaar 2.30, 7 en 9.15. rmo- Dit gebeurde op 20 Juli 1944, 14 iaar' 2 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Lach en vergeet', a. 1.. 2. 7 MINERVA?* Wo. en Do. 8.15 u.: „The quiet REMBRANDT*: „De aanslag op Hitler". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY: „De verlaten wigwam a. I., 2.30, 7 en 9.15 u. n ie n STUDIO: „Gek op mannen a. 1., ^-15. en 9.15 uur. Woensdag 20 Juli Concertgebouw: Zuiveltentoonstelling. Ge opend van 1922 uur. Wagenweg: Grand Cirque Interna tional, 8- uur". Donderdag 21 Juli Concertgebouw: Zuiveltentoonstelling. Ge opend van 10—12, 14—17 en 19—22 uur. Wagenweg (t.o. garage „Den Hout"): Grand Cirque International, 3 en 8 uur. Grote Kerk: Gratis orgelbespeling door de atadsorganist George Robert, van 1516 u. Grote Kerk: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 16.30 uur. Examens Handenarbeid. Akte R. Haar lem. Geslaagd de dames: D. H. Stoll, A. M. v. Rooyen, J. Sweepe, E. v. Hulsteyn, A. v. Gelderen, E. M. G. Wissina, A. M. v.d. Ven, I. L. Stroïnk, E. Nieuwboer, G. W. Ekeris, M. F. Heim, S. Hoorn, M. J. v.d. Laan, A. J. M. de Boer, F. A. G. M. Wijsman, J. A. Mulder, A. M. v. Keulen, ,J F. J. Hegge, J. F. de Jong. Afgewezen: act. Van de leerlingen van de RJC. Han dels-Avondschool, die in het cursusjaar 1954'55 aan de practijk-examens van de Ned. Associatie deelnamen, slaagden de volgende jongens en meisjes: voor Boek houden: Coby Hoogzaad, Lidy Laarho ven, Wim Ligthart, Bert Kossen, Cok- kie van Loon (H'liéde), Frans v. d. Pol, Nellie Schouw, Piet Rutte, Ton Sonde van V'zang)Ton Spruyt, Wim van Vliet, Lies Warmerdam (S'poort), En gel Warmerdam (Lisse), Piet Wittebrood (S'poort), Jos 'Zonneveld. Voor Neder lands H.C.: Wim Bakker, Nellie v. d. Berg, Jan Fransen (Hillegom), Lidy Laarhoven, Marieke Luycks, Henk Meulenbroek, Frans v. d. Pol, Joop v. Rossum, Adri Umans, Wim van Vliet. Voor Engelse H.C.: Nico Alles, Cokkie van Loon en Tuus Majoor. pe Baskische dansgroep „Etorki", die zich al eerder presenteerde in Haar lem zal vier avonden optreden in het Rloémendaalse Openluchttheater, name- ïük OP Zaterdag 23, Zondag 24, Maan- j-, 25 en Dinsdag 26 Juli. Bovendien zaf Zaterdagmiddag om 2 uur een matinéevoorstelling gegeven worden voor scholieren van middelbare scholen. Het gezelschap bestaat uit 30 jonge artisten onder leiding van Philippe Ovhamburu, die in een zeer gevarieerd nrosramma vol kleur, licht en vrolijk heid de toeschouwers lange tijd zullen boeien Na een suite van verschillende volksdansen volgt een groot Baskisch ballet genaamd „Andonie". Het ver haal 'speelt zich af in een Baskisch vissersdorp. In dit stuk kan men de dansers tevens horen zingen in een hemelse muziek". Tenslotte wordt nog een komisch ballet uitgevoerd ,.Orhy Pian" waarin de levensvreugde van het Baskenvolk tot uiting komt. De burgemeester van Heemstede zal van 23 Juli t.m. 20 Augustus afwezig zijn wegens vacantie. Hij zal worden vervangen door de wethouder E. J. van Lent, die Donderdagochtend van 1012 uur spreekuur zal houden. Maandagmorgen zijn twee arbeiders in Lisse, die bezig waren met werk zaamheden aan een huizenblok, dat op het ogenblik aan de Heereweg wordt' opgetrokken, met steiger en al naar be neden gestort. De heer Van Schaik uit Sassenheim werd' met ernstige verwondingen naar het Sint Elisabethziekenhuis te Leiden overgebracht, terwijl zijn collega, de heer Juffermans er tamelijk goed van afkwam. Hij liep geen noemenswaardig letsel op. Advertentie Advertentie van hem of haar, nog niet in het be zit van een Rheuma-verrassingscou- vertje. VOORGELEIDING Heemraadssingel 303, Rotterdam. Ggk. Min. v. Just. 22-11-54-LO 520/052. De Bloemendaalse politie verzoekt ge tuigen van een ongeval op de Zand- voorterweg, hoek Nicolaas Beetslaan, Oosterduinweg, dat Vrijdag j.l. om 20.15 n.m. is gebeurd zich te melden aan het bureau. Op die dag botste een personenauto tegen een boom langs de Zandvoorter- weg, doordat de bestuurder uit moest wijken voor een meisje dat met haar fiets eerst rechts en daarna linksaf sloeg. Het meisje bleef ongedeerd, de auto kreeg schade aan de rechter voor zijde. De algemene vergadering van de ver eniging „Haarlem" zal Donderdag avond om 8 uur in gebouw „De Hoofd wacht" worden gehouden. Wegens het periodieke aftreden van de heren A. J. M. van Os en P. A. Dijkema zullen twee bestuursleden gekozen moeten worden. De heer mr. J. Bierens de Haan heeft bedankt als bestuurslid. Het bestuur van „Haarlem" stelt voor in zijn plaats de heer H. E. Stenfert Kroese te benoemen. De penningmeester van de Haarlem se K.A.B., de heer Th. Puts, zal voor lopig zijn functie niet kunnen waarne men. De tweede penningmeester, de heer B. Reijnders, neemt zijn taak voor lopig waar. De honkbalvereniging „Kinheim", be ter bekend als HCK, herdenkt op 20 Augustus haar twintigjarig bestaan, het geen gepaard zal gaan met enkele bij zondere sportevenementen. HCK brengt dit keer een primeur op honkbalgebied, want aan het junioren- tournooi, dat op Zondag 14 Aug. zal worden georganiseerd, zal ook een Ame rikaans junioren-negental deelnemen, namelijk de kampioenen van de Little League uit de Wiesbaden Area. Dit negental bestaat uit jongens van 8 tot en met 12 jaar, die uitstekend honkbal spelen. Bovendien houdt de vereniging HCK op Zondag 28 Augustus een tournooi voor senioren, waaraan behalve HHC en Schoten nog de Flyers (Amerikaans Air Force team uit Wiesbaden) mee doen, welk negental reeds twee keer bij HCK te gast was. Tenslotte zal een mixed-softbaltournooi de feestelijkhe den op 3 September besluiten. DOORZICHTIGE ZONGORDIJNEN Julianapark 3032 Haarlem-N. Telefoon 11002 Herensingel 167 Haarlem Telefoon 13250 Ged. Oude Gracht 108-110 Telefoon 17165 Kruisstraat 22 Telefoon 16777 Een autobus met Duitse touristen ge raakte gisteren van de wal in de sloot tussen Leiden en Oegstgeest. Door bet springen van een der banden kwam de bus te slippen en met grote vaart stoof de bus via het linker weggedeelte in een sloot, ondertussen nog enige bomen in zijn vaart vernielend. Wonder bo ven wonder was er geen enkele tegen ligger op de drukke rijksweg op dat moment en de veertig passagiers kon den zelfs zonder natte voeten de bus verlaten. Het duurde echter geruime tijd vóór zij hun reis konden voort zetten. In Stoops Bad is voor de eerste keer het kampioenschap kring Haarlem KNZB op de 1500 meter verzwommen. Er verschenen 6 dames en 12 heren aan de start. Bij de dames nam Hennie Band, (HPC) van meet af aan de lei ding om met een flinke voorsprong op nummer twee te zegevieren in 23 min. 54 2 sec.; 2. Elly Schreuder, Haarlem, 25'min. 17,3 sec.; 3. Cok Somers, DWT, 25 min. 18.4 sec. Bij de heren werd in twee series ge zwommen. In de eerste serie deden W. v. d. Linde (HPC) en G. Maassen (HVGB) weinig voor elkaar onder. Van der Linde noteerde 23 min. 26,8 sec. en Maassen 23 min. 28,3 sec. In de tweede serie nam Huël, Haarlem, direct na de start de leiding, gevolgd door Wim Geurtsen (HPC) en Fred Pieters (DWR). Na 400 meter wijzigde het veld zich. Pieters ging aan de kop, Geurtsen lag op de tweede plaats en Huël derde. Pieters bleef de leiding behouden en had na 1000 meter zwemmen een voor' sprong van 50 meter, Huël wist Geurt sen voor te komen en voor te blijven. Het eindresultaat werd: 1 Fred Pieters, DWR, kampioen in 21 min. 414 sec.; 2. Carlo Huel, Haarlem, 22 min. 37,8 sec.; 3. Wim Geurtsen, HPC, 22 min. 44,5 sec. Tot op heden was het nog geen en kel eerste klasse softbal-negental ge lukt HHC geduchte tegenstand te bie- den, zodat de Haarlemmers vrijwel ieder seizoen zonder moeite de titel behaalden. Dit seizoen is het echter geheel an ders. Nadat Sportclub Haarlem reeds de kampioenen een nederlaag had be zorgd, werden de HHC-speelsters gis teravond door HCK met niet min der dan 12—4 geklopt, welke uitslag weliswaar geflatteerd was. Door deze overwinning staan de HCK-sters thans gelijk met HHC, zodat de laatste wedstrijden de beslissing moeten brengen, waarbij de kans op een beslissingswedstrijd zeker niet uit gesloten moet worden geacht. Zowel de landskampioen als HCK moeten nog in het veld tegen het Heemsteedse Pinguins en EDO. Het programma voor deze week is: Donderdag 21 Juli Pinguins—HHC (Heemsteedse sportparken). Vrijdag 22 Juli EDO—HCK (EDO-terrein). De uitslagen van de gespeelde zomer avond-competitiewedstrijden luiden: Dames: Velox-HBC 4—0, Sizo 2—AW 2 3—0. Sizo—AW 3—0 O. Zwart—WSH 0—3. Rapiditas—Gios 0—3. Tip Toppers VCB 1—2. Heren: WilsonHPS en SV 31; O. Zwart—WSH 0—3; Rapiditas—Sizo 0—3; Wilson 2—SSH 1—3; Tip Toppers -Velox 1—3. Vanmorgen woei de vlag op het be jaardenhuis, dat aan de Heemsteedse Dreef Heemstede wordt gebouwd. De werkzaamheden vorderen gestadig en het ziet er naar uit, dat binnen niet al te lange tijd meer dan ongeveer 100 bejaarden in dit tehuis hun intrek kunnen nemen. Het is al weer twee jaar geleden, dat de gemeenteraad van Heemstede aan de Verenigde Doopsgezinde gemeente te Haarlem een strook grond van 4010 vierkante meter verkocht voor de bouw van een bejaardenhuis. Van de 49 examinandi, die de 3-jari- ge cursus van de R.K. Handelsavond school beëindigden, slaagde 92 pet.; slechts vier moesten worden afgewezen en ook de 5-jarige cursus boekte een- zelïde succes; van de 35 candidaten voor het eindexamen, behaalden slechts drie het diploma niet, dat gisteravond aan alle geslaagden werd uitgereikt in een van de zalen van café-restaurant Brinkmann. De avond had nog een bijzonder ca chet, omdat tevens afscheid genoemen werd van mej. C. C. Stavenuiter. Deze werd door rector D. de Wit in diens welkomstwoord ten voorbeeld ge steld. Jarenlang heeft ze vrijwel be langeloos als lerares meegewerkt om de R.K. avondschool voor meisjes tot de huidige bloei te brengen. Namens het bestuur overhandigde hij een en veloppe met inhoud en een tuil bloe men. Vanzelfsprekend werden de geslaag den door de rector hartelijk gelukge wenst en hij spoorde hen aan, naast de zorg voor het materiële, ook nog wat tijd te reserveren voor goede dingen en in dit verband vroeg hij de de? 1 V°°r het 'Vverk van jeugdlei- Feliciteren deed ook de heer M. Wey- Zaterdag was de hee H. J. Bloe- mer, wonende te Boemendaal, en werkzaam als chef-monteur bij het P.E.N., 25 jaar in dienst van het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord-Hol land. In de morgenuren werd hij ontvan gen door de economisch adjunct-direc teur, de heer F. W. J. Straakenbroek, die hem namens de directie een enve loppe met inhoud en namens het pro vinciaal bestuur een bloemstuk aan bood. Op de afdeling werd de heer Bloemer toegesproken door de chef van deze afdeling, de heer G. E. Noordhof, die hem namens het per soneel een infraphillamp en tien gra- mofoonplaten aanbood. Tijdens een receptie in het jeugdhuis aan de Don- kerelaan te Bloemendaal bood de heer L. Kroon namens het P.E.N.-jubileum- fonds de heer Bloemer een fraaie boe kenkast aan. Zondag was de heer A. S. J. van Schaik, wonende te Haarlem en werk zaam als technisch opzichter B., even eens 23 jaar in dienst van het P.E.N. Hij werd Maandagmorgen door de economisch adjunct-directeur toege sproken, die hem een gratificatie en bloemen overhandigde. Op de afdeling „meters" werd de heer v. Schaik ver volgens toegesproken door de chef van de afdeling, de heer J. J. J- Beets, die hem namens de collega's een aantal boeken aanbood, terwijl de heer A. van der Werff de loopbaan van de jubilaris in dichtvorm schetste. Op een receptie in de middaguren ten huize van de heer Van Schaik bood de heer G. E. Noordhof hem namens het jubileumfonds van het P.E.N. een boekenkast aan. Het negental van de Klaas de Vries- school is er wederom in geslaagd als eerste te eindigen in het Haarlemse schoolhonkbaltournooi en de titel te prolongeren door in de finalewedstrijd de H.B.S. A met 9—4 te kloppen. Voor deze finalewedstrijd bestond grote belangstelling en de vele toeschou wers zullen zeker geen spijt hebben gehad van hun reis naar het Noorder sportpark. Beide negentallen beschik ten over diverse clubspelers, zodat dik wijls goed honkbal te zien was. ers, de directeur van deze school. In zijn toespraak belichtte hij dat vooral zij, die de nodige studiezin missen, zich vele offers moeten getroosten, om het maatschappelijk noodzakelijk diploma te behalen. In beider dankwoord Werden ook de leraressen en leraren met de gecom mitteerden betrokken, waarna mej. Stavenuiter namens het corps van leerkrachten een fraaie schemerlamp werd geoffreerd. De heer Faase wees in een persoon lijk woord op de bijzondere verdiensten van de scheidende lerares, die zo goed de psyche van het meisje aanvoelde en met wie hij 27 jaren heeft samenge werkt op de meest prettige wijze. In enige welgekozen woorden, dank te mej. Stavenuiter, ontroerd door deze hulde, voor de ontvangen geschenken, maar bijzonder voor de zeer prettige samenwerking met het corps van leer krachten en het bestuur van de school. Ze toonde zich verheugd, te weten, dat de avondschool voor meisjes, door de samenvoeging met die voor jongens een vijftal jaren geleden, kon blijven voortbestaan. De voorzitter van de R.K. Midden standsbond adviseerde de geslaagden om onverschillig wat ze gaan doen, steeds zich geheel te geven aan hun werk ten dienste van de gemeenschap. Nadat tenslotte de heer Leeuwen berg namens de gecommitteerden en kele woorden ter nagedachtenis van de overleden collega, de heer Blanx, had gesproken, werden de diploma s uitgereikt aan de geslaagde leerlingen, van wie de namen vorige week werden gepubliceerd. Donderdag, 's avonds om 8 uur, geeft de Tiroler kapel een concert op het Raadhuisplein te Zandvoort. Dit concert wordt aangeboden door de stichting „Touring Zandvoort". Donderdagavond 28 Juli zullen de violist Herman Krebbers en de pianist Marinus Flipse in het Patronaatege bouw om kwart over acht een concert geven voor de Culturele Kring t Helm". Het programma vermeldt: Sonate no. 7 van Mozart, Kreuzersonata van Mozart, Sonate in g van Debussy, Introduction en Rondo Capncioso van Saint Saens en Tzigane van Ravel. De kunstmarkt, die dit jaar in Zandvoort zou worden gehouden, zal geen doorgang kunnen vinden. Reeds fn Maart werd door de organisatrice. Touring Zandvoort" uitvoerig contact gehouden met de Nederlandse Vereni- ging voor Kunstenaars, maar daarbo is gebleken, dat de belangstelling van de zijde der kunstenaars geheel onvoldoen de is. Het lag in de bedoeling, dat de kunstmarkt in Augustus gehouden zou worden waar op een aantal kunstenaars gelegenheid zou hebben kunstvoorwer pen ten toon te stellen en te ver kopen. Voor 4e ouders van de leerlingen van de Maria-school te Zandvoort zal dit jaar geen ouder-avond worden gehou den. De ouders die naar aanleiding van de rapporten met het onderwijzend per soneel willen spreken, zullen gaarne te woord worden gestaan op Donderdag en Vrijdag, 's middags om half vier in het gebouw van de school. Advertentie De bekende Haarlemse organist, com ponist en paedagoog Jacob Bu«ter (in laatstgenoemde functie als hoofdleraar verbonden aan het Amsterdams Con servatorium) gaf een orgelconcert in de Oude Sint Haaf in het kader van de reeks openbare bespelingen. Zoals ge woonlijk had organist Bijster een uit zonderlijk programma in chronologische volgorde samengesteld en waren de nummers uiteenlopend van stijl. Geopend werd met een „Preludium und Fuge" van Buxtehude, de grootste Noord-Duitse voorloper van Bach. Bij deze componist valt altoos de grote vormbeheersing, logische ontwikkeling en strenge contrapuntische schrijfwijze op. Daarna kreeg men eenzelfde werk te horen van Grabner, een leerling van Max Reger. De stemmenloop is hierin ingewikkelder, de samenklank rijker aan afwisseling, maar het werk steekt wat innerlijke waarde aangaat niet be paald boven dat van Reger uit. Wel is het evenals dat van Buxtehude en de daarna gespeelde Partita van Pep ping uitstekend voor het orgel geschre ven. Deze Partita, een reeks karakter va riaties is moderner getint, maar bevat niets dat gewild of gezocht aandoet De klank blijft genietbaar, het karakter verschil van de Variaties zal echter beter op een romantisch orgel tot zon recht kunnen komen. Bijster speelde het werk zo kleurrijk mogelijk, zodat 't toch. een bevredigende indruk maakte. Het moderne Franse werk van Duruflé, een Prelude, ietwat mistroostig van in houd, doch met opklaring in het midden deel, is zoals alle andere werken van deze componist diep van inhoud. Duru- flé's muziek boeit dan ook altijd sterk en laat blijvende indrukken na. Als werk van eigen hand speelde Bijster zijn jongste werk, de dit jaar geschreven „Partite" over de Psalm „Laudate Dominum", bevattende drie in elkander overgaande delen: Intrete, Canone en Toccata. Deze delen zijn weer onverdeeld o.a. in fraai geschreven 2- en 3 stemmig, canonisch spel in ver schillende intervallen en 't geheel wordt afgesloten met het Koraal in „Organo pleno". Het tamelijk breed opgezette werk biedt veel afwisseling, zelfs een „Solo pedale" en heeft ondanks de onderverdeling een logische ontwikke lingsgang. Het verkreeg vanzelfsprekend een ver klaring vol variatie inzake registrering. De componist vormde kleurrijke con trasten. Bijster maakt volop gebruik van de hem ten dienste staande midde len, kent het Bavo-orgel tot in bijzon derheden. Dit bemerkt men niet alleen in zijn eigen werk, maar ook in dat van anderen, ongeacht uit welk maperx het is. Daarnevens viel wederom de grote technische beheersing op. Alles wijst op serieuze voorbereiding. Deze orgelbespeling had gro^r b langstelling dan de vorige, vacantie is dan ook allerwege aangebroken^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3