6 Nederlandse toeristen in Oostenrijk verdwaald mm. m Socialistisch compromis door de CVP. verworpen Schoolstrijd in België zal worden voortgezet C hefarme 4 Eucharistisch Congres in Rio Millioen gelovigen bij de eerste plechtigheid GISTEREN DAG VOOR DE ZIEKEN EN GEVANGENEN Ossenstaartsoep uitverkocht Koninklijke „concurrentie 'KÖLNISCH I wvm P. J. Kers GEEN overgangsjaren en aftrek inkomsten.WEL aanpassing5 bestaande pensioen afspraken Basispensioen met lonen op en neer Onzekerheden Hoeveel men Krijgt Wie ontvangt pensioen? De premieregeling Strafmaatregelen Looncompensatie Waarheen met aanvraag Geen machtsgreep? 10.000 anjers naar Rio GEEN VERZOENING MEER MOGELIJK 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! WOENSDAG 20 JULI 1955 PAGINA Straaljager in België neergestort Pil (rot niet ernstig gewond TWEE DODELIJKE ONGELUKKEN Bij elke ontspanning bij sport - op reis BLAUW-GOUD-ETIKET mmm Prof. dr. E. v. Everdingen overleden Voor Eucharistisch congres H.H. Wijdingen Bisdom Haarlem Benoeming bisdom Haarlem Voor 35.000 aan belasting ontdoken ALGEMEEN OUDERDOMSPENSIOEN T~ Tele vragen hebben ons bereikt over de in een wetsontwerp neer- S/ gelegde regeling van het algemene ouderdomspen- si oen. Dat is belangrijk: iedereen is nu eenmaal belangstellend ten opzichte van datgene, waarin hij tevens belanghèbbende is. Omdat het voor ons ondoenlijk is alle vragen te beantwoorden in de blijkbaar bij onze lezers zeer geliefde vraag-en-aanbod-rubriek, geven wij hieronder nog eens een beknopte samenvatting van wat de voorgestelde regeling behelst. Wij hopen met deze voorlichting velen een plezier te doen. Maar men houde goed één ding in het oog: het betreft hier nog maar een wetsontwerp. Met con te vragen kan men beter eerst komen, wanneer er concrete en zekere antwoorden kunnen worden gege ven: wanneer het wetsontwerp wet zal zijn geworden. Het wetsontwerp algemene ouderdomsverzekering heeft heel wat stof tot „praten" gegeven. Geen wonder, het is voor vele bejaarden een hele uitkomst, vooral nu de oorspronkelijk in uitzicht gestelde over gangsregeling van 5 jaren niet is overgenomen en de eigen inkomsten niet Worden afgetrokken. Dit laatste zal door vele ouden van dagen, die het geluk hebben nog een kleine bijverdienste te hebben, met blijdschap worden begroet. De noodwet Drees bleek onvoldoende om ervan te kunnen leven, zodat vele gemeenten moesten bijspringen, hetgeen natuurlijk betekent, dat even eens vele kinderen door de afdeling sociale zaken werden gedwongen bij te dragen in de onderhoudskosten voor hun verwanten. In enkele gevallen zal dit ook thans nog wel het geval zijn, maar het zal in sterke mate afnemen door de thans heersende welvaart. landers, die in de vreemde wonen, naar hier zullen komen om pensioen te gaan halen. Intussen is reeds ge vraagd om emigranten die inmiddels 65 jaar zijn geworden en weer naar Nederland terugkeren, deelachtig te doen zijn in de pensioenregeling, d.w.z. dat voor hen afgeweken zal worden van het bepaalde dat zij eerst weer 6 jaar in Nederland gewoond moeten hebben voor zij in aanmer king komen voor een uitkering. Nog kort geleden werd tegen vele ouden van dagen, die „clandestien" ar beid verrichtten en dit niet hadden op gegeven, proces-verbaal opgemaakt met alle narigheden hieraan verbonden. Dat gaat nu tot het verleden beho ren. Eigen inkomsten uit arbeid wor den niet meer in mindering gebracht, als het ontwerp, zoals het nu is inge diend, wordt aangenomen. Anders staat het met de gepension- neerden. Pensioen-accumulatie (opho ping) wordt tegengegaan, waardoor na tuurlijk de vraag rijst bij velen „krijg ik nu boven de wettelijke ouderdomsver zekering (het bodempensioen) mijn vol le eigen pensioen of moet ik dit geheel of gedeeltelijk missen?" De bepalingen iri het ontwerp van wet komen wat dat betreft ongeveer op het Volgende neer: Wanneer een bedrijf of onderneming heeft gezorgd voor een behoorlijk pensioen voor haar werkne mers dan kan er „aanpassing" van dit pensioen plaats hebben. Dat wil zeg gen dat aan de werkgever dë bevoegd heid wordt gegeven het pensioen te ver minderen maximaal met hetgeen het algemeen ouderdomspensioen zal belo pen. Hij hoeft dat niet te doen, maar h(j k a n het. Ten opzicht van de ambte haren geldt, dat ook de ambtelijke pen sioenen worden „aangepast". Dat zal dan gebeuren in een afzonderlijke wet, daarmee de minister van Binnenland se zaken te zijner tijd voor de dag komen. Ook in dit laatste geval zal het erop neerkomen, dat de pen sioenen, welke men in het vooruitzicht heeft m de een of andere mate zullen worden verlaagd tot een zodanig peil, dat het resterende pensioen plus de al gemene verzekering tezamen een be hoorlijke oudedagsvoorziening zullen op leveren. Er schuilen hier nogal enige onze kerheden, zoals blijkt. Zeker is alleen, dat (althans volgens het wetsontwerp.) aan de werkgevers de vrije bevoegd heid tot „aanpassing" wordt gegeven, terwijl ten opzichte van de ambtena ren een verplichte wettelijke regeling in het vooruitzicht wordt gesteld. Er zullen over deze „aanpassing" nog heel wat harde noten worden gekraakt bij de parlementaire behandeling van de wet. Van dat gekraak is onlangs al een voorproef gegeven zowel van de zijde der R.K. Werkgeversvereniging als van de zijde van de A.R.K.A. In het orgaan van eerstgenoemde vereni ging is de „aanpassing", zoals die wordt voorgesteld, met klem verworpen, om dat de wetgever „aan de werkgever de bevoegdheid geeft zich aan bestaande Privaatrechtelijke verplichtingen te ont dekken. Het A.R.K.A-weekblad spreekt det evenveel klem over „aantasting **n eenmaal vastgestelde wettelijke e£hten." Ret voert buiten het bestek van dit ®rtikel hieraan nader (eigen) commen taar te verbinden. Daartoe zal later r^keiyk gelegenheid komen. De opzet ven ?lt artikel behelst slechts het ge- van inlichtingen. paald opfl'f^voo^lehuwdeTen 804 voor ongehuwden By overlijden van een der gehuwde partners ontvangt de over blijvende nog gedurende 5 maanden het volle gehuwdenbedrag, zodat de over gang niet al te zwaar wordt en men derhalve enigë tijd heeft zich te kun- nen aanpassen aan de veranderde om standigheden. Een grote vooruitgang is mede het feit, dat er geen gemeenteklassen meer zijn. Voor alle gemeenten, groot of klein is de uitkering dezelfde. Wie verzekerd is, krijgt dus uitke ring als hij 65 jaar is. Dit geldt echter voor mannen. Als de vrouw nog geen 65 jaar is en haar man wel, dan krijgt het echtpaar uitkering voor gehuwden: als daarentegen de vrouw 65 jaar is en de man niet, dan ontvangt het echt paar geen uitkering. Als man en vrouw beiden 65 jaar zijn en duurzaam van elkaar gescheiden leven, krijgen zp ieder de helft van het pensioen der gehuwden. Als een man en een vrouw na hun 65 ste jaar in het huwelijk treden, krjj- gen zij beiden de fitke'jhig voor onge huwden, dus ieder 804 Wil men voor uitkering in aanmerking tornen dan moet men verzekerd zijn gewekt en verzekerd is mdereen tus- Sen zijn 15de en 65ste jaar. Dit geldt Voor ail^ ingezetenen in het rijk, d.w.z. voor allen die binnen het rijkwonen, bus ook voor iemand van andere natio- haliteit. Iemand die niet in Nederland woont, 'haar wel hier loonbelasting betaalt, ?°als b.v. bij grensarbeiders het geval 's, wordt weer wel verzekerd. Degene, die bij de inwerkingtreding der wet 65 jaar of ouder is, kan na tuurlijk niet verzekerd zijn geweest, *haar jij krijgt toch uitkering, mits hij gedurende de laatste 6 jaar in Neder- |ahd, ons Nieuw-Guinea of in de neder- 'andse Antillen heeft gewoond. Deze bepaling is in het leven geroe pen om te voorkomen, dat per 1 Ja nuari 1957 een grote stroom Neder- Er zal natuurlijk premie betaald moe ten worden, wil men in aanmerking ko men voor de uitkering. Iedere Nederlander van 15 tot 65 jaar wordt verzekeringsplichtig ien zal dus premie moeten betalen. Deze zal ver moedelijk 614 a 7 pet. bedragen van zijn belastbaar inkomen. Over het in- komensdeel boven 6.000 behoeft geen premie betaald te worden. Maximaal kan de premie dus bedragen 420 per jaar. De premie wordt op dezelfde manier betaald als de loon- of de inkomsten belasting. De gewone thans geldende aftrekposten gelden ook hier. Over de kinderbijslag behoeft geen premie te worden betaald. Degene, die geen loon belasting betaalt en een inkomen heeft van minder dan 2.100 (de kleine zelf standige dus) is wel verzekerd, maar premie wordt niet ingevorderd. Voor ongehuwden is deze grens 1.500 Voor inkomens van 2.100 tot 3.100 (gehuwden) en 1.500 tot 2.500 (on gehuwden) wordt een geleidelijk .oplo pende schaal ingesteld. Wie geen inkomsten heeft, betaalt geen premie. Dus een gehuwde vrouw die niet werkt, voldoet geen premie, want dat doet de man, maar zij is toch ver- zchcrd Jonge mensen die na .hun 15de jaar nog studeren en geen eigen inkomert hebben, betalen evenmin premie, maar zijn toch wel verzekerd. Er zijn enkele strafmaatregelen en iwel voor toekomstige bejaarden die zich in de ogen van de uitvoerders der wet misdragen, zoals b.v. wegens drank misbruik of als zij in aanraking komen met de strafrechter. Pensioen wordt niet uitbetaald, als de gepensionneerde in een gevangenis of voor minstens 3 maan den verblijft in een rijkswerkinrichting. Op het regelmatig binnenkomen van premiepenningen wordt streng gelet. On gehuwden, die nalatig zijn in de pre miebetaling, zullen later voor elk jaar dat zij door nalatigheid of door verblijf in het buitenland geen gevolg hebben gegeven aan hun betalingsverplichting hun pensioen zien gekort met 2 pet., terwijl dit voor gehuwden 1 pet. be draagt. Slechts zij, die regelmatig betalen, kunnen rekenen op uitkering van onge- kort pensioen. Verwacht wordt dat de loontrekken- den geheel of gedeeltelijk zullen worden gecompenseerd. De ver-evemngsbelas- tine die de werkgever betaalt (4 pet), komt te vervallen, zodat deze omstan- digheid reeds aanleiding zal gunnen zyn tot loonsverhoging tot gelijk bed g, dat dus nog een percentage van /L 3 procent overbrugd moet word®"' h t ligt derhalve nog een taak v°°r bedrijfsleven om ditop te l0SS?P; wet geeft hier geen richtlijnen. Vera laat het zich aanzien, dat particuliere pensioenfondsen als zjj worden ontlast, doordat het bodempensioen van eigen pensioenen wordt afgetrokken, in enke le gevallen ruimte zullen krijgen voor verbetering der voorwaarden door even tuele premieverlaging enz. Deze wet zal worden uitgevoerd door de rijksverzekeringsbank, die omge vormd zal worden tot „sociale verze keringsbank" en verder door de Raden van Arbeid. In eerste instantie zal men dus bij deze raad moeten komen met de aanvraag. Het algemeen uitvoerings- en finan cieel beleid zal worden gevoerd door een in te stellen bestuur, samengesteld uit vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers en uit leden aangewezen door de overheid, zoals b.v. organisa ties van huisvrouwen en beoefenaren van vrije beroepen enz. Verzekerden die onder de inkomsten belasting vallen, ontvangen een afzon derlijke aanslag voor de premie. Is de verzekerde in loondienst (of ontvangt hij een uitkering die aan loonbelasting is onderworpen) dan moet inhouding der premie op het loon of die uitkering plaats hebben. Dit geschiedt ook, indien hij in feite geen loonbelasting, betaalt, doordat zijn loon beneden de grens ligt waarbij be lastingheffing aanvangt. Indien een loonbelastingplichtige te vens een aanslag in de inkomstenbelas ting ontvangt, dan wordt de op het 1°°" ingehouden premie verrekend met de bij de aanslag te heffen premie, op de zelfde wijze dus als de ingehouden loon belasting verrekend wordt met de op gelegde aanslag in de inkomstenbelas ting. Wjj hopen hiermede de regeling het kort te hebben weergegeven, hoewel wy er ons van bewust zijn, dat deze niet op volledigheid kan bogen, temeer daar er nog vee werk verzet zal moe ten worden voor alles in kannen en kruiken is Zes Nederlandse toeristen, die in de Oostenrijkse prov. Vorarlberg een voet tocht maakten van Schwarzenberg in 't Bregenzerwald naar de Lustenauerhut zijn van de goede weg geraakt en in een onbegaanbaar, rotsachtig gebied te recht gekomen. De 43-jarige T. Grei- ner uit Haren en de 18-jarige G. Nan- ninga, eveneens uit Haren zijn daar van een rotspunt gevallen, waarbij de heer Greiner ernstig en de heer Nanin- ga licht werd gewond. 'Een reddings ploeg slaagde er fn de zes verdwaalde wandelaars na moeilijke opsporingsar- beid in veiligheid te brengen. Dinsdagmiddag is bij Tienen (Bel gië) een Thunderjet van de Neder landse luchtmacht neergestort. De be stuurder liep lichte verwondingen aan gezicht en lichaam op. Het toestel, dat in een veld neer kwam, vatte vlam en werd geheel vernield. Met behulp van omstanders kon de bestuurder zich tijdig uit de cockpit redden. De 24-jarige, uit Surabaja geboortige Delftste student R. L. is Dinsdag om gekomen bij 'n auto-ongeval op de Rijks weg Amsterdam-Den Haag nabij de Haagsche Schouw. L„ die uit de richting Amsterdam kwam, haalde met zijn per sonenauto drie andere wagens reen in, waarna de rechterkant van zj voorbumper in aanraking k.wam de linkerachterzijde van een vierde auto L's wagen vloog vervolgens sc£"u'" weg over naar de linkerzijde om en gedeeltelijk onder een grote, uit ae richting Den Haag komende truck met aanhangwagen terecht te komen. L. overleed aan zijn verwondingen. Zijn auto werd geheel vernield. Een ongeval op de Zuid-West Bui tensingel in Den Haag heeft Dinsdag de 59-jarige J. G. van den B., het leven gekost. De auto, waarin van den B. en zijn achttienjarige zoon waren gezeten, wilde op de Noordwest-Binnensingel niet starten. De vader stapte uit om de wagen te duwen. Hij vroeg zijn zoon meteen door te rijden naar huis als het op deze wijze zou lukken de wagen op gang te krijgen. De auto startte nu inderdaad en Van den B. sprong, zonder dat zyn zoon het merkte, op de achter bumper. Op de Zuid-West-Buitensingel viel hij er af. Ernstig gewond werd hij naar 't ziekenhuis Zuidwal overgebracht, het ziekenhuis Zuidwal overgebracht, waar hij enkele uren later overleed. Advertentie door de sprankelende frisheid van "4711" betere prestatie, heerlijke verkwikking EAU DE COLOGNE De Belgische Senaat heeft met 93 tegen 75 stemmen by 2 onthoudingen een motie verworpen van de CVP-sena- tor Struye, ertoe strekkend het debat over de onderwijspolitiek op te schorten en een paritaire commissie op te rich ten, die een nationale verzoeningsfor mule zou uitwerken. De socialistisch-li- berale meerderheid had zich vorige week met deze motie accoord verklaard Advertentie Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chelarine„4"-ell< afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I JEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 cl Prins Bernhard is op het ogenblik met zijn beide dochters Irene en Beatrix op bezoek in Londen, waar zij een internationaal Concours Hippique in het White City Sta dium bijwoonden. Tijdens de wed strijd werd het Koninklijk gezel schap ontdekt door de persfotogra fen die dadelijk een belegering instelden, om een plaatje temaken. De Prins had echter al lang van de situatie gebruik gemaakt, om met een miniatuur-toestelletje het aedoe van de persfotografen vast te leggen. op voorwaarde dat de CVP bereid was de schoolwetgeving Harmei teniet te doen en terug te keren tot de situatie zoals die bestond voor het aan het be- winCi komen van de homogene CVP- regering in 1950. De CVP had bedenktijd gevraagd die moest dienen om de juiste draagwijdte van het amendement van de meerder heid te kennen. De kapitale vraag be trof de salarisregeling voor het perso neel van de katholieke middelbare en technische scholen tijdens de periode waarin de commissie aan een oplossing zou dokteren. Het teniet doen van de Harmel-wetgeving zou met zich bren gen dat het salaris van 14.000 katholieke leraren uit het echnisch onderwijs van 100 op 75 procent zou worden terugge bracht, terwyi duizenden leerkrachten in het katholieke middelbaar onderwijs van hun salaristoelagen zouden worden beroofd. Premier Van Acker, die aanvankelijk op de sociaal verantwoorde motie van de CVP scheen te willen ingaan, is tenslotte gezwicht voor het socialistische partybureau dat de volledige afschaffing van de Harmel-wetgeving eiste. De so cialistische partystrategen, wel wetend dat de CVP op het stuk van de salaris- regeling niet zou kunnen toegeven, meenden op die manier enig tactisch voordeel te kunnen behalen. Omdat de CVP, liever dan tot de situatie van 1949 terug te keren, de goedkeuring van het ontwerp-Collard waarschijnlijk op de koop toe zou nemen, zou het bewijs geleverd zijn dat dit zo gesmade ont werp beter was dan de katholieke propa ganda het voorstelde. Dit werd gisterochtend door de so cialistische senator Rollin met zoveel woorden vertolkt. „De CVP aldus Rollin, „heeft berekend dat een terug keer tot het regime van 1949 een ver mindering van 100 millioen francs subsidie per maand zou betekenen in vergeiyking tot de subsidies aan de katholieke scholen toegekend door het ontwerp-Collard. Gesteld voor de keu ze het regime van 1949 of het regi- me-Collard heeft de CVP zich voor Collard uitgesproken. He. was goed dat dit bewijs werd geleverd. Men zal thans niet meer kunnen spreken van een machtsgreep". „Uit deze woorden biykt in elk geval dat het de meerderheid niet te doen was om een eerlijke transactie met het oog op het bereiken van een oplossing van nationale verzoening maar om het spannen van een valstrik. De eis om terugkeer tot -de saiarisregeling van 1949 is zo onredelyk dat de hoofdre dacteur van de Vlaamse liberale krant Het L; atste Nieuws Maandag meende te mogen schreven dat zoiets wel niet in de bedoeling van de regering kon liggen. De Senaat is Dinsdagnamiddag begonnen met de artikelsgewijze behan deling van het ontwerp-Collard. De laat ste kans op verzoening is thans ver keken. Te Amersfoort is Zondag op 82-jarige leeftijd overleden prof. dr. E. van Everdingen, oud-hoofddirecteur van het K.N.MJ. in De Bilt. Prof. van Everdingen werd in 1873 geboren t.e Delft, waar hij in 1891 eind examen gymnasium deed. Daarna stu deerde hij wis- en natuurkunde, zyn re latie met het K.N M.I. dateerde van 1903. Van 1907-1938 was hij hoofddi recteur van het Instituut. Prof. van Everdingen doceerde van 1900-1910 als privaat docent te Lei den. Van 1910 tot 1943 was hy buiten gewoon hoogleraar in de meteorologie, klimatologie en oceanographie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Zijn laatste levensjaren bracht hij door in een rust huis te Amersfoort. De familie van de Zondag j.l. overle den prof. dr. E. van Everdingen verzoekt ons mede te delen dat de teraardebe stelling in alle stilte zal geschieden. Ongeveer een millioen gelovigen uit alle delen van de wereld hebben gis teravond deelgenomen aan de eerste grote plechtigheid van het 36ste Inter nationale Eucharistische Congres op het feestterrein in de Guanabarabaai van Rio de Janeiro. Onder het gejuich van de talrijke menigte werd de pause- lyke legaat, kardinaal Alois! Masella, officieel begroet en de benoemingsbrief van Paus Pius XII voorgelezen. De kardinaal gaf daarbij uitdrukking aan de hoop, dat het Congres er toe zal bijdragen ongeloof, onverschilligheid en dwalingen uit de wereld te verbannen. Enkele minuten later voer van de Marine Opleidingsschool, die in de na- byheid van het congresterrein is gele gen, de grote scheepsprocessie voor by (Van onze speciale verslaggever) Het KLM-vliegtuig dat gisterenmiddag op Schiphol opsteeg met bestemming Rio de Janeiro had een lading van 10.000 anjers aan boord dié door de Nederlandse Katholieke Land- en Tuin- bouwbond geschonken worden aan het Internationale Eucharistisch Congres, dat in de Braziliaanse hoofdstad staat gehouden te worden. De bloemen, ver pakt in twintig dozen van 500 stuks, hebben tezamen een gewicht van onge veer 300 kg. Dit joyeuze gebaar van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond is mogeiyk ge maakt door de medewerking van velen. En het werd die organisatie min of meer ontlokt door pater dr. Perridon, secretaris van een „Nederlands Comi té" in Rio, die bij de Deken van Am sterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg, schrifteiyk informeerde of Amsterdam of Aalsmeer niets aan de versiering konden doenMgr. v. d. Burg stelde zich in verbinding met de heer J. El ders, behalve burgemeester van Boven- karspel voorzitter var de vakgroep Sier teelt van de Kath. Land- en Tuinbouw bond. Laatstgenoemde nu nam de zaak met bekwame spoed ter hand en knoop te relaties aan met de bloemen-export firma Warmerdam en Bakker uit Haar lem. Deze firma op haar beurt legde op de bloemenveiling Aalsmeer on- middeliyk beslag op een zending van de allerbeste jonge anjers; werkeiyk de schoonste bloemen, die er maar te vin den waren. Met bijzondere zorg wer den vervolgens de verpakking en het vervoer ter hand genomen. En de heer Warmerdam kon ons dan ook met ge paste trots vertellen dat de bloemen het gegarandeerd een week zullen uithou den. De anjers zullen Woensdagavond in Rio arriveren. Zy zyn bestemd ter ver siering van het openlucht-hoofdaltaar en de omgeving daarvan. De K.L.M. maakte ook een byzonder genereus ge baar door voor gratis vervoer te zor gen en de Braziliaanse regering ver klaarde de zending bloemen vrü van invoerrechten. met het Allerheiligste uit Niterio, dat aan de andere zijde van de Guanabara baai ligt. Het schip, waarop zich het Heilig Sacrament bevond, een torpedo jager die Brazilië kort geleden van Nederland heeft overgenomen, werd geëscorteerd door meer dan honderd feestelijk versierde en verlichte vaar tuigen, terwijl ondertussen saluutscho ten werden gelost en vuurwerk werd afgestoken. De Aartsbisschop van San Salvador, Augusto Alvaro kardinaal da Silva, droeg vervolgens door een eerehaag, gevormd door militairen van het Brazi liaanse leger en de marine, het Aller heiligste naar het Congresplein. 's Middags werden de zieker, en ge vangenen in Brazilië en de helt wereld op byzondere wijze gezegend. In byna alle ziekenhuizen en strafgevangenissen van het land werden vervolgens proces sies gehouden en werd er gecommuni ceerd. Ei n stroom van autobussen, taxi's en particuliere wagens bracht duizenden zieken aan op het Congres plein, waar vele zieken op draagbaren tot voor het altaar werden gebracht om te bidden en aan de generale Heilige Communie deel te nemen. (KNP-Rtr) Z. H Exc. de bisschop van Haarlem heeft op Dinsdag 19 Juli de kruinsche ring toegediend aan de volgende eerw. heren: Voor het Bisdom Kroonstad: L. H. Balink. Voor het Bisdom Haarlem: J. W. Besemer; P. J. Chr. Bollerman: P. F. G. v. d. Bosch; H. C. A. Brauti- gam; G. J. M. Brenkman; H. M. F. Doo- ve; P. J. J. v. Duin; J. J. I. v. Haaster; R. G. W. Huysmans; P. H. M. Kloeg: P. Koeleman; A. A. M. v. d. Kolk; Ch. J. de Korte; C. J. de Leede; G. E. v. d. Logt; W. M. J. Luttikhuizen; H. A. A. Mourits; A. J. de Munck; J. H. v. Om- bergen; M. P. v. Ophem; G. L. M. Paar- dekoper; B. A. M. Peters; H. P. R. A. v. d. Plas; J. J. M. Postma; P. J. de Reus; M. F. M. v. Rooijen; Th. C. J. v. Rooüen; H. J. G. Spruijt; A. C. Timmer; G. J. J. M. Toussaint; P. J. C. M. v. d. Vel den; J. Veldt; H. P. J. M. Verhoeven; J. Th. de Vries; H. P. Warmerdam; J. L. Wenneker; C. M. v. d. Westen; A. H. J. Weijermars; J. J. A. v. Wieringen; J. A. Zaal; J. G. M. Zuidgeest. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek, om gezondheids redenen, eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer B. J. Drost, als pastoor te Zuidermeer. Tot pastoor aldaar is benoemd de weleerw. heer J. Dekker, die kapelaan was te Beverwijk (O. L. Vrouw van Goede Raad) Wegens het doen van onjuiste aangif ten voor de inkomstenbelasting heeft de Alkmaarse rechtbank een inwoner van Warder bij Purmerend veroordeeld tot 6000.- boete of drie maanden gevan genisstraf. De man had voor een be drag van 13.000.- geen aangifte ge daan. Zyn echtgenote had aan zilver munten, gasmunten e.d. 22.000.- op gespaard zodat voor totaal 35.000.- de belasting was ontdoken. In 1937 moethet gebeurd zijn, dat op een dag de Ne derlandse winkeliers practisch allemaal moesten aankondi gen „Ossenstaartsoep uitver kocht". De directe oorzaak was een radiokookles van leraar P. J. Kers, die toevallig de bereiding van ossenstaartsoep had behandeld. Die radio-k'ookleraar P. J. Kers, thans hotelier te Heerlen, werd gisteren zestig jaar. Een rustpunt in een bewogen le ven. Binnen zeven jaar im mers bracht het 13-jarige koks maatje van Hotel „Pays-Bas" te Utrecht het tot exploitant van het Badhotel „Wilhelmi- na" te Kijkduin. Grotere suc cessen boekte hotelier Kers nog na 1927. In dat jaar kwam hij terecht bij de radio. Hij was toen verbonden aan de Hilver- sumse stationsrestauratie en vandaar naar de studio van de Algemene Neaerlandse Radio Omroep was maar een kleine stap. „De radio moest nodig kooklessen geven", meende hij, maar de leiding van de A.N.R.Ö. hield het voor onmogelijk. Kers' proefles en de vele reacties van huisvrouwen daarop bewe zen evenwel het tegendeel. Naast kok en hotelier was de heer Kers nu leraar. Eén leraar, die de kunst verstond, de huisvrouwen via de radio „aanschouwelijk" onderwijs te geven. Elke week bracht de radio-leraar nieuwe recepten, geschikt voor elke huisvrouw en iedere uitzending deed het aantal luisteraars toenemen. De heer P. J. Kers werd de meest beluisterde man. Naast zijn wekelijkse radiopraatjes ging hij bovendien op tournée, om op tal van plaatsen duizenden vrouwen toegewijd te doen luisteren naar zijn spreekbeurten over voedingsleer. Leraar Kers moest tegelijkertijd nog tijd vinden, om honderden brieven van luisteraars te beantwoorden en kookboeken te schrijven. Soms had hij ook rekening te houden met boze slagers, die geen varkenslapjes kwijt konden, omdat de radio-leraar toevallig runderlapjes-recepten had verstrekt Intussen exploiteerde de kookleraar het Luxor-hotel te Arnhem. Tot zijn bijzonder genoegen maakten hoge gasten als Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Prinses Juliana daar kennis met zijn kockkunst. De Wageningse studenten hadden meer waardering voor barkeeper Kers. Wanneer Kers cocktails mixtewaren zij in de Luxor present om te proeven en om de nieuwe producten klinkende namen te geven. Uit deze tijd dateren Kers' 500 verschillende cocktails van Queen Cocktail tot Poppy Cocktail toe. Naderhand ging de heer Kers zich ook toeleggen op de vervaardiging van nieuwe producten. Hierin werd hij zo bedreven, dat De Gruyter kookleraar Kers in dienst nam. De schaarste aan grondstoffen in de oor log dwong tot experimenten. Van aardappelmeel wist voedseldeskundige Kers vermicelli te produceren. Zijn trots was evenwel van korte duur. De aardappelmeel-vermicelli loste op in kokend water. Ongetwijfeld een teleurstelling, doch een gelukkige. Het oplossen van de vermicelli bracht hem immers op de gedachte theekorreltjes te produceren, welke in water oplosbaar moesten .zijn. Deze uitvinding slaagde. Drie millioen zakjes theekorrels vonden gretig aftrek. Het einde van de oorlog bracht Kers weer voor de radio. Eerst als kookleraar voor herrijzend Neder land" (1945) en daarna voor de Vara (19461950). In 1950 nam de heer Kers afscheid van de radio. Niet omdat hij zich rust wilde gunnen, maar alleen, omdat hij meende, dat hij zich moest terugtrekken, omdat hij bang was, dat het peil van zijn lessen op de duur zou zakken. Van Hilversum verhuisde hij in 1950 naar Heerlen, waar nij tot 1954 op het buiten van de gezamenlijke mijnen „Huize Beu kenhorst" de gasten van de mijnen onthaalde op Franse. Duitse, Engelse of Hindoese spijzen. Sinds 1954 exploiteert oud-radio-leraar Kers Hotel „De la Poste" te Heerlen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5