Wirn van Est van tiende naar zesde plaats Hinsen - na lekke band - toch nog dertiende Brief van Heilige Vader op Sociale Week 'te Nancy Publiciteitsmiddel kan bijdrage leveren tot persoonlijkheidsvorming Fantini wint de étappe Doping ZWITSERLAND DEPECHVOGEL Uitslagen en klassementen IX PURPER WRICLEY KOPGROEP MET 24 MINUTEN VOORSPRONG WOENSDAG 20 JULI 1955 PAGINA 7 Kaagweek Holland op winst in regenboogwedstrijd H.Z. en P.C. kampioen in de Tour CANDIDATEN TOURNOOI Volle winst alléén voor Barendregt Oosterparkers blijft in sectie betaalld voetbal Ronde van Frankrijk 1955 „Zonneland" eerste in Waddenzeerace Tweede plaats voor „Statenjacht Friso Pos eerste in Ronde van Valkenburg Ondertoezichtstelling van kinderen Mr. Witteman: Wettelijke verbetering KAuW heerlijk verfrissend zuivert mond efr keel bevordert uw spijsvertering door W.H. VANEEMLANDT Verdacht van oplichting En valsheid in geschrifte Op militaire colonne ingereden Autobestuurder vrij ge- sproken Gasvergiftiging TWEE PERSONEN OMGEKOMEN Arts veroordeeld tot één jaar Belastingvoorstellen in Eerste Kamer Nieuwe fabriek in Assendelft ARGENTIJNSE RADICALEN VATTEN MOED Minister acht openbare bijeenkomsten niet passend r< :y y' y.vSS"-*.- - (Van onze sportredacteur) MILLAU, Dinsdagavond. Van de ongenadig brandende zon naar een stromende regen. Van de wilde aanval van Louis Bobet naar een saaie etappe, waarin het woord was aan de voor Hunne Hoogheden ongevaarlijken. Ziedaar, hoe snel het beeld In de Tour de France kan wisselen. Zo fel en verbeten als er is gestreden op de Ventoux en in de afdaling, zo lustelqos was het peleton in de etappe van Avignon naar Millaü. Een omvangrijke kopgroep, die aanvankelijk uit zestien man heeft bestaan, maar uiteindelijk slechts acht koppen groot was, heeft Millau bereikt met een voorsprong van niet minder dan ruim 24 minuten op het peleton. Nederland was in de kop vertegenwoordigd. Wim van Est en Hinsen bevonden zich op het voorste plan. Een lekke band wierp Hinsen vlak voor de eindstreep terug, maar Wim van Est bevocht in dit gezelschap met enige selecte sprinters een vierde plaats. En dat was meer dan men 15 kilometer voor de eindstreep had durven verwachten. Vijf man namelijk waren op een heuvel vóór Millau aan de haal gegaan. Vooral dank zij het werk van Wim van Est werd dit groepje vlak voor de eindstreep achterhaald. Maar in de sprint om de zege moest de sterke Nederlander toch het hoofd buigen. Met een lange, scherpe demarrage heeft hij nog gepro beerd de overwinning te behalen. Fantini, Ockers en Lauredi waren echter juist iets sneller. In het algemeen klassement bleef de waardering voor deze krachtexplosie echter niet uit. Wim van Est sprong van de tiende naar de zesde plaats. Hij ging zelfs voorbij de pechvogel Gaul, die vlak voor de finish een lekke band kreeg en daardoor een paar kostbare minuten heeft verspeeld. Voor de rest veranderde er weinig. AlleenWim van Est is gevaarlijk dicht bij de groene trui van Wagtmans gekomen. Nu de slag op de Ventoux achter ?e JUi?-1S en er v'er dagen lang slechts lieftallige bergjes op het programma staan, wil de heer Bobet gaarne uit rusten vóór hij zich in het ongewisse avontuur van de Pyreneeën gaat stor ten. Het zij hem en zijn voornaamste concurrenten van harte gegund. Ten minsteals enkele anderen, zij, die eigenlijk niet meer in aanzien zijn als het gesprek op de gele trui komt, zich niet meer zullen roeren als zij van Avignon naar Millau hebben gedaan. Eén keer kan een krachtsexplosie van lieden als Wim van Est, Ockers, Close en Lauredi geen kwaad. Men gunt een ijverige Wim van Est een goede plaats in het klassement als hij, die in de bergen altijd terrein zal verliezen, zo veel fut en moed weet op te brengen om in de minder geaccidenteerde etap pes te proberen met bijzonder hard werken althans enige compensatie voor het tijdverlies in de bergen te vinden. Het is echter een andere zaak met Ockers, Close en Lauredi. Nu, onder de huidige omstandigheden, zag nie mand van de mogelijke kanshebbers op de eindoverwinning in de vlucht van dit drietal enig gevaar. Het heeft in de vorige etappes, vooral in de dol le rit naar Namen, in de Alpen en op de Ventoux, wel zoveel tijd verspeeld dat niemand zich ongerust behoefde te maken. En als het wat deze lieden be seft dan ook bij één zo'n rit als die zun var-daag blijft, de Grote Heren n er nimmer enig bezwaar tegen hebben. Men gunt de „oude glorie" wel dat zij lang groot lijkt. Maar wee, als zij het nog eens wil proberen. Bij voorbaat is enig succes uitgesloten. Hoe weinig interessant de strijd ook is geweest, men kan toch niet zeggen dat hij strategisch onbelangrijk was. Men moet om daar achter te komen even het ploegenklassement bij de hand nemen. De situatie was bij de start namelijk zo dat Frankrijk welis waar nog de leiding had, maar toch acht kostbare minuten had verspeeld aan de Italianen tijdens de tocht over de Ventoux. De Franse voorsprong was daardoor geslonken tot slechts elf min. De Belgen, die ook graag een woordje willen meespreken in het ploegenklas sement, r.u het in de ploeg eindelijk begint te boteren, hadden dezelfde dag niet minder dan 28 minuten verspeeld. Vandaar de Frans-Belgische coalitie, die alle anderen bijna fataal is ge worden. Wat er precies is gebeurd? Na de vlucht van Jean Bobet in gezelschap van de regionaal Stablinski, al heel gauw na het begin van deze 236 km. lange etappe, werd een echte kopgroep gevormd Men vond er naast de twee eerste vluchters de Franse nationalen Gauthier en Mahé en de Belgen Adri- aenssens, Close en De Bruyne en de onbelangrijke regionalen Buchonnet, Caput en Hoorelbeecke in. Drie Fran sen en drie Belgen dus. Als de vlucht in deze vorm was doorgegaan, hadden de Italianen hun biezen wel kunnen pakken wat betreft het ploegenklasse ment. De reactie kwam echter. Met Fantini en Benedetti sprongen Wim var-1 Est en Hinsen weg. De vier hoop ten tenminste dat het zo gegaan was. Maar de Fransen noch de Belgen wens ten enig risico te lopen. Daarom gin- Hedenmorgen is te Nancy de jaarlijkse sociale week van Frankrijk geopend. Het onderwerp wordt deze keer gevormd door de techniek van de moderne publi citeit Ongeveer 2.000 personen, voorna- meliik llit Frankrijk, maar ook uit Duits land Zwitserland, België en Nederland, nemén aan de besprekingen deel. Tij dens de pontificale H. Mis die de bis schop van Nancy, mgr. Lollier, vanmor gen ?n de kathedraal opdroeg, heeft mgr. De Solaee rector van de katholieke fa culteit te T o ulo use, een brief voorgele zen die mgr. Dell'Acqua namens de H. Vader heeft gezonden aan de voorzitter van de Sociale Week. Charles Fl°ry- H. Vader wil eraan herinneren, dat de katholieken ten aanzien van de techniek van de moderne publiciteit een grote taak hebben en dat de verspreiding van nieuws, wetenschap, kunst en amuse ment gebonden is aan de moraal. Daar toe is het noodzakelijk, dat deze techniek de mens dient en hem niet onderwerpt. Vervolgens wordt in de brief gewezen op de afhankelijkheid der publiciteitsor- ganen van de persbureaux, welker ob jectiviteit niet gegarandeerd is ten ge volge van de concurrentiezucht en de zucht om aan de druk van het publiek te voldoen. Ook hierin hebben de katho lieken de plicht zich met de moderne techniek in waarachtige dienstbaarheid tot de mensen te richten. Ook de open bare macht heeft daarbij haar taak. Zij dient met behoud van de vrijheid te waken tegen excessen van couranten, bioscopen en radio, omdat haar doel is voor het algemeen welzijn te waken. De katholieke sociale beginselen moe ten een weg afbakenen, die ligt tussen de absolute staatsmacht en het overwicht van louter particuliere belangen. Reeds heeft de practijk aangetoond, dat deze laatste soms te veel overwicht hebben. Van de andere kant misbruiken ook sommige regeringen radio en film om de publieke opinie te beïnvloeden naar haar willekeur in plaats van de vrij heid te eerbiedigen. Na de plechtigheid in de kathedraal opende voorzitter Flory de bijeenkomst in de congreszaal. De voorzitter somde in zijn rede concreet de gevaren op, die de moderne techniek tevoorschijn roept bij de onontwikkelden in en buiten Europa en bij de jeugd. Er zijn duidelij ke excessen waar te nemen, uitingen, die gericht zijn op het verwekken van immorele gevoelens en het stellen van immorele daden. Hoewel er reeds veel goeds is bereikt, moeten wij, aldus Char les Flory, in de komende week de we gen zien te vinden, die lelden tot een gezond evenwicht. (KNP) Finish twaalfde etappe. V. I. n. r.: Fanitin (Italië), Ockers (België), Lauredi (Frankrijk) gen ook Forestier en Ockers mee. Dit werd, op een kleine uitzondering na, de kopgroep die, eendrachtig samen werkend, uiteindelijk een voorsprong van 24 minuten heeft weten te beha len op het luierende peloton. Daar konden de klimpartijen naar de gemak kelijk te overwinnen Minier (1270 m.) en vervolgens in één ruk door naar de 1302 meter hoge Sereyrede niets aan af doen. De uitzondering, waar over wij hebben gesproken, is, dat Buchonnet met een defecte derailleur uit de groep verdween, maar dat Lau redi die plaats .halverwege de etappe innam. Mislukte demarrage In de eindfase van de strijd veran derde er toch nog iets. Adriaenssens was de eerste die door een lekke band uit de kopgroep verdween. De Itali aan Benedetti was de volgende, maar hij boog eerst het hoofd na de tweede lekke band. De allerlaatste kilometers werden ook Hoorelbeecke, Hinsen, Ca put en De Bruyne overvallen door bandenpech, terwijl de vermoeidheid Stablinski parten speelde. En zo kwam naast de reeds gesignaleerde mislukte demarrage van het vijftal Ockers, Fo restier, Gauthier, Jear.- Bobet en Fan tini en na het alsnog terugvallen van Forestier een groep van acht man het eerst in Millau. Fantini, de man die twee etappes in de Ronde van Italië heeft gewonnen dank zij zijn snelle sprint, was het eerst over de streep. Bijna 10 minuten voor het peloton ar riveerden Poblet, Nolten en Lorono, die op de hellingen van de Minier aa-s de haal waren gegaan. Dinsdag was het weer gelukkig heel wat beter dan de vorige dag. Het was droog en er stond eei. behoorlijke wind. Bovendien brak in de middag de zon door. Holland wist in de regenboogwed strijd haar kleine puntenvoorsprong op Friesland te vergroten en staat nu bij na zes punten voor. Holland maakt nu een goede kans de wedstrijd te winnen. In de valkenklasse leed Tandjong Priok reeds een volledige nederlaag. De Kaagzeilers namen de volle winst: hierdoor is de voorsprong niet meer in te halen. In de finnjollenklasse wordt de strijd zeer spannend. Wist de W.V. Aegir Maandag een kleine voorsprong te nemen, Dinsdag nam De Kaag re vanche en staat nu 1.2 punt voor. In de pampusklasse gaat De Kaag de overwinning behalen op Curagao daar zij reeds 12 punten voorstaat. HZ en PC is gisteravond kampioen geworden van de zomer-competitie van de KNZB. In de hoofdklasse heren ver sloeg het AZPC (Amersfoort) met 3—1. Zomercompetitie K.N.Z.B! eerste Klas se heren: H.P.C.—Neptunus (Arnhem) 3—2; D.J.K.U.Z.S.C. 2—1. (Van onze sportredacteur) MILLAU, Dinsdagavond TT et gebeurt niet vaak, dat in ƒ-/ de sportwereld zo openlijk M. J- over doping wordt gespreken als deze keer in de Tour de France is gebeurd. Mallejac, een van ae Franse nationalen, heeft het Maan dag opgegeven. Hij tuimelde Jo een gegeven moment 'zrachteloos van zijn fiets en bleef roerloos op de grond liggen. Hij is onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht, zijn ouders waken nu al vanaf dat ogen blik aan zijn ziekbed en hij ver- keert nog steeds in levensgevaar. De oorzaak van dit alles is doping, heeft de dokter van de Tour ronduit ver klaard. Mallejac heeft buiten de verzorging, die hij van de organisatie krijgt, zoveel vergif van de verzor gers van zijn ploeg toegediend ge kregen, dat men de meest rampza lige gevolgen vreest. En dat alleen om een prestatie te kunnen leve ren, die feitelijk zijnkrachten te boven gaat. Het geval-Mallejac is niet alleen geconstateerd, maar ook gesigna leerd. Geeft ge, als volger, uw ogen echter de kost, ge kunt ze zo aan wijzen de renners, die ook dage lijks of vele keren per week met onnatuurlijke middelen hun presta tievermogen opvoeren. Ge vermoedt althans dat het gebeurt, want het is eenvoudig niet te bewijzen langs de kant van het parcours. De verklaring van de dokter van de Tour is echter veelzeggend. Hij meldt namelijk, dat hij naast het geval-Mallejac al vele andere malen doping heeft ge constateerd. Namen worden echter niet genoemd. Vandaag nu hebben de organisatoren van de Tour de France, geschrokken als zij zijn door de ernst van de toestand van Mallejac, alle ploegleiders en soig- neurs nogmaals verboden enige vorm van doping toe te passen. Veel zal deze waarschuwing waarschijnlijk echter niet uithalen. (Van onze schaakmedewerker) Gisteravond is te Amsterdam de eerste ronde gespeeld van bet zgn. candidaten-tournooi. Aan deze wedstrijd nemen zes spelers deel, die via tweede categorie- en bondswedstrijden opge klommen zijn, benevens zes spelers, die tijdens het kampioenschap van Neder land 1954 minder dan vijftig procent scoorden en derhalve degradeerden. Het gaat om de eerste vijf plaatsen, die geven het recht op een plaats in het kampioenschap van Nederland 1956. De ze voorwedstrijd is ditmaal sterk bezet. Van Scheltinga, Prins, Van de Berg, Orbaan en Barendregt zijn ongetwij feld favoriet. Prins neemt in dit tour- nooi een aparte plaats in. Hij speelde namelijk in 1954 niet mee om het kampioenschap van Nederland en moet dus op deze wijze proberen het tour- nooi in 1956 te bereiken. Van Scheltinga, v.d. Berg en Orbaan speelden in 1954 ver onder hun kracht. Helaas was Van Scheltinga gisteren nog door ziekte verhinderd. Er is echter hoop dat hij zijn plaats in de tweede ronde nog zal kunnen innemen. Orbaan voerde tegen Prins de zwarte stukken zeer bekwaam en overspeelde zijn tegenstander volkomen. Doordat hij onmiddellijk mat over het hoofd zag, is de partij nog afgebroken. Hij zal echter ongetwijfeld winnen. Barendregt won zonder moeite van v.'t Hart. Van de Berg speelde veel minder overtuigend. Tegen Scheffers heeft hij nü wel een gewonnen stelling bereikt, maar daar voor had zijn tegenstander dan ook enige fraaie kansen moeten missen. In deze candidatenwedstrijd zijn eigen lijk de debutanten Hogendoorn en v.d. Wolk. Toevallig ontmoetten zij elkaar gisteren, v.d. Wolk speelde het Ita liaans rustig en gezond tegen. Hij ver kreeg, hoewel met zwart, het initiatief en had reeds de gelegenheid het spel een voor hem gunstige wending te geven, toen hij zich liet verleiden tot een twijfelachtig avontuur. In de afge broken stelling staat hij slechter. Voorts werd nog de partij Visser-Karper in een voor Visser betere stelling afge broken. In een Dinsdagavond gehouden ver gadering van de vereniging Oosterpar kers heeft het bestuur de competitie indeling onder het oog gezien. Alhoewel deze moeilijkheden voor de vereniging meebrengt uitgerekend werd dat Oosterparkers voor de veertien uitwed strijden in het tomend seizoen ongeveer 7000 kilometer zal moeten reizen werd besloten in de sectie betaald voet bal te blijven. 14°ETAPPE it JUL! 14° Etappe A/bi-Narbonnt it Juli' fSJkm c or LAFONrASsr 5 1 im 42km 7Skm r\ANGLES DU TARN ST PONS 1 09km RIENSEC T23km ST MARCEL ^ravitaulerinQ WVt.-I.lM.'/i vpeltIssTTI (Van onze sportredacteur.) MILLAU, Dinsdagavond. Zwitserland is met Engeland de on gelukkigste ploeg van de Tour gewor den. De debuterende Britten hebben man na man zien verdwijnen. Alleen Ro binson en Hoar hebben de strijd tot nu toe kunnen volhouden. Maar dat ver wondert eigenlijk niemand. Want wat te verwachten van een groep onerva- renen? Erger is het drama met de Zwit sers. Ferdi Kübler is na de martelende tocht die hij over de Ventoux heeft ge maakt niet meer gestart voor de etappe van Avignon naar Millau. De laatste van de oude Zwitserse glorie was ver dwenen. Koblet en Schaer waren zelfs niet gestart. Maar de Zwitsers kregen nog meer te verwerken. Rillend en transpirerend van de koorts, veroor zaakt door de wonden die hij in val partijen had opgelopen, was Clerici des morgens op de fiets gestapt. Clerici, de man van wie heel Zwitserland ver wacht dat hij de nieuwe Kübler èn de nieuwe Koblet zal zijn. Twintig ki lometer heeft hij het nog geprobeerd. In die tijd was hij al twee keer uit het peleton weggezakt. Maar het ging met. Clerici stapte van zijn fiets in de zie kenwagen. Het Zwitserse wielerdrama anno 1955 is compleet. De prachtige boeiers hebben in da retourtocht HarlingenTerschelling dui delijk hun zeewaardigheid en grote zeil- capaciteit getoond. De tocht die met een stevige bries uit het Noorden, met de witgekuifde golven en sterke stromin gen van de Waddenzee de zeilers voor zware problemen stelde, was een kolfje naar de hand van de Terschellinger Jan Doeksen Sr., die met zijn „Zonneland" als eerste in Terschelling was binnen gekomen. Doeksen finishte ook in Har lingen met een flinke voorsprong als eerste. Om de tweede plaats ontspon zich een felle strijd tussen het Staten jacht der provincie Friesland met de commissaris der Koningin mr. H. B. Linthorst Homan en verschillende ge deputeerden aan boord en het snelle jacht „Noordster" van Folkert Doeksen Laatstgenoemde kon de handicap die hij aan de start gekregen had echter niet geheel meer goed maken en kwam éen minuut later dan het Statenjacht door de finish. 1. „Zonneland", J. Doeksen (Terschel ling), 5 uur 53 min. 5 sec.; 2. „Staten jacht Friso", mr. H. B. Linthorst Ho- man (Leeuwarden), 6 uur 26 min. 30 sec. Voor de eerste etappe van de jaar lijkse wielerwedstrijd op gewone fietsen „De Ronde van Valkenburg" loste de kap. It. ter zee J. C. Petschi Dinsdag middag om vijf uur precies op het Ma rine vliegkamp Valkenburg het start schot. Onmiddellijk zette de karavaan van 120 rennners zich in beweging. Het parcours liep van het Marinevliegkamp via Wassenaar door de duinen naar Kat wijk en terug, totaal 33 km. Na onge veer twee km ontvluchtte Geurt Pos. Hij had spoedig een voorsprong op het peloton, welke hij tot de finish behield. Pos won de etappe in 49 min. 30 sec., tweede werd Kleinjan met 50 min. 3 sec. In de avonduren werd de tweede etappe gereden, een tijdrit over 22 km. Pos won ook dit onderdeel in de tijd van 29 min. 53 sec. vóór Aalst, die 30 min. 22 sec. noteerde. Uitslag van de twaalfde etappe: 1. Fantini (Italië) 6 uur 53 min. 50 sec.; 2. Ockers (België) z.t.; 3. Laure- die (Zuid Oost) z.t.; 4. Van Est (Ne derland) z.t.; 5. Gauthier (Frankrijk) z.t.; 6. Close (België) z.t.; 7. Jean Bo bet (Frankrijk) z.t.; 8. Mahe (Frank rijk) z.t 9. Forestier, (Frankr.) 6.54.20; 10 Stablinski (NOC) 6.55.57; 11. Ca put die de France) 6.56.25: 12. Hoorel- becke (lie de France) 6.56.28; 13. H i n- s e n (Nederland) 6.56.30; 14. De Bruy ne (België) 6.57.57; 15. Benedetti (Ita lië) 7.02.28; 16. Adriaenssens (België) 7.07.15; 17. Poblet (Spanje) 7.08.06; 18. Nol ten (Nederland) z.t.; 19. Lorono (Spanje) z.t.; 20. Meili (Zwitserland) 7.17.66; 31. Van Breenen (Ned.) z.t. 33. ex aequo peloton, waarbij om. Louison Bobet (Frankrijk), Geminiani (Frankrijk) Brankart (België), De Groot (Ned.) en Wagtmans (Ned.) allen dezelfde tijd als Meili 7.17.55. Bergaud (Zuid West) en Clerici (Zwitserland) staakten de strijd. Küb ler was niet gestart. Algemeen klassement: 1. Rolland (Frankrijk) 76.50.56; 2. Louison Bobet (Frankrijk) 76.55.49; 3. Fornara (Italië) 76.57.14; 4. Brankart (België) 77.01.40; 5. Astrua (Italië) 77.03.40; 6. Van Est (Ned.) 77.03.46; 7. Vitetta (Zuid Oost) 77.04.42; 8. Gaul (gemengde ploeg) 77,04.59; 9. Close (België) 77.09.37; 10. Geminiani (Frank rijk (77.10.17); 11. Ockers (België) 77.13.01; 12. Quentin (West) 77.20.03; 13. Mahe (Frankrijk) 77.20.23;; 14. Jean Bo bet (Frankrijk) 77.26.07; 15. Gelabert (Spanje) 77.30.52; 16. Coletto (Italië) 77.31.24; 17. Impanis (België) 77.32.55; 18 Lauredi (Zuid Oost) 77.34.31; 19. Wagtmans (Ned.) 77.36.50; 20. Hu- ber (Zwitserland) 77.41.16; 33. Hin sen (Ned.) 78.05.39; 34. Van Bree nen (Ned.) 78.17.43; 35. Nol ten (Ned.) 87.18.43; 50. De Groot (Ned.) 78.42.37. Ploegenklassement twaalfde etappe: 1. Frankrijk (Gauthier, Jean Bobet en Mahe) 20.41.30; 2. België (Ockes, Close en De Bruyne) 20.45.07; 3. Neder- 1 a n d (Van Est, Hinsen en Nolten) 20.58.26; 4. Ile de France (Caput, Hoo- relbecke en Baone) 21.10.48; 5. Italië (Fantini, Benedetti en Fornara) 21.13.13; 6. Zuid Oost (Lauredi, Vitetta en A. La- zarides) 21.29.40; 7. N.O.C. (Stablinski, Bauvin en Anzile) 21.31.47; 8. Spanje (Poblet, Lorono en Gelabert) 21.34.07; 9. Zwitserland (Meili, Rudolf en Bovay) 21.53.45; 10. gemengde ploeg (Schnei der, Pankoke en Gaul) 21.57.21; 11. West (Colette, Quentin en Sitek) 22.08.11. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 228.42.55; 2. Italië 229.34.53; 3. België 230.23.26; 4. N.O.C. 231.10.17; 5. Nederland 231.26.28; 6. Spanje 231.54.45; 7. Zuid Oost 232.05.35; 8. Zwitserland 232.46.24; 9. West 232.57.01; 10. gemengde ploeg 233.24.21; 11. Ile de France 233.38.33. Klassement grote bergprijs: 1. Gaul (gemengde ploeg) 53 punten; 2. Louison Bobet (Frankrijk) 42 pnt.; 3. (Van onze parlementaire redacteur) Door aanvaarding van het ontwerp heeft de Eerste Kamer de weg vrij ge maakt naar het Staatsblad voor de wet die alle beslissingen omtrent het bui tenshuis plaatsen van onder toezicht ge stelde kinderen in handen legt van de kinderrechter. Daarnaast wordt die plaatsing nog aan een tijdlimiet gebon den van maximum twee jaar. Slechts ter voortzetting van een opleiding of medische behandeling, ofwel wanneer het kind de leeftijd van achttien jaar bereikt heeft, is verdere verlenging mMr.llJWitteman (KVP) heeft er zijn voldoening over uitgesproken, dat de ondertoezichtstelling thans meer aan haar doel kan gaan beantwoorden en vooral dat de duur beperkt wordt. In de vergadering der Eerste Kamer is voorts het wetsontwerp tot wijzi ging van de Hoger-Onderwüswet en van de wet tot regeling van het hoger land bouwonderwijs zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Door de hierin voor gestelde wijzigingen zal het eindexamen van de middelbare school voor tropi sche landbouw te Deventer, voor de toe lating tot de examens in de faculteit der vee-artsenij-kunde van de Rijks universiteit te Utrecht en tot de exa mens van de Landbouwhogeschool te Wageningen op één lijn worden gesteld met dat van de middelbare landbouw scholen te Groningen, Dordrecht en Roermond. Tot nu toe moeste, de af gestudeerden van de school te Deven ter zich aan een aanvullend examen on derwerpen. Advertentie een gezonde gewoonte 33 Marie keek haar man hoofdschuddend na. Haar twintigjarige ervaring van rechercheursvrouw zei haar onomwonden wat die late oproep betekende, nat werd nachtwerk! Ze legde het haakwerkje waaraan ze bezig was met een lichte zucht terzijde en stond op. Misschien had Aart nog iets nodig voor ^jfet Majestic Hotel heeft een buitenlander zich van kant gemaakt. De dienstauto is al onder wee om mij te komen halenStaring heb ik al gewaarschuwddie lag natuurlijk op één oor! Wacht, ik zal even die stoelen en de lamp voor je binnen brengen In het heldere licht van sterke electrische lampen lae de voornaam aandoende portiek van het grote hotel. Niets wees er op, dat zich achter de hard stenen gevel .n drama had afgespeeld, toen van Houthem en Staring uit hun wagen stapten. Op het koele terras voor de grote eetzaal zaten in de zachte schijn van schemerlampjes een aantal men sen in gemakkelijke rieten stoelen bij een laatste kou de dronk te genieten van de nachtelijke vrede. De ontvangruimte van het hotel lag verlaten en slechts de nachtportier kwam te voorschijn bij het binnen treden van de rechercheurs. Geruisloos bracht hu hen door de met dikke lopers belegde marmeren gang naar de kamer van de directeur. Deze iegde zijn krant weg, toen hij begreep wie de zwaarge bouwde mannen waren, die zwijgend het vertrek be traden. „De politie heeft een wacht voor nummer 227 cm post gezet, heren. De sleutel is boven. Ik zal U even met de lift brengenWe hebben het geval natuurlijk niet wereldkundig gemaakt, want we zit ten midden in het vreemdelingenseizoen. Ik dus, dat ook U er rekening mee wilt houden, aat uiterste discretie voor ons van groot belang is. ve politiedokter is zoeven vertrokken na een voorlopig onderzoek. Hij zou de dode laten halen, wanneer u boven met hem klaar is. Het lijk kan aan de ach terzijde van het gebouw met de dienstlift d ingang voor de leveranciers worden fïebracht, neer U daartegen geen bezwaar hebt. Op d'®™" mer vermijden wij onnodig geloop op de gangen langs de kamers van de gasten. Hem zal het wemig kunnen schelen, hoe hij naar buiten wordt ge bracht.... Gaat U mee, heren?" directeur ,,'n Ogenblik." Van Houthem hield de directeur met een gebaar tegen. „Ik wilde dire5„£ of wat onderzoek van de kamer graag een stuK or wat ge tuigen horen, die ons over de g®^®^e™s®®"ien^ê nen inlichten. Van onze medewerkmg om opzien vermijden kunt U verzekerd z«n. maar ik acht net van belang zo vlug mogelijk op de h°°g*® Kunt U er voor zorgen, dat ze8 verjeen Tur:c de belangrijkste getuigen hier aanwezig z\jnMis schien hebt U wel ergens een kamer voor ons, waar ik rustig met de mensen kan spreken. „Meneer Van Houthem, ik heb al een lgstje opge- maakt van het personeel, dat U de beste informa ties kan geven. Voor zover ze met in het hotel zun, worden ze gehaald. Verder heb ik hier een zaal tje vrij, waar U kunt gaan zitten voor de bespre- D*e lift bracht de drie mannen naar een korte, brede gang op de tweede verdieping. Enkele meters terzijde van het hek van de lift zat aan een tafeltje een rechercheur van het hoofdbureau een krant te lezen. Hij vouwde deze en kwam het groepje tege- m°Ik hen blij, dat ze jou gestuurd hebben, Dijke- ma. Straks kan je stenografisch opnemen bij het verhoor." Tot de directeur zei Van Houthem: „Ik laat U straks wel even weten wanneer wij klaar zijn." Zichtbaar teleurgesteld liep de aangesprokene terug naar de lift. „Heb jij de sleutel, Dijkema? Maak dan maar open Ze gingen binnen en bleven vlak by de deur staan; Dijkema sloot aan de binnenzijde. Voor zich zaeen zij de typische éénpersoons logeergelegenheid van een eerste klasse hotel. Weinig meubilair alles uiterst ordelijk en goed onderhouden. Langs de linkerwand een metalen divanbed, bedekt met een resedagroene sprei. In het midden, onder een elec- trisch kroontje, een lage ronde tafel met drie club fauteuils. Effen grijs vloerkleed. Een kast met drie deuren rechts. In de hoek, diagonaal tegenover de deur, stond een kleine schrijftafel, met de voorzijde schuin naar een der beide vensters gekeerd. In de bureaustoel daarachter leunde het opzij gezakte luk van een man van middelbare leeftijd, gekleed in een bruin colbertcostuum. Hij had een opvallend re gelmatig, bijna klassiek Oosters uiterlijk. Het hoofd lag naar links en rustte op de opgetrokken schouder. Voorzichtig lopend naderde Van Houthem de dode. De rechterslaap was bevlekt met een weinig geron nen bloed rondom het zwarte gat in het verkleurde vlees, waar de kogel was binnengedrongen. Geen bloedniet op de kleren, noch op het lichte grus van het vloerkleed. De rechterarm hing slap over de stoelleuning om laag. Recht onder de even geopende vingers van de hand op het kleed een plat automatisch pistool. De linkerarm in natuurlijke ligging op de leuning. De kamer vertoonde op het eerste gezicht mets onregelmatigs. Alles zag er uit of men geen vijf minuten geleden het vertrek een flinke beurt had g!,HacUij hem al gezien, Dijkema, voor de dokter kwam?" Ja meneer Van Houthem. Toen ze omstreeks tién uur hadden ontdekt wat er gebeurd was, heeft de directeur rechtstreeks de hoofdcommissaris opge- beid. Dat zal ongeveer kwart voor elf zijn geweest, want ze moesten hier eerst van de schrik bekomen voordat ze begrepen dat de politie erbü diende te worden gehaald. De hoofdcommissaris telefoneerde het bericht door aan de wacht op het hoofdkantoor en zei, dat ze U moesten vragen het onderzoek te doen. Nadat de brigadier van de wacht U had ge sproken heeft hij mij opgebeld om hierheen te gaan en de kamer onder toezicht te houden Dat was in opdracht van mij." (Wordt vervolgd) Gelabert (Spanje) 31 pnt.; 4. Brankart (België) 28 pnt.; 5. Fornara (Italië) 24 pnt 6 Astrua (Italië). 19 pnt.; 7. Scodel- ler '(NOC) 18 pnt.; 8. Coletto (Italië) 17 pnt.; 9. Nol ten (Ned.) 16 pnt.; 10. Geminiani (Frankrijk) 12 pnt. Het puntenklassement luidt: 1. W a g t- mans (Ned.) 211 pnt; 2. Van Est (Ned.) 217 pnt; 3. Ockers (België) 223 pnt; 4. Poblet (Spanje) 237 pnt; 5. Rol land (Fr.) 247 pnt; 6. Bauvin (NOC) 266 pnt; 7. Fantini (Italië) 350 pnt; 8. Schnei der (gemengde ploeg) 358 pnt; 9. Mon ti (Italië) 367 pnt; 10. Fornara (Italië) 377 pnt; 11. Brankart (België) 389 pnt; 12/13. De Bruyne (België) en Vitetta (Zuid-Oost) 402 pnt; 13. Lauredi (Zuid- Oost) 404 pnt; 15. Astrua (Italië) 431 pnt; 16. Impanis (België) 441 pnt; 17. Louison Bobet (Fr.) 481 pnt; 18 Darri- gade Fr.) 4(82 pnt; 19. Mahé 'Fr.). 482 pnt; 20. Hinsen (Ned.) 498 pnt. Voor de rechter-commissaris te Zwol le is geleid een apotheker uit Kampen die wordt verdacht van het plegen van valsheid in geschrifte en oplichting ten nadele van een ziekenfonds in Kampen. Hij is na het verhoor op vrije voeten gesteld. Op grond van een accountantsonder zoek zou komen zijn vast te staan dat de rekeningen die hij bij het zieken fonds indiende, op grond van de door het ziekenhuis opgemaakte lijsten, van gebruikte genees- en verbandmiddelen te hoog waren. Verscheidene malen ge durende enige jaren zou dit zijn gecon stateerd. Het zou reeds enige jaren geleden opgevallen zijn, dat de rekeningen van de apotheker evenredig hoog waren. Hij wordt er verder van verdacht het zie kenfonds met gefingeerde recepten te hebben benadeeld. Hij zou niet in staat zijn geweest een aantal recepten die hij verplicht is twintig jaar te bewa ren over te leggen. Het juiste be drag waarvoor het ziekenfonds bena deeld zou zijn, staat niet vast. De apo theker heeft niet bekend zich aan het ten laste gelegde te hebben schuldig ge- Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft C. F. M. die 16 September ver leden jaar op een militaire colonne in reed, vrijgesproken. Het ongeval geschiedde in Hom (L) op een open weg, waarop zich een co lonne van een regiment „Oranje Gelder land" bevond, die niet door het mee voeren van lampen beveiligd werd voor achterop komend verkeer. De autobestuurder, die dimmen moest voor een tegenligger, had de militairen te laat opgemerkt. Zijn auto reed op het achterste peleton in. Hier bij werden een militair gedood en twee ernstig gewond. De colonnecommandant werd door de krijgsraad verantwoordelijk gesteld. De rechtbank in Roermond sprak M. vrij. De advocaat-generaal had een week hechtenisstraf geëist. Als gevolg van het loslaten van de slang van een gascomfoor werden vorige week Dinsdag in hun woning te Baam de 65-jarige mevr. E. van Dijk-Mon- froy en de bij haar inwonende 68-jarige heer F. Dijs in bewusteloze toestand aan getroffen. Hoewel men aanvankelijk hoop koes terde beide mensen in het leven te houden, zijn zij in het ziekenhuis te Baarn aan de gevolgen van de gasver giftiging overleden. De Rotterdamse arts, tegen wie de Officier van Justitie te Rotterdam in dertijd twee jaar gevangenisstraf heeft geëist voor het feit, dat hij tijdens on geregeldheden In de voormalige kunste naarssociëteit „Oud Boymans" te Rot terdam een agent zodanig aan het oog heeft gewond, dat dit verloren is ge gaan, is gisteren veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer is van plan de be lasting- en huurvoorstellen die na de kabinetsreconstructie opnieuw zijn in gediend en waarbij een huurverhoging van vijf pet. zonder afroming en huur- egalisatie per 1 September zal moeten worden gecompenseerd door belasting verlaging tot in totaal ƒ570 millioen, op 2 Augustus in openbare behandeling te nemen. Het Voorlopig Verslag wordt nog de ze week verwacht. Aangezien de oude fabriek te klein is geworden, is de Assendelftse Fa briek voor Metaalbewerking Asmeta overgegaan tot de bouw van een nieu we fabriek, die een oppervlakte zal krijgen van 2500 m2. Behalve de productieruimten, zullen ook kantoren, een toonkamer, een can- tine en kleedkamers met douchecellen v/orden ingericht. De verwachting is, dat de nieuwe fabriek tegen het einde van dit jaar in gebruik kan worden genomen. Er zullen dan voorlopig 90 personen te werk worden gesteld. De radicale partij in Argentinië (op positie) heeft de minister van Binnen landse Zaken verlof gevraagd tot het houden van drie openbare bijeenkom sten. De minister antwoordde, dat het niet erg passend zou zijn de pacificatie periode te beginnen met het welover wogen schenden van de wet, die poli tieke bijeenkomsten buiten de verkie zingscampagne verbiedt. In het antwoord werd het verzoek niet nadrukkelijk van de hand gewezen. De regering stelt "de radicalen voor de vergadering vrijwillig uit te stellen en daarmede te tonen, dat zij de pacifi catiebeweging steunen. (AFP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7