Voor nieuwe gymnastiekzalen is in Haarlem geen ruimte MELK MAAKT MEER MANS Haarlemse gemeenteraad besluit tot instelling van Raad voor de Jeugd RHEUMA KAN VERNIETIGD WORDEN! Nieuwe katholieke begraaf plaats op zijn vroegst over drie jaar gereed levenspositie mc >ubelen A Castricumse veehouder staat terecht wegens meineed Het hart op de tong Nieuwe kleuterschool in Heemstede Geldmiddelen en arbeidskrachten ontbreken om zalen voldoende te herstellen Huurverhoging in Haarlem-Oost Actie-comité Haarlem-N. richt zich tot directeur Telegraafdienst particulier initiatief blijft primair Ophoging terrein aan Vergierdeweg is deze week gegund F Zes maanden geëist GEMEENTERAAD HAARLEM Xtautrnkejel* 250 modelkamers HAARLEMSE RECHTBANK DONDERDAG 21 JULI 1955 Nog geen urgentie verklaring In strijd met de Huurwet? Neen Voor meer woongeriej Burgerlijke Stand Haarlem Het omgeval op Soendaplein „Gevaar op de weg niet vergroten" 50 jaar bij G.E.B. H.J. Schuhman Koninklijk onderscheiden Waterpolo Burgemeester Cremers weer in' Haarlem Inbraak in Noorder- school Voor f300 aan goederen gestolen 1500 m2 duingrond in Overveen verbrand woningtextiel M KERKDIEFSTALLEN IN HAARLEM Kosten worden geraamd op f 141.200.- BLOEMEN DAAL Lichte muziek zonder licht in het bos i Grote belangstelling Bloemendaalse bejaar den naar het Gooi Concert van Herman Krebbers en Marinus Flipse Donderdag 28 Juli in Zandvoort ZANDVOORT Zanidbouwwedstrijd voor de jeu^d Voor nieuwe gymnastieklokalen is doodeenvoudig in Haarlem geen ruim te. Zeker niet, wanneer daar nog bui tenruimte bij moet. Bovendien zijn er juist in de dichtbevolkte binnenstad gymnastieklokalen nodig. Tal van scho len hebben nog geen gymnastiekzaal, of zijn op dat terrein onvoldoende ge outilleerd. Deze verontrustende mede deling deed wethouder Geluk gister middag tijdens de Haarlemse gemeen teraadsvergadering naar aanleiding van het bezwaar van de heer Van Vel- sen (KVP) tegen de gymnastieklokalen in het gebouw Kleine Houtweg-Badhuis weg. Deze was van mening, dat de raad met de rug tegen de muur was ge plaatst, nu het in feite te laat was om een andere oplossing te vinden. Hij informeerde dan ook, waarom B. en W. niet eerder met dit voorstel waren gekomen. Het was al jaren lang be kend, dat deze zalen in een vervallen staat verkeerden. De herstelkosten 219.480.waren z,i. ruimschoots vol doende voor de bouw van twee nieuwe zalen. In Sassenheim had spr. een gym- nastiekgebouw gezien, dat qua afme tingen en outillage veel beter was en dat maar 175.00.— kostte. Kon dat hier ook niet? Bovendien hadden de herstellen zalen het nadeel geen bui tenterreinen te hebben, terwijl er bo vendien ramen waren aangebracht aan de straatzijden. Het communistische raadslid Henne- velt is tijdens de gemeenteraadsverga dering van gistermiddag enige malen slaags geraakt met wethouder Happe over de vraag of de gemeente bezig was al dan niet de huurwet te over treden. Het ging om de huren van de arbeiderswoningen aan de Esdoorn- straat en de Eikenstraat, alsmede van ■lie aan de Merovingenstraat, de Noor- ^annenstraat en de Siwartstraat. De schuurtjes achter de huizen worden ver nieuwd. Die aan de Esdoornstraat en d« Eikenstraat kunnen op verzoek van an bewoners worden uitgebreid met een kolenhok, terwijl die aan de overige straten zullen worden vergroot. Voor de kolenhokken wordt een huur- ken wordt een huur- veriioB"1» a" w cent per week ge vraagd, voor het vergroten van de schuren een van 30 cent per week. De heer Hennevelt informeerde voor een hoe lange termijn die huurverho gingen bedoeld waren, aangezien de huurwet slechts een maximum van 13 jaren toestaat. Wethouder Happé ver- Waarde daarop, dat de huurwet hier helemaal niet ter sprake kwam, aan gezien het geen vernieuwing maar een uftbreiding betrof, een verhoging van uitoreiuiug kosten van een en het woongerie over het aan_ ander worden omgesinjg „PVnpvri hii tal afschrijvingsjare ners zal een de huishuur. Aan ae u j,, afschrift wordeiy gezo waarjn dus sluit van de gemeente rmei,j staat, met redenen omkleed wordt, dat en waarom de huur ve iedereen Spreker deed een he roep P n ggn om de bewoners van deze vooriich- zo goed en objectief herinner- ting op dit gebied te geven. Hu £e™ners de er overigens aan, dat ae oe vrij zijn de kolenhokken aanbrengen of de schuren te laten v groten. De betreffende voorstellen veerden tenslotte aangenomen met de „Tpttekening, dat de heer Hennevet ge nt wenste te worden te hebben tegen gestemd. GEBOREN: E. van der Steen-Brou wer. z.M. C. Holierook-Umans, z.: u- Smit-Groenendaal, z.: M. G. Hager- ehmalfuss, z.: J Th. Schreuder-Ven- E tZw U Fluitsma-Vervaat, d.: a 'L™ ,V,an Veenendaal-Marcker. d.: Th Oh£ T?vder Sluis- d-: A- M- c- Dbbens-Urbanusd.: M. Bon-Kruit hof d.: N. Verstraten-Huis, d.: A. Chr. J. Scharwachter-Vreulink. ONDERTROUWD: J. C. Stekelen burg en M. van der Vlerk: C. D. Hout man en H. van Wijk: C. G. M. van Vugt en M. M. Hoogkamer: R. Hein en H. van Sitter: C. Ouwens en H. M. Hogervorst: R. Dijkstra en W. M. Bak ker: J. Olivier en M. M. Roozendaal: G. Borst en G. Rossel: N. van der Putten en J. H. Th. van der Steen: P. J. Stokman en E. P. C. Kluwen: J. Mus en M. Th. Koning: Th. G. Chr. Hooy en R. J. H. Brok: F. W. Schoone- beek en W. M. Kokke: A. J. van Leeuwen en G. de Vries: E. Holster en H. van Kampen: J. Nouwen en G. G. van Haaster: W. Snoeks en H Loer akker: N. P. F. Nielen en H. M. E. Koot. GETROUWD: M. Hendriks en M. Walbeek:G. W. van der Pauw Kran en C. G. van der Zwan: J. Th. van den Eykhoff en M. C-J- Lemmink. L. W. Scheurkogel en K.R. Bode ving. J. J. van Bodegraven en E. C. M. Veld huizen: J. A. Roelofu en N. Bakkenes. C. A. Dorlandt en P. M- Horning: A. van Boheemen en C. H. Wempe. J. G. N. van Berkel en A. C. Hogeslag- H. A. L. Roosloot en M. Th. L. Kors: Clir. Brouwer en A. F. Klerk. W. J. •Michiels en D. Witte: G. J. Willemse en L. W. van Duuren: P. J. plaa bian en J. Kooyman: J. van der We reld en A. M. Schoen: G. H. P. van Wezel en J. Mooi: H. van der Hoff en Th. F. Sanders: P. A. Harren en G. P. van der Klashorst: J. A. Th. Overes en A H. Koek: F. Licht en H. P. van den Bosch: D. S. Broertjes en T. Strik: Z. Zwiers en J. E. Sluik: M. E. M. Sieters en J. A. van Zon: E. B. J. Mascini en H. F. G. Michon. OVERLEDEN: T. de Jong-Mulder, 86 j., Emauslaan: M. J. C. van Liempt, 8 jr., Frans Halsstraat. Het piano- en accordeongezelschap ..Accordea" zal hedenavond om acht uur in het Bloemendaalse Bos een concert geven. De heer Hennevelt (CPN) informeer de wanneer men met de herstellings werkzaamheden dacht te beginnen en hoe lang die zouden duren. Waar dacht men intussen de scholen en turnverenigingen onder te brengen die nu trainen in de betrokken zalen? De heren Spek (A.R.) en Voogd (P.v.d.A.) verklaarden zich met het voorstel van B. W. accoord, al hadden ook zijn bezwaren tegen de bestaande toestand, die nu eenmaal niet te verbeteren is. Wethouder Geluk antwoordde dat een spoedig herstel noodzakelijk was, wil men de zalen in de toekomst nog kun- nengebruiken. Er zijn zo nog meer zalen in de stad, die dringend hersteld moe ten worden. Maar daarvoor zijn urgen tieverklaringen nodig uit Den Haag. Tot nu toe zijn er nog geen urgentiever klaringen en ontbreken de geldmidde len en de arbeidskrachten om alle vro me wensen te vervullen. Men zal nu ieder jaar een paar zalen herstellen. Met deze zaal is de moeilijkheid dat in Maart het hersteladvies van Open bare Werken is afgekomen, dat de daarop aangevraagde urgentieverkla ring geweigerd om dat een nieuwe ur gentieverklaring is aangevraagd, maar dat die niet kan worden verkregen eer de raad het project heeft goedgekeurd. Daarom is Ook niet te zeggen, wanneer met de werkzaamheden begonnen kan worden en waar intussen de gebrui kers moeten worden ondergebracht. B. W. zullen hun best doen zo spoedig mogelijk een noodoplossing te vinden. Wat de prachtige zaal in Sassenheim betreft, was de wethouder graag be reid eens met de heer Van Velsen en met enige deskundigen ter plaatse een een kijkje te gaan nemen. De raad ging ténslotte met het voorstel accoord. Het actie-comité voor veilig verkeer op de Rijksstraatweg en Schoterweg heeft aan de directeur van de post- en telegraafdienst te Haarlem een brief gericht met het verzoek, dat de di recteur zijn personeel met de meeste nadruk van de noodzaak zal doordrin gen, dat de P.T.T. employe's de grootst mogelijke accutaresse en voorzichtig heid moeten betrachten bij het berij den van de motorrijwielen en auto's van hun dienst. Dit verzoek doet het comité naar aanleiding zoals het aan de directeur schrijft ,,van het dodelijk ongeval op Dinsdagmorgen 8.45 uur, 19 Juli 1955, op de Schoterweg - Soendaplein, waar bij een van uw personeelsleden be trokken is" en naar aanleiding van het feit ,,dat het comité meerdere opmer kingen uit het publiek ter ore gekomen is over het vaak ongemotiveerd hard en branie-aehtig rijden van er.kele mo torrijders van uw dienst, hetgeen aan enige comitéleden is opgevallen", een afschrift van dit schrijven is ge zonden aan de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algers. Bij informatie bij de directeur van de telefoon- en telegraafdienst te Haar lem, de heer J. W. van Schaik, bleek ons, dat de directeur reeds los van dit ongeval een schrijven had klaarge maakt, bestemd voor employé's, die motordiensten verrichten, waarin met klem gevraagd wordt alle voorzichtig heid te betrachten. De heer Van Schaik verzekerde ons, dat men er steeds op attent is om het gevaar op de weg niet te vergroten. Onlangs nog is er bij zqn dienst een jongeman „van de motor gehaald", omdat hü te roekeloos reed. Ten aanzien van het tragisch ongeval van Dinsdag j.l. merkte de heer Van Schaik op, dat volgens verschillende getuigenverklaringen de betrokken te legrambesteller niet te snel had gere den. Overigens onthield hü zich van verder commentaar, omdat in deze het politie-onderzoek nog niet is afgesloten. Advertentie Locoburgemeester Geluk bief tijdens de raadsvergadering van woens dagmiddag glunderend bet glas. Weliswaar een glas melk, dat hem kort tevoren was aangeboden. Het was waarlijk geen overbodige luxe, dat een aantal lieftallige jongedames gistermiddag de Raadszaal kwam binnendrentelen met glazen melk voor de raadsleden, de raadsverslaggevers en de toeschouwers op de publieke tribune. De bodes hielpen een handje en droegen allerhande kaaspreparaten aan ter versterking van de geteisterde vroede vaderen. Drie en een half uur waren de heren in besloten zitting bijeen geweest. En het dreigde later te worden, Nog veel later. Maar op dat ogenblik kwamen de melk- en kaasmeisjes binnen, de vriendelijke afgezanten van het Zui- velinstttuut, dat sinds Maandag een zuiveltentoonstelling heeft ingericht in het Concertgebouw. Het was een simpel, vriendelijk cadeau aan de gemeen teraad, maar een cadeau, dat dubbel gewaardeerd werd toen bleek, dat het avondmaal er wel bij in zou schieten. Natuurlijk zijn er mensen, die nooit tevreden zijn, zoals het raadslid, dat wij hoorden informeren wan neer net Nederlandse Bierinstituut een tentoonstelling komt houden in Haarlem. heeft de Haarlemse ge- Gistermiddag tot instemng van meenteraad be jeugd. Tegelijker- een Raad voor statuut voor de tijd werd het on en Werd be- Jeugdraad Koe,de'' i.oOO uit te sloten een bedrag draafl j„ staat trekken teneinde de o s te dekken, te stellen haar eerste k betrokken De raad steunde unaniem de bet^ voorstellen van en vragen links en rechts nog wel en - burge_ en opmerkingen te bestaan. L meester Geluk dankte de raad iiaar_ eensgezinde besluit en wenste t ,e lemse jeugdverenigingen in de r zin van het woord, geluk met dit sultaat. In zijn dankwoord betrok nu inspecteur voor de lichamelijke opvo - ding en de commissie van voorbereiding voor het vele werk dat zü hebben ver zet om tot de oprichting van een Jeugd raad te komen. De vragen betroffen over het alge meen de formulering van Ce Verorde ning op de Haarlemse Raad voor de Jeugd, het statuut dus van de Raad. De heer Van de Veldt (K.V.P.) in formeerde of de taakomschrijving van de Jeugdraad als o.m. het nemen van initiatieven op die gebieden van het Jeugdwerk, welke nog niet door de be staande organisaties worden bestreken, niet verder ging als de doel-omschrij- ving, die spreekt van het zijn van een contact-orgaan en een gesprekcentrum voor alle op jeugdwerk-gebied werkza me organisaties. Tevens vroeg hij van B. en W. de garantie, dat de niet-ambte- lüke leden van de Jeugdraad, die dus als representanten van de verschillende organisaties zitting zullen krügen, door B. en W. pas benoemd zullen worden, nadat daarover de betrokken organi saties zün geraadpleegd. De heer Bettink (V.V.D.) stelde met nadruk, dat de Raad voor de Jeugd weliswaar van advies kan dienen, maar dat de gemeenteraad toch zelf het be slissingsrecht in handen diende te houden. De heer Spek (A.R.) legde er de nadruk op, dat de niet-ambtelüke leden van de Jeugdraad inderdaa re presentanten en niet slechts vertrou wensmannen van hun organisaties zou den moeten zijn. De heer Mensink (P.v.d.A.) vroeg tenslotte wat het ver schil was met de Sportraad en welke raad nu b.v. de jeugdsport moest be handelen. Hij drong er bij B. en W. op aan, niet te veel ambtenaren qualitate Sua uln de jeugdraad te brengen en bracht _ter sprake, dat de P.v.d.A.-frac- "cyjdens het vooroverleg gemeend nac te moeten aandringen op een zo- wShÜFm «regelin®dat de Jeugdraad ook initiatieven zou kunnen nemen, wan neer de bestaande organisaties wel de middelen en de mogelykheden, maar niet de bereidheid hebben om samen te werken. De socialistische fractie meende bij nader inzien, dat men beter eerst kon afwachten hoe deze zaken zich zullen ontwikkelen en deze mo gelijkheden later nog eens zou kunnen overwegen. Loco-burgemeester Geluk legde er de nadruk op, dat de Commissie van Voor bereiding slechts heeft aangedrongen op initiatieven van de Raad voor de op «c ivuaa voor de Jeugd op die gebieden, waar het par ticulier initiatief het ontbreekt aan mid delen of mogelijkheden. Het particulier initiatief vooral van confessionele zijde dient primair gesteld te worden. Mocht later blijken, dat er belangrijke terrei nen braak blijven liggen door gebrek aan medewerking, dan zal het Colle ge van B. en W. eventueel verder strek kende voorstellen in de gemeenteraad ter tafel brengen. De Jeugdraad zag de heer Geluk vooral als een contactpunt van alle organisaties die zich op het veelomvattende terrein van het Jeugd werk bewegen. Die organisaties ver richten zelf hun activiteiten, terwijl de Sportraad vooral een overkoepeling is van de verenigingen. De Sportraad heeft een duidelijk omschreven taak, b.v. de verdeling van de in gemeentelijk bezit zijnde sportaccomodatie. Het spreekt vanzelf, aldus de wet houder, dat B. en W. de niet-ambtelijke leden zal benoemen in overleg met de organisaties waaruit de betrokken per sonen voortkomen. Ambtenaren zullen in zo gering mogelüke mate worden benoemd en slechts in zoverre dit van belang is in verband m et hun werkzaam heden op het gebied van het Jeugdwerk. Het secretariaatsbureau zal voo:rio- pig worden waargenomen door het ge meentelijk bureau voor lichamelijke op voeding, zodat de kosten voor jemeen- te-rekening komen. De secretaris zal door de Raad voor de Jeugd zelf moe ten worden benoemd uit de ambtelyKe of niet-ambtelüke leden van de Jeugd raad. Advertentie B. en W. van Haarlem hebben deze week de ophoging van het terrein aan de Vergierdeweg, dat bestemd is voor de nieuwe katholieke begraafplaats, ge- gung aan de firma A. Faas' Annem- mingsmij. uit Amsterdam. Deze firma was met een bedrag van 367.500 de laagste inschrijver en bleef daarbij nog 38.300 onder de door B. en W. ge stelde raming. De firma Faas' Aanne mingsmij. heeft zich verplicht het werk binnen tien maanden op te leveren, zo dat de ophoging waarschijnlyk om streeks Mei 1956 zün beslag zal heb ben gekregen. Daarna zal men begin nen met het beplanten van het terrein. Het is niet zeker of men zo laat in het voorjaar van 1956 nog een begin zal kunnen maken met de nieuwe aanplant. Gaat dat niet, dan zal men moeten wachten tot het najaar. Rekent men daarna een periode van ongeveer twee jaar om de beplanting tot wasdom te laten komen, dan kan men nagaan, dat de nieuwe katholieke begraafplaats eerst over ongeveer drie jaar in gebruik kan worden genomen. Tot zolang zün de ka tholieken dus nog aangewezen op de kath. begraafplaats St. Barabara aan het Soendaplein. In 1951 heeft deken J.J.A. Kuilman van Haarlem B. en W. schriftelük la ten weten, dat bijzondere omstandighe den voorbehouden, de begraafplaats Gisteren is in het gebouw van de H.J.M.V. de heer H. J. Schuhman, tech nisch ambtenaar bij het Gemeentelijk Energie Bedrijf, gehuldigd wegens het feit, dat hü vijftig jaar in dienst was van de gemeente. Vijftig jaar trouwe dienst is een voldoende reden om een koninklijke onderscheiding te ontvan gen, zo heeft men geredeneerd, en zo Kwam het, dat wethouder A. J. M. An- genent de jubilaris gisteren de medaille in zilver, behorend bü de Orde van Oranje Nassau, kon overhandigen. Wet houder Angenent memoreerde, hoe de heer Schuhman begonnen was als schrij ver bij het gasbedrijf, maar zich spoe dig een andere kant had heengewerkt en zo was opgeklommen tot technisch ambtenaar. Namens de directie van het G.E.B. werd gesproken door ir. J. H. Kouwenhoveh, die een geschenk onder couvert aanbood. Nog vele sprekers voegden zich daarbij, onder wie de heer J. W. M. Rijbroek, voorzitter van de R.K. loodgieterspatroons, die de jubi laris bijzonder huldigde om zijn be^f van een goede samenwerking tussen het G.E.B. en. de particuliere gasfitters. Voor de eerste klasse A heren van de waterpoiocompetitie speelde HPC Dins dagavond in de zwemvijver „Groenen- daal" tegen Neptunus. De ploegen deden weinig voor elkaar onder. Geurtsen be zorgde de Heemstedenaren de leiding, waarna Neptunus door Beute gelijk maakte. Nog voor rust nam HPC het initiatief in handen door Tjebbes. Na de hervatting schoot Kniest de gelijk maker in, maar tenslotte bracht Geurt sen met een strafworp de HPC-over- winning op 32. Het IJ 7 4 1 2 9 21 16 Zwemlust 7 3 3 1 9 16 12 HPC 8 4 1 3 9 27 22 Rotterdam 9 3 3 3 9 21 21 Neptunus 8 2 2 4 6 17 24 AZ '70 9 1 4 4 6 19. 27 Voor de tweede klasse heren streed Hilversum tegen DWR. In de eerste helft nam HZC de leiding. Na de rust maakte Pieters geluk, maar HZC buit te een spelersmeerderheid uit om de eindstand op 2—1 te brengen. vzv 7 5 1 1 11 25 17 Dolfijn HZC DWR LZC 5 4 1 0 9 31 7 6 2 1 3 5 12 20 6 1 1 4 3 11 21 4 0 0 4 0 5 26 Advertentie kunnen wij U NIET verschaffen. Echter wel 3 jaar gratis leven. Koopt bij Uw winkelier Rheuma- verrassingscouvertjes. Ggk. Min, van Just. 22-ll-'54 LO 520/052 Vanmorgen heeft burgemeester Cre- orc van Haarlem in IJmuiden weer "!.t on vaste bodem gezet. De burger vader is zes dagen ter haringvangst ge- Lpptt in het Noordelqk deel van de Noordzee. De gemeentezaken bleken n zo grote importantie, dat mr. rvemers zich de tüd niet gegund heeft weer op verhaal te komen, en reeds vanochtend ten raadhuize verscheen. voor f 300.- aan goederen gestolen. Tn de nacht van Maandag op Dinsdag i* oen inbraak gepleegd in de Noorder- uAoi aan de Velserstraat. Hoewel men aanvankelijk dacht, dat er niets was vpstolen bleek bu nadere inventarisa tie dat er aan textielgoederen, o.a. 99voetbalshirts- en broekjes, breigoe deren e.d. voor ruim 300.- wordt ver mist. Gisteren kort na het middaguur Is ongeveer 1500 vierkante meter duin- grond van het landgoed „Koningshof" aan de Duinlustweg door brand ver woest. Vermoedelük is een brandend peukje sigaret er de oorzaak van. De brandwachten van het rayon Overveen van de Vrüwillige Brandweer Bloemen- daal waren het vuur binnen een half uur meester. St. Barbara" binnen vier jaar volledig bezet zou zün. Tans zün die vier jaar verstreken en moet men niettemin nog drie jaar wachten eer de nieuwe be graafplaats in gebruik kan worden ge nomen. Het nieuwe kerkhof aan de Vergierdeweg zal een onderdeel zijn van de daar aangelegde algemene be graafplaats. Het gehele terrein blijft eigendom van de gemeente Haarlem, die ook de ex ploitatie voert. Het katholieke gedeel te krügt een eigen toegang, een kapel en een groot kruis, welke door de ge meente zullen worden aangebracht. De katholieken krügen het recht om op dut gedeelte begraven te worden. WONINGINRICHTING BEVERWIJK - (/eapetidV&A8-1230 1345-18- uu/i. <7)uy!c/6jj<i tja \3-uuf Cf&jlcjfei-j Vanmorgen had de 25-jarige veehou der J. M. K. uit Castricum zich voor de Haarlemse Rechtbank te verant woorden wegens meineed, gepleegd tij dens de zitting van de rechtbank op 16 Juni j.l. Verdachte getuigde toen in een zaak die zich afspeelde nabü Heems kerk. Op 5 Maart botste de groentehan delaar G. F. nit Castricum met zqn vrachtauto tegen een cafépui op. Hij had zich zo snel mogelijk van de plaats des onheils verwijderd en werd enige uren daarna gearresteerd. Voordat het ongeluk gebeurde, sprak F. met K., die hem ontmoette en bij de politie de verklaring aflegde, dat de groentehandelaar niet „zuiver" was. Bo vendien zei hij tot de verbalisant, dat de man onder invloed verkeerde, niet in staat was een auto behoorlijk te be sturen en nogal luidruchtig handelde. Tijdens de zitting van 16 Juni echter, toen F. als verdachte terecht stond, zei de jonge veeboer heel andere dingen. „Wat ik de politie heb verteld, is alle gaar onjuist". Vanmorgen bekende verdachte on- BRIEVEN VAN LEZERS, geplaatst in de rubriek „Het hart op de tong" vallen buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Anonieme brieven zullen niet in be handeling worden genomen. Kleinerend Naar aanleiding van het artikel van een onzer verslaggevers over enkele artisten van het Grand Cirque International, dat in onze editie van Zaterdag 16 Juli is geplaatst, schrijft de voorzitter van de Kring Haarlem van de Ned. Kath. Kruideniersbond ons een brief, welke wü hier ver kort laten volgen: „Is het zo geweldig, dat een kruide nier zich ontwikkelt tot circus-artist? Waarom toch altüd dat kleinerend ge- schrijf over de kruidenier? U zoudt de kruideniers in het algemeen en mü als voorzitter van de Kring Haarlem ten zeerste verplichten als u op een duidelijke plaats in uw blad de krui deniers rehabiliteert: De kruidenier var.' onze tüd heeft heus wel wat an ders te doen dan kletsende krenten te wegen. Uw antwoord etc Wij hebben niet willen beweren, dat het iets geweldigs zou zün dat een kruidenier zich ontwikkelt tot circus- artist. Wèl is het iets merkwaardigs en daarom vermeldenswaard. Kleinerend hebben wij niet over de kruideniers willen schrijven. We hebben enkel een algemeen gebruikelijke voorstellings- wüze aangewend om de tegenstelling aan te geven tussen de kruidenier en de circusartist. Wij schreven dan ook: „een toch alleszins achtenswaardig mens als een kruidenier". Wij ontken nen dan ook geenszins de voortreffe lijke kwaliteiten van deze midden stander en onderschatten evenmin de bekwaamheidseisen die tegenwoordig aan hem worden gesteld. REDACTIE waarheid te hebben gesproken als ge tuige. „Waarom deed U dat nu'„ vroeg de president. „Ik kan het mij niet realiseren, ik was erg zenuwachtig, had helemaal geen no tie van rechtszaken en voelde me onze ker". De getuige opperwachtmeester, die de verklaringen in Heemskerk had op genomen, zag de reden van de dwaze daden van K. in de solidariteit, die Heemskerkers eigen is. „Zü beseffen niet, wat de gevolgen van valse verkla ringen kunnen zün en staan enigszins wat betreft de houding tegenover de politie, eze man meende verder, door de waarheid te zeggen zijn klandizie in ge vaar te brengen". Een belangrijke invloed had volgens de Officier van Justitie, de 70-jarige moeder van de verdachte gespeeld. Zü wilde haar jongen van contact met de overheid afhouden en adviseerde hem niets te zeggen. „Overigens", al dus de officier, „schijnen die inboor lingen daar eensgezind te zijn in hun streven de politie om de tuin te lei den". Hij requireerde een gevangenis straf van zes maanden met aftrek van preventieve hechtenis. Mr. A. A. M. Leesberg, pleiter van verdachte, legde de nadruk op de ge ringe intellecetuele capaciteiten van zijn cliënt. „Hij heeft, gelijk zün colle- gas veehandelaren, weinig begrip voor zaken, die buiten zijn normale sfeer lig- „.„tl gen Mr. Leesberg betwistte de opzet van de meineed en verzocht de rechtbank, mede gelet op de moeilijkheden, die K. zal krijgen, wanneer hij nog langer in arrest moet zitten, hem onmiddellijk in vrijheid te stellen. Dit verzoek werd af gewezen. Uitspraak 4 Augustus. (Ongecorrigeerd) „Met deze arrestatie heeft de recher che een goede greep gedaan, want na dat J. C. D. gepakt was, is er een einde gekomen aan een lange reeks van kerk diefstallen", aldus merkte de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank veertien dagen geleden op, toen D., die 26 jaar is en van beroep behanger, te recht stond wegens diefstal van vijftien tasjes van in de katholieke kerken aan de Leidsevaart, de Jansstraat, de Kle verparkweg en het Spaarne, vertoeven de dames. De eis luidde acht maanden. Vanochtend heeft de rechtbank de zaak echter aangehouden voor het inwinnen van een voorlichtingsrapport. B. en W. van Heemstede stellen de gemeenteraad voor over te gaan tot de stichting en inrichting van een open bare kleuterschool op een terrein aan de Franz Schubertlaan. In hun toelich ting zeggen B. en W„ dat het noodzake lijk is, dat er een afzonderlijk gebouw komt voor de thans in de Dreefschool gehuisveste kleuterschool, waardoor het onderwjjs beter tot zijn recht kan komen. By de te stichten kleuterschool kan o.a. een eigen speellokaal ge bouwd worden, terwijl ook over een eigen speelveld met tuintjes moet kun nen worden beschikt. Een terrein voor de te bouwen school is aanwezig aan de westzqde van de Franz Schubert laan ten noorden van het Richard Hol- plein en ten zuiden van de Mahlerlaan. Het terrein, groot ongeveer 1957 m2 is eigendom van de gemeente Heemstede. Een urgentieverklaring voor de bouw van de school is reeds aanwezig en B. en W. hebben aan de architect, de heer P. Koster, verzocht een plan voor een kleuterschool te ontwerpen, terwijl over het schetsplan reeds overleg is gepleegd met de schoolopziener van het kleuteronderwijs in Noordholland. Het plan omvat twee werklokalen met een speellokaal, een kamer voor het hoofd, welke tevens dienst kan doen als dokterskamer, ruimte voor een ma- gazün en keuken, toiletten, gangen, en eên bergschuur met rijwielbergplaats voor het personeel en autopeds voor de kleuters. De bouwkosten, de kosten van toe zicht, van een oliestookverwarming en van de tuinaanleg worden geraamd op 126.922.-. Meubilering, stoffering, vloerbedekking en verlichting vragen 11.237.-, leermiddelen, schoolbehoef- ten en speelwerktuigen 3.041.-. FILMS: CINEMA PALACE: „Rear Window". 18 7 en 9.15 u. FRANS HALS: „Three for the Show". 18 jaar, 7 en 9.15 u. LIDO: „Dit gebeurde op 20 Juli 1944, 14 jaar, 7 en 9.15 u. MINERVA: „The quiet man", 14 jaar, 8.15 u. REMBRANDT: „De aanslag op Hitler". 14 jaar, 7 en 9.15 u. ROXY: „De verlaten wigwam", a. 1., 7 en 9.15 u. STUDIO: „Gek op mannen", a. 1., 7 en 9.15 uur. Donderdag 21 Juli Concertgebouw: Zuiveltentoonstelling. Ge opend van 1922 uur. Wagenweg (t.o. garage „Den Hout"): Grand Cirque International, 8 uur. Grote Kerk: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 2021 u. Vrijdag 22 Juli Concertgebouw: Zuiveltentoonstelling. Ge opend van 1012, 1417 en 1922 uur. Grote Kerk: Carillon-Glockenspiel door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30 12.30 uur. Gisteren zijn mej. Nelis, fröbel-onderwijzeres in de parochie van Sint Jan in Haarlem-Oost, en de heer Nupoort in het huwelijk getreden. Na de H. Mis werd het bruidspaar door tientallen kinderen, die zich voor deze gelegenheid hadden uitgedost met feestmutsen, uitbundig toegejuicht. Voor de tweede keer in dit zomer seizoen is Woensdagavond een concert gegeven in de muziektent in het Bloe mendaalse bos. De bekendmaking hier van kwam door allerlei omstandigheden eerst Dinsdagmiddag af. zodat het op vallend was, dat nog zo'n groot aantal mensen het concert bijwoonde. Dit werd verzorgd door het Bloemendaalse piano- en accordeongezelschap „Accor- dia" onder leiding van de heer Nol Grootegoed. Het concert werd begun stigd door fraai zoel zomerweer. De vijftig volwassenen en ook veel kin deren, die het openingsnummer hoor den. stegen in aantal tot honderd en vijftig toen het concert goed en wel aan de gang was. Marsen, Weense walsen en potpourri's werden in een vlot tempo afgewerkt. Hierin kwam al leen een hiaat toen het begon te sche meren. De schakelkast van het elec- trische licht in de muziektent was afge sloten. De parkwachter, die deze sleu tel in zijn bezit heeft, was met va- cantie de stad uit! Tenslotte moest een afdelingschef van de dienst van Pu blieke Werken uit zijn woning in Aerden- hout worden gehaald om voor licht te zorgen, hetgeen na veel moeite en met medewerking van veel handen einde lijk geschiedde. Toen kon Accordia tot ongeveer kwart voor tien het zomer- openluchtconcert vervolgen. Vüf bussen van Maarse Kroon met on; veer 250 bejaarden uit Bloemendaal vertrokken Dinsdagmorgen van de Beks- laan te Vogelenzang. Het jaarlijks uit stapje, voorbereid door het comité voor de bejaarden voor inwoners der gemeente Bloemendaal van 65 jaar en ouder was daarmee begonnen. Tevoren hadden de bussen een groot aantal ouden van dagen van hun huis of van de verzamelpunten afgehaald. Het eerste doel was Aalsmeer, waar de bloemenveiling werd bezocht. Enkele niet meer zo goed ter been zünde bejaarden werden op de bloemenwagen- tjes rondgereden, wat grote hilariteit ver oorzaakte. ITadat een kopje koffie was gedronken werd koers gezet naar Hilver sum, waar langs verschillende studio's, o.a. die van de K.R.O., werd gereden en tevens langs en door het fraaie raadhuis van Hilversum. In het Groot Kievitsdal te Baarn werd de lunch gebruikt, waarna als eerste doel van de middag het paleis Soestdijk op de agenda stond. Helaas wapperde de standaard niet en de hoop die vele personen koesterden een glimp van Koningin Juliana op te vangen, ging niet in vervulling. De chauffeurs van de bussen toonden zich voortreffeiyke gidsen en via hun microfoon vertelden zy de inzittenden alles van de dorpen waar men doorreed. Het vliegveld Soesterberg. waar een Amerikaanse eenheid straaljagers gesta- tionneerd is, kreeg de volle aandacht en met jeugdig enthousiasme volgde men het dalen en stygen van de snelle vliegtuigen. Het laatste bezoek van de middag gold de pyramide van Ausurlitz. De tempera tuur was Dinsdag niet zo hoog en dus hoefde dr. C. Kroon en een verpleegster van een rusthuis weinig dienst te doen. Donderdag 28 Juli zullen in het Pa tronaatsgebouw twee vermaarde kun stenaars concerteren t.w. Herman Krebbers, vlooi en Marinus Flipse, pia no. Beide kunstenaars kunnen op een zeldzaam voorspoedige carrière terug zien. Zü gaven talrüke concerten in binnen- en buitenland, gezamenlük en als solist. Zü worden beschouwd als te behoren tot de grootste hedendaagse musici. Perfecte techniek natuurlijke muzikaliteit, zin voor klank en kiem en een zuiver begrip kenmerken hun spel. Hun progr. omvat werken van Mo zart (Sonate no. 7 KV 376): Beethoven (Kreuzersonate): Debussy (Sonate in g): Saint-Saëns (Introduction et Rondo Capriccioso) en Ra vei (Tzigane). Dit concert wordt georganiseerd door de Stichting culturele kring 't Helm met medewerking van de Stichting Toming Zandvoort. Ook dit concert belooft een belangrijk evenement te worden. „Touring Zandvoort" houdt Woens dag 27 Juli, 's middags om 2 uur een zandbouwwedstrijd voor kinderen op het strand voor ,,Bad Termes". Tevens wordt dan een jokari-wedstrüd gehou den. Voor deelname aan deze wedstrü- den kan men zich op Maandag en Dins dag aanmelden bij het bureau van „Touring Zandvoort" op het Raadhuis plein.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3