Grotere woningproductie mogelijk Eisenhower tegen Rusland: Fotoverkenningen de lucht dienen landen dan toe te staan vanuit beide Wim van Est bedreigd Belgische katholieken in rouw op nationaal Onafhankelijkheidsfeest Weer dodelijk ongeval op Schoterweg Eega 's der Wies terse staatshoofden toeren over Meer van Genève Op vele plaatsen vlaggen halfstok STAAT KRIJGT OP ONDERWIJS GEBIED TE GROTE INVLOED Schoonvader met bijl schedel ingeslagen Kabelbaan-ongeluk in Oostenrijk Noord-Holland weert zich Leger met VAN RUSSEN NOG GEEN COMMENTAAR Geheimzinnig Hart en ziel Blikseminslag OOK HUN WORDT GEEN RUST GEGUND weer VRIJDAG 22 JULI 1955 79ste JAARGANG No. 26352 r» Voze belofte Alleenrecht „Goedkope" katholiek Ingenieur door militaire auto gegrepen Twee doden, tientallen gewonden o.w. Amster dams gezin STRAND-, BADKLEDING O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF- 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, 2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Onze serie artikelen over de on voldoende woningproductie heeft verschillende reacties gewekt, "te ons aanleiding geven nog eens CP dit onderwerp terug te komen. Waarom", zo werd ons gevraagd, ..kan men in Nederland er niet toe ko teen ondernemende particulieren op grote schaal woningen te laten bouwen haar het voorbeeld van de home-buil- bers in Amerika?, over welk systeem hnlangs in de N.R.C. geschreven is." Home-builders zijn particuliere bou wers, die bungalows bouwen en deze soms zelfs gestoffeerd en gemeubileerd aan gegadigden verkopen. De zaak Wordt daar echt op zijn Amerikaans aangepakt. De bouwers kopen com- P'exen grond, waarop zij wegen aan eggen met electriciteit, waterleiding, Verlichting, enz. en complete wijken yoor meer dan 10.000 inwoners stichten. Uiteraard wordt daarbij grote aandacht geschonken aan standaardisatie, nor malisatie en andere methoden om zo efficient en zo goedkoop mogelijk te bouwen. Men denke ook aan de be sparing op de kosten van architecten eh toezicht. In ons betrekkelijk dicht bevolkte land, dat planologisch geheel in natio nale streek- en gemeentelijke uitbrei- mn8splannen is opgedeeld, is het niet hogelijk om op Amerikaanse wijze een groot complex van woningen en ver- tergende bedrijven uit de grond te stampen. In enkele opzichten is de arbeid van de bouwkas voor Nederlandse gemeen ten te vergelijken met die van de home-builders". Namelijk voor zover zij er naar streeft door het ontwerpen van uniforme typen woningen op de architeetenkosten, en door standaardi satie van de onderdelen en door com binatie van de bouwprojecten op de bouwkosten, te bezuinigen. Deze organi satie moet echter haar activiteit over talrijke gemeenten met een te beperkt bouwvolume verdelen, zodat van haar, tut een oogpunt van kosten besparende rationalisatie, voor onze nationale wo ningproductie geen daverende resulta ten te verwachten zijn. 4i Het grote struikelblok voor aan de Verhoudingen van ons land aangepaste .home-building" is echter het door de Overheid gedrukte huurpeil. In Ameri ka kent men geen beheersing van de huren en derhalve evenmin onrendabe le bouwkosten. De premieregeling voor hb particuliere bouw in ons land houdt ;ekening met de mogelijkheid dat na ^erloop van tijd het huurpeil aan dat ruF bouwkosten zal zijn aangepast. De Jtp spremie voor de woningbouw (wel- 2a, fonds perdu wordt toegekend) do I s nooit de onrendabele top van rr>TY,,Suwkosten grotendeels of geheel wr ze,ren' Vandaar dat de wonin- Lj nI part.cuüere aannemers ge- b0™' aJJf®worden gekocht door personen, die de na uitbetaling der pre mie overblijvende onrendabele top der bouwkosten zelf kunnen financieren. Worden deze woningen in de „vrije sector" (dus zonder, of met halve, rijk=premie) gebouwd, dan is men in de huurbepaling vrij; deze woningen worden dan echter betrokken door per sonen die een veel hogere huur kunnen betalen dan die waarop ons w ste loonpeil is berekend. Het betreft hier een zeer kleine categorie van onze bevolking. Natuurlijk kan de particuliere bouw onder deze omstandigheden geen doorslag-gevende factor zijn bij P lossing van het probleem der woning PrZoUiang het huurprobjeem niet is op gelost, zal het vraagstuk van de P hing der woningproductie moeten den benaderd in de sector van de hmgwetbouw (door gemeenten en hingbouwverenigingen) immers »oor worden geen rijkspremies a fonas Perdu maar jaarlijkse bijdragen uit s rijks kas in het exploitatietekort ver- ^®nd. Deze bijdragen zijn afgestemd "et huidige huurpeil. hj ons verstrekte inlichtingen vj h'ijkt, dat hier nog mogelijkhe- beschikht" hggen om met het thans krachten potentieel aan arbeids kan H=„ ,en materialen méér te berei- wordf tot dusver is geschied. Hierbij „„„„.Vooral gedacht aan de kleinere Hen -ers- In hun bedrijfsvoering wor- CTphrek veelal gehandicapt door het ij aan continuïteit. Voor een he paald woningcomplex beschikken zii over de nodige hulpwerktuigen steiger" materiaal, enz. De goede vlkli'eden on- In aann™s slagen er meestal ook in een team bouwvakarbeiders bijeen te brengen, waarmede zij ver trouwd raken en derhalve tot goede Prestaties kunnen komen. Een econo mische bedrijfsexploitatie eist, dat zij oa het gereed komen van een bouw werk onmiddellijk een ander werk ter hand kunnen nemen. Hierop bestaat evenwel in de meeste gevallen geen tutzicht, zodat zij hun team bouwvak- arbeiders geheel of ten dele moeten ontslaan en hun hulpwerktuigen e.d. gedurende enige tijd buiten gebruik teoeten stellen. Het zal voor een ie der duidelijk zijn, dat daardoor hun be- drijfsonkosten ongunstig worden beïn vloed. Laten we militaire geheimen prijsgeven een persconferentie die na afloop gehou den werd wilden de verslaggevers we ten hoe de Russen hadden gereageerd en wat voor gezichten zjj hadden ge trokken. ,,Zü gaven geen commentaar en luisterden slechts toe", gaf de Ame rikaanse perschef ten antwoord. De feestvreugde, die in Monnikendam woedt, blijkt ook over te slaan op andere plaatsen in Noord-Holland. In Schagen gaat men zes weken lang van de Donderdagse markt een festijn ma ken. Oude folkloristische gebruiken worden weer opgevoerd en inwoners, in West-Friese klederdracht gestoken, jeren boerendansen uit. De markt kooplui verschijnen in blauwe kielen rode zakdoeken om de hals en zwarte klakken op. Links: Int Monnikendam «rerd gisteren een speciale veemarkt gehouden, waarbij het quasi-middel- eeuws toe ging. President Eisenhower heeft gister middag tijdens de bijeenkomst van de regeringsleiders der „Grote Vier" de Russen een opzienbarend voorstel ge daan om te komen tot een uitwisseling van militaire gegevens tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie, als eerste stap in de richting van ontwape ning. Eisenhowers voorstel is tweevou dig: 1. De Verenigde Staten en Rusland dienen elkaar volledige en gedetailleer de gegevens te verstrekken over hun militaire inrichtingen, „blauwdrukken", aldus Eisenhower, van het gehele mili taire apparaat van de ene kant van het land tot de andere. 2. Beide landen dienen elkaar in staat te stellen om vervolgens bij wijze van controle uitgebreide luchtverkenningen boven eikaars gebieden te verrichten. De Verenigde Staten zouden de Russen dan verlof geven met vliegtuigen alle foto's te nemén van militaire terrei nen en inrichtingen in Amerika die zij maar wensen en de gelegenheid geven deze luchtfoto's ter bestudering naar Rusland te brengen. Op hun beurt zou- Koningin Elizabeth van Engeland in specteerde gisteren de „Honourable Artillery Companyin Armory House FinsburyLonden. De manschappen waren gewapend met de traditionele pieken en gekleed, m het uniform van eeuwen her. Bij deze gelegenheid reikte de Koningin aan de Com pany een nieuw vaandel uit ter ver- vnnainq van het oude, dat in 1928 door de Prins van Wales werd aangeboden. den de Russen aan Amerika de zelfde faciliteiten moeten verstrekken. Dit voorstel van Eisenhower zal waarschijnlijk geboekstaafd worden als het belangrijkste van de gehele confe rentie te Genève, alhoewel het vrijwel zeker is dat de Russen er met accoord zullen gaan en hetm ïeoer geval uitgesloten is, dat beide partp en zullen trachten nog op deze con ferentie tot overeenstemming op dit punt te komen. De Russen hebben nog geen commentaar geleverd op het voorstel van de Amerikaanse president. In Westelijke kringen wordt het gezien als een zeer oprechte poging om tot vermindering van de internationale spanning te komen en de wereld te overtuigen van de vreedzame bedoelin gen van de Verenigde Staten. Het Amerikaanse voorstel zal waar schijnlijk onaanvaardbaar voor de Sovjet-Unie zijn, omdat de Russen zich altijd heel geheimzinnig hebben getoond over hun bewapening en ver dere militaire uitrusting. Wanneer het voorstel zou worden uitgevoerd, dan zouden de Amerikanen ongetwijfeld meer onthullingen deelachtig worden dan de Russen, want de contra-spi- onnage van het Westen is er wel van overtuigd, dat communistische agenten in alle delen van de vrije wereld reeds zeer vele waardevolle militaire gegevens voor Moskou heb ben bemachtigd. Eisenhower heeft by het indienen van zijn voorstel laten uitkomen, dat zijn plan bedoeld was als een onmid dellijke practische stap om het onder linge vertrouwen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten te herstellen. De president deed eerst een aantal al gemene uitspraken over de wenselijk heid van ontwapening en de moeilijk heid om een bruikbaar plan te vinden. Ondanks al deze problemen, zo ver klaarde hij, zijn de Verenigde Staten van gevoelen, dat onmiddellijk een be gin moet worden gemaakt. Hü vervolg de met de categorische verklaring, dat de Verenigde Staten „bereid zijn aan een zuiver en betrouwbaar accoord, dat ontwapening mogelijk maakt, deel te nemen". De kern van het vraagstuk was een geschikte inspectie met daar naast een goed werkend rapporterings stelsel. - ,v it H f ua LJm In een reactie van deskundige zijde °P onze artikelen wordt daarom aanbe volen, te bevorderen dat de kleinere bouwondernemers in plaatselijk of re- S'onaal verband gaan samenwerken ter realisering van het toegewezen bouwvo- uhie. Als verwerkelijkbare mogelijkhe- ~en ter betering van de huidige toe tend worden dan opgesomd: T- Huur en doeltreffend gebruik van mechanische hulpmiddelen welke ze"1 kleinere bouwwerken rendabel ïpl1' doch welke de kleinere aanne- kosïs individueel wegens de hoge en niet kunnen aanschaffen; ♦njA^teer doeltreffende (coöperatieve?) °b van bouwmaterialen; lUg" betere werkindeling; en tenslotte, dl vooral Standaardisatie. ben6 ,v°orgenomen bouwwerken in een geina rayon zouden moeten worden ge aventariseerd. Hiervoor zouden uit- teaaw Plannen moeten worden ge- geliiu rnet toepassing van zoveel mo- Voo-t gestandaardiseerde onderdelen, den zou in deze plannen moeten wor de t°PKenomen een aanwijzing omtrent de vni werk te stellen arbeidskrachten, werw'gorde en verdere indeling van het hui de te gebruiken mechanische rtp Pmfddelen, enz. Aan de hand van u Plannen worden voor het als een- a beschouwde regionale project de uwmatenalen besteld (waaronder ook v Ho in de fabriek te vervaar- begrepen de deuren, kozijnen, digen onderdelen a enzJ en d00r sanitair, dakp geleverd via de fabrikant of ™P°"onale handelaar, die plaatselijke of regional materialen voor opslag zorgt en e aflevert volgens het wer n hoeverre deze gedachte ^we^ke perking van de bouwkosten P fd, verwezenlijkt kan worden, bangt zakelijk van plaatselijke of regi omstandigheden af. Wij zouden net juichen, indien een actief gemee:nteo - stuur in deze richting eens een pogm& zou wagen. Daartoe is noodzakelijk een vérgaande bereidheid van de kleinere aannemers om aan de verwezenlijking van een dergelijk schema mede te wer ken. De rijksoverheid zou in dat óp- zich stimulerend kunnen werken door het beschikbaar stellen van extra bouwvolume, opdat een dergelijke proef zou kunnen worden genomen, ook al is het voor de bepaalde gemeente toe gewezen volume al uitgeput. V Tenslotte zouden wij de vraag willen stellen of de verdeling van het bouw volume, zoals die thans geschiedt, wel in alle opzichten ieidt tot benutting van de capaciteit tot het bouwen van woningen. Het bouwvolume voor wonin gen wordt nu van Den Haag uit een- traal geregeld en via Gedeputeerde Sta- ten aan de gemeenten toegewezen waarbij de prognose van de toekomsti ge woningbehoefte een belangrijke rol speelt. Onder de werking van dit sy steem komt het in kleinere gemeenten dikwijls voor, dat een plaatselijke aan nemer de arbeidskrachten heeft en over de materialen kan beschikken om ter plaatse dringend nodige woningen te bouwen, maar daartoe niet kan over gaan, omdat voor de gemeente geen bouwvolume meer beschikbaar is. Het betreft hier dan meestal aannemers, die een kleine, vaste, kern van ar beiders in dienst hebben en houden en die zij bij gebrek aan emplooi in de woningbouw in onderhoudswerk en karweitjes te werk stellen. Hier wordt dar ontegenzeggelijk woningbouw-capa- citeit ongebruikt gelaten. In dergelijke gevallen zou een bijzonder bouwvolume behoren te worden toegekend. De op lossing van het woningprobleem te plattelande en de sanering van daar heersende slechte woningtoestanden zou den daardoor bevorderd worden zonder dat dit gaat ten koste van de bouwbe- drjjvigheid elders. Bjj het ontwerpen van zijn plan, zo zeide Eisenhower, had hij „hart en ziel geraadpleegd voor iets, dat elkeen zou kunnen overtuigen van de grote ernst der Verenigde Staten bij het benaderen van dit ontwapeningsprobleem. Ander zijds wilde hij ook getuigen van de vastbeslotenheid van het Amerikaanse volk om zijn militaire kracht te hand haven en zo nodig te vergroten, zo lang dit noodzakelijk zou zijn voor het verzekeren van de- vrede en het hand haven van de eigen vrijheid. De Amerikaanse president richtte zich in hoofdzaak tot de Sovjet-gedele geerden omdat, naar hij uiteenzette, „onze beide grote landen de erkende bezitters zijn van nieuwe en verschrik kelijke wapens, in hoeveelheden, die in andere landen of wederkerig aanleiding geven tot de vrees over en het ge- y.aar van een verrassende aanval". Vervolgens nam Eisenhower zijn bril at en keek enkele ogenblikken onder doodse stilte de Sovjet-leiders aan. Daar- na zette hij zijn bril weer op en las w ZlJI? vefhlaring verder voor. Aan stelde hij voor, dat de Rus- af etl Amerikaanse afgevaardigden subcommissie van de Verenigde zouden bespre°ken.aPening V°°rstel Juist op het moment dat president Eisenhower gisternamiddag uitge sproken was veroorzaakte bliksemin slag kortsluiting in het Volkenbonds paleis, waardoor alle lichten uitgingen „Maar de spanning in de conferen tiezaal was zo intens", zo vertelde een lid van de Franse delegatie later „dat niemand daar enige aandacht aan besteedde. Premier Faure van Frankrijk ver klaarde te wensen, dat de volkeren van de wereld deze conferentie hadden kunnen bijwonen om naar de stem van Eisenhower te luisteren. „Als dat mogelijk was geweest zouden zij zich de 21ste Juli blijven herinneren als de dae waarop er ie,*s ls veranderd aan het'probleem van de ontwapening". De Britse premier verklaarde, dat Eisen- hower verstrekkende voorstellen aan de orde had gesteld en dat hij diep ge troffen" was door hun zuiverheid. Op In het gehucht Moorveld bij Geulle in Zuid-Limburg, heeft Donderdag de 32- jarige M. N. zijn schoonvader, de 58-ja- rige J. H. de B. met een bijl de schedel ingeslagen. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. De dader, die sedert Mei van dit jaar bij zijn schoonvader inwoonde, heeft zich zelf bij de politie aangemeld. Tussen de beide mannen heerste een min of meer gespannen toe stand. N. scheen een meningsverschil te hebben gehad met zijn vrouw, waarmee de schoonvader zich zou hebben be moeid. Het slachtoffer was vader van drie kinderen. BRUSSEL, hedenmorgen. (Van onze Brusselse co-.respondent) Gisteren was het de Belgische na tionale feestdag en tevens de 125ste verjaardag van 's lands onafhankelijkheid. Voor het katholieke landsgedeelte was het een dag van na tionale rouw. Aan talrijke gebouwen in de hoofdstad, op de kerktorens en aan de gevels van vele huizen in ste den en dorpen van de provincie hingen de vlaggen halfstok. Het comité voor Vrijheid en Democratie had in een op roep tot de bewolking gevraagd op die wijze uitdrukking te geven aan haar verzet tegen de schoolpolitiek van de regering. Het gemeentebestuur van Knrtriik ging nog een stap verder en gelastte eenvoudig alle plechtigheden af die naar aanleiding van de nationale feestdag zouden worden gehouden. Niet ten onrechte bestempelt men in katholieke kringen het schoolontwerp Collard als een ongelukswet die de een heid van België in gevaar brengt Een Vlaamse krant publiceerde dezer dagen een reeks artikelen waarin werd be- toncd dat er v het katholieke geloof en voor het bijzonder onderwijs geen veiligheid meer bestaat in het gecentra liseerd! België. Dat alle katholieke Vla mingen daarom tot plicht hebben de waarden die hun dierbaar zijn, te red den door zich uit te spreken voor een HienJnande structurele hervorming van het Belgisch staatsbestel. Uw corres pondent is de mening toegedaan, dit de verkie 'ngen van 1958 de ka tholieken een meerderheid zullen bezor- wanneer de CVP haar rangen openstelt voor allen die er federalisti- sche plannen op na houden. rr scherp de partijen in de school strijd tegenover elkaar staan is nog eens gebleken Ujdens de nachtzitting waarin de senaat met 91 stemmen het óntwerp-Collard goedkeurde. De GVP-senatoren verlieten even voor de stemming te 3.25 uur de zaal, nadat hun woordvoerder, Struye, had gezegd Hat zii niet wensten mee te werken oon het tot stand komen van een wei Te door een groot deel van de bevolking wordt beschouwd als een aanslag op haar essentiele vrpheden. He loop van het einddebat beloof- He de minister van onderwijs, Collard, h! wet met gematigdheid te zullen toe- nisien De katholieken hechten weinig betekenis aan deze belofte omdat zij er var overtuigd zijn, dat de nieuwe school wet niet in de eerste plaats moet die- ken om het staatsonderwijs te ontwik ken dan wel om het katholiek on- derwjjs te fnuiken. Het ontwerp-CoIlard, dat straks na de ondertekening door de koning wet wordt, vestigt oP het onderwüsgebied een overwicht van de staat zoals dit tot nog toe nooit heeft bestaan. Het be rooft de katholieke kweekscholen van het recht wettelijke diploma's af te le veren. Het schaft voor de provincies en de gemeenten het recht af bijzonde re secundaire onderwijsinrichtingen te erkennen en te subsidiëren. Het brengt de salarissen van de priesters-leraren tot de helft terug. Het ontneemt aan de directies van de katholieke scholen de tuchtmacht over hun lekenpersoneel! Krachtens dit ontwerp zal de staat voorts in de toekomst oordelen of het bestaan van de katholieke scholen ge rechtvaardigd is „door dwingende re> denen van economische of sociale aard.' Met andere woorden: de staat kan prac- tisch over het al of niet voortbestaan van een bijzondere school beslissen, om dat deze school in vele gevallen de volledige afschaffing van de subsidies niet zou overleven. Het wetsontwerp strekt er enerzijds toe de financiële middelen van de bijzondere scholen te beknotten, en anderzijds dit onderwijs te onderwerpen aan discriminatoire maatregelen van morele en juridische aard die de ouders, bezorgd om de toekomst van hun kinderen, moeten aanzetten de voorkeur te geven aan de staatsscholen. De regering heeft haar schoolpoli tiek o.a. verdedigd op grond van het feit dat zij om het staatsonderwijs te kunnen uitbreiden verplicht was de toe lagen aan het katholieke onderwijs in te krimpen teneinde het aldus door de homogene CVP-regering bedreigde even wicht te herstellen. Van katholieke zyde wordt hierop geantwoord met de vraag wat er zou gebeuren indien de katho lieke scholen hun deuren zouden moe ten sluiten. Het antwoord op deze vraag luidt dat de rekening voor de staat wel bijzonder hoog zou oplopen. Weer is het aantal dodelijke onge vallen op de Schoterweg in Haarlem met één gestegen. Gisterenmiddag te gen half drie werd de Haarlemse inge nieur A. Domingo uit de Corn. Lijn- laan door een militaire vrachtauto ge grepen en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Kleverlaan. Daaruit kwam een bestelauto rijden, waarvan de bestuur der de ingenieur, die op zijn bromfiets in de richting van het centrum pas seerde, geen voorrang verleende. De chauffeur reed door en trachtte naar rechts te draaien, waardoor ir Domingo werd gedwongen r.aar links uit te wij ken. Bij deze manoeuvre werd hij ge grepen door een hem achterop rijden de drie-tons millitaire vrachtauto. Ir. Domingo was op slag dood. Ir. Domingo was bedrijfsleider van „Nederland N.V.", fabriek en handels bureau in electrische apparatuur, ge vestigd aan het Donkere Spaarne in Haarlem. Het slachtoffer was vader van twee jonge kinderen. De groene trui, momenteel nog om de schouders van Wim van Est, is in ge vaar. De Belg Ockers en de Spanjaard Poblet, stuk voor stuk betere sprintera dan Van Est, zijn zeer dicth bij de ver overing van het kledingstuk, dat aan de finish in Parijs zijn drager tienduizend gulden op zal brengen. Wagtmans staat derde in het puntenklassement, maar hij is sinds enkele dagen niet in staat om zijn kansen bij de eindsprint goed te verdedigen. Maar er zijn nog meer dingen in de Tour dan een groene trui. Nolten en Hinsen waren gisteren bij de uitlopers. Hinsen viel helaas al gauw terug, maar Nolten eindigde in een groepje renners als zesde ex aequo. Wim van Est hand haafde zijn geringe achterstand op de grote mannen. Onze sportredacteur heeft zich weer beijverd de Tour-zaken haarfijn uit de doeken te doen. Op de sportpagina kunt U hiervoor terecht. Daar kunt U zo U eht nog niet wist ook lezen dat Bobet de Tour nog niet gewonnen heeft De Amsterdammer C. van den Toom, zijn vrouw en hun beide zoons W'ijnant (12) en Peter (9) liggen met vele ande re slachtoffer van een kabelbaan-onge luk in het ziekenhuis van de electri sche centrale bij de Kaprunberg in Oostenrijk. In de gondel bevonden zich op het mo ment van het ongeluk ongeveer 140 per sonen. Tijdens de afdaling, ongeveer 30 meter boven de grond, ontstond plotse ling kortsluiting 'in de leiding, ver moedelijk door blikseminslag. De gon del kwam zo plotseling tot stilstand, dat door de schok 120 van de 140 per sonen over de railing in de diepte schoten ne langs de steile berghelling van 60 graden naar beneden rolden. Twee van de gewonden, een Duitser en een Oostenrijkse, zijn inmiddels overleden. Van den Toom en zijn twee zoons zijn zwaar gewond, mevr. Van den Toom is licht gewond. De toestand van veer tien gewonden is ernstig. De Kaprun is een trekpleister voor toeristen. De berg is 1700 meter hoog. In de kabelbaan hebben toeristen een prachtig uitzicht op het dal van de Salsach en het stuwmeer van de Ka prun. Een leerling van het officieel middel baar onderwjjs b.v. kost aan de staat per jaar 20.720 francs. Een leerling van het katholiek middelbaar onderwijs kostte tijdens de Harmel-wetgeving 7200 francs aan de staat en zal thans de helft minder kosten. Zelfs wanneer de wetgeving-Harmei zou blijven be staan, dan zou de star' 13.520 francs moeten bijpassen telkens wanneer een leerling vai een katholieke naar een staatsschool overging. Indien de 81.815 leerlingen van het katholiek mid delbaar onderwijs naar de staatsscholen zouden worden overgeheveld, zouden de lasten voor de staat dus met meer dan 1 millioen francs *ier jaar verhoogd worden. Tenslotte is de nieuwe schoolwet so ciaal discriminerend omdat de katho lieke ouders met een bescheiden in komen meer schoolgeld moeten betalen dan de burgers van dezelfde categorie die hun kinderen naar een officiële school sturen, in het ol-.cieel middel baar onderwijs bedraagt het gemiddeld jaarlijks schoolgeld thans 500 francs. Op 60.033 leerlingen betaalden er gedu rende het schooljaar 1953-1954 47.068 geen schoolgeld, 250 betaalden 250 frs. en 10.556 betaalden gemiddeld 500 francs. In het katholiek i.»lddelbaar on derwijs bedraagt het gemiddeld jaar lijks schoolgeld 1614 francs. Door de wetgeving-Harmei werden alle ouders met een bescheiden inkomen op gelij ke voet gesteld onverschillig of zij hun kint i ren naar katholieke of officiële scholen stuurden. De aldus toegestane vrijstellingen beliepen nagenoeg 100 millioen francs. De wet Collard schaft deze vrijstellingen practiscn ai. De echtgenotes van president Eisen hower, premier Eden en premier Faure hebben gisteren een boottocht gemaakt op het meer van Genève. Het was prach tig weer. Mevrouw Eden en mevrouw Faure waren de gasten van mevrouw Eisenhower, evenals mevrouw Petitpier- re, de echtgenote van de Zwitserse bondspresident, mevrouw Dulles en nog enkele Amerikaanse dames. De boottocht duurde drie en een half uur. De tocht werd gemaakt in het jacht „l'Elma", een riant jacht, dat me vrouw Eisenhower te leen had gekre gen van Pierre Cartier, een rentenie rende schatrijke Franse diamanthande laar, die met een Amerikaanse is ge trouwd. Cartier, die niet meeging, vertelde, dat de dames een menu geserveerd had den gekregen bestaande uit meloen, koude zalm, forellen uit het meer, ge braden kip en snijbonen, sla, kaas en sorbet. De er bij geschonken wijnen waren een koele „Rose d'Anjou" en champagne van het merk „Moët et Chandon". Eerst zette het jacht koers naar de Franse oever van het meer en daarop stoomde het in de richting van Lau sanne. Een kleine, luidruchtige ar mada van raceboten met fotografen en badgasten volgde. Het jacht voerde de Franse vlag aan de voorsteven ter ere van mevrouw Faure en de Ame rikaanse vlag in het midden. De Zwit serse vlag prijkte aan de achterste ven. De kapitein van het jacht attendeerde de dames op verscheidene fraaie 13de en 16de eeuwse kastelen langs de oever van het meer. Het jacht voer ook langs 1 Hermance, waar het kleine huisje staat waarin Lenin en Trotzky indertijd de Russische revolutie voorbereidden. De veiligheidsvoorzorgen voor me vrouw Eisenhower waren even straf als die voor de Amerikaanse president. Voortdurend waren er op zjjn minst acht leden van de Amerikaanse geheime politie In haar onmiddellijke omgeving. De Zwitserse bondspresident, Max Petitpierre, heeft gisteravond in het neo-Griekse paleis Eynard een diner aangeboden aan de premiers Boelganin, Eden en Faure en hun voornaamste me dewerkers. Madame Petitpierre trad terzelfdertijd in een nabijgelegen villa als gastvrouwe op voor de dames der staatslieden. (U.P.) Advertenwe (Tol Zaterdagavond) Vooral in de nacht veel bewol king met op enkele plaatsen wat motregen, maar morgen overdag voornamelijk in het binnenland ook opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Noord. Onge veer dezelfde temperatur—i. Zon: 4.43-20.47 Maan: 10.08-22.02.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1