Nederlands groene trui in gevaar FRANSE AANVAL MISLUKT Tour-dokter dreigt met aanklacht tegen soigneurs BOBET heeft de Tour nog niet gewonnen Aanval op de Ventoux heeft uitwerking gemist AHABESKE IN PURPER Uitslagen en klassementen Caput wint etappemaar Italianen in voorste gelederen Speedboatraces in Amsterdam Discriminatie bij (sCHEEPVAAKTBERlCmN) X. J VRIJDAG 22 JULI 1955 PAGINA r O Nolten met groep als zesde binnen Europees kampioenschap BARENDREGT AAN DE LEIDING Middellandse Zee-spelen Israël nrag niet deelnemen N.K.S.-zetels in het K.N.V.B.-bestuur DE DOPING IN HET DAGLICHT Slechts seconden hebben geleerd, dan nog is hij in het Nieuw gevecht Australische coureur gedood MARKTBERICHTEN door W. H. VAN EEMLANDT (Van onze sportredacteur) NARBONNE, Donderdagavond. Het offensief van de verenigde Franse strijdmacht is mislukt. Opnieuw heeft ploegleider Marcel Bidot vier van zijn mannen naar voren gestuurd, maar er waren ook vier Italianen, die de strijd aan de kop mede hebben bepaald. Van winst voor de Fransen in het ploegenklassement is weer geen sprake. Dat alles leidde tot een etappe, waarin alle gevechten uiteindelijk de uitwerking hebben gehad van het lood waarmee het spreekwoordelijke oude ijzer moet worden gecamoufleerd. Vijftien man arriveerden het eerst bij de finish. De vier Italianen en de drie Fransen Dotto was teruggeval len in het voorste gelid ten spijt is het een overwinning geworden voor de regionaal Caput, die de Belg De Bruyne het dichtst aan zijn wiel vond. Een woedende De Bruyne overigens. Caput had hem vlak voor de eind streep aan de kleren getrokken. Een protest bij de jury baatte niet. Neder lands vertegenwoordiger in de kopgroep was Jan Nolten. Met Hinsen was hij een van de vluchtelingen, maar de Belgische Nederlander sneuvelde bij de eerste de beste klim. Over Nederland gesproken. De groene trui is in gevaar. Wagtmans heeft er de laatste drie dagen niet één keer voor gestreden. Gelukkig was Wim van Est er nog om dit kledingstuk, dat nu al twaalf van de veertien dagen Nederlands bezit is. over te nemen. Nu echter begint het er bedenkelijk uit te zien. Ockers en Poblet, ras-sprinters van aanleg, hebben de trui binnen hun bereik gekregen. Het verhaal van vandaag, van de etappe van Albi naar Nabonne, van de terugkeer van de karavaan naar de kust van de Middellandse Zee, is gauw verteld. Bijna onmiddellijk na de start, dat wil zeggen dicht bij de finish, want er behoefde deze keer slechts 153 kilo meter te worden afgelegd, ging een groepje van zes man aan de haal. Zes mannen, die voor het algemeen klassement onbelangrijk waren: De Bruyne, Quentin, Barone, Dacquay, Mahe natuurlijk een Franse natio naal en Cohen. Het peleton liet dat groepje rustig gaan. Alleen Bau- vin, die op de Ventoux een bijzonder slechte dag had doorgemaakt en daar door opnieuw naar de achterhoede was verhuisd, vormde een uitzondering. Hij had spijt als geen ander dat hij de aansluiting had gemist. Bauvin waagde de sprong alleen. Eerst toen een wat meer uitgebreide groep net peleton ook ontvluchtte, kreeg Bauvin een kans om mee vooraan te komen. Let wel een kans. Het is er nooit van gekomen. Op de eerste de beste heuvel die in het parcours zat, hij telde nog voor de t.veede categorie, viel Bauvin als eer ste terug in het peleton. Van de ande ren, waaronder naast de Franse natio- nalen Dotto en Forestier, de Italiaan Benedetti en de Nederlanders Nolten en Hinsen, volgden alleen Hinsen en Dacquay dit slechte voorbeeld. Bekijkt ge het groepje vluchtelingen wat nader, dan bemerkt ge hoe fel de Fransen op dat ogenblik in het offen sief waren. Mahe, Dotto en Forestier tegen Benedetti als de enige Italiaan. De opzet was duidelijk. De Fransen hebben in de Alpen op de Ventoux on dervonden dat de Italianen in de ber gen als ploeg oppermachtig zijn. Zij we ten bovendien dat de rit tegen het hor loge gunstig is voor de Italianen. Daar- Nederland en Amsterdam in het bijzonder krijgt 6 en 7 Augustus een evenement, dat tevoren nog nimmer in ons land is gehouden: de Europese Speedboadkampioenschappen. De wed strijden worden gehouden op de Sloter- plas in Amsterdam West, een ideaal wedstrijdterrein, omdat de toeschou wers aan alle zijden een volledig over zicht hebben op de baan. Voor de wedstrijden zijn ruim negen tig inschrijvingen binnengekomen waar van tien uit Nederland. De buitenlan ders komen uit Italië, Zweden, Finland, Frankrijk, België, Engeland, Duitsland en Zwitserland. De vijfde etappe van de Ronde van Kroatië is gewonnen door Janko Ognes- ki (Bulgarije) De Nederlander Schoen maker werd achttiende. (Van or.ze schaakmedewerker) De derde ronde van het candidaten- tournooi van het Nederlands schaak kampioenschap werd gespeeld zonder v. Scheltlnga, wiens wegblijven defini tief is. Barendregt behield de leiding door Visser ln een eindspel te manoeu vreren van paard tegen slechte loper. Aangezien ook nog zijn torens via de 7e rij binnendrongen, won hij spoedig materiaal. Hij won overtuigend. Prins speelde tegen v.d. Wolk zeer onder nemend. In een Siciliaanse verdedi ging rocheerde hij niet maar rukte met de H-pion op om de zwarte koning- stelling uiteen te slaan. Het leverde alles weinig op want v.d. Wolk hield voet bij stuk. De afgebroken stelling is nog steeds in evenwicht. De afgebro ken stelling uit de vorige ronde tegen Scheffer wist Prins remise te maken. Scheffer accepteerde namelijk zonder spelen en zelfs zonder naar de afgege ven zet te informeren een remiseaan bod. Later bleek dat Prins een verlie zende zet had afgegeven. Orbaan, die kennelijk liever met zwart speelt. koo3 ditmaal als wit speler een zuiver Konir.gs-Indische opstelling. Loerend wachtte hij zijn tegenstander, v. 't Hart, af, die tenslotte in tijdnood raak te, enige onnauwkeurigheden beging en verloor. Karper poogde v.d. PoJ onder de voet te lopen, de laatste ver dedigde zich echter rustig. Karper kreeg een stelling vol gaten De stand: 1. dr. J. T. Barendregt 3 punten; 2. C. Orbaan 2 punten en 1 afgebr. partij; 3/4 C. B. van den Berg en P. A. Hoogendoorn ieder 1 y» punt uit 2 partijen; 5/6. dr. ir. J. C. Schef fer en E. van der Wolk ieder 1 punt en 1 afgebr. partij. om probeert ploegleider Bidot vóór de Pyreneeën in zicht zijn een Franse over winning te bewerkstelligen. Zoals ge zegd, het spelletje is deze kepr mis lukt. De Italianen, die tot nu toe niets anders dan defensief werk hebben la ten zien, stuurden meteen de nodige hulptroepen voor Benedetti naar voren, Dat gebeurde na 46 kilometer, toen de klim naar de Lafontasse begon, op het moment dus dat Hinsen, Dacquay en Bauvin terugvielen. Op de top kreeg men zodoende vier groepjes te zien. Vooraan de vijf eer ste vluchtelingen, op één minuut Nolten, Dotto, Forestier, Anzile, Guidici; op 1.15 minuten Ruiz, Impanis, Benedet ti en Coletto en daarachter op 2 minu ten het peleton waarin op Nolten na alle Nederlanders zaten. De eerste drie groepjes smolten samen tot één, zo het hoofdbestanddeel vormend van de kop groep die het eerst Narbonne heeft bereikt. Er kwamen nog enige wijzi gingen. Geminiani was in gezelschap van Caput en ijverig bewaakt door Monti, na 75 kilometer ook aan de haal gegaan. Het drietal kwam, mede dank zij de steun van Dotto, die door zijn ploegleider* was teruggeroepen om Geminiani te helpen, tijdens de laatste afdaling in de etappe ook in de voorste gelederen. Dotto was de pechvogel. Vlak voor het ogenblik dat hij zijn plicht had ge daan, raakte hij even de kluts kwijt in een bocht en tuimelde met fiets en al een klein ravijntje in. Hij was juist tijdig genoeg van de schrik bekomen om met het peleton, dat een achterstand van ruim 6 minuten had, verder te kunnen gaan. Ook Barone viel uit de kopgroep terug. Hij kreeg een lekke band en aangezien hij niet zoals Nol ten in 20 seconden de reparatie had uitgevoerd, verdween hij van het to neel. De eindsprint en de overwinning waren tenslotte voor Caput, want de jury besliste naderhand dat men het pro test van De Bruyne na een minutieus onderzoek had moeten afwijzen. Wel tikte deze zelfde jury Caput op de vingers met een forse boete en een tijd- straf van 10 seconden omdat hij Ge miniani in het vaarwater had gezeten. De sprint om de punten voor de groene trui was het wordt eentonig weer voor Poblet met Ockers opnieuw als tweede. Maar als Ockers voortgaat op de wijze waarop hij nu probeert het groene kledingstuk te veroveren, wordt net een dure trui. De forse duw die Rik van Steenbergen hem gaf ter opvoering van zijn snelheid kostte het tweetal een flinke boete en een waarschuwing. Kolonel Henry d'Hensel, een van de prominente figuren van het Amerikaan se Olympische Comité hee.. gevraagd of de Olympische vlag te Barcelona, waar de Middellandse-Zee-spelen wor den gehouden, halfstok zal worden ge hesen, zulks op grond van et feit dat Israël van deelneming aan die spelen is uitgesloten. Het besluit van Spanje om, onder druk van de Arabische landen, de oor spronkelijk aan Israël gerichte uitnodi ging in te trekken betekent volgens kolonel d'Hensel een belediging van het Olympisch ideaal en brengt de kwes tie van Spanje's deelneming aan de toekomstige Olympische Spelen in het geding. In aansluiting op de verklaring van de heer Van Turnhout in de bonds vergadering van 1 Mei, dat de N. K. S. ook in een bondsbestuur van elf leden aanspraak blijft maken op drie kwali- teits-zetels, welk punt ter nadere be spreking werd aangehouden, deelt het nationaal bestuur en het landelijk be stuur, afdeling voetbal, van de N.K.S. mede, dat de N.K.S. bij de huidige samenstelling van het bondsbestuur in principe aanspraak blijft maken op drie kwaliteitszetels, waarbij de neu trale voorzitterszetel geen kwaliteits zetel is, hetgeen een evenredige ver tegenwoordiging is. Toen de heer Hopster, die een ka tholieke kwaliteitszetel innam, tot voorzitter werd gekozen, is in feite overeengekomen, dat de N.K.S. met twee zetels genoegen zou nemen. In he. belang van de K.N.V.B. nu wil de N.K.S. deze situatie ook in een nieu we constellatie bestendigen. De N.K.S. zal zich, indien en voor zolang een N.K.S.-lid het voorzitterschap bekleedt, met twee kwaliteitszetels, n.l. één uit beide sectiebesturen tevreden kunnen stellen. Zodra het voorzitterschap niet meer door een lid van de N.K.S. wordt waargenomen, dient de derde kwali teitszetel weer voor de N.K.S. te wor den gereserveerd en wel uit het sectie- bestuur amateurvoetbal. (Van onze sportredacteur) NARBONNE, Donderdagavond. Het heeft lang geduurd, maar nu is het toch zover. Men heeft, geschrok- keu door enkele bijzondere flagrante uitingen van de nadelige gevolgen die i het kunstmatig opvoeren van het pres- tatievermogen doorgaans heeft, het stil- zwijgen over de doping gestaakt. Ein- i delijk, eindelijk houdt men nu eens niet alles wat er voorvalt bij deze ver derfelijke praktijken in de Tour de France binnenskamers. En nu het eer ste woord is gezegd, komt er meer los, nu is mep plotseling zelfs al zover, dat de dokter van de Tour heeft ge dreigd een aanklacht wegens poging tot vergiftiging te zullen indienen. Het is bekend, Mallejac, een jonge Bretonse wielrenner, heeft van zijn soig- neur een bakje met vocht waarin op Uitslag veertiende etappe: 1. Caput (lie de France) 4.12.05; 2. De Bruyne (Belg) z.t.; 3. Benedetti (It.) z.t.; 4. Manti (It.) z.t.; 5. Forestier (Fr.) z.t.; 6. ex aequo Geminiani (Fr.), Mahe (Fr.), Impanis (Belg), Ruiz (Sp.), Nolten (Ned.), Coletto (It.), Guidici (It.), Anzile (Noord Oost Centraal) Cohen (Noord Oost Centraal), Quentin (West) allen in dezelfde tijd als de winnaar; 16 Barone (lie de France i 4.17.04; 17. Poblet (Sp.) 2.19.24; 18. Ockers (Belg) z.t. 19. Darrigade (Fr.) z.t.; 20. Ruby (West) z.t.; 21. Van Est (Ned.) z.t.; 23. ex aequo o.a. L. Bobet (Fr.), J. 'Bobet (Fr.), Dotto (Fr.), Gauthier (Fr.), De Groot (Ned.), Hinsen (Ned.), Van Breenen (Ned.), Wagtmans (Ned.) en Astrua (It.) z.t. Algemeen klassement: 1. Rolland (Fr.) 87.24.10; 2. L. Bobet (Fr.) 87.29.03; 3. Fornara (It.) 87.30.28; 4. Brankart (Belg) 87.34.54; 5. Geminia ni (Fr.) 87.36.10; 6. Astrua (It.) 87.36.54; 7. Van Est (Ned.) 87.37.00; 8. Vitetta (Zuid Oost) 87.37.56; 9. Gaul (Gemeng de ploeg) 87.38.10; 10. Close (Belg) 87.42.51; 11. Quentin (West) 87.45.58, 12. Ockers (Belg.) 87.46.15; 13. Mahe (Fr.) 87.46.18; 14. Coletti (It.) 87.57.19, 15. Impanis (Belg) 87.58.50; 16. J. Bo bet (Fr.) 87.59.21; 17. Gelabert (Sp.) schroeiende berg van keistenen heeft Bobet zijn slag willen slaan. Het is ook mogelijk geweest, want Fornara en Astrua en uiteindelijk ook Brankart hebben zijn wiel in het laatste deel van de klim niet kunnen houden. Maar de winst van Bobet op de top werd slechts uitgedrukt in seconden, terwijl een Cop- pi er vele minuten zou hebben gewon nen. In de afdaling verloor Bobet zelfs nog terrein. Zoveel zelfs, dat ploeglei der Bidot naast hem is komen rijden om te vragen of het niet beter was de vlucht van de achtervolgers te staken. Bobet wilde het niet. Hij heeft alles geriskeerd omdat hij onzeker was van zichzelf. Aan de eindstreep in Avignon heeft hij zijn morele nederlaag zelfs erkend. Ondersteund door vier sterke mannen en nadat er enige minuten wa ren verstreken, waarin hij geen woord heeft kunen uitbrengen, heeft Bobet verklaard dat hij ten koste van alles heeft geprobeerd voor zijn achtervol gers te blijven. „Want," zo zei Bobet, „als zij me hadden ingehaald, hadden ze me ook verslagen." Bobet heeft dus dus feitelijk niet gevochten voor de overwinning, hij heeft louter willen voor komen dat Fornara, die toch al een kleine voorsprong op hem had, ook nog de kans kreeg om met de tijdwinst van de bonificatie te gaan strijken. De aan val, die beslissend had moeten zijn, is uitgelopen op een wanhopige verdedi ging. Bobet heeft nu een voorsprong van nog geen anderhalve minuut op Fornara en bijna zes minuten op Brankart. Vanuit deze positie kan hij de Tour de France niet winnen. Na de Pyreneeën immers volgt nog op de op één na laatste dag de tijdrit van Cha- telleraut naar Tours. En Bobet mag de laatste weken al de bochten op dit - stuk weg van 67 kilometer uit zijn hoofd nadeel bij de Italiaan en de Belg. Op papier natuurlijk. De resultaten uit een recent verleden hebben aangetoond dat BOBET is er nog niet,... (Van onze sportredacteur) De Tour de France is nog steeds niet beslist. De Pyreneeën zul len definitief moeten uitwijzen of Louison Bobet momenteel wel de sterk ste is, want in de rit naar de Citadel van Namen, in de twee etappes in de Alpen en op de Ventoux is Bobet er niet in geslaagd zijn tegenstanders de finitief van zich af te schudden. Inte gendeel, Bobet is ondanks zijn over winningen in Namen en Avignon, die hem twee kostbare minuten bonificatie hebben gebracht naast de schamele tijd winst die hij zelf heeft veroverd nog steeds in een positie, waarin een ne derlaag dreigt. De Bobet van 1955 is geen Coppi ot Bartali in zijn beste jaren. Want als de Coppi en de Bartali van destijds zovéél kansen hadden gekregen als Bobet nu heeft gehad, de zaken hadden een heel ander aanzien gekre gen. Trouwens een Coppi zou niet zó gevochten hebben voor de winst van seconden als Bobet heeft gedaan op de Ventoux. Er zijn dagen geweest dat Coppi met veel minder krachtsinspan ningen, dan Bobet nu heeft aangewend, veei meer tijd heeft gewonnen. Coppi deed het ook met veel meer bravour. Zijn aanval was ongenadiger, zelfs met een sterke Bartali als directe tegen stander. Neen, Bobet is nog steeds niet de overtuigende winnaar, al veronder stelt iedereen wel dat hij de gele trui uiteindelijk toch zal dragen in Pa rijs. En dan te bedenken dat Bobet geen tegenstander heeft, die ook maar enigszins vergeleken kan worden met een Bartali Op de Ventoux had de beslissing moe- ui vallen. Op deze in de zomerhitte Fornara, serieus bedreiger? zowel Fornara als Brankart in de indi viduele rit tegen het horloge meer in hun mars hebben dan Bobet. Tussen Chatelleraut en Tours moeten zij in staat zijn om de achterstand, die zij nu hebben, weg te werken. Zij kunnen dan zelfs een voorsprong nemen. Hoe wan kel is de positie van Bobet momenteel dus nog. De conclusie van dit alles? Opnieuw zal er een gevecht moeten losbran den. Opnieuw zal Bobet in de aanval moeten. Het terrein waarop dit zal Pebeuren is bekend. Het zal zijn in de yreneeën. Waarschijnlijk niet in de etappe van Toulouse naar Saint Gau- dens, ook al staan die dag de Aspin en de Peyresourde op het programma. De grote strijd wordt de volgende dag ver wacht. Dan, tussen St. Gaudens en Pau, vindt de gehavende wielerkaravaan zo wel de Tourmalet als de Aubisque op zijn weg. De reuzen van de Pyreneeën zullen allen, Bobet in het bijzonder, veel wijzer moeten maken. En al ver toont de Fransman de sporen van de in voorgaande etappes geleverde in spanningen, al ziet hij momenteel op merkelijk bleek en arriveert hij soms bij de finish als een vermoeid man, terwijl daar op dat ogenblik geen enke le reden voor kan zijn, toch gelooft ie dereen dat Bobet op de dag die over de gele trui van Parijs moet beslissen in staat is om zijn krachten te bundelen en zijn tegenstanders naar een lager plan te verwijzen. Dan zal Bobet de Tour de France inderdaad winnen, dan zal de tijdri^ Fornara en Brankart niet meer kunnen redden. Een nerveuze ka ravaan wacht daarom op de Tourmalet en de Aubisque. 88.04.06; 18. Lauredi (Zuid Oost) 88.07.45; 19. Wagtmans (Ned.) 88.10.04; 20. Ruiz (Sp.) 88.11.25; 32. ex aequo Van Genechten (Belg) en Hinsen (Ned.) 88.38.53; 34. Van Breenen (Ned.) 88.43.33; 35. Nolten (Ned.) 88.44.40; 38. De Groot (Ned.) 88.53.42. Ploegenklassement veertiende etappe: 1. ex. aequo Frankrijk (Forestier, Geminiani, Mahe) 12.36.15; Italië (Be nedetti, Monti, Coletto) z.t.; 3. België (De Bruyne, Impanis, Ockers) 12.43.04; 4. Noord Oost Centraal (Anzile, Cohen, Bauvin). 12.43.34; 5. Ile de France (Ca put, Barone, Dacquay) 12.47.33; 6. ex aequo West (Quentin, Ruby, Colette) 12.50.53; Nederland (Nolten, Van Est, De Groot) z.t.; Spanje (Ruiz, Poblet, Coopany) z.t.; 9. ex aequo gemengde ploeg (Schneider, Gaul, Kemp) 12.58.12; Zuid Oost (Di Caro, Lauredi, A. La- zarides) z.t.; 11. Zwitserland (Hollen- stein, Hubern, Rudolf) 13.07.55. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 259.59.32; 2. Italië 260.52.14; 3. België 261.48.00; 4. Noord Oost Centraal 262.35.21; 5. Nederland 262.36.18; 6 Spanje 263.27.08; 7. Zuid Oost 263.45.17; 8. West 264.29.24; 9. Zwitserland 264.35.49; 10. Gemengde ploeg 265.03.25; 11. Ile de France 265.07.12. Punten klassement: 1. Van Est (Ned.) 248 pnt.; 2. Ockers (Belg) 250 pnt.; 3. Wagtmans (Ned.) 254 pnt.; 4. Poblet (Sp.) 262 pnt.; 5. Bau vin Noord Oost Centraal) 313 pnt.; 6. Rolland (Fr.) 336 pnt.; 7. Schneider (gemengde ploeg) 384 pnt.; 8. Monti (It.); 398 pnt.; 9. Fantini (It.) 430 pnt.; 10. De Bruyne (Belg) 434 pnt.; 11. For nara (It.) 459 pnt.; 12. Lauredi (Zuid- Oost) 470 pnt.; 13. 'nipanis (Belg) en Brankart (Belg.) 473 pnt.; 15. Vitetta Zuid Oost) 481 pnt.; 16. Darrigade (Fr.) 503 pnt.; 17. Astrua (It.) 511 pnt.; 18. Mahe (Fr.) 551 pnt.; 19. Benedetti (It.) 557 pnt.; 20. Hinsen (Ned.) 559 pnt. Klassement grote bergprijs: 1. Gaul (gemengde ploeg) 53 pnt.; 2. L. Bobet (Fr.) 42 pnt.; 3. Gelabert (Sp.) 31 pnt 4. Brankart (Belg) 28 pnt.; 5 Fornara (It.) 24 pnt.; 6. Astrua (It.) 19 pnt.: 7. Scodeller (Noord Oost Cen tras)) 18 ïnt.; 8. ex aequo Coletto (It.) en Nolten (Ned.) 17 pnt.;10. ex aequo Ge miniani (Fr.) en Caput (lie de France) 12 pnt. 12. t>e Bruyne (Belg) 8 pnt.; 13. ex aequo Bauvin (Noord Oost Centraal), Vitetta (Zuid Oost), J. Bobet (Fr.) en Mahe (Fr6 pnt.; 20. ex aeauo Colette (West), Wagtmans (Ned.), Forestier (Fr.) en Darrigade (Fr.) 4 pnt. Meest strijdlustige renner: Cohen (NOC). AAGTEKERK 20 op 700 mijl Z. Cocos Ei). naar Aden. ALBLASSERDIJK 20 van Antw. n. N. Orl. AAGTEDIJK 20 te Galveston. AGAMEMNON 20 te Pto. Cabello. ALPHACCA 20 te Philadelphia. ARENDSDIJK 20 te Boston. ARTEMIS p. 19 Kingston n. Marac. AXELDIJK 20 op 400 mijl NW. Natal n New York. CORYDA 20 op 1300 mijl ZW. Azoren n. Saltend. EEMLAND 19 .te Paranagua. ENA p. 20 Recife n. B. Aire« FALCO p. 19 Betsie n. Chicago. KALABAHI 20 te Menado. LINGE 19 van Monrovia n. Librev. LEKHAVEN 20 van Hamb. n. R'dam. NESTOR p. 20 Westpoint n. Mobile. OBERON 20 op 400 mijl N. Pto. Rico naar Havre. ORESTES 20 op 100 mijl ZW. Azoren n. Antwerpen. PRINS W. v. ORANJE 21 te Plym. verw. PRINS ALEXANDER 20 te R'dam. ROGGEVEEN 20 van Mahe n. Singan. RADJA 20 te Surabaia. ROTULA 23 te Kobe verw. STAD HAARLEM p. 20 Lizard n. Wabana. SALAWATI 20 te Winnebah. SAROENA 19 te Placfju. SINABANG 19 van Jesselton n. Bangk. SCHIE p. 19 Azoren n. Marac. TANKHAVEN II 19 n. Palembang. TITUS 19 te Pozzuoli. TJIBODAS 20 te Makasser. TELAMON 19 van Aruba n. Frt. Llberte. TRAJANUS 19 op 700 m. NO. Dominica. naar Amsterdam. TRITON 21 te Carupano verw. WESTLAND 20 te Hamburg. WONOGIRI 20 te Singapore. ARGOS 20 te Alexandria ABBEKERK 20 van Prt. Said n. Genua. ABBEDIJK 23 te Antwerpen verw. ALGENIB p. 20 Fern. Nor. n. Recife. AMPENAN 20 te Djakarta. AARDIJK p. 20 Bahama n. Antw. ALPHERAT p. 20 La Guaira n. Rio Jan. AVERDIJK 19 op 450 mijl W. Lands End naar New York. ANTONIA 21 te Pladjoe verw. ARIADNE 20 te Rotterdam. AMSTELLAND 20 te Bahia BOREAS 20 te Gibraltar. BENINKUST 20 te Amsterdam. N 555PA- P' 20 Lizard n. Rotterdam. BINTANG 19 te Belawan. BAARN 19 te San Antonio. BORNEO 20 van Prt. Said n. Amst. BRITSUM 19 te Amsterdam. CALTEX LEIDEN p. 20 Malta n. R'dam CALTEX PERNIS p. 20 Malta n. R'dam. CALTEX THE HAGUE p. 20 Ouess. naar Rotterdam. CRADLE OF LIBERTY 20 van Suez n Fahaheel. DIEMERDIJK 20 te Los Angeles. DORDRECHT p. 20 Key West n. Houst. BONGEDIK 20 te Bremen. DUIVENDRECHT 20 te Antwerpen. DELFLAND p. 20 Itajai n. Montevideo. ELSENBURGH p. 20 Ouess. n. Casabl. ondeskundige wijze een hoeveelheid stimulerende middelen was gemengd, meegekregen. Men heeft de knaap naar het ziekenhuis moeten brengen. Alles is gelukkig tamelijk goed afgelopen. Maar de doktoren hebben toch één nacht lang kunstmatig zuurstof moe ten toedienen om Mallejac over de erg ste moeilijkheden heen te helpen. Nu het geval Mallejac bekend is ge worden, omdat het niet meer ver bloemd kon worden, nu men inmid dels heeft ontdekt dat een van de soig neurs van de Franse ploeg, Richardot, dit op zijn geweten heeft, nu ook de doping van Gaul officieus openbaar is geworden omdat diens soigneur naar huis is gestuurd, nu ook is een kamer geheim van de Franse ploeg uitgelekt. Marcel Bidot, de chef d'équipe, vor.d in Monaco in een van de kamers een paar cachets. Het waren beslist geen hoofdpijnpoeders. Heel de Franse ploeg is toen bijeengeroepen, maar iedereen zweeg toen er gevraagd werd van wie de cachets waren. Het is, gezien in het licht van de mate van drogeren, wellicht goed om eens naar het klassement voor de strijd lust te kijken. Want wat ziet men op de lijst met namen van hen die zich in bepaalde etappes bijzonder hebben onderscheiden? Deze lieden hebben de strijd bijna allemaal gestaakt of ver tonen de sporen van de doping. Kübler, Hassenforder, Alomar, Le Ber, Gaul, Stablinski, GeminianiHet klasse ment van de strijdlust had men beter het klassement van de drogue kunnen noemen. i Deze Telefoto uit Narbonne geeft een beeld van de uiterst felle eindsprint. V. I. n. r.: de Italiaan Benedetti, die derde werd; de Belg Fred de Bruyne, die op de tweede plaats eindigde; de Italiaan Monti, die het met een vierde plaats moest stellen; en de met centi meters zegevierende Fransman Caput. De Australische coureur Bill Sleeman is tijdens een wedstrijd op het leven gekomen toen zijn cooper-raceauto te gen een wegverhoging opbotste en om sloeg. De betreffende rit werd gewon nen door de bekende coureur en rally- rijder Ken Wharton, eveneens met een cooper. VEEMARKT DELFT 21 Juli. Aange voerd werden 893 stuks vee. De prijzen waren: weldekoeien f 500700, nuchtere kalveren f 4552, biggen f 3045, loper* f 60100, drachtige zeugen f 225350, wei- delammeren f 7075, magere varkens per kg levend gew. f 1.601.70. EIERMARKT BARNEVELD 21 Juli. Han del kalm. Aanvoer 1.600.000 stuks, prijzen kippeneieren f 13.2513.90, algemene prijs f 13.40 per 100 stuks, kiloprijs f 2.18 (ba sis 61.5 gram), henneneieren f 8.0011.00 per 100 stuks. PLUIMVEEMARKT BARNEVELD 21 Ju li. Aanvoer plm. 60.000 stuks. Handel kalm. Prijzen siachtkippen f 1.60—1.65 per kg, witte kippen f 1.60—1.70 per kg, zware N.H. blauwe kuikens f 2.502.60 per kg, zware witte kuikens f 2.302.40 per kg, andere slachtkuikens f 2.102.30 per kg. KAASMARKT GOUDA 21 Juli. Aange voerd 256 partijen. Notering: eerste kwal. f 2.17—2.24, tweede kw. f 2.07—2.16 extra kw. van f 2.25—2.48. COÖP. EIER VEILING BARNEVELD-EDE 21 Juli. Weekaanvoer ca. 850.000, handel redelijk. Prijzen eieren van 50-60 gram f 10.9613.03, eieren van 60-65 gr. f 13 16 13.75. VARKENSMARKT BARNEVELD 21 Juli. Aanvoer 145 stuks. Handel traag. Prijzen biggen f 40—52 per stuk. Drachtige zeu gen f 240340 per stuk. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.25 vacantieka- lender, 8.30 gram., 8.55 vrouw, 9.00 gym. vrouw, 9.10 kinderen, 9.25 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 continubedrijven, 11.35 Holland Festival 1955: kamerkoor en orgel, 12.00 gram., 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.20 orgel, 13.45 gram., 14.00 sport, 14.15 gram., 14.45 Groningse volksliedjes, 15.10 gram., 15.25 boek, 15.40 vierhandig pianospel, 16.00 caus., 16.15 kamerork., 17.00 weekjourn.. 17.30 gram., 18.00 nieuws, 18.20 gram., 18.40 rhythm, muz., 19.00 kunstoverz. VPRO: 19.30 caus. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 gram., 20.25 hoorspel, 21.10 voordr. 21.40 samenzang, 22.00 soc. comm., 22.15 Weense muz., 22.45 hoorspel, 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.30 gemengd koor, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 huisvrouw, 10.00 kleuters, 10.15 gram.. 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 Musette-ork„ 12.55 zon newijzer, 13.00 nieuws, 13.20 dansmuz., 13.40 lichte muz., 14.00 boek, 14.10 amus.- muz., 14.40 amateurprogr., 15.15 kron. let teren en kunsten, 15.55 gram., 16.00 schoonheid v. Gregoriaans, 16.30 jeugd, 17.00 lichte muz., 17.20 jeugd, 18.00 gram- 18.30 journalistiek overz., 18,25 gram- 18.30 Binnenhof, 18.40 gram., 18.45 rege- ringsuitz., 19.00 nieuws, 19.10 Lichtbak® 19.30 Avondgebed, 19.45 gram., 20.30 f de France. 20.40 act., 20.55 de feml.z man, 21.00 gevar. muz., 21.40 lichte H-t 22.00 caus., 22.15 kamerork. en - 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.zz neme muz., 23.45 gram. NCRV: mWourn^weS^S Instr. ensemble en Sror t^"55 FilmDrogr. 21.05 Ge°J£?e 5 M^rgaret ko~ mem Mij spel. 22.05-22.15 Dagsluiting. ENGELAND. BBC, home service, 330 m: 14 00 gevar. muz., 15.30 ork.conc., 18.30 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.15 dansmuz., 14.00 lichte muz., 17.30 jazzmuz, 1930 ork.conc., 22.20 dansmuz NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 gevar. muz.. 14.00 amus.muz., 15.00 volksliederen, 16.00 gevar. muz., 18.00 vrolijke muz., 22.10 kamermuz., 22.50 amus.muz., 0.15 dans muz., 1.00 jazzmuz., 2.15 gevar. muz DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30 V. d. jeugd. 16.45 In de T.V.-dieren- tuin. 17.00 Opsporingsdienst. 20.00 T.V.- spel. 20.30 Film. 21.00 Gevar. progr 22.00 Rep. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 14.17 ork.conc., 16.55 kamermuz., 18-1S klarinet en piano, 18.30 Amerik muz., 19.00 pianorecital. 20.02 lichte muz., -2.4a recital. BRUSSEL, 324 m: 13.15 muz. almanak, 15.00 Vlaamse liederen, 15.15 accordeon- muz 15.45 accordeonmuz., 16.45 Eng. les. 18.15 volksliedjes, 20.00 lichte muz., 21.15 omr.ork. en soliste. 484 m: 12.15 gevar. muz., 15.00 opera- rnxiz- 16.00 dansmuz., 16.30 lichte muz.. 17.15 lichte muz.. 20.00 lichte muz., 22.15 lichte muz., 23.00 lichte muz. BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse uitz.j 17.00-18.00 V. d. jeugd. 19.00 Test beeld. 19.15 gram. 19.30 Openingsbeeld. 19.31 religieus progr. 20.00 T.V.-nleuws. 20.20 Sportuitz. 20.45 Filmkron. 20.55 Reisroutes. 21.25 De week in beeld. 21.50 vioolrecital. 22.05 Film. 22.25 Dans met de Doormes. 22.45-23.00 Ronde v. Frankrijk BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz. 19.45 Lichte muz. 20.00 Act. 20.10 en 20.15 Journ. 20.40 Gevar. progr. 22.45 Ronde v. Frankrijk. ENGELAND, BBC, European service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws, ork.conc., 18.30 Feiten v. d. dag. Op de planken. (Op 224 en 76 m). 35 De vulpen jachtte over het papier, terwijl Dijkema de eerste routinevragen en -antwoorden opnam. De hoteldirecteur, die kennelijk naar zijn bed verlangde, had een paar maal moeite achter zijn hand een geeuw te onderdrukken. „U hebt persoonlijk de dode in kamer 227 gezien. Bestaat er bij U enige twijfel aan diens identiteit?" „Niet de geringste! 'Ik heb meneer Ferouch vele malen gezien en gesproken en het is mijn stellige overtuiging, dat hij het was, die daar dood in 227 achter de schrijftafel zat." „Vertelt U eens precies, hoe en wanneer U ken nis kreeg van zijn dood." „Het is mijn gewoonte 's avonds na afloop van het diner nog een ronde door het hotel te maken. Daarna sluit ik' de grote kas af en berg ik het geld in mijn brandkast. Ik was juist aan het kasboek be zig, toen Bertha het kamermeisje van de tweede verdieping het kantoor binnenkwam en mij vroeg om even mee naar 227 te gaan. Het zal toen over tienen zijn geweest. Als een rustige oud-gediende als Bertha je doodsbleek een dergelijke vraag stelt, bedenk je je als hoteldirecteur geen ogenblik, maar je gaat met haar mee. Ik liet het kasboek liggen en we lieten ons door de lift naar boven brengen. Ik nam de chef de réception mee om iemand bij de hand te hebben als het nodig mocht zijn. Op de tweede verdieping stuurde ik Bertha weg om haar werk af te maken en opende met de sleutel, die zij mij had gegeven, kamer 227. Voor zij mij ging ha len had het kamermeisje de deur op slot gedaan. De chef en ik begrepen dadelijk wat er gebeurd moest zijn, toen wij dat open op tafel liggende tele gram hadden gelezen. We hebben niets aangeraakt." „En belde U toen dadelijk de Pohtie op „Niet direct, commissaris. IK was eerljjk gezegd een beetje in de war van de schrik- We zitten mid den in de touristendrukte en U begrypt wel dat' een plotseling sterfgeval op een van de kamers een erg onplezierige indruk maakt op vacantiegangers, die voor hun genoegen uit zbn' Het was een opgelegd -geval van zelfmoord...... Daar is niemand anders by betrokken dan de afge storvene zelf, waar of niet? Wij hadden het moeilijk kunnen verhinderen, wat? Na een poosje belde ik mijn huisdokter op en vertelde hem wat er gebeurd was Hij weigerde te komen en bezwoer mij onmid dellijk de politie erbij te halen. Goed...... ik begreep ook wel dat dit zou moeten gebeuren. Maar ik voel de er niets voor om hier een verzameling agenten in uniform in huis te krijgen, dat begrijpt U. Ik besloot dus rechtstreeks de hoofdcommissaris te tele foneren en drong er bij hem op aan elk opzienbarend optreden te vermijden. Hij beloofde mij de zaak door te geven aan de centrale recherche. „Hoe laat telefoneerde U de hoofdcommissaris?" „Het zal kwart voor elf geweest zijn." „U sprak zoëven over een telegram dat U in kamer 227 op tafel zag liggen. Hoe laat is dat ge komen en wie heeft het aan meneer Ferouch afge geven?" „Telegrammen worden door de besteller altijd af gegeven bij de dagportier. Die zorgt ervoor, dat ze naar de kamers van de geadresseerden worden ge bracht. Hierover zal hij zelf U het beste kunnen inlichten. Ik heb hem laten roepen en hij zit bene den te wachten." „Straks zal ik hem horen. Logeerde Ferouch al lang bij U in het hotel?" „Een maand of vierHij was een vaste logé." „Wat was zijn nationaliteit?" „Turks, volgens zijn paspoort." „Kon hij zich verstaanbaar maken?" „Ach, die man was een cosmopoliet. Hij sprak verschillende talen. Maar tegenover het personeel gebruikte hij meestal een ratjetoe van Nederlandse en Franse woorden. Zijn vreemde manier van zich uitdrukken was voor niemand een bezwaar hem te begrijpenWe zitten hier altijd vol vreemdelin gen „Beschrijft U mij de indruk eens, die Ferouch U gaf." „Hij was een internationaal type, zoals ik zei. Een handelsman. Overal vlug thuiszelfverze kerd. Geen schuchter provinciaaltje. Altijd erg ner veus en gauw opgewonden om niets. Overigens zeer gedecideerd in zijn optreden en soms onbeschoft tegen onze mensen. Maar altijd vlug klaar met een fooiook voor kleinigheden. Daarom aanvaardde het personeel zijn kort aangebonden manieren. Hij had altijd veel bezoek en dagelijks veel brieven en telegrammen. Maar hij hield er geen secretaresse op na of iets dergelijks. Hij deed alles alleen af. Zijn bezoekers leken mij zakenmensen, geen vrien den of goede kennissen. En je zag hem nooit met een vrouwhoewel dat natuurlijk niets zegt, want hij was vaak afwezig." „Ging hij veel op reis?" „Dat vertelde hij ons niet. Mijn indruk is, dat hu allerlei korte uitstapjes maakte. Het kwam nogal eens voor dat hij een taxi moest hebben om naar het station te rijden, maar zijn bestemming kenden wij niet. Soms bleef hij enkele dagen weg. Ik hoorde bijvoorbeeld dat hij vandaag juist was teruggeko men na een afwezigheid van een dag of vier. Op dit punt kan de administrateur U beter inlichten." „Had hi) veel omgang met zijn medegasten in het hotel?" „Voor zover ik weet niet. Hij hield zich nogal op een afstand. Hij ontbeet op zijn kamer en in de eetzaal stond hjj er op, dat men hem aan een apart tafeltje bediende. Ook op dit punt kunt U betere inlichtingen krijgen van het personeel." „Hebt U hem vandaag, of liever gisteren, nog ge zien voor hij stierf?" „Neen. Ik hoorde pas dat hij terug was, toen men mij vertelde, dat hij dood op zijn kamer was gevonden." „Dit is voorlopig alles. Wilt U nu de administra teur zenden. Mét het gastenboek van dit jaar...... Enige minuten later zat de chef van de admini stratie in het felle licht van de twee lampen tegen over de commissaris. Hij had een dik, zwart inge bonden register meegebracht. Men kon hem aan zien, dat hij uit zijn eerste slaap gewekt was en ge" haast zijn kleren had aangeschoten. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2