Denkbeelden van ir. De Ranit Verklaring gewenst BOSCH Feestelijke huldiging van het hoofd der school en vier onder wij zeressen Vandaag wordt een brief opgesteld door vier gemeentebesturen ijU4'§4ê J. A. KOK - Kruisstraat 5 - Tel. 18908 - Haarlem J.H.SCHOUS -Oude Groenmarkt 16-14-Tel.11266-Haarlem Gedeputeerde Staten antwoorden commissieleden Oostelijke Rijksweg zelfs nog niet op wegenplan Onaanvaardbaar Meer schade Kleine H. Theresiaschool in Burgemeester deelt mede: Bestemd voor Provinciale Staten van Noord-Holland VERLOREN Colleges van G.S. vergaderden in Haarlem f 7000 verduisterd BESTRIJDT DE RHEI7MA HUISHOUD-KOELKASTEN N. V.Willem van Rijn F. 1375.- Opmerkingen Zonder moeite Renault Frégate Garage Den Hout j VRIJDAG 22 JULI 1955 Brief gaat toch door JUWEELTJES VAN TECHNIEK: Gering stroomverbruik Type 120 S: Type 160 S: pri'$ 895.- Type 210 Sr prij* F. 1165.- Verkrijgbaar bij Voetgangster ernstig gewond Wegenvraagstuk in Bloemendaalse raad Het nuttige werd met het aangename verenigd Vier maanden geëist tegen magazijnbediende SCHRIJFMACH INE UIT KANTOOR GESTOLEN AAMGEHOUDEN WINNAAR K.A.B.- KLAVERJ ASTOURNOOI Examens Handenarbeid Twee ongevallen met bromfietsen 6-pers. sedan geefi 12 maanden garantie Wagenweg 166-168 Slamtosoollecte Ruim 6000 opgehaald DE VERGIFTIGING VAN ZILVER MEEUWEN Haarlemse Dieren bescherming PROVINCIE HOUDT VAST AAN WEG TEN NOORDEN VAN AERDENHOUT De uit de Provinciale Staten benoemde commissie, die het wegenplan van de provincie Noord-Holland zou behandelen, is met een deel van haar taak gereedgeko men. Aan het college van Gedeputeerde Staten heeft zij een aantal vragen gesteld, welke het college thans schrif telijk heeft beantwoord. Uit de vragen blijkt, dat de commissieleden het voorstel bepaald niet als zoete koek hebben geslikt. Het college van G.S. is zeer uitvoerig op de gestelde vragen ingegaan, waardoor vele facetten van het wegenplan, die tot nu toe in duister gehuld waren, veel duidelijker zijn geworden. Uiteraard wer den er de nodige vragen gesteld over de totstandkoming van de Oostelijke Rijksweg. Over deze weg delen G.S. mede, dat een uitdrukkelijk besluit tot aanleg van deze weg nog dient te worden genomen, zodat het nog wel lang zal duren, voor hij gereed zal zijn, al is het over dreven te spreken van vele tientallen jaren. Ook G.S. betreuren het echter, dat de Rijksweg beoosten Haar- Ged. Staten delen in hun beantwoor ding mede, dat de plannen voor de Rijksweg beoosten Haarlem nog in een beginstadium verkeren. Zij spreken thans voor het eerst over de ruilver kaveling in de polder de Velsenbroek, bij de uitvoering waarvan met de Oostelijke weg geen rekening kon wor den gehouden. Het tracé stond en staat nog immers niet vast. In 1954 had het Rijk het voornemen een snelverkeers- weg tussen de tunnel en het Delftplein door deze polder aan te leggen. Op aandrang van G.S. is daarvan afgezien en besloten een snelverkeersweg te ma ken langs het bestaande tracé van de rijksweg. Verder dan bestudering van het vraagstuk betreffende de rijksweg beoosten Haarlem is het Rijk tot nu toe niet gevorderd. Op het rijkswegenplan komt deze weg dan ook nog niet voor. Dat het nog geruime tijd zal duren, voordat de rijksweg beoosten Haarlem gereed zal komen moge blijken uit het feit, dat het Rijk thans een snel verkeersweg wil aanleggen van de Vel- sertunnel naar het Delftplein, alsmede Uit de bereidheid van de minister om een belangrijke bijdrage te geven in de aanlegkosten van de weg ten Wes ten van Haarlem. G.S. menen, dat de westelijke rand weg met het oog op de verkeersveilig heid uit twee gescheiden rijbanen dient te bestaan. Tot hun leedwezen kunnen G.S. de statenleden geen gegevens verschaf fen omtrent de financiële consequenties van het onderhavige project. De motie van de Bloemendaalse ge meenteraad en de nota van de stede- Het besluit van Haarlems B. en W. de voordracht voor de be noeming van een directeur Openbare Werken aan te houdei^den- einde zich nader te kunnen beraden zoals wij gisteren in ons raadsver- slag hebben gemeld is het resultaat hebben gemeld is het resultaat van een unanieme oppositie van 'de raadsleden tegen het feit, dat de voordracht slechts één naam bevatte. Reeds verschillende malen hebben de raadsleden tegen een dergelijke gang van zaken bezwaar gemaakt en dit maal heeft men het been stijf ge houden. De eenhoofdige voordracht heeft democratische bezwaren. De benoe- mer kan niet anders dan de voor dracht aanvaarden of afwijzen. Van keuze in democratische zin is geen sprake. Dat geldt in het algemeen, maar zeker in dit bijzondere geval. Het gold immers een urgente kwes tie. De functie van directeur Open bare Werken is al sedert 1 Mei vacant en reeds geruime tijd voor dien wist men dat de functie zou gaan vaceren. B. en W. hebben niettemin tot deze zomerzitting ge wacht of moeten wachten met het voordragen van hun candidaat. In de toelichting op de voordracht kan men lezen dat een spoedige benoeming van een directeur Openbare Werken noodzakelijk is. Langer uitstel zou de toestand bij het bedrijf nodeloos ver slechteren. De raad blijkt dus met de rug tegen de muur te zijn ge plaatst. Het afstemmen van de can didaat zou de verantwoordelijkheid voor de gevolgen op de schouders van de raad hebben gelegd. B. en W. hebben de raad dus in een dwangpositie gebracht teneinde hun candidaat koste wat kost te doen benoemen. Welke motieven daarbij hebben voorgezeten kan men slechts gissen. Deze zijn onderwerp van be spreking geweest tijdens de besloten zitting. Er schijnen harde woorden gevallen te zijn en zelfs in de boezem van het college van B. en W. moet geen eensgezindheid hebben bestaan inzake deze wijze van voordragen. De raad heeft nu terecht B. en W. gedwongen hun houding te herzien. B. en W. zullen zich opnieuw beraden. Waar het een zo importante benoe ming betreft, zij het te hopen, ,dat het college in zijn geheel aanwezig is bij dat beraad. Uit dit alles moet men op zijn minst constateren, dat B. en W. on tactisch hebben gehandeld door wetende van de oppositie van de raad toch met een eenhoofdige voordracht te komen. Uit het feit, dat de voordracht zo laat is afge komen en dat zij is opgesteld zonder de eenstemmige goedkeuring van het college, zou men geneigd zijn ernstiger tekortkomingen van B. en W. af te leiden. Hierover kan men zich even wel geen oordeel vormen zolang de kwestie nog niet uit de doeken is gedaan. Aangezien door deze gang van zaken het vertrouwen in het college geschokt is, zou het aanbe veling verdienen dit zo spoedig mo gelijk te herstellen door deze affaire verder in de openbaarheid te bren gen. Het is te hopen, dat B. en W. van de gelegenheid gebruik zullen maken zich tijdens de raadsvergade ring van 10 Augustus nader te ver klaren. En dan duidelijk en open hartig en niet tijdens een besloten vergadering. Hoewel de Commissie uit de Prov. Staten van Noord-Holland vrijwel gereed gekomen is met haar werk en haar vragen reeds zijn beant woord door het college van G.S», zal toch de brief, welke door de gemeentebesturen van Haarlem, Heemstede, Zandvoort en Bloemen- daal vandaag zou worden opgesteld, verzonden worden naar de Staten. Men kan het betreuren, dat het schrijven de commissie niet eerder ter kennis is gebracht en dat de vragen door de commissieleden reeds gesteld zijn voor de uiteenzetting van ir. de Ranitz op het Bloemen daalse gemeentehuis. Een algemeen oordeel heeft de commissie echter nog niet uitgesproken en het is te verwachten, dat het schrijven van de vier gemeentebesturen en de uit eenzetting van ir. de Ranitz toch nog effect zullen hebben op de openbare vergadering van Prov. Staten welke op 3 Augustus a.s. wordt gehouden. lem niet klaar zal zijn, wanneer de Velsertunnel in ge bruik wordt genomen. De denkbeelden van de stedebouwkundig adviseur van de gemeente Bloemendaal heeft de technische com missie van de provinciale planologische dienst niet aan vaardbaar geacht. De door hem voorgestelde verbete ring aan de Zandvoorterweg zou in verkeerstechnisch opzicht geen afdoende oplossing vormen. Bovendien, zo zeggen G.S., zal deze weg door de verbeteringen ernstig worden verminkt. Er moet derhalve een nieuwe hoofdverbinding met Zandvoort worden aangelegd. Hoe wel ook de weg ten Noorden van Aerdenhout enig natuurschoon zal verloren doen gaan, zal de schade toch minder zijn dan de door ir. De Ranitz voorgestelde weg ten Zuiden van Aerdenhout, terwijl bovendien de ge steldheid van het terrein benoorden Aerdenhout een in landschappelijk opzicht aanvaardbare oplossing eerder mogelijk maakt. maken weg worden aangepast. Vieze weg zal zeker geen te grote capaciteit krijgen. G.S. overwegen voor de verbetering van de wegen ten Westen van de ma nége in Bentveld verschillende moge lijkheden. Ofwel de Zandvoortselaan kan verbreed worden aan de vrijwel onbebouwde Zuidzijde, ofwel een nieu we weg kan worden aangelegd ten Noorden van de trambaan. Verder zou den een Zuidelijke en een Noordelijke omleidingsweg om de toekomstige be bouwde kom kunnen worden aangelegd. G.S. behandelen voorts nog verschil lende andere facetten van het wegen plan, waarop wij nader hopen terug te komen. bouwkundige adviseur van de gemeen te Bloemendaal hebben G.S. te laat be reikt, zodat grondige overweging van motie en nota vóór de vaststelling van de voordracht niet meer mogelijk was. De door ir. De Ranitz ontworpen Oost- West-verbinding achtte de technische commissie van de provinciale planolo gische dienst niet aanvaardbaar. G. S. blijven ook na hernieuwde bestudering van deze denkbeelden van oordeel, dat sw Zandvoorterweg niet verbeterd kan worden. In verkeerstechnisch opzicht wordt daardoor geen afdoende oplossing verkregen voor het, niet slechts op motie zomerdagen, omvangrijke ver keer naar Zandvoort. Dat verkeer zou bvölgens prognoses in de toekomst nog aanzienlijk toenemen. Indien men zich zou beperken tot verbetering van de Zandvotrterweg, zal reeds spoedig blij ken, dat deze weg ook in zijn verbeterde toestand niet in staat is het verkeer te verwerken. Aanleg van een tweede eweg naar Zandvoort benoorden de Zandvoorterweg zal dan door de inmid dels voortgeschreden bebouwing niet meer mogelijk zijn, ook al zou men er )de hoge kosten voor over hebben. De verbetering van de Zandvoorter weg zal bovendien, zo zeggen G. S., deze fraaie laan ernstig verminken. Ook al zou men de bestaande tram baan voor het rijwiel- en bromfietsver- keer bestemmen, dan zou men nog de weg voor autoverkeer belangrijk moe ten verbreden en aan beide zijden pa rallelwegen moeten aanleggen. Brede stroken van de voortuinen zouden daar aan moeten worden opgeofferd. De streekplancommissie Zuid-Kenne- merland is van oordeel, dat een nieuwe hoofdverbinding met Zandvoort moet worden aangelegd en dat de Zandvoor terweg de hartader moet blijven van de villawijken Aerdenhout en Bentveld. Tegen het door de stedebouwkundige adviseur van Bloemendaal voorgestelde tracé ten Zuiden van de Zandvoorter weg bestaan bij G.S. ernstige bezwaren. Naar hun oordeel zou dat Zuidelijk trace te weinig tegemoetkomen aan de be hoefte van het verkeer, in het bijzon der van dat tussen Amsterdam en Zand voort. Dat verkeer zal zich niet zo ver in Zuidelijke rich'ting laten dwingen, doch grotendeels door Haarlem hGen over de Zandvoorterweg blijven rijden. In de tweede plaats menen G.S., dat het Zuidelijk tracé meer schade aan het natuurschoon zal toebrengen dan het door hen voorgestane tracé benoorden Aerdenhout. Het terrein ten Zuiden van Aerden hout achten G.S. veel gevoeliger voor schade, omdat vooral het weideland schap in de omgeving van Mariënbos onherstelbaar zal worden aangetast. Verder loopt deze weg door het Naal- denveld, langs de Oranjekom, door Leyduin, het Recreatieoord Groenen- dael en Meer en Berg, waarbij tal van vrije kruisingen met spoorlijn en we gen nodig zullen zijn, die het land schap storen. Daarbij zal een belang rijke oppervlakte cultuurgrond ver loren gaan en landerijen in de Haar lemmermeer schadelijk doorsneden worden. Tenslotte achten G.S. het uitgesloten dat binnen een aanvaardbaar tijdsbestek het mogelijk zal zijn om naast de kost bare Westelijke randweg en Rijksweg beoosten Haarlem bovendien nog een 15 km lange Zuidelijke randweg te ma ken. De schade aan het natuurschoon dié het tracé ten Noorden van Aerdenhout ongetwijfeld ook zal teweegbrengen is; zo menen G.S., aanzienlijk minder dan de schade, die het Zuidelijk tracé het natuurschoon zal berokkenen. G.S. de len mede, dat ook de directeur van het bureau van de Rijksdienst voor het Na tionale Plan als zijn mening heeft uit gesproken, dat de oplossing van de ver binding bezuiden Aerdenhout niet ge lukkig is. Hij heeft zijn instemming be tuigd met het door G.S. voorgestane tracé. De beslissing over de weg ten Noor den van Aerdenhout kan niet worden opgeschort in verband met het viaduct, dat de Ned. Spoorwegen ten Noorden van de Zandvoortselaan willen aan brengen. Of het noodzakelijk zal zijn de Von delschool in Aerdenhout af te breken, kan nog niet worden beoordeeld. Het in voorbereiding zijnde uitbreidingsplan rond de Vondelschool kan naar de me ning van G.S. aan het tracé van de te Advertentie IMP. Leverbaar in drie types en well inhoud 120 liter mot 2 bergrekjei, 1 eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deur inhoud 160 liter met 2 bergrekjei. 1 eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deur inhoud 210 liter met 3 bergrekjei, 1 eierrek en 1 botervak aan de binnenkant van de deur HAARLEMM ERWEG 47 5 - AMSTERDAM (W) - TELEFOON 8621 1 (4 LIJNEN) Op de Brouwersbrug te Haarlem vond gistermiddag kwart voor drie een aanrijding plaats, waardoor de 64-ja- rige Haarlemse, mevr. M. v.d. H-L. ernstig werd gewond. Zij keek bij het oversteken niet voldoende uit en een personenauto reed haar aan. Met een zware hersenschudding, diepe hoofd wonden en een gespleten tong moest het slachtoffer naar het Grote Gast huis worden overgebracht. Met veel feestelijkheid en met een hat vol dankbaarheid hebben schoolbe stuur, onderwijzeressen en leerlingen gisteren het 25-jarig bestaan herdacht van de Kleine H. Theresiaschool voor Lager Onderwijs en tevens van de Kleuterschool. Daarmee hield de jubel Ongeveer tweederde van de tijd, dat de gemeenteraad van BIoemendaai gistermiddag in vergadering bijeen was, werd vraagstuk. Dit probleem overheerste^lijkbaar zo datde/aadsleden op keiyk luchtigjes heenstapten over het "voorstel om voor de raadhuisbouw een volledig crediet van f 1.160.000 te verlenen. Er heerste trouwens een echt zomerse sfeer in de zitting van gistermiddag, die o.a. tot Uiting kwam in de gemoedelijke gesprektoon, het ontbreken van vier raadsleden en la but not least in de opmtrkingen van me Viol'w Dalmeyer over de afw g heid van voldoende banken in Bentveld. WPj»rnm De burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller en in het zeer uitvoerig het vraagstuk van de wegenaanleg rofid Haarlem en m bijzonder de ontwikkeling, die zi' voorgedaan. Hij deelde mede, da door de gemeentebesturen van B voort, waarin het gezamenlijk st: kennis zou worden gebracht van zeer uitvoerig het vraagstuH van uc vergadering had bijzonder de ontwikkeling, die zich daarin sinds de Iaat ongesteld voorgedaan. Hij deelde mede, dat vandaag een brief zoÖ w°rde" door de gemeentebesturen van Bloemendaal, Haarlem, Hee.^tede enA voort, waarin het gezamenlijk standpunt zou worden uiteen gl? H d kennis zm. wnrrten «bracht van Provinciale Staten van Noortotjoliana. De burgemeester gaf de raad een overzicht van de besprekingen, die sedert de laatste raadsvergadering wa ren gehouden en van de resultaten daar- van. De plannen schijnen zich thans in een bijzonder dynamisch stadium te bevinden en daarom achtte de burge meester het van groot belang, dat de betrokken gemeentebesturen met één gezamenlijk standpunt omtrent de vraagstukken naar buiten zouden kun nen treden. Als leidraad voor zijn toe lichting gebruikte de burgemeester de motie, die in de Haarlemse raadsver gadering van 11 Juli met algemene stemmen was aangenomen. In dezelfde geest zou de brief worden opgesteld, die bestemd is voor de Provinciale Staten. Op voorstel van mr. de Jong Schouwenburg (Prot. Chr.) werd het Bloemendaals gemeentebestuur na des burgemeesters toelichting gemachtigd zijn medewerking aan de brief te ver lenen en uitgenodigd hem op de meest geëigende wijze ter kennis van de autoriteiten te brengen. Blijkens het voorstel van G. S. heeft men de aanvankelijke plannen, die met betrekking tot de wegen rond Haarlem zouden bestaar. grotendeels losgelaten. Zo bleek o.a., dat men De Zilk niet langer >.ilde aanhouden als ontmoe tingspunt tussen Noord- en Zuid-Hol land. Uit een boekje van de provin ciale planologische dienst van Zuid- Holland had de burgemeester integen deel opgemaakt, dat men de Noord- Zuidverbinding veel Oostelijker wilde doortrekken, namelijk met een grote bocht Oostwaarts via de Centenbrug te Vogelenzang en verder naar het Zuiden in de 'richting van Delft. Met deze weg zou weinig natuurschoon worden aangetast. De gemeenten Bloemendaal, Haarlem, Zandvoort en ook Heemstede kon den zich met dit tracé vereni gen. Maar feitelijk stond er over deze verbinding nog weinig vast. G. S. wil den de weg op het provinciaal beheers plan plaatsen en alleen bevorderen, dat voor Rijksrekening het tracé vanaf de Zijlweg naar het Zuiden, en ongeveer 150 meter boven het station Heemstede afbuigend naar het Oosten, zou worden aangelegd. Toen de burgemeester sprak over de kruising met de Julianalaan, merkte wethouder Van Geluk op, dat hij tegen een ongelijkvloerse kruising was, waardoor immers aan het snel verkeer wordt tegemoetgekomen en het gevaar voor voetgangers nog wordt vergroot. De burgemeester benadrukte in zijn uiteenzetting verschillende malen de betekenis, die er zijns inziens gehecht moet worden aan 't innemen van een zelfde standpunt door de betrokken ge meentebesturen. Bloemendaal, Haar lem en Zandvoort waren het vrijwel ge heel met elkaar eens, voor Heemstede bestond het grootste bezwaar in een goede oplossing van het knooppunt bij het station aldaar. Het gevaar bestaat namelijk, dat van de winkelwijk aan de Zandvoortselaan een soort eilandje gemaakt wordt bij verwezenlijking van de Noord-Zuidverbinding. Dr. Peereboom Voller deelde mede, dat door de dienst Publieke Werken van Bloemendaal een plan gemaakt was voor een verbetering van de Zandvoort selaan. Het is namelijk mogelijk om links van de Haringbuis, dus bij de Viersprong in Aerdenhout, een weg aan te leggen door het zich aldaar bevinden de land in de richting van het te vor men kruispunt nabij het station van Heemstede. De burgemeester vond het- ™<*ar raadselachtig, waarom er een weg^.ten Noorden van Aerdenhout moest wordeMJ aangelegd, Als gebleken is, dat de Zand voorterweg zelfs op de drukste Zondag aan redelijke eisen voldoet. Mr. de Jong Schouwenburg had na het betoog van de burgemeester nog enkele opmerkingen. Hij achtte het ge vaarlijk, dat de weg ten Noorden van Aerdenhout op het beheersplan gezet was. Wat eenmaal op het beheersplan staat wordt er niet gemakkelijk van verwijderd en hij hoopte dan ook dat het gemeentebestuur zich hieromtrent niet in slaap zou laten sussen. Op de vraag van mr De Jong Schouwenburg, in hoeverre de stedebouwkundig advi seur van Bloemendaal, ir. J. de Ranitz, in de andere betrokken gemeenten aan vaardbaar is, antwoordde de burge meester, dat de andere gemeentebestu ren zich volledig achter de plannen van ir De Ranitz gesteld hadden. Hij deelde bovendien mede, dat de 20 commissie leden uit de Provinciale Staten, die tot taak hebben zich met het wegenvraag- stuk bezig te houden, door het gemeen tebestuur van Bloemendaal waren nite-enodigd een uiteenzetting bij te wonen die ir. De Ranitz voor hen zou houden op het gemeentehuis. De com missieleden zouden tevens in de ge legenheid gesteld worden de wegen en de terreinen waarop de wegen waren geprojecteerd, in ogenschouw te nemen. On voorstel van mr. De Jong Schou wenburg werd het gemeen'ebestuur daarna gemachtigd mee te werken aan de redactie van de brief, die namens de vier betrokken gemeentebesturen naar de Staten van Noord-Holland zal worden verzonden. Mr. de Jong drong er wel op aan, dat de raad bij voort during op de hoogte wordt gehouden van de ontwikkeling in deze kwestie. De overige agendapunten werden zonder noemenswaardige opmerkingen weggehamerd. Ook het voorstel tot cre- dietverlening voor de bouw van het raadhuis gleed er zonder moeite door. Maar ir. Tirion en mr. Vliegen waren dan ook afwezigMevrouw Dalmeijer (PvdA) merkte bij een voorstel tot ver lening van een studievoorschot op, dat het beter ware een fonds te vormen, waaruit deze toelagen konden worden verstrekt inplaats van geval voor ge val te behandelen. Zij kon met haar suggestie echter niet de instemming van de overige raadsleden verwerven, die opmerkten, dat de raad zelf inder tijd tot deze gang van zaken besloten had. Mevrouw Poulus (WD) vroeg naar aanleiding van het voorstel om grond aan te kopen ten behoeve van de St. Josephschool, of er nog iets gedaan wérd aan de restauratie van het Bis- pinckhuis. De burgemeester zegde toe te zijner tijd gaarne deze kwestie aan Monumentenzorg voor te leggen. Bij de rondvraag bracht mr. De Jong Schouwenburg het op te richten culturele centrum in Bloemendaal ter sprake. Er wordt op een dergelijk gebouw met smart gewacht en hij vroeg het college, of er nog enige activiteit op dit gebied wordt ontwik keld. De burgemeester zette uiteen, dat het gemeentebestuur er geen di recte bemoeienis mee heeft, omdat het particulier initiatief zich moet kunnen ontwikkelen. De zaak sluimerde ech ter bepaald niet. niet op, want het hoofd der school, me j. J. M. Heuvel, was gisteren even eens 25 jaar als zodang werkzaam, ter wijl bovendien nog vier onderwijzeres sen eveneens haar zilveren feest vier den. Ook herdacht mej. Heuvel de dag waarop zijn voor 40 jaar hij het onder wijs kwam. Het was dan ook een groots jubilee, dat in Haarlem-Oost op groot se wijze gevierd is. 's Morgens werd in de parochiekerk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedragen door pastoor H. W. van Schie met assistentie van de kapelaans H. v.' d. Plas en E. Duym. In het pa rochiehuis werden de leerlingen van de lagere school onthaald op een gooche laarsvoorstelling, terwijl de kleuters naar de poppenkast mochten kijken. Het schoolbestuur had voor ieder der kïn- derenm voor een tractatie gezorgd. In de namiddag werd in de feestelijk versierde gymnastiekzaal een .receptie gehouden, die bijzonder druk werd be zocht. Namens het schoolbestuur open de pastoor Van Schie de rij van spre- kerse en herinnerde daarbij aan de fees telijke veertien dagen, die juist voorbij zijn en tijdens welke de kinderen heb- benn kunnen delen in het feest. Hij stond stil bij de nagedachtenis van de pastoors van de pastoors Boogmans en Jonge jan, die hun beste krachten heb ben gewijd aan de school. Pastoor aVn Schie liet zij blik dwalen over de 25 jaar schoolgeschiedenis en herinnerde aan het leven en het voorbeeld van de Kleine H. Theresia, de patrones der school. Zich richtend tot de jubilares- sen dankte mij mej. Heuvel en haar collega's namens het schoolbestuur voor het belangerijke en vele werk dat zij hebben verzet. Ttenslotte overhandig, de hij ieder van haar een enveloppe met inhoud. Als bisschoppelijk inspecteur voerde vervolgens kapelaan v. d. Plas het woord. Hij noemde een school een zegen voor een wijk, die in staat is zegenrijke invloed ten goede uit te te oefenen. Haarlem-Oost heeft dat be wezen. Er wordt daar meer gedaan dan het strikt noodzakelijke en de leerkrachten hebben zichzelf geen ge makkelijke taak gesteld. Geen wonder dus, dat de Bisschop zicch zeer tevre den heeft getoond met het katholiek onderwijs in Haarlem-Oost. Het spreekt dat deze woorden met applaus ont vangen werden. -v Tal van sprekers en spreeksters wis- seicÜn daarop elkaar af, ieder op eigen wiize SP Jof zingend van de jubileren- de school haar zilveren leerkrach ten Het war^n woorden van hulde en dank, waarin). 0°k het schoolbestuur werd betrokken- FraaM werden tegelijkertijd overhandigd, o.a. een H. HartbeC Van de vele sPrcN.rSBee/Broeder- mej. Teeuwen, juffrouA**e|[ ®„niten overste en mej.C ,C. c\ fi usschoo]' dhr. Peters namens de Augw* J mevr. T. Duits—Oort nam«?L leerlingen, terwijl de heer J. heer zich in het bijzonder richtte totVholen Stolwijk, die zoveel voor de heeft gedaan. j,et Jufr. Heuvel nam tenslotte zei* woor om iedereen hartelijk dank te gen voor de vele goede woorden e: prachtige cadeaux, haar en haar collei jubilaressen toebedeeld. Na afloop het officiële gedeelte was er ouders, oud-leerlingen en andere belang stellenden gelegenheid tot gelukwens. Advertentie is Uw kans in de Rheuma-actie nog niet! Vraagt Uw winkelier om Ver rassingscouvert jes Ggk. Min. van Just. 22-ll-'54 LO 520/052 zeg- Donderdag vergaderden de vertegen woordigers van de colleges van Gede puteerde Staten van ons land in Haar lem. 's Middags maakte het gezelschap onder leiding van het lid van Gedepu teerde Staten, de heer L. Bouwman, 'n excursie door Zuid-Kennemerland. Na een bezoek aan de Kennemer Duinen en de ere-begraafplaats werd de reis naar Zandvoort voortgezet. Daar voeg de de Zandvoortse gemeente-secretaris zich bij de gasten voor het dienen van voorlichting omtrent de wederopbouw 1 en de bestuursproblemen van Zand voort. Het auto-circuit werd bereden waarbij de directeur, de heer Hugen- holtz, enige toelichting gaf. Na een rit langs de boulevard werd bij de wa tertoren uitgestapt. In de bovenste eta ge werd mede door de heer Hobé, ambtenaar voor de herverkaveling, aan de hand van kaarten en foto's een over zicht verstrekt van de sloping en de wederopbouw van Zandvoort. Na de thee gebruikt te hebben in hotel Bou- wes, keerden de gasten zeer voldaan naar de provinciale hoofdsteden van ons land terug. Vier maanden gevangenisstraf met aftrek eiste gisteren de Officier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank tegen een 20-jarige magazijnbediende die terecht stond wegens verduistering in dienstbetrekking. Op 13 Mei jJ. moest de jongeman voor zijn patroon ƒ7000 naar de giro brengen. Zijn baas had zelf geen tijd en omdat hij al ongeveer drie jaar aan de zaak verbonden was, kon de opdracht Rem wel toevertrouwd worden. Inplaats van naar de giro ging ver dachte naar Utrecht, met het geld. Hij stak zich daar in de nieuwe kleren en werd weldra gearresteerd vanwege zijn nogal vreemde handelingen. Hij had toen nog 6200,- over. Bij het verhoor tijdens de zitting bleek, dat de jongen onenigheid had gekregen met zijn moe der en daarom was weggegaan. De officier van Justitie, mr. R.W.F. van der Valk Bouman, herinnerde aan het feit dat verdachte nog ter beschik king staat van een vonnis van de kin derrechter. „In eerste instantie moet hij dan ook terug naar een opvoedingsgesticht". Hij requireerde vier maanden gevangenis straf met aftrek van preventieve hech tenis. De verdediger, mr. S. Swaab ver zocht de Rechtbank een gecombineer de gevangenisstraf op te leggen. De 22-jarige J. B. en de 28-jarige C. H., beiden los-arbeiders te Haar lem, hebben bekend in de nacht van 27 op 28 Augustus 1954 een inbraak te hebben gepleegd, die hun een schrijf machine opleverde. Zij wisten uit een kantoor aan de Leidsevaart een brand kast naar buiten te slepen, maar slaag den er niet in het slot te forceren. Daarom namen zij genoegen met een schrijfmachine. Gistermiddag is in een kledingma gazijn aan de Anegang te Haarlem mevr. M. v. V. aangehouden, die er van verdacht wordt een japon ter waar de van ongeveer tien gulden te hebben ontvreemd. Tegen haar is proces-ver baal opgemaakt. Advertentie EUROPE'S FAVOURITE AIRLINE Vlieg per BEA naar LONDEN. Per VISCOUNT met zqo 4 mecbtige turbo-prop Rolls Royce motoren. De BEA brengt U ook tot in de verste boeken van Schotland en Noord Ierland. Inlichtingen en boekingen bij Uur Reisbureau of bij de BEA, Leidsepleiu 29, Amsterdam-C. TeL 64648. In het deze week geëindigde klaver- jastournooi van de klaverjasclub ,,St. Jan", is de wisselbeker gewonnen door de heer Frans Assendelft, die het hoogst aantal punten behaalde. De beker was beschikbaar gesteld door het bestuur van de Kring Oost van de Haarlemse K.A.B. De voorzitter heeft de overwin- ningstrophee met een toepasselijk woord overhandigd. Geslaagd de heren: B. S. Nurdin, P. Bijlsma, J. J. A. Wennink, R. Brugge- man, G. de Bruin, F. Bol, W. C. Nielsen, R. Zaal, C. P. de Jonge, J. B. Wiertsema, A. M. B. Gerrits, W. J. J. Gallee, H. P. Franse, B. Folkertsma. Afgewezen: 11. BRITISH EUROPEAN AIRWAYS Om een uur gistermiddag vond op de hoek Gen. Cronjéstraat-Kloosterstr. een aanrijding plaats tussen een brom fietser en een motorrijder. De laatste moest, rijdende in de richting Noord, uitwijken voor een fiets en botste toen tegen een bromfiets, waarvan de be stuurder naar de Schoterweg ging. Bei den kwamen te vallen. De 26-jarige bromfietser, R. R. uit Haarlem, liep een lichte hersenschudding en hoofd wonden op. De politie verzoekt getui gen zich te melden aan het bureau. Vier uur later was er weer een brom fiets betrokken bij een ongeval. Nu verleende de brommer geen voorrang aan een vrachtauto op het kruispunt KritzingerstraatDr. - Leydsstraat. Het rijwiel smakte tegen de grond en het slachtoffer, de 36-jarige Haarlemse tim merman M. B., werd met zeer ernstige verwondingen aan het hoofd naar het ziekenhuis ,,St. Joannes de Deo" ver voerd. Advertentie Advertentie Prijzen in diverse uitvoeringen van 7500.— tot 8875.—. Telef. 12138 en 15056 Naar wij vernemen, heeft de onlangs I gehouden lijst-, straat en buscollecte ten bate van Herwonnen Levenskracht en Santos in totaal een bedrag van 6.256.87 opgebracht. Dit betekent, dat ruim 800. méér is opgehaald dan ver leden jaar. De Vereniging tegen het mishandelen I van dieren voor Haarlem en omstreken heeft een schrijven gezonden aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarin geprotes- teerd wordt tegen de vernietiging van zilvermeeuwen door middel van vergif- I tiging. In het protest wordt o.m. gezegd: „De genomen maatregel leidt tot de in consequentie, dat, terwijl enerzijds de jeugd wordt bijgebracht het beginsel „hebt eerbied voor alles wat leeft en bloeit", anderzijds nu op grote schaal van overheidswege vogels worden ver- i nietigd. Al even inconsequent schijnt I het, dat de overheid vogels doet ver giftigen, die gedurende de winter door de dierenvrienden met voedsel in het leven zijn gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3