Verkiezingen in Indonesië COMMUNISTISCHE partij is het meest actief Overleg regering-Stichting van de Arbeid Tussen neus en lippen Lissf rr rffrjsxzsxsfst Kosters uit het bisdom Haarlem bijeen in Heemstede VefdzcJe Seminarie-onderwijs krijgt nog nagenoeg geen overheidssteun Wmm Oud-strijder voor Bello H r 29 September en 15 December: 35 millioen stemgerechtigden Veel analfabeten Val Indonesische kabinet wel zeker Gedecentraliseerd Standpunten der organisaties nader uiteengezet Belangstelling in bisdom groeit Beeldenstormster ageert thans tegen Heiligdomsvaart BUMA contra geheime zenders G. J. J. Kaptein Soekarno: Kalm aan doen met revoluties Het probleem van lonen en prijzen Mgr» Baeten spreekt op Ypelaar Boete van f 1200 wegens inbreuk op auteursrecht VRIJDAG 22 JULI 1955 PAGINA Ivan de Kologriwof S.J. overleden Overleg K.L.M. met „Air Ceylon1" Nederlandse hulp gevraagd Verzending van zeepost Nlieuwe actie van Kath. Thuisfront: 08.14 Schilderij voor de universiteit van Leiden PASTILLES Partijbestuur K.V.P. in Dr. Schaepmanhuis Lieo Veirwoerd oveirledien SHEAFFER5 voor Dreigbrieven houden stad in alarmtoestand Concept CA.O. grafisch bedrijf aanvaard Bestuur Zuidelijke IJsselmeerpolders (Van onze correspondent in Indonesië) Terwijl de tegenstellingen tussen regering en oppositie zich in Indonesië al meer toespitsen komt de datum, waarop ae eerste algemene ver kiezingen gehouden zullen worden, steeds dichterbij. Er zullen twee Verkiezingen plaatsvinden: op 29 September voor het parlement (te ver gelijken met de Tweede Kamer) en op 15 December voor de constituante (te vergelijken met de Eerste Kamer). Dit zijn althans de data, die de Indo nesische regering thans als richtdata aanhoudt, en men schijnt er ernstig naar te streven de reeds zovaak uitgestelde verkiezingen niet wederom uit te stellen. Voor iedereen is het dan ook wel duidelijk, dat alleen door het houden van verkiezingen in Indonesië de stabilisatie teweeg gebracht kan tvorden, die het land zo dringend nodig heeft. Op het ogenblik worden de onderlinge tegenstellingen al groter en nemen de binnenlandse moeilijk heden, zowel wat betreft de veiligheid als wat betreft de welvaart der be volking, steeds toe. Na de verkiezingen, indien deze althans tot gevolg heb ben dat de groep die dan de regering in handen krijgt een stabiele meer derheid heeft, mag men verwachten dat Indonesië een vastere koers zal gaan varen dan het tot nu toe gedaan heeft. De grote verschillen tussen de par tijen, die thans in de regering verte genwoordigd zijn, maken wederzijds schipperen voortdurend noodzakelijk vil men niet dat de oppositie, die in het huidige voorlopige parlement slechts een kleine minderheid heeft, deze kan doen verkeren in een meerderheid. Na de verkiezingen zal men echter naar alle waarschijnlijkheid wel tot een op «en degelijkere basis berustende rege ring kunnen komen. Herhaaldelijk zijn de verkiezingen reeds uitgesteld. In 1951 stelde de toenmalige regering reeds een ont werp op voor een kieswet, dat echter door het parlement verworpen werd. De kieswet, volgens welke thans ge stemd zal worden, werd in 1953 door het parlement aangenomen. Het gro te verschil met het oude ontwerp is dat thans rechtstreeks gekozen zal worden, terwijl volgens het oude plan getrapte verkiezingen zouden plaats vinden. Ook nadat de kieswet er was verliep hog niet alles even vlot. Het werd eind «53 voor de centrale commissie voor 5® regeling van de verkiezingen door ?,e regering was gevormd en begin 1954 „Qr ook de regionale subcommissies o?v°rmd waren. Daarop begon echter VL i April de belangrijkste fase der J ^bereidingen: die van de registratie "er kiezers. In het totaal werden op bevolking van 80.000.000 zielen iSD.uuu.ooo adspirant-kiezers geregis treerd, wat gezien het grote aantal analfabeten veel geacht moet worden. Het is echter nog niet gezegd, dat al deze mensen ook werkelijk zullen stem men want er bestaat geen stemplicht maar alleen stemrecht De analfabeten maakten het ook nood zakelijk dat een kiessysteem werd ge- Vonden, dat het ook hun 10,I maken te stemmen. Men vond dit in het Vaststellen van kiessymbolen. In het ^teren heeft minister-president Ah aan °amidjojo een bezoek gebracht B«t t^lc6"president Hatta> om rapport ge,, j, hengen over besprekingen tus- en kabinet en de regeringsfracties, meent men 511 P°litieke toingen kabinet"""" °m on*sla8,iame van ke* 6 bespreken. nart1bLaantal leiders van regerings menu? Waaronder de P.N.I. en de sa- wal wl kpnde partijen, menen dat de v?? "et kabinet thans vrijwel ze- 5f; In het algemeen geven zij toe E?Lh e P°smgen om het kabinet te handhaven vergeefs zijn gebleken. De kans, dat de regering zichzelf te* brengtf het LwtL8^? geacht- Zelfs al zou et kabinet het vertrouwen van het C'emeut krijgen, dan nog zou de westie van het leger niet opgelost J? e" zou alleen het conflict zijn uit- fnitj in het parlement. Hierdoor u ae situatie, die thans naar veler nmS als explosief gekenschetst kan mn ï-' nog verwarder worden. De »!,I?1Jkheid van een vertrouwensvo tum wordt overigens betwijfeld. Onlangs is te Rome overleden pater inoA de Kologriwof S.J. Geboren in ifi. St. Petersburg uit een oud Rus- ^ph-orthodox adellijk geslacht, stu- v.p®r?f hij aldaar de rechten, zich voor- vaie en(fa voor de diplomatieke loop- sa??' £ij trad in dienst bij het Lijf- eer??'Huzaren-Regiment en maakte de In iqi jvefeldoorlog als ritmeester mede. de rt? ging hij in Petersburg over tot door ij' Kerk en vluchtte, gedwongen Pa „de revolutie, naar West-Europa. ïi6hbe?rs.chillende baantjes bekleed te n (o.a. als kellner) kwam hij naar ?6 OrdF and en trad vervolgens in bij \oi bri? der Jezuïeten. Hij werd in 1927 f8 hij fjer .gewijd. Sedert 1946 doceer- ss°r 'Russische Spiritualiteit als pro- J?ie te j,h het Pontificio Istituto Orien- nonaUtgjUme, na intussen de Franse na- Voor brs„Lverworven te hebben. Daar- dam en J?t hij enige jaren in Amster- zaak met u?n°ver door, zich in hoofd- Van zjjn v^ratuur bezig houdend. Metaphysju and zijn o.a. de boeken: Die Das Wort riQ es Bolschewismus (1934), ment der mlAebens (1938), Das Sakra- Eucharistin nnlichen Frömmigkeit-die rUsso-ni.,Aj (1940), II christanesimo Mönchtn? rSSo (1947), Von Hellas zum tin T ,>eben und Denken Konstan- Kussie n oews <1948), La Sainteté en 0nr, ^-1952) W0f rer zijn arbeid door zag Kologri- oor]n„ g kans voor een groep Italiaanse Een Wezen als een vader te zorgen. ang en geduldig gedragen lijden te een einde aan het leven van oeze edele Rus, Ivan stemhokje zal straks de kiezer slechts in het door hem gekozen symbool hoe ven te prikken om zijn stem uit te brengen. En aan de propaganda der partijen is het overgelaten om te zor gen dat de mensen weten welk symbool zij moeten kiezen. O.a. wordt hierbij veelvuldig gebruik gemaakt van de me thode van het opstellen van borden langs de weg en elders, waarbij het symbool „geadverteerd" wordt. Ook in de kranten verschijnen dergelijke adver tenties. Nikolajewitsch idacl zijn boeken. Kologriwof. maar zijn gedachten, zullen Blijven leven in De verkiezingen zullen sterk gedecen traliseerd plaatsvinden. Ook in de meest afgelegen plaatsen vindt men kleine kiescommissies, die daar het uitvoeren de werk verrichten. De verkiezingen zelf zullen niet meer dan een dag in beslag nemen, doch verwacht moet wel wor den dat het geruime tijd zal duren voor alle uitslagen, en meer in het bijzon der die uit de afgelegen gebieden bin nen zijn. Ook zijn er natuurlijk nog de len van Indonesië die zo onveilig zijn, dat er geen verkiezingen gehouden kun nen worden. Men heeft zich echter op het standpunt gesteld, dat Het beter is de verkiezingen althans zo goed moge lijk te houden dan deze weer uit te stellen. Vastgesteld is, dat er op elke 150.000 inwoners van Indonesië één lid voor de constituante en op elke 300.000 in woners één lid voor het parlement gekozen zal worden. Daarnaast zijn er aanvullende bepalingen om ervoor te zorgen, dat elk deel van het land vol doende vertegenwoordigd is. Men mag dus ongeveer verwachten dat de „tweede kamer" in Indonesië een kleine 300 leden zal krijgen en de „eerste kamer" een 150. Op de te verwachten resultaten voor de verkiezingen vooruit te lopen is zeer moeilijk. Wel kan gezegd worden, dat de communistische partij alle andere in Indonesië in activiteit slaat. Bert Haanstra werkt aan een kleurenfilmover de verdwijnende folklore aan de Zuiderzee. De film wordt gemaakt in opdracht van het ministerie van O.. K. en W. Advertentie jaren Donderdag heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid in het ge bouw van het departement van Ecp- nomische Zaken met een delegatie uit de ministerraad over de nieuwe aspecten met- betrekking tot de loon- en prijzenpolitiek een bespreking ge had, welke ongeveer drie uren duurde. Van regeringszijde waren daarbij aanwezig de ministers Suur- hoff, Zijlstra, Staf, de Bruijn en staatssecretaris van Rhijn. De be sprekingen zullen worden voortgezet. Een datum werd niet bepaald. Onze Haagse redactie tekent hierbij nog het volgende aan: De nieuwste aspecten waarvan sprake Deze inleidende bespreking zal naar men hoopt leiden tot hulp van de KLM aan de Ceylonse luchtvaartmaatschap pij. „Air Ceylon" schijnt van plan te zijn de internationale luchtdiensten weer te openen die enige jaren geleden werden opgeschort. Er is niet bekend welke soort hulp Ceylon gaarne van de KLM zou ontvangen, of in welke mate de KLM eventueel zou gaan deelnemen in de voorgestelde uitbreiding van de lijndiensten van „Air Ceylon' Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië, m.s. „Paraguay Star" (26 Juli) en s.s. „Atcantara" (30 Juli). Australië, via Engeland (23 Juli), s.s. „Overijssel" (27 Juli); Ca nada, s.s. „Maasdam" (23 Juli); m.s. Prins Willem van Oranje" (28 Juli); Chili, s.s. „Arkeldijk" (27 Juli); Indo nesië, Ned. Nieuw-Guinea, m.s. „Wil lem Ruys" (26 Juli); s.s. „Utrecht"(28 Juli); Ned. Antillen m.s. „C. A. Falk land" (26 Juli); Suriname m.s. „Bac chus" (27 Juli); Z.-Afrika m.s. „Ja gersfontein" (26 Juli); m.s. „Sterling Castle" (30 Juli). Forse hamerslag No°c"rd-ürJé ïSSg veiling kwam het kavel aan bod. „Wie t>i meerniemand mee Eenmaal, andermaal, ver kocht!" riep de veilmd' houder en hij sloeg daar bij met een hamer op ta fel, dat het dreunde. Op datzelfde ogenblik bezweek de vloer en tuimelden de ongeveer 50 aanwezigen in de bijna drie meter la ger gelegen kelder. De politie verklaarde later, dat het houtwerk van de vloer niet al te best was geweest. Chlorpromazine Twee Amerikaanse dok toren hebben op de jaar vergadering van de Ame rikaanse Medische Ver eniging verteld, dat zij met een bedwelmend mid del goede resultaten heb ben bereikt bij de behan deling van moeilijk op voedbare kinderen. De doktoren, dr. James A. Flaherty en dr. Robert L. Gatski, hebben in een medisch centrum te De laware City een rustig ma kend middel, dat als chlor. promazine bekend staat, aan 45 van zulke kinde ren toegediend. Zij zei den, dat de resultaten voldoende waren, om „de harten van in nood ver kerende ouders te ver warmen". De doktoren vertelden, dat de 45 kin deren, die behandeld wa ren, agressieve en moei lijk te behandelen patiën ten waren, die zich mis schien tot jeugdige mis dadigers zouden ontwik kelen. De kinderen ver zetten zich tegen psycho therapie en wilden al evenmin iets weten van een groepstherapie. Met verschillende kalmerende middelen was tot dusver re geen enkel resultaat bereikt. Bij de behande ling met chlorpromazine verbeterden de kinderen aanmerkelijk, zij werden heel goed handelbaar en verzetten zich ook niet meer tegen psychothera pie en andere behande lingsmethoden. Behalve dan, dat de kinderen wat slaperig waren gedurende de eerste paar dagen van de behandeling, werden geen secundaire gevolgen opgemerkt. Precisiespringen Een Franse militaire 23.27, waarmee hij het re cord in deze klasse braïc. Dat stond met 30.77 me ter op naam van de Rus Louchnikof. Straalauto Een Britse autofabriek heeft dezer dagen een de monstratie gegeven met een auto met straalaan drijving. De demonstratie iverd bijgewoond door ca. 30.000 belangstellenden. De straalmotor, met een vermogen van 120 Engelse parachutist heeft onlangs pk, werkt vrijwel geruis- loos. De snelheid, die met de wagen bereikt kan worden, is niet bekend gemaakt. De auto is bijna niet van gewone merkwa- gens te onderscheiden. Een ingenieur van de fabriek verklaarde, dat bij proef ritten duizenden kilome ters door het gehele land zijn afgelegd, zonder dat iemand ooit had opge merkt, dat de straalauto- mobiel geen gewone auto was. het wereldrecord preci siespringen van een hoog te van 1500 meter verbe terd. Sam Chasak, zo heet de man, had bij zijn eer ste sprong op het vlieg veld Chalon-Champfor- gueil het doel benaderd tot op twee meter en 82% centimeter. Tijdens de tweede sprong kreeg hij te kampen met een hevi ge wind en bleef hij er 43.72 meter vandaan. Zijn gemiddelde werd toen is behelzen voor het loonprobleem voor al de wijze waarop een eventuele vol gende loonronde tot stand zou moeten komen. De confessionele vakbewegin gen bepleiten een meer soepele toepas sing van de huidige loonrichtlijnen, waarbij de loonsverhoging aan het over leg per bedrijfstak zou moeten worden overgelaten. Het NVV wil vasthouden aan een verhoging met een uniform percentage voor iedere bedrijfstak, dus een algemene loonronde. Of een loonsverhoging door de rege ring zal worden toegestaan, hangt af van de economische situatie van het land en de politiek welke de regering ten aanzien van lonen en prijzen wil volgen. Tot nu toe eiste zij op dit ge bied volstrekte rust. Minister Zijlstra's stabilisatiepolitiek ontmoet echter spe ciaal van de zijde van het NW steeds meer critiek. Men trekt de doeltreffend heid ervan in twijfel en hierover zal men bij de bespreking vermoedelijk niet gezwegen hebben. Naar verluidt zou de bespreking een tamelijk eenzijdig karakter vertoond hebben, daar de bewindslieden zich voornamelijk beperkt hebben tot het vernemen van de diverse standpunten. Zij zullen zich hierover in eigen kring beraden waarna de bespreking op een nog niet nader bepaalde datum zal worden hervat. In de komende weken zullen op reT clamezuilen, in kerkportalen en achte# de vensterramen de cijfers 08.14 te zien zijn. Het zijn niet de afkortingen van een duikboot, noch hebben ze iets te ma ken met een boek of film, het is in ver korte vorm de datum van de collecte, van Katholiek Thuisfront: Zondag 14 Augustus. Aan deze collecte heeft het Hoogwaardig Episcopaat zijn toestem ming gegeven. De collectespeldjes zijn voor deze gelegenheid vervangen door legpuzzles. Een nieuwe gedachte, waar door het element van spel in de collecte is gekomen. Er zijn in tegenstelling tot andere collectes van Katholiek Thuis front geen hoge prijzen te winnen, doch de puzzleoplossingen vel verschillen de geven kans op 20.000 aardige at tracties Nationaal Katholiek Thuisfront staat voor een aantal dringende aanvra gen waaraan noodzakelijk op korte ter- miin in het belang van de militairen moet worden voldaan. De totale uitgaven bedragen ongeveer een half millioen. Een schilderij van Johan Wittkamp, Het ontzet van Leiden in 1574", ge- u L,ï ir het begin van de 19e eeuw, 7£^ Woensdag 27 Juli naar Nederland gezonden^ worden als geschenk van F de instelling evenals voor heen zich weer uitsluitend zal toeleg gen op het aanleggen van een zo vol ledig mogelijke collectie van Amen- ieaig twerken, zocht het een in stelling waaruit schilderij het best tot rijn recht zou komen. Onder praesidium van de heer A. Koene uit IJmujden zjjn vele kosters uit het bisdom Haarlem Woensdag bijeen gekomen, in „De Princehof" te Heem stede. Vooraf werd in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart aan het Valkenburgerplein een H. Mis opgedragen door de bondsadviseur, pa ter Ph. Roothaan uit Brakkestein. De gezangen werden verzorgd door de schola cantorum van het klein-semina- rie „Hageveld" te Heemstede. De opkomst leverde ongeveer hon derd deelnemers aan deze bondsdag op, iets minder dan 50 pet. van het aan tal leden, dat de bond in het bisdom Haarlem telt. Voorzitter Koene noemde die opkomst niet geweldig en hij hoopte, dat de deelname volgend jaar groter zou zijn. In 1956 namelijk viert „St. Willibrordus", de bond der kosters, zijn tweede lustrum en dat feit zal op de jaarvergadering in Haarlem herdacht worden. De heer Koene wijdde verder nog har telijke woorden aan de bondssecretaris, de heer Van Winsen uit Amsterdam, die een ernstige operatie had moeten ondergaan. In het Verversingshuis van Groenen- daal werd de lunch gebruikt en daarna kwam de werkvergadering in „De Princehof". Daar werden verschillen de punten aangesneden, het kostersbe- roep betreffende, voor zover niet eer der van roeping dan van beroep ge sproken moet worden. Het was kape laan J.M. Dljsselbloem van de St. Eli- sabethsparochie te Rotterdam, die in een helder betoog de noodzaak bepleit te van een speciale beroepsvorming voor kosten. Teveel immers wordt al leen diegene als koster geschikt ge acht, die nergens anders terecht kan en het gevolg is geweest, dat de koster meer in een caricaturale dan in een sacrale sfeer gezien wordt. Daarmede wordt het kostersambt on recht aangedaan, want tezeer is de kos ter bij de eredienst betrokken om hem als een onbetekende figuur te zien. In de Kerk is hij juist een man van grote betekenis en daarom moet hij qua ka rakter en instelling ten aanzien van de eredienst een figuur zijn, die voor iedereen veel betekent. Het mag dus niet zo zijn, dat de eerste de beste tot koster wordt gebombardeerd. Aan de hand van de historie, die tot in de tij den der eerste christenen terugging, toonde kapelaan Dljsselbloem aan, hoe het kosterambt steeds een uitverkoren functie is geweest. Helaas moet worden vastgesteld, dat de koster niet altijd aan het ideaal heeft beantwoord, dat van zijn ambt gedacht werd. Daardoor werd hij vaak een object voor spot of minstens voor een onplezierige hu- Advertentie CHOCOLADE... Het Bureau der Kath. Volkspartij is sinds 18 Juli gevestigd in het Dr. Schaep manhuis, Mauritskade 25, Den Haag. Het Schaepmanhuis, eigendom van de stich ting Dr. Schaepmanfonds, heeft voor de oorlog het algemeen secretariaat gehuis vest van de R.K. Staatspartij. De bezet ters hebben de R.K.S.P. gelikwideerd, het Dr. Schaepmanhuis ging over in an dere handen. Bij de bevrijding had de regering beslag gelegd op een groot aan tal gebouwen, waaronder ook op het pand aan de Mauritskade 25. De R.K.S.P., sinds December 1945 de K.V.P., huurde toen het pand Koninginnegracht 40. Be gin Juli van dit jaar werd het Dr. Schaepmanhuis vrij gegeven; de KVP heeft nu haar vroeger huis betrokken. In September zal de officiële heropening plaats vinden. Van 1 tot en met 15 Augustus is het Partijbureau wegens vacantie gesloten. De volgende afdelingen zijn in het Partijbureau gevestigd: Het Algemeen Secretariaat der KVP; de Centrale Pro- pagandadienst der KVP; het Jongeren- secretariaat der KVP het Secretariaat van de diverse KVP-commissies; het Secretariaat van de Stichting Dr. Schaepmanfonds; het Secretariaat van de Stichting Goseling-Verschuurfonds; de Administratie van: „De Opmars", „Het Katholiek Staatkundig Maand schrift", „De Gemeenteraad", „het Pers overzicht" en de brochurenseries; de Documentatiedienst der KVP. Op 69-jarige leeftijd Is in de afgelo pen nacht de heer Leo Verwoerd in zijn woning te Laren overleden. Sinds 1953 was hij gevolmachtigde van de regering voor Polynorm te Bunschoten. De heer Verwoerd heeft Polynorm ge reorganiseerd. Zelf was hij een succes vol zakenman in huiden en leder. Voor deze branche was hij ook directeur van het Rijksbureau voor en gedurende de oorlog, in welke functie hij ons land tijdens de bezetting grote ver diensten heeft kunnen bewijzen. Bijna veertig jaar lang was de heer Verwoerd adviseur van de departementen van Economische Zaken, Financiën en Oor log. Voor vele ondernemingen is hij commissaris geweest. t i, Klein Seminarie Ypelaar in *rIn rinneken vond Donderdagmor- Nieiiw-Gin prySuitreiking plaats. I®??®.Gelegenheid heeft mgr. Baeten, {U van Breda, gesproken over zijn bisschop van or d voor de 'weïs va» margin. De bisschop priesters beiang van g0ede W8e!icrs Dit moet een zorg zijn van Két gehele katholieke volk en verheu- Afi het te kunnen constateren, dat KLLning en het begrip in het Bre- dase widom de laatste tqd sterk groei- en. rink de materiële moeilijkheden ont moeten meer begrip. Een bewijs daar- nn is dat vele ouders van seminaris- fpn méér betalen dan gevraagd wordt, waarvoor de bisschop oprecht dank baar was. De bisschop vroeg daarom over de hoofden van zijn gehoor van priesters en ouders van leerlingen heen aan heel zijn bisdom veel te bid den voor goede priesters en veel te offeren, vooral middels het gevraagde dubbeltje per Zondag per volwassene. Bij het groeiende begrip en mee leven, ook op materieel gebied, moet men echter toch geen wonderen gaan verwachten. Terwijl alle vormen van onderwijs in ons land kosteloos wor den gegeven, wordt er aan het semi- narieonderwijs, met uitzondering van enkele gemeenten, die subsidies ver lenen, geen overheidssteun verleend. Ons onderwijs wordt niet geholpen. Toch geven wij vijf en zestig procent der leerlingen goed geïnstrueerd te rug aan de burgermaatschappij; welk een voordeel voor de staat. Sprekend over het proefschrift van ir. Dellepoort, leraar van Ypelaar, bracht de bisschop hulde aan dit we tenschappelijke werk over de priester roepingen.' De bisschop hield zijn ge hoor verder nog voor de eerbied voor het priesterschap in eigen kring steeds te bevorderen. De leerlingen werd ten slotte gewezen op het noodzakelijke ka rakter van de vacantie, waaraan zij gingen beginnen; noodzakelijk in ver band met het contact met de maat schappij, dat onmisbaar is voor de vorming van goede priesters. mor, tot nadeel vooral van hen, die het kostersambt met eerbied en gewetens vol vervullen. Gelukkig wordt er hard gewerkt om het algemeen peil hoger op te trekken en daarin is men nu voor een belang rijk deel geslaagd. De vorming van de koster aldus kapelaan Dysselbloem zal echter nog Krachtiger ter hand moeten worden genomen. Het is toch geen luxe, wanneer een koster een goe de algemene ontwikkeling heeft en het zou hem alleen maar ten goede komen, als hij zich ook meer verdiepte in de andere facetten van het Kerkelijk le ven. Steeds duidelijker worJt aangetoond, dat een speciale school voor kosters noodzakelijk is, en spreker achtte de oprichting van een dergelijk instituut dringend. Cor Kleisterlee, lid van de Rotterdam se gemeenteraad, merkte als tweede spreker op, dat de ideale koster ook in economisch opzicht sterk moet staan. De koster heeft zijn onmisbaar heid bewezen, maar hij moet evenzeer op een menselijk bestaan kunnen reke nen. Tenslotte wees hij .r op, dat de koster boven alles een apostolaat be oefent, dat in de practische zielzorg heilzame gevolgen moet hebben. In dat licht bezien is er meer sprake van roeping dan van beroep. Advertentie precisie-vulpennen de onomstreden opvolger van vul- peninkt. SKRIP reinigt Uw vulpen en voorkomt re paraties. 55 55 Dezelfde vrouw, die in 1952 het Ge- rardusbeeld te Wittem stuk sloeg en dit nog kort geleden probeerde te Ke.l.rade heeft thans dreigbrieven geschreven aan de organisatoren van de Heilig domsvaart te Maastricht. Hierin kon digt zij een mogeljjl actie aan tegen, wat zij noemt de „veertiendaagse af goderij" in Maastricht. Uit haar brie ven aan de hoofdorganisator van de Heiligdomsvaart, de heer J. Peeters, en aan de ontwerpers van de relieken stoet, de heren W. Sprenger en J. Gof- fin, valt te lezen, dat het niet onmo gelijk is, dat zij naar Maastricht zal komen om er te ageren tegen de heili genverering. Als voorzorgsmaatregel heeft de com missaris van politie van Maastricht ge stencilde brieven verspreid, die het signalement en een foto van de brief schrijfster bevatten. De briefschrijfster is de 44-jarige ongehuwde vrouw H. A. van M. uit Mijdrecht. De schatbewaar ders van de diverse Maastrichtse hei ligdommen, de organisatoren van de Heiligdomsvaart en alle politiemannen zijn thans in het bezit van het rond schrijven van de commissaris. Zij allen zijn derhalve in staat de Mijdrechtse vrouw, die vermoedelijk aan godsdienst waanzin lijdt, bijtijds op te merken en nauwkeurig gade te slaan. Speciale waakzaamheid zal vooral Zondag, wan neer voor de tweede keer de relieken stoet uittrekt, in acht genomen worden. In de te Utrecht gehouden landelijke vergadering van vakgroepen van de Nederl. Kath. Grafische Bond is het concept collectieve arbeidsovereen komst voor het grafische bedrijf in Nederland met meerderheid van stem men aanvaard. n.VTK-HA\R IN .10 KI 1:1 KIN'/ Bij verstek stond Donderdagmiddag voor de politierechter te Assen terecht de exploitant van de clandestiene zen der „Weerwolf", een inwoner van Twee de Exloermond. Voor het feit dat hij een clandestiene zender exploiteerde was hij reeds tot de hoogste straf, zes maan den gevangenisstraf, veroordeeld, doch tijdens deze zitting moest de man zich verantwoorden wegens het inbreuk- maken op auteursrechten, die bij het B.U.M.A. (bureau voor muziekauieurs- recht) berusten. De getuige deskundige, algemeen in specteur van het B.U.M.A., verklaarde dat de normale zenders tonnen gelds aan het B.U.M.A. betalen en dat niet toegestaan kan worden dat clandestiene zenders betaling ontduiken. Door de componist wordt tweeërlei schade gele den, n.l. materieel, wijl populaire mu ziek „stukgedraaid" wordt terwijl de componisten dergelijke werken gaarne lang op het repertoire willen houden, terwijl voorts ideële schade wordt ge leden doordat de muziek niet zo ten gehore wordt gebracht als de componist heeft bedoeld. De officier van justitie was de mening toegedaan, dat de auteurswet hier in derdaad wordt overtreden. Hij meende eveneens, dat gramofoonplaten zo vaak worden gespeeld dat de mensen er beu van worden, hetgeen een geringere ver koop van de platen tengevolge heeft, hetgeen schade voor de auteur betekent. Hij eiste een boete van 1200 of zes maanden hechtenis, waarvan 1000 en vijf maanden hechtenis voorwaardelijk. De verdachte werd conform de eis ver oordeeld. In de Eerste Kamer bestaat, blijkens het voorlopig verslag, een vrij diep gaand verschil van mening over het in te stellen bestuur van de Zuidelijke IJsselmeerpolders. Vele leden menen, dat men te lang gewacht heeft met het geven van invloed in het bestuur aan de bewoners van de Noord-Oost Polder, en vrezen dat in de Zuidelijke polders deze toestand zich zal herha len. Zij zien niet in, waarom aan de onder Duitse invloed tot stand gekomen regeling van de N.O. Polder grotere waarde wordt toegekend dan aan de wet van Mei 1937. Verder achten zij het onjuist, dat de bevoegdheden van burgemeesters, wethouders en raad aan één man zullen worden toegekend, zoals dit bij de landdrost in de N.O. Polder het geval is. Zij kunnen in het voor gestelde openbaar Jichaam moeilijk iets meer zien, dan een fraaie gevel waar achter een zuiver ambtelijke dienst schuil gaat. Op het buffet, rechts, stond een prachtige kleurrijke tuil bloemen in een bronzen vaas. Aan de wand hingen de prach tigste etsen, die men zich maar denken kon, en toen onze ogen onbescheiden door de ramen bleven spieden op zoek naar de man, die we moesten hebben, zagen we in de Stuartstraat 102 te Alkmaar de 86-jarige heer G. J. J. Kaptein, heerlijk breeduit, een uiltje knappen in één van die gezellige heel brede ouder wetse crapauds. Pas na de tweede roffel op de ruiten za gen we zijn brede martiale snor trillen. Bij de derde dreun schoot hij overeind als een kwieke jongeman en toen za ten we in een minimum van tijd midden in hét probleem van alle touristen in de kop van Noord-Holland: Bello! Klaar wakker was de heer Kaptein, toen Bello ter sprake kwam, en de eerste conducteur van het zo vermaard geworden treintje bleek een voortreffelijk causeur en een prettig gastheer te zijn. Een man, die zich alles nog precies van 50 jaar geleden wist te herinneren en wiens ogen voortdurend lachen bii iedere herinnering. Op 20 Juli 1905 kioam de 36-jarige contrölebeambte bii de N. S. voor het eerst op de tram. Dat was 's morgens om 7 uar. Toen incasseerde hij het eerste zware karwei: de tram moest van achteren geduwd naar zijn startplaats worden gereden. Na dit vermoeiende karwei, kwam de tweede opgave; er stond zo'n groot aantal mensen, dat ze nauwelijks geholpen konden worden, terwijl een groep schoolkinderen de conducteur tot wan hoop bracht, want hij wist dat voor schoolreisjes speciale tarieven gol den. De heer Kaptein, die gekozen werd uit niet minder dan 400 candi- daten, dank zij zijn goede conduitestaat, wist niet beter te doen, dan de stroom bij aankomst maar aan de inspecteur in Bergen af te leveren, die wel verder afrekenen zou. „Ik werkte toen voor f 1.70 der pag en moest per maand een pen sioenpremie van meer dan f 5.betalen. Dat betekende, dat moeder de vrouw de eerste veertien dagen met f 20 toe moest komen en de tweede veertien dagen met f 15. Maar we hebben het gered en alle kinderen zijn knap op hun bestemming gekomen". Zeer te spreken is de heer Kaptein over zijn publiek. „Altijd reuze fijne lui gehad. Wat je anders niet deed, deed je op Bello; je sprak rustig met minister Heemskerk of De Savornin Lohman, die zochten ook altijd Bergen op, of met Talma. Die laatste was wel een aristocraat, want hij wilde nooit met zijn koffertje over straat lopen. Als we in Alkmaar aankwamen, moest ik hei naar het station dragen, dan kreeg ik er een kwartje voor, een heel bedrag voor die tijd. Toen er in mijn tijd al sprake was van opheffing, de tram in Egmond verdween en Schagen volgde, had ik het er nog eens over met minister Ringers, een Alkmaar der, die toen Waterstaat had. Die minister had in zijn hart een apart plekje voor onze tram en mijnheer Ringers zei altijd: „Als het treintje weggaat, dan zal er een ander vooin de plaats moeten komen". De heer Kaptein is op zijn best als de laatste perikelen rondom Bello'ter sprake komen. „Laten de raadsleden in Bergen en Bergen aan Zee eens wat beter luisteren naar de kunstschilders en laten ze eerst eens wat meer eensgezindheid brengen in deze zaak. Om voor het behoud van de schoonheid van de Eeuwige Laan te vechten, is een erezaak. ""He schoon heid wordt bedorven als men hebrok romantiek van Bello er uit gaat halen". Al sprekende geraakt de vitale oude heer in vuur. Dan ziet ij plotseling de bloemen op het buffet staan. „Kijk", zegt hij uiterst verge noegd, „die kreeg ik van de week, toen ze me die donderende ovatie in Bergen brachten. Het was indrukwekkend en dat deed me erg goed". Dan laat hij even de etsen, die naast het kruisbeeld hangen, zien. Op de fraaiste staat in crayon te lezen: Van J. G. Veldheer voor Kaptein als herinnering aan de vele reizen per stoomtram. „Die kunstenaar zat altijd op het achterste bankje te schilderen en te tekenen", zegt de heer Kap tein, om dan plotseling fel uit te vallen: „Maar we vechten door". En alsof hij voor dit gevecht de kracht heeft geput uit een pelgrimage, komt er ietwat ongewoon achteraan: „Ik ben vorige week nog naar Oldenzaal geweest, naar de oude Plechelmuskerk. Ik ben geboren in Oldenzaal, maar woon al 60 jaar in Alkmaar en ik zou de stad niet uit willen' Dat is wel te begrijpen, want iedere stem vóór Bello betekent winst izaal, yinst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5