Onbehagen om „RENAIE LEONHARDT" Voorzitter dér goudzoekers is tijdelijk afgezet Ontvangst van Ike in Washington was zeer geestd rif tig Ondeugdelijke werkput kostte liefst twee ton FRANSE KAMPIOENSKOE IN SCHANDAAL GEWIKKELD „Nieuw" Geoève in October door ministers van Buitenlandse Zaken Duitse leger in uniform Consequente machtspolitiek Richtlijnen voor October zijn opgesteld CORDELL HULL overleden Zij kon 111 babies per dag voeden, maar haar vetgehalte oh, la, la Nieuwe redding door helicopter Baby verwisseling te Leiden Vrouw in douchecel door stroom gedood Gewezen Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken onder Roosevelt Het weer MAANDAG 25 JULI 1955 e 79ste JAARGANG No. 26354 „!Jea!an„lerr^1efde?sUito1ereaen!Seko- teDSl^ent Heuss onder- presi*rnt vrijwil li perswet Voor man kwam echter hulp te laat Gerechtelijk onderzoek wordt ingesteld MET BROMFIETS GESLIPT Raadslid uit Veisen ernstig gewond BARTELJO RISSTR HAARLEM TEL. 13439 MOTOR BROMFIETSKLEDING I BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tei. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Grote Vier gaan tevreden uiteen Zaterdagavond omstreeks half acht is de conferentie van de regerings- erders van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frank- 'Jk in Genève geëindigd. President Eisenhower en de premiers Boelganin, en en Faure zijn het er over eens geworden, dat hun ministers van buiten landse zaken in October opnieuw in Genève bijeen zullen komen om te spre ken over dezelfde vier punten, die thans de agenda van de regeringsleiders «ebben uitgemaakt, en zij zijn het ook eens geworden over de richtlijnen, waaraan de ministers zich alsdan te houden zullen hebben. Bij de opstelling van deze richtlijnen zijn van weerskanten enkele concessies gedaan, zonder at deze concessies evenwel van principiële aard zijn. De ministers zullen us in October practisch nog eens opnieuw moeten beginnen. Maar de egeringsleiders zelf en ook de diplomatieke waarnemers in de voornaamste hoofdsteden van het Westen tonen zich uitermate tevreden over de sfeer an oprechtheid en zelfs van vriendschappelijkheid, die op de conferentie heeft geheerst, een sfeer, die, naar zij hopen, ook het kenmerk zal vormen an de langdurige onderhandelingen, die nog gevoerd moeten worden, voor dat er sprake zal kunnen zijn van enige concrete oplossing voor de bespro ken problemen. President Eisenhower is gisteren in Washington terug gekeerd, waar hij geestdriftig werd verwelkomd door een menigte van 5.000 °Se ambtenaren, diplomaten, Congresleden en regeringsfunctionarissen, ehz., met vice-president Nixon vooraan. Voor alle waarnemers op de Ge- «eefse conferentie is het een uitgemaakte zaak, dat president Eisenhower van het begin tot het eind de morele leiding van de besprekingen heeft ge- «ad en dat de Russen onder de indruk zijn gekomen van zijn oprechte per- s°onlijkheid. De president zei bij zijn aankomst: „Er zijn in Genève nieuwe c°ntacten tot stand gekomen en er is in de wereld een nieuwe vriendschap- l>e,ijke houding geschapen." De grootste lof daarvoor wilde hij toezwaaien ?ah minister Dulles, die zijn land „met de grootste waardigheid en vaardig- *!eid" had vertegenwoordigd. Vanmorgen om negen uur heeft Eisenhower teiders van beide partijen in het Congres bij zich ontvangen om hen van Vjt Verloop der besprekingen op de hoogte te stellen. Vanavond brengt hij a radio en televisie verslag uit aan het hele Amerikaanse volk. Als de manier, waarop partijen zich gedragen en uiten, iets betrouwbaars kan aanduiden omtrent de werkelijke positie, waar in zij zich bevinden en de mentaliteit, daarvan zij bezield zijn, dan heeft de conferentie van Genève duidelijk ge haakt, dat de beide partijen oprecht Van zins zijn het uitbreken van oor- _og te vermijden. Ze zijn dit met orn aat er ook maar enigerlei overeen stemming tussen hen bestaat, noch in «e voornaamste plaats, omdat zij en- kel maar de oorlog verafschuwen pensen hebben dit in de loop der tarnen vaak gedaan en hebben noch- sluitc^,e oorlog aangegaan doch uit en de v omdat zij de Sovjet-Unie evenwi6feniSde Staten een machts- men afï bereikt hebben. Dit mag der besnlt*en u't de algemene J;eneur de beide kingen en de houding door niet meePart'jen aangenomen. Het is Wat de u,1' dan een bevestiging van dat het eld toch al wist' maar om- is, is zij aangename bevestiging dat zijJ ^elk°rn- Zij stelt gerust. Om- Wel on u J echter moeten wij ooit in h.,°®djLzlJn\ Als wij ons springenietlna^en_0ns.0P dé nek te lachi Als Machtsevenwicht vfrbroken' dat geval zal n.l. het de inct 2raobten bij te dragen aan 2aamti -jdhouding der uiterste waak- Veilitr u zuHen wij ons betrekkelijk tige k ,nnen achten onder de mach ten °esch?rming der Verenigde Sta in i merika heeft geleerd te denken Uitent*1611 van machtspolitiek, tot de stei consequentie, gelijk het voor- duid ^a-n President Eisenhower heeft niem k gemaakt, en gelijk de una- p.)rt':e reactie daarop door de beide h «en in het Amerikaanse Congres ziin k bevestiSd- De Verenigde Staten Zap JfPaald voornemens in hun waak- niheid niet te verslappen, hetgeen t6 zeggen de machtspolitiek niet op lie ®even Onder dit voorbeeld kun- 0ri de West-Europese landen, gen Ist «iet gerust te slapen leg- gev' maar wij kunnen wel de van ons °nderagde inspanningen er getroost geef/ Yplbrengen. Het zal niet tever- Is zijn. wij bereid zijri naar de mate De richtlijnen, die de regeringsleiders nebben opgesteld voor hun ministers van buitenlandse zaken, omvatten vier Punten. Het eerste punt is getiteld ,,De rf'l'gbeid in Europa en 't Duitse vraag- ®/ik. Va« Westelijke zijde wilde men eerst de hereniging van Duitsland zien g^egeld, alvorens te beginnen aan een bespreking van de Europese veiligheid. De Russen verdedigden hardnekkig de omgekeerde volgorde. Men werd het er over eens, dat beide vraagstukken nauw verband met elkaar houden, en besloot toen, af te zien van het aangeven van enige volgorde. De ministers hebben nu opdracht ee- kregen de verschillende voorstellen te bestuderen, die voor de veiligheid van Europa zijn gedaan, waaronder die be treffende het veiligheidsverdrag voor Europa of een deel van Europa, waar bij de staten-leden zich verplichten, af te zien van het gebruiken van geweld en geen steun te verlenen aan een agres sor- beperking, controle en inspectie strijdkrachten en bewapening en tot i nlan waarvan het bestaan niet aer was onthuld: de vestiging tus sen Oost en West van een z™®^aarod® derSwo%enRzal zijn aan onderlinge over eenstemming. r,5e^ Heuss van West-Duitslan gov,"1 iet Heuss van West-Duitsland Vruf tlou/?,tsvoorstel ondertekend, vol- toej/ 0' de hond.s-recerine 6.00( «Oibst de bonds-regering 6.000 kan aanwerven voor het leger van 500.000 man. (Reuter) Prerni Anth, ony Eden, links, de Britse er, voor het vertrek van de ""tslieden uit Genève in ge- sPrek Mai met de Zwitserse president. ax Petitpierre (rechts), en de u ssische premier, maarschalk Nikolai Boelganin (tweede vav rechts). men, dat de hereniging van Duitsland door middel van vrije verkiezingen zal worden uitgevoerd in overeenstemming met de nationale belangen van het Duit. se volk en met de belangen van de Eu ropese veiligheid. De ministers van bui tenlandse zaken mogen alle schikkingen treffen, die zij wenselijk achten voor de deelneming of de consultatie van „an dere" partijen. De Russische premier, Boelganin, heeft gezegd, dat naar zijn mening zowel Oost- als West-Duitsland deel moet nemen aan elke volgende bespre king van de Duitse kwestie. In het tweede punt van de richtlij nen wordt de kwestie van de ontwa pening verwezen naar de subcommissie voor ontwapening van de Verenigde Na ties. In deze sub-commissie zijn de Gro te Vier en Canada vertegenwoordigd. De regeringsleiders stellen voor de sub commissie op 29 Augustus in New York bijeen te laten komen en zij dra gen de ministers van buitenlandse zaken op kennis te nemen van de werkzaam heden van deze commissie en te onder zoeken, of de vier regeringen nog ande re initiatieven op het stuk van de ont wapening kunnen nemen. (Vervolg op pagina 5) Op een „modeparade" hebben leden van de West-Duitse grenswacht in Bonn ongeveer 100 persvertegenwoordigers het nieuwe uniform getoond. De karak teristieke eigenschappen uit de tweede wereldoorlog zijn verdwenen. Op de 'oto toont de man links het toekomstige uniform van de generaal-majoor en de man rechts het uniform van de toekomstige korporaal. De uniformen zijn uitgevoerd in het muisgrijs. Er was eens, hoewel niet zo erg lang geleden, in het plaatsje Bernay in Frankrijk een prachtige koe, wier melk dè beste, vetste en héérlijkste tér wereld was. Twee presidenten van de Franse republiek hadden haar trotse eigenaar persoonlijk gecomplimenteerd met haar schitterende melkrecord. Op elke veetentoonstelling waar ze aan deelnam behaalde ze alle hoogste onderscheidingen. Prentbriefkaarten, waarop ze in al haar glorie prijkte, werden gretig gekocht en trots verzonden naap alle windstreken. Haar naam was Marie 11 en zij die verstand van koeien hebben, waren het er allen over eens, dat ze waarlijk zonder gelijke was. En daarmee zou een vredig en gelukkig einde gekomen zijn aan het verhaal, zoals elk goed en waar verhaal er een heeft. Maar sommige sceptische politiemannen geloofden gisteren dat Marie II het hoofdpersonage zou worden in een lelijk, landelijk schandaal, waarover heel Frankrijk vandaag sprak en zich amuseerde. Zij beweerden dat zij het bewijs hadden, dat het record van Marie 11 van een vetgehalte van 5.3 percent in haar melk over 350 dagen, oplichterij was, bedreven met behulp van een merkwaardig maar doeltreffende ap paratuur van rubberflessen, slangen en een fietspomp. Het staat buiten kijf dat Marie II in een dag voldoende melk heeft ge produceerd om 111 hongerige babies te laven. Tegen dat machtige record had de politie niets in te brengen. Maar haar wereldrecord voor vetgehalte, zo stelden zij, was gebaseerd op zekere duistere manipulaties, die werden uitgevoerd door haar trouwe „koeienjongen" Kurt Kramer, en niet op de rijkdom van haar melk op zichzelf. En, na Kurt op heterdaad te hebben betrapt bij het pompen van ver warmde room in Marie U's emmer tijdens de melktijd gisteren, heeft de politie hem gearresteerd op beschuldiging fraude te hebben bedreven en de apparatuur van flessen, slangen en pompje, waarmee hij het vetgehalte kunstmatig zou hebben verhoogd, heeft zij in beslag genomen. Vermoedelijk zal ook de eigenaar van Marie II, Louis liquet, stevig aan de tand worden gevoeld. Fiquet werd zowel door ex-president Auriol als door de huidige president Coty officieel gelukgewenst met de wereld records van Marie II. Maar vandaag spraken boeren in heel r rankrijk schamper en met leedvermaak over het „Vaudeville-schandaal op Piquets boerderij en zij stootten elkaar met een nauwelijks verholen vreugde aan dat het beroemde „geheim van Piquet" ten langen leste ontraadseld was En hoe. Marie II, die zich maar weinig scheen te bekommeren over het lot van haar verzorger, zette ondertussen haar leventje van alledag normaal voort; Om vier uur des morgens wordt ze voor het een ontbijt volgt van bietenpulp en geconcentreerd meel. O uur krijgt ze een tweede ontbijt en om 9 uur schakelt ze over op hooi. Urn 10 uur wordt ze weer gemolken. Om 11 uur gaat ze grazen tot 4 uur des rrnddags, waarna ze naar binnen wordt gebracht om weer gemolken te worden om uur n.m. Haar diner bestaat uit haver en om 8 uur n.m. wordt ze voor e vierde en laatste maal gemolken. Zondagmiddag omstreeks half vijf daalde een helicopter die een reclame- vlucht boven het Zandvoortse strand maakte, plotseling tot vlak boven zee en wierp de beide reclameschilden in het water. Aanvankelijk dacht men aan een reclamestunt, maar toen dat niet het geval bleek te zijn zond de Zandvoortse Reddingsbrigade een vlet in zee. Men ontdekte toen dat de pi loot tevergeefs trachtte hulp te bieden aan een zwemster die in moeilijkheden verkeerde. Zij werd toen in de vlet ge nomen en bewusteloos op het strand gebracht, waar men met succes kunst matige ademhaling toepaste. Op het strand vertelde toen een dertienjarig meisje, schoonzusje van de geredde da- -me, dat haar broer ook nog aan het zwemmen was. De reddingsvlet ging toen onmiddellijk weer in zee, waar men een man drijvende vond bij wie de le vensgeesten reeds geweken waren. Het Amsterdams echtpaar, man 23, vrouw 20 jaar oud, was bij het zwemmen in zee buiten een badinrichting op het Zui delijke strand in een mui geraakt. De man was beroepsmatroos bij de Kon. Marine. De vrouw werd ter verpleging in het St. Elisabethgasthuis te Haar lem opgenomen. (Van een verslaggever) De ouders van Leny van Duyn in Rjjnsburg hebben de juridische bijstand ingeroepen van mr. dr. W. Hugenholtz te Leiden, om zekerheid te verkrijgen of Leny. die vandaag in het huwelijk treedt, inderdaad hun dochter is. De Leidse familie Van Vegten neemt te genover de babyverwisseling, die on geveer 23 jaar geleden in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden zou heb ben plaats gevonden, een nogal scepti sche houding aan, maar haar dochter, mevrouw Aad Zeldenthuisvan Vegten, die thans in Haarlemmermeer woont en die eigenlijk een dochter van de fa milie Van Duyn zou zijn, zal deze week nog contact opnemen met mr. Hugen holtz, zo deelt men ons van het Leidse advocatenkantoor mede. De beide meisjes zullen een vorde ring instellen „tot inroeping van staat". Daarbij zullen zij zich base ren op de artikelen 318 en 319 van het Burgerlijk Wetboek, waarin ge sproken wordt over het onder valse naam inschrijven van een kind. Zij menen dat hiervan sprake is, wanneer uitgegaan wordt van het feit, dat Le ny van Duyn een dochter is van de Leidse familie en Aad van Vegten een kind van het Rijnsburgse gezin. Wanneer de vordering wordt toege wezen het onderzoek zal op z'n minst anderhalf jaar vragen zullen de ach ternamen van de meisjes veranderd kunnen worden. Daarna kunnen zij bij de rechtbank een verzoek indienen tot wijziging van hun voornaam. Mevrouw van Duyn is ervan vertuigd, dat 23 jaar geleden de babyverwisseling heeft plaats gevonden. De heer en mevrouw Van Vegten in Leiden delen die mening ech ter niet. Zaterdag is de 36-jarige mevr. Z. uit de Landbouwstraat te Nijmegen, moe der van twee kinderen, in de douchecel door electrische stroom dodelijk getrof fen. Bij onderzoek bleek, dat als een licht punt in de keuken werd gebruikt, de in stallatiebuis van de cel onder spanning kwam te staan. Door deze buis kwam ook spanning op de afvperbuis van de douchecel, welke niet geaard was. Toen mevr. Z. de handdouche gebruikte kwam zij onder stroom te staan met het vermelde gevolg. De heer P. Visser, voorzitter van de coöperatieve bergingsvereniging „Rena- te Leonhardt", is tijdens een Zaterdag middag te Utrecht gehouden vergade ring van de vereniging tijdelijk als voor zitter uitgeschakeld. Bij de bestuurs verkiezingen, waarbij de heer Visser zich herkiesbaar stelde, kwam een ac countantsrapport ter sprake, waarin een aantal onduidelijkheden aan het licht is gekomen. Volgens dit rapport zijn de bescheiden van de vereniging niet in overeenstemming met de feitelijke zaken als gevolg van onvoldoende in terne controle. Het wordt niet onmo gelijk geacht, dat door de bouwer van de zgn. werkput, vanwaaruit men straks het goud uit de „Renate Leonhardt" hoopt te halen, een bedrag van 10.000 aan provisie is verstrekt. Voor bestuur en commissarissen van de vereniging is dit rapport aanleiding geweest om de bescheiden van de ver eniging ter beschikking van de officier van justitie te Alkmaar te stellen, te meer ook daar het betrokken accoun tantskantoor de verklaring van goedkeu ring niet aan het rapport wilde verle nen en ook eerder reeds twee accoun tantskantoren de opdracht hadden te ruggegeven. Waar de heer Visser ten nauwste als voorzitter bij de gang van zaken be trokken is geweest, meenden de overige bestuursleden en commissarissen bij monde van mr. J. W. Bax ter verga dering de leden te moeten adviseren, ondanks het feit dat de heer Visser zich herkiesbaar stelde, deze vacature open te laten, hangende het justitiële on derzoek, dat zal moeten uitwijzen of hier inderdaad van onregelmatigheden sprake is. De heer Bax zeide, dat wanneer de leden de heer Visser toch zouden her kiezen, commissarissen besloten hadden dan en bloc af te treden. De heer Vis ser verklaarde hierna zich tijdelijk te willen terug trekken, omdat hij een justitieel onderzoek ni- schuwde. Vooral van oppositiezijde is op deze vergadering veel critiek geleverd op de gang van zaken. Gebleken is nu, dat de werkput die ruim tweehonderd duizend gulden heeft gekost, volko men ongeschikt is voor het werk. De bodem vertoont reeds nu tal van scheu ren en de rijkswaterstaat en de ar beidsinspectie hebben verboden met de put uit te varen. Dat er weinig of niets van deze werkput deugde, bleek ook uit de verklaringen van de heer Bax, die de rapporten van de rijks waterstaat voorlas. Daarnaast had men een tweede assistent van het scheepsconstructielaboratorium te Deltf aangetrokken, die ter vergadering een kostenberekening voorlas van de voor zieningen die moeten worden getrof fen, voordat met de werkput het ber gingswerk kan worden begonnen. Hij kwam tot e'en slotsom van 315.000 nodig om de toren die thans afgekeurd is, althans zeewaardig te maken. De heer P. Visser verklaarde over de bouw van de werkput, dat hij contact had opgenomen met een wichelroedelo per. Deze man zou frappante staaltjes hebben getoond van zijn kunnen. Dit was ook de reden geweest, dat de werk put een houten vloer kreeg, omdat de wichelroederloper straks, eenmaal bo ven de Renate Leonhardt aangekomen, onmogelijk door een ijzeren vloer kon aanwijzen waar het goud precies lag. Op 11 of 18 Augustus zal men op nieuw in Utrecht bijeenkomen. De vacantie van de 67-jarige heer F. Walthuis, lid van de gemeenteraad te Velsen zette Zaterdagmorgen vroeg niet fortuinlijk in. Hij was op weg naar zijn zoon in Breda, toen hij omstreeks 8 uur het Jaagpad langs de Gouwe te Alphen aan den Rijn passeerde. Hij kwam met zijn bromfiets op deze weg in een hoe veelheid los grint te slippen, viel voor over met zijn hoofd op de straat en liep een grote snijwond en vele schaaf wonden aan hoofd en gelaat op. alsmede een hersenschudding en vermoedelijk een schedelbasisfractuur op. Nadat dr. J. H. Pilon te Alphen aan den Rijn de eerste geneeskundige hulp had verleend, werd -de heer W. per zie kenauto overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. De Indonesische president Soekamo verblijft thans voor een vijfdaags bezoek in Egypte. In het Egyptisch Museum te Cairo zien we de president bij een vitrine met een standbeeld van Toetench-Amon. De gewezen Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cordell Huil, is Zaterdag in het Bethesda ziekenhuis bU Washington overleden. Hij is 83 jaar geworden. Cordell Hull trad in 1944 als minister van buitenlandse zaken af om gezond heidsredenen. Hü leed aan aderverkal king. In drie regeringsperioden van presi dent Roosevelt was de overledene mi nister van buitenlandse zaken. Roose velt heeft hem eens ,,de vader der Ver enigde Naties" genoemd. Cordell Huil verwierf internationale bekendheid door zijn werk tot verbete ring van de internationale betrekkingen. In 1945 kreeg hij de Nobelprijs voor de vrede. In 1893 begaf hij zich voor het eerst in de politiek. Hjj werd lid van het Huis van Afgevaardigden van Tennes see. In 1907 werd hij in het Congres ge kozen. In 1933 werd hij minister van buitenlandse zaken. Hij was een warm voorstander van vrije wereldhandel Mevrouw Hull is in Maart van het vo rige jaar op 79-jarige leeftijd gestorven President Eisenhower heeft opdracht gegeven, op alle opénbare gebouwen de vlag halfstok te htjsen. (Reuter) Advert en ti« (Tot Dinsdagavond) Overwegend zonnig en droog weer. Morgen overdag af en toe vrij krach tige Noord-Oostelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen. Zon: 4.53-20.43. Maan: 13.46-23.08.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1