Voor Boelganin de grootste ovatie Britse minister: Kans op sterk verminderd oo rlog Niet automatisch Churchill deelgenoot PITTIG Geen sprake meer van slechte behandeling arrestanten Lof voor de (te) moeilijke taak van mevrouw Bouwman VAN NELLE li Vader richt zich tot Eucharistisch Congres in Rio de Janeiro Twee en veertigste Sociale Week van Nancy gesloten Tusseti ficus en lippen Mgr. Th. van Roosmalen 80 jaar Geen oude mannetjes O Malenkof beknof' Beria „verdwenen Licht ging uit tijdens leeuwennummer Koninklijke vermaning voor van Kent Hertog Drie doden in het verkeer HALF ZWARE SHAG Moderne techniek schept middelen tot geloofsverkondiging eyen kinderen bij brand omgekomen Oud-apostolisch vicaris van Suriname J MAANDAG 25 JULI 1955 BIJ 'T SCHEIDEN DER MARKT Posthume degradatie PROF. H. GELISSEN EREDOCTOR VAN AKEN NEDERLANDSE H.C. IN INDONESIË: SHU Ongeluk op onbewaakte overweg liep goed af Opa Schram ligt ziek in Frankrijk Benoeming bisdom Haarlem Aalmoezenier pater Van Schayk verdronken Bezorgdheid over processen, CARBOVIT-DRAGÉES Directeur van Gend en Loos overleden Twee trekkers in Tirol vermist Indonesische kabinetscrisis Oppositie (toet beroep op Hatta Vice-president premier van nieuwe kabinet? Mr. S. P. Baron Bentinck IV. (Vervolg van pag. 1) Deze verwijzing naar de subcommissie 's niet geheel naar de wens van de Rus- sen, maar zij zijn er op hun beurt in geslaagd elke verwijzing naar het voor stel van president Eisenhower om te nomen tot een wederzijdse uitwisseling van „blauwdrukken" en tot vrije we- ®.e"ijdse luchtverkenning buiten de richtlijnen te houden. ...Op de derde plaats is er in de rieht- tonen sprake van de ontwikkeling van ae. contacten tussen Oost en West. De Ministers krijgen ten aanzien van dit Punt opdracht deskundigen te belasten toet een studie van alles, wat ge daan kan wórden om het vrije contact en de vreedzame handel tussen de vol geren te vergemakkelijken. Het vierde Pant omvat de aanwijzing, dat de minis ters in de loop van October weer in Genève bijeen moeten komen om hun overweging van de vorengenoemde pro blemen te beginnen en de organisatie van hun werk vast te stellen. De regeringsleiders kwamen tot dit compromis, nadat zij in de loop van saterdag bijna vijf uur lang in het ge heim hadden vergaderd. Om half ze- Ven volgde toen een plenaire slotzitting, die tegen half acht was afgelopen. Minister Dulles was de eerste die het galais des Nations verliet. Daarna volg de president Eisenhower, samen met zijn echtgenote en zijn zoon, die kort te- voren in het paleis waren aangekomen. en half uur na afloop van de confe rentie verhief het presidentiële vliegtuig Jich van de Geneefse luchthaven Coin- rrin. Van de delegaties, die na de Ame- Dkaanse het conferentiegebouw verlie- Uit de jongste druk van de officiële Russische encyclopedie blijkt dat de aan ue vroegere Russische premier Malen kof gewijde ruimte gehalveerd is en dat a' zijn activiteiten uit de tweede oorlog biet meer worden vermeld, zo meldden Zweedse kranten Zaterdag. Beria is helemaal verdwenen, met foto al. - De jongste editie loopt tot en met M. Alle lofprijzingen voor Malenkof ?ijn aan de censuur ten offer gevallen ,n de voorgaande editie was Malenkofs vader een „regeringsemployee In de ei®Uwe wordt hij een „lagere regermgs- ^Jdoyee" genoemd, te 6 beschikbaar gekomen extra ruim- h opgevuld met vermeldingen als dn "Malakhof-fort", de „Melengr-wijn", "luaiasiefgkaberg" en de locomotief- «structeur Malakhofski, die een an- ,clot:lr de Westerse wereld onder schatte uitvinder wirdt genoemd. Midden in zijn ^^Z^TuoweNal'- leeuwentemmer Sidney Plaatst voor een nachtmerrie- 9 t na tie, doordat de arena wegensuit vallen van de electriateit plotse donker werd. Het ^beurde tijden:seen noorstelling Vrijdagavond-nan ™o£eter cus Louis" in Birkenrodop ^a_ ten noorden van Kopenhage 1500 personen cmniveziQ- Zijn vijf leeuwen waren juist ^bield toen de stroom uitviel Potste deel van de provincie. en trachtte de kooi uit Slot ®en klein zijdeurtje, maar ko Voei^'et zo snel openkrijgen. Toeï* sl°on\ dat een der leeuwen nadei J Van d*l°m hij tegen de ijzeren balken het di„ hooi op en slaagde er in minuted Van het lijf te houden. Enige Poortio tater ontsloot zijn zoon het kruin en kon de temmer naar buiten adernk Het publiek had tijdens de stilmende minuten een doodse Van v. hatracht. Later reed de eigenaar °n het circus met zijn auto naar de in- «ang van het circus en zorgde voor een licht, waarbij de stalknechten de leeu wen uit de arena konden drijven. ten, werd de Russische het luidst toe gejuicht door de talrijke belangstel lenden. Premier Boelganin ging ver scheidene keren in zijn open auto staan om te danken voor de ovaties. Hijzelf en partijsecretaris Khroesjtsjev blijven op uitnodiging van de Oost-Duitse regering nog enkele dagen in Oost-Berlijn. De ministers Molotov en Zjoekov zijn van daar doorgereisd naar Moskou. Op het Oost-Duitse vliegveld Schö- nefeld verklaarde Boelganin, dat de Duitse kwestie niet automatisch kan worden opgelost en dat er een weder zijdse toenadering tussen de beide de len van Duitsland plaats moet hebben, als de enige weg naar de hereniging. Boelganin beloofde, dat de Sovjet- Unie alles zou doen om te verwezen lijken, waartoe in Genève is besloten. Premier Eden verklaarde bij zijn te rugkeer in Londen, dat hij de interna tionale toestand thans gunstiger acht dan vóórdat hij naar Genève ging. „Het is goed dat wij ons niet te veel in details hebben verdiept. Wij hebben ons drie dingen ten doel gesteld", zei hij: „de aard van de problemen^ vast stellen; de koers vaststellen, waarin wij de oplossing moeten zoeken; en een sfeer van persoonlijk begrip en waardering scheppen tussen de verschillende staats lieden van Oost en West. Ik geloof te mogen zeggen, dat wij in al die drie dingen meer dan geslaagd zijn. Men neemt aan, dat Eden de resul taten van de Geneefse conferentie zal bespreken met Sir Winston Churchill. Premier Faure van Frankrijk zei te me nen, dat men thans op de goede weg is De Britse minister van Buitenland- se Zaken, Harold McMillan, achtte de kans op een nieuwe wereldoorlog ten zeerste verminderd, omdat de mogendhe den, naar hij meende, tot de slotsom zijn gekomen, dat er in een atoom-oor log geen overwinnaar kan zijn. In West-Duitsland is men niet zo ge lukkig met de afloop van de Geneefse conferentie. Men vreest, dat de kwestie van de Duitse eenheid nog zeer lange tijd op een oplossing zal moeten wach ten en men toont zich teleurgesteld over de Russische weigering om dit pro bleem met voortvarendheid ter hand te nemen Bondskanselier Adenauer heeft vandaag in zijn Zwitsers vacantie- oord Mürren een conferentie met de West-Duitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, en staatssecreta ris HaUstein. (AFP_Reuter.UP) Zaterdagmorgen Is in de Technische Hogeschool te Aken op plechtige wijze tijdens een speciale zitting van de fa culteit van werktuigbouwkunde en elec- trotechniek het eredoctoraat verleend aan prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen uit Maastricht, oud-minister, directeur van de Prov. Limburgse Electriciteits-Mij. en ere-voorzitter van de Internationale Electro-Warmte-Organisatie. Naast vele Duitse autoriteiten, o.w. een vertegenwoordiger van dé Duitse ambassadeur in Den Haag en de Duit se Consul dr. Ponschab uit Maastricht, waren van Nederlandse zijde aanwezig de Nederlandse Ambassadeur dr. Lam ping uit Bonn, de Nederlandse Consul- Generaal Jurgens uit Kleef, mr dr F. Houben, commissaris der Koningin in Limburg, oud-minister dr. Deckers, het Tweede-Kamerlid Jos. Maenen, burge meester baron Michiels van Kessenich van Maastricht, baron Fain uit Den Haag en ir. L'Hoëst, voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Maastricht. De erepromotie werd verricht door nrof dr. Flegler, rector-magnificus van de Technische Hogeschool van Aken die er op wees, dat dit eredoc toraat aan prof. dr. ir. Gelissen was ^ppnd wegens zijn grote verdien- verleend bied van de electro- sten op electro-chemie. Prof dr. warmte van de faculteit van Doering, d n(je en electrotech- werktuigbou Gelissen „een gro- niek noemde prw. te universele geest oord wees de nieuwe ere- In zijn antwoord lgng van een in- doctor op het groteing de sec- ternationale samenwerking wu de tor der electriciteitsverzo g^^ de zege_ gehele mensheid profiter is een inter- ningen der techniek, da grote- nationale san?en™erSj*niek onmisbaar, re specialisatie der techrue een De plechtigheid werd b®slot feestdiner in de „Quellenhot te brpfc ff. Zondagsblad Sunday Ex- de io ?Tle? dat koningin Elizabeth II Vnii„JaFI^e hertog van Kent heeft be- riiri niet meer alleen in een auto te zii„ j' nadat hij negen dagen geleden un derde auto-ongeluk in 13 maanden ®d gehad. Na overleg te hebben gepleegd met 2p ,haaste familie van de hertog, had e besloten hem het autorijden niet te dat maar de opdracht gegeven at op al zijn autoritten een legerchauf- oo J?aast hem moest zitten, die ieder Hen-- llet stuur van hem zou kun- (Van onze correspondent.) Voor haar woning aan de Tegelseweg te Venlo is Zaterdagmiddag de 59-ja- rige mevr. v. d. Akker-Schmetz dodelijk verongelukt toen zij op haar fiets de weg overstak en in botsing kwam met een aanhangwagen van een personen auto. Bij het oversteken wachtte zij wel tot de auto haar was gepasseerd, doch klaarblijkelijk zag zij 't aanhangwagen- tje te laat. Zij stierf vrijwel onmiddel lijk nadat de pastoor van de O.L. Vrou we Parochie haar het H. Oliesel had toegediend. Bij een ongeluk met zijn bromfiets is Zondag de 20-jarige L. B. uit Steen- wiik die onderweg was van Steenwijk naar Giethoorn, om het leven gekomen. Op de provinciale weg werd B. geraakt door een hem achteropkomende scoo ter, waardoor hij aan het slingeren ge raakte en onder een achter de scooter rijdende motorfiets kwam. Bij aankomst in het ziekenhuis te Meppel bleek hij te zijn overleden. De 62-jarige mevr. B. Brouwer-Moes van het woonschip „Ons Thuis dat in het Noorderkanaal te Rotterdam ligt, is Zaterdagmiddag door een tram aan- gereden op het kruispunt Schieweg- Abraham Kuyperlaan. Zij werd naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat zij was over leden. Advertentie *J m...- mUlinnn Irai Pauselijke Legaat, Kardinaal Masella, gefotografeerd tijdens de openings plechtigheid van het Eucharistisch Congres te Rio de Janeiro. Gisteren is de 42ste Sociale Week van Frankrijk, die de problemen, de goede kansen zowel als de kwade, de misbrui ken en de weldaden van de moderne voorlichting en haar technische outilla ge heeft bestudeerd, gesloten. De kathe draal van Nancy bevate ruim 2000 per sonen, die de Pontificale H. Mis bij woonden, die door de Pauselijke nunti us in Frankrijk, mgr. Paolo Marella werd opgedragen. Terstond na de godsdienstige plech tigheid hébben de deelnemers in tegen woordigheid van de nuntius, aartsbis schoppen en bisschoppen zich voor de laatste bijeenkomsten verenigd, waar niet alleen het besprokene der laatste dagen werd samengevat, maar ook zeer direct op de practijk werd betrokken. Henry Théry, algemeen secretaris voor de voorlichting wees er nogmaals op, dat de mens eerst dan waarlijk de techniek der voorlichting beheersen zal, indien hijzelf tot een hoog cultureel niveau gekomen is en daardoor dikwijls in opstand komt tegen de bestaande wanorde. Père Gabel, hoofdredacteur van La Croix, hield de aanwezigen voor ogen, dat dank zij de moderne technische voorlichtingsmiddelen, ook vele gele genheden geschapen zijn met de ge loofsverkondiging door te dringen in de wereld. Maar dan moet men zich ook met volle deskundigheid werpen op de technische middelen en deze volgens hun eigen wette i gebruiken. Voor de sluiting in de namiddag be gon, hield de heer Flory, voorzitter, nog een korte toespraak waarin hij de behandelde materie recapituleerde en wees op het succes van deze week. In de exndvergadering tenslotte onder streepten drie sprekers, Nobecourt, Pierre d André en Jean Picard-Aubert, de verantwoordelijkheden van de katho liek en de burger. Een kort Lof, waarin de deelnemers overnemen. Jonge hertog heeft nu dezelfde rij- kr„J .e die zijn vader eens opgelegd in ri8' Üien de hertog van Kent, die eeJ 1 oorlog om het leven kwam, had ^ho,rrtstocht voor auto's, en na ver- 8e V ?ne ongelukken had koning Geor- fiidetlnern bevolen niet meer alleen te h/£»8e hertog van Kent werd gis- Dq/;/,1 het ziekenhuis ontslagen en ,,Urgh ö.erdag voor de hertog van Edin- 0rden Z1 Sandhurst tot legerofficier bevorderd. Quebc?U"'.An de Canadese provincie gen vr„ z^n zeven kinderen gistermor- Hjden. F in de vlammen omgekomen Hjjf™ afwezigheid van de ouders, die ten bruiloftspartij waren. Het hoü- nog ^onmkje van het echtpaar was in t«ctil n half uur door het vuur ver- - He kinderen waren toevertrouwd nog ,geen half uur door het vuur ver kan "-ma Vaa„ morgen van een 79-jarige groot **er> (U.P.). Groene wraak In Glenside in Pennsyl vania nam een tienjarig jongetje een zoete en in genieuze wraak, toen hij niet in het openbare zwem bad werd toegelaten, om dat hij geen ingezetene van de gemeente was. Na dat de badyieester de veelbelovende knaap had weggestuurd, keerde het jochie na een half uurtje terug met een forse kleur- stofbom, die hij pardoes over de schutting in het zwembad wierp. Met het gevolg, dat meer dan drie honderd badgasten zo groen als kikkers werden en zich wel driemaal metgroene zeep moesten wassen, eer zij er weer blozend blank uit zagen. Sportief blondje De 23-jarige helblonde Delores Kipple uit Nas sau in Brits West-Indie heeft haar levenswens vervuld door qp één ski over de woelige golf stroom van Miami naar Nassau te waterskiën. Zij heeft de reis van 200 mijl gedaan in 10 uur en 25 vreedzaam, achter h r grote raceboot, die naar trok, maar toen zy een maal op de Atlantisch Oceaan was gekomen, ontmoette zij golven to twee meter hoog en daar bij nog een lange grond- deining, die haar het grootste deel van de reis erbarmelijk heen en -weer slingerden. Miss Kipple heeft nu het zout-water- lange-afstand-ski-record op haar naam staan. Ontmoeting Een gevangene, die in de gevangenis van Recife in Brazilië een straf van 15 jaar uitzit wegens dief stal en doodslag, heeft zijn „slachtoffer" levend en wel aangetroffen in dezelfde gevangenis als waarin hij zelf zijn von nis ondergaat. Jose Si- mao, die zes jaar geleden werd veroordeeld wegens het beroven van Atdias Soares de Silva, na deze eerst zo met een houten knuppel te hebben gesla gen, dat hij voor dobd bleef liggen, heeft bij net uitwisselen van zijn le vensgeschiedenis met een dat zijn slachtoffer is blij ven leven en eveneens in Recife's cachot was te recht gekomen. Aanvan kelijk herkenden de man nen elkaar niet, maar hoe meer ze samen praat ten, des te zekerder Sia- mo werd, dat zijn mede gevangene Soares de man moest zijn, die hij in de nacht van 18 October 1949 in Canhotino schijn baar levenloos had laten liggen. Simao had ten slotte aan Soares gevraagd 0-f hij zich zou wreken als hij de identiteit van zijn aanvaller te weten zou komen. „Nee", had Soares geantwoord. „De man gaf mij een lesje in de school waarin nu een maal harde slagen vallen. Ik koester geen haat je gens hem". Siamo had daarop tegen Soares ge zegd: „Vergeef mij, broe der, want ik ben degene, die je heeft aangevallen" De twee mannen hadden elkaar daarop omhelsd en het relaas verder ver teld aan de cipier, die zich nu tot de rechtbank tot ver op het voorplein van de kapel van het Instituf St. Joseph stonden sa mengepakt vormde het slot van de 42- ste Sociale Week van Frankrijk (K.N.P. De 72-jarige landbouwer M. van Tim meren en de 8-jarige Oomke Bos uit Kolham zijn Zaterdagmiddag op het nippertje aan de dood ontsnapt. Geze ten op een met een paard bespannen wagen waaraan een z.g. hooikeerder was bevestigd, passeerden zü op weg naar huis een onbewaakte overweg in Westerbroek. Midden op de overweg werd de wagen gegrepen door de diesel- trein GroningenNieuwe Schans. Met een daverende klap, die tot achter in de trein hoorbaar was, baande de diesel zich een weg door de obstakels, De bejaarde landbouwer en zijn jeug- die-p begeleider, die de trein ondanks het uitstekende uitzicht niet hadden oDgemerkt, werden van de wagen ge slingerd Het mag een wonder heten, datlii geen letsel kregen. Ook het paard kwam er goed af en stond na het onge val rustig te grazen. De wagen werd versplinterd terwijl ook de hooikeerder zwaar werd beschadigd De blauwe diesel was enkele treeplanken kwijt. Het treinpersoneel, geholpen door een aantal Dassagiers, maakte de spoorbaan met bekwame spoed vru daar van de eveneens een trein naderde. De trein had Ongeveer twintig minuten vertraging. Schram, de Krasse tippelaar die aan zeer vele afstandsmarsen heeft deel- zeer in Lyon m een zleken. hf,?s°mmi' wordt al ongeveer een week verpleegd in het Edouard Herriot-hospi- Sffiimu ter observatie zijn opge- taai. HU zou 'meldt United Presg n°r£pr' de heer Schram al zijn bezit- Dpfkwiit is Wordt vermoed, dat hij op de terugreis van een voettocht naa: Lourdes beroofd is. Twee millioen katholieken uit Brazi lië en vrijwel alle landen ter wereld hoorden gisteravond in Rio de Janeiro, de stad van het ?6ste internationale Eucharistische Congres, uit ontelbare luidsprekers op het congresplein en in de brede straten der stad de boodschap, die Paus Pius Xn tot het congres richtte. De H. Vader, die zijn bood schap uitsprak in de Portugese taal, verklaarde, dat de wereld „schuilgaat" in de diepe duisternis van de onwe tendheid en zich in de greep bevindt van het ijs van de onverschilligheid^ De wetenschap is doorgedrongen in vele grote geheimen, „doch wat is deze wetenschap, zelfs al was de macht c:- van millioenen keren groter, vergele ken bü de letterlijk oneindige glorie, wel ke de Eucharistische God, door zichzelf op te offeren, bewijst aan de eeuwige Vader in de stilte van onze altaren?" De woorden van de Paus. brachten voor de honderdduizenden het hoogte punt van de plechtigheden, die gister avond het Eucharistische Congres be sloten. Ter gelegenheid hiervar was het congresplein herschapen in een zee van uitbundig licht, met in het midden het monumentale altaar, dat het schip der Kerk symboliseert. Na de Pauselijke toespraak werd voor het eerst en te vens voor de laatste maal tijdens dit Congres de Eucharistische Zegen gege ven. De H. Hostie wat, gevat in de lunula van de nieuwe monstrans, die de katholieken van Brazilië ter gelegenheid van het Eucharistische Congres hebben geschonken. De monstrans is een klei nood geworden van Braziliaanse edel smeedkunst. Al het materiaal, het goud, het zilver en de edelstenen is door de katholieken van Brazilië geschonken. Gistermorgen heeft de pauselijke le gaat, Aloisi Kardinaal Masella voor de laatste maal een Pontificale H. Mis ge celebreerd op het congresplein. In te genwoordigheid van de hoogste autori teiten van Kerk en staat werd na de H. Mis Brazilië toegewijd aan het H. Hart van Jezus. De president var.' Brazilië, dr. Joao Cafe Filho, werd tijdens deze toewijding stormachtig toegejuicht. In de namiddag begon de slotprocessie, die alle twee millioen pelgrims verenigde. De enorme stoet trok uit van de „Con- delaria" kerk in het centrum der stad naar het congresplein via de enorm brede en prachtige Avenida Rio Bran- co. Het gehele verkeer in het stads centrum werd hiervoor uren stilgelegd. Het maakte een overweldigende indruk steeds weer die enorme groepen pel grims te zien passeren, terwijl zij de oude Gregoriaanse gezangen ter ere van het H. Sacrament zongen, afgewisseld met het Congreslied. Bij hun aankomst op het congresplein volgde de slotplechtigheid, met als hoog tepunt de toespraak van de H. Vader. (K.N.P.—Reuter) Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft, op zijn verzoek om gezondheids redenen, eervol ontslag verleend, aan de zeereerw. heer H. J. Heijnen als regent van de bisschoppelijke kweekschool te Beverwijk en aldaar benoemd; de zeer eerw. heer B. Verbeem, die leraar was op het Seminarie Hageveld te Heem stede. (Van onze correspondent) De aalmoezenier van de L.S.K. uit Nijmegen, pater Bonaventura v. Schayk O.F.M., is Zondagmiddag in de Maas ter Hoogte van Waalwijk bij het Dron- gelseveer aan de Maas verdronken. Ho had zich zonder te kunnen zwemmen even te water begeven en is toen waar schijnlijk in een kuil terecht gekomen en onder water geraakt. Hij kon door zyn broer en zwager, die bij hem waren, niet meer gevonden worden. De rivierpolitie van Gorkum en de gemeentepolitie hebben de gehele avond gedregd, tot laat in de avond echter nog zonder resultaat. Pater Bonaventu ra was afkomstig uit Oudewater. van Roosma- van 27 Juli wordt mgr. in. van Koo i AJr oud-apostolisch vicaris ton CssR. r ginds hij in 1946 ont- fiorinnam leeft hij teruggetrokken in Paramaribo. Hij heeft nog niets van zito fiere houding van vroeger verloren, alheefthij zich heemaal aan het open- hi™ leven onttrokken om door een S.<lur»d gebeM,»« missiewerk ne-m Tanuari 1912 deed. hij als jong k- „wi ziin plechtige intocht in Su riname^ dat wil dus zeggen dat hij 34 10 Januari 1912 deed ss< 50 o ne"hët apostolisch vicariaat 'van ;aaJ„!a"f heeft bestuurd. Het schijnt geoorloofd te zijn deze lange periode fr? verband te mogen brengen met de lanee periode van economische nood die in die jaren heeft doorge- minutenDe reis begon andere gevangene ontdekt, Suriname in die jaren m?nkeèn maatschappij die in die jaren historisch groeide tot een zeer nauwe verbinding en onderlinge afhankelijkheid van geestelijke en stoffelijke belangen, waarin de missie vanouds de verzorg- ecvuuü'»"- stel der misdeelden genoemd werd, was zal wenden om een her- een bijzondere leiding nodig; bijzonder IteJZ Te' vragen vanlom zijn duur en om zijn standvastige Siamo's vonnis. len stille kracht. Die leiding kreeg de missie van Su riname in de persoon van mgr. Van Roosmalen. Hij begon zijn bestuur met het vicariaat op plechtige wijze aan het H. Hart van Jezus toe te wijden op 25 Februari 1912. Iedere eerste Zondag van een nieuw jaar wordt deze op dracht op plechtige wijze vernieuwd. Hij schonk zijn volle aandacht aan de bevordering van het innerlijk leven on der zijn missionarissen en gelovigen. In 1932 richtte hij een inlandse zuster-con- gregatie op en tijdens zijn bestuur was hij de promotor bij de stichting van tien kloosters. Daarnaast was bij de man van actie. Hij stichtte een record-aantal scholen in de stad en in het binnenland, hij or ganiseerde de jeugd en stichtte voor hen allerlei sociale instellingen, die in de loop der jaren wel zijn gewijzigd, maar nog altijd bestaan. Bij het volk geniet hij de algemene waardering als sociale bisschop en vader der jeugd. In 1923 werd hij benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw; in 1953 werd hij benoemd tot comman deur in de orde van Oranje Nassau. In hetzelfde jaar benoemde Z.H. de Paus hem tot assistent-bisschop bij de H. Stoel. (Van onze speciale verslaggever)) Zaterdagavond is mr. W. F. L. graaf van Bylandt, de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, per K.L.M. op Schiphol aangekomen. Hij blijft twee weken in ons land, voor „periodiek overleg met de ministers Beyen en Luns". Mr. E. van Kleffens was er om hem te verwelkomen en een groot aan tal verslaggevers om hem te bestormen met vragen aangaande actuele kwes ties. Maar graaf van Bylandt was nogal gereserveerd met zijn mededelingen over de zaak-Jungschlager, de behande ling van de Nederlanders in Indonesië en de op handen zijnde nieuwe proces sen. Slechts over het witboek dat de Ne derlandse regering enige tijd geleden heeft gepubliceerd, was de Hoge Com missaris uitvoeriger. Hij noemde de reactie op dit witboek in Indonesië rond weg teleurstellend. Het was, aldus graaf van Bylandt, in geen enkele Indone sische krant serieus besproken. „Er werden aanvallen op gedaan, zonder dat men het had gelezen. Een louter emo tionele reactie op deze toch ernstige zaak". Toen er n.a.v. het witboek gevraagd werd, of de behandeling van de Ne derlandse arrestanten in Indonesië er nu beter op was geworden, antwoordde graaf Van Bylandt: „Er is geen enkele reden om te veronderstellen, dat de behandeling thans slecht is". Hij stipte Advertentie Tegen maag- en Ingewandstoornissen. Vooral op reis onmisbaarFlac.i 1,05 WatMijnhardtmaakt is goed Vrijdagavond laat, toen hij op weg was naar huis in Bilthoven na afloop van een vergadering, is onverwacht overleden de heer H. van Wessem, di recteur van Van Gend en Loos te Utrecht. De heer Van Wessem is 63 jaar geworden. Hij kwam in 1907 als leerling-klerk in dienst bij de Nederl. Spoorwegen en hij heeft zich daar ont popt als een expert op het gebied van het stukgoederenvervoer. Toen hij in 1942 in dienst trad bij Van Gend en Loos als chef van de afdeling Exploi tatie was hij bij de Ned. Spoorwegen opgeklommen tot afdelingschef. In 1946 werd de heer Van Wessem adjunct-di recteur van Van Gend en Loos en in 1948 directeur. De overledene was offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Twee broers uit Bussum, de 28-jarige Leendert Jan en de 25-jarige George Koetsier, die op trektocht waren door Oostenrijk, zijn sedert drie dagen spoorloos verdwenen in de Tiroolse Al pen. Zij zijn Donderdag vertrokken om een klimtocht te maken. Men vreest, dat zij zijn verongelukt. I aan, dat berichten over mishandeling van gevangenen van oudere datnm wa ren. „We kunnen de gevangenen thans consulaire bijstand geven. Ze mogen regelmatig worden bezocht", aldus de Hoge Commissaris, die zich bierna liet ontvallen: „er is geen sprake meer van slechte behandeling". Het enige detail, waarover graaf Van Bylandt zich betreffende de Nederlan ders in Indonesië nog wenste uit te laten, was de ontvoering van de heer v. d. Wetering op Celebes. De Hoge Commissaris zei reden te hebben om aan te nemen, dat de heer v. d. We tering, die in 1954 is ontvoerd, zich in goede welstand bevindt. Over de verdediging van Jungschlager was graaf Van Bylandt niet optimis tisch gestemd. Hoewel hij alle lof had voor het werk van mevrouw Bouwman, vond hij het ongewenst „alles op de schouders van deze vrouw te laten rus ten". Er moet dus een andere verde diger komen, maar deze zal volgens graaf Van Bylandt zeer moeilijk te vin den zijn. „Onder de Nederlandse advo caten in Indonesië is bijzonder weinig animo", aldus de Hoge Commissaris. Zijn bezorgdheid gold ook de processen tegen Nederlanders, die in de toe komst zullen worden gevoerd. Politieke partijen in Indonesië, die zich verzet hebben tegen het kabinet van Sastroamidjojo, hebben thans een be roep gedaan op vice-president Moham med Hatta om persoonlijk de leiding van het eerstvolgende kabinet op zich te nemen. Leiders der moslim-, socialis tische, democratische en christelijke par tijen hebben op een tijdens het week einde gehouden vergadering het besluit genomen Hatta als minister-president te steunen. Deze partijen bevonden zich in oppositie tegen het kabinet Sastroamid jojo, dat Zondagavond formeel aftrad, nadat het niet in staat wyas gebleken de macht over het leger te handhaven. Het is nog niet bekend hoe Hatta staat tegenover het verzoek. Morgen be gint Hatta met het houden van consul taties met de vertegenwoordigers van de twintig partijen, die in het voorlopig par lement vertegenwoordigd zijn. Elke partij zal afzonderlijk door de vice-pre sident worden gehoord. Na drie dagen overleg zal Hatta dan een formateur be noemen. In een verklaring, die Ali Sastroamid jojo Zaterdagavond in het parlement heeft afgelegd, zei hij o.m., dat zijn regering er niet in is geslaagd het ge zag van de nieuwe stafchef effectief te maken. Aangezien de regering vrijwil lig ontslag heeft genomen, kwam de motie van wantrouwen, ingediend door de partijloze Baharuddin, niet in be handeling. Wel kregen verschillende ministers bij het betreden van het par lementsgebouw minder vleiende op merkingen te horen uit het publiek. President Sukarno is gisteren na zijn officieel bezoek van zes dagen aan Egypte per vliegtuig naar Djeddah ver trokken. Aan Saoedi-Arabië zal Sukar- nog eveneens een officieel bezoek bren gen en tevens onderneemt hij daar een pelgrimstocht naar Mekka. (AFP-PIA-UP) p de laatst gehouden ver gadering van de Bond Heemschut heeft de 70-ja- rige voorzitter Bierens de Haan zijn functie overgedragen aan mr. S. P. Baron Bentinck, bur gemeester van Soest. De nieuwe voorzitter is geen onbekende op het terrein van Heemschut; reeds in 1941 werd hij tot bestuurslid gekozen. „Ik heb altijd belang stelling voor dit werk gehad, omdat zoveel schoonheid node loos wordt opgeofferd. Men heeft er eenvoudig geen oog voor, omdat er te weinig op ge wezen wordt". En hiermede zitten wë al di rect midden op het werkterrein van Heemschut, zeer uitgebreid, omdat het de instandhouding en uitbreiding van de schoonheid van stad en land omvat, bij wel ke werkzaamheden de bond met vele aangesloten organisaties samenwerkt. „Een van de groot ste problemen, waar Heemschut momenteel voor staat, is de be dreiging van oude stedon door het verkeer en de sanering van oude stadskernen. Wij verzetten ons er tegen, dat door vele, ogenschijnlijk voor de hand lig gende, maar incidentele oplos singen, ontzaglijk veel wordt vernield, terwijl geen duurzame oplossing wordt bereikt. Men moet bij dit werk minstens twintig jaar vooruit zien, rekening houdend met het steeds toenemende verkeer. Neem nu Amsterdam de burge meester raakt op dreef wanneer hij over de hoofdstad begint met z'n langzamerhand onontwarbare verkeerskluwen. Hier helpt geen aoor- braak, geen afbraak van enkele blokken, geen demping van een gracht. Integendeel, men trekt er steeds meer verkeer mee aan. Wat dan wel een oplossing is? Ik mag u verwijzen naar wat ir. Bakker Schut onlangs tot de Ver. van Ned. Gemeenten gezegd heeft: „Verdere city-vorming tegen gaan en de 19e-eeuwse ring om de oude stad (de Pijp e.d.) afbreken, om ruimte te maken voor kantoren, parkeerplaatsen e.d.". Het is al vaker betoogd, dat Heemschut geen bond'can oude man netjes is, die de ontwikkeling van de moderne tijd wil tegenhouden; het zou gelijk Don Quichotte deed vechten tegen windmolens zijn. Maar wel wil de bond de moderne ontwikkeling zodanig leiden of geleid zien, dat hetgeen stad en land aan oude en nieuwe! schoonheid bieden, niet zinloos verloren gaat. Daarom moet de bond meer doen dan pro testeren wanneer ergens barbaarse plannen bekend worden. Op de eerste plaats moet er voorlichting zijn, die de mensen de ogen opent voor de schoonheid om zich heen, waaraan zij achteloos voorbij gaan. Jaren ge leden, toen nog burgemeester van Abcoude, heeft de nieuwe voorzitter eens voor zijn gemeentenaren een lezing met lichtbeelden gehouden over schrik niet de monumenten van Abcoude. De mensen waren stom verbaasd; ze hadden nooit geweten, dat hun dorp zoveel schoons verborg. De nieuwe voorzitter, geboren in 1909 als zoon van een instructeur van de Kon. Mil. Academie te Breda, wekt niet bepaald de indruk, dal hij thans aan,het hoofd staat van een groep oude, conservatieve man netjes, die ach en wee klagen over het toenemende verkeer. Zoiets ver wacht men trouwens niet van iemand, die in zijn Utrechtse studentenja ren rector van het Corps en president van de sociëteit is geweest. Na zijn doctoraal examen (1936) werkte hij enkele jaren aan een bank, maar het burgemeestersambt trok hem meer, reden waarom Baron Bentinck volontair werd ter gemeentesecretarie van Renkum. Via een functie bij de Prov. Griffie te Arnhem kwam hij in 1939 op de burgemeesterszetel van Abcoude terecht, waarna in 1946 de benoeming in Soest volgde. Een ambt, dat veel tijd en zorg vraagt. Gelukkig echter niet zoveel, dat de burgemeester vader van twee dochtertjes zich niet meer aan zijn grote hobby zou kunnen wijden. De burgemeester is gelukkig met zijn bond; we geloven, dat de bond gelukkig mag zijn met hem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5