Inflatie dreigt in Engeland Verscheidene onlusten in doden bij Marokko Kruiswoordraadsel „Weest altijd voorzichtig in zee" Overwinning op de angst H D Regering is voorzichtiger geworden fcne <fe Woofma^Pt Als in de dagen van Blériot G g Nederlandse zuivel- expositie in Londen Indië sluit legatie van Portugal m Houdt rekening met windrichting Principiële kwesties zijn vermeden DINSDAG 26 JULI 1955 PAGINA A/betalingsvoorwaarden verscherpt Ook historische kleder drachten tentoongesteld 9 Min Stikker pleit voor de onontwikkelde gebieden Zusters Franciscanessen van Breda naar Afrika Nieuwe diplomatieke strijd rond Goa Belgische uitvoer in eerste helft 1955 sterk gestegen w Priester-arbeiders in België trekken zich terug Men kan op het moment waarop door de ontwikke- ling der techniek alle be wegingen van de vijand zichtbaar worden, antici peren door ze thans zicht baar te maken. Men be hoeft het slechts te willen, begeert. 8 9 10 11 Vierde grondwetswijziging na de oorlog Zaak Rotterdamse arts Officier in hoger beroep Gezant van Luxemburg verlaat ons land De Engelse minister van Financiën, R. A. Butler, heeft op 25 Juli in het La gerhuis aangekondigd, dat de voorwaar den voor de verstrekking van afbeta- lingscrediet zullen worden verscherpt. Deze maatregel maakt deel uit van een actie, die ten doel heeft de bestedingen in Engeland te beperken, daar deze een zodanige omvang hebben aangenomen, dat zij dreigen inflatie te veroorzaken. Minister Butler deelde mede, dat men bfi aankopen op afbetaling voortaan 33% procent van de koopsom ineens zal moeten betalen. Tot dusverre was dit 15 procent. Verder verklaarde de minister, dat hij de gouverneur van de Bank van Enge land zal verzoeken de banken er op attent te maken, dat het van belang is het bedrag der uitstaande credieten aanzienlijk te verminderen. Voorts zullen de bestedingen der ge- (Van onze Haagse redactie) Van 31 Augustus tot 22 September zal in het Tea Centre te Londen een expositie worden gehouden, welke zal worden georganiseerd door het Neder landse Zuivelbureau. Dit bureau, een stichting vormend, opgericht door de ge zamenlijke organisaties op zuivelgebied, met het d^el de afzet van Nederlandse me,. - en zuivelproducten in binnen- en buitenland te stimuleren, zal op de komende tentoonstelling de Engelse huis vrouw tonen, welke gerechten met Nederlandse zuivelproducten bereid kunnen worden. De expositie zal voorts worden gecom bineerd met een tentoonstelling van Nederlandse costuums, die op poppen zullen worden getoond. De costuums, 36 in getal, waaronder drie kindercos- tuums, zijn afkomstig uit de verzame ling van H.K.H. prinses Wilhelmina, het Nederlands Openluchtmuseum, uit ver schillende provinciale musea van oud heden, terwijl een deel ook door par ticulieren in bruikleen is afgestaan. De bedoeling van deze costuum-expositie is, de Engelsen te laten zien, dat het historische Nederlandse costuum niet alleen in Volendam en op Marken voor komt, maar ook nog in andere stre ken van ons land gedragen wordt. Na het beëindigen van de gecombi neerde tentoonstelling in Londen, zul len de costuums onder auspiciën van de Nederlandse Ambassade in Londen en met medewerking van de ministeries van Buitenlandse Zaken en O.K. en W. een tournee door Engeland maken. De costuums zullen, tot en met Maart, 1956, achtereenvolgens geëxposeerd worden in Edinburgh, York en Shef field. Minister Stikker heeft in de bijeen komst van de economische en sociale raad der Verenigde Naties een rede uit gesproken over het plan tot oprichting van een speciaal fonds der Verenigde Naties voor economische ontwikkeling, (Sunfed). De leden van de Nederland se delegatie, aldus de minister, zijn al tijd aanhangers geweest van de gedachte dat economische ontwikkeling van de economisch minder ontwikkelde landen van groot belang is voor de wereld in haar geheel. Wij zijn dan ook van me ning, dat de oprichting van Sunfed niet mag worden uitgesteld. De congregatie der zusters Francisca nessen heeft, behoudens goedkeuring van Rome, besloten zich op twee plaat sen in Afrika te gaan vestigen, in de bisdommen Bukoba en Tanganyika en Mbarapa in Uganda. Met behulp van twee te bouwen hospitalen, poliklinie ken en moederschapszorghuizen nemen de zusters van Breda de gezondheids zorg van 200.000 inlanders ter hand. Het klooster der zusters Francisca nessen uit Dongen, te Breda, wordt op geheven, ingericht tot noviciaat van het moederhuis te Dongen en als zo danig in September betrokken. Van de zes zuster, die er thans nog wonen, worden er drie overgeplaatst en de drie andere zullen worden ondergebracht in het klooster van dezelfde congregatie aan de Ceresstraat te Breda. De opheffing van het klooster houdt verband met het teruglopen van het aantal roepingen. Reeds heeft de con gregatie haar kloosters moeten ophef fen te Steenbergen, Oosteinde, Eede (Z.) en Aardenburg. nationaliseerde industrieën in de onmid dellijke toekomst worden beperkt. De investeringen voor nieuwe projecten zul len worden uitgesteld of zo veel moge lijk worden vertraagd, waarbij er voor zal worden zorg gedragen, dat de ont wikkeling der kolenindustrie en der kernenergie niet in het gedrang komt. De vrees voor krachtige maatrege len ter bestrijding van de inflatie had eerder op de dag een scherpe koersda ling op de Londense effectenbeurs ver oorzaakt. De beurswaarde van 6 toon aangevende aandelen daalde met meer dan 700 millioen gulden. De totale koers verliezen waren nog aanzienlijk groter en de effectenmakelaars noemden deze dag .zwarte Maandag". Minister Butler deelde het Lagerhuis mede, dat in het buitenland circule rende geruchten over plannen met be trekking tot het Pond Sterling hebben geleid tot verkopen van Sterling, die een daling van de Engelse goud- en dollarreserves in de maand Juli zullen veroorzaken. Deze geruchten hebben zo danige onredelijke afmetingen aangeno men, dat minister Butler het niet ver antwoord achtte een antwoord achter wege te laten. Hij wenste het daarom duidelijk te maken, dat de regering van oordeel is, dat Engeland een periode van hard werk en consolidatie zal moe ten doormaken om het binnenlandse front te versterken alvorens er nieuwe stappen kunnen worden gedaan op het valutafront. Engeland verbruikt tegenwoordig te veel van zijn productie in het eigen land. Over het algemeen kan Enge land niet tevreden zijn met de wijze, waarop zijn betalingsbalanspositie en zijn goud- en dollarreserves zich ont wikkelen. In de eerste plaats moet wor den gestreefd naar een vermindering van de binnenlandse vraag om de gro tere uitvoer, die nodig is, mogelijk te maken. Minister Butler deed een beroep op de plaatselijke autoriteiten om hun ka pitaalsinvesteringen zo veel mogelijk te beperken. Hij deelde mede, dat de re gering strenger zal toezien op de plan nen van gemeente-autoriteiten, behalve voor de meest essentiële doeleinden. Ook de particuliere ondernemingen dienen haar investeringen te beperken, behal ve wanneer zij voor het grootste belang zijn voor de nationale economie. Het Portugese ministerie van Buiten landse Zaken heeft vannacht een com muniqué uitgegeven naar aanleiding van het besluit van de regering van Indië om in verband met de nog steeds voortdu rende moeilijkheden in Goa ,de Portu gese legatie in Nieuw Delhi te sluiten. De Indische regering heeft dit besluit gisteren bekend gemaakt. Portugal heeft er in het communiqué nu de aandacht op gevestigd, dat alleen Indië de aanval len op, en de wanordelijkheden in de Portugese bezitting Goa veroorzaakt. Nehroe heeft gisteren in het Indische parlement gezegd, dat de stap gedaan was omdat herhaalde verzoeken van In dië aan Portugal een bespreking te be ginnen over de situatie in Goa, geen re sultaten hebben opgeleverd. Het is de bedoeling dat de sluiting over twee we ken van kracht wordt. In de vannacht uitgegeven verklaring zegt de Portugese regering voorts, dat Portugal geen stap zal doen waardoor de spanning zou toe nemen, maar dat het „onverzoenlijk zal verdedigen wat alle Portugezen heilig is, de integriteit van de natie". In zijn vijfde driemaandelijkse nota over de Belgische buitenlandse handel deelt minister Larock mee, dat de uit voer zich in het kwartaal April/Juni op hoog peil heeft gehandhaafd. In April bedroeg de waarde van de uitvoer 11.084 mililoen frank, in Mei 10.175 millioen, in Juni 11.961 millioen De omvang bedroeg resp. 2,4 millioen ton, 2,2 millioen ton en 2,7 millioen ton. Dit laatste cijfer (over Juni) over schrijdt het na-oorlogse record, dat in Maart j.l. bereikt werd met een uit voer van 2,6 millioen ton. De waarde van de uitvoer in het eer ste halfjaar van 1955, 67.085 millioen frank, was 21 procent hoger dan het cijfer voor het eerste halfjaar van 1954. In de eerste vijf maanden van 1955 is de uitvoer naar Duitsland het sterkst toegenomen, n.l. met 57 procent, die naar de Verenigde Staten met 36 pro cent, die naar Frankrijk met 28 procent. De uitvoer naar de Congo daalde in die periode met 4 procent. 36. Eric begrijpt, dat ze in een val gelopen zijn, waaruit bijna geen ontsnappen meer mogelijk is. Maar terwijl de vijand, zeker van zijn prooi, met talrijke zwaar gewapende krijgers aan de reling, gereed staat om te enteren, doet Eric het enige wat nog kans geeft op redding. Hij rukt aan de helmstok, zodat het schip een logge zwaai naar Urï-s maakt. „Riemen in, hijs het zeil", brult hij en Svein betuigt knorrend zijn ingenomenheid met het zeemanschap van de Noorman, zich haastend de helpende hand te bieden. De wind grijpt fel in het zeil en terwijl de Noren de schoten strak trekken, schiet de boot deinend en schuimspattend rakelings langs de rotsen, om er in tegenovergestelde richting vandoor te gaan. Het onmoge lijke is gelukt; de twee roeischepen, die ze zo even nog voor de boeg had den, krijgen het nakijken! De mannen op de D.rakar hoeven nu niet meer te roeien en staan met de wapens in de vuist klaar, om het tegen de overige schepen, die zij voor zich hebben, op te nemen. De trage roeischepen zijn, wat wendbaarheid betreft, niet tegen Eric's zeiler opgewassen, zodat de kansen niet eens zo slecht staan. De vijand wendt de steven, klaarblijkelijk om hun dicht langs de rotsen de pas af te snijden, doch Eric koerst koel bloedig op hen toe, van plan om, scherp zeilend, de riemen van het voorste schip stuk te varen. Te laat beseft hij waar de tegenstanders het op aan gelegd hebben. Een zware schok trilt door de Drakar zij kreunt en kraakt in al haar voegen en de bemanning wordt als kegels door elkaar geworpen, terwijl het geschreeuw van de mannen zich vermengt met het angstige blaffen van Wolf. Dan ligt het schip een moment volkomen stil. „Een klip", schreeuwt Svein woest, „we zitten op een klip!" Twaalf tot vijftien personen zijn om het leven gekomen en veertig werden gewond (o.w. zeven politiemannen) bij ongeregeldheden in de Marokkaanse stad Meknes, waar de nieuwe Franse resident-generaal, Gilbert Grandval, zijn eerste officiële bezoek brengt. Een massa betogers, die zich deden kennen als aanhangers van de door de Fran sen afgezette sultan Sidi Mohammed ben Joessef, trachtten de politie-afzet- ting te doorbreken op het grote plein El Hedime in het centrum van het Marokkaanse stadsdeel, waar Marok kaanse en Franse autoriteiten de komst van Grandval afwachtten. De politie opende tot driemaal toe het vuur. Een half uur na dit incident arri veerde de resident-generaal. Toen de begroeting had plaats gehad en Nu de weken van de massale va- canties met stralend zomerweer zijn ingezet en tienduizenden zich dagelijks naar onze zeebadplaatsen begeven, is het niet overbodig, nog eens de aan dacht te vestigen op de gevaren van de zee welke reeds menig argeloos ba der of zwemmer het leven hebben ge kost. Aan bad.n en zwemmen buiten een badinrichting of dit nu geschiedt in rivieren, kanalen en plassen of in de zee zijn steeds risico's verbon den. Als men het aantal verdrinkings gévallen in rivieren e.d. vergelijkt met dat wat op de kust geconstateerd wordt en in aanmerking neemt dat in zee veel meer gebaad en gezwommen wordt dan in de binnenwateren, dan komt men tot de conclusie, dat het gevaar in zee niet zo groot is als in de bin nenwateren. Niettemin: ook de zee eist slachtof fers onder de baders en de zwemmers en daarom is het goed er nog eens de nadruk op te vestigen dat ongelukken meestal het gevolg zijn van onbekend heid met de gevaren van de zee en van onvoorzichtigheid. Voor wie niet op de hoogte is van de stromingen van de zee en de invloed van eb en vloed, doet er goed aan, uitsluitend in een badinrichting in zee te gaan. Daar vindt men betrouwbare en deskundige bewakers die aanwijzingen geven waar en tot hoever men in zee kan gaan. Men neme een voorbëeld aan de kust bewoners die toch het een en ander van de zee weten en desondanks Wel licht beter gezegd: juist daarom! meestal bij een badinrichting in zee gaan. Voor enkele dubbeltjes kan men zich daar van veiligheid in zee verze kerd achten. Voor wie zelf het risico wil nemen zij kennisneming aanbevolen van het boekje „Leert de zee kennen", geschre ven door de heer P. van der Mije, hoofd van de Zandvoortse kustwacht en uitgegeven voor de Koninklijke Ne derlandse bond tot het redden van dren kelingen. Wij lezen hierin, dat de getijstromen (eb en vloed) en de wind van groot be lang zijn bij de beoordeling van de ri- sico's bij het baden en zwemmen in zee. Bij een wind uit zee is het opper vlaktewater landwaarts gericht en bij een landwind is dat zeewaarts gericht. Dit zijn factoren waarmede een bader en zwemmer rekening moet houden. Bij landwind wordt het water krachtdadig zeewaarts gestuwd. De zandbanken remmen de stroom van het water maar deze wordt dan des te krachtiger in de „muien", de geulen in de zandban ken, waardoor een zeer sterke trek naar r zee ontstaat. Dit gevaar wordt nog ver- froot, wanneer het eb is. Bovendien ziet e zee er bij landwind gewoonlijk kalm uit, waardoor de bader zich van geen gevaar bewust is. Bij een krachtige zeewind loopt een bader gevaar door de naar land ge richte bovenstroom en de naar zee ge richte onderstroom, die men als een sterke trek aan de voeten voelt, te kantelen. Het baden in muien kan voor een bader, die niet weet hoe te handelen, zeer gevaarlijk zijn. Bij het baden moet men bij zuidelijke wind of bij vloed- stroom noordelijk van de mui gaan ba den en omgekeerd bij noordelijke wind of bij ebstroom zuidelijk van de mui. Een zwemmer die in een mui terecht komt kan meegesleept worden met de stroom, maakt zich angstig en wil naar het punt van uitgang tegen de stroom terug zwemmen, hetgeen hem niet lukt. Men moet dan met de stroom mede zwemmen, bij vloedstroom dus in noor delijke richting, schuin naar de kust. Zó bereikt hij het veiligsi het strand. Met de algemene waarschuwing „Weest altijd voorzichtig in zee" geeft de deskundige schrijver de volgende wenken: Voor baders, voor degenen dus, die de zwemkunst niet machtig zijn: 1. De bader moet rekening houden met de windrichting: bij krachtige wind zal steeds een stroming aan de oppervlakte van het water in de windrichting ontstaan; 2. Een bader moet nooit dieper te water gaan dan tot borsthoogte; 3. Ook aan het getij (eb en vloed) moet een bader zijn aandacht schen ken, omdat, indien de getijstroom pa rallel loopt met de windrichting, de kracht van de stroom aanmerkelijk wordt versterkt; 4. Bij laag water valt meestal de eerste zandbank droog. Men kan ge makkelijk, door het „zwin" lopend, op die bank komen. Bij vloed gaat het water echter snel stijgen. Zodra het water op de bank tot kniehoogte is gestegen, wordt het voor een bader de hoogste tijd weer near het strand terug te keren, anders kan hij niet meer door het zwin terug lopen. Aan de zwemmers wordt voorgehou den, dat iemand die goed kan zwem men, wel in zee kan verdrinken. Gaat nimmer zo luidt de waarschuwing alléén op een onbewaakt strandgedeelte zwemmen wanneer een sterke landwind waait en het water vallende is. De bo venstroom en de muien voeren de zwem mer van de kust af en dan is het uiterst moeilijk om zonder hulp weer aan land te komen. de autoriteiten per auto hun weg wilden vervolgen, verbrak de me nigte de afzetting. Zij slaagde erin de auto's van elkaar te schei den en molesteerde verscheidene in zittenden. In de loop van de dag is brand gesticht in vier tabakswinkels (de verkoop van tabak is in Marokko een staatsmonopolie). Een kliniek is ge plunderd en vier auto's zijn vernield. De politie heeft dertig personen gear resteerd. Onder hen bevinden zich ze ven, die afkomstig zijn uit andere delen van Marokko. Resident-generaal Grandval heeft de pasja van Meknes, Si Moktar, de ver zekering gegeven; dat hij het in de eerste plaats tot zijn taak rekent eens gezindheid te brengen in Marokko. Te vens zei Grandval te hopen, dat de bevolking in andere Marokkaanse ste den zal inzien, dat het zinloos is om zijn officiële intrede te omringen met ongeregeldheden. Inmiddels hebben Senegalese troepen en politiemannen gezorgd voor een hechte afzetting tussen de Europese wijk van Meknes en de rest van de stad. Er is een avondklok ingesteld. Grandval heeft zijn bezoek aan het re ligieuze centrum Fez enkele dagen uit gesteld. De vroegere pasja van Sefroe, Si Bek- kai, die twee jaar geleden Marokko ver liet, toen sultan Sidi Mohammed ben Joessef werd afgezet, is in Marokko teruggekeerd en heeft besprekingen ge voerd met Grandval. Dat heeft nieuw voedsel gegeven aan de geruchten, dat de Franse regering van plan is nog deze zomer de dynastieke kwesetie op nieuw in beschouwing te nemen. Een groep machtige pasja's, onder aan voering van de legendarische 84-jarige pasja van Marakesj, El Glaoui, steunt de huidige sultan, Sidi Mohammed ben Moelay Arafa. (A.F.P.—Reuter—U.P.) De acht Belgische priester-arbeiders vijf in het bisdom Luik en drie in het bisdom Doornik hebben na over leg met de geestelijke overheid ontslag als fabrieksarbeiders genomen. Men is van oordeel dat de figuur van priester arbeiders niet het juiste middel is om ontkerstening van de arbeiders tegen te gaan, aldus meldt het A.N.P. De 59-jarige piloot Jean Salis zal vandaag, als het weer hem dienstig is, proberen met een getrouwe weergave van het toestel, waarmee Louis Blériot in 1909 het Kanaal overstak, van Frankrijk naar Engeland te vliegen. Een andere vliegenier, de kleinzoon van de luchtvaartpionier Blériot, wil het mettertijd, als zijn copie van Blériot's toestel gereed is, eveneens proberen de vlucht van zijn grootvader te maken. De foto toont de heer Salis bij het toestel,'waarmee hij van plan is de vlucht te maken. et voorstel van president Eisenhower werpt een zo scherp licht op de strategische positie der beide grote mogendheden, dat niemand zich voortaan nog kan veroorloven te beweren deze niet ge zien te hebben. Om ze te kunnen waarnemen, zo helder als het voor stel inderdaad veroorlooft, behoeft men zich slechts rekenschap te ge ven van wat tegenwoordig een der voornaamste, zo niet het voornaam ste probleem is der militair-techni sche research. Ook dat werd aan geduid in de redevoering van de president, toen hij er van gewaag de, dat „wij" (dat zijn de Verenig de Staten en de verbonden landen) met alle kracht, die zij kunnen op brengen, aan het zoeken zijn naar de waarschuwingsmiddelen, zo per fect, dat zij de mogelijkheid van de verrassende overval uitsluiten. Die middelen, zo verklaarde de presi dent, zijn nog niet gevonden, maar hij voegde er aan toe geenszins af te willen zien van de mogelijkheid, dat ze op een goede dag wél gevon den zullen worden. Nu is het bekend, dat de kern van deze middelen gevormd wordt door de radar en die dan overigens weer verbonden met een systeem om de verkregen informaties op de snelste en de veiligst mogelijke manier door te geven. Daarmee parallel loopt dan weer een tweede complex van vraag stukken: een stelsel van beveiliging van radar en informatiesysteem, want zoals ieder wapen altijd vroeg of laat een tegenwapen oproept, zo is het de radar, die de radar-afweer m_het leven brengt. even wij ons nu rekenschap van datgene wat in feite met de radar beoogd wordt, dan is het in uiterste consequentie gedacht een 100 pet waarneembaarheid van de eerste daadwerkelijke toebereid selen, die de vijand voor een overval treft. Deze eis is des te moeilijker te realiseren, omdat voor een ver rassende en bliksemsnelle atoom- overval door de lucht er niet eens zoveel bijzonder spectaculaire voor bereidselen getroffen behoeven te worden, heel wat minder in ieder ge val dan in de tijd toen Adolf Hitler zich voor de overval toerustte. Noch tans zijn er voorbereidselen nodig, die zichtbaar zijn en waarvan het grote probleem maar is, ze ook op grote afstanden waarneembaar en ze „a la minute" over de hele breed te en diepte van het te verdedigen gebied distribuabel te maken. Dit lijkt in zijn uiterste consequen tie doorgetrokken misschien een be lachelijke eis, doch de mensheid heeft meer dingen werkelijkheid gemaakt, die lange tijd voor Jules Verne-fan- tasieën gegolden hadden. Vijftien jaar geleden leek het nauwelijks denkbaar, dat men door duisternis en wolken over de grote afstanden zou kunnen kijken, waarop men dit wie de oorlog wint. Er moet alles op gezet worden, dat hij niet uitbreekt. In de tegenwoordig gevolgde re denering kan de oorlog niet uitbre ken, als hij niet bij verrassing kan beginnen, en h\j kan met bij verras- sing beginnen, wanneer de vijand om zo te zeggen geen vin kan verroeren zonder dat de tegenstander dit waar neemt en reeds zijn maatregelen kan treffen. Hieruit volgt natuurlijk on afwijsbaar, dat het wezenlijke doel van de waarneming niet is een ef fect van 100 pet., maar een effect van 100 pet., plus x, waarbij x is de voorkómende tegenaanval, het de- /z/s men wprkeliik de vrede fensieve offensief. Natuurlijk blijft ais men wernviyK uts i/rvu* men b:0 een dergelyke hoge graad van waarneming zich er niet toe be- iiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniMi tegenwoordig kan. Het is dus denk baar, dat de radar tot volledige per fectie wordt opgevoerd. Maar het is voorlopig nog niet zo ver, en te besluiten uit de woorden van pres. Eisenhower is er niet spoe dig een afdoende oplossing in zicht. Maar zelfs als die oplossing er een maal is, dan is haar uitwerking af hankelijk van de tegenmaatregelen. De techniek blijft afhankelijk van de techniek, die steeds verder schrijdt en aan de ene kant waardeloos maakt, wat zij aan de andere zijde gewonnen heeft. Dat is de dolle schroef van de bewapeningswedloop, die altijd doordraait en nooit meer dan een zeer betrekkelijke veiligheid geeft, geenszins echter een werke lijke vrede. Die moet door de men sen gewild worden en door een daad van hun wil te voorschijn worden gebracht. Het voor het moment bereikte machtsevenwicht heeft Ame rika als een vaststaand gege ven aangenomen. Dit machtseven wicht Amerika realiseert zich dit heel scherp heeft voor jaren nog maar één kans incidenteel maar op dat moment beslissend verbroken te worden, n.l. door het voordeel van de verrassende overval. Het is wel iswaar menselijkerwijze uitgesloten, dat de verrassende overval de ver geldende tegenaanval kan voorko men, doch de aanvaller kan op een gegeven moment de kans gunstig ge noeg wanen om door middel van de verrassende overval het defini tieve overwicht te krijgen. Ook als dit niet lukt, zijn de gevolgen toch al desastreus in onvoorstelbare ma te, want dan regenen over en weer de atoom- en hydrogeenbommen neer. Wij moeten niet meer denken in termen van voorbije tijden, toen de ware, de grootste ellende alleen maar was weggelegd voor de ver liezer. In de moderne oorlog zijn de winnaar en de verliezer, of de beide verliezers, er even verschrikkelijk aan toe. Derhalve is het heel wat minder interessant geworden te zien perken hetzelfde en evenveel te doen als de vijand om precies op dezelfde minuut als hij los te branden. Men stort zich met de grootst mogelijke spoed op hem om zijn losbranden geheel of althans gedeeltelijk onmo gelijk te maken. Het tragische van de bewapeningswedloop is, dat 'n zijn alleruiterste stadium hij niet meer beheerst wordt door de wil om de oorlog onmogelijk te maken, doch juist door de oorlogswil: de vertwij felde poging om te ontsnappen van degene, die zeker weet (of meent te weten) dat het inferno op hem af komt. Tegenover deze uiterste consequen tie van de niet door de vrede be wogen, van de onzuivere wil, heeft president Eisenhower nu de Ameri kaanse vredeswil gesteld. Mw op het moment, waarop alle bewe gingen van de vijand zichtbaar w - den door de ontwikkeling dertecn nische middelen, anticiperen door ze nu op dit moment zichtbaar te ken. Men behoeft dit slechts te wil len, maar als men het wl.danniet uiteraard omdat men slec^fH!L kelijke veiligheid w^nst °nder een ^t©ed«» verder en dolzinnig opge- schroefde bewapening in revaliseren- de technische ontwikkeling, welker resultaten geheim gehouden worden, maar omdat men werkelijk vrede wil hebben. it is de betekenis van het voor stel van de Amerikaanse pre sident. Het moment is er thans gunstig voor. De V.S. en de Sovjet- Unie hebben de perfecte waarne- mings- en waarschuwingstechniek niet of nog niet. Als een van de beide partijen die eenmaal heeft, zal de menselijke angstvalligheid haar misschien beletten van het werkelij ke of vermeende voordeel van dit technische middel afstand te doen. De twee partijen zijn thans even machtig. Waarom bang zijn, als men even machtig is? Het voorstel van Eisenhower is een overwinning op de angst. Wie hem overwint is sterk. Zijn de Russen even Amerikanen? sterk als de Horizontaal: 1. slaapvertrek deel van boom 2. domoor 3. voordeel erwtensoep 4. te niet doen 5. klein onderdeel fsj zangnoot 6. verbogen lidwoord vrouwelijk lijfeigene 7. optekenen 8. Sociale Zaken T (afk.) gevangenis zangnoot i/j 9. dubbele klinker meubelstuk 10. niet zuivere - bid (Lat.). 11. glazen veranda sein r- Verticaal: 1. ochtendhulde sociëteit 00 2. slingerplanten gebied 3. kopers q. reservatis reser- vandis (afk.) 4. Ital. havenstad O beneden 5. in orde (Am.) geschiedenis 6. doodschieten 7. inlichting (afk.) slede onderdeel van tennispartij 8. refrein 9. veld bovendien 10. vierkante hoekzuil aanspreektitel van een koning 11. de onbekende onderdrukker De verkiezingen van 1956 zullen om meer dan een reden belangrijk worden. Er zal ongetwijfeld een spannende ver; kiezingsstrijd aan vooraf gaan, waarbij vele politieke factoren tot gelding zul len komen. Men denke aan het ten on rechte in de politieke sfeer getrokken Bisschoppelijk Mandement en aan de invloed van de kabinetsreconstructie, waarvan men mag aannemen dat zij het oordeel van het kiezersvolk mede zullen bepalen. Het is de vraag, of men ook nog aan dacht zal hebben voor enkele voorstel len tot wijziging van de Grondwet, die de regering heeft ingediend, met de be doeling een tussentijdse kamerontbin ding met verkiezingen te vermijden en de beslissing in tweede lezing door het parlement te laten vallen, nadat de Ka mers in 1956 bij gelegenheid van de pe riodieke verkiezingen van de gehele Tweede Kamer normaal zijn ontbonden. Bij deze grondwetsvoorziening zijn voornamelijk twee kwesties aan de or de: aan de provinciale besturen zal meer invloed worden gegeven en de bei de Kamers der Staten-Generaal zullen hun ledental zien toenemen met 50 pet. Daar komt vermoedelijk binnenkort nog een niet onbelangrijke kwestie bij: de regeling van wat men „de buitenlandse betrekkingen" noemt Het gaat daarbij om de deelneming van het parlement aan de internationale wetgeving, ee?1 kwestie die bij een vorige grondwetswr ziging niet naar bevrediging is ger^i en waarover geleerden in hetsi recht zich zelfs vrolijk hebben g vanwege de kromme iuri^isk0men ties die eruit voort kunnen De reeerine is zo verstandig geweest in haar ^foorstel tot uitbreiding van het aantal leden van de JnIJ? Sa moeilijkheden te omzeilen door het in 1952 ingediende amendement-Andries- sen geheel uit het wetsontwerp te laten. Dit amendement, dat de mogelijkheid van stemoverdracht wilde invoeren, is oorzaak geworden dat de Eerste Kamer het gehele ontwerp liet stranden, tot grote teleurstelling vooral van de Twee de Kamer, die dit sindsdien maar neu- welijks heeft kunnen verkroppen. Her haaldelijk is erop gewezen, dat het par lement sterk onderbezet begint te gera ken, nu er herhaaldelijk naar Parijs, Straatsburg en Luxemburg moet wor den gereisd voor het contact met supra nationale organen en vanwege het par lementaire werl' dat daar verricht moet worden. De Tweede Kamer heeft daar uiteraard veel meer last van. Zij verga dert nu eenmae' veel meer de. de Eer ste. De heer Adriessen gaf met zijn amendement uitdrukking aan de ver langens van het parlement, die eigen lijk maar half bevredigd kunnen worden met de thans weer aan de orde komen de uitbreiding. Men moet eigenlijk ook de afwezigen mee kunnen laten stem men, door die stem door een ander te laten uitbrengen. Alleen dan kan het scheve beeld voorkomen worden, dat herhaaldelijk in de volksvertegenwoor diging ontstaat, als er lege plekken zijn aan te wijzen in de banken der afge vaardigden. Maar de Tweede Kamer zal zich wel Vachten weer moeilijkheden aan het voorstel tot uitbreiding in de weg te gaan leggen, ook al ontvangt zij maar qen half ei. Immers al bevatten de voorstellen tot wijziging van de Grond wet op het eerste oog nog geen princi piële kwesties, dat kan aanstonds ver anderen, wanneer de Eerste Kamer weer dezelfde constitutionele bezwaren ziet tegen te ver strekkende voorstellen als in 1952. Er zijn, zoals bij iedere Grondwetsherziening van enige beteke nis, toch altijd kansen dat er moeilijk heden ontstaan. In de Eerste Kamer schijnen o.m. verlangens te leven om met de uitbreiding maar niet verder te gaan dan twintig Tweede en tien Eerste Kamerleden erbij. En het is de vraag wie de sterkste argumenten naar voren zal brengen: degenen die erop wijzen, dat het na de invoering van ons parle mentair stelsel jaren lang de gewoonte was om iedere 45.000 inwoners van Ne derland door een kamerlid te doen ver tegenwoordigen, zodat op die basis thans een Tweede Kamer van 240 leden de volksvertegenwoordiging eerst weer op peil zou brengen, of degenen die de deelneming van Nederland aan het in ternationale parlementaire werk be perkt willen houden, omdat zij dit af meten aan de verhouding van Neder land in kwantitatief opzicht tot andere Europese landen. De regering heeft zich thans, bij de vierde grondwetsherziening na de oor log, uiterst voorzichtig betoond bij het indienen van haar voorstellen. Het tere, maar voor haar zo begerenswaardige punt van een verandering in de wijze waarop een Grondwet herzien moet worden is zelfs geheelachterwege ge bleven. Toch waren ?j^Q0ver' na 1? mislukkingen in 19*6- I?48 en wederom in 1952, nieuwe suggesties gedaan door de staatscomm'sf'6^311 Schalk die zie met een algemene,Grondwetsherziening heeft bezTgVhouderi. Vulopig zal het dus regel moven, dat een wijziging in de Grondwet tweemaal in het parle ment behandeld en dat tussen beide behandelingen in, de Kamers wor den ontbonden en herkozen. Om al te grote storingen in de staatsapparatuur te voorkomen vindt men er dan maar dit op, dat grondwetsherzieningen wor den gekoppeld aan periodieke verkie zingen. Het /olk gaat dan normaal naar de stembus en vergeet de grondwette lijke zaken die mede inzet van de ver kiezingen zijn. Uit het weinig bevredi gende van deze oplossing blijkt al wel, dat ook deze kwestie nodig eens moet worden bezien. Dat de regering aan controversiële punten als het processieverbod, door de commissie-Van Schaik eveneens aange roerd, niet toe !s willen komen, mag na dit alles geen verwondering meer wek ken. De officier van justitie bij de recht bank te Rotterdam, mr. F. A. Groe- ninx van Zoelen, heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank, waarbij een Rotterdamse arts wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier had twee jaar gevangenis straf met aftrek tegen hem geëist. In de loop van de volgende week zal de gezant van Luxemburg, de heer Auguste Collart, met vrouw en doch ter naar Luxemburg terugkeren. In December zou het juist 22 jaar gele den zijn, dat de thans 65-jarige diplo maat als zaakgelastigde bij onze rege ring werd geaccrediteerd. Zaterdag verzamelden zich de leden van de staf van de Belgische en die van de Franse ambassade in een in tieme bijeenkomst in de Belgische am bassade, teneinde er van de heer Col lart afscheid te nemen. De Belgische ambassaderaad, de heer L. Couvreur heeft namens allen een ha'rtelijk woord tot de vertrekkende diplomaat gespro ken, waarna hij hem een geschenk aanbood: een zilveren sigarettendoos, met in het deksel de handtekeningen gegraveerd van de leden van beide staven. Woensdag zal Koningin Juliana heer Auguste Collart in afscheidsge hoor ontvangen. Hij zal dan met zUn echtgenote het noenmaal met de ko ningin gebruiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2