Brief aan Prov. Staten (Vier gemeentebesturen bepalen standpunt omtrent wegenplannen f 250.000.- Dr. Hutte uit Haarlem Veertig jaar bestuurslid van Katholieke Kinderuitzending van afdeling Haarlem f Heeft reeds RHElMA-verrassingscouvertjes? TEMPO Tuinkeuringen in Bloemendaal HAARLEMSE KUNSTENAARS WERKEN VOOR DE WEST Kapelramen van Frans Balendong voor Dominicanessen op Aruba Rassenmonument van Mari Andriessen Voor hoofdstad van Suriname ■Mi m- Het hart op de tong 1 Prestatie-beloning voor toneel verenigingen Mevrouw A. J. Fibbe Kerkhoff pauselijk onderscheiden F. Damiaans Zn. Gisteren begonnen STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V. Aanpassing van pensioenen DINSDAG 26 JULI 1955 PAGINA 3 Benoemd tot hoogleraar in Groningen A. J. W. BRUGMAN OVERLEDEN Grondlegger van katholieke onderwijzersorganisatie Aanrijding op Amster damse Vaart B. en W. van Zandvoort: Twee nieuwe voertuigen voor politiecorps van Zandvoort B. en W. vragen crediet van f 11.525 Burgerlijke Stand Haarlem VERHUIZEN? Initiatief H.T.T.V. „Heemstede" SIPOiRTRElIS NAAR DUITSLAND SLUITING INTERNAT. ZOMER ACAD EM IE Op Donderdag 28 Juli AERDENHOUT HEEMSTEDE GRONDAANKOOP BIJ DE GLIPPERWEG POLITIE ROEPT GETUIGEN OP GAAT U VERHUIZEN? FF FF iBibliotheek-examenis EEN BRIL NODIG? FEDERMANN SPAARNDAM Ongeval bij kanaal C WATERPOLO DWT 1RDZ 1, dames, 3—4 DWT 1Neptunus 1 51 Spreekuur wethouder Verkeersveiligheid Beurs van Amsterdam diarrhee bedorven maag „kater" TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben thans de brief ontvangen van de gemeentebesturen van Haar lem, Heemstede, Bloemendaal en Zand- voort betreffende de wegenplannen rond Haarlem. Het schrijven is grotendeels gebaseerd op de motie, die de Haarlem se raad in zijn vergadering van 11 Juli tnet algemene stemmen aanvaardde. De opstellers van de brief concluderen aan het slot tot het verzoek aan de Staten leden hun invloed aan te wenden om te bereiken, dat de Rijksweg ten Oos ten van Haarlem zo spoedig mogelijk tot stand komt, omdat de verkeerspro blemen na de totstandkoming van de Velsertunnel niet voldoende door de Westelijke randweg zullen kunnen wor den opgelost. De Statenleden worden voorts verzocht te bevorderen, dat bij de opstelling van plannen betreffende wegen bewesten Haarlem met de vier daarbij betrokken gemeentebesturen nauw overleg wordt gepleegd. "Over de Oostelijke randweg wordt in de brief nogmaals opgemerkt, dat het Rijk in gebreke is gebleven. De aanleg moet thans met de grootste voortva rendheid worden ter hand genomen. De vier colleges denken ook aan de onmo gelijkheid om het streekplan van Zuid- Advertentie totaal aan prijzen in de Rheuma- verrassingsactie. Vraag Uw winkelier Rheuma-verrassings- couvertjes. Goedgk. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052. Dr. H. A. Hutte, sociaal-psychologisch adviseur te Haarlem, is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de sociale psy chologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen voor het tijdvak van 19 Sep tember 1955 tot en met 15 September 1958. Dr. Hutte werd 21 Augustus 1917 te Heemstede geboren, hij studeerde rech ten te Leiden en promoveerde tot doc tor in de psychologie te Amsterdam. Van 1947—1954 was hij o.m. plaatsver- Vangend hoofd van de afdeling Geeste lijke gezondheid van het Ned. Instituut Voor praeventieve gezondheid te Lei den. Woensdagmorgen vindt in de kathe- „T?,le basiliek van Haarlem de plechtige •nj aarMienst plaats van de heer A. J. de kaS^' een der grondleggers van De heer Rv, ondel"wijzersorganisaties. J Brugman overleed Zondag in de Manastichting te Haarlem in <Je leeftijd van bijna 91 jaar. Hij wordt be graven op het katholieke kerkhof <ft Barbara te Haarlem. De heer Brugman was hoofd van een openbare school in Amsterdam. Hij was de oprichter en eerste voorzitter van de katholieke on derwijzersbond van openbare onderwij zers en later van de Canisiusfederatie, een van de beide federaties van katholie ke onderwijzersverenigingen in Neder land. Hij heeft zich behalve op het ge bied van het katholieke onderwijs ook bewogen op de terreinen van de katho lieke nolitiek en drankbestrijding. Na de stichting van het katholieke onderwij zersbond in 1«4 legde hu zijn func- tie* nppr maar bleef nog piaatsenjK Werkzaam Tn tal van katholieke vereni gingen. Omstreeks half drie gistermiddag kwamen twee bromfietsers in botsing v de Amsterdamse Vaart, doordat de *e veel aan de linkerkant van de weg ï®ed. Ter hoogte van de Bakhuyzen v. 0. Brinkstraat wist de bromfietser, die M Oostelijke richting ging, niet meer vol doende uit te wijken voor een tegenlig ger, waardoor deze kwam te vallen. Na behandeld te zijn door de GGD werd de man naar het Grote Gasthuis te Haarlem overgebracht. Hij had een ver moedelijke hersenschudding en hoofd wonden opgelopen De X. ser bleef ongedeeld nd6re bromflet" Kennemerland vast te stellen, zola omtrent het tracé van de Oostelij' rijksweg geen zekerheid bestaat. Ook de aanleg van de Westelijke rand weg moet zoveel mogelijk bespoedigd worden. De weg zal een behoorlijke ca paciteit moeten hebben om zijn wel iswaar tijdelijke dubbele taak te kun nen vervullen. Ook indien het noodzake lijk blijkt de weg in étappes uit te voe ren, zal elke étappe toch direct reeds op voldoende breedte moeten worden uitgevoerd. De vier gemeentebesturen zijn het er over eens, dat een voorgestelde breedte van 7 meter voor het gedeelte tussen Zijlweg en een punt ten Noorden van de Zandvoortselaan beslist onvol doende is. Dat geldt ook voor het ge deelte tussen de Heussensstraat en de Zijlweg. De gemeente Bloemendaal heeft daarover een andere opvatting, doch zal zich in dit op2icht niet ver zetten, indien deze weg niet breder wordt aangelegd dan strikt noodzakelijk is. Een direct contact tussen de Juliana- laan en de Westelijke randweg achten de vier colleges van B. en W. onge wenst. Zij pleiten derhalve voor een ongelijkvloerse kruising. De kruispun ten met de Zijlweg en de Dompvloeds- laan hebben een ander karakter. Deze wegen moeten wel een direct con tact hebben met de randweg. In de brief wordt vervolgens uitvoe rig aandacht besteed aan de kruisin gen bij de Westergracht en de Pijls laan. Het ontbreken van bruikbare ver bindingen zou een hiaat betekenen, dat het karakter van de Westelijke rand weg zou aantasten. Er wordt opge merkt, dat de gemeente Haarlem zich bereid heeft verklaard in de kosten van de totale voorzieningen aan en bij de Westelijke randweg een bijdrage van f 6.000.000.te verlenen, mits een op lossing voor deze problemen zou wor den gekozen, waarvoor ook het Haar lemse gemeentebestuur verantwoorde lijkheid zou kunnen aanvaarden. Voor de kruisingen met de Oost-West verbinding in het verlengde van de Van Oldenbarneveldtlaan en de Zandvoortse laan worden aan- en afvoerwegen naar de Westelijke randweg noodzakelijk ge acht, tenminste voor een van beide kruisingen. Drie van de vier gemeentebesturen spreken hun voorkeur uit voor het Zui delijk tracé van de Westelijke rand weg langs de spoorbaan. Heemstede deelt deze voorkeur niet. Nadat er op is aangedrongen de Van Oldenbarne veldtlaan te willen doen doortrekken naar de Heemsteedse Dreef en het be heer aan Haarlem over te laten op gemerkt wordt, dat Haarlem met het Rijk in onderhandeling gaat treden over overneming van het beheer van de Wa genweg en Heerénweg voorzover binnen Haarlem gelegen wordt de kwestie van de Oost-Westverbinding aange roerd. In de gemeenteraad van Zandvoort is herhaaldelijk gesproken over de in stelling van een z.g. gemeentelijke to neelprijs. Hierbij werd gedacht aan het uitloven van een drietal prijzen ten be drage van respectievelijk 200,-, 100,- en 50,-, terwijl voor jurykosten enz. 150,- werd berekend, zodat hiermede in totaal 500,- gemoeid zou zijn. De afdeling Haarlem van de Neder landse Amateur Toneel Unie (N.A.T.U.) heeft echter gevraagd of het niet mo gelijk is dit bedrag in de vorm van een subsidie beschikbaar te stellen voor de Zandvoortse toneelverenigingen. Zij is namelijk van mening, dat voor in stelling van een toneelprijs eerst aan leiding zal zijn, nadat het toneelpeil van bedoelde verenigingen op een hoger plan is gebracht. B. en W. kunnen zich met dit stand punt verenigen, alleen komt het hun dan juister voor in dit geval niet te spreken van een subsidie, doch van een prestatie-beloning, die voor het eerst zal worden uitgekeerd voor het jaar 1955. Zij stellen de raad voor, voor dit doel alsnog voor 1955 een bedrag van 500.- uit te trekken en voor deze be loning in aanmerking te doen komen de plaatselijke toneelverenigingen ,,Wim Hildering", „Op Hoop van Zegen", „Phoenix", ,,'t Voetlicht" en de Zand voortse Operettevereniging. Bij het verlenen van deze beloning wordt o.m. de voorwaarde gesteld, dat het toe te kennen bedrag voor elke vereniging tot een maximum van 100,- niet eerder wordt uitgekeerd dan na dat overtuigend ten genoegen van B. en W. en de contactcommissie voor culturele belangen is aangetoond, dat het bedrag inderdaad is aangewend voor opvoering van het spelpeil, het geen o.a. moet blijken uit het feit, dat men b.v. de regisseur, dan wel de le den een z.g. toneelcursus heeft laten volgen. 31 Op Zondag rekkers: e®n .fietstocht*" naar de' Vink' fT J v "aai vac „GlTOtC Leiden), De tocht gaat over ÏJSW* aan èee en Hoofddorp. Er vL j Trgens om half negen gestart vanaf de Grote Markt. FILMS: CINEMA PALACE: „Young at heart" a. I., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. FRANS HALS: „Prince of pirates", 14 Jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. LIDO: „Ik ben er kapot van", a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MINERVA: „How to marry a millionnaire", alle leeft., 2.30 en 8 uur. REMBRANDT: „The great adventure", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. ROXY„Terugtocht der helden", 14 Jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. STUDIO: „Meneer Hulot met vacantie". a. 1., 215, 7 en 9.15 u. Dinsdag 26 Juli Grote Kerk: Gratis orgelconcert door de Btadsorganist George Robert. Van 2021 u. Openluchttheater Bloemendaal: Baskisch Ballet Etorki, 20 uur. GEBOREN: W. M. van Huis-Wichers, A. J. den Ridder-Visser, z.; I. van X^zen-Weldink, z.; C. M. Zwarter-Rutte, tU. J. Chr. de Vogel-Plakke, z.; M. U'nk-Out, z.; E. B. van der Peet ri Pswoude, z.; A. C. van Leeuwen-van V®r, Voorn, z.; A. Bast-Worst, z.; J. ^„Pruisen-van Hengel, d.; J. Ronde- S °1, d.; H. J. Hoefsmit-Gosewehr, d.; Ti;. J. M. Koudjjs-Arnold, d.; M. C. Winnubst-Schutte, d.; A. C. Stoute- Arendsen, d.; M. A. Broers-Stuifbergen, ONDERTROUWD: S. Dreves en H. J. Th. Stevens. GETROUWD: W. H. VMt Leeuwen en M. Bogaert. OVERLEDEN: G. Keijzer-Koppies, )r"'. Wagenweg; D. Veenis-Schoone, is j, Lambrecht van Dalelaan; J. J. Roeland, 81 j, Kenaupark; C. de Haan- °'iXleL 57 j, Gasthuisvest; E. F. Ar nold, 75 j, Ramplaan. Zandvoort heeft geen bezwaar tegen de ontworpen weg ten Noorden van Aerdenhout. De drie andere gemeente besturen echter wel. Er wordt op aan gedrongen de Zandvoortseweg voorlopig te verbeteren en andere mogelijkheden nog te bestuderen. De gemeentebesturen van Haarlem, Bloemendaal en Heem stede zouden het op hoge prijs stellen, indien Prov. Staten de beslissing over het voorstel tot vaststelling van het trace voor het gedeelte van de Oost- Westverbinding ten Westen van de Westelijke randweg zouden willen aan- Advertentie Neem toch ZIJLVEST 41 HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 Uit een rapport van de hoofdinspec teur-korpschef van de Zandvoortse ge meentepolitie is gebleken, dat de Ford personenauto der politie waarmede on langs een ongeval heeft plaats gehad, als verloren beschouwd moet worden, terwijl de H-D zijspancombinatie, welke in het jaar 1948 werd aangeschaft, in een zodanige toestand verkeert, dat ver vanging uit veiligheids- en economische overwegingen dringend noodzakelijk is. De korpschef stelt voor de Ford-per sonenauto thans te vervangen door een eenvoudige personenwagen, waarvan de aanschaffing; een uitgaaf zal vergen van 6325,- en in plaats van de H-D zij- spanmotor een volkswagen aan te ko pen voor een prijs van 5200,-. Alom in den lande komt de volkswagen meer in gebruik bij het politie-apparaat van wege zijn wendbaarheid, acceleratie vermogen en zuinig brandstofverbruik. Mede hierom is deze auto bij uitstek geschikt om als surveillancewagen dienst te doen. B. en W. zijn met de commissie voor de financiën van oordeel, dat vervan ging van de bovenbedoelde voertuigen noodzakelijk is en zij stellen die raad voor, ten behoeve van de aanschaf fing van een personenauto en een volkswagen een crediet beschikbaar te stellen van 11525,-. De opbrengst van de oude voertuigen j zal ongeveer 1075,- bedragen, terwijl I daarnevens een schade-uitkering werd ontvangen van 1550,-, zodat een be drag van 2625,- bereids op de nieuwe investering in mindering kan worden gebracht. Advertentie De H.T.T.V. „Heemstede" heeft het initiatief genomen tot de organisatie van een sportreis naar West-Duitsland. Vijftig Haarlemmers zullen Zondag 31 1 Juli van de Grote Markt vertrekken om in het buitenland met anderen hun krachten te meten. Er wordt aan deze trip deelgenomen door een volley balteam, een softbalteam, een tafelten- nis-équipe en basketballers. Tot en met zes Augustus zullen de Hollanders in Duitsland vertoeven. Zij spele wedstrijden tegen Keules uni- I versiteitsteams. Belgische militairen en een Amerikaans legerteam (soft- j bal). De algehele leiding van de tour is in handen van de heer G. Oudt. De officiële sluiting van de Interna tionale zomeracademie voor orgel zal in tegenstelling tot eerdere berichten niet plaats vinden op Zaterdag 30 Juli, maar op Donderdag 28 Juli, des avonds om half tien ten stadhuize van Haar lem. Mevrouw A. J. Fibbe Kerkhoff was gisteren veertig jaar bestuurslid van de afdeling Haarlem van de Katho lieke Kinderuitzending, van welke tijd zij het grootste aantal jaren de functie van penningmeesteres vervulde.^ Het inderdaad gedenkwaardige jubileum werd gevierd met een plechtige hoog mis, een feestelijk ontbijt en een diner in de katholieke vacantiekolonie in Bak- kum. Mevrouw Fibbe werd onderschei den met het pauselijk erekruis Pro Ec clesia et Pontifice. De plechtig gezongen H. Mis werd opgedragen in de kerk van de H. An- tonius aan de Groenmarkt. Aan het ontbijt, dat daarna volgde in de pas torie, werd het eerst gesproken door pastoor Th. Roorda, geestelijk adviseur van de Katholieke Kinderuitzending in Haarlem, die de jubilaresse prees om het prachtige werk, dat door haar in veertig jaar met zoveel liefde en toe wijding verzet was. Wat er in het Evangelie van Zondag gezegd wordt over de onrechtvaardige rentmeester, kon zeker niet op mevrouw Fibbe worden toegepast, die zich im mer een betrouwbaar penningmeeste- resse had getoond. De pastoor deelde haar mede, dat de paus haar had wil len onderscheiden met het kruis Pro Ecclesia et Pontifice. De heer H. Th. Fibbe speldde zijn echtgenote daarna de onderscheiding op. Ook de voorzitter van de Katholieke Kinderuitzending in Haarlem, notaris B. M. Brans, voerde enkele minuten het woord. Hij wenste de jubilaresse van harte geluk. Mevrouw Fibbe ver klaarde in haar dankwoord, dat zij het werk voor de kinderuitzending altijd met veel genoegen gedaan had. Al zou zij misschien niet lang meer actief haar huidige functie kunnen vervullen, zij hoopte toch nog lange tijd in het werk geïnteresseerd te zijn. In gezelschap van deken W. N. Zijl stra van Haarlem begaf het gezelschap zich daarna naar Bakkum, waar in het katholiek vacantiehuis aan een diner werd aangezeten, dat werd aangeboden door het hoofdbestuur van de Katholie ke Kinderuitzending aan de jubilaresse haar familie en het bestuur van de afdeling Haarlem. De dames er heren werden in het De heer Fibbe speldt zijn vrouw de pauselijke onderscheiding op. Tussen de beide echtelieden in ontwaart men pastoor Th. Roorda O.F.M.die zo juist zijn toespraak heeft beëindigd. vacantiehuis opgewacht door alle 110 kinderen, die het gezelschap met vlag getjes verwelkomden. De zesjarige Haarlemse tweeling Jan en Frans Land- meier bood mevrouw Fibbe een bou quet bloemen aan. Later arriveerde de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, die mede aanzat aan het diner. De directeur van de Kinderuitzending in het bisdom Haarlem, de heer N. de Lange, bood mevrouw Fibbe tijdens het diner een fraaie ingelijste luchtfoto van het Bakkumse vacantiehuis aan. Hij prees de afdeling Haarlem vooral in ■financieel opzicht: de afdracht van de gelden leverde nooit moeilijkheden op. De heer De Lange verklaarde, dat er rekening mee moest worden ge houden, dat door de welvaart en de economische ontwikkeling een om zwenking van het werk der Katholie ke kinderuitzending was te verwach ten. De voeding is langzamerhand een niet meer zó voornaam element in het leven van kinderen uit minder draagkrachtige milieus. Daarom zul len de koloniehuizen langzamerhand worden ingeschakeld op het nerveuze kind. De dynamische tijd van tegen woordig maakt het noodzakelijk, dat er tal van kinderen worden uitgezon den om in bos en hei tot rust te ko men. Teneinde de ontwikkeling van „De Glip" in goede banen te kunnen leiden en daardoor de verbetering van de volkshuisvesting in die omgeving, te be vorderen, is het nodig dat de gemeente Heemstede de beschikking krijgt over enige percelen grond, welke daar zijn gelegen. In verband daarmee zijn on derhandelingen gevoerd met de heer J. M. van Til over de aankoop van een perceel weiland, gelegen langs de Oost zijde van de Glipperweg tegenover „Pliphoeve". De heer Van Til ia bereid dat terrein, groot 32938 m2, aan de gemeente Heemstede te verkopen voor 70.000. B. en W. stellen de ge meenteraad voor tot die aankoop over te gaan. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor een crediet van f 8380 be schikbaar te stellen voor de aankoop van een boekhoudmachine ten behoeve van de boekhouding van het bedrijf voor Openbare Werken. Gistermorgen om 9 uur kwam de be stuurster van een personenauto, mevr. K. uit Aerdenhout, met haar wagen te recht tegen het paaltje op de Boekenro- deweg te Aerdenhout. De auto werd be schadigd, persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De oorzaak van de aanrijding was, dat een dame, die fietste op de Van Lennep- weg, plotseling de Boekenrodeweg op- zwaaide en een zwenking naar links maakte. Mevrouw v. K. moest uitwij ken met het vermelde gevolg. De po litie verzoekt de dame, die is doorge reden, en eventueel andere getuigen zich te melden aan het bureau. Advertentie Wij verzorgen Uw verhuizing met vakkundig personeel onder volledige garantie. Rozenstraat 13 - Haarlem Tel. 20020 - 12525 MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Tclef 15220 De Haarlemmer geworden Lim- ^^eHi«Zranrde ZunSte® Do- dong heeft va" congregatie van minicanessen van de Cong K yoor. de H. Catharina van Siena uit voor^ schoten de opdracht ontvaf£Lr:a_COn- kapel te beglazen van het Ma vent in Oranjestad op .Aruba. Deze orde is daar werkzaam w het on wijs aan meisjes, vanaf de Kieuw: - school tot en met de Mulo. De beglazing van de kapel is een aantrekkelijk object gebleken van in totaal elf raampjes: drie langwerpige achter het altaar waarin de H. Maagd geplaatst is, geflankeerd door St. Ca tharina en St. Dominicus; twee ron de terzijde van het zangkoor waarin een tafereel is uitgebeeld uit het le ven van elk dezer orde heiligen. De ramen in het schip, forser van afme ting en zes in getal, illustreren de le vensgang van de Moedermaagd. Het is en blijft moeilijk, glas te ma ken voor een ruimte die men niet van eigen aanschouwing kent. Voor de oriëntatie op de sterkte en de kleur waarde van het West-Indische licht en voor de lichtval in de kapel heeft de heer Balendong de beschikking gekre- Voor de onlangs te Rotterdam en Am sterdam gehouden bibliotheekexamens zijn alle 12 leerlingen der gemeentebi bliotheken van Haarlem en Heemstede geslaagd t.w.: Voor assistensdiploma B. mej. H. Buyze en de heer P. Dirken. Voor assistentsdiploma A: de da»es Th. Alvares, J. Ronkes Agerbeek, A. Rooy en A. Woltersom-Schipper. Voor het diploma van hulpassistente: de dames E. van Boekhoven, C. van den Brande, A. Lem, J. van de Weyer en A. van der Wind. gen over een serie kleurendia's die een Arubaanse kunstschilder voor dit doel heeft opgenomen, waarmee de nood- ?auL Yan ?en, overigens aanlokkelijk kijkje ter plaatse is ondervangen. Dezer dagen is het werk gereed ge- Ontmoeting Kruisweg", Balendong, komen Zoals al zijn werk, ls ook dit werk 'licht aansprekend voor de be lhouwen de voorstelling is duidelijk en zii is zonder problematiek verwerkt, rie kleur is rijk genuanceerd, maar be heerst toegepast. Op een gelukkige wijze heeft Balendong steeds de vorm van de n raamvlakken kun nen opnemen in de compositie, die com pact in het vlak staat; landschappe lijke en architec tuur-fragmenten sluiten de figurale groepen af. De dé taillering is zorg vuldig geschied en menige aardige vondst verhoogt het speelse karakter en de vreugde van het kijken. Aan de beelden groep, die Mari An driessen vervaar digd heeft voor Pa ramaribo, welke in October onthuld zal worden, legt brons gieter Binder mo menteel de laatste hand. De groep wordt gevormd door drie meisjesgestal ten, die de rassen symboliseren, waar uit het Surinaam se volk is samen gesteld en die wel licht zullen ver smelten tot de een heid van een Suri naams type. Op de sokkel zijn boven dien nog drie kop jes aangebracht, voorstellende een Indiaanse, een Bos- negerinnetje en een Javaanse. Gisteren is men in Bloemendaal be gonnen met het keuren van de tuinen. In navolging van andere gemeenten, waar de tuinkeuring een stimulans is gebleken voor het goed onderhouden van de tuinen, besloot de afdeling Bloemen daal van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde tussen 25 Juli en 8 Augustus de tuinen in deze gemeente eens aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen. Door de slechte weersomstandigheden moest de aanvankelijk vastgestelde voorjaarskeuring vervallen en vindt de eerste keuring nu plaats tussen de ver melde data. De commissie van voorbereiding be staat uit mr. E. W. J. Top, voorzit ter. mejuffrouw E. Bannier, secretares se en de leden A. Jager, P. C. van der Maas, W. Beunder en J. M. Barn- hoorn. Er zijn drie keuringscommissies benoemd voor de drie wijken, waarin Bloemendaal verdeeld is. De leden der commissies zijn niet woonachtig in de wijk, waar zij de keuringen verrichten. Aandacht zal besteed worden aan alle van de weg af zichtbare tuinen, die dus niet door een hoge haag of andere beplanting aan het oog zijn onttrokken, en gelet zal worden op aanleg, onder houd en algemeen aanzien, waarbij ook met kleur en bloei rekening zal ge houden worden. De tuinen zijn onder verdeeld in de drie groepen: klein, middel-groot en groot. De wijk, die het gebied omvat ten Noorden van de Kleverlaan, Parkweg, Busken Huetlaan en Middenduinendaal- seweg zal gekeurd worden door mej. E. Bannier en de heren A. Jager en J. Barnhoorr, allen uit Overveen. In de wijk Vogelenzang-Aerdenhout, die in het Noorden begrensd wordt door de Zijweg en de Bentveldsweg geschiedt de keuring door mevrouw N. de Boom en de heren G. Beun, J. H. Wesseling en P. C. van der Maas. Het tussen liggende gebied, de wijk Overveen, met als Zuidgrens de Korte Zijlweg en de Brouwerskolkweg, zal gekeurd worden door mevrouw H. L. P. Korthals Al- tes van Leeuwen Boomkamp en de he ren T. Harkema en A. Jonker, allen uit Bloemendaal. De winnaars in deze wijken zullen op een in het najaar te houden bijeenkomst van de afdeling Bloemendaal van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde een on derscheiding ontvangen. De afdeling Bloemendaal hoopt, dat door de tuin keuring, die een opvolgster genoemd kan worden van de niet zeer geslaagde gevelversiering-keuring in vorige jaren, de ingezetenen van Bloemendaal wat meer aandacht aan de tuinen zullen gaan besteden. Advertentie Sinds 1850 GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKSSTRAATWEG 246 B De Haarlemse wielrenner E. Hofman wilde gistermiddag naar Parijs rijden om de coureurs van de „Tour de France" te zien finishen. Hij reed om vier uur op zijn racefiets met enkele collega's over het rijwielpad langs het kanaal C nabij Spaarndam, toen zijn voorwiel in aanra king kwam met dat van een andere fiets. De Haarlemmer viel en moest worden binnengedragen in een café, waar de E.H.B.O. eerste hulp verleende. Later constateerde men, dat het slacht offer een sleutelbeenfractuur, een diepe wond aan de rechterarm en de zij had opgelopen. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem. In de laatste minuut van de wed strijd DWT 1RDZ 1 werd door de RDZ een 32 achterstand omgezet in een 43 overwinning. Hiermede heeft RDZ beslag op de kampioenstitel ge legd. Het was een fanatiek partijtje. Al spoedig werd de DWT verdediging on der zware druk gezet, waaruit Annie Goetzee de RDZ de leiding bezorgde. Door een overtreding van Paula van Bruggen verkreeg RDZ een speelsters meerderheid waarna Annie 't Man netje de ruststand op 20 voor RDZ bracht. Na de pauze ging het de DWT dames beter af. Uit een vrije worp van Nel Hendriks scoorde Paula van Bruggen het eerste doelpunt. DWT keerde spoedig voor het RDZ doel te rug en het was wederom Paula van Bruggen die de gelijkmaker scoorde om kort daarna DWT de leiding te geven. De strijd kreeg een fel karakter en het gelukte Els Goetzee met 2 doelpunten RDZ aan een 43 zege te helpen. Na de dames wedstrijd gingen de heren van DWT te water tegen Neptu nus 1. DWT is in deze ontmoeting goed op schot geweest. Uit een voorzet van Fons Roozekrans gaf Mart Molenaar DWT de leiding. Uit goede combina ties van Molenaar, Westerm- en Fons Roozekrans werd door laatstgenoemde de DWT voorsprong op 30 gebracht. Toen verkreeg DWT een spelersmeer derheid waarvan in de tweede helft Mart Molenaar profiteerde, 40. Met Tholen op de kant bleef DWT in de aanval, maar een fout van Fons Rooze krans had tot gevolg dat er met 5 tegen 7 gespeeld werd. Met deze Neptunus meerderheid werd door Zwart de eer gered. Tenslotte bracht Fons Rooze krans de DWT overwinning op 51. Donderdagavond wordt ir. de zwem inrichting aan de Houtvaart gespeeld de wedstrijd DWT 1De Zijl 1, heren. Vooraf gaan de DWT reserves te water tegen AZ'70 2. Wethouder W. F. Happé houdt Woens dag 27 Juli geen spreekuur. Uit de beschouwingen van diverse kranten vakbladen over het ontwerp- van-wet „algemeen ouderdomspensi oen" kom ik steeds tot de conclusie, dat de gepensionneerden van 65 jaar en ouder, wier pensioen niet beneden maar op het peil of nog hoger ligt dan wat zij in hun actieve periode aan salaris hebben verdiend, onderworpen zullen zijn aan een zogenaamde aanpassing, hetgeen wel daarop zal neerkomen, dat zij bij die nieuwe wet er niets op voor uit zullen gaan. Hierin schuilt mijns in ziens wel iets goeds. Niemand kan fei telijk aanspraak maken, zo hij reeds behoorlijk kan rondkomen, op een toe lage extra van de staat. Maar daar om juist acht ik het zo schrijnend on billijk, dat deze aanpassing niet geldt voor een categorie mensen, die niet van pensioen, maar uit anderen hoof de een behoorlijk, ja zelfs heel royaal inkomen hebben. Hoeveel 65-jarigen en ouderen trek ken niet jaarlijks grote inkomsten uit huizen, aandelen, effecten of andere goederen? Van dezen, als ik het ten minste goed begrijp, zou niets afgetrok ken worden, zij krijgen de volle uitke ring, terwfll zij nooit iets er voor be taalden. De gepensionneerden echter hebben steeds voor hun pensioen moe ten storten. Met ook op deze, niet-ge- pensionneerde rentetrekkers de aan passing toe te passen zou mijns inziens een grote onbillijkheid t.o.v. de gepen sionneerden weggenomen worden en de staat zou er kapitalen op overhouden, welke beter besteed zouden kunnen worden. P. Naschrift van de Redactie: Over die „aanpassing" is inderdaad reeds on rust in diverse kringen, zoals wij in een artikel in ons blad van Woensdag 20 Juli hebben belicht. Wij herhalen echter wat wij toen schreven: hoe de wet er op dit punt definitief zal uit zien, is nog onzeker; we hebben hier te doen met een ontwerp van wet, dat nog voor allerlei veranderingen vatbaar is. Wanneer de inzender stelt, dat het onrechtvaardig is, dat iemand, die pen sioenpremie betaald heeft wel aan „aan passing" onderhevig is, terwijl daaren tegen iemand, die ruime inkomsten uit eigendom heeft het volle algemene pen sioen krijgt, dan mag daarbij niet wor den vergeten, dat laatstbedoelde zijn eigendommen (effecten, huizen enz.) misschien ten koste van grote offers heeft bijeengespaard. Het actie-comité Schoterweg—Rijks straatweg heeft zich naar aanleiding van enkele recente verkeersongevallen opnieuw tot de Minister van Verkeer en Waterstaat gewend. Zal dit iets ge ven? Laten wij hopen, dat de minister eindelijk het inzicht krijgt, dat de lut tele tijdwinst van het snelverkeer te duur wordt betaald. Zou het ondertussen niet beter zijn meer aandrang uit te oefenen op de gemeentelijke overheid? Gaat deze ten aanzien van de verkeersonveiligheid wel vrij uit? Heeft de gemeentelijke overheid geen eigen verantwoordelijk heid voor de veiligheid van de burgers? Waarom worden in afwachting van maatregelen op last van hogere in stanties door de gemeentelijke over heid geen verkeersagenten geplaatst bij de gevaarlijke punten als Zaanen- laan, Overtonstraat? Waarom plaatst men niet op enkele punten agenten belast met het veilig naar de overzijde geleiden van de da mes met kinderwagens, van ouden van dagen, kortom van allen die zonder levensgevaar willen oversteken? Waar om kan dit in andere plaatsen wel? Financiële bezwaren? Kosten de onge lukken der samenleving soms niet meer dan de salarissen van enkele agenten? Waarom? Hoogachtend, C. P. A. BAKKER Neptunusstraat 2 Haarlem. (Niet officiële Koersen) 8% Ned 1953 3 to Ned 1953 3 Ned 1948 3Mi pet Ned 1950 3y« Ned 1954 3i/4 Ned 1955 3-3to Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac. inschr Grtbk 1946 3 pCt Ned Handel Mij eert A.K.O. Van Berkel'i Patent ealvê-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogoven* eert Unilever Cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Amsterdam" Rubber Roll Amerika UJo Kon Ned. Stoomb MX) Ned Scheepv Unie H.VA. Sell MtJ Cert. Vorig Opening slot 26/7 101* 338% 470% 453 V 6531/ 131% ramen van Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3