Genève staat nog geen verzwakking der defensie toe Adenauer en Pinay: EIGENLIJKE WERK VANGT PAS IN OCTOBER AAN m. ■HM 1 Diplomaten van V.S. en Rood-China komen 1 Augustus in Genève Internat, katholieke gesprekken in San Sebastian ARABESKE- IN PERPER Amerikaanse president: Regerings leiders weer thuis Onderwerp: vrijlating van 51 Amerikanen en andere practise he kwesties Tiende congres geopend POLITIEKE NEUTRALITEIT VAN DE KERK EN CO-EXISTENTIE DINSDAG 26 JULI 1955 PAGINA 4 55 27ste Ariënsdag te Maarssen Examens Katholieke Illustratie 50.000 bezoekers op „Sonsbeek 55" Geniie op manoeuvre ÉÉII ,,n mÊBÊÊKBBm Beloning van bij ouders werkzame kinderen Fiscale behandeling België zet invoer van sla en bospeen stop Instelling commissie makelaardij en tussen personen Index groothandels- prijzen in Mei onveranderd Wijziging TV-program Rheuma jeugd-prijsen per helicopter aan huis door W.H. VANEEMLANDT PROVINCIAAL KAPIT TEL PATERS PASSIONISTEN Ouderdomsuitkering aan emigranten beperkt Verkeersexamen doofstomme kinderen De heer J.A. E. Verkade overleden Gistermorgen hebben op het Witte Huis 25 leiders van de Democratische en de Republikeinse partij uit het Ame rikaanse Congres van president Eisen hower een uiteenzetting gekregen over de conferentie van Genève. Het voor naamste punt noemde Eisenhower, dat de Russen klaarblijkelijk van plan zijn ln de toekomst de wereldproblemen in een sfeer van vriendelijkheid en be reidwilligheid te bespreken. Deze „hoop volle ontwikkeling", aldus de presi dent, „rechtvaardigt op zichzelf natuur lijk nog niet een verzwakking van de maatregelen voor de wederzijdse be veiliging van de vrije wereld". Elsen hower zei niet te verwachten, dat de Russen zijn voorstel tot uitwisseling Zondag 7 Augustus begint de 27ste Ariënsdag te Maarssen met een plech tige Hoogmis. Zij wordt door de K.R.O. uitgezonden, en opgedragen door mgr. H. J. J. van Hussen, nationaal direc teur van de Pauselijke Missiegenoot schappen. De predikatie wordt gehou den door mgr. A. M. Jansen, pastoor te Maarssen. Na de H. Mis brengen de deelnemers een bezoek aan het graf van mgr. Ariëns. Ir. de middagvergadering in de R.K. kerk spreekt Th. van Steen, directeur van het Boerencultuurcentrum „Ons Erf' te Berg en Dal over „Mgr. Ariëns als volksopvoeder". De dag wordt be sloten met een kort Lof. AMSTERDAM, 25 Juli. M O A Engels: G. A. Bahlmann, Alphen a.d. Rijn; J. Groeneveld, Dokkum; mej. A. M. C. P. Eijsvogel, Haarlem; mej. M. Hollander, Rotterdam; W. F. Rietveld, Sittard; P. Steutel, Helmond; mej. H. M. W. Hoop- kamer, Amsterdam; mej. M. L. V. den Kolk, 's-Gravenhage en mej. A. J. Schmidt, Amsterdam. AMSTERDAM, 25 Juli. Examen tolk- vertaler Engels; mej. A. M. van 't Hoff, 's-Gravenhage; L. J. Wagenaar, Amster dam; B. J. Nuyens en W. Panman, bei den 's-Gravenhage; C. J. Koopman, Middelburg; B. H. Loof, Rijswijk (Z.H); mej. D. M. Timmler en mej. J. S. Vel- ders te 's-Gravenhage; G. G. van Dam, Rotterdam; A. J. Debets, Voorburg; H. Zieren en P. Meyneke, 's-Gravenhage; mevr. M. H. Brave—Maks, Bentveld; mej. D. Bals, Amsterdam; L. W. van den Ende, 's-Gravenhage; P. van der Ent, Rotterdam; S. H. Gaastra, Amsterdam en J. J. Wolf, Vlissingen. AMSTERDAM 25 Juli. Engels M.O. A.: J. H Mulder, Heemstede, mej. D. F. van den Eist, Haarlem, mej. C. M. van' Es sen, Amsterdam en mej. E. H. Lieneman, Amsterdam. AMSTERDAM 25 Juli. M. O. Handels wetenschappen A: C. van der Goes, Haar lem N. H. Dubelaar, Heemstede. H. J. Epping, Utrecht, C. van Dalen, Papen- drecht P. Dijkstra, Leeuwarden, C. H. v. d. Drift Rotterdam, D. L. van Dommele, Amsterdam J. G. van Haperen, Amster dam, A. J. van Es, Geldermalsen en M. de Haan, Rotterdam. LEIDEN 25 Juli. Artsexamen mej. E. J. Hljszeler, Bloemendaal, Liem Kim Slan, Oegstgeest, J. H. G. Meesters, Lelden en A. M. v. d. Poel, Nootdorp. UTRECHT 25 Juli. Examen M. O. Llch. oefening. Te Amsterdam mej. P, L W. Moulijn, mej. M. H. E. Nlehe, mej. J. J. M. Olthoff. mej. A. M. van Rietschoten, mej. J. G. Roodenberg, mej. D. Ch. Ho- senboom, mej. H. de Ruiter, mej. B. Tljs- ze, mej. C. Wachter. N. H. J. Ouwersloot. te 's-Gravenhage: H. H. Janssen, P. J. Kaptein G. de Koning, H. J. Koreneef, F. J. Mes, W. L. Schaap, M. M. Schoemacher, G. H. Spaan, P. J. C. Veltman, E. M. V. 't Westenende. Te GronnlngenL. M. Olden- burger, G. van der Sluis, G. Staal, M. J. Stevens, H. Frenning, H. Menger. Te 's-HertogenboschJ. L. J. Uphof, J. J. G. Vugts, A. F. P. Janssen, M. J. Krens, J. Ch. J. M. Maassen, J. F. A. Mallens. M. F. Mooren. UTRECHT 25 Juli. Doctoraal tandheel kunde eerste ged. J. G. M. de Fouw. UTRECHT 25 Juli. Artsexamen: P. H. J. Dlnjens, Maastricht, W. Ekker, Utrecht, mej. M. J. Chr. Hoessels, Maastricht, mej. A. F. J. A. Nagel. Nijmegen, H. W. Reta king, Utrecht, P. L. de Vries, Lunteren, mej. G. G. Wolvius, Rotterdam. Van beroemde schilderijen zijn en worden ook nu nog dikwijls copieën gemaakt, welke dan als originele wer ken verkocht worden; de vervalsingen zijn in vele gevallen zo geraffineerd dat ook vele experts daardoor bedrogen worden. Zeer belangwekkend is daarom het artikel in het nummer van deze week, waarin uitvoerig wordt verteld over de nieuwe methode van de Am sterdamse expert M. M. van Dantzig; een methode waarmee hij een vals schilderij vrijwel met zekerheid kan onderscheiden van een echt. Foto's van een aantal echte schilderijen en ver valsingen daarvan geven telkens inte ressante details. Beklemmend is het verhaal van de Impressie, welke de nieuwe staalstad van Oost-Duitsland, Stalinstadt op een medewerker van de K.I. heeft gemaakt bij een bezoek aan dit modelstuk der Sovjet-Duitse archi tectuur. Er worden veel karakteristieke foto's bij afgedrukt. Verder is een re portage over het missiewerk van de Witte Paters en Witte Zusters in het enorm uitgestrekte apostolische vicariaat Ghardaia in de Sahara, waar de bis schop, mgr. Mercier, eerst het vlieg tuig en daarna de jeep moet gebruiken om de nederzettingen te bezoeken. Het evangelie draagt er tot nu toe maar weinig vrucht. Mr. H. C. M. Edelman schrijft over „atomen in dienst van de vrede"; op tal van terreinen ervaart men reeds hun zegenrijke werking. Jan Glis- senaar, van de jeep-express, schrijft over het bewonderenswaardige pioniers werk op landbouwkundig gebied van de Nederlander D. H. Duyf te Babra in Indië. „Nieuws van de Frontpagina" brengt het fascinerende ooggetuigever- slag van de vlucht van de Amerikaanse bommenwerper, die in Augustus 1945 de tweede atoomboom boven Japan uit wierp, boven Nagasaki wat Japan tot capitulatie dwong. Ook is er een artikel over de Amerikaanse vakbondleider Walther Reuther, die met Ford en Gene ral Motors een nieuwe arbeidsovereen komst wist af te sluiten welke een no vum in de V. S. is en de arbeiders aan zienlijk groter sociale zekerheid geeft. Jan Cottaar schrijft over Jan Nolten in de Ronde van Frankrijk. van militaire geheimen zullen aanvaar den. Zowel hy als minister Dulles ga ven de Congresleiders de verzekering, dat er in Genève geen geheime over eenkomst is gesloten of geheime stuk ken zijn geparafeerd. Eisenhower gaf als zijn mening te kennen, dat partijsecretaris Khroesjt- sjev de belangrijkste man in het Krem lin is. De Amerikaanse president heeft voorts gisteravond in een radio- en een televisie-uitzending gezegd, dat men niet de illusie moet hebben, dat een week van vriendschappelijke onderhan delingen en besprekingen de vraagstuk ken die voortvloeien uit de diepe en brede kloof tussen Oost en West, geheel tot oplossing heeft kunnen brengen. De president herinnerde er aan, dat hij voor zijn vertrek naar Genève had gezegd zich te realiseren, dat in de eer der gehouden internationale conferenties de geest van verzoening en begrip en de wens om het standpunt van de ander te begrijpen, ontbraken. Er is enige vordering gemaakt in de richting van die geestesgesteldheid, aldus Eisenhower. Minister Dulles heeft later aan de Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen ook nog het een en ander meegedeeld. De voorzitter van de com missie, senator Walter George, ver klaarde na afloop, dat Dulles de mo gelijkheid aanwezig acht, dat de mi nisters van buitenlandse zaken in Oc tober een begin kunnen maken met de werkelijke oplossing van het Duit se vraagstuk, zodat dit vraagstuk „bin nen een redelijke tijd" tot het verle den zal kunnen behoren. De „Tribune de Genève" weet in dit verband te melden, dat de vier ministers elkaar op 14 October in i Genève weer zullen ontmoeten. Zowel bondskanselier Adenauer van West-Duitsland als de Franse minister van buitenlandse zaken, Pinay, hebben de overtuiging uitgesproken, dat dan eigenlijk pas met het werkelijke werk zal worden begonnen. Bondskanselier Adenauer had na een bespreking met zijn minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, en zijn voornaamste medewerkers, de Duitse journalisten naar zijn vacantie-oord Mürren laten komen voor een persconferentie. Hu verklaarde ingenomen te zyn met de Geneefse conferentie. Wel vond hg de richtiynen voor de ministers van buitenlandse zaken te algemeen, maar zeer belangryk was het, naar z\jn me ning dat het Westen ter conferentie zijn eenheid had weten te bewaren en dat het de beloften, die het de bondsrepu bliek heeft gedaan, is nagekomen. De Duitse kwestie is door het Westen ge proclameerd als de gTondslag voor el ke regeling omtrent de Europese vei ligheid. Dr. Adenauer verklaarde, dat hij niet van plan is zijn bezoek aan Mos kou uit te stellen tot na de bijeen komst van de vier ministers in Oc tober. „Dat zou niet beleefd zijn", aldus Adenauer. In de West-Duitse pers klinken min der tevreden geluiden. De „Frankfurter Allgemeine Zeitung" vreest, dat de Sovjet-Unie het Westen de aangename verrassing heeft bereid zich neer te leggen by het bestaan van de NATO en zelfs by de herbewapening van West-Duitsland om slechts met des te meer klem de hereniging van Duits land te kunnen afwijzen. „Sonsbeek 53", de internationale beel dententoonstelling in de openlucht in Park Sonsbeek te Arnhem, heeft Maan dagmiddag de 50.000e bezoeker geboekt. Het was de Duitser Dierschke, Baudi- rektor te Hannover, die met zijn vrouw de tentoonstelling bezocht. Uit handen van de voorzitter van het stichtingsbe stuur Sonsbeek '49, de heer J. de Goeijen, kreeg de heer Dierschke een boek over Rodin aangeboden, terwijl zijn vrouw bloemen kreeg, haar aange boden door de penningmeesteresse van het stichtingsbestuur, mevr. A. van der Heide-Hemsing. De tentoonstelling duurt nog tot 15 September. Vier compagnieën van het genieba taljon van de vierde divisie, onder com mando van It. kol. L. C. Dykstra, hou den na elkaar een tweedaagse oefening in Oost Brabant. De oefening draagt de naam „Grote Beer" en duurt in totaal tien dagen. Op het station in Ravenstein en Oeffeit zijn de materieelparken in gericht en het hoofdkwartier bevindt zich in de bossen van de gemeente De Rips. De oefening bestaat achtereenvolgens uit het oversteken van de Maas bij Gassel, het bouwen van vlotten in de Maas bij Oeffeit, geschikt om een Cen- turion-tank van 60 ton te dragen, het bouwen van een verzwaarde Bailey brug over het Hamerspoel in Herpen (gemeente Ravenstein), eveneens met een draagvermogen van 60 ton, en het leggen van mynenvelden en het laden van een viertal bruggen op een terrein naby Mill. raBHHHHHBHH De Staatssecretaris van Financiën heeft een regeling getroffen met betrek king tot de fiscale behandeling van de beloning van in het bedrijf van hun ouders werkzame kinderen. De regeling houdt in, dat beneden de leeftijd van 16 jaar het bestaan van een arbeidsover eenkomst niet wordt aangenomen. Vol gens de Hoge Raad is aftrek bij de ouders slechts mogelijk, indien tussen de ouder en zijn kind een arbeidsovereen komst bestaat. Ten aanzien van werkzame kinderen van 16 jaar en ouder, wier voor werk zaamheden beschikbare tyd gedurende het boekjaar niet grotendeels in beslag wordt genomen door of in verband met het volgen van onderwijs of een oplei ding voor een beroep, wordt het bestaan van een arbeidsovereenkomst steeds aan genomen. Hieraan is echter de voorwaarde ver bonden, dat de kinderen werkzaamheden verrichten, waarvoor zonder hun aan wezigheid een vreemde kracht zou zijn aangetrokken en hun beloning niet meer bedraagt dan zo'n vreemde kracht in gelijke omstandigheden zou hebben ontvangen. Bovendien dienen belangheb benden zich ook voor de heffing van de loonbelasting en de vereveningshef fing op het standpunt te stellen, dat een dienstbetrekking aanwezig is. Ten aanzien van kinderen van 16 jaar en ouder, wier voor werkzaamheden be schikbare tijd gedurende het boekjaar grotendeels in beslag wordt genomen door of in verband met het volgen van onderwys of een opleiding voor een be roep en die in het overig gedeelte van dat jaar werkzaam zijn in het bedrijf van hun ouder, is het vorengaande eveneens van toepassing. Voor zo'n kind kan echter geen hogere beloning ten laste van de winst worden gebracht dan f400.per boekjaar. De regeringsleiders zijn na de conferentie te Genève weer thuis en geven verslag van het verloop der besprekingen. Links premier Edgar Faure op het kasteel Rambouillet in gesprek met president Coty en zijn echtgenote. Boven: Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh voerden een on gecompliceerd gesprek met de familie Eden tijdens de parade van „King's Royal Rifle Corps", die gisteren plaats vond. Naar wij vernemen is in Den Haag be richt ontvangen, dat België met ingang van Woensdag 27 Juli de invoer van sla en bospeen uit Nederland heeft stopgezet uit overweging, dat de Belgische prijzen beneden de protocollaire minimumprijzen zijn komen te liggen. Het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen wijst erop, dat uit de Belgische marktnoteringen blijkt, dat de prijs der tomaten in België inmiddels gestegen is boven de overeengekomen minimumprijs, doch dat niettemin geen berichten zijn ontvangen over opheffing van het invoer verbod in dat land. Bij beschikking van de staatssecre taris van Economische Zaken is inge steld een commissie makelaardy en tus senpersonen. Deze commissie heeft tot taak te onderzoeken, of, mede door het vervallen van de bestaande rege lingen betreffende vestiging als make laar en die met betrekking tot het uitoefenen van het bedryf van tussen persoon in onroerende goederen, een nieuwe wettelijke regeling van het be roep van makelaar en van tussenper soon in onroerende goederen, eventueel ook van tussenpersoon in andere goederen, noodzakelijk is. Volgens gegevens van het C.B.S. be droeg het indexcijfer van de groothan- delsprijzen in Mei (1948 100) 136 te gen eveneens 136 in April 1955 en 137 in Mei 1954. Voor de groepen voedingsmiddelen, grondstoffen en afgewerkte producten bleef het cijfer gelijk aan dat van April 1955 n.l. resp. 116, 159 en 138. Bij de voe dingsmiddelen stegen de plantaardige van 125 tot 128, maar de dierlijke daal den van 108 tot 106. Bij de groep afge werkte producten ondergingen chemi sche producten en gefabriceerde voe- dings- en genotmiddelen een daling en wel resp. van 128 tot 127 en van 134 tot 133, terwijl textielwaren stegen van 140 tot 141. Daar het circus Althoff de Nederland se tournée onverwacht beëindigd heeft, zijn de T.V.-programma's van a.s. Woensdag en Donderdag gewijzigd. Ty- dens het kinderuurtje, verzorgd door de AVRO, zal Woensdagmiddag het gezel schap Geno van Deth optreden. De gro te reportage in het Donderdagavond programma wordt vervangen door de film „Vijf over twaalf", welke het le ven van Hitier behandelt. Zoals bekend is, werden 2 Juli door vliegtuigen strooibiljetten afgeworpen voor het opwekken van belangstelling voor de rheuma-verrassingsactie. Dui zenden kinderen hebben een briefkaart ingezonden. Honderd kinderen zullen worden beloond. 25 rijwielen, 25 autopeds, 25 voetbal len en 25 poppen zijn beschikbaar ge steld. De prijswinnaartjes zullen wor den genoemd tijdens een jeugduitzen ding Woensdagmiddag op de 298 meter band. Een bijzonderheid is, dat aan vier kin deren de prijs wordt thuisbezorgd per helicopter. Deze prijswinnaartjes zullen door de radio worden opgeroepen, ter wijl bij enkele kinderen de desbetref fende prijs, bij wijze van spreken, in het tuintje, grenzend aan het woonhuis, zal worden afgegeven. Andere kinde ren zullen door middel van de radio naar de studio worden ontboden. De uit zending Woensdag duurt van 15.30 tot 17.30 uur. De Verenigde Staten en communis tisch China zyn overeengekomen dat ambassadeurs van beide landen op 1 Augustus te Genève by een zullen ko men om te spreken over de vryiating van 51 Amerikanen, die in China ge vangen worden gehouden, onder wie vijftien leden van de luchtmacht, en over „bepaalde andere practische kwes ties, die tussen partyen in het geding zyn". Amerika zal vertegenwoordigd worden door Alexis Johnson, ambassa deur in Tsjechoslowakye. Johnson zal eerst nog overleg plegen met minister Dulles. De overeenkomst tussen Ame- In San Sebastian is gisteren het tien de congres geopend van de Internatio nale Katholieke Gesprekken. De bedoe ling van deze congressen is een ge- dachtenwisseling mogelijk te maken over de problemen van de Christen in de moderne wereld, en wel tussen per sonen van zeer uiteenlopende status. Aan het tiende congres wordt deelge nomen door talrijke deskundigen op het gebied van sociologie en internatio naal recht, door de bisschoppen van Cordova, Sevilla en Kopenhagen, maar ook door iemand ais de bekeerde com munist Rovirosa, een figuur, die zeer gezien is by de Spaanse arbeiders. Er zijn in totaal 38 deelnemers uit Argentinië, België, Denemarken, Duits land, Engeland, Frankrijk, Guatemala, traliteit van de Kerk en de coëxistentie. Italië, Nederland en Spanje. Het onder werp van dit jaar is de politieke neu- Het Congres werd geopend met een H. Mis ter ere van de H. Geest, opge dragen door mgr. Bueno Monreal. By de eerste vergadering in het provincie- gebouw van San Sebastian waren de Pauselijke nuntius, mgr. Antoniotti, en de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Martin Artajo, aanwezig. De nuntius las een brief voor van het Pauselijk staatssecretariaat, waarin de 38 „Om U te dienen, commissaris. Om twaalf uur. Hy vroeg er voor te zorgen, dat zyn post voor één uur op zyn kamer bezorgd werd... en 227 mocht niet afgesloten worden. Kamerdeur dicht en sleutel aan de binnenzyde in het slot." „Was dat zo zyn gewoonte, wanneer hy van een reisje terugkwam?" „Zover ik weet niet, commissaris. Misschien heeft hy wel eens een dergeiyke boodschap aan het kan toor afgegeven. Hoewelwaarschynlijk is het niet. De sleutels hangen in myn kamertje aan het bord en voor zover ik my kan herinneren, kwam hy die altyd by my persoonlyk halen. Neen, nu U my dat zo vraagtGewoonte was het niet." „Ben je er zeker van, dat hy het zelf was die opbelde?" „Wie had het anders moeten zyn, commissaris? Meneer Ferouch spreekt een taaltje, dat hy hele maal zelf heeft uitgevonden. Ik heb nog nooit zo iets van iemand anders gehoord. Echt koeterwaals, als U begrijpt wat ik bedoel." „Hm. Dan moet er gisterenmiddag een telegram bezorgd zyn voor meneer Ferouch. Hoe laat kwam dat ongeveer?" „Even denken, commissaris.... Een paar minuten na half vier zal het zyn geweest. Als U het tele gram hebt, kunt U het zelf nazien, want ik schrijf altyd de tyd van bezorging en de nummer van de kamer naast het adres." „Wie bracht dat telegram aan meneer Ferouch?" ,,Ik heb het hem zelf gegeven, commissaris. Hy schrok erg toen hy het las „Vertel me maar precies wat er gebeurde." „Kyk, commissaris, het zit zóToen dat tele gram bezorgd werd, dacht ik dat meneer Ferouch nog niet thuis wasHy had wel getelefoneerd dat hy komen zou, maar ik had hem nog niet zien binnenkomen. Ik legde het dus zolang in de bak op myn tafelEen minuut of vyf later, hoor ik achter my roepen: Taxi! Met de stem van meneer Ferouch! Hij moet dus al thuis geweest zyn. Hy kwam aanhollen door de gang en ik pakte gauw dat telegram, want ik dacht, dat wordt bonje! Meneer Ferouch was niet gemakkelyk, moet u we ten. Ik stak het hem toe en zei dat het juist was gekomen. En u begryptik naar buiten om een taxi te roepen voor hy kon uitvaren. Toen ik terug kwam stond hy met het opengescheurde telegram in zyn hand en je kon goed zien dat hy er helemaal van onderste boven was. Hy stond in zichzelf Turks te praten „Spreek je Turks, portier?" „Dat nou niet, meneer. Maar je hoort in een hotel als dit zoveel talen, dat je er wel een beetje kyk op krygt. Ik kan me een beetje redden met Frans, Engels en Duits en ook kan ik horen of iemand Zweeds, of Italiaans, of Spaans spreekt. Wat meneer Ferouch zei klonk heel anders, dus ik dacht, het zal wel Turks 'rijn." „En reed hy toen met die taxi weg?" „Om u te dienen, commissaris. Hy riep tegen de chauffeur: Centraal Station!" „Kende je de taxi, die hy gebruikte. „Ik weet, dat zijn maats de chauffeur de Sche- veninger noemen. Hy heeft rossig haar en een bril letje op." „Nu moet je eens goed luisteren, portier! rioe wist je precies en met volle zekerheid, dat het wer kelijk meneer Ferouch was, die né half vier het hotel verliet?" De portier keek zyn ondervrager aan, alsof hy twijfelde aan diens ernst. „Hoe ik dat wist datHa, ha, hadie is goed! Hoe ik dat wist....! Maar, commissaris, als meneer Ferouch in de stad was zag ik hem wel een keer of tien op een dag! Dan leer je iemand heus wel kennen! Afyn, als u nou kapittel en vers erby wilt hebben, dan wil ik u wel dit vertellen: meneer Ferouch had het bruine colbert en de bruine schoenen aan, waarin hy meestal uitgaat. Dan had hy op zyn gezicht een blauwachtigrode vlek, een wynvlek noemen we datJe hoefde niet verder te kyken dan die vlek, om te weten dat je 227 voor je hadMaar is er nog iets anders. Me neer Ferouch draagt in de band van zyn slappe hoed een soortement van kippeveertje. Zo iets glim- mends, groen met paars. Noueen ander mens heeft zo'n veertje met de punt schuin naar achteren zitten, maar by hem stak de punt naar voren. En gisterenmiddag dacht ik voor de zoveelste keer: nex wordt tyd, dat iemand hem eens vertelt, dat hij zyu veertje verkeerd heeft zitten. Het moet dus Ferouch zyn geweest die uitging, waar of wei. „Je had detective moeten worden!" „Dank u, commissaris. Maar ik heb nog een ge tuige ook! Toen meneer Ferouch met zyn ia» weg- reed, kwam Coba, die op de eerste verdieping werKt naar me toe. Op zo'n schampere toon zo»1 wen dat kunnen doen, zei ze: 'n Fijne meneer is lat! Nou! Hy rende me byna van de trap af toen ik daarnet naar boven ging. Maar dacht je dat hy „pardon" zei of zo iets? Niks hoor. Hy schold me uit voor „sale chienne"wa^ ie van meneer Ferouch kon verwachten, commissaris... Nee, neemt u maar van my aan, dat hy het heus geweest is." „Had meneer Ferouch omgang met andere gas ten uit het hotel?" „Niks, commissaris. Het leek wel of hy ze opzet telijk negeerde. In een hotel is het heel gewoon als vreemdelingen, die mekaar nog nooit hebben ge zien, een praatje beginnen. Daar steekt niets kwaads in. Een poosje geleden hadden we hier een vrien- deiyke" oude Engelsman, die voor iedereen een aar dig woordje had. Op een keer stond meneer Ferouch by myn hokje op een taxi te wachten en toen vroeg die oude heer hem iets. Maar hy gaf geen draad sjoeghy draaide zich omglashard. Nee, be leefd of aanhalerig was meneer Ferouch niet! Eer andersom. U begrypt wel hoe ik het bedoel!" „Je hebt gezegd, dat je hem niet binnen hebt zien komen nadat hy getelefoneerd had. Hoe kan dat! Je staat toch altyd by de ingang? Of zyn er nog andere toegangen?" (Wordt vervolgd) belangstelling van de H. Vader voor het Congres tot uiting komt. De H. Vader betoogt, dat de aard van de Kerk steeds moet worden gezien in het licht van de eeuwigheid. Wat betreft de huidige situatie moeten wij, aldus de H. Vader, bedenken, dat coëxistentie, gebaseerd op vrees, onmogelijk stand kan houden, omdat zy berust op een innerlijke dwa ling De H. Vader herinnerde in dit verband aan Zijn Kerstboodschap van 1954. (K.N.P.) In het provinciaal kapittel der Neder landse provincie van de paters Passio- nisten, gehouden te Mook onder voor zitterschap van hoogwaardigste P. Mal colm, generaal der Congregatie, werden gekozen tot: provinciaal. P. Stanislaus (herkozen); le consultor provincialis: P. Everardus (die rector was te Haas trecht); 2e consultor provincialis: P. Karei (lector in scholasticaat te Mook); rector te Mook „Mater Dolorosa": P. Ambrosius (herkozen); rector te Haas trecht „S. Gabriël"; p. Franciscus (die eerste consultor provincialis was); rec tor te Echt „Maria-Hoop": P. Eleuthe- rius; rector te Mook „S. Paulus": P. God fried; magister der novicen: P. Paulinus (herkozen). Minister Suurhoff acht het niet wen- selyk, dat aan alle bejaarde emigran ten, die naar het vaderland zyn terugge keerd, uitkeringen krachtens de Nood wet Ouderdomsvoorziening worden ver leend. De minister deelde in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid van Vliet (K.V.P.) mede, dat by de totstandkoming van dewet in 1947 be wust een band met het moederland als vereiste is gesteld. Hierin is voorzien door de eis, dat de bejaarden minstens zes jaren in het RUk, Indonesië, Suri name of de Nederlandse Antillen hun woonplaats moeten hebben gehad. Dat deze regeling echter met soepelheid wordt toegepast biykt uit de brief van de Vereeniging van Raden van Arbeid van 19 Maart 1949, waarin een kort verbiyf buitenslands niet als verande ring van woonplaats wordt aange merkt. In dit verband werden drie voorbeelden genoemd, waarby betrok kenen na een verbiyf van 1 tot 1 lA jaar in het buitenland naar Nederland wa ren teruggekeerd; in deze gevallen werd geen verandering van woonplaats aangenomen en kon direct uitkering plaats vinden. De minister meent ech ter, dat het niet juist zou zyn altyd aan teruggekeerde emigranten, die immers de band met het moederland juist heb ben verbroken, direct uitkering te ver lenen. rika en China is tot stand gekomen door bemiddeling van Engeland. Een woordvoerder van het State De partment bracht in herinnering dat de Chinese premier Tsjoe En Lai op de Aziatisch-Afrikaanse conferentie van April in Bandung verklaard heeft be reid te zijn tot directe besprekingen met de V.S. Sinds die tijd hebben verschil lende regeringen dienst gedaan als be middelaars teneinde de mogelijkheid van dergelijke besprekingen te onder zoeken. Indië en Burma schijnen in recente geheime besprekingen met de V.S. te hebben voorgesteld dat er Amerikaans- Chinese onderhandelingen gehouden zouden worden op een hoger niveau dan dat van ambassadeurs. De woordvoerder waarschuwde ech ter, dat men niet de indruk wil wekken dat de besprekingen in Genève ook For mosa of andere kwesties nationalistisch China betreffende zouden behandelen. Evenmin zou het vraagstuk van een wapenstilstand tussen nationalistisch en communistisch China ter sprake komen. Een en ander betekent evenmin, dat communistisch China wordt erkend, al dus de woordvoerder. (Reuter-U.P.) Op -zichzelf is het afleggen van ver- keersexamens door schoolkinderen in deze tijd van snelverkèer niets byzon- ders Doch dat doofstomme kinderen ook in deze hun beter-bedeelde .|?ro?r® en zusjes volgen is wel een ff'w vermeldenswaardig is, omdat met uniek is in de geschiedenis van net Neder lands Verkeerswezen. Na enige theoretische en practische lessen, gegeven door opperwachtmeester de Ridder aan veertig jongens en meis jes van het instituut voor Doofstommen te St. Michielsgestel, zijn de leerlingen onder auspiciën van het Verbond voor Veilig Verkeer geëxamineerd. Gezien het uitzonderlijke van het examen, ge schiedde de uitreiking der diploma's ook op een bijzondere wyze. Alle geslaag den waren daartoe in een der zalen van het Instituut bijeengekomen, waar in tegenwoordigheid van de directeur van bet Instituut, mgr. drs. J. C. v. Over- beek, opperwachtmeester de Ridder, zusters en broeders en andere belang stellenden, de burgemeester van St. Mi chielsgestel, mr. W. C. A. Francissen, aan de 40 geslaagden de diploma's over handigde. Men had de glunderende ge zichtjes van de geslaagden eens moeten zien. Opgetogen alsof een zwaar examen was afgelegd, gingen zy terug naar hun zitplaatsen, fier hun diploma en het ontvangen verkeersviaggetje met insig ne tonend. Mgr. van Overbeek noemde de uit reiking een plechtig moment. Hij ging er trots op, dat de jongens en meisjes van het R.K. Instituut voor Doofstom men de eersten waren, aan wie dit verkeersdiploma kon worden uitgereikt. Dankbaar was hij de burgemeester voor zijn bereidheid om de diploma's uit ta reiken en daarnaast ook opperwacht meester de Ridder, die steeds klaar stond, om aan de leerlingen de verkeers- lessen te geven.' Aan het einde van zijn toespraak had de burgemeester voor allen nog een aangename verrassing. Een paar weken geleden hadden de gemeentebesturen van Vlaardingen en Utrecht een bezoek gebracht aan het Instituut. Voor al het geen zij hadden gezien, waren zij zeer dankbaar. Hun dank hebben zij ver gezeld doen gaan van f500 voor film en tractatie der kinderen. Op tachtigjarige leeftijd is in zijn woonplaats Santpoort overleden de heer J. A. E. Verkade, lid van de di rectie der Koninklijke Verkade's Fa brieken N.V. te Zaandam. De heer Verkade was bekend als in dustrieel en als bestuurslid op maat- schappelyk gebied. Hij was vele ja ren voorzitter van de Kamer var: Koop handel en Fabrieken te Zaandam en voorzitter van de Vereniging van Ka mers van Koophandel in Nederland. Als bestuurslid en voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Werkge vers (het tegenwoordig Verbond van Nederlandse Werkgevers) was de heer Verkade meermalen afgevaardigde naar internationale arbeidsconferenties. Ook was hij enige jaren lid van de Hoge Raad van Arbeid. De heer Verkade was ridder in de orde var: de Nederlandse Leeuw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4