De Vrooi vcui de "Rode Roti Ernstig tekort aan priesters dreigt in Zuid-Amerika Veluwse bosbrandweer, modern en krachtig apparaat Vermogensonder zoek bij de middenstands onderneming trie <fe Hoorma^ Invloed van middenstanders te klein gebleven Ongelijkwaardige machten tstsïrsfeafW? m m m m m m 1 H 1 Brief van de Paus aan conferentie van bisschoppen in Rio Centrale post in Apeldoorn dirigeert de actie Zoemende drukte in Veenendaal Rijnkanalisatie en deltaplan niet te scheiden Eerste Rijkswet in Eerste Kamer KRUISWOORDRAADSEL Poging Indonesische leger om te kopen WOENSDAG 27 JULI 1955 PAGINA - T.V.-zender te Roermond in 1956 gereed Dr. Veldkamp installeert commissie Eerste Kamer ingenomen met wijziging Armenwet Notariaat Kamerlid v. d. Heuvel op bakkerscongres: JAAP MiI'N doceert aan Jan van Eyck-academie Juist de combinatie, die zich bij de Sovjet-Unie voordoet, van betrekkelijk gebrek aan macht met ge lijke militaire macht, maakt de Sovjet-Unie gevaarlijk. De kleinere macht is altijd in staat te achten om in het onverhoedse moment van haar materiële machtsmid delen gebruik te m'aken teneinde de achterstand door de gewelddaad in te halen, of liever gezegd: de machtsverhouding defini tief om te keren. llllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllK""11111 Minister Algera: Kanalisatie enkele jaren vertraagd „Gelijkwaardigheid de ziel van het statuut" VOORTVLUCHTIGE IN ARREST - <- s - bssinig kruiswoordraadsel van Dinsdag Opl'o Twee bromfietsers onder bus gedood „Honderd duizenden rupiahs" aan officieren geboden Re chtsz aak-S chmidt Mevr. Bouman ontdekt tegenstrijdigheden Rheuma-enquête in 24 gemeenten Hongaarse kanoer „heeft er schoon genoeg van" De Osservatore Romano publiceerde gisteren een brief van de H. Vader aan kardinaal Piazza in diens kwaliteit van voorzitter van de conferentie van de Zuid-Amerikaanse bisschoppen, welke in aansluiting op het Eucharistische Con gres in Rio de Janeiro wordt gehouden. Na te hebben herinnerd aan het feit, dat de katholieken van Zuid Amerika een vierde deel van de gelovigen over de gehele wereld vormen, uit de Paus zijn zorg over de vele onopgeloste vraag stukken der Kerk in deze landen. Het tekort aan priesters is de voornaam ste, reden waarom het katholieke leven, hoewel diep in de geest van het volk geworteld, gevaarlijke leemten vertoont. Waar het aan priesters ontbreekt, zegt de H. Vader, schijnt het licht der godsdienst minder helder, verliezen wet ten en geboden hun kracht, verzwakt het werk van de genade steeds meer, worden de zeden van het volk door los bandigheid bedorven en gaat de stand vastigheid in het openbare en in het particuliere leven teloor. Immers stand vastigheid wordt alleen daar gevonden, waar eenieder volgens de wetten van het Evangelie leeft. Het gebrek aan priesters wordt heden ten dage des te sterker aangevoeld, om dat de problemen van het apostolaat der Kerk nog zijn toegenomen. De H. Va- dei spreekt echter Zijn vertrouwen er over uit, dat het volk van Zuid-Ameri ka spoedig in staat zal zijn te beant woorden aan de apostolische roeping waartoe de Voorzienigheid dit wereld deel schijnt te hebben voorbestemd. Daar echter het aantal roepingen, in talrijke landen binnen afzienbare tijd beneden het minimum zal blijven, dringt de H. Vader aan op een zorgvuldige studie van het priestertekort en op het zenden van buitenlandse priesters naar Zuid-Amerika. Voorts wijst hij op het vraagstuk van de helpers in het apos tolaat, religieuzen en leken, die op ver schillende manieren en in verschillende vormen deel kunnen nemen aan het werk van de priesters. Tenslotte zegt de Paus, moeten ook de moderne mid delen niet worden vergeten. (K.N.P.) In Roermond is men begonnen met de bouw van de televisie-steunzender, wel ke in Juni 1956 in gebruik zal worden genomen. Deze zender, die ingescha keld wordt in het Eurovisienet, zal het programma van Lopik relayeren als mede programma's doorgeven en ont vangen naar en van Duitsland. Tevens zal de Roermondse televisiezender ook gebruikt worden voor directe uitzen ding van reportages uit Limburg. (Van onze speciale verslaggever) Het blussingswerk bij de bos- en hei debrand, die Maandag een flink stuk van de Veluwe teisterde, stond onder leiding van het Veluwse Bosbrandweer- Comité. Deze organisatie beschikt over twintig brandtorens, verspreid over de hele Veluwe, waarvan er gisteren zes tien waren bezet. De brand werd ont dekt door de wachter op de toren Enk hout bij Nierssen, die zich onmiddel- w:-x- St «MÉS' li Ook dit jaar is in Veenendaal de bijenmarkt, welke als de grootste van Europa geldt, weer gehouden. Toeschouwers, voorzien van een imker-kap, bezien het zoemende gedoe. Op de markt werden ook keuringen verricht. De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft te 's-Gravenhage de Commissie Vermogens onderzoek bij de middenstandsonderne ming officieel geïnstalleerd. Hij acht een beter inzicht in de ver mogenspositie van de middenstandson derneming van het allergrootste belang. Dit toch kan een antwoord geven op de zo belangrijke vraag, in welke mate het voor de middenstandsondernemer moge lijk is uit eigen middelen te voorzien in de vermogensbehoefte van zijn on derneming. In deze behoefte is, in het bijzonder na de laatste wereldoorlog, een belangrijke wijziging gekomen, een wij ziging, die een gevolg is enerzijds van het gestegen prijsniveau, anderzijds van de technische ontwikkeling. Ziet de ondernemer zich bij de financiering van investeringen reeds geplaatst voor het feit, dat hij moet investeren tegen een prijs, welke beduidend hoger ligt dan voor de oorlog, daarenboven moet hij als gevolg van de technische ontwikke ling nieuwe installaties, werktuigen, ver voermiddelen e.d. aanschaffen, welke uit hun aard grotere investeringen vragen. Tengevolge hiervan zal het voor de middenstandsondernemer moeilijker zijn dan in het verleden om liit eigen midde len vervanging en uitbreiding van pro ductiemiddelen te financieren. Bij de beoordeling van de ontwikke ling van het eigen vermogen van de middenstander is het van belang na .e gaan welke factoren daarop van invloed zjjn geweest. Het wil spreker voorko men, dat hierbij verschillende factoren in nauwe onderlinge samenhang een rol hebben gespeeld. Hier en daar wordt wel gesteld, dat het na-oorlogse nood zakelijk gevoerde fiscaal-economische beleid, elementen heeft bevat, welke een ongunstige invloed op de vermo gensvorming hebben uitgeoefend. Maar niet ontkend kan worden, dat de re constructie en expassie van onze volks huishouding, welke mede een gevolg zijn geweest van het na de oorlog gevoer ds fiscaal economische beleid, aan de mogelijkheid tot vermogensvorming nieuwe impulsen heeft gegeven. Uit recente gegevens van de Nederlandsche Middenstandsbank blijkt, dat de vermo genspositie in een aantal middenstands ondernemingen een niet onbelangrijke verbetering heeft ondergaan. Spreker zou het op prijs stellen, indien de commissie zou kunnen nagaan in wel ke mate van een reconstructie sprake is en in hoeverre verwacht mag worden, dat dit reconstructieproces voortgang zaï hebben. Zou blijken, dat dit slechts m beperkte mate het geval zal zijn, dan staan wij voor de vraag of de conjunc tuurgevoeligheid van het middenstands bedrijfsleven niet te groot is geworden. Vele leden van de Eerste Kamer jui chen blijkens het voorlopig verslag de voorgestelde wijzigingen in de armen wet toe. Tot de voornaamste punten van verbetering rekenen zij de moge lijkheid om in concrete gevallen de kos ten voor verzorging van hulpbehoeven den voor rekening van het rijk te ne men; de bepaling, dat in het algemeen de gemeenten, waar de arme thuis hoort, de kosten zal dragen; de bepa ling, dat de gemeente, waar de arme zich bevindt, in noodzakelijke gevallen steun kan verlenen zonder de conse quentie van betaling der kosten; en tenslotte de bevoegdheid tot ingrijpen van de kroon in het belang der armen. Ook al laat de nieuwe wijziging nog enkele wensen onvervuld, toch zo meent men zullen thans vele moei lijkheden en onaangenaamheden kunnen worden voorkomen. Wel vroeg men de regering, wanneer deze het ontwerp voor de nieuwe armenwet denkt in te dienen. Bij K. B. is aan R. Tj. Timmer, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sep tember 1955 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Sint Anna Parochie. lijk met de Centrale post in Apeldoorn in verbinding stelde. Direct daarna kwam ook een melding terecht van de toren bij Elspeet. Toen het zich liet aanzien, dat het ging om een brand van grote omvarg, werd zonder dralen het hele, wijdver takte apparaat, dat het V.B.C. is, in werking gesteld. Apeldoorn vroeg mili taire hulp in Oldenbroek en Wezep aan en de post in Voorthuizen richtte een verzoek tot de kazerne in Nun- speet. Ongeveer duizend militairen na men zodoende deel aan het blussings werk. Tegelijkertijd werd ook het Vrij willige Corps van het V.B.C. gerequi- reerd. Twaalf groepen van 20 a 25 man gingen het vuur met takken en z.g. ..vuurzwepen" platte, met zwaar gaas bespannen en van een lange steel voorzien takken te lijf. Elke groep stond onder leiding van een deskundige, volkomen op de hoogte van de situa tie ter plaatse en van de gesteldheid van het terrein. Deze twaalf leiders onderhielden voortdurend telefonisch of radiografisch contact met de centrale post in Apel doorn en hun bevelen werden door de blussers zonder dralen en volledig op gevolgd. Bijzonder verdienstelijk maakte zich de piloot van een militair vliegtuig, dat voortdurend boven het in brand staande gebied bevond. Op zijn aanwijzingen werden dfe zeven tankwagens, geleverd door de brandweren van de omliggende gemeenten, naar de uit strategisch oog punt meest belangrijke plaatsen gediri geerd. Deze tankwagens, die vele hon derden liters naar de brand vervoerden, waren voorzien van een motorpomp of van een zeer effectieve hogedruk ne velspuit. Met dit apparaat verstoof het water onder een druk van 40-60 atmos- pheer tot een nevel met een zeer grote blussende werking. 37 Op het Norenschip is grote verwarring ontstaan. Het blijkt, dat Svein gelijk heeft, want door een gat in de bodem gulpt een stroom water naar binnen. „Hozen!" roept Eric dadelijk, terwijl hij ongerust toeziet, hoe de vijandelijke schepen snel naderbij komen. Inmiddels is het schip weer van cle klip gegleden en maakt slagzij, zodat ze tot een gevecht niet meer in staat zijn. Het enige wat er op zit is, te proberen land te halen en onver stoorbaar wendt Eric de steven naar de kust. Om hier op de naakte rotsen te springen en dan te zitten wachten tot de vijand ons er af plukt, heeft geen zin, denkt hij grimmig. Dus wil hij trachten de smalle kust strook wat verderop te bereiken. De mannen hozen als razenden enkelen met watervaten, anderen met niets anders dan hun helm. „Toch maar goed, dat ik mijn helm heb", schreeuwt Svein, driftig water scheppende, „anders waren we beslist verdronken!" Steeds schever hangt de geha vende boot, zodat er af en toe al water over boord spoelt. Bovendien verliest het schip gestadig aan snelheid. Dan snorren ook reeds de eerste speren van hun achtervolgers op hen af en enkelen van Eric's mannen glijden zonder een kik overboord. Met een verbeten uitdrukking op het gezicht heft Axe zijn boog en r.ijn zekere schoten stellen verscheidene roeiers van het voorste schip buiten gevecht. Meer en meer water maakt de Drakar, tot op een gegeven ogenblik de Noorman oespeurt, dat het schip niet meer naar het roer luistert. Even later ligt het, zwaar naar stuurboord overhellend, dwars op de stroom en met triomfantelijke kreten vaderen de achtervolgers, om zich op hun weerloze prooi te storten. Dinsdag en vandaag zijn de leden van de Nederlandse Katholieke Bakkers patroonsbond te Breda in congres bij een. De ochtend van de beide dagen wordt besteed aan de huishoudelijke vergadering. De middag-vergadering van Dinsdag was gewijd aan een plech tige Bondszitting, waartoe ook de da mes waren uitgenodigd, een uitnodiging die door velen was aanvaard. Na een kort welkomstwoord door de voorzitter, de heer J. Hurkmans te Bre da, besprak het Tweede Kamerlid mr. dr. N. van den Heuvel verscheidene problemen van net midden- en klein bedrijf. Reeds vijftig jaar geleden werd het klein- en het middenbedrijf gezien als een maatschappelijk, sociaal be lang. In deze opvatting is in de tussen tijd geen verandering gekomen, wel in de maatschappij. Gebleken is dat de warenhuizen en grootwinkelbedrijven een veel minder ernstig bezwaar beteke nen, dat men een halve eeuw geleden vreesde. Spr. wees er op, dat de in vloed van de middenstanders te klein gebleven is door gemis aan organisa tiebesef in deze kringen en door on voldoende samenbundeling van de mid denstanders. Spr. liet vervolgens critiek horen op het middenstandsbeleid van de rege ring. waarbij hij o.m. vast stelde, dat bij de getroffen maatregelen te weinig rekening wordt gehouden met de ty pische structuur van de middenstand, terwijl z.i. de subtiele verhoudingen in de bakkerijen door de minister onvol doende worden onderkend, „Het is niet juist", aldus spr. op de hele midden stand een odium te leggen van heb zucht. Daarom moet men geen algeme ne maatregelen nemen, maar van ge val tot geval gaan, waar het de prijs regelingen betreft". Na deze rede volgde de huldiging van een vijftal jubilarissen, waarbij aan de heer L. Schreurs uit Venlo, die 25 jaar hoofdbestuurslid is geweest het gouden bondskruis en een geschenk onder cou vert werden aangeboden. Na een opwekkend woord van pater Olivier Joosten O.F.M. om de geeste lijke belangen ook goed te behartigen, volgde een ontvangst door het gemeen tebestuur van Breda. Het bestuur der Jan Van Eyck-acade mie te Maastricht heeft tot docent in de vr(je schilderkunst aan deze academie met ingang van 1 October a.s. benoemd de Noord-Hollandse schilder Jaap Min. De thans bijna 41-jarige schilder werd geboren te Bergen (NH), waar hij reeds vroeg met de Bergense schilder wereld in aanraking is gekomen. Op 22 jarige leeftijd ging hij naar de rijks academie voor beeldende kunst te Am sterdam, waar hij gedurende zes jaar leerling was, o.a. van prof. Campen- donk. Jaap Min exposeerde herhaaldelijk, o.a. in het Stedelijk Museum en op de jaarlijkse tentornstelling van de A.K.W. te Amsterdam, op de tentoonstelling van religieuze kunst ter gelegenheid van „Honderd jaar Kromstaf" te Utrecht en op de biennale te Venetië, op de tentoonstelling „contour 1954", te Delft en op de tentoonstelling van de Bergense school te Menton in Frank rijk. Zjjn werk is o.a. vertegenwoordigd in de collecties van het rijk en van de gemeente Bergen en Alkmaar. Jaap Min zal zijn taak aan de Jan van Eyck-academie gaan vervullen naast prof. Charles Eyck, die onlangs benoemd werd in de vacature, ontstaan door het ontslaj van prof. M. J. Lau. Algemeen wordt aangenomen - en op de conferentie van Genève geschiedde hetzelfde - dat de machten van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten gelijk zijn. Dit ech ter is een ogenschijnlijk klein maar op de duur zeer hinderlijk en zelfs gevaarlijk misverstand, om voor de hand liggende redenen voortvloeiend uit de politiek van het machtseven wicht. De machten van de beide kolossen zijn beide bijzonder groot en in verhouding tot de omringende wereld zijn ze stellig beide de grootsten. Hun machten behoren in derdaad feitelijk tot dezelfde orde van grootte, doch gelijk in de zin van gelijkwaardig zijn ze niet. Beide zijn ze nominaal en mate rieel groot genoeg om eikander de ruggegraat te kunnen breken. Dat is, in eerste instantie althans, materiële macht, die zich uitdrukt in militair potentieel, dat weliswaar mede be paald wordt door de menselijke geest en zijn capaciteiten, maar waarvan het enkele mechanische vermogen reeds aan weerszijden ongeveer even verschrikkelijk is. Er zijn natuurlijk verschillen in de spreiding van die potentie over de verschillende machts middelen, die men overigens nooit nauwkeurig kan weten, omdat ze in het ene geval met meer, in het andere met minder succes geheim gehouden worden. Op grond van verkregen ge gevens wordt wel aangenomen, dat de Sovjet-Unie op het stuk van de bruikbaarheid der waterstofbom nog achter ligt bij de V.S. in zoverre als zij de afleveringsmogelijkheid van de bom, die natuurlijk haar hele bruik baarheid bepaalt, nog niet heeft uit gekiend. Doch als deze achterstand er al is, dan is zij van tijdelijke aard te achten. Binnen enkele jaren kan ze zijn opgeheven, ofschoon dan de tegenpartij intussen weer een voor sprong kan hebben behaald. Maar ook de Sovjet-Unie kan voorsprongen hebber^ en in ieder geval met sommige dingen veel verder zijn dan Amerika weet of kan veronderstellen. Er zijn de laatste maanden in de Sovjet-Unie reeksen exemplaren te voorschijn ge komen van enige hoogst moderne en uiterst gevaarlijke vliegtuigtypen die dus reeds in serie geproduceerd 'ble ken te worden, terwijl het Westen tot dusver meende, dat zij nog slechts in het stadium der voorontwikkeling verkeerden. Misschien zijn de militaire potenties op dit moment nog niet geheel en al gelijk, doch het inhalen van de in ieder geval niet meer dan gedeelte lijke achterstand is dan nog maar een kwestie van zeer afzienbare tijd. Virtueel moet men met die gelijk waardigheid in dit opzicht kennelijk rekenen. Achter het militaire potentieel staat het industriële en agra rische, kortom de volkshuis houding der beide reusachtige rivalen Nu behoeft men de economie van de Sovjet-Unie volstrekt niet te onder schatten om van oordeel te zijn, dat deze ten achter ligt bij die van de Verenigde Staten. De Sovjet-Unie heeft geweldige prestaties verricht, maar zij heeft niet bereikt, dat haar industriële productie toereikend is om aan haar volken naast alles wat er nodig is voor de eenzijdige bewape ningsinspanning, een redelijk goede voorziening te verschaffen. Inzonder heid de voorziening van de industrie met volwaardige arbeidskrachten is een van de grote problemen der Rus sische economie. De gemiddelde prestatie van de Russische arbeider wordt, het geschetter over de uit komsten van een aantal modelbedrij- ven ten spijt, nog altijd op niet meer gesteld dan 50 pet. ten opzichte van zijn Amerikaanse collega. Dat kan gedeeltelijk menselijke, gedeeltelijk organisatorische en mechanische oor zaken hebben, het feit ligt daar nu eenmaal. En dit betekent, dat tegen over een op zichzelf toch vrij groot aantal zeer hoog ontwikkelde Russi sche arbeiders een belangrijk aantal staat, waarvan de prestaties ver onder de vijftig blijft. Een der zeer ernstige moeilijkhe den is gelegen in de omstandigheid, dat de snelle industrialisering grote aantallen plattelandsbewoners naar de grote bevolkingscentra trekt, doch als boeren al van zichzelf een hoog consistente aard hebben die zich pas langzaam aanpast aan een andere levensdynamiek, dan geldt dit zeker in de Sovjet-Unie, waar het gemid delde ontwikkelingspeil veel lager ligt dan in het Westen. Van de andere kant kan men niet eeuwig doorgaan met het ontvolken van het platteland, omdat mede daardoor - het is niet de enige oorzaak - de landbouw in de knel raakt. Dit is het, wat zich op het ogenblik in de Sovjet-Unie op veel grotere schaal afspeelt dan de machthebbers in Moskou aangenaam is. De problemen zijn groot en klem mend, en het zijn niet de in het hui dige Westen heersende problemen van de betrekkelijke welvaart, van de verdeling, de toepassing, de beheer sing daarvan, het zijn goeddeels de problemen van de voorziening in de primaire behoeften, waarbij ook wel eens bedacht mag worden, dat de huidige stand der Sovjet-economie - wat die dan waard is - mede bepaald wordt door de uiterst goedkope, maar vaak slechte arbeid van twintig mil- lioen slavenarbeiders. Een dergelijke „beroepsbevolking" is ook in de ver houdingen van de Sovjet-Unie een niet te onderschatten hoeveelheid. Daar is als diepste ondergrond achter het materiële potentieel van de Sovjet-Unie het politie ke regiem. De bevolkingen van die landen passen zich daar door hun aard en afkomst grosso modo gemak kelijker bij aan, dan West-Europeanen en Amerikanen. Het is voor hen min der onverdraaglijk, maar ook daar is het toch voor talloos velen een ge welddadig opgelegd, door meedogen loze terreur gehandhaafde en vol strekt tegen de menselijke natuur indruisend systeem. Juist de boeren, die oersterke bevolking van het on metelijke platteland der Sovjet-Unie, hebben zich er in groten getale nooit bij neergelegd. De Sovjet-Unie is ook na welhaast dertig jaar haar agrarische probleem nog niet te boven gekomen. Het is een der voor naamste oorzaken van de moeizame economische ontwikkeling van het land. Het is geen wonder: de resulta ten van een onmenselijk systeem moeten achterblijven bij die van een stelsel, dat van de menselijke natuur uitgaat. Overweegt men dit alles, dan komt men tot de slotsom, dat er dan wel een zeer grote macht in de Sovjet-Unie aanwezig moge zijn, maar een zeer eenzijdig toegespitste macht, n.l. op het mili taire met alles wat daarmee recht streeks samenhangt. Er is daar geen harmonische ontplooiing van alle menselijke potenties, geen evenwich tige ontwikkeling van alle factoren, die de kracht van een land bepalen. De toestand, waarin de Sovjet-Unie zich bevindt, is weliswaar die van het machtsevenwicht ten opzichte van de Verenigde Staten, doch alleen voor zover dat een materiële oorlogsmacht betreft. In wezen is de Sovjet-Unie niet even machtig. Dit is bij de huidige stand van zaken geen 6erust tnWna- overweging. Juist de com tie van betrekkelijk gebrek aan met gelijke militaire ,I??ach„t;vaarinker Sovjet-Unie gevaarlijk, ge dan de Verenigde Staten die een veel vollediger macht bezitten grotere volledigheid beza^gder kun nen handelen en denten- De kleinere macht zal haar angst "tp overwinnen en zich des te hardnek- kiger vastklampen aan de machts- middelen, die zij zich eenmaal ver schaft heeft, altijd m staat te achten als zij is om er in het onverhoedse moment van gebruik te maken ten einde de achterstand door de geweld daad in te halen of liever gezegd: de machtsverhouding definitief om te keren. Op het van waarlijke macht getui gende voorstel van Eisenhower heb ben de Russen een pijnlijk stilzwijgen bewaard. De president heeft sinds dien al verklaard niet meer te ver wachten, dat de Russen het alsnog zullen aanvaarden. Zij moeten nog bewijzen machtig genoeg te zijn om het te kunnen. Door hun stilzwijgen hebben zij die twijfel nolens volens bevestigd. De wereld weet nu beter dan ooit, van welke kant het fï gevaar dreigt. Een latent, altijd j' te duchten gevaar. De minister van Verkeer en Water staat heeft de stichting Streekbelangen Oostelijk Gelderland geantwoord op een adres dat de stichting aan de minister had gestuurd. Met grote teleurstelling had de stichting hierin gezegd te heb ben kennis genomen van berichten, dat de plannen tot kanalisatie van Neder- rijn en Lek, die tot een verhoogde wa terstand in de Gelderse IJssel moeten leiden, hun prioriteitskarakter dreigen te verliezen, omdat aan de nieuwe plan nen tot afsluiting van zee-armen in het Zuidwesten van het land, het deltaplan, een hogere prioriteit diende te worden toegekend. In zijn antwoord nu zegt de minister, dat de uitvoering van de kanalisatie van Nederrijn en Lek inder daad van zeer groot belang is voor de waterhuishoudingsbelangen van het Noorden van het land en de belangen van de scheepvaart op de Gelderse IJssel, doch dat er enig misverstand verondersteld wordt te bestaan om trent de samenhang van deze kanalisa tie en de uitvoering van bepaalde delen van het deltaplan. De uitvoering van het betrokken deel van het deltaplan leidt nl. niet tot opschorting van de Rijnkanalisatie, doch de in werkingstel ling van de Rijnkanalisatie is ontoe laatbaar, voordat de werken ter be strijding van de verzitting in het Wes ten van het land voldoende ver gevor derd zijn. Volgens de bewindsman ligt het in het voornemen, beide werken zodanig te coördineren, dat de Rijnkanalisatie gereed zal zijn vóór of ten hoogste tege lijkertijd met bedoelde werken in het Westen van het land om deze, zo spoe dig dit toelaatbaar zal zijn, in werking te stellen. Waar de uitvoering der Rijn kanalisatie op zich zelf ook reeds een omvangrijk werk is, waarvan de uit voering een reeks van jaren zal vorde ren, wordt vertrouwd, dat de werkelijke vertraging slechts enkele jaren zal be hoeven te bedragen. (Van onze parlementaire redactèur) Ook in de Eerste Kamer hebben de beide gevolmachtigde ministers, de he ren dr. Pos en mr. Debrot namens Su riname en de Nederlandse Antillen het debat over de eerste Rijkswet achter de ministerstafel bijgewoond. Er werd zowel door de voorzitter mr. Jonkman in zijn welkomstwoord als door de beide vertegenwoordigers van deze Overzeese Rijksdelen aan herinnerd, dat hierin een bevestiging van het Statuut voor het Koninkrijk moet worden Sezl®a: dat als eerste kenmerk draagt d®dig. menwerking op voet van gelijkwa» held. „De gelijkwaardigheid is yele ziel van, ook al zrjn onze lan,?eaidUs dr opzichten niet gelijkwaardig. j Pos. Mr Debrot herinnerde de voorzitter van de Eer miüatiefne- hij het zich aanvanKeijjK had voorge- StMr jonkman wees erop dat in overleg met de Tweede Kamer ook het regle ment van prde van de Staten-Generaal aaft de rijkswetgeving nog zal worden aangepast. pe eerste rijkswet, waarin goedkeu ring van de Internationale Tin Overeen komst werd voorgesteld, is z.h.s. aan genomen. In zijn woning te Utrecht heeft de politie de 29-jarige C. G. M. kunnen arresteren, die sinds 28 April voort vluchtig was. Op deze datum wist M. in een onbewaakt ogenblik met een kruiwagen de tuin van de gevangenis te Scheveningen waar hij was ge detineerd uit te wandelen. Hij bleek overigens wel een enthousiast beoefe naar van de wandelsport te zijn, want hij heeft kans gezien een voettocht naar Frankrijk te maken. Ondanks zijn vrijheid daar, keerde hij toch terug naar Utrecht, waar de politie hem gratis logies verschafte in de Sche- veningse strafgevangenis. i- V i i j Jó V lo V jr u 1/ Jj J O J Jt I? if J i Horizontaal: 1. de somma van; 3. land bouwwerktuig; 5. uurwerk; 7. emmer; 9. deel van een huis; 10. berg; 12. aan zien; 14. levenslucht; 16. wintervoertuig; 17. voegwoord; 18. op deze wijze; i9. einde; 23. deel van de hand; 27. jongens naam; 28. soort onderwijs; 30. grote kerk; 31. vervallen woning; 33. wortel; 35. titel; 36. rustend predikant. Verticaal: 1. meisjesnaam: 2. zangnoot; 3. maanstand; 4. kleur; 5. liefkozing; 6. vogel; 7. waterhoogte; 8. herkauwer; 9. familielid 11. zangnoot; 13. zangnoot; 15. insect; 16. zeepwater; 19. te zijner plaatse (Lat.); 20. rivier in Nederland; 21. plaats; 22. reeds; 24. hetzelfde; 25. kloosterzuster; 26. afstandsmaat; 28. grondtoon; 29. voorzetsel; 32. zoogdier; 34. water in Friesland. Horizontaal: 1. alkoof, tak; 2. uils kuiken; 3. baat, snert; 4. annihileren; 5. detail, re; 6. ene, slavin; 7. no teren; 8 S.Z., nor, si; 9. oo, dres soir; 10. onreine, ora; 11. serre, teken. Verticaal: 1. aubade, soos; 2 lianen, zone; 3. klanten, r.r.; 4. Ostia, onder; 5. o.k., historie; 6. fusilleren; 7. inl., ar, set; 8. keervers; 9. ter rein, ook; 10. ante, sir=; N.N., tiran. Dinsdagochtend zijn te Wilp, gem. Voorst, bij een aanrijding twee vacan- tiegangers om het leven gekomen. De 52-jarige v. d. Beukei en de 24-jarige Homburg, beiden uit Rijswijk (Z.H.), Iwamen ieder op een bromfiets bij het kruispunt van de Rijksstraatweg en de Molenallee en passeerden daar een verkeerszuil aan de verkeerde kant, links door de bocht, juist toen daar een autobus van de Maatschappij Sailand passeerde. De beide mannen kwamen onder de bus terecht en wer den gedood. De buschauffeur treft geen schuld. Het Indonesische leger heeft een ver klaring uitgegeven, waarin het zijn ver bazing uitdrukt over het feit, dat de Indonesische radio vijf maai de verkla ring uitzond, die de regering Zaterdag voor het parlement heeft afgelegd. Hier door zou men de indruk krijg*»"®* leen het leger hardnekkig ««Wel het leger deze methode»' a! h woordvoerder1 J ?upfaahseaanre»P,«® off»cieren hadden Se" boden tenei»de,de eenheid van het lege' te breken- »e 'fterleiding zai te zijner tiid een chronologisch overzicht uitge ven v»» het«een rond 27 Juni gebeur de. Tijdens de zevende zitting in de zaak tegen de Nederlander Schmidt in Dja karta werd getuige Harris Bin Sumaemi, die de vorige keer van duikboten en droppings vertelde, Dinsdag door mevr. Bouman ondervraagd over de details. Zij merkte acht tot negen tegenstrijdighe den op, waarvan zij een lijstje aan de rechter overhandigde. Deze merkte op, dat dit dan maar in het pleidooi ver werkt moet worden. De verdachte zelf merkte nog op: „Ge tuige verklaart, dat hij door de politie op 19 December 1953 werd verhoord; toch wist inspecteur Endah (die reeds verscheidene malen van mishandelingen is beschuldigd, red.) „mij op 18 Decem ber precies te vertellen, wat deze getui ge de volgende dag ging verklaren". In 24 gemeenten in ons land, o.a. te Eemnes, Utrecht en Amersfoort, zal een onderzoek worden ingesteld naar het voorkomen van rheuma. Deze en quête zal worden gehouden bij de be volking van 15 tot en met 64 jc,„r, ten einde te kunnen vaststellen, welk deel geleden heeft of nog lijdende is aan rheuma. Men wil niet alleen gegevens verzamelen van de stadsbevolking, doch ook der landelijke bevolking. Het onderzoek wordt, met medewerking der gemeentebesturen, verricht door de gezondheidsorganisatie T. N. O. De Hongaar Joseph Halmai, die een wereldkampioenschap kanoën op zijn naam heeft staan, is niet naar zjjn land teruggekeerd na de internationale wed strijden in Wenen, Waaraan hij afgelo pen weekeinde had deelgenomen. HJJ ontbrak op het appèl, toen het Hongaar" se gezelschap aan het grensstation B® gyes-Halom arriveerde en Hongaars douanebeambten de passen contr lcer^pn Halmai heeft gezegd dat hij genoeg heeft van het leven achter ijzeren gordijn".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2