Bouwbedrijf behoeft dringend jonge arbeidskrachten fm f SCHEEPVAARÏBERICHTEN Groot-Kempische uitverkorenen MARKTEN en VEILINGEN Diamant neemt de ^tnaajcsüuw weg L Prins Bernhard vice-maarschalk van R.A.F. r Nieuwe voorlichtingsmethode van de Stichting Vakopleiding Eerste Kamer stelt debat een week uit Extraatje voor het staatsmijnpersoneel Nico Verhoeven André van Strijp Noud v. d. Eerenbeemt Ruimteschip voor Engeland? Hevige bosbranden in Canada 10.000 km over de oceaan in lekke notedop WOENSDAG 27 JULI 1955 PAGINA 4 Huren en belastingen BLéRIOT NOG NIET NAGEVOLGD Muntverslag 1954 Aanmunting nieuwe gul dens beperkt door vraag naar bronzen munten Inbreker met groene voeten 80.000 VIERKANTE MIJL BOS BEDREIGD Wie carbonade eet, hoort carbonade te proeven Braad ze daarom in door-en-door zuiver vet, in DiamantDan proeft U beslist geen over heersende „vetsmaak", maar de eigen zuivere smaak van vlees. En ook Je groenten en de aardappelen. Want dan komt de aparte smaak van elk gerecht het duidelijkst tot zijn recht. Met Diamant zorgt U voor een prettige, dagelijkse variatie eetlust zo wenselijk is. Dubbel'gecrèmed DIAMANT brengt de eigen smaak van elk ge ;«w spat niet - walmt niet - gemakkelijk snijdbaarl „Het bouwbedrijf kan zijn functie naar de te stellen eisen niet verrichten, wanneer het niet beschikt over een corps bouwvakarbeiders, dat kwalita tief en kwantitatief in overeenstemming is met de opgelegde taak. Maar dit is juist een vraagstuk geworden, dat het bouwbedrijf met grote zorg vervuld. Zullen in de toekomst onze bouwwerken bezet zijn met voldoende vakbekwame bouwvakarbeiders?" Dit nijpende vraagstuk werd Dinsdag aangesneden door jhr. mr. W. C. S. Laman Trip, voorzitter van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Deze Stichting verzorgt en stimuleert de vakopleiding van jonge bouwvakar beiders. De Stichting werd door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf en de Bedrflfsunie in het Bouwbedrijf opge richt. Om de jonge mensen een objectie ve voorlichting over de mogelijkheden in de bouwvakken te geven, heeft de Stichting thans een apparatuur laten samenstellen, dat van een aantal be- (Van onze parlementaire redacteur) De gewijzigde belasting- en huurvoor- stellen zullen niet zoals aanvankelijk het plan was de volgende week, maar eerst Augustus in de Eerste Kamer in be handeling komen. Deze week kan het voorlopig verslag worden verwacht, dat acht pagina's druk zal bestaan. Het de bat zal zeker twee dagen duren. Alle personeelsleden van de Staats mijnen in Limburg en alle in de loop van dit jaar gepensionneerde mijnwer kers krijgen na 1 Augustus a.s. een ex traatje van 12 gulden. Bovendien ont vangen de deelnemers aan de spaarre geling van de Staatsmijnen dit jaar een hogere spaarpremie dan anders. Nor maal bedraagt deze premie 20 procent van het gespaarde bedrag, dit jaar echter 30 procent. Beide uitkeringen te zamen vergen een bedrag van een mil- lioen gulden. Dit bedrag werd op de begroting van 1953 voor sociale doel einden ten behoeve "van het personeel gereserveerd. De Staatsmijndirectie heeft thans besloten dit millioen op de boven aangegeven wijze onder het per soneel te verdelen. De Fransman Jean Salis heeft ook vanmorgen de sprong over het Kanaal in een getrouwe nabootsing van de fragiele Blériot XI nog niet gemaakt. Zoals wij u Dinsdag mededeelden, lag zulks.-in zijn voornemen. Het waaide te hard en het was te mistig. Louis Blériot volbracht in de origi nele Blériot XI in 1909 de eerste vlieg tocht over het Kanaal. Salis, die 61 jaar is, was een goede virend van Blé riot. Hij was de eerste, die over de Mont Blanc vloog. Salis, lang geen Jan Salie dus, liet vanmorgen zijn vliegtuigje het strand op rollen, maar toen hij de wind langs zich heen voelde blazen, schudde hij het hoofd. Hij besloot zijn poging maar uit te stellen tot morgen voorlopig. Inmiddels wacht de Canadees Jean de la Bruyère vol spanning op zijn imi- tatie-Blériot XI, die Donderdag per schip uit Canada zal aankomen. De 27- jarige Canadees hoopt, dat het ongun stige weer nog even zal aanhouden, op dat hij tegelijk met Salis zal kunnen opstijgen. Hij vertelde vandaag, dat hij en zijn compagnon zij hebben een Prefab-bedrijf in Canada een muntje hadden opgegooid om uit te maken, wie de sprong over het Kanaal zou mogen maken en dat hij gewonnen had. Hij hinkt nog steeds een beetje en loopt nog met een stok. Dat is het gevolg van een ongeluk, dat hij met zijn imi- tatie-Blériot enkele weken-geleden had. In het muntverslag over 1954 wordt omtrent de nieuwe zilveren gulden de verwachting uitgesproken. dat deze metalen munt een gewilde coupure voor gebruik in autoi aten zal wor den, tengevolge waarvan waarschijn lijk een welkome teruggang zal intre den in de tot nu toe ononderbroken vraag naar nikkelen kwartjes, waar aan slechts tot een beperkt percentage gedurende het gehele jaar kon wor den voldaan in verband met de nog steeds krapp^ positie van nikkel op de wereldmarkt. Om aan de vraag naar dubbeltjes te kunnen voldoen, moesten door de zelfde oorzaak nog steeds zilveren dubbeltjes uit de in het muntdepot berustende voorraden, na scheiding van de zich hierbij bevindende versle ten exemplaren, opnieuw in circulatie worden gebracht. Tengevolge hiervan zal derhalve de buiten-omloopstelling van het zilveren dubbeltje voorshands niet kunnen plaats vinden. Wat de bronzen munten betreft, ook hiervan blijkt de circulatie nog steeds niet verzadigd te zijn ondanks het feit, d sinds 1948 per lid der bevolking b.v. reeds meer dan 40 centen in cir culatie werden gebracht. De aanvra gen stegen in het laatste kwartaal van 1954 dermate, dat slechts door overwerk en onder tijdelijke stopzet ting van de juist op gang gebrachte aanmunting der guldens aan de bin nengekomen aanvragen '-on worden vol daan. Het aantal nieuwe guldens, dat in 1954 werd geslagen, bleef tengevol ge van een en ander beperkt tot 6.000.000 stuks. Het totaal-aantal vervaardigde mun ten bedroeg in het verslagjaar 90.600.000 stuks (1953: 86 millioen). Er loopt op het ogenblik in Chicago een inbreker met groene voetzolen rond. Toen deze inbreker namelijk de wo ning van Jose Valle binnendrong om twee radio's te stelen, moest hij in het donker over een gangportaal, waarvan de vloer pas enige uren te voren mooi groen geschilderd was. De insluiper, die blijkens de afdruk ken blootsvoets was, zette groene voet roepen in de bouwvakken een beeld geeft van de inhoud, aantoont, welke eisen aan de candidaat worden gesteld, perspectieven geeft van de beroepen af zonderlijk en tenslotte de opleidings mogelijkheden en die voor een verdere bekwaming aangeeft. Deze apparatuur staat thans opgesteld op de E-55 in Rot terdam, maar zal daarna ter beschik king worden gesteld op plaatsen, waar zij een bijdrage voor de beroepsvoor lichting kan vormen. Gedacht wordt hierbij bijvoorbeeld aan de Gewestelijke Arbeidsbureaux. In zijn rede merkte de heer Laman Trip vervolgens op, dat er onder de jeugd een zekere aversie tegen het be roep van bouwvakarbeider bestaat. Maar er zijn toch zeker zaken, die juist dit beroep zo mooi maken. Men voelt onder zijn handen het bouwwerk groei en. Ik zou zelfs durven beweren, dat de vakbekwame bouwvakarbeider in zich een zekere artistieke aanleg heeft ont wikkeld en daardoor in zijn werk een grotere voldoening en een grotere arbeidsvreugde kent, dan bijvoorbeeld degene die in een besloten ruimte dag in dag uit zich met massaproductie of seriefabricage bezig moet houden." Vervolgens herhaalde spr. enkele uit spraken van vooraanstaande deskundi gen aan, waarin ten stelligste wordt gezegd, dat er geen vrees behoeft te bestaan voor werkloosheid. Ondanks dit alles en ondanks de sterk verbeterde sociale voorzienin gen, is het aantal leerlingen, dat zich voor de bouwvakken aanmeldt, gezien de grote vraag, te gering. Zo zijn er momenteel 6000 jonge arbei ders volgens het leerlingen-stelsel in opleiding voor timmerman, metselaar of betonwerker. Om het arbeidersaan tal alleen maar op peil te houden, zijn er minstens 9000 nodig. In het stucadoorsvak zijn momenteel 380 leerlingen in opleiding. Ook dit aantal zal met enkele honderden vermeer derd moeten worden. Het aantal leer lingen in het schildersbedrijf is even eens te gering. „Economisch en sociaal", zo besloot de heer Laman Trip zijn rede, „is een goede arbeidsbezetting in de bouwbe drijf van de grootste betekenis voor onze volkshuisvesting. Ik behoef niet te schetsen, wat het zou betekenen, als wij in de toekomst niet de beschik king hadden over voldoende vakbekwa me arbeiders, als wjj dus in plaats van tot verruiming juist tot inkrimping van de bouwprogramma's zouden moeten overgaan, en misschien de huidige lij densweg zonder einde zien worden. Zo ver behoeft het niet te komen, als wij er maar in slagen ons corps bouw vakarbeiders tenminste op de huidige omvang te houden en dus ongeveer een aanwas hebben van jonge krachten, die het verlies aan oudere arbeidskrach ten compéhseert." Z. K. H. Prins Bernhard, die zijn „wings" verdiend heeft, toen hij tijdens de tweede wereldoorlog bij de Britse luchtmacht diende, heeft Dinsdag de afscheidsparade van de luchtmachtcadetten in Cranwell in het Engelse graafschap Lincolnshire afgenomen, getooid in het uniform van vice-maarschalk van de R. A. F. van de Vrijwillige Reserve. Z. K. H., die, zoals bekend, vorige week door H. M. Koningin Elizabeth van Engeland tot deze rang werd, bevorderd, droeg Dinsdag dit uniform voor de eerste maal. De telefoto toont Z. K. H. met officieren van de R. A. F. op het vlieg veld van Cranwell. In zijn hoedanigheid van air-vice- marshal van de RAF nam Prins Bern hard Dinsdag op het vliegveld Cranwell de „passing-out parade" van de RAF- cadetten af. Bij deze gelegenheid hield de prins een rede waarin hij o.a. het volgende zei: Er is een ding, dat ik u gaarne dringend voor houd: de samenwerking tussen de strijdkrachten. Vanzelfsprekend moei u trots zijn op uw eigen strijdmacht. U gelooft uiteraard dat de luchtmacht van het allergrootste belang is. Dit is een voortreffelijke gedachte. Maar ik kan u uit persoonlijke ervaring verzekeren, dat slechts een perfecte samenwerking en perfect verband tussen de drie strijd machten zullen leiden tot een doelmatig strijdend geheel. Ontwikkelt bewust en voortdurend uw leiderseigenschappen, want leiding kunnen geven is een eerste vereiste als u het menselijk element naar voren wilt brengen. Met dit menselijk element be doel ik, dat u uw mensen moet kennen en voor hen moet zorgen. Zonder dit menselijk element zult u nooit een goed aanvoerder zijn. Verder moet u be slist alles over het militaire aspect we ten wat men verwacht dat u er over weet. Ken uw vak tot in de perfectie en vergeet nooit, als u een commando hebt, om te controleren en nog eens te controleren. T\ T.co Verhoeven, bij de lezers van ons V blad ook bekend «'oor zijn beschou- J. wingen over en besprekingen van boeken, heeft de Hilvarenbeekse Poëzieprijs 1955 verworven met zijn sonnet Het Eiland. Hij woont in Epe (Gld.). Het bekroonde ge dicht heeft hij in de herfst van het vorig jaar geschreven, toen hij met zijn vrouw vacantie hield op Terschelling. Verhoeven is ook de winnaar van de eerste poëzieprijs, die het provinciaal bestuur van Gelderland in 1954 toekende en die hem na een waar derende toespraak persoonlijk werd uitge reikt door de Commissaris Ler Koningin in Gelderland, jhr. C. G. C. Quarles van Uf- ford. Die belangrijke culturele onderschei ding verwierf Verhoeven met zijn Gelders Sonnet. Nico Verhoeven begon zijn litteraire ac tiviteit na de oorlog, toen hij met Ko Schuur, Jan Elourg, Hans Redeker en Bert Schier- beek deel uitmaakte van de litteraire groep Het Woord. De Bezige Bij publiceerde enige jaren geleden enkele verzenbundels van hem. Bij de Uitgever Stols verschijnt dit jaar Torso van de Tijdgenoot, dat Verhoeven schreef ingevolge een opdracht van de minister van O., K. en W. Verhoeven is reeds geruime tijd bezig aan een groot gedicht, dat zowel epische, lyrische als dramatische elementen zal bevatten en een soort tussenvorm tussen een gedicht en een toneelstuk zal worden. „Alles wat ik schrijf, is geïnspireerd door mijn vrouw, die ook zelf schrijft en boetseert", aldus de jonge Gelderse dichter. Behalve poëet is hij ook journalist. „Een prettige bezigheid, waar ikveel van houd, al is zij natuurlijk een rem op mijn litteraire productie". André van Strijp, 25 jaar, lang en slank, is dolgelukkig met de tweede Hil varenbeekse poëzie prijs. „Ik heb sinds mijn twintigste jaar ge dichten geschreven, maar nooit iets gepu bliceerd, tenminste geen gedichten. Trou wens, tot Zondag was ik ook niet van plan ooit iets te pu bliceren", zegt hij. Wat hem er dan toe gebracht heeft mee te dingen naar de Hilvarenbeekse lite ratuurprijs: „De be hoefte om een objec tief oordeel te krij gen over mijn werk. Vorig jaar waren er in Hilvarenbeek eni ge gedichten, waar over de jury een oordeel gaf, al waren ze niet bekroond. Dat wilde ik eigen lijk ook wel eens van mijn werk hebben. Zelf vond ik het niet slecht, maar op een prijs had ik toch niet gerekend", voegt hij er eerlijk aan toe. André van Strijp werkt op het ogen blik als copy-writer aan een reclame-ad viesbureau te Amster dam. Hij is geboren te Goirle bij Tilburg, waar hij sociologie heeft gestudeerd. stappen door de gehele woning van de 11 heer Valle. I Zijn interesse voor beeldende kunst bracht hem bij het Instituut voor Industriële Vormgeving, waarvoor hij nog veel belangstelling heeft. In het reclamevak zijn het ook de lay-out, de druktechniek en de illustratie, die hem boeien Als motto voor zijn inzending koos hij industrial design Hij schreef wel essays voor letterkundige tijdschriften en in het schrijven van zijn gedichten vindt hij een tegenwicht voor de nuchterheid van het zaken leven o verlang ik eigenlijk niets dan een radio met Bach- muziek, Rilke en een heleboel stilte", zegt hij. Hij1 is 6bezig aanbeen"roman, die de ervaringen verhaalt van een Bra bander die naar Amsterdam komt. Hij tekent daarin de overgang van het oude naar het nieuwe, ook van het oude Brabant naar het nieuwe Brabant. Deze tweestrijd wordt uitgedrukt in de titel: Requiem van een Januskop. Noud van den Eerenbeemt heeft de ro manprijs van de Kempische Cultuurdagen gewonnen met zijn eersteling „September die in November van het vorige jaar bij Paul Brand in Bussum is verschenen. De prijs heeft al weer bestemming gekregen: De jonge Van den Eerenbeemt, die tegen het eind van het jaar verwacht wordt, zal er mee in de watten worden gelegd. Noud zelf werd in 1928 in Zwolle geboren, maar hij heeft jarenlang in Venlo gewoond en zetelt tegenwoordig in Haarlem. Na zijn H.B.S.-A-examen kwam hij bij de mariniers. Sindsdien leeft hij van zijn pennevruchten, eerst als redacteur-verslaggever van enkele bladen en tegenwoordig als free-lance jour nalist. Natuurlijk denkt hij al over zijn vol gende roman. Misschien wordt het een ver haal over een jong gezin, dat nu eens wer kelijk gelukkig is. Hij heeft het al lang in zijn hoofd, maar de tijd ontbreekt om het behoorlijk uit te werken. Intussen blijkt een Duitse uitgever zich te interesseren voor .September". De roman speelt in Duitsland en is in Nederland nogal goed ontvangen. Behalve zijn eigen roman, heeft hij ook nog een vertaling op zijn naam staan, het Franse boek Femme sans passé", dat bekroond is met de Prix Femlna. Chapman Pincher die voor het En gelse dagblad Daily Express populair- weten schappelijke berichten schrijft, deelt in dat dagblad mede dat Engeland een ruimteschip gaat bouwen dat zich honderden mijlen boven het aardopper vlak kan verheffen en wellicht naar de maan zal kunnen vliegen. Maar een zegsman van het Ministerie van be voorrading, waaronder de productie van atoomenergie en de bouw van geleide projectielen ressorteert, deelde mede dat hem daarover niets bekend was. De zegsman voegde daaraan nog toe dat Pincher zijn zeer ruime lantasie heeft geraadpleegd. Volgens Pincher is bedoeld ruimte schip, dat thans in het ontwikkelings stadium is, 'n pilootloze raket die men als defensiewapen heeft ontworpen maar die men ook kan beschouwen als de eerste stap op weg naar de ruimte vaart. Hij bericht verder dat astrono men en deskundigen op het gebied van de astrogatie al in dienst genomen zijn om te berekenen welke invloed de aan trekkingskracht van de maan en de planeten zal hebben op de baan van de raket in de ruimte. Men zou, volgens Pincher, bezig zijn een automatische piloot te ontwerpen voor de raket. Die piloot zou op de sterren moeten kunnen navigeren! Het voorbereidende werk is volgens hem al begonnen in de laboratoria van de English Electric Company. De eer ste proefnemingen met de raket zul len volgens hem worden gehouden op het proefterrein bij Woomera in de Australische woestijn. Een zegsman van die maatschappij zei over het bericht van Pincher alleen maar: „Wij doen hier vrij veel werk voor de regering dat volstrekt geheim moet blijven." De hevigste bosbranden in de geschie denis van de provincie Ontario in Cana da die thans al dagen woeden, schrik ken zoveel vacantiegangers af dat de vele centra die het van het vacantiesei- zoen moeten hebben vermoedelijk zeer grote schade zullen lijden. In het gehele bosbrandengebied is het verkeer over de wegen zodanig aan banden gelegd dat alleen zeer dringen de reizen per auto door dat gebied zijn toegestaan. Maar weinig vacantiegan gers, naar verhouding, kunnen het zich veroorloven per vliegtuig naar het oord van hun keuze te reizen. Overigens zijn er ook maar weinig vliegtuigen voor chartervluchten beschikbaar omdat zeer vele gebruikt worden in de strijd tegen het vuur dat een bosgebied van 80.000 vierkante mijlen bedreigt. Ook zal een recent bericht volgens hetwelk op sommige plaatsen vacantie gangers waren gemobiliseerd voor het bestrijden van bosbranden afschrikwek kend hebben gewerkt. In de gehele provincie Ontario woe den thans 177 bosbranden, 27 meer dan gisteren. De regenval van de afgelopen nacht heeft weinig verbetering in de toestand gebracht. Ruim 5500 personen nemen aan het blussingswerk deel dat zeer moeilijk is omdat het vuur herhaaldelijk in de kurkdroge grond tot diep in de wortels doorsmeult en dan later, wanneer de brand bestrijdingstroepen zijn wegge trokken in de overtuiging dat het vuur gedoofd is, weer op te laaien. Een 31-jarige kantoorklerk, Rolf Per Thorvaldsen, is er in geslaagd alleen van Tahiti naar Los Angeles over te steken in een klein, lek zeiljachtje. Hij deed er 130 dagen over. De kustwacht had hem reeds twee maanden geleden opgegeven. De laatste twee dagen van zijn waag stuk lag Thorvaldsen vrijwel stil in een mistbank op 12 kilometer van de haven van Los Angeles. Hij kon geen land zien en wist op geen honderd mijl waar hij eigenlijk ronddreef. Een visser zag zijn acht en een halve meter lange kaag toen de mist even optrok. Hij had hem daarop naar land gesleept. Thorvaldsen vertelde dat hij erg zwaar weer had gehad tussen Tahiti en Hawaii. Het breeuwwerk had losge laten aan de boeg en hij moest voortdu rend hozen. Door de wind kon hp Hono- loeloe, dat hij had willen aandoen, niet bereiken. Thorvaldsen, een vrijgezel, die drie jaar bij de marine kwartiermeester was geweest, verklaarde voorts dat>;vrÜ" wel vanaf het gebied om Hawaii' de» drinkwatervoorziening hem zorgen had gebaard. Na met zijn familie te zijn her enigd, liet hij eerst een fikse maaltijd van warme koeken met stroop, spek, bananen en appelen aanrukken, want „dat waren de dingen waar ik van heb gedroomd toen ik daar aan het dobbe ren was." ALHENA p. 27 Ouess. n. Antw. CALTEX DELFT p. 27 Alg. n. Sidon. HECTOR p. 26 Ouess. n. Nordenham. JOH. VAN OLDENB. 27 te Semarang. LIEVE VROUWEKERK 27 te Aden. MAASDAM 26 te Southampton. MACOMA 26 van Pt. Cardon n. Takoradi. PRINS JOH. WILLEM FRISO p. 27 IJmui- den naar Montreal. SIBAJAK p. 27 Kp. St. Vine. n. R'dam. STAD AMSTERDAM 27 te Aden. STRAAV MALAKKA 27 te Penang. TARAKAN p. 26 Azoen n. Beyrouth. WONORATO p. 27 Daedalus n. Belawan. ALCYONE p. 27 Daedalus n. Abadan. BORNEO p. 27 Kp. Armi n. A'dam. BOSCHFONTEIN p. 26 Guardafui n. Momb. GABONKUST p. 27 Finist. n. Dakar. GROOTEKERK 27 te Pt. Said. ISIS 26 te Rotterdam. KIELDRECHT p. 27 Genua n. Antw. LEMSTERKERK 27 van Abadan n. R'dam. POLYDORUS p. 27 Guardaf. n. Belawan. PRINS ALEXANDER p. 27 Wight n. Montr. RAKI p. 27 Kreta n. Halifax. UTRECHT 26 te Rotterdam. ARGOS 25 van Adala n. Izmir. AMSTELVAART p. 26 Kp. Paderan naar Hongkong. ALCHIBA p. 26 St. Pauls R. n. Antw. AGATHA p. 25 Boeroe n. Biak. ALPHERAT p. 26 Fortal. n. Rio Jan. AALSDIJK p. 25 Scilly n. New York. BREDA 26 te Antwerpen. BLITAR 26 te Bremen. BOREAS 26 te Tarragona. CINULIA p. 26 St. Maarten n. Curasao. CASTOR 26 van Demerara n. Trinidad. CALTEX UTRECHT p.' 26 Malta n. Sidon. CALTEX THE HAGUE p. 26 Gibr. naar Sidon. EEMDIJK 26 te Galveston. ETREMA 26 te Fortaleza. FLEVO p. 26 Gasq. n. Amsterdam. GOUWE 26 op 300 mijl N. Kp. Verde naar Monrovia. HATHOR 28 te Beyrouth. HERMES 26 op 700 mijl N. O. Sombrero n. S. Juan. HELICON 26 te Amsterdam. HERSILIA 26 te Curasao. HELENA p. 26 Landsend n. Amst. ILIAS p. 26 Oporto n. Amsterdam. INDRAPOERA p. 26 Minicoi n. Belawan. IVOORKUST 26 te Freetown. JAGERSFONTEIN 26 te A'dam. KENIA p. 25 Pantell. n. Banias. KORENIA 25 op 275 mijl W.Z.W. Tener. n. Curagao MAASHAVEN 26 te Rio Janeiro. MIJDRECHT p. 26 Mona Pass n. N. York. ALTAIR 25 te Hamburg. AMSTELKROON 26 op 500 mijl Z. Z. O. Cocos eil. n. Aden. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.30 vrouw, 9.40 prot. pr., 10.00 gram., 10.50 kleuters, 11.00 Radio Philh. Ork., 11.45 caus., 12.00 piano en orgel, 12.25 In 't spionnetje, 12.35 gram., 12.50 bedrijfsleven, 13.00 nieuws, 13.15 gram-, 13.20 amus.muz., 13.55 koersen, 14.00 gram., 14.05 hoorspel, 14.45 tenor en luit. 15.00 gram., 15.15 zieken, 16.00 gram., 16.35 dansmuz., (tussen 16.00 en 17.00 Tour de France), 17.00 jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 Tour de France, 18.25 sport, 18.35 lichte muz., 19.00 brief uit Londen, 19.05 Surinaamse volksmuz., 19.20 act., 19.30 amus.muz., 19.55 fototips, 20.00 nieuws, 20.05 Holland Festival 1955: Don Giovanni, opera, (in de pauze: 21.25 Tour de France), 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.25 intern, festival v. h. chanson te Venetië. HILVERSUM n, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw. NCRV: 10.00 muz., 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken. 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 lichte muz., 12.33 Wij van het land. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 piano, 13.45 gram. NCRV: 14.00 gram., 14.20 Negro-spirituals, 14.45 vrouw, 15.15 kamerkoor en solist, 15.45 gram., 16.00 prot. pr., 16.30 klassieke muz., 17.00 klankbeeld jeugd, 17.30 gram., 17.40 koer sen, 17.45 gram., 18.00 lichte, muz., 18.30 Fries progr., 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.iO gram., 19.20 sociaal gesprek, 19.35 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 wedstrijd, 21.15 gram., 21.44 Residentie-ork., 22.00 periodiekenparade, 22.10 orgelconc., 22.40 gram.. 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. AVRO: 20.15 Circus. 21.30-21.45 Act. en weerber. ENGELAND, BBC. home service, 330 m: 13.20 amus.muz.. 14.00 ork.conc., 18.20 amus.muz., 19.15 concert. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.00 ork.conc., 13.00 dansmuz., 15.10 amus.muz., 15.45 lichte muz.. 16.45 mil. ork., 18.00 ork.conc., 21.15 lichte muz., 22.15 dansmuz., 23.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m: 12.00 lichte muz., 13.15 operette- muz.. 14.15 lichte muz., 16.00 filmmuz., 16.25 klass. muz., 21.10 lichte muz., 22.10 symph.ork., 23.15 moderne muz.. 0.25 klass. muz. DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30 V. d. jeugd. 17.00-17.30 V. d. vrouw. 20.00 Die flimmernde Leinwand. 20.35 T.V.-spel. 21.40-22.00 Progr. met Paul Eipper. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 12.30 operamuz., 13.20 operamuz., 14.05 recital, 16.57 kamermuz., 20.02 ork.conc. BRUSSEL, 324 m: 14.00 Engelse les, 14.15 kamermuz., 14.30 Franse les, 14.45 Vlaamse liederen, 19.40 lichte muz., 21.30 omr.ork., 22.00 intern, zangfestival te Ve netië. 484 m: 15.00 symph.ork. en solist. 16.05 lichte muz., 18.30 rhythm, muz., 20.30 in tern. zangfestival te Venetië, 22.15 lichte muz. BELG TELEVISIEFROGR. Vlaamse uitz.: 19.00 Testbeeld. 19.15 Grani. 19.30 Openingsbeeld, 19,31 Liberaal progr. 20.00 nieuws, 20.15 T.V.-rebus, 20.35 De huis bioscoop. 22.10 Filmprogr. 22.30 Nieuws 22.45-23.00 Tour de France. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz.: 16 45 Gram. 17.00 V. d. kind. 18.00 Film, 19.45 Gram. 20.00 Act. 20.10 Journ. 20.40 Relais v. Parijs en Tour de France ENGELAND, BBC, European service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws. Feiten v. d. dag. Engelse literatuurge schiedenis. (Op 224 en 76 m). AARDIJK 25 op 500 mijl Z. Kp. Race Ha Antwerpen. ALPHACCA 26 te Norfolk. ARTEMIS 26 van Pta. Cardon n. Trinidad, AGAMEMNON p. 26 Str. Yucatan n. Houst. AMSTELLAND p. 25 St. Pauls R. n. A'd. AAGTEKERK 25 op 350 mijl W. Diego Gar cia naar Aden. AMSTELPARK 25 op 350 mijl Z.O. Kp. Ra co naar Rotterdam. AMSTELVAART p. 26 Lizard n, Amsterd. BLIJDENDIJK 25 op 350 mijl Z. O. Kaap Race naar Antw. BALI 26 op 750 mijl W. Sabang n. Singap. CHARIS 26 van Marac. n. Aux Cayes. CALTEX LEIDEN p. 26 Casq. n. R'dam. CERONIA p. 26 Natoena n. Saigon. CONGOSTROOM p. 26 Kp. Palmas n. Takor. CRADLE OF LIBERTY p. 26 Ras Madraka naar Fahaheel. CALTEX NEDERLAND p. 26 Kreta n. R'd. DUIVENDRECHT 26 op 400 mijl Z. W. Scilly naar Houston. DAPHNIS 26 te New York. EEMLAND 26 te Rio Janeiro. ESSO ROTTERDAM 29 te Sidon verw. ENGGANO 26 te Kidjang. HEELSUM p. 26 Ouess. n. New Orl. HESTIA 25 op 350 mijl W. Z. W. Lands End n. Curacao. HECUBA 26 op 500 mijl N. O. Barbados n, Nederland. HYDRA 26 te Paramaribo. JAVA 26 te Port Swettenham. KALYDON p. 26 Mogad. n. Fahaheel. KERTOSONO 26 te San Francisco. LETO 26 op 500 mijl N.W. Kp. Clear n. Rotterdam. LE MAIRE 25 te Prt. Swettenham. LINGE 26 te Mayumba. MAASLAND p. 26 St. Pauls R. n. L. Palm. MIRZA 26 te Nligata. MURENA 25 van B. Papan n. P. Bukon. METULA 26 te Balik Papan. MODJOKERTO 26 te Soengei Gerong. MITRA 26 op 1200 mijl W.Z.W. Azoren n. Pernis. OVULA 26 te Singapore. ORANJESTAD 26 te Aruba. PERNA p. 26 Kp. Tyboron n. Havre. PRINS WILLEM II p. 26 Tersch. n. R'd. SIRRAH 26 te Kaapstad. SOMMELSDIJK 25 op 700 mijl O. Z. O. Kp. Race n. Antwerpen. PYGMALION 26 op 400 mijl Z.W. Landsend naar Rotterdam. RIJNLAND 26 te Recife. SIBAJAK p. 26 Gibr. n. Rotterdam. SLOTERDIJK 26 te Suez. SUNETTA 26 te Ramsfjordness. TRITON 26 te Philadelphia. TEGELBERG 26 te Santos. TARIA 26 te Liverpool. TANKHAVEN II 25 te Penang. TJIBADAK 25 te Brisbane. TALISSE 26 op 600 mijl N.W. Azoren 1 Alexandrië. TARA p. 26 Berm. n. New Orleans. WOENSDRECHT 26 te Berre. WESTERDAM 26 op 650 mijl W. Scilly New York. MOLENKERK 26 te Marseille. MACUBA 26 te Rotterdam. MAAS p. 26 Ouess. n. Tunis. NOTOS 26 te Faro. NERO p. 26 Kp. Bon n. Tel Aviv. NESTOR 26 te Houston. OVERIJSEL 26 te Antwerpen. PHIDIAS 26 te Napels. PRINS MAURITS 25 op 400 mijl O. Bell» Isle n. Havre. ROEPAT 25 op 400 mijl W. Azoren naar Halifax. STRABO 26 te Ryeka. SUMATRA p. 26 Key West n. Charleston. STRAAT MALAKKA 26 te Penang. STAD ARNHEM 26 te Dar es Salaam. STAD HAARLEM 31 te Wabana verw. TIBA 26 op 300 mijl N. O. St. Pauls R, naar Rio Janeiro. TJIWANGI 29 te Hongkong verw. TROMPENBERG 26 te Houston. TANKHAVEN I 26 te S. Gerong. TARAKAN p. 26 Azoren n. Beyrouth. WAAL 26 te Oran. WIELDRECHT p. 26 Wight n. Covenas. WONOGIRI 26 te Manilla. WONORATO 26 van Suez n. Djakarta. WONOSARI 25 op 700 mijl O. N. O. Waka naar Hongkong. IJSSEL p. 26 Kp. Bon n. Malta. KAASMARKT BODEGRAVEN 26 Juli. Aanvoer 216 partijen. Eerste soort f 2.17— 2.24, 2e soort f 2.08—2.16, extra f 2.45. - Vette varkensmarkt Leiden. 26 Juli. Aanvoer: 240 varkens. Notering: zware 155157; lichte 161—164: slagersvarkens 161163; zeugen 128—131. VEILING POELDIJK 26 Juli. Tomaten A f 4.50—5.30, B f 4.10—4.80, C f 5.00—6.60, CC f 3.704.10, alles per bak van 12% kg. Aanvoer tomaten 136.000 kg. Druiven: Golden Champion f 1.85—2.40, Alicante f 2.302.45, Frankenthaler f 1.751.90, Gros Maroc f 2.40, Blauwe Emil f 1.80— 2.00, alles per kg. Netmeloenen (6) 95 ct. (8) 95 ct. (10) 85 ct. per stuk. Overal in het land zij bij groepen huisvro gerechten als de s omdat het voedzame smaaksluier geeft, dubbel-gecrèmed Mmm> AtifiSw5 A gslv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4