VOLGEND JAAR BOELGANIN EN KHROESJTSJEV NAAR LONDEN Amerikaanse president over zijn Interessant contact met Zjoekov Wagtmans èn zijn ploeg winnen in Bordeaux v Aviolandas Manusje-van-alles gereed ram Diefstal van bromfiets 1 Alle inzittenden van Israëlisch verkeerstoestel zijn omgekomen Q ORR EDEN IN HET LAGERHUIS: Sigarenverbruik lang niet vooroorlogs Voorlopig 16.000 dollar Schoenmaker blijft niet bij zijn leest In 20 minuten 50.000 verdiend Turken '3000jaar geleden bij centrale verwarming DOOR BULGAREN BESCHOTEN weer listiger Geen geschimp Te elfder ure ER WORDEN STEEDS MEER SIGARETTEN GEROOKT Geblinddoekte chauffeur Vijfduizend „Jerrycans" de lucht in DONDERDAG 28 JULI 1955 o 79ste JAARGANG No. 26357 Faure: „Concessie van Eisenhower redde de Ceneefse conferentie" T'/T. a IP g«| - HS BB HM mm?* **4 pgaAttenlerZr^Tr Twee millioen in het vooruitzicht Eerste prototype van onbemande AT-21 Haarlemmer opgesloten Duitse partijen keren terug in Saargebied 3 U LG AAR S -1 SR A EL i SC R A j/LlEGTUIG INCIDENT Peiritsio« Twee vermisten in Tirol Hoop op terugvinden opgegeven Nieuw diepte-record Franse speleologen 1000 m onder de grond IETS KOELER Aan zee Sovjet-Unie scheldt Zuid-Slavië oude handelsschuld kwijt Belgische mijnstaking uitgebreid MOTOR-OVERALLS f 48.75 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. -Eisenhower, Eden en Faure, de drie Westelijke regeringsleiders, die in Ge- ®eve met premier Boelganin van de bovjet-Unie hebben gesproken over de Vermindering van de spanningen in de Wereld, hebben gisteren enkele nadere hiededelingen over die conferentie ver strekt. Sir Anthony Eden deelde in het Britse Lagerhuis mee, dat premier Boelganin en de eerste secretaris van de Russische communistische partij, Khroesjtsjev, zijn uitnodiging hebben aanvaard om begin volgend jaar een bezoek aan Engeland te brengen. De beids Russische staatslieden zijn giste ren na een bezoek aan Oost-Duitsland in Moskou teruggekeerd. President Ei senhower vertelde op zijn wekelijkse persconferentie in Washington, dat hij met de Russen ook gesproken heeft over bezoeken van Sovjet-Russische re geringsleiders aan Washington en van Amerikaanse regeringsleiders aan Mos- hpu, maar tot bepaalde afspraken is het met gekomen. De Franse premier, Ed- gor Faure, verklaarde in een infer- y»ew met een correspondent van Uni ted Press, dat premier Boelganin en hij elkaar eveneens hebben verzekerd, hoe aangenaam hun een bezoek van de an der zou zijn. De Britse premier zei, dat Mi zijn uitnodiging aan Boelganin en "hroesjtsjev had gedaan als een po- k'tg om d verbetering, die het klimaat hee internationale betrekkingen in Ge- èvo had ondergaan, te bestendigen. -V.;1™ "ntlmldi tevens, dat de proble- rpntie mk »et Verre Oosten ter confe- mppnde d-t' ,?Prake z«n gekomen. Hij j- al tr Problemen ernstiger ztjn dandt Europese. De regeringslei ders hadden het evenwel niet wenselijk geacht om dieper c,, die vraagstukken in te gaan, omdat de voornaamste be trokkenen in Genève ontbraken. Het di plomatieke verleg, dat a.s. Maandag tussen de Verenigde Staten en commu nistisch China in Genève begint, juich te hij ten zeers*" toe. Namens de socialistische oppositie verklaarde Herbert Morrison ztch ten zeerste ingenomen met de komst van Boelganin en Khroesjtsjev naar En geland. Men neemt aan, dat Khroesj tsjev daar nog nooit eerder is ge weest. Boelganin echter maakte deel uit van een gezelschap van Russi sche burgemeesters, dat m 1936 een tiendaags bezoek aan Engeland bracht. De dag van gis teren is in de an nalen van de Tour de France 1955 ge boekstaafd als de dag van de com plete Nederlandse overwinning. Een overwinning, die hard nodig was voor het moreel van de witgetrui- de mannen van Pellenaars, en bo vendien een over winning met een zeer bijzonder tintje. Want het was gisteren de vierde achtereen volgende over- winning van een Handige zet van Nederlandse ren- Pellenaars ner aan de finish in Bordeaux. Dek- s opende in 1952 de rij van triom- van Nederlandsen huize. Nolten ker tators 2® in 1953 en Faanhof in 1954. haaank zij een listigheidje van Pelle- <ie rs veroverde Nederland de prijs voor let Ploegen. Pellenaars stuurde, zon et dat zjjn collega-ploegleiders G- iets van J'a», P®n, Nolten, Bin Breenen en 8evliit>, achter de blafte wagt- i ,e fin: 1n- Pas aan e aHrt werd het eidet» re ploeg- Wat S duidelijk, PellJL °Pzet van ge«, aars was toen ,eest- Maar laat ïas het al te *fed'eri 5 had de al dn Landse Pl°eS tiirt neste totaal- 8®niaak? 06 Het volledig la v«es van onze -hugenoten vindt V,°P Pagina 7 ge- detallleerd be schreven door on- sportredacteur. Boelganin, die burgemeester van Mos kou was, werd in Londen rondgeleid door de toenmalige voorzitter van de Londense graafschapsraad, dezelfde man, die gisteren in het Lagerhuis na mens de oppositie zjjn vreugde over de komst van Boelganin uitdrukte, Herbert Morrison. President Eisenhower vertelde op zjjn persconferentie, dat hij van plan is om bij een nadere bespreking van zijn voor stel tot uitwisseling van militaire gehei men en tot het maken van wederzijdse luchtverkenningen aan te dringen op een drastische beperking van de „verbo den gebieden", zoals die in het voorst 1 zijn voorzien. De grote winst van Genève achtte de president, dat er geen enkele keer ge bruik is gemaakt van de oude methode van onderhandelen door geschimp en be lediging. Over zijn besprekingen met de Sov jet-Russische minister van defensie, Zjoekov, verklaarde de president, dat de maarschalk had gesproken over Rus land- in het algemeen, over het leven daar en over wat er in de Sovjet-Unie gebeurt. Maarschalk Zjoekov had ook getracht Eisenhower te overtuigen van - jC"- het diepgewortelde verlangen van de Russen naar vrede. Zeer interessant vond de president hetgeen de maar schalk hem verteld had over de nieuwe Sovjet-Russische gedachte van collec tief leiderschap. Premier Faure deelde in het inter view dat hij aan United Press toestond mee, dat president Eisenhower naar zjjn mening de conferentie te elfder ure had gered. Op de laatste besloten bijeen komst van de Grote Vier was de Ame rikaanse president voor de dag geko men met een concessie, waardoor het mogelijk werd, de slotverklaring te re digeren zoals dat tenslotte gebeurd is. Wat die concessie was, wilde Faure niet zeggen. Wagtmans zet traditie voort A Is spreekwoorden waarheid bevat- XM ten zijn wij een bijzonder vreed- -*■ zaam volk. want het spreek woord zegt „Een tevreden roker is geen onruststoker". En roken doet Ne derland „uit volle borst", want de aantallen sigaretten, die in rook op gaan, worden steeds groter. Vergele- k' met voor de oorlog zijn wij min der kaas en eieren ga, n eten en ook de thee en de boter vallen niet zo erg meer in de smaak, maar wat er ook gedaald is, het tabaksverbruik beslist niet. Het is speciaal de sigaret, die ons iand stormachtig aan het veroveren is Vergeleken met vóór de oorlog roken wij thans meer dan het dubbele aan tal en het ziet er niet naar uit dat er een einde aan deze stijging lal komen, alle waarschuwingen over longkanker ten spijt WH hoofd, van de bevolking (meegerekend alle baby's en ouden van dagen) Zo snel als echter het sigarettenver- bruik is gestegen, zo gelijkmatig was het verbruik van de sigaar. Hoewel er thans een stijging merkbaar is in het roken van sigaren, zijn wij noq ver van het vooroorlogse verbruik af Naast de twee „hoofdpersonen" uit de rokerswereld vinden wij eigenlijk ook nog de pijp- en kerftabak. Verge leken met de sigaret en de sigaar telt deze soort eigenlijk met mee. Door de iaren heen heeft het verbruik hier van zo ongeveer 1 kg. per persoon per jaar bedragen en grote wijzigin gen zijn er niet geweest. Nee, de si- garet is wel de absolute heerser in rokersland en is bezig aan ^opmars, waarvan het einde met is te overzien. Gino Prato, een New Yorkse schoen maker van Italiaanse afkomst, heeft gisteravond in het televisieprogramma „De 64.000 dollar-vraag" de 16.000 dollar bereikt door vier vragen over Puccini's laatste opera juist te beantwoorden. Vorige week was hij tot 8000 dollar gekomen, maar hij wilde zich de kans niet laten ontgaan te proberen dat be drag te verdubbelen. Prato moest de naam noemen van de opera die Puccini voor zijn dood op sta pel had staan, maar niet had kunnen voltooien, de naam van de man die de opera afmaakte, het jaar waarin zij het eerst werd uitgevoerd en waar de pre mière plaats vond. Prato wist dat de opera Turandotwas, dat Franco Al- fano haar had voltooid, dat zij haar pre mière had beleefd op 26 April 1926 in „La Scala" in Milaan. Prato streeft er naar, zoals hij de lei der van het programma aan het begin meedeelde, om voldoende geld bijeen te krijgen om zijn 92-jarige vader, die hij in 33 jaar niet gezien heeft, in Italië te gaan opzoeken. De volgende week mag Prato terug komen om te zeggen of hij doorgaat naar de 32.000 dollar. Zijn troostprijs als hij dan zou falen is een Cadillac. Hij heeft om zich voor te bereiden al vast meegekregen: een boek'over ope ra's, een deel van de Amerikaanse en cyclopedie, en een gramofoonopname van Lucia di Lammermoor. NEDERLAND ROOKT STEEDS MEER' VERBRUIK PER HOOFD Vb. BEVOLKING - SigareHpn Sigaren I 1938 <6 '47 '48 '49 '50 '51 '52 S3 I9K Door enkele houwen met een duikers mes schljntaan een overeenkomst tot het verw«deren van het gezonken Neder landse schip „Prins Willem V" als be- lemmermg voor de scheepvaart ter hoogte van de havenmond van Milwau kee te z«n voldaan. De bergingsonderne mer Max Nohl had voor 50.000 dollar ingeschreven. Hij en z«n mannen had- den twintig nnnuten nodig om de taak te volbrengen. Gebleken was namelijk dat slechts twee delen van het schip, een loopplank aan de reling en een deur in het want, het wrak tot een belemmering voor de scheepvaart maakten. Officieren van de Genie verklaarden na de werk- zaamheden. dat geen deel van het schip meer binnen de verboden zone van d< tien meter onder de waterspiegel ligt. Nohl, die slechts een achtste van de opbrengst van de berging zou hebben ontvangen, heeft thans een goede kans de gehele opbrengst van lading en schip 2.000.000 dollar, te krijgen De regering had geeist dat bij de in- schrijving voor berging een zekerheids stelling van 440.000 dollar werd verleend Nohl wist zeven zakenlieden te bewegen het geld bijeen te brengen. Zijn aan deel in de onderneming zou één achtste bedragen. Een officier van de Genie zei dat mis schien een nieuwe zekerheidsstelling zal worden geëist tegen de mogelijkheid, dat bij toekomstige bergingspogingen delen van het schip in de gevarenszone zouden komen. Nohl vertelde, dat hij naar een nieuwe financieringsmethode zoekt en de rest van de zomer zal besteden aan het ber gen en verkopen van de lading. Met de opbrengst zal hij volgend jaar beginnen met het lichten van het schip, dat mis schien weer voor de scheepvaart ge schikt kan worden gemaakt, aldus Nohl De vroegere eigenares, de Oranjelijn te Rotterdam, en de verzekeringsmaat schappij Lloyds te Londen zagen van berging af, omdat zij te duur zou zijn. (Van onze luchtvaartredacteur) Het eerste prototype van de AT-21, Aviolanda's Manusje-van-alles, is ge reed. In de vliegtuigfabriek te Papen- drecht heeft men de laatste hand ge legd aan dit onbemand vliegtuigje, dat tot op vrij grote afstand langs electro- nische weg van de grond af bestuurd kan worden. De AT-21 kan voor de meest uiteenlopende doeleinden worden gebruikt. Als oefenvliegtuig voor het personeel dat de radar bedient, als mi litair verbindingsvliegtuig ter zee en te land en bijvoorbeeld desgewenst ook om de post naar Ameland te vliegen. De AT-21 is echter ook bijzonder bruik baar als doelwit voor schietoefeningen en voor dit doel zal men het waarschijn lijk wel op de eerste plaats benutten. Hoe dat in zijn werk gaat wordt op bijgaande tekening in beeld gebracht. Op de voorgrond aan de voet van de duinenrij staan twee installaties, die ieder een AT-21 van de grond af bestu ren. Met een normaal stel vliegtuig- stuurorganen kan de piloot-op-de-grond van die bedieningsinstallatie uit de vlucht van de AT-21 regelen. De bewe gingen van de stuurorganen worden langs radio-grafische weg naar het toe stel overgebracht. Op een beeldbuis van de grondbedieningsinstallatie, een soort televisietoestel, blijft het beeld van de AT-21 zichtbaar, zodat de piloot-op-de- grond de bewegingen van het toestel kan blijven volgen, ook wanneer het reeds uit zijn gezichtskring is geraakt. Daarvoor dienen de antennes, die naast de bedieningsinstallaties zijn opgesteld. Het vliegtuig wordt gelanceerd van een startbrüg, die bij iedere bedie ningsinstallatie is opgesteld. Op de te kening is de linkse startbrüg horizon taal opgesteld, de rechtse verticaal; op Verdacht van diefstal is aangehouden de 20-jarige Haarlemmer B. de J. Hij woonde gistermiddag als oud-leerling van het opvoedingsgesticht „Valkenhei- de" te Maarsbergen een rünie bij, van waar hij 's avonds vertrok met een bromfiets. Deze zou hij gestolen hebben. Toen hij wat later op de avond thuis kwam, wachtte hem daar de politie, die hem opsloot. Het vehikel werd ge vonden in een achtertuin van een huis te Haarlem. 95 beide wijzen kan de AT-21 namelijk de lucht ingaan. Het onbemande vliegtuig dat zich aan het einde van de stippellijn links bevindt, doet dienst als doelwit voor een straaljager, waar van de vlieger zich moet bekwamen in het gebruik van zijn boordwapens. Het rechtse toestel wordt onder vuur genomen door het geschut van een oorlogsschip. Het is uiteraard niet de bedoeling dat de AT-21 kapot wordt geschoten. Het op het vliegtuig gerichte vuur wordt binnen een bepaalde, op de tekening aangeduide denkbeeldige kegel op een z.g. „hit-recorder" aan boord van de AT-21 geregistreerd en vervolgens naar de bedieningsinstallatie op de grond doorgeseind. Op deze wijze is het niet nodig dat het vliegtuig zelf wordt ge raakt, hetgeen men in militaire kringen schietoefeningen met een verlegd tref punt noemt. Engelse archaeologen hebben in Zuid-West Turkije, ongeveer 240 km stroomopwaarts van de plaats, waar de rivier de Mendères in de Aegeïsche Zee uitmondt, de ruïnes blootgelegd van een paleis, dat in ouderdom en grootte te vergelijken is met dat van Koning Minos op Kreta. Het paleis schijnt de Arzawa's, die het bewoonden, tevens als bolwerk gediend te hebben. Van de vesting, die ongeveer 3000 jaar geleden gebouwd moet zijn, en vermoedelijk door brand en oorlog vrij grondig is verwoest, resteren nog slechts de fun damenten. Hieruit is echter een zeer gaaf grondplan te voorschijn gekomen. Onder de kamers zijn onderaardse gangen gevonden, die vrijwel zeker deel hebben uitgemaakt van een systeem voor centrale verwarming. De ruïnes zijn echter op vele plaatsen wat uitge dijd, aangezien latere generaties er nieuwe woonplaatsen op gebouwd heb ben. Onder deze druk zijn vermoedelijk ook de gebruiksvoorwerpen bezweken, die zich in het paleis moeten hebben bevonden. Italië. In de woning van oud-maar schalk Pietro Badoglio in Rome is een zelf-gemaakte handgranaat ontploft. De 83-jarige Badoglio vertoeft met vacan- tie in het Noorden des lands. Een Belgische melkslijter uit Comineo, Julien Coopman, kan volledig geblinddoekt autorijden. Onder getuigen heeft deze Belg zich reeds enige malen laten blinddoeken, nadat eerst zijn oogleden met leukoplast waren dichtgeplakt. Daarna nam hij plaats in een auto en reed met twee moe dige passagiers een voorgeschreven route. Die route mag over buitenwe gen gaan of door druk stadsverkeer, hij mag 110 km. per uur rijden of 30, maar de heer Coopman reageert volkomen normaal, als kon hij hel der zien. Men staat voor een vreemd raadsel en vraagt zich af met een telepaat te maken te hebben. De melkslijter weigert enige verklaring omtrent zijn geheim te geven. Een viermotorige Constellation van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" is gistermorgen door luchtdoel- artillerie van communistisch Bulgarije neergeschoten. Het toestel, aan boord waarvan zich vijftig passagiers en ze ven bemanningsleden bevonden, stort te nabij Tsirbanovo, aan de grens van Griekenland en Bulgarije, brandend neer. Het Israëlische vliegtuig was op weg van Wenen naar Lydda in Israël. Men neemt aan dat de piloot zonder het te we ten een lichte afwijking van zjjn koers heeft gemaakt. Soldaten van het Griek se leger konden vanaf de heuvels zien, hoe Bulgaarse ambulances van en naar het vliegtuigwrak reden. De Bulgaarse regering heeft bekend gemaakt, dat zjj vijf artsen heeft gezonden naar de plaats, waar het wrak van het Israëli sche vliegtuig, de 4 XAKC, ligt. Zij heeft tevens een uit zes leden bestaan de Israëlische commissie van deskun digen in de gelegenheid gesteld ter plaatse een onderzoek in te stellen. Volgens ooggetuigen-rapporten uit Griekenland is het vliegtuig, dat duide lijk voorzien was van de naam der lucht vaartmaatschappij, in de lucht geëxploi- deerd en in drie delen uiteengevallen voordat het tegen de grond sloeg. In een telefoongesprek met het Bul gaarse ministerie van Buitenlandse Za ken, sprak de woordvoerder van dit mi nisterie over het gebeurde als „het on geluk". „Wij kunnen U op dit ogenblik geen officiële inlichtingen verstrekken, uitgezonderd dat zich een commissie van onderzoek op de plaats van het ongeluk bij Petrich bevindt". Zowel de Bulgaarse pers als de radio hebben het incident tot nu toe doodgezwegen. Als eersten van de drie Duitse oppo sitiepartijen in het Saargebied zijn gisteren de socialistische en de Vrije E emocratische partij weer opgericht. De derde oppositiepartij, de Christen- Democratische Unie, zal op 7 Augustus opnieuw worden opgericht in het Saargebied. (DPA). Een directeur van de Israëlische luchtvaartmaatschappij deelde in We nen mee, dat aldaar drie Russische echtparen in het toestel zijn gestapt. Kij weigerde de namen te noemen van de passagiers, die op Russische paspoorten reisden, en toestemming zouden heb ben om ide Sovjet-Unie te verlaten en naar Israël te emigreren. De gezag voerder van de 4 XAKC was de Brit se luchtheld kapitein Stanley Hinks. Aan boord bevond zich ook zijn ver loofde, Margit Lettström, voormalig stewardess bij de Scandinavian Airli nes. Verder zouden zich onder de pas sagiers nog zes Amerikanen, drie En gelsen en vier Zuid-Afrikanen hebben bevonden. (Reuter-UP) BULGARIJE ZUID SLAV IE o ./- GRIEKENLAND Saloniki we HEN PLAATS VAN DE RAMP MIDDELLANDSE ZEE LYDDA V. PELT SS5322 -•?••• MM-'-» De autoriteiten in Gerlos hebben de hoop opgegeven dat de twee Nederlandse toeristen de gebroeders Leendert Jan en George Koetsier uit Bussum die sinds de vorige week in de Oostenrijkse Alpen vermist worden, nog levend zullen worden teruggevonden. Een reddingsploeg bestaande uit ruim vijftig bergbeklimmers, heeft tot dus verre geen spoor van de jongemannen gevonden. Zes Franse speleologei., die aan een onderzoekingstocht bezig zijn op een diepte van ongeveer een kilometer on der het aardoppervlak, hebben gisteren bekend gemaakt het diepterecord van 903 meter onder de aarde, dat verleden jaar in de Berger-grotten werd geves tigd, te hebben gebroken. Het nieuws werd telefonisch overge bracht naar de oppervlakte, waar een groep ploeggenoten een kamp heeft ingericht. (Reuter). (Van onze weerkundige medewerker) De kleine depressie boven Duitsland bepaalt voornamelijk het weer in het Oosten en Zuiden van Nederland, waar in de afgelopen nacht en ook vandaag enkele regenbuien voorkwamen. Wordt het weer uit het Oosten bedreigd door regen en onweersbuien, van het N.-Wes- ten nadert een hogedrukgebied, dat met Noordelijke winden koele maar stabie lere lucht naar ons land transporteert. De kans op buien is aan het strand klei ner dan in het binnenland. Volgens de berichten van vanmiddag versterkt het hogedrukgebied bij Schotland zich in de richting van de Noordzee, waardoor de verdere vooruitzichten zomers kunnen worden genoemd. De temperatuur zal nog niet stijgen als gevolg van de Noor delijke wind en overdag tussen 20 en 22 graden Celsius schommelen. Weinig of geen buien, afwisselend be wolkt, later zonniger. Koele Noordelijke wind, dus goed strandweer bij tempera tuur van omstreeks 20 graden Celsius. Vijfduizend blikken benzine zgn. „Jerrycans" zijn op het vliegveld Griesheim bij Darmstadt ontploft. Dank zij het harde werken van de brandweer kon echter voorkomen morden, dat een andere voorraad van 40.000 bussen ben zine de lucht in gingen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Op de foto zien we een klein deel van de ontplofte blikken. President Tito heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie aan Joegoslavië een handelsschuld van 96 millioen dollar heeft kwüsgescholden, welke ontstond vóór de breuk van Joegoslavië met de Cominform in 1948. Tito verklaarde dat de Russische lei ders de economische moeilijkheden van Joegoslavië hadden begrepen en de schuld kwijt schelden, die voortvloeide uit Russische leveranties van wapens en olie. De president zeide te verwach ten, dat andere Oost-Europese landen het voorbeeld zouden volgen. De staking van katholieke mijnwer kers in de Belgische Kempen heeft zich gistermorgen uitgebreid. In drie kolenmijnen lag het werk vrijwel stil. Te Eisden was nog 30 procent der ar beiders aan het werk, elders ongeveer de helft. Het administratieve personeel weigerde zich bij de actie aan te slui ten. Ook in de Waalse mijnen staakt een gedeelte der arbeiders. Advertentie (Tot Vrijdagavond) Veranderlijke bewolking met en kele verspreid optredende buien Zwakke tot matige Noordelijke wind Weinig verandering in temperatuur. Zon; 4.57-20.38. Maan: 16.58-0.01

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1