De "Prooi van de Rode TZotó Twee Amsterdammertjes zwierven door het land Staking in Rotterdamse haven trie cfe HoormaO Belgische regering wijkt Plassenschap Loosdrecht in Prov. Staten van Noord-Holland UM Geleide loonpolitiek groot geeft ondernemers te deel van de welvaart Toen zij na de eerste trip thuis niet dorsten aan te komen, gingen zij er opnieuw vandoor Actie van een niet- erkende vakbond Voornaamste stakerseisen ingewilligd Herstel der eilanden is urgent Sociale verzekeringen mogen bij hogere inkomens niet wegvallen ARABESKE- IN PERPER STUDIEDAGEN UTRECHTSE K.A.B. iiitllii PAGINA I Minister Zijlstra vol lof over de E-55 Belgische mijncommissie wenst vermindering van arbeidsduur FRANSE TOERUSTEN NAAR RUSLAND Zaterdag-stakingen succesvol „Lijn en kleur" in „Lambert van Meerten" Italiaanse studiebeurs voor Nederlandse cineast UTRECHT KOOPT EEN DRAAIORGEL Examens Ceylon en K.L.M. richt ten nieuwe maat schappij op Sukarno op receptie bij koning Saud Bourgeois-beweging i feldl mmm door W. H. VAN EEMLANDT Bijna een week lang hebben de ouders van F. Husmansn (14 jaar) en J. Kuiper (13 jaar) in angst gezeten over hun jongens, die de vorige week plotse ling de vrije wereld ingegaan waren met de listige mededeling, dat zij door we derzijdse kennissen te eten waren ge vraagd. In werkelijkheid stelden zij zich op langs de grote weg naar Haarlem, waar ze al spoedig een „lift" kregen van een vriendelijke autorijder. Na vele ma len overstappen bereikten ze Breda. Een even vriendelijke Belgische familie tracteerde de jongens op biefstuk en nam ze mee naar België. De gastheren Zondag werd door de bedrijfsorganisatie ..Verkeer" van het Onafh. Verbond van Be drijfsorganisaties te Rotterdam (een niet- erkende vakbond) een vergadering van ha venarbeiders belegd ter bespreking van de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, welke door de besturen van de erkende or ganisaties van transportarbeiders met de betrokken werkgeversorganisaties voor de havenbedrijven werd afgesloten. Naar van O.V.B.-zijde werd medegedeeld, werd ter vergadering ernstige critiek geuit, zowel vanwege de onvoldoende verbeteringen, wel ke de C.A.O. in de loon- en arbeidsvoor waarden brengt als tegen het feit, dat zri buiten de massa van de havenarbeiders om in zeer kleine ledenbijeenkomsten van de erkende bonden tegen een sterke oppositie in werden aanvaard. Op de vergadering werd besloten als pro test tegen deze gang van zaken het werk in de Rotterdamse haven voorlopig van Maan dagochtend tot Dinsdagochtend stil te leg gen en om Maandag opnieuw bijeen te ko men ten einde zich over verdere actie te beraden. De vergadering werd bezocht door naar schatting 700 personen. Het besluit in sta king te gaan werd genomen met op twee na algemene stemmen. Het O.V.B. acht de verkregen verbeterin gen in de nieuwe C.A.O., die vandaag ingegaan is onvoldoende. Het minimum loon moet naar zijn oordeel f 75 per week worden in plaats van f67.50. Voorts wenst het 100 procent uitkering bij ziekte en on geval, afschaffing van de zogenaamde wachtdagen en verkorting van de werkweek tot 44 uur. De erkende vakbonden tellen het grootste aantal georganiseerden. Ongeveer 60 procent van de havenarbeiders te Rotterdam is evenwel niet georganiseerd en aangénomen wordt, dat van deze 60 procent velen niet oniympathiek staan tegenover de actie van het O.V.B. Vanmorgen hebben vele arbeiders in de haven van Rotterdam zoals gister ter vergadering van het OVB besloten werd, het werk voor een etmaal stilge legd. Voorzover bekend hebben zich geen Incidenten voorgedaan. Het zijn voornamelijk de arbeiders in vaste dienst, die nog aan de arbeid zijn ge bleven. Naar het schijnt geldt de sta king vooral de stukgoedhavens, in het massagoed zon nog hier en daar gela den en gelost worden. De minister van Economische Zaken, prol mr. J. Zijlstra en mevrouw Zijl stra hebben Vrijdagmiddag en -avond een langdurig bezoek aan de E 55 ge bracht Aan het eind van zijn bezoek zei de minister, dat hij evenals bij de opening zeer getroffen was door de ruimtewer king van de E 55. „Ik heb veel tentoon stellingen gezien en daarbij vaak gecon stateerd, dat het geëxposeerde zo dicht op elkaar staat. Hier is een ruimtewer king geschapen, die aan het geheel iets zeer bijzonders geeft en weldadig aan doet". De minister besloot zijn verklaring met de woorden: „Ik vind het een knap pe en leerzame tentoonstelling". vermoedden enigszins, dat de zwerftocht van de jongens niet geheel met toestem ming van de ouders ging. Zij belden daarom op naar de ouders, die daardoor aan de weet kwamen dat hun jongens niet netjes bij grootmoeder te eten wa ren, zoals zij beweerd hadden. De Bel gische gastheren beloofden dat de jon gens de volgende dag weer thuisbezorgd zouden worden. De auto van een ken nis, die toevallig de kant van Amster dam uitging, bracht de jongens naar Haarlem, vanwaar ze, inmiddels door kneed in het vak, een lift namen naar Amsterdam. De gang naar huis ging met loden schoenen, want de knapen hadden te recht het vermoeden gekregen dat er wat zwaaide. Voor de deur van de resp. ouderlijke woningen daalde de moed tot het nulpunt. Geen van beiden had lust om aan te bellen. Vanuit een telefoon cel kondigden zij hun thuiskomst aan. De opmerkingen van de andere kant van de lijn klonken niet bemoedigend. Daarom namen zij resoluut een nieuwe „lift". Ditmaal over de Afsluitdijk naar het Friese land. Een boer verschafte hun onderdak en een Duitse familie nam hen de volgende dag mee naar Arnhem. Daar herkende een lifter het tweetal. Hij had in de kranten gelezen dat de po litie op verzoek van de ouders inlich tingen had gevraagd. Toen was de maat vol. De jongens staken opnieuw de duim op langs de grote weg naar Am sterdam en kwamen zonder vertraging naar huis, waar de ontvangst, na de eer ste opluchting, niet al te uitbundig was. De kinderpolitie van Amsterdam ver werkt overigens in deze vacantiedagen tientallen aanvragen van ouders over weggelopen kinderen. De zwerflust blijft met het mooie weer niet tot de volwas senen beperkt. Een afvaardiging van de Belgische na tionale gemengde mijncommissie heeft besloten zich inzake de arbeidsduur aan te passen aan de conclusies van het ac- coord, dat op 13 Juli 1955 gesloten werd tussen de vertegenwoordigers van de werkgevers- en arbeidersorganisaties. Een van de mogelijke oplossingen voor het probleem van de vermindering van de arbeidsduur bestaat er in deze terug te brengen tot 45 uren, zonder wijziging aan de huidige werkuren, maar door het toestaan van een verlofdag om de twee Maandagen. Men verneemt nog dat deze vermin dering van de arbeidsduur tot 45 uur een verhoging van de kolenprijs bij de mijnen van zes percent zou veroorzaken. De lonen en de sociale lasten bedragen voor net geheel der mijnen en voor 48 werkuren maandelijks 1.200.000.000 fr. De verhoging van de kolenprijs ten gevolge van de vermindering der werkuren zou ongeveer 720 millioen fr. per jaar be dragen, wat ongeveer gelijk staat met de winst die in de loop van het voorbije dienstjaar werd geboekt. In het mijnbekken van Charleroi is de toestand normaal. De arbeiders die ge hoor hadden gegeven aan de stakingsop- roep van het A.C.V. hebben het werk hervat. Naar Zaterdag in de Russische hoofd stad verluidde, zullen dit jaar 700 Fran se touristen een bezoek aan de Sovjet unie kunnen brengen. Zij zullen zowel naar Moskou als Leningrad gaan. Vorig jaar December konden voor het eerst sinds het einde van de oor log een aantal Finnen als touristen een bezoek aan Leningrad brengen. Het toelaten van de Fransen schijnt echter het officiële begin te zijn van een cam pagne der Sovjets om gewone touris ten naar Rusland te laten komen. Tot nu toe golden er voor touristen onover komelijke restricties en slechts perso nen, die deel uitmaakten van een of andere delegatie, konden de Sovjet- Unie binnen komen. Het afschaffen van de reisbeperkin gen voor personen, die de Sovjet-Unie als tourist willen bezoeken zal naar het zich laat aanzien tot resultaat hebben, dat een groot aantal leden van het Ame rikaanse Congres binnenkort naar dat land zal gaan. (U.P.) (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Zondagavond De christelijke vakbonden hebben een overwinning behaald op de regering, waarvan de inhoud in een Zaterdag ochtend door het kabinet van de pre mier gepubliceerd communiqué werd vastgelegd na afloop van de besprekin gen tussen afgevaardigden van de re gering, van de werkgevers en van de vakbonden. Premier Van Acker had in de eerste helft van Juli geweigerd te confereren met de christelijke vakbon den zolang deze de door I.en uitgevaar digde Zaterdag-staking niet ophieven. De christelijke vakbondsleiders gaven niet toe en deelden bevelen ui. tot uit breiding van de staking. Tot de eisen die zij stelden behoorden o.a. het in voeren van een slechts vijf dagen tel lende werkweek, het opnieuw uitkeren van een door de regering afgeschafte vergoeding voor de gehuwde vrouw met kinderen die niet buitenshuis arbeidt, het veralgemenen van een minimum uurloon van 20 francs voor de arbeiders en het aanpassen van het minimum loon van de employe's. De regering had op 13 Juli een ac- coord afgesloten met de werkgevers en de socialistische vakbonden waardoor sommige van deze eisen in principe niet werden afgewezen, maar niet voor on middellijke verwezenlijking vatbaar wer den geacht. De christelijke vakbonden breidden hierop hun stakingsactie uit. Verleden week begonnen vrij belangrij ke stakingen in het Limburgse steen kolenbekken en in de Gentse metaal nijverheid. De regeering stuurde een sterk contingent marechaussee naar Limburg, maar was blijkbaar zo ver ontrust over de toestand dat zij naar In de afdelingsvergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland Is behandeld het voorstel van Gedepu teerde Staten tot oprichting van het Plassenschap Loosdrecht en Omstreken. Enkele leden beaamden de noodzake lijkheid, dat maatregelen moeten wor den getroffen om een verder verval van de nog bestaande eilanden in de Loosdrechtse plassen te voorkomen, het daarmee samenhangende toenemende gevaar voor de oevers dezer plassen. Een der leden van Gedeputeerde Sta ten heeft in een overzicht van de gang van zaken meegedeeld, dat de aangele genheid in eerste instantie door de pro vincie Utrecht, waaronder het piassen- gebied voor het overgrote deel ressor teert, is aangevat. Op initiatief van Ge deputeerde Staten van dat gewest is in 1950 de commissie benoemd, aan wier voorstellen om het plan voor een plas senschap is ontleend. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland zijn verheugd, dat inmiddels overeenstemming is ver kregen. Bij de besprekingen is uiter aard ook de vraag onder ogen gezien of het aanbeveling verdiende de beide provincies mede aan de gemeenschap pelijke regeling te doen deelnemen. Dit zou hebben meegebracht aldus het lid van- Gedeputeerde Staten dat het toezicht over het plassenschap bij de Kroon zou komen te berusten, in plaats van bij de provincie, waar de plaats van vestiging van het plassenschap is gelegen in Loosdrecht. In dat geval zou het om een samenwerking van louter gemeenten gaan. Men heeft gemeend, dit laatste, met het oog op een zo vlot mogelijke gang van zaken, te moeten verkiezen, waarbij de provincies dus de rol van belangstellenden vervullen, die bereid zijn deze zaak ok financieel te steunen. Natuurlijk is ook Noord-Hol land bij deze aangelegenheid zeer ge ïnteresseerd: niet territoriaal (het gaat slechts om de gemeente Kortenhoef), maar wel wat het recreatiebezoek aan het plassengebied betreft. Bi) de taak omschrijving is thans, na voortgezet overleg, uitdrukkelijk ook het zwemmen vermeld. Nu de zaken voor het ogenblik zijn vastgelopen, zullen Gedeputeerde Sta ten natuurlijk overwegen, wat zo hun nerzijds in de gegeven omstandigheden kunnen doen om deze zaak op een ook voor Noord-Holland bevredigende woze in veilige haven te krijgen. Voorts deel de het lid van Gedeputeerde Staten mee, dat de mogelijkheid van bevordering van het sociaal tourisme en met name thans die van de stichting van een zwembad in het Wijde Blik met mede werking van het plassenschap, zoals door de gemeente Kortenhoef bepleit, nader onder het oog zal worden gezien. Erkend moet worden, dat het herstel en de verbetering van de eilanden zeer ur gent is en een belang van de eerste or de. De bijdrage van de waterschappen is gebaseerd op een ingewikkelde bere kening en dient te worden beschouwd als een soort afkoopsom wegens verminde ring van onderhoudsverplichtingen. Het lid van Gedeputeerde Staten ver klaarde, dat de wijze, waarop de boot belasting zal worden geheven, nog be studeerd wordt. Dit wordt een zaak van het plassenschap. Omtrent mogelijke andere retributies is nog niets bekend. De op de vergadering aanwezige leden hadden geen bezwaar tegen het voorstel en adviseerden tot aanneming er van. De zomertentoonstelling van „De Kring", vereniging van Schone Kun sten te Delft, zal op Vrijdag 5 Augustus in het Rijksmuseum „Huis Lambert van Meerten" te Delft worden geopend. Op deze expositie, die de naam „Lijn en kleur" draagt en tot 15 September open is, zullen worden geëxposeerd een keu ze uit de werken van de in de laatste oorlogsmand omgekomen Groninger drukker-schilder Hendrik Werkman en uit die van de Amsterdamse graficus Dick Elffers. een middel zocht om met de christelijke vakbonden te kunnen praten. Dit mid del werd haar aan de hand gedaan door een vroeger getroffen beslissing betreffende het instellen van een com missie die de maatschappelijke zeker heid diende te hervormen. De christe lijke vakbondsafgevaardigde waren hierbjj eveneens van de partij en men behoefde slechts de agenda uit te brei den om de conferentie van 13 Juli nog eens over té doen. Zaterdagmiddag te kwart over een werd meegedeeld dat de besprekingen hadden geleid tot een overeenkomst waarbij de vergoeding van de „moeder aan de haard" vanaf 1 Augustus 1955 voor een periode van drie maanden wordt hersteld. Gedurende dit tijdsver loop zullen de werkgevers de hierdoor vereiste buitengewone uitgaven dragen. Daarna zal het parlement naar een andere oplossing zoeken, maar de re geling zal in elk geval met terugwer kende kracht worden toegepast vanaf 1 Augustus 1955. Verder werd beslist dat het minimumloon van 20 francs niet alleen in principe wordt aanvaard, maar dat men de weg opgaat van de concrete toepassing in de verschillende sectoren van het bedrijfsleven. Tenslotte sleepte het christelijk vak verbond ook een overwinning in de wacht bij de besprekingen over de vijf dagen-week. De werkgevers betuigden hun principiële instemming met het in voeren een week van 45 werkuren, waarvan het uitbetaalde loon zou over eenstemmen met het bedrag dat thans wordt uitgekeerd voor een week van 48 werkuren. Een speciale commissie heeft opdracht gekregen de practische modaliteiten te bestuderen. Naar aan leiding van al deze concessies heeft de leiding van de christelijke vakbon den besloten af te zien van elke ver dere stakingsactie. In verscheidene ka tholieke bladen wordt de nadruk ge legd op het feit, dat de christelijke vak bonden de socialistische vakbonden de wind uit de zeilen halen. De socialis tische vakbondleiders zijn gehandicapt door het feit dat de socialistisch-libera- le coalitie-regering een economisch-fi- nanciële politiek voert met sterk libe rale inslag. Zij hebben hun onvoorwaar delijke steun verleend aan de school politiek van deze coalitie. Ideologische belangen doorkruisen hier de sociaal- economische motieven en werken rem mend op het dynamisme van de vak beweging. Voor de christelijke vakbon den levert de schoolstrijd zodoende een indirect voordeel op. 41 In een oogopslag overziet Eric de situatie. Er is geen ontkomen meer can; ze zullen moeten vechten. Op een teken van hem snellen de vermoeide mannen naar een verhoging in het terrein. Maar de vijand verliest ook geen tijd en zit hen dicht op de hielen. Van alle kanten vallen zij aan. Hoe wel zij doodop zijn, weren de Noren zich dapper en met uiterste krachts inspanning wordt de eerste aanval afgeslagen. Tierend en scheldend komt de vijand opnieuw opzetten. Weer weten de Noren zich te handhaven, al vallen er aan hun zijde ook verscheidene doden. Al vecht Eric echter ook ■met de moed der wanhoop, al is één zwaardhouw van Svein voldoende om z'n tegenstander te vellen en al boezemt de reusachtige Saksische piraat de aanvallers daarmee nog zoveel ontzag in, al mist geen van Axe's pijlen doel, het wordt de overgebleven Noren duidelijk, dat dit een verloren gevecht is. Zelfs Wolf vecht mee en keer op keer flitsen zijn messcherpe tanden daar waar de strijd het hevigst is. Maar het mag niet baten„Nu komt de laatste aanval, Noorman", gromt Svein met een grimmig lachje, als de vijand zich weer even teruggetrokken heeft. „Ik moet je zeggen, dat ik er geen spijt van heb, met je meegegaan te zijn! Zo'n tof gevecht heb ik in tijden niet bij de hand gehad. Ik gun hun alleen mijn helm niet en...." De rest van zijn woorden gaat verloren in het helse kabaal, waar mee de vijand zijn laatste aanval inzet. De Noorman klemt de tanden opeen, maar vóór hij zijn zwaard heeft kunnen heffen, treft hem eensklaps een dreunende slag tegen zijn schild; en met een verdovende pijn in zijn schouder zakt hij weg in een peilloze, zwarte diepte.... De Italiaanse regering stelt voor de periode van 1 November 1955 tot 30 Juni 1957 een studiebeurs, bestaande uit 40.000 lire per maand en een maaltijd per dag, ter beschikking van een Ne derlandse cineast. De beurs is bestemd voor een studie in filmregie aan het „Centro sperimentale di cinematografia" te Rome. Gegadigden, die niet ouder mogen zijn dan 28 jaar, moeten voldoende ken nis van de Italiaanse taal bezitten, ten einde de lessen te kunnen volgen, ter wijl zij voorts practische ervaring op filmtechnisch gebied moeten hebben. Inlichtingen verstrekt het bureau Film van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Nieuwe Uitleg 1, Den Haag. Utrecht saai? De stad begint bijna fri vool te worden! De gemeente juister: de stichting Stadsontspanning, die door de gemeente gesubsidieerd wordt onderhandelt momenteel over de aan koop van een stedelijk draaiorgel, met de vrolijke wijsjes, waarvan in het ver volg officiële ontvangsten op het stad huis en festiviteiten in de stad opgeluis terd zullen worden. De stichting heeft het oog laten vallen op het fraaie Ga- violi-instrument, dat momenteel op de E. 55 staat, en verwacht, dat de koop spoedig gesloten wordt. Daarna kan de benoeming verwacht worden van een stedelijk draaiorgelman, een uniek be roep in Nederland. Men ziet het, ook op draaiorgel-gebied geeft Utrecht de toon aan. AMSTERDAM, 30 Juli. M.O.-A Engels: G. O. Loopstra, Eindhoven; H. Müller. Rijswijk; J. Nooi, Hoogezand; A. van Zaa- nen, Eindhoven; mej. H. Th. Saers. Til burg; mej. G. H. N. Tan, Delft en A. J. p Horst 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. Akte MO. te kenen: M. van Uyden, 's-Gravenhage; J van den Berge, Rijswijk (Z.-H.); E. T. van Breemen, Schaesberg; L. J. van Greeven- broek, Utrecht; J. Hillenius, Amsterdam: R. Koegler, Breukelen. Afgewezen 2. De regering van Ceylon en de K.L.M. zijn bezig met de vorming van een nieu we internationale luchtdienst, aldus ver klaarden zegslieden te Colombo. De nieuwe onderneming zal worden gesticht op basis van door Ceylon inge diende voorstellen. De meeste daarvan zijn geaccepteerd door de K.L.M., aldus de zegslieden, die hieraan toevoegden dat wanneer de onderneming eenmaal is gevormd, elke gelegenheid zal wor den aangewend om Ceylonees technisch personeel te gebruiken en op te leiden". Koning Saud van Saoedië-Arabië heeft gisteren een grote receptie gehouden voor president Sukarno van Indonesië in het koninklijke paleis te Jedda ter gelegenheid van het einde van de pel grimstocht van Sukarno naar Mekka. Kroonprins premier Emir Felsal was bij de receptie tegenwoordig evenals le den van het Saoedië-Arabische kabinet, de kroonprins van Yemen prins Seif el Islam el Badr, de premier van de Li banon Riad el Sohl, de emir Salem el Sabbah uit Koeweit en andere hoogge plaatste persoonlijkheden. J.l. Zaterdag heeft mr. F. M. A. Schok king in Pulchri Studio te Den Haag de Jacob Marisprijzen uitgereikt. Daar na maakten de aanwezigen een rond gang langs het bekroonde werk. V. I. n. r.: Co Westerik, die de ene helft van de Marisprijs verwierf met zijn stuk „Touwtje springen'', waarvoor het gezelschap hier stil rtaat; burgemeester Schokking, W. Hussem, winnaar van de andere helft van de prijs, en mej. Jenny Dalenoord, winnares van de Marisprijs voor Grafische Kunst. Door de openingsrede van dr. A. A. Olierook nogmaals overtuigd, dat de zorg voor het materiële niet strijdig is met het Christendom integendeel, vooral de Christenen moeten meebou wen aan een nieuwe wereld heeft het diocesane en plaatselijke kader van de K.A.B. in het aartsbisdom Utrecht zich Zaterdag verdiept in het rechtvaardig arbeidsloon en de sociale zekerheid, beide gezien in het licht van de katho lieke opvattingen hieromtrent. Twee le den van het Verbondsbestuur, de heren F. G. van der Gun en J. Mertens, be handelden deze moeilijke materie Za terdag, de tweede van de drie studieda gen in het klein-seminarie te Apeldoorn, uitvoerig. In een langdurige gedachten- wisseling constateerden zij hoezeer de problemen op dit gebied in het afde lingskader leven. De heer v. d. Gun £tond eerst voor de vraag: wat is een rechtvaardig ar beidsloon? Hij kwam via de bekende encyclieken tot een royaal omlijnd antwoord, waarin het levensonderhoud van de mens praevaleert boven het eco nomische prestatiebeginsel. Iemand, die een volwaardige arbeidsprestatie levert, mag minimaal aanspraak ma ken op een beloning, die minstens toe reikend is voor het onderhoud van zich zelf en zijn gezin. Bovendien dient er verband te zdn tussen het loon en de economische waarde van derin de on derneming voortgebrachte goederen en moet er rekening g .houden worden met het algemeen welzijn, hetgeen zowel be tekent, dat het loon mogelijkheden moet inhouden voor een bescheiden bezits vorming, als dat noch de hoogte noch mm 43 Volgens dokter Haringa zou hij om ongeveer zes uur gestorven kunnen zijn en om tien uur is hij gevon denDit zijn de feiten." „En wat concludeert u daaruit?" „Voorlopig dit. Om halfvier had Ferouch het voor nemen om naar Den Haag te gaan en niet dezelfde dag terug te keren. Hij nam een enkele reis. Voor hij in de taxi stapt krijgt hij een telegram uit Brussel, dat hem aan het schrikken maakt. Pas wanneer hij voor de trein staat, besluit hij nog niet te vertrekken. Hij wil misschien nog eens goed over zijn positie na denken, misschien plannen beramen om de honderd duizend pond sterling, die men in Brussel van hem .eist, bij elkaar te krijgen. Hoe het ook zij, hij wandelt een eind, voor hij op zijn kamer terug komt. Daar zal het hem te benauwd zijn geworden. In zijn wan hoop grijpt hij naar zijn revolger en beng!' „Bij het verlaten van het station zal hu vermoede lijk nog niet het plan hebben gehad zich van kant te maken. Hij liet zijn kaartje afstempelen en dus moet hij de mogelijkheid hebben voorzien er gisteren nog gebruik van te maken." „Misschien hoopte hij, dat hij op een of andere ma nier de zaak nog zou kunnen redden. Voorshands is het niet meer dan een veronderstelling van mij, dat hij rechtstreeks van het station naar zijn hotel is ge wandeld. 't Is heel goed mogelijk, dat hij onderweg iemand heeft opgezocht, die hem zou kunnen helpen. Als dat zo is, moet het niet gelukt zijn hulp te krij gen. Natuurlijk zullen wij moeite doen uit te vinden wat hij op zijn wandeling deed. Wanneer hij ergens geweest is om geld te lenen, zal de betrokkene wel voor de dag komen, nadat de dood van Ferouch be kend wordt. Ik ben trouwens van plan in de avond bladen een oproep te plaatsen aan hen, die inlichtin gen kunnen'geven. Maar ten aanzien van de hoofdge beurtenis voelen wij ons vrij zeker. De in zijn hotel kamer gevonden aanwijzingen laten voorlopig geen andere conclusie toe dan zelfmoord." „Ik wil u niet tegensprekenu kent de feiten beter dan ik. Maar hoe komt de zaak te liggen, wan neer we er voor een ogenblik van uitgaan dat hij vermoord is?" De commissaris dacht lang na. „Kijk meneer Wildenberg, er zijn een paar secun daire punten, die mij reeds aan die mogelijkheid heb ben doen denken. Het zou mij te ver voeren, deze oneffenheden in het onderzoek, die stuk voor stuk nog nageplozen moeten worden, op te sommen. Maar nog maals, voorlopig wint de kans op zelfmoord het met vlag en wimpel. Ik zal u zeggen waarom. Volgens ae verklaring van het hotelpersoneel was Ferouch een zelfverzekerd en agressief, maar ook nerveus mens. Als wij aannemen, dat iemand hem doodschoot, moe de dader zich achter hem hebben opgesteld om nem van nog geen pas afstand in de slaap te scme- ten. Ik zeg niet, dat dit onmogelijk zou zijn, maar als die Turk iemand zo dicht heeft laten naderen, dan moet die man een goede bekende zijn geweest. Fe rouch lijkt mij, na.de beschrijving van zijn KaraKter door geloofwaardige getuigen, niet de persoon, die een vreemde vrijheden zou veroorloven. Nu moet de persoon, die hem van kant zou hebben gemaakt, een appeltje met hem te schillen hebben gehad. Ferouch moet dus dubbel op zijn hoede zijn geweest! Hij zal niet zijn blijven zitten wachten, tot iemand die hij moest vrezen, hem op de korrel had. Voor het zover kwam zou hij zich op een of andere manier hebben verweerd. Wanneer er nu maar iets in die kamer te vinden was, dat op een worsteling wees, waren we klaar. Maar Staring is met de fijne kam door die ka mer gegaan en heeft niets, maar dan ook niets ge vonden. Bovendien heeft de moordenaar niets aange raakt. Alles was in de volkmaaktste orde; de laden van zijn bureau, de kast, tot zelfs een stapeltje brie ven toe, dat op tafel lag. Onze moordenaar zou dus als een geest naar binnen zijn gezweefd, heeft Fe rouch, die naar men in het hotel aannam naar Den Haag was vertrokken, geruisloos in een niet gemak kelijk te bereiken plaats van zijn lichaam geschoten en heeft terwijl hij kon vermoeden dat Iemand op de eang bij het horen van het schot alarm zou ma ken met wetenschappelijke nauwkeurigheid post mortem de vingerafdrukken van de dode precies zo op de kolf van het wapen gedrukt, als de hoek, waar onder de kogel binnendrong, vereiste. Neen, meneer Wildenberg, ik geloof niet, dat een dergelijke theorie de feiten zou dékken. Is u dat niet met mij eens?" „In dit stadium van het onderzoek zeker. Maar ik wil toch graag iets meer over de handel en wandel van meneer Ferouch weten, voor ik mijn definitieve fiat onder uw conclusie schrijf." „Ik zal contact opnemen met de Vreemdelingen dienst. Misschien wil het Parket zich met de Turkse zaakgelastigde voor Nederland verstaan ik geloof met dat er een Turks gezantschap in ons land be staat. Dan onderzoeken wij wie de afzender is van dat telegram uit Brussel Mustafa noemt hij zich en we laten onderzoek doen naar een zekere Antoine, die erin wordt genoemd. Verder zullen we de her komst van het wapen trachten na te gaan. Niet dat ik veel hoop heb, dat we daarachter komen, want het is een onbekend merk, dat hier in Nederland wel niet in de handel zal zijn. Het lijkt mij een buitenlands le germodelHet uitzoeken van al deze wetenswaar digheden zal tijd kosten, maar het is niet meer dan routinewerk. De hoofdzaak blijft voor mij, dat ik niet geloof naar een moordenaar te moeten zoeken, zolang ik voor diens bestaan geen overtuigende aanwijzing krijg." „Dat ben ik met u eens. Houd mij in elk geval van de verdere gang van zaken op de hoogte zodra er iets belangrijks te melden is." De gemoedelijke hoofdconducteur van de trein, die Ferouch de vorige dag had laten vertrekken, meld de zich in de namiddag op het hoofdbureau. Een nieuw punt vormde de opmerking van de treinbeamb- te, dat Ferouch zich in zijn gebroken Hollands had laten ontvallen, dat hij op een vriend wachtte, die niet bij het vertrek van de trein was verschenen. „Die man was er half kapot van, commissaris. Eerst dacht ik, dat hij een tikkeltje in de olie was, maar toen hij zo huilerig zei, dat zijn vriend hem in de steek had gelaten, begreep ik dat hij niet onder de invloed kon zijn." (Wordt vervolgd) de laagte van het loon mag leiden tot werkloosheid. Sprekend over de geleide loonpolitiek erkende de heer v. d. Gun, dat deze n» de oorlog noodzakelijk was in verband met het economisch herstel van ons land. De gewijzigde omstandigheden hebben echter spanningen opgeroepen; vooral na de motie-Romme in 1953 is er toenemend verzet tegen het feit, dat de primaire verantwoordelijkheid voor de loonvorming nog steeds bij de centrale overheid ligt in plaats van bij het ge organiseerde bedrijfsleven, en daardoor in strijd is met het subsidiariteitsbegin sel. Er wordt op deze wijze te weinig re kening gehouden met de economische resultaten in bepaalde bedrijfstakken- Behalve een vrijere loonvorming per bedrijfstak bepleitte spr. ook meer vrij heid per onderneming, uiteraard met een zekere coördinatie door de centrale overheid. Zal de vrijere loonvorming op korte termijn verwezenlijkt kunnen worden? De heer v. d. Gun moest een vraagte ken plaatsen bij de gewijzigde opvattin gen van de vier grote werkgeversorga nisaties, die zich in 1954 hebben uitge* sproken voor meer vrijheid maar se dert kort een ander geluid laten horen- Ook de socialisten wijzen een vrije* re loonvorming af. Zij achten deze hj strijd met de na-oorlogse eolidariten en offerbereidheid. Dit leidt er in fel te toe, alaus ae heer v. d. Gun, ar men genoegen moet nemen met loon, dat beduidend lager is dan ov grond van de economische resultaten kan worden toegestaan en om die re den als rechtvaardig loon beschouwd kan worden. Een dergelijke solidari teit leidt er toe, dat een groter deel van de gestegen welvaart aan de on dernemers toevalt dan rechtvaardig genoemd kan worden. De socialisten geven een onjuiste interpretatie aan „gelijke prestatie, gelijke lonen": zu houden alleen rekening met de techni sche waarde van de arbeidsprestatie, niet met de economische. De heer Mertens zag in het ideaal van de sociale zekerheid geen verzor ging van de wieg tot het graf, wel een aantal zekerheden, zoals b.v. volop werkgelegenheid, redelijk ontslagrecht en sociale verzekeringen. De laatste ba seerde hij op het rechtvaardig arbeids loon, waarvan de persoonlijke prestatie de grondslag moet vormen. Wat de huidige loongrenzen in de so ciale verzekeringen betreffen, zag de heer Mertens een zeker dualisme. D® werking van de Ziektewet, de Wacht geld- en Werkloosheidswet en het Zie* kenfondsenbesluit houdt op bij de loon grens van ƒ6.000.-, die van de rente- kaart, de ongevallenwet en de kinder bijslag echter niet. Spr. was van oor deel, dat de loongrens van de Ziekte wet, de W.W.wet en de t.z.t. herzien® Invaliditeitswet afgeschaft dient te wor den, omdat de risico's van ziekte, werk loosheid en invaliditeit niet gedekt wor den door hogere inkomens. Hij meende bovendien, dat de kinderbijslag niet omgezet mag worden in een volksver zekering, omdat elke beweging hierin dan in de politieke sfeer getrokken zoi» worden. Ten aanzien van de weduwe- en wezenvoorziening thans nog zeer summier merkte de heer Mertens op, dat deze in het rechtvaardig loon begre pen dient te zijn. Hij benadrukte tenslotte, dat het de katholieken bij hun zorg voor het ma teriële niet alleen gaat om zoveel mo gelijk stoffelijke goederen. Ook morele waarden spreken mee. Hoewel reeds vermoeid van de ver werking en bespreking der behandelde stof, luisterden de studerende kaderle den Zaterdagavond toch met grote be langstelling naar het Tweede Kamerlid C. J. v. d. Ploeg, die alle tevoren ge' uite wensen samenvatte en practische wegen tot verwezenlijking aangaf in het politieke vlak, dus middels de K.V.P' Hij ontketende op de late avond nog eed vloed van vragen en critische opmef kingen, voornamelijk over de te gerih ge invloed van de arbeiders op dj K.V.P. Slagvaardig kon het Kamerlij alle verwijten afwimpelen op de te ge' ringe politieke activiteit van de arbei' ders in de afdelingen. Het antwoord op de vraag hoe hiel" in verbetering gebracht kan wordeh, was toebedacht aan de Utrechtse wet' houder A.P.G. van Koningsbruggen' die Zondagmorgen de laatste inle'' ding hield en vooral de nadruk legd® op meer persoonlijk contact tussen 'e den en kader. „De K.A.B. dreigt eei[ bourgeois-beweging te worden: e wordt veel te weinig aandacht be' steed aan de ongeschoolden, de ar' men, de ontspoorden, het leger val1 desperado's." Een antwoord, dat een opdracht ih hield, die voorzitter Joh. Zwanikken zijn slotwoord krachtig onderstreep^ aansluitend op hetgeen de bondsao seur, rector J. Doesburg, tijdens Zondagmorgen-predicatie reeds ovej apostolische taak van het kader had zegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2