Rapport Commissie Bezitsspreiding Spaarregelingen ook bij de overheid gewenst 4 doden in het verkeer V&ï AJ MAJESTIC Formateurs zijn het eens geworden Autobus rijdt huis binnen Vrijgezellen voor de derde maal bijeen te Grevenbicht Weinig nieuws bij Fath Indische gepensionneerden gaan samenwerken Blauwe kip werd wit Eervolle benoeming Faciliteiten op belastinggebied en verstrekking van premies stimuleren het sparen Enkele systemen aanbevolen Bejaarde vrouw door gas gedood Kabinetsformatie in Indonesië Zelfs deelname uit Californië Wintermode in Parijs Vertegenwoordigers gewenst in studie commissie sanering pensioenen Sovjet-geleerden in principe tot samenwerking bereid Nationale Federatieve Raad m SHAG Chauffeur ernstig gewond WERK HERVAT IN ZAANDAM Kunstmaanplaneten Mr. E. A. M. Lamers MAANDAG 1 AUGUSTUS 1955 PAGINA w Interne moeilijkheden uit de weg geruimd vr?G, gasten dansen door de eeuwen heen. Oud-seminaristen Langeweg bijeen De Baat zal opnieuw revisieproces aanvragen Het rapport van de Commissie Be- •hsspreiding over bevordering van be zitsvorming door sparen, gaat ervan "ft dat er voor bezitsvorming moet •Un voldaan aan drie voorwaarden. De "fogelijkheid tot sparen moet aanwezig ZlJn, het individu moet tot sparen be- *®id zijn, terwijl het bespaarde belegd «loet worden op een wijze, die tot jjuurzaam bezit aanleiding geelt. Onder duurzaam bezit wordt door de commis- Sle verstaan individueel bezit, dat niet a' te gerede aanleiding geeft tot ont- sParing. Sparen voor duurzaam bezit begint "U een gemiddeld gezin eerst te ont staan bij een inkomen van f 3000 a 13300. f*et is daarom wenselijk om te zoe ken naar middelen die een additionele inkomensverruiming tot stand kunnen brengen. Hiervoor wordt winstdeling aanbevolen, waarbij echter vooral aan dacht zou moeten worden besteed aan de wijze waarop het hiermee verwor den inkomen besteed wordt. Ook pres tatiebeloningen, welke samenhangen tnet de toenemende productiviteit door toedoen van de werknemers, verdienen aanbeveling. Voor beide middelen wordt er echter op gewezen dat de werknemer Vrij moet zijn om te beslissen of hij tvil sparen en hoe hij de gespaarde gelden wil aanwenden. Het probleem blijft bestaan dat er bepaalde bevol kingsgroepen zijn, die niet kunnen spa- ten omdat zij anders niet in de dage lijkse behoeften kunnen voorzien. Dit is echter een probleem dat ligt op het terrein van de inkomensvorming en de tnkomensverdeling en het behoort dus als zodanig niet tot de opdracht van de commissie. De wil tot sparen He commissie acht de waardering toor het privaatbezit als motief om te •Paren in het Nederlandse v -Ik onmis kenbaar aanwezig. Dé daaruit voort komende spaarzin is afhankelijk van de sPaarcanacitet i. Vooral waar deze spaar- -•Paciteit te gering is, is een stimulans >?4ig om over de „spaardrempel" te •flen Hierdoor worden maatregelen a1 hét bedrijfsleven en de overheid ^nbevolen. Wat de laatste betreft wil men zich _beperken tot inkomens welke beneden 8000 oooo liggen en voor vermogens welke niet zijn aangeslagen bi de vermogensbelasting. Als maatregelen voor bevordering Van de bezitsvorming door het bedrijfs leven worden spaarregelingen aanbe volen Dergelijke spaarregelingen be staan' reeds voor verschillende bedrij ven en er is veel belangstelling voor. He meeste van de bestaande regelin gen zijn echter nog niet gericht op het Verkrijgen van duurzaam bezit. Men bevordert het sparen zonder meer. De commissie beveelt nu enkele syste men aan, waarbij zij er vooral de aan dacht op vestigt, dat aan de werkne- thers volledige vrijheid moet worden gelaten wat betreft het bedrag en de bestemming De vermelde systemen bebben gemeen, dat de werkgever on der bepaalde voorwaarden een Pf^mie Jbijv. 10-40 procent)* verstrekt op de gespaarde bedragen. Deze voorwaarde ban bestaan in het gedurende een be taalde tijd geblokkeerd blijven van het Psdrag, tot een bepaalde som bereikt a. of het besteden voor een bepaal- 5® omschreven bestemming. De eenvoud de administratie eist natuurlijk een J'nimum inlage, terwijl de kosten voor ^ondernemer in de meeste gevallen s?b de bepaling van een maximum „^arbedrag nodig zullen maken. De ^pbtröle op de bestedingvan de ont ogen bedragen is natuurlijk nodig. he?°ntr°le °P de instandhouding van enk.Verkregen bezit wijst de commissie Vn» af, omdat dit een bevoogding "n de werknemer zou betekenen. Men aoet zich ten deze beperken tot een sanctie bij het voorkomen van notoir bedrog. Ook voor de overheid als werkgeef ster acht de commissie een dergelijke spaarregeling gewenst. Zij denkt hierbij aan een premie van twintig procent op een maximum bedrag van 5 procent van het inkomen. De kosten hiervan Worden geraamd op 6-7 miüioen gul- den. De commissie spreekt zich niet Uit voor een algemene spaarverplich- ting voor jeugdige werknemers. Zij zou dit slechts willen adviseren als een noodmaatregel wanneer propaganda en stimulering geen effect zouden heb ben. Naast maatregelen van het bedrijfs leven zijn ook maatregelen van de Pverheid gewenst. Bezitsvorming maakt Immers deel uit van het algemeen wel- en bovendien zal een bevordisring S Qr de overheid een ondersteuning kun- ht1? betekenen voor de maatregelen die Ov_ bedrijfsleven bereid is te tre^n. d»>r de wijze waarop en de mate waarin birw bevordering door de overheid zal ge» n geschieden, is in de commissie a»},? overeenstemming bereikt. De d»n v°len bedragen kunnen onderschei- da» Worden in faciliteiten ten aanzien bei-lp°n-, inkomsten- en vennootschaps- nS. sociale lasten en verevemngs- Daarnaast wordt nog gepleit verstrekking van overheidspre- °t> de spaarbedragen. .vo0r deel van de commissie denkt Jer6h het totaal van al deze stimu latie 6 maatregelen gezien het be- bedrav*n de bezitsvorming aan een jaar van 50 millioen gulden per 15 i ~en ander deel wil slechts tot derd» 0 millioen gaan, terwijl een hiaas. Stoep de tijd voor overheids- Otprt'tegëien nog niet gekomen acht, nog de gedachte van bezitsvorming lev»,, et in bet rechtsbewustzijn zou ZienK.' terwijl bovendien andere voor- mijjj Sen prioriteit genieten. De 50- s0„:'oen-groep pleit voor vrijdom van loonK i lasten, vereveningsheffing en «Jraè- asting voor de werkge versbij- m de spaarsom. Daarnaast cent t een extra aftrek van 50 pro- st»lo.X00r. vennootschaps- of inkom- 1m 'asting over deze bedragen toe- in»»11',, Om ook de bezitsvorming v„? zelfstandigen te stimuleren komt haar verder gewenst voor dat de bepaalde inkomensgrens mits aan be paalde voorwaarden voldaan is. Ge dacht wordt aan blokkering van de besparing gedurende een bepaalde tijd op een speciale rekening. De kosten daarvoor worden geraamd op 31 mil lioen gulden. Geëigende vormen van duurzaam bezit De commissie beveelt gezien de uit eenlopende wensen en omstandigheden een grote diversiteit van bestemmingen aan. Zij heeft niettemin voor bepaal de vormen van bezit voorkeur, welke voorkeur bepaald wordt door de waar de voor de persoonlijkheidsvorming (bij voorbeeld eigen huis, huwelijksuitzet of vakopleiding de waardevastheid en de mate van ontsparingsmogelijkheid van het bezit. Zo staat men bijvoorbeeld gereserveerd tegenover een belegging in de effectensfeer. De vrijheid van keuze stelt zij echter op hoge prijs en een aanbeveling voor een bepaalde vorm zonder meer komt haar dan ook niet juist voor. Minderheidsstandpunten Een minderheid wilde bezitsvorming in de collectieve sfeer trekken. Men beoogt een stelsel van verplichte col lectieve winstdeling waardoor de eco nomische macht welke uit het bezit der productiemiddelen voortvloeit gede mocratiseerd zal worden, omdat de aan spraken welke men door de winstde ling op de Nederlandse ondernemingen krijgt voor investering gebruikt zullen worden. In een minderheidsnota stelt de NVV-secretaris Vermeulen dat de be lastingdienst zou moeten worden inge schakeld voor de inning van de bijdra- gen voor de collectieve winstdeling, 'eze bijdragen worden overgemaakt aan een daartoe te creëren bankin stelling. Een centrale investeringsmaat schappij doet dan aan de werknemers een uitkering in de vorm van een op naam gesteld waardepapier, dat een vaste rente garandeert. Hiermee acht men ook de fout opgeheven dat de kleinste inkomens niet tot collectief bezit geraken. De meerderheid acht voor deze laat ste een verruiming van de bestedings mogelijkheid meer op haar plaats dan de verwerving van collectief bezit. Dezelfde minderheid is verder even eens gekant tegen stimulerende maat regelen van het bedrijsleven in de vorm van individuele spaarregelingen, om dat zij vreest dat hierdoor Jiet gecoör dineerde loonbeleid in gevaar komt, terwijl eveneens aan het principe van gelijk loon voor gelijkwaardige arbeid afbreuk kan worden gedaan. Men is verder van mening dat de individuele Bezitsvorming nog niet in het rechts bewustzijn van het volk leeft en schijnt vap uit te gaan dat dit voor collec tieve bezitsvorming wèl het geval is. De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland heeft Zaterdag te Utrecht onder voorzitter schap van de heer G. Ritmeester, een buitengewoon congres gehouden. Op het in Mei te Valkenburg gehouden con gres was reeds meegedeeld, dat het ge hele hoofdbestuur zijn mandaat ter be schikking zou stellen. Thans is een nieuw bestuur gekozen, nadat interne moeilijkheden uitvoerig zon besproken en uit de weg geruimd De heer G. Rit- meester werd bij enkele candidaatstel- ling als voorzitter aangewezen. Verder zijn achttien hoofdbestuursleden geko zen. Drie bromfietsers en één motorrijder zijn het afgelopen weekend bij verkeers ongelukken omgekomen. Zaterdagavond is de 53-jarige Schra- ma uit Sassenheim gevonden op de rijksweg in Oegstgeest, liggende naast zijn bromfiets. S. was zeer ernstig ge wond. Hij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis en is daar over leden. De adjunct-directrice van het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag, mej. E. D. Baker van Delden, 52 jaar, is te Wassenaar op een bromfiets in bot sing gekomen met een andere, door een militair bereden bromfiets. Mej. Baker van Delden is des avonds aan de gevolgen van de val overleden. De bromfietser V. uit Geldrop heeft bij het passeren van enkele wielrijders op het rijwielpad van Eindhoven naar Geldrop een der wielrijders geraakt, waardoor hij de macht over het stuur verloor en tegen een langs de weg staande boom is gereden. De bromfiet ser werd naar het ziekenhuis te Geldrop overgebracht, waar hij enkele uren na dien is overleden. Een ongeluk dat Zaterdagavond op de afrit van de Nijmeegse Waalbrug is gebeurd heeft het leven gekost aan een 26-jarige motorrijder uit Arnhem. De jongeman werd van achteren door een personenauto aangereden en kwam daarbij onder zijn motor terecht, die een eind werd meegesleurd. Met een sche- delbasisfractuur werd hij naar het St. Canisius Ziekenhuis overgebracht waar hij later is overleden. Een passagier die achter op de motor zat kwam er won derwel slechts met wat schrammen af. De 76-jarige mevrouw A. H. R. M. te Den Haag is op tragische wijze om het leven gekomen. De dame, die slecht ter been was en ook niet al te best meer kon zien, kwam in haar keuken te vallen, waarbij zij de slang van het gascomfoor trok. Daar zij niet alleen meer kon opstaan, kwam zij door gasverstikking om het leven. Toen haar dochter later thuis kwam, vond zij haar moeder levenloos liggen. De 21-jarige textielarbeider M. uit Nijverdal is bij het zwemmen in het Twentsche Kanaal in Hengelo verdron ken. Advertentie De drie formateurs van het nieuwe Indonesische kabinet zijn gisteren reeds tot overeenstemming gekomen over het programma voor het te vormen kabi net en de voorwaarden waaronder de ministers zullen worden aangewezen. Dit is het resultaat van een twee uur durende bijeenkomst, die gevolgd zal worden door een bespreking waarin een begin wordt gemaakt met de ver deling der zetels. Het ligt in de bedoe ling, dat vandaag de resultaten van de bijeenkomst van gisteren zullen wor den bekrachtigd, waarop dan morgen een voeling met de politieke partyen moet volgen. Er is daartoe een ronde tafel-conferentie" met de partijen be legd. Een der formateurs, mr. Wilopo (P. N.I.) deelde mee, dat het contact met de partijen van beperkte omvang kan zijn, omdat er naar zijn mening niet voor behoeft te worden gevreesd, dat het door de formateurs opgestelde pro- Hedenmorgen omstreeks acht uur is een bus van het gemeentelijke autobus- senbedrijf van Maastricht een huis bin nen gereden aan de Franciscus Roma- nusweg te Maastricht. De bus (lijn 9) kwam van de wijk Nazareth en reed in de richting van de Markt. Even voor de Wil.brug ter hoogte van de Heli - haven verloor de chauffeur de macht over het stuur en reed tegen een hoek huis op. Het huis werd aan de voor kant, evenals de bus, ernstig bescha digd. De chauffeur raakte bekneld en moest met snijbranders worden bevrijd. Met vrij ernstige verwondingen werd hij naar he^ St. Annadal-ziekenhuis te Maastricht overgebracht. De passagiers, twee in totaal, bleven ongedeerd. Een gelukkige omstandigheid was dat de be woners van het benedenhuis (de fam. L. Seelen) met vacantie waren. De boven bewoners (fam. H. Wijnants), die nog te bed lagen, bleven eveneens ongedeerd. De verzamelde vrijgezellenmenigte bij het Grevenbichter stadhuis, luisterend naar de welkomstwoorden van de burgemeester mr. L. Corten. Het derde Grevenbichtse vrijgezellen- congres heeft de 36-jarige landbouwers knecht Pierre Blom uit Noorbeek op het idee gebracht dit jaar ook eens vacantie te nemen. Niet omdat Pierre (Van onze redactrice.) PARIJS, 31 Juli. hebben zo de indruk dat er een r» matheid ligt over de inwijding v»" - nieuwe wintermode, die niet wordt door de zomerhitte, TU? fitai A 81,nds enkel« dagen in Pa- zHn wï! afKekoeld- De Givenchy, met heid" gaat *hl 8 a 'Vn "van de vr«' flink nv»» .i .de Internationele pers nieuw» .<ii_T seven toe, dat zl)n HjlMs^naarzii' jjndljaaBbaar en onmoge- leLnen7a^°"dC;0,:^°0i1?m,te vende ™n«n ?chter z«n le- overhelh eeë c"ot ,v.ulJ1 uctL "«'ter een grote rol. De mannequins bij toekent aan sntTrl Janv,tlen.,procent I fath draSen er zelfs breedgerande hoe- aan spaarders beneden een I den van en ook van wit zwanendons. Tot nu toe, na ongeveer «oht ties gezien te hebben, kunnen wel constateren, dat het silhouet niet ere veranderd, en slechts weinig geëvo® lueerd is, een evolutie, die zich h» weegt in de richting van een iets bre" dere schouder en sterker verlengde tor so, wat voor het laatste -dus neerkomt op de kasak-lijn. De Oosterse tuniek heeft trouwens na het succes van de Opera van Pe- inal'le coll™c°tfees z^^Oos^erTaan^olT- Een vande mannequins van Fath toonde de cocktailmantels van prachtig ge bloemd goudbrocaat. Maar zo lang Dior en Balenciaga hun deuren nog gesloten houden, kan men de rich- ting die de mode gaat nemen niet geheel beoordelen. Tot nu toe be hoort tot het belangrijkste nieuws, dat er bij Fath niet veel nieuws was. Een mooie, beschaafde collectie, voor al wat betreft de manteljaponnen en tailleurs, van sombere tweedachtige materialen, met gegeerde rok, waarin men zich dus goed kan bewegen. En byna altyd van bont voorzien aan de hals en de mouwen, of er zichtbaar mee gevoerd. Bever speelt deze win- tijdens de show een hoed van wit zwa nendons met iriserende veertjes. f De aardigste bontmantel In de collec tie is van wit bever, de kostbaarste van witte nerts gevoerd met bruine nerts, en vice versa te dragen! De cocktailjaponnen brengen sterk de nagestreefde „kapiteel" lijn naar voren, met soms groteske pofmou wen, die het i^rbrede bovenstuk vor men op de nafw om de leest sluiten de japon. Vaak hebben die strakke ja ponnen nog een brede ingebouwde cein tuur met gesp, wqlke de langgerekte taille suggereert. Opkleuren zijn vrij somber. Veel zwart en verschillende tin ten groen van biljartlaken tot brons. zo'n behoefte aan vacantie heeft, maar enkel en alleen omdat hy dit keer in Grevenbicht van de partij wilde zyn. Met hem redeneerden zo nog ruim 700 andere vrijgezellen. Conducteur Peys bijvoorbeeld (49 jaar) hing er voor drie dagen zijn uniform voor aan de kap stok en spoorde van Medemblik naar Grevenbicht. Een heel wat verdere reis getroostten zich de 47-jarige bankem ployé Ernest Nowin uit Arlington (Ca lifornië) en miss Norah Hawkens uit Londen. Zorgvuldig hadden zij allen ervoor gezorgd Zaterdagmiddag precies vijf uur present te zijn bij j^el Neerlandia. Daar immers geschiedde de uitreiking van de vlaggen der deelnemende lan den. Voor miss Rita Hammeke uit Kansas was de Stars and Strips gere serveerd, voor vrpgezelim liga Juen uit Schruns de Oostenrijkse vlag en voor wereldvrijgezel nummer 1 Gir Greyn volgens protocol de Uno-vlag. Met dit protocol nam men het evenwel in Grevenbicht niet zo nauw. Zo kon het derhalve gebeuren dat de Uno-vlag niet voorradig was en de initiatiefne mer van het congres genoegen moest nemen met de Grevenbichtse vjjfkleur. Het vrügezellenlied schalde in drie, vier talen uit de luidsprekers en wereld- vrjjgezel nummer 1 heette de verschil lende congressisten in hun landstaal welkom. Dit gebeurde in de bonte con grestent, waar de eerste en tweede jaars congressisten de groentjes spoe dig op hun gemak stelden. Voor de niet-deelnemers de honderden kjjk- lustigen heeft deze congrestent iets geheimzinnigs. Daarvoor zorgt een pe loton politieagenten. Onverbiddelijk ont zeggen zij immers iedereen de toegang tot deze tent die niet in het bezit is van een deugdelijk vrggezellen garan tiebewijs. Een wijze maatregel want wat voelen niet-vrljgezellen voor verla ging van vrijgezellenbelasting of voor een vrügezellenvertegenwoordiging in de Tweede Kamer? Problemen bepaald om alleen met vrijgezellen onder elkaar te bespreken. Toch is het niet zo dat de congres sisten bij alle programmapunten geen pottenkijkers dulden. Integendeel. De kijklustigen die Zondag de straten van Grevenbicht gezellig druk maakten, kwamen royaal aan hun trek. De ge zamenlijke vrijgezellen paradeerden feestelijk door het met lichte V's ver sierde Grevenbicht. Veelkleurige Euto- pia-ambassadrices uit Arnhem onthul den voor het gemeentehuis een vrljge- zellenpop en dansgroepen demonstreer- Op initiatief van de vereniging van oud-onderofficieren van het voormalig KNIL „Madjoe" zijn in Utrecht ver tegenwoordigers van „Madjoe", van de Algemene Militaire Pensioenbond, van de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers, de Indische Pensioen- bond, de Nederlands-Indische Bond voor Ex-Gerepatrieerden „Nibeg", de Bond van gepensionneerde en eervol ontsla gen militaire officieren van moederland en koloniën „Bendor", de vereniging „Voorwaarts" en de Vereniging van In dische Verlofgangers bijeengekomen. Doel van de conferentie was tot op stelling van een gezamenlijk actie-pro gramma te geraken op basis van de volgende vier punten: le. Overname van de pensioenen van Indonesië, 2e. Sanering op basis van de ingediende voorstellen, 3e. Instel ling van een commissie georganiseerd overleg waarin zitting hebben een lid voor de militaire en een voor de bur ger landsdienaren, en 4e. een gelijk ge richte en gecoördineerde actie in pers en bondsorganen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer A. Coesijns, commissaris van het hoofdbestuur van „Madjoe". Hij deelde mede, dat de toezegging van de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, dat de Indische pensioenen per 1 Januari 1956 zullen worden gesaneerd, de uit- Tweed komt _voor overdag het sterkst J den ter ere van al de Grevenbichtse naar voren, fluweel voor de avond. Na vier jaar experimenteren is de heer N. Kout, die een pluimveebedryf heeft te Heerhugowaard, erin geslaagd een nieuw kippenras te fokken. Tot dusver had hij Noordhollandse blauwen gefokt, een ras, dat ai een honderdjarige geschiedenis heeft en vooral in de kop van Noord-Holland bijzonder gedyt. De Noord-Hollandse blauwe is bij uitstek een slachtkip, omdat hfi pauw slacht rijp is en een zware bout heeft, vooral echter, omdat het een wit, of blank- vlezige kip is met blanke poten, zulks in tegenstelling met nagenoeg alle ande re kippenrassen, die geelvlezig zijn. Het enige bezwaar, dat de afnemers de kip wordt veel naar Frankrijk en Zwit serland geëxporteerd tegen de Noord- Hollandse blauwen hadden, was, dat de bout een zwarte, althans donkere stop pel vertoonde, een verschijnsel, dat overigens niets aan de smaak afdoet. Het oog moet echter ook wat hebben, zegt men. Door een toeval kwam nu de heer Kout aan een nieuw kippenras, dat hij iu tegenstelling met de Noord-Hollandse blauwe de Noord-Hollandse witte heeft genoemd. Het nieuwe ras is dan ook uit het blauwe ontstaan. In de broedsels van de Noord-Hol landse blauwen kwamen dikwijls een of meer witte kuikens voor: die wer den dan als afwijkingen van het zuiver blauwe ras, vernietigd. De vraag naar een bout met witte stoppel bracht de heer Kout toen op de idee, om met die witte kuikens eens een fokproef te ne men. Gefokt werd met een witte haan een Mechelse koekoek, die in Bel gië was gekocht. Doch het product bleek stug in groei en productie. Toen probeerde de heer Kout het eens met een gewone haan van de Noord-Hollan- se blauwe, waarvan het resultaat was, dat de broedsels behalve witte ook bont- gevlekte kuikens opleverden. Meermalen moest 75% van het broedsel worden weggedaan. Met de zuiver witte hennen werd doorgefokt. De witte kippen, die dus door selec tie uit het ras van de Noord-Holland se blauwe zijn ontstaan, vertonen ver der alle goede eigenschappen van de blauwe. Zij hebben alleen witte veren, doch wat belangrijker is, want daar ging het tenslotte om ook een witte blanke stoppel op de bout. Na vier jaar experimenteren en se lecteren, dat met belangstelling door de rijksveeteeltconsulent en het bedrijfs- schap voor pluimvee gevolgd werd, is de heer Kout thans zover, dat hij vol gend jaar geheel kan overschakelen op de Noord-Hollandse witte. Het nieuwe kippenras, dat straks wellicht de Noord- Hollandse blauwe geheel zal verdringen. Tijdens de Zaterdag gehouden verga dering van de bij het NW aangeslo ten scheeps- en bootwerkersvereniging „Eensgezindheid" is met grote meer derheid van stemmen besloten het werk in de Zaandamse Houthaven, dat Vrij dagmiddag werd neergelegd, vanochtend te hervatten. Het bestuur van „Eens gezindheid" stelde zich niet achter de staking en adviseerde zijn leden van daag te beginnen, terwijl het bestuur de toezegging deed Dinsdag met de werkgevers de geschilpunten te bespre ken. Bij deze staking zijn enige hon derden bootwerkers betrokken. eindelijke aanleiding tot deze bijeen komst is geweest. Uit de besprekingen bleek, aldus het communiqué dat na afloop van de ver gadering werd verstrekt, dat men una niem van mening is, dat inzake de thans ter tafel liggende voorstellen be treffende sanering van de Indische pen sioenen een zeer harde strijd gestreden zal moeten worden, althans om alsnog uit de belangen-vereni gingen vertegen woordigers in de studiecommissie te krijgen, nu deze reeds uit ambtenaren van het min. van Buitenlandse zaken is samengesteld. Men acht het funest voor de positie van de Indische ge pensionneerden indien het rapport van de studiecommissie zou verschijnen, zon der dat tevoren de belangenverenigin gen in de gelegenheid zouden zijn ge weest hun visie op bepaalde punten te geven. Besloten werd staande de ver gadering uit de gezamenlijke bonden een werkcommissie te benoemen, be staande uit vijf leden. Medegedeeld werd nog, dat de op de vergadering aanwezigen tezamen onge veer 56.000 gepensionneerden vertegen woordigden. Zondag werd in het nieuwe seminarie der paters Capucijnen te Oosterhout de eerste reünie van oud-leerlingen gehou den. Er waren een kleine 200 reünis ten aanwezig. De dag begon met een H. Mis, opge dragen door Z. H. Exc. mgr. Van Va lei/berg (oud-directeur van het semi narie), die een korte predicatie hield. Na een koffietafel volgde een zitting in de aula. De directeur, pater mr. Laetantius, sprak een welkomstwoord, waarna door mr. C. Kort. namens de oud-studenten een cadeau werd aange boden bestaande uit twee communieban ken. De feestrede werd uitgesproken door pater Paschasius. oud-leraar, die op geestige wijze de betekenis van re- unie en reünist ontleedde. Als slot van de bijeenkomst werd een film vertoond, n.l. de oude seminarie-film, waarbij de sfeer van het leven in Langeweg vol komen herleefde. Een bezichtiging van gramma, hetwelk aan de partijen zal worden voorgelegd, bezwaren zal ont moeten. Mr. Wilopo voegde hieraan toe, dat men bij de formatie ook niet te veel moet gebonden zijn aan de wensen der partyen. Over de legerkwestie zijn de drie formateurs het eens. Het ligt in de bedoeling het aantal ministeries te verminderen. Intussen is verleden week Vrijdag in het historische „proclamatiegebouw" aan Pegangsaan te Djakarta een bijeen komst gehouden van vooraanstaande politici en leidende militairen van het leger. Bung Tomo, die hiertoe het ini tiatief had genomen, constateerde dat de gevoelens, die in het leger zijn ont staan, ook in andere gezagsappara- ten aanwezig zijn. De huidige toestand waarin men door de politieke harts tochten niet meer het verschil kent tussen goed en kwaad, tussen hetgeen wel en niet geoorloofd is, heeft patri otten naar voren gebracht die bereid zijn, aan deze toestand een einde te ma ken. Kolonel Lubis, die ook tot deze bij eenkomst was uitgenodigd, zond een brief, waarin hij uiting gaf aan zijn hoogste waardering voor deze bijeen komst, doch tevens meedeelde, dat de leidende figuren in het leger door an dere plichten verhinderd waren, haar bij te wonen. De legerleidin-- is echter bereid, nadere inlichtingen te verstrek ken over nog onduidelijke kwesties, al dus Kolonel Lubis in deze brief. (P.I.A.) Alhoewel de Amerikaanse plannen voor het lanceren van kunstmanen lou ter wetenschappelijk zijn, is hiertegen toch in bepaalde Congreskringen hevig verzet gerezen. Dit betreft speciaal het voornemen van het Witte Huis, om alle landen, de Sovjet-Unie inbegrepen, van deze plannen te doen profiteren. Verscheidene Congresleden zijn van mening, dat de resultaten der voorge nomen proefnemingen door andere lan den ten nadele van de veiligheid der Verenigde Staten zouden kunnen wor den aangewend. Een Russische geleerde, die zich be zig houdt met interplanetaire studies, A. G. Karpenko, verklaarde dat Russische geleerden „in principe" bereid zijn met Amerikaanse geleerden samen te wer ken. Hij deelde mee, dat de Russen bü de voorbereiding van het ruimte-onder zoek naar zijn mening ongeveer even ver zijn als de Amerikanen. Naar het schijnt zijn de Engelsen van plan om voor een onderzoek der bovenste lucht lagen raketten te lanceren te Woomera (Australië) De Nederlandse Vrachtautochauffeur Dirk de Baat zal opnieuw een revisie proces aanhangig maken. De advocaat van De Baat wenst met een nieuw revisieproces te bereiken dat door een nader onderzoek wordt vastgesteld of de oorspronkelijke straf gerechtvaardigd is of dat belangrijke bezwarende om standigheden zijn weggevallen geduren de de afgelopen proces en. De Baat werd 26 Juli in Jen evi- sieproces te Koblenz opnieuw tot een het nieuwe gebouwencomplex en een jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch gezellig samenzijn volgden, waarna een diner. Hierbij werden oude herinnerin- oorspronkelijke intrekking van zon gen opgehaald in gesprek en zang. j rijbewijs werd teniet gedaan. 7t /T r. E. A. M. hamers, di- recteur-generaal van het ■L gevangeniswezen, is door de Verenigde Naties aangewe zen als een der beide vertegen woordigers van de Europese tan den in het „Comité consultatif international d'experts dans le domain de la prévention du crime des delinquent", aldus luidde de tekst van een kran tenbericht, enkele dagen gele den. Een bijzonder eervolle benoeming voor mr. Lamers, maar eveneens een eervolle on derscheiding voor Nederland. Het comité houdt zich bezig met de zg. „social defence", een En gelse term, waarvoor practisch geen Nederlandse vertaling be staat, maar dat men zou kunnen omschrijven als een comité, dat zich bezig houdt met de preven tieve bestrijding van de crtrni naliteit, met de strafrechtelijke behandeling van de gedetineer de en met de nazorg. Het comité werd in 1950 opgericht, als een toporgaan boven het internatio nale lichaam, met nationale cor respondenten van de V. N. op dit gebied. Het is de eerste maal, dat een Nederlander in dit comité consultatif is opgenomen. Mr. hamers, die deze eer te beurt is gevallen, beschouwt zijn benoeming terecht als blijk van internationale waardering voor hetgeen in Nederland na de oorlog op het gebied van de uitbouw van het gevan geniswezen is geschied. Het is volkomen te begrijpen, dat men de man, die het voornaamste aandeel in deze uitbouw heeft gehad, opneemt in het comité. Begrijpelijk is ook, dat destijds minister Van Maarseveen aan deze rechtsgeleerde heeft opgedragen, het rapport van de commissie-Fick over de uitbouw van het gevangeniswezen te realiseren. Want reeds als student interesseerde de heer hamers zich buitengewoon voor deze ma terie. Zelfs heeft hij in studententijd als gevangenbewaarder gewerkt. De Katholieke Jeugdbescherming en de Katholieke Reclasseringsvereniging hebben om deze reden ook altijd zijn daadwerkelijke interesse gehad Reeds direct bij het accepteren van de functie van directeur-generaal van het gevangeniswezen wist mr. hamers, dat hij zijn rechtersambt te Am sterdam voor geruime tijd vaarwel zou moeten zeggen. En ook nu zal het nog wel enige jaren duren, voordat de heer hamers zijn arbeid geheel heeft voltooid. De nieuwe ideeën over de ten uitvoerlegging van de straf vordering hebben thans door geheel Nederland ingang gevonden. „Nu alleen nog nieuwe gebouwen ter vervanging van de ruimten, waarin alleen maar cellulaire straffen mogelijk waren en dan zijn we er'', merkte de heer hamers op. „Een commissie heeft dit onderwerp al enige tijd in bestudering onder voorzitterschap van de oud-minister s' Jacob. Men verwacht, dat het rapport van deze commissie in het komende parlemen taire jaar aan het parlement zal worden aangeboden". Het comité consultatif zal nu, met de heer hamers als lid, zich bin nenkort gaan bezig houden met de voorbereiding voor het grote inter nationale congres, dat in Augustus in Genève zal worden gehouden. Tij dens dit congres zullen, na de voorbereidende arbeid van het comité, nieuwe richtlijnen worden gegeven voor de ontwikkeling van het inter nationale strafrechtelijke beleid. Een en ander is van veel grotere bete kenis dan dit vroeger is geweest. Vooral voor de landen, waarin de straf rechtspraak op een nog niet zo hoog peil staat, is dit werk van uitermate groot belang. Het is voor Nederland eervol, dat thans, in het hoogste orgaan op dit terrein, een rechtsgeleerde van vaderlandse stam kan mee werken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5