Tragische aanvaring op Noordzeekanaal Motorjacht door lichter geramd Drie opvarenden uit Haarlem verdronken Dappere neef uit Gouda hield mevrouw Blom boven water Zeeslag in de Straat van Formosa Mgr. Tato en mgr. Novoda Raar Columbia bij Eisenhower: Opluchting en vreugde Communistisch China laat elf Amerikaanse vliegers vrij Repatriëring van burgers uit beide landen Krisjna Menon bemiddelt Khroesjtsjev zal maanplan steunen Mits het in het belang van de mensheid is T egen de goede smaak Geschenken voor Prinses Irene Goederentrein Apeldoorn ontspoord Zelfgemaakte hoot Eerste punt op agenda te Genève: Onbewaakte overweg Bromfiets door trein gegrepen; vrouw gedood Kano omgeslagen Twee jonge mensen worden vermist Rustig zomerweer Het weer „Alpha" te hulp DINSDAG 2 AUGUSTUS 1955 S 79ste JAARGANG No. 26361 (Van een verslaggever) Een tragisch misverstand bij het manoeuvreren is Maandagavond kwart voor zeven op het Noordzeekanaal ter hoogte van de Coen- haven in Amsterdam oorzaak geworden van een aanvaring, die drie opvarenden van een motorjacht het leven heeft gekost. Het zijn de heer J. Blom, eigenaar van een schildersbedrijf aan de Bakenesser- gracht 56 te Haarlem, diens 7-jarige zoon Jos en de 11-jarige Fnts de Jong. Vier opvarenden, mevr. W. Blom-Kilsdonk (45 jaar)haar Zoon Leo (11 jaar), haar dochter Nelly (14 jaar) en haar16-jarige heef uit Gouda zijn gered. Zij zijn naar het Binnengasthuis te Am sterdam gebracht ter observatie. Mevr. Blom, die een shock heeft Opgelopen, blijft voorlopig in het ziekenhuis. De Rijkspolitie te Water en de Havendienst hebben het wrak inmiddels gelocaliseerd. Het zal Vandaag worden gelicht. De slachtoffers bevinden zich nog in de kajuit van het jacht. Eén melkprijs voor het gehele land bepleit Het Rheuma-„geheim" Oplossing 16 Augustus Voorts dode te Etten Zeventienjarige jongen verongelukt Oudste twee Prinsessen naar Zwitserland1 fAanzee) WINDJACKETS - PANTALONS De 75e verjaardag van Prinses Wilhelmina bureau smedestraat 5 - haarlem De aanvaring geschiedde door een misverstand tussen de bestuurder van het motorjacht en de schipper van de motorlichter „Antonio" (260 ton). Bei de schepen voeren ongeveer op gelijke hoogte in de richting van IJmuiden. Het motor jacht je was na een vacan- tietochtje op weg naar Haarlem. Bij het manoeuvreren schijnt de bestuurder enige onverwachte wendingen te heb ben gemaakt, hetgeen voor de schip- Per van de „Antonio" aanleiding was om meer naar stuurboord uit te wij ken. Hij gaf daartoe de vereiste sig nalen, die waarschijnlijk door de heer Blom niet zijn begrepen. Toen de mo torlichter naar rechts uitweek kwam hi.i in botsing met het gevolgen waren verschrikkelij k jacht werd in het midden geramd en Verdween onmiddellijk in de diepte. Vier van de opvarenden, die zich dek bevonden, sloegen door de *cliok overboord. Alleen de neef Leo kon zwemmen. Hjj slaagde er in zyn tante, mevr. Blom te bereiken en haar boven water te houden. Het hulpgeroep Van de drenkelingen alarmeerde o.m. schipper G. Bieneman uit Rotterdam, die met zijn schip gemeerd lag bij de Superfosfaatfabriek „Albatros" aan de kop van de Coenhiaven. Onmiddellijk Het hoofdbestuur va" d® G^?,rsche Maatschappij van Landbouw bluft van rnenine dat principieel en practisch slechts één melkprijs voor het gehele land aanvaardbaar is. De mog'elykhe- den gen om objectief de grenzen aan te leg- ecu voor de verschillende prijsge zijn volgens het hoofdbestuur Y.e gering, terwijl men ook kostprijsgeg vens daartoe onvoldoende acht. geldt zeker, naar wordt gezegd, voor de Provincie Gelderland, waar noch op basis van de grondsoortverschillen, Poch op basis var.' bedrijfsgrootte, ver- Mvelingstoestanden e.d. een gemoti veerd verschil in de melkprijs kan wor- "sti aangegeven. Kanonneerboten van de nationalis tisch Chinese marine hebben gisteren twee kleine communistische kanonneer boten zwaar beschadigd in een zeeslag- met een grote" communistische vloot in de Straat van Formosa, aldus heeft het nationalistische ministerie van de fensie bekendgemaakt. De zeeslag duur de ongeveer een half uur. Volgens de bekendmaking leed de nationalistische marine geen verliezen. (Reuter) De Argentijnse bisschoppen mgr. Ma llei Tato en mgr. Carlos R. Novoa, die Onlangs uit Argentinië ?ün verbannen, 'Ja uitgenodigd zich in Columbia te estigen, zo luidden gisteren onbeves- Jj.Me berichten. Zij hebben echter ver aard deze week naar Columbia te !San, maar de hoop niet te hebben tDSegeven uiteindelijk naar Argentinië te keren. (UP) (Van onze correspondent) js ^annacht omstreeks kwart over drie rirhfn goederentrein komende uit de gen Amersfoort tussen de overwe- bii de Jachtlaan en de Veenweg loDen rn' tenSevolge van het warm apoorri nt'V efn derJ onderstellen ont- tc Lf s werden over een leng- Het 600. tot 700 meter beschadigd. leEcj we!Jerkeer moest worden omge- •tagnatie ondervond.treinverkeer sprong hij in zijn roeiboot en voer zo snel mogelijk naar de plaats des on- heils. Het gelukte hem om de twee kinderen, Leo en Nelly Blom, uit het water te redden. Inmiddels was ook een Engels jacht, de „Alpha", dat van IJmuiden op weg was naar Amsterdam, ter plaatse ge arriveerd. Een der opvarenden, volgens het vermoeden van de Rijkspolitie te Water, een Frans officier, sprong onmid dellijk te water. Hij kwam juist op tijd bij de uitgeputte neef Leo uit Gouda, die nog steeds mevr. Blom boven water hield, te helpen. Samen zwommen zij naar het bootje van de veerman, die de verbinding onderhoud tussen Tuindorp- Oostzaar: en de Coenhaven. Met veel moeite konden de beide drenkelingen aan boord worden gebracht. Van vele zijden is grote lof gesproken over de neef en de bestuurder van de „Alpha", die er met veel moeite in geslaagd zijn. mevr. Blom te redden. Vergeefs hebben zij r.og geprobeerd om ook de drie andere opvarenden van het motorjacht te redden. Lange tijd hebben zij gedoken, doch het Noordzeekanaal is ter plaatse twintig meter diep De Rijks politie te Water heeft nog geruime tijd zonder succes gedregd. Eerst na enige uren slaagde men er in de plaats van het wrak nauwkeurig vast te stellen. Toen was de kans op overlevenden ech ter reeds voorbij. Nader vernemen wij nog dat de fami lie Blom een tocht van een week met het motorjacht had gemaakt. Het gezel schap was juist op weg naar huis. De P m..„had de boot zelf gebouwd. Van de vijf kinderen van de familie Z thuisgebleven. De 11-jarige Frits de Jong, die bij het ongeval is om gekomen, was een vriend van Leo Blom. Hij woonde Scheepmakersdijk 8 te Haarlem. De geredden zün, na een kort ver blijf in het Binnengasthuis te Amster dam, naar familie in Gouda vertrokken. Mevr. Blom bluft nog enige tijd in het ziekenhuis. Zij was door het gebeurde zeer aangegrepen. De schipper van de „Antonio", de heer v. d. Giessen, was eveneens volko men overstuur. HÜ was nog niet in staat een duidelijke verklaring over de toe dracht van de aanvaring af te leggen. De elf Amerikaanse vliegers, die door De vrijgelatenen werden op 23 No- Rood-China in Peking werden vastge- vember van het vorige jaar veroor- houden, zijn gisteren vrijgelaten. Het deeld door het militaire tribunaal van communistische nieuwsbureau Nieuw het opperste volksgerecht. Zij kregen China heeft dit nieu' in een radio- straffen variërend van vier tot tien jaar uitzending van Radio Peking omgeroe- gevangenisstraf. Twee der veroordeel- pen. Radio Peking zei dat het mili- den het waren er dertien kregen taire gerechtshof van het Opperste zwaardere straffen. Op het proces wer- Volksgerecht van China had besloten den zjj „speciale agenten van de Ameri- op 31 Juli volgens de bestaande wet- kaanse inlichtingendienst" genoemd, ten en dat de betrokken autoriteiten op- Zjj werden op -8 November 1952 in het voordat zij hun straf hadden uitgeze- Noorden gearresteerd. Het bericht van ten en de betrokken autoriteiten op- de vrijlating der elf kwam kort voor dracht gekregen hadden deze vrijlating het begin yan Amerikaanse-Chine- onmiddellijk te bewerkstelligen en de se conferentie te Geneve. Amerikanen over de grens te zetten. President Eisenhower gaf bij het ver nemen van het nieuws uiting aan zijn „opluchting en vreugde". Hij dankte de Verenigde Naties en secretaris-ge neraal Dag Hammarskjöld voor „dit menselijke resultaat" na lange en moeilijke pogingen om de vrijlating van de vliegers te verkrijgen. In een be kendmaking, die op het Witte Huis is uitgegeven, wordt gezegd, dat de Brit se zaakgelastigde in Peking, Con Met een zwaar kruis, waarop de beeltenis van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand, gaat deze man een pelgrimstocht ondernemen van Parijs naar Rome. Te voet zal hij de afstand van het mondaine Parijs naar de Eeuwige Stad afleggen. O'Neill, Washington gistermorgen mee deelde dat de vrijlating van de vliegers mogelijk was. President Eisenhower verklaarde onder meer: „Het gehele land zal zich opgelucht en verheugd voelen door de bekendmaking dat de elf Amerikaanse vliegers, die sinds 1953 in China gevangen zijn gehouden, eindelijk zullen worden vrijgelaten. On ze eerste gedachten gaan naar de man nen en hun families, die zo lang ge scheiden zijn geweest. De regering zal al het mogelijke m het werk stel len om de spoedige hereniging van de ze families te verzekeren." Ook de Britse regering heeft door middel van een bekendmaking van het ministerie van buitenlandse zaken haar vreugde over de vrijlating van de elf Amerikaanse vliegers uitgesproken. In Genève zijn de besprekingen op ambassadeurspeil tussen communis- tisch-China en Amerika begonnen. De eerste vergadering duurde veertig mi- nuten. De repatriëring van onderdanen van beide landen vormt een van de belangrijkste punten van de conferen tie. Amerika wordt vertegenwoordigd door Alexis Johnson, ambassadeur in Tsjechoslowakije en China door Wang Ping Nan, ambassadeur in Po len. Ambassadeur Wang deelde zijn Ame rikaanse collega officieel mee, dat de elf vliegers 31 Juli uit Peking vertrokken. Zij worden 4 Augustus in Hongkong verwacht. In een gezamenlijk communiqué werd meegedeeld, dat overeenstemming over de agenda is bereikt en dat de am bassadeurs deze morgen bijeen zullen komen. De agenda is: 1) Repatriëring van burgers uit beide landen, 2) „tech nische kwesties tussen beide landen De Chinese afgevaardigde gaf afzon derlijk nog de tekst van zijn toespraak uit. Hij zei hierin, dat met onderhan delen en verzoeningsgezindheid een re delijke oplossing van het vraagstuk der repatriëring van burgers te bereiken is. Johnson had voor het begin der con ferentie een onderhoud gehad van an derhalf uur met het hoofd van de de legatie van Indië naar de Verenigde Naties, Krisjna Menon. Menon had Zondag een bespreking met Wang. Het Nationaal Rheumafonds te Rot terdam heeft meegedeeld, dat de be kendmaking van „het geheim", niet zal geschieden zoals op de verrassingscou- vertjes staat aangegeven, op 9 Augus tus, doch een week later, namelijk op Dinsdag 16 Augustus. Vrijdag wordt Prinses Irene zestien jaar, maar Maandagmiddag reeds heeft een deputatie van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" haar ten pa- leize Soestdijk een verjaardagsgeschenk aangeboden. Het bestond uit twee box calf lederen koffertjes, waarop onder in het handvat een vergulde letter I voorkomt. Een deputatie van de Ko ninklijke Landmacht bood namens de drie strijdkrachtonderdelen de Prinses het traditionele verjaarsgeschenk (een aanvullende cassette tafelzilver) aan, benevens een grote taart, versierd met de wapens van alle onderdelen van de Koninklijke Landmacht en met een bouquet rozen van marsepein. Voor de Koningin, Prins Bernhard en de andere Prinsessen waren er eveneens attenties. De 44-jarige mevrouw K. uit Lochem is Maandag met haar bromfiets op een onbewaakte overweg te Doetinchem door een uit Arnhem komende trein gegrepen en dusdanig gewond, dat zjj korte tijd later is overleden. Mevrouw K., haar man en nog twee familieleden, allen afkomstig uit Lochem, maakten een tocht met de bromfiets. Twee dames waren de over weg reeds gepasseerd en hadden het slachtoffer nog gewaarschuwd dat er een trein aankwam. Haar man, die ach ter haar reed, heeft eveneens nog ge roepen. Het achterwiel van de brom fiets werd gegrepen door de trein die een snelheid van 75 kilometer had. Op de onbewaakte overweg aan de Neerstraat onder Etten is Maandag middag de 60-jarige J.G., krantenbe zorger uit Leur, gegrepen door een lo comotief en op slag gedood. Het zicht b(j de overweg is goed. Het slachtoffer is waarschjjnluk door de zon verblind geweest. Zondag is op de Waal bjj Nijmegen een kano omgeslagen waarin twee jon ge mensen, eei 21-jarige Njjmegenaar en een 23-jarig meisje uit Rotterdam, dat tijdelijk in Nijmegen vertoefde, een spelevaart maakte:-.. De kano is op de rivier gevonden, ondersteboven, maar van de inzittenden is geen spoor ge zien. De politie staat voor de vraag of beide jonge mensen verdronken zijn dan wel aan land zijn gegaan en de kano hebben laten dobberen. Tot nu toe is niets gevonden. De secretaris van de Russische com munistische partij Nikita Khroesjtsjev heeft gisteren gezegd, dat hjj het Ame rikaanse plan een kunstmatige planeet De 17-jarige A. C. uit Venlo is Maan dag op de Deventerstraat te Apeldoorn aangereden door een vrachtauto be stuurd door A. D. uit Sprang-Capelle. De jongeman werd plotseling onwel en verloor daardoor de macht over het stuur. Hij kwam met zijn rijwiel op het autowegdek. Hij werd ernstig gewond. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. In de loop van de avond is hij aan zijn verwondingen bezweken. De Prinsessen Beatrix en Irene zijn vandaag naar Zwitserland vertrokken voor een particulier verblijf van enige dagen in Vevey, waar deze week het „Fete des Vignerons" wordt gehouden. Een zwakke front van een depressie, die over Scandinavië naar Noord-Rus- land trekt, veroorzaakt vandaag veel bewolking in ons land. Voor een wan del- of fietstocht is dit zwaar bewolkte weer met weinig wind Ideaal. Morgen, wanneer het front ons land gepasseerd zal zijn, mogen weer opklaringen wor den verwacht. Al was het dan vandaag op de meeste plaatsen in ons land somber weer, on gunstig zijn de zomervooruitzichten niet. Van de Oceaan breidt een nieuw hoge- drukgebied zich over Schotland en de Noordzee uit. Neerslag van enige bete kenis is er de eerstkomende dagen niet te verwachten. Morgen af en toe meer zon. Zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Tem peratuur omstreeks 20 graden C. Advertentie (Tot Woensdagavond) Veranderlijke bewolking met op klaringen en vannacht plaatselijk wat lichte motregen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zon; 5.05-20.30 Maan: 19.50-4.45 af te schieten zal steunen wanneer het in het belang van de mensheid zou kun nen zijn. Op een receptie op de Zwitserse ambassade te Moskou vroeg een ver slaggever aan Khroesjtsjev wat hij van het Amerikaanse satelliet-plan dacht: „Wanneer dit in het belang van de mensheid is, zal ik nooit onze hulp of on ze samenwerking aan dit plan ontzeg gen" aldus Khroesjtsjev. „Maar", zei hij verder, „het is moeilijk voor mij deze zaak te bespreken, want ik heb de Ame rikaanse verklaring nog niet gelezen en op dit gebied ben ik geen deskundige." Astronautische deskundigen van over de gehele wereld, die thans hun jaarlijk se bijeenkomst houden te Kopenhagen, hebben gisteren een telegram gezon den aan president Eisenhower, waarin zij het Amerikaanse plan voor „kunst manen" prijzen als „een belangrijke verwezenlijking van de geest van de Geneefse conferentie." In het telegram wero gezegd dat de internationale as tronautische federatie met enthousias me de bekendmaking van president Ei senhower had ontvangen. „De I.A.F. beschouwt deze onderneming als een van de grootste belangen en als een zekere stap in de evolutie van aeronau tics naar astronautica". Frank M. Karsten heeft gisteren het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden voorgesteld de eerste kunstmaan de naam „Astronaut" te geven. Astronaut (Sterreschip) is volgens Karsten een samentrekking van de Griekse woor den astron (ster) en nautes (schip). In voorbeschouwingen over de kunstmaan zijn indertijd de heel wat gewonere na men „mouse" (miniature orbital un manned satellite earth) en „bird" ge noemd. n Het Parool van Zaterdag is een zeer uitgebreid verhaal verschenen over twee minderjarige jongelieden, die in het geheim in Schotland zün gaan trouwen, omdat de ouders van de jon geman hadden geweigerd toestemming tot het huwelijk te geven. Die toestem ming zou zijn geweigerd, omdat het meisje van de (katholieke) jongeman niet katholiek was. Volgens mededelin gen van de jongeman, aan Het Parool gedaan, hadden de twee gelieven de weigerende ouders toen maar voor een „voldongen feit" gesteld. Daar de toe stemming, ook nadat de ouders daarvan in kennis waren gesteld, niet werd ge geven, hebben zij hun heil gezocht in een burgerlijke huwelijkssluiting in Schotland. Intussen was er herhaald overleg geweest met een geestelijke, met wie de mogelijkheid zon zijn besproken, dat het meisje katholiek zon worden, en met een advocaat. Een delicate zaak, zou men zeggen, volkomen in de private sfeer liggend, en uiteraard bestemd om te blijven binnen de intimiteit van ouders en kinderen. Het Parool heeft daar echter een sen sationeel vóórpagina-verhaal van ge maakt, doorspekt met pikante détails, en het gehele kluifje journalistieke rod del voorgeworpen aan de blijkbaar daar naar hongerende lezer. Wij zijn er ernstig van overtuigd, dat dit alles indrnist tegen de goede smaak en dat de grenzen van het journalistieke fatsoen rijkelijk zijn overschreden. Maar op de tweede plaats is het ons opgevallen, dat in de kop van bet on derhavige stuk staat vermeld: „Ouders van katholieke jongen weigerden toestemming" (spatiëring van ons) en dat ook in de tekst benadrukt wordt, dat de weigering tot toestemming ver band hield met het feit. dat de jongen katholiek, het meisje protestant was. Waar overigens uit de uitgebreidheid der onthullingen en de trant, waarin zij zijn gesteld, sympathie blijkt voor het vermogen tot doorzetten van de jonge- Ini, zal de lezer ongemerkt de suggestie ondergaan, dat hier roomse bekrompen heid aan jong geluk in de weg is ge legd. Een redactie, die weet wat zü doet, moet dit hebben beseft of die sug gestie bewust hebben willen wekken. Nu zün wü er waarlijk niet op uit, om overal te speuren naar anti-papisme, maar men wordt in dit geval wel tot bepaalde conclusies gedwongen. Want men bedenke, dat volgens een aan ieder bekende en door ieder gezond geachte rechtsregel, ouders toestemming tot een huwelijk moeten geven, en derhalve ook kunnen weigeren, aan minderjarige kinderen op minder strikte wijze zelfs aan meerderjarige kinderen zolang zij geen 30 jaar zijn. En men behoeft niet katholiek of protestant te zün om het verschil in levensovertuiging tussen de huwelijkscandidaten redelijkerwijs aan te merken als een op de eerste plaats geldend motief tot weigering; een gezonder en eervoller motief dan bijvoorbeeld standsverschil en wat dies meer zü De ouders van de jongeman in kwestie hebben dus gebruik gemaakt van een hun normaal toekomend recht, vastgelegd in de burgerlijke wet. Is het niet tekenend, dat Het Parool ditmaal zo weinig begrip opbrengt voor diezelfde burgerlijke wet welke zü in dertijd zo alarmerend zag bedreigd in de Haarlemse huwelijks-casus? En wordt hier geen beter licht geworpen op de eigenlijke, toen geloochende, bedoe lingen, waarmee laatstbedoelde publica ties zijn gedaan? De particulier secretaresse van Prin ses Wilhelmina deelt het volgende me de: Hoezeer de Prinses ook waardeert de hartelijk bedoelde voornemens en plannen ter viering van haar aanstaande 75e verjaardag, is het haar innigste wens, mede met het oog op haar leef tijd, deze dag in alle stilte in gezel schap van hare kinderen en kleinkin deren door te kunnen brengen. De prin ses hoopt, dat het Nederlandse volk ook op deze verjaardag hare teruggetrok kenheid na hare abdicatie zal willen eerbiedigen. Menuhin bezocht Moskou voor het laatst in 1945. Hij heeft verklaard, dat de conferentie der Grote Vier te Genève enorm tot dit Amerikaanse be sluit heeft bijgedragen. Majoor John Eisenhower, mevrouw Barbara Eisenhower en de drie kleinkinderen van de Amerikaanse president, de zevenjarige David, de zesjarige Barbara Anne en de driejarige Susan, poseren hier voor een familieportret ter gelegenheid van een informele ontmoeting met de pers op de dag, nadat president Eisenhower had aangekondigd, dat het gezin van zijn zoon John een uitbreiding tegemoet kan zien. Toen de 32-jarige John Eisenhower werd gevraagd, of de baby wellicht in het Witte Huis te Washington zal worden geboren, omdat de Eisenhowers daar tijdelijk verblijven, antwoordde hij, dat dat wel interessant zou zijn, maar dat het hem toch niet zo gewenst leek. Hij hechtte, zo verklaarde hij, meer waarde aan een goede verzorging van zijn vrouw en de nieuwgeborene dan aan het feit een kind te hebben dat in het Witte Huis werd geboren. Het vierde kleinkind van de vresident zal vermoedelijk rond Kerstmis worden geboren. Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENIlfclARIEt- 28 cents per miinmeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1