De Prooi van de Pode Potó Jan van Scorel-tentoonstelling in Utrechts Museum geopend trie de HoormaO Drieluik voor het eerst uit Oostenrijk Omvangrijke smokkel in opium achterhaald Joegoslavië wenst waarborgen als Duitsland wordt bewapend 27ste Ariënsdag Zondag a.s. in Maarssen GENERAAL JUIN levert felle critiek op het beleid in Marokko m 77 inbraken gepleegd s Vf Anderhalf jaar voor twee broers Indonesië verbiedt buitenlandse bladen Washington nodigt Sjigemitsoe uit Twee Duitse en twee Nederlandse handelaren in Amsterdam gearresteerd Tito acht de militaire dreiging uit het Oosten voorbij KRUISWOORDRAADSEL i Drie jaar geëist tegen „virtuoze" vertegenwoordiger, die per auto op roof uitging WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1955 PAGINA UNIEKE VERZAMELING SCHILDERIJEN Nationalistisch China dreigt V.N. te verlaten O.a. „verscheidene" Nederlandse kranten De Hoop en Het Spaarne winnen in Henley Vermiste Nederlanders in Oostenrijk terecht Noodtoestand in de haven van Calcutta Amerikaans Congres: „Moonlight and Roses" Culturele uitwisseling ChinaV.S. Franse speleologen vestigen nieuw diepterecord Prins Rernihard beschermheer Radio Nederland W ereldbmroetp Provinciaal Augustijnen herkozen Belastingconsulent eigent zich ƒ20.000 toe Schweitzer in Frankrijk IPlli NIEUW WERELD RECORD 4 x 800 METER Oplossing kruiswoordlraadlsel van Dinsdag Ned.Indon. overeenkomstj Joegoslavische Kamer leden) in Moskou aangekomen In het Centraal Museum te Utrecht heeft de heer J. P. Garnier, ambassadeur van Frankrijk, als doyen van het Corps Diplomatique gisteravond de grote Jan van Scorel-tentoonstelling geopend, die t/m 30 October te bezichtigen zal zijn. De directrice, mej. dr. M. Elisabeth Houtzager, wilde met haar verzoek aan de deken van het Corps om de openings plechtigheid te verrichten de internatio nale medewerking tot uitdrukking bren gen, die bij het inrichten van de exposi tie ondervonden werd.' Talrijke schilde rijen van Jan van Scorel en zijn leerlingen werden door buitenlandse musea en particuliere verzamelingen in bruikleen gegeven, waardoor het moge lijk werd voor het eerst in de geschiede nis een vrijwel volledig overzicht van het oeuvre van Jan van Scorel te geven. Het stemde de heer Garnier tot grote vreugde, dat deze tentoonstelling gehou den kon worden in Utrecht, de stad waarin de begaafde schilder het grootste deel van zijn leven heeft doorgebracht. Enige jaren heeft mej. Houtzager no dig gehad om de expositie voor te berei den. Zo groot als de moeilijkheden waren, die zij moest overwinnen om een collectie van 128 nummers bijeen te kunnen brengen, zo groot is thans haar voldoening, dat zich hieronder enige zeer bijzondere schilderijen bevinden. Behalve het charmante portret van Agatha van Schoonhoven, levensgezellin van de schilder, dat mej. Houtzager persoonlijk uit de particuliere verzameling van Prins Doria Pamphilji te Rome heeft gehaald, is ook de beroemdê triptiek uit Obervel- lach in Karinthië op de tentoonstelling aanwezig. Jan van Scorel schilderde dit drieluik in 1520, op weg naar het Heilig Land, voor de familie Frangipani-Lang von Wellenberg. Het hing sedert jaren in het kerkje van Obervellach. had Oosten rijk nog nooit verlaten en werd voor het vertrek naar Utrecht in Wenen voor treffelijk gerestaureerd. In de keurig verzorgde catalogus Het officiële blad van de nationalis tisch Chinese regering, de „Central Dally News", heeft gisteren In een hoofdartikel gedreigd, dat de regering Tsjiang Kai-Sjek zich uit de Verenigde Naties zal terugtrekken, wanneer het communistisch China zou gelukken tot deze internationale organisatie te wor den toegelaten. Deze verklaring in het officiële nieuwsblad geeft het standpunt van de nationalistisch Chinese regering weer. De Amsterdamse Rechtbank heeft een 28-jarige classificeerder en zijn broer, een 26-jarige schilder, beiden uit Am sterdam, wegens diefstal veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Tegen beiden was twee jaar gevange nisstraf geëist. Een 28-jarige expeditieknecht uit Amsterdam werd wegens medeplichtig heid aan een der diefstallen veroor deeld tot twaalf maanden gevangenis straf, waarvan zes maanden voorwaar delijk, met aftrek van de preventieve hechtenis. De twee broers hadden in het be gin van dit jaar door etalageruiten te vernielen zich toegang verschaft tot winkels twee in Amsterdam en een ir Haarlem waarbij zij textielgoe- deren en 35 scheerapparaten hadden gestolen. De ene broer had samen met de expeditieknecht daarenboven nog een inbraak in Haarlem gepleegd. Naar aanleiding van berichten uit Djakarta, als zou het Nederlandse dag blad „De Telegraaf" in Indonesië zijn verboden, deelde de procureur-generaal te Djakarta gisteren mee, dat de In donesische regering enige tijd geleden opdracht heeft gegeven een aantal bui tenlandse bladen in Indonesië te ver bieden. Ofschoon de verboden bladen niet met name zijn genoemd, meent United Press te weten, dat zich daarbij „verscheidene Nederlandse kranten" be vinden. Het betreft hier bladen, „waar van inhoud de rust onder de bevolking kan verstoren". Het verbod van deze bladen, zo wordt gezegd, is ook bevolen „in het belang van het prestige van de regering en ter handhaving van de goede betrekkingen met andere landen". Aan de agenten van die bladen is me dedeling van het verbod gedaan. Zij stellen zich aan strafrechtelijke vervol ging bloot, als zij de verspreiding van die bladen toch voortzetten. Indien kranten, waarvan de invoer verboden is, bij het publiek worden aan getroffen, zullen zij in beslag genomen en vernietigd worden, aldus werd van de zijde van de procureur-generaal me degedeeld. De strafbepalingen inzase dit verbod staan vermeld in het Staats blad 1900 - 317 (K.B. 21 September 1900 no. 17). Gevraagd, of een dergelijke maatregel niet een beperking betekent van het beginsel van de persvrijheid, zoals door de Verenigde Naties gefor muleerd, verklaarde men van de zijde van de procureur-generaal, dat deze maatregelen genomen zijn, in 's lands be lang en dat 's lands belang boven an dere belangen gaat. Men ontkende, dat kranten aan afzen ders zouden zijn teruggezonden met het stempel „Interdit". (P.I.A.-U.PJ. Bij wedstrijden te Henley heeft een ploeg van De Hoop uit Amsterdam de Sagamore Challenge Cup gewonnen in het nummer jonge acht b. Een ploeg van het Spaarne uit Haarlem won de Lady David Challenge Cud in de race voor jonge vieren b. zijn zeer goede foto's opgenomen van aÜe geëxposeerde schilderijen. Het omvangrijke boekwerk heeft hierdoor blijvende waarde gekregen, evenals door de voorrede van prof. dr. G. J. Hoogewerff, die uitvoerig verhaalt, hoe Jan van Scorel als jongeman naar het Heilig Land reisde en op de terugweg te Rome een oud-stadgenoot als Paus Adrianus VI aantrof. De laatste be noemde hem tot conservator van het Vaticaanse Belvedere als opvolger van Rafaël, wiens werk Jan van Scorel uitvoerig heeft kunnen bestuderen, De drie leden van de familie Holshei- mer uit Enschede, die sedert Zondag in Oostenrijk vermist werden, zijn terecht. Het echtpaar kampeerde in de gemeen te Umhausen in de buurt van Innsbruck en was met hun twaalfjarige zoon Jan voor een bergtocht vertrokken. Mevr. Holsheimer werd met haar zoon op de Reichsalm gevonden; zij zouden van daag naar het dal worden gebracht. De heer Holsheimer was halverwege de berg omlaag gevallen en werd daarbij licht gewond. De Japanse minister van Buitenland se Zaken, Sjigemitsoe, is door de Ame rikaanse regering uitgenodigd tegen eind Augustus of begin September naar Washington te komen voor be sprekingen over vraagstukken, die het Verre Oosten betreffen. Enkele maan den geleden deelde minister Dulles zijn Japanse collega mee, dat hij geen tijd had om hem te ontvangen. Bijna tien jaar geleden ondertekende Sji gemitsoe op het slagschip Missouri de onvoorwaardelijke capitulatie van zijn land aan de geallieerde strijdkrachten onder generaal MacArthur. De Indische autoriteiten hebben voor een periode van drie maanden de noodtoestand in de haven van Calcutta afgekondigd naar aanleiding van een langzaam-aan-actie van ongeveer 7.000 van de 10.000 havenarbeiders. De be trokkenen begonnen hun on-officiële actie op 24 Juli, omdat zij de veiligheid van vakbondsfunctionarissen niet vol doende gewaarborgd achtten. Het werk in de haven ligt voor de helft stil. (Reuter) De 84ste zitting van het Amerikaanse Congres is gisteravond gesloten. Het gehele Huis van Afgevaardigden zong „Moonlight and Roses", terwijl een de mocratische afgevaardigde met een harmonica voor de begeleiding zorgde. (Reuter) Robert Breen van het bekende Ame rikaanse „Porgy and Bess"-gezelschap heeft gisteren met de zakelijk lei der van de opera van Peking, Tsjang Tsji Hsing, in principe overeenstemming bereikt, waarbij besloten werd dat het Amerikaanse gezelschap een tournée van vier maanden door Communistisch China zal maken, terwijl de Opera van Peking, die op het ogenblik een Euro pese toumée maakt en in Brussel op treedt, eveneens een tournée van vier maanden door de Verenigde Staten zal gaan maken. (U.P.) Een groep Franse speleologen is in een grot nabij Grenoble tot op een diepte van 985 meter afgedaald. Het veertien dagen geleden gevestigde wereldrecord van 940 meter is dus alweer gebroken. De leider van de groep, Pierre Petzl, zei dat de grot nog lang niet al haar geheimen had prijsgegeven. Er zal dus mogelijk het volgend jaar een nieuwe afdaling worden ondernomen. Prins Bemhard heeft zich bereid verklaard het beschermheerschap der stichting Radio Nederland Wereldom roep te aanvaarden. Het ligt in de be doeling van het bestuur van deze stichting deze waardigheid officieel aan te bieden op 13 October, de dag, waarop tien jaar geleden de naoorlogse werelduitzendingen begonnen. evenals dat van Michel-Angelo. Terug in Utrecht werd hij vicaris van St. Jan en later kanunnik van Ste. Marie. Behalve als touristisch evenement is de tentoonstelling ook uit wetenschap pelijk oogpunt van grote waarde, omdat er nog vele onopgeloste vragen zijn over het werk van Jan van Scorel en zijn leerlingen. Ongetwijfeld zullen deskun digen deze unieke gelegenheid aangrij pen om de eerste grote meester uit de Utrechtse schildersschool en baanbreker van de Renaissance in Nederland uit zijn overvloedig werk nog nader te leren kennen. Tot provinciaal der paters Augustijnen is herkozen pater dr. Athanasius van der Weijden. De politie te 's-Gravenhage heeft de 47-jarige belastingconsulent C. W. D. aangehouden wegens verduistering van f20.000. D. had de zorg voor de afwik keling van een erfenis van een familie lid. Hij heeft daarbij zijn eigen aandeel ten nadele van de anderen met f20.000 verhoogd. D. is reeds eerder met politie en justitie in aanraking geweest en ver oordeeld wegens verduistering. 43. De dreigende woorden van de aanvoerder klinken Eric nog in de oren, als de deur van de kerker, waarheen zij na hun landing gebracht zijn, ach ter hem en zijn mannen dichtvalt. Hun gevangenis is een van de talloze torens, waaruit de woonplaats van Ruad, Koning van de Fir I both, voor namelijk bestaat. „Wij zijn verloren, de boeven hebben mijn helm gesto len", gromt de stem van Svein benepen, maar Eric hoort het amper. Vervuld van sombere gedachten tast hij rond in het duister als eensklaps een wel haast juichende kreet klinkt en het volgende ogenblik de gestalte van zijn zoon voor hem opdoemt. De prins weet niet of hij lachen of huilen moet, nu hij zijn vader, die hij reeds lang dood waande, voor zich ziet. „Ahem, het is bepaald onbehoorlijk om een edelman op deze wijze te overvallen", mompelt een stem en met een verstoorde blik op Vrouwe Astara, schuifelt Halfra naar voren, terwijl hij zijn piekige haren in de plooi tracht te strij ken. „De ruige lieden van dit dorp missen elk begrip voor goede vormen", snuift de goede kerel, die voor geen goud zijn ontroering over het weer zien van zijn koning wil verraden. Ook de krijgers, die tegelijk met Erwin en Halfra door de leren ontvoerd werden, komen naar voren, alleen Cen- drach, de oude scheepsbouwer, ontbreekt. „Ik weet niet wat er met Cen- drach aan de hand was, maar de bemanning van dat schip scheen hem te kennen. Hij werd onmiddellijk afgezonderd en wij hebben hem niet meer gezien". „En het roodharige meisje?" vraagt Eric somber, „Ailech". Erwin schudt huiverig het hoofd. „Zij is verloren, bij de eerstvolgende volle maan wordt zij geofferd op de rode rots". Er valt een diepe stilte; allen vragen zich eindelijk af, wat hun eigen lot wel zal zijn. Dan klinkt eensklaps een snelle tred. De deur knarst open, een krijger verschijnt in de opening. „Gij man", snauwt hij Eric toe, „kom, Ruad de grote Koning beveelt u voor hem te verschijnen". Dr. Albert Schweitzer is vandaag per schip uit Afrika in Bordeaux gearriveerd en met klem sprak hij berichten tegen dat hij aan het blind worden is. „Kijk me eens goed aan. Ik geloof niet dat ik er als een ziek man uitzie, mijn leeftijd in aanmerking genomen", ver telde hij aan de pers. r- De onvermoeibare Abbé Pierre, de voorvechter van de daklozen in Parijs, heeft aan de oever van de Seine een tentenkamp voor de zwervers van de „Ville Lumière" doen optrekken, dat zich mag verheugen in de levendige belangstelling van de vele toeristen, die dagelijks in rondvaartboten de rivier afzakken. De Amsterdamse recherche heeft in een café in de binnenstad van Amster dam twee Duitsers gearresteerd, af komstig uit Wupperthal, die een grote hoeveelheid verdovende middelen naar Amsterdam hadden gesmokkeld. Ook twee Nederlandse handelaren werden aangehouden. De rechercheurs betrapten de Duit sers op heterdaad, toen ze bezig waren de verdovende middelen te verkopen. Het waren een 35-jarige koopman en een 60-jarige verpakker, die in het bezit bleken te zijn van 1400 ampullen morphine, flessen met morphine in poedervorm en opiumtabletten. Ze hadden deze verdovende middelen naar Amsterdam gesmokkeld in een auto en wel tussen de bekleding van een der autodeuren. De twee Nederlandse morphinehan- delaars bleken werkzaam te zijn in het cafébedrijf. Zij waren geen beken den van de politie. Naar wij van de zijde van de hoofd stedelijke recherchedienst vernemen is deze overval een der meest succes volle, die men zich bij de bestrijding van de ongeoorloofde handel in ver dovende middelen heugt. De enorme partij had voor de handelaars een waarde van ongeveer f 6000. Men ver moedt, dat de morphine- en opiumta bletten afkomstig zijn uit voorraden van het geallieerde leger. Waarschijnlijk zijn ze kort na de Duitse capitulatie bij het vervoer naar een „Sanit&tslager" ontvreemd of wel uit een opslagplaats van het geal lieerde leger gestolen. De houdbaarheid van de ampullen en het poeder is zeer groot. Vermoedelijk hebben de Duit sers, die in Wupperthal een kantoortje Joegoslavië wenst waarborgen ingeval Duitsland wordt bewapend, ten einde te voorkomen dat dit land weer een militaire mogendheid wordt die haar buurlanden bedreigt, zo heeft Tito on langs in een vraaggesprek met ongeveer dertig leerlingen van een Amerikaans „college" verklaard. Desgevraagd zei het staatshoofd, dat de hereniging van Duitsland niet voor altijd kan worden uitgesteld, maar dat dit „in het huidige tijdsgewricht niet te verwezenlijken is". Een neutralisatie van Duitsland achtte Tito ook onmogelijk, aangezien een der gelijke oplossing in strijd zou zijn met „de beginselen van souvereiniteü en onafhankelijkheid". Op vragen over de handel tussen Joegoslavië en het Wes ten en de Sovjet-Unie verklaarde de president, dat zijn land in het Oosten alleen dat kopen en verkopen zal wat het niet in het Westen kan kopen en verkopen. Naar het officiële Joegoslavische pers agentschap Tanjoeg gisteren heeft be kend gemaakt wil president Tito niet langer meer de nadruk leggen op het mili taire element in het Balkanpact tussen Griekenland, Turkije en Joegoslavië, omdat er „niet langer meer een aanval op deze landen dreigt". Volgens een verklaring van de Joegoslavische maar schalk, welke door Tanjoeg geciteerd werd, had hij de overtuiging gekregen, dat de Sovjet-Unie oprecht de vrede nastreeft, „omdat zij ook reeds zonder open conflicten te beginnen zorgen ge noeg heeft". (Reuter, U.P.) voor het rondbrengen van weekbladen exploiteren, de gestolen partij zeer lang onder zich gehouden voordat ze tot ver koop en smokkel durfden overgaan. Bij de verhoren is gebleken, dat de twee gearresteerde Nederlandse kopers uit Den Haag afkomstig waren. Het zijn de 28-jarige J. P. en de 37-jarige M. R. Zij waren door drie Amsterdamse bemiddelaars in contact gebracht met de Duitsers. Morphinesmokkel uit Duitsland komt, volgens de hoofdstedelijke recherche dienst, niet zoveel voor. De waakzaam heid van de Amsterdamse en Rotter damse recherche is vooral gericht op smokkel van verdovende middelen, vooral opium, coca/ine en bedwelmende sigaretten per schip. Zij, die Zondag 7 Augustus aanstaan de de tocht naar Maarssen maken om mee de gezegende gedachtenis van Al- fons Ariëns' sterfdag te vieren, zullen zich om tien uur 's morgens met ande ren uit alle streken van ons vaderland in gebed en luisterende aandacht ver enigen in een sinds verleden jaar aan merkelijk verjongd kerkgebouw. Dat gaat zo in het kerkelijke leven: een nieuwe pastoor te krijgen betekent voor menige parochie het ondergaan van een min of meer drastisch hervor mingsproces. Te Maarssen, eens het arbeidsveld van de sociale apostel Ariëns en daarna van de vriendelijke Mgr. Rientjes, hoofs in zijn gastvrijheid en in de bescheidenheid van zijn con versatie niet gemakkelijk de kenner der kunstgeschiedenis blootgevend die hij is, heeft de hervorming zich bepaald tot het kerkinterieur. De dagbladen hebben het proces reeds in sprekende foto's vereeuwigd en vooral niet ge schroomd de ijverige nieuwe herder, mgr. A. M. Jansen, weer te geven in de zeldzame verschijningsvorm van de coratieschilder hoog op een ladder. Het resultaat van zijn toewijding en die van de door hem bezielde parochia nen is het zien en het lofprijzen waard. De druk met geschilderde behangsel gordijntjes, guirlandes en gouden ster ren gedecoreerde pilaren zijn tot de eerlijke stemmigheid van een effen w t- geel teruggebracht en heel het hoog- opgaand neo-gotische kerkgebouw, dat voor kort in een wat versjofelde con ventionele huik gevangen scheen, ver rast de binnentredende bezoeker thans door de klaarheid van zijn lichtval, de eerlijke eenvoud van zijn ranke gestal te en de rust van zijn simpele kleur toon. Wie er als waarschijnlijk de mees te bezoekers van de Ariënsdag een vol jaar niet geweest is, zal door deze gedaanteverwisseling reeds prettig ver rast worden, maar nog iets anders zal hem in het oog vallen, namelijk hoe vooraan in de kerk, aan de epistelzijde van de koorwand een nis aangebracht is, waarin achter een fraai smeedijze ren hek een priesterkelk zichtbaar is. Het is de befaamde kelk, die in het le ven van de zeer bijzondere priester Ariëns zulk een merkwaardige, grilli ge rol heeft gespeeld: van een geluk kige moeder op de dag der wijding ten geschenke ontvangen, uit armoede ver kocht om andermans nood te lenigen en veel jaren later door kiese vrienden trouw gerestitueerd. Op een goede Zondagavond in April van dit jaar heeft de Aartsbisschop- Coadjutor, zelf eens kapelaan in Maarssen, de kostbare reliek naar zijn huidige plaats gebracht. Daarmee be gon ook voor Maarssen zelf een ver nieuwd élan van verering. Het was bij deze eenvoudige plechtig heid dat Mgr. Alfrink de zeer merk- Een Russische ploeg heeft de 4 x 800 meter estafette gelopen in 7 min. 26,4 sec., wat een nieuw wereld- en Europees record betekent. Het oude record stond met 7 min. 26,8 sec. op naam van een ploeg van de cen trale club van het Russische leger uit Moskou. Het dateerde van 25 Juli 1954. De Franse Senaat heeft gisteren het debat geopend voor de grotere mate van autonomie voor Tunis, waarvan de bekrachtiging overigens welhaast vaststaat. Doch tijdens het debat over Tunis lanceerde maarschalk Juin een krachtige aanval op de regering Faure over de regeringspolitiek in het aan- genzende protectoraat Marokko. Juin is de militaire adviseur van de Franse regering en de opperbevel hebber van de NATO voor Centraal Europa. Hij is de enige in leven zijnde Franse maarschalk. Hij schreef giste ren in „Revue de Paris" scherpe woor den van critiek op de regering Faure. „Ons wordt vandaag wijs gemaakt door de regering, dat de enige oplos sing in Marokko ligt in een regeling van het probleem der Marokkaanse dynastie. Men zou de troon aan de af gezette sultan Sidi ben Joes®^, teruggeven. Op die manier, aldus Juin vergeten wij maar al te gauw, dat het Noord-Afrikaanse terrorisme niets te maken heeft met de dynastie-kwestie in Marokko. Bovendien zullen onze enige loyale vrienden in het binnen land, die het achterland van Noord- Afrika tenslotte nog steeds beïnvloe den, niet aarzelen, in aanmerking ge nomen, dat wij zo ontrouw jegens hen en slap zijn, te trachten elders steun en hulp te krijgen". „Het wordt tijd", al dus Juin in zijn artikel, „dat Frankrijk voor eens en vooral beslist haar over- zeese moeilijkheden volgens een alge meen schema op te lossen in een struc tuur zo federaal als mogelijk, welke de onverbreekbare banden met zo veel herinneringen en gezamenlijke belangen zouden vastleggen". waardige woorden sprak, die elke vriend van de heldhaftige pionier der christelijke gerechtigheid in het maat schappelijk leven ontroerd moeten heb ben: de wens, dat het hem te beurt mocht vallen de beatificatie van Al- fons Ariëns aanhangig te maken. Vooral sinds in 1953 een zeer indruk wekkende herdenking van de sterfdag geschied was, schijnt er opeens een nieuwe gloed door de verering te varen. Onmiskenbaar neemt zij meer en meer de trekken van een devotie aan. Het lijdt dan ook geen twijfel meer, of in dit najaar, vermoedelijk in October 1955, zal onder de auspiciën van het comité, dat de jaarlijkse Ariëns-herden- king organiseert, een zeer groot getal corporaties van uiteenlopende bestem ming, maar bijna alle van religieuze of sociale aard, in een petitie aan de Aartsbisschop-Coadjutor uiting geven aan het verlangen dat in duizenden leeft. Met dit vooruitzicht voor ogen is het goed de 27ste Ariënsdag te vieren, waarop de nieuwe pastoor zelf onder de plechtige Hoogmis, op te dragen door Mgr. H. J. J. van Hussen, de directeur der Pauselijke Missiegenootschappen, zal preken. Het herdenken van Ariëns' stimulerend en verjongend, hervor mend Missie-apostolaat kwam het Ariëns-comité in de huidige situatie een alleszins welkome intentie voor. 's Mid dags om twee uur zal de heer Theo van Steen, de directeur van het Boerencul- tuurcentrum „Ons Erf" te Berg en Dal, spreken over „Ariëns als volksopvoe der". Moge ook deze gedenkdag de vrome belangstelling van een brede schaar vinden, gevarieerd door haar komen uit alle gewesten en haar bonte recrutering uit alle klassen. L. J. K. t J V s 6 6 9 O /i '9 /r /6 '9 io V tj u *V tf Horizontaal: 1. pi. op Sumatra; 5. plaat je; 8. begerig grijpen; 11. stapel; 14. zie kelijke gewoonte; 15. strijdperk; 16. on derwijs; 20. foto; 24. gereed; 25. jongens naam. Verticaal: 2. gewicht; 3.-vogel; 4. voor zetsel; 5. onmeetbaar getal; 6. deel v. h. kippenhok; 7. voegwoord; 9. op de wijze van; 10. familielid; 11. ogenblik; 12. sluis; 13. schrede; 17. Europeaan; 18. reptiel; 19. dun; 20. familielid; 21. onder het no dige voorbehoud; 22. godsdienst; 23. zoals de akten getuigen (lat.). Horizontaal: 1. kandij; knoet; 2. laars; nebbe; 3. emballage; 4. Peron! 5. marine; rooi; 6. spindel; mis; 1- A.G.S.; kim; es; 8. et; ie; Grave; 9. chagrijn; bar; 10. hinniken! 11. teken; A.V.R.O. Verticaal: 1. kleems; echt; 2. aam. apathie; 3. naburig; Ank; 4. dra! insigne; 5. IJsland; Erin; 6. eek; ijk; 7. knap; ligne; 8. neger; - mr.; na; 9. Oberon; a.b.; 10. eb! ooievaar; 11. tennisser. 1 „Deze onopvallende, kleurloze en burgeHjke man heeft talrijke malen met grote zelfverzekerdheid zijn slag geslagen in nieuw gebouwde villa's en meer dan tachtig diefstallen gepleegd, waarbij hij over een periode van vier jaar ruim f 75.000.heeft buit ge maakt", aldus de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof, toen een 37-jarige vertegenwoordiger J. u» Blaricum, terecht stond die tegen z'Jn veroordeling tot vier jaar gevangenis straf door de Amsterdamse rechtbanK in hoger beroep was gekomen. „Ik vind de straf enorm hoog" zo gaf de verdachte desgevraagd als re den van zijn appèl op, maar hij er kende de drie ten laste gelegde dief stallen in Huizen, Naarden en uri bergen. vele „Dit is slechts een greep uit a feiten, die zijn gepleegd" P sident en hij noemde Pmode van 1951 tot 1954 77 gepleegde dief stallen of pogingen daartoe, waarvan 57 maal cebruik was gemaakt van val- se eutels HU had o m. geopereerd in vele plaatsen in het Gooi, voorts in Loosdrecht Driebergen, Doom, Zeist, Aerdenhout, Noordwijkerhout en Soes- terberg. ^ad zich een auto aange schaft, omdat, naar hij zeide, hij deze wagen nodig had als vertegenwoordiger in bouwmaterialen. Wel was hij spoe dig zijn baan kwijt geraakt en was er niet in geslaagd een andere baan te vinden. „Ik heb zo'n idee, dat u de weg var. de minste weerstand hebt geko zen U had natuurlijk wat anders aan het hoofd dan solliciteren. Iedereen kan op dit moment werk krijgen, dus u had het ook gekund" zo zeide de pre sident. Het rapport van het medisch consul tatiebureau voor alcoholisme sprak van „moeilijk in het gareel lopen" en „rijke fantasie". Verdachte steelt alleen bij rij ke mensen. Het rapport verzocht toe zicht, „uitermate noodzakelijk wordt geacht. De procureur-generaal memoreerde de grote mate van virtuositeit, waarmee de verdachte te werk was gegaan. In som mige villa's dronk de man rustig een borreltje aan de bar, alvorens hij het geld mee nam. De man had een zeker sportief genoegen in de werkwijze, waarbij hij nog zekere regels volgde ook. De procureur-generaal achtte de straf te zwaar voor iemand, die nog niet eerder in de gevangenis heeft gezeten en eiste tegen de vertegenwoordig?! drie jaar gevangenisstraf met aftrek öe' preventieve hechtenis. De raadsman, mr. A. A. M. Enserinc* uit Hilversum, zei dat het Go°l al«ua onveilig is, niet alleen door verdachte. Hij trachtte uitvoerig m de man geen beroepsmisdadiger is, ojn., omdat hij eens m Naarden een tas met f 30 non uit de kamer van een m bed sla pende dame had weggenomen, doch later f 20 000 had teruggebracht, daar hij dit bedrag te boog vond. De man opereerd® alleen in woningen van welgesteld^ en besteedde het geld voornameUF voor zijn gezin van vier jonge kindereh en een pleegkind. De verdediger vroeg het hof de verdachte te straffen met een korte vrijheidsberoving en hem na zijn voorwaardelijke in vrijheidstelling on- jler toezicht te stellen. Uitspraak 16 Augustus. Een groep van zeventien Joegoslavi sche parlementsleden, met aan he hoofd dr. Vlado Bakaric, voorzitter van de Sobor, het Joegoslavische parlement, is gisteren per vliegtuig te Moskou ge* arriveerd. De Joegoslaven werden ont vangen door eerste plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken Gro- miko, vice minister van buitenlandse zaken Zorine, de voorzitters van de twee kamers van de Opperste Sovje' Wolkov en Latzis, de burgemeester van Moskou Jasnov en de Joegoslavische ambassadeur in Moskou Vidic. De eerste Joegoslavische parlemen taire groep die sedert 1948 in MoskoU arriveerde verwelkomend, onderstreep' te Wolkov dat haar aankomst een ge lukkige gebeurtenis is die warm door het Sovjet-volk wordt begroet. Hl) riep de Sovjet-Joegoslavische samen werking van tijdens en na de oorlog in herinnering en zei dat de normali satie van betrekkingen een oude vriend schap herstelt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2