CHINA zou bereid zijn alle Amerikanen vrij te laten Mgr. Mutsaersoord viert zijn zilveren jubileum C hefarme 4 E Kort geding in uitwijzings affaire Maria Toet De heidebrand op de Veluwe verwoeste voor meer dan een ton r f Dag Hammarskjold in Genève; Krisjna Menon naar New Delhi Eerste spade voor kinderpaviljoen Ook Duitsland gaat atoom- reactors bouwen Verdediger voert aandat zij nog Nederlandse is Prachtige boscomplexen van hoge ouderdom zijn verloren gegaan Wij luisteren naar J ARABESKEN IN PURPER V. I Gecombineerde werking... beter en krachtiger! WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1955 PAGINA 4 Oost-Duits protest tegen postzegel Examens Geruchten in Genève Justitiële ambtenaren mogen getuigenverhoren bijwonen Kroonprins van Beieren overleden mm Internationaal orgel concours te Gent AGAral ?v. rSnnBben,Pan- door W. H. VANEEMLANDT MARKTBERICHTEN De laatste elf Amerikaanse vliegers, die nog in communistisch China werden vastgehouden, zullen nu binnen korte tijd weer voet op Amerikaanse bodem kunnen zetten. De Secretaris-Generaal van de V. N., Dag Hammerskjöld, bracht uit Peking deze foto mee. waarop we drie van de vliegers en een onbekende bij de maaltijd zien. Het zijn v. I, n. r.: kapitein E. J. Vaads uit Clayton, majoor W. H.Baumer, een onbekende, en kapitein E. F. Llewellyn uit Missoula. De Oost-Duitse regering heeft bij de West-Duitse regering geprotesteerd tegen het uitgeven van een nieuwe postzegel ter herdenking van het feit, dat in de afgelopen tien jaar bijna 10 millloen Duitsers uit de Oostelijke gebieden naar het Westen zijn gevlucht. In een brief van het Oost-Duitse mi nisterie voor de Posterijen, die op het West-Duitse ministerie voor de Poste rijen is ontvangen, wordt gezegd, dat brieven, gefrankeerd met de nieuwe postzegels in Oost-Duitsland, niet zul len worden bezorgd. (Reuter) M.O. A Engels: Mej. W. J. Biben, Am sterdam, mej. J. M. Lexmond, Heems kerk, mej. S. J. Mester, Deventer, mevr. J. M. Potter—Kortmulder, Rotterdam, J. A. v. Galen, Amsterdam, C. Ch. Michon, Boskoop, C. Panhuizen, Harderwijk. AMSTERDAM, 2 Aug. GesL M.O. han delswetenschappen a: H. C. Sipermann, Amsterdam. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. School- akte Duits M. O. A: mej. A. M. Eikens te Steenwijkerwold; J. A. van Hove, Amsterdam, D. Reeskamp, Utrecht; Ph. J M. Pontenagei, Valkenburg; H. Ger ritsen, Bussum; J. F. Klaassen, Venlo; J Veldman, Westerbork; mej. P. J. Thiesen, Blerick; H. Bierling, IJmuiden; J. Brizee, Rotterdam; mej. H. Rijhoek, Den Haag en N. Th. J, Voorwinden te Schiedam. Huisakte Duits M.O. A; F. G. Tie- sing te Den Haag, J. C. Beimers te Haarlem en H. W. van Oss te Coe- vorden. •s-GRAVENHAGE, 1 Aug. M.O. A: Nederlands; mej. E. C. Berghout, Vollenhove; A. den Besten, Gorinchem; W. N. A. Beumkes, Amsterdam; J. Bie- leveld, Leeuwarden; W. Blaakmeer, Emmen; M. H. van Brakel, Deventer; H. Bron, Enschede; H. P. Cappendijk, Rotterdam; B. G. Donkersloot, Vlaar- dingen; mej. R. A. E. Goetheer, Am sterdam; A. Th. P. A. M. Gijzen, Waal- re; G. H. Heinen, Emmeloord; A. Hoekstra, Eefde; mej. E. Holstege, Hil versum; P. Hordijk, Rotterdam; J. ter Hout, Amsterdam- J. Koning, Nij ver dal, mej. M. M. kuyff, Breda; mej. J. van Leeuwen, Scheveningen; J. Lub bers, Hilversum; C. A. Neven, Den Haag; K. Nolles, Zwolle; mej. J. P. G. van Overbruggen, Eindhoven; H. J. J. Piket, Zwammerdam; W. Poortman, Alkmaar; G. R. Popma, Drachten; B. H. Poettker, Heemstede; J. Priilevitz, Rotterdam; E. Ronner, Leeuwarden; mej. J. Rijpkema, Leeuwarden; A. J. M. van der Sande, Deventer; J. Schep, Ermelo; O. Sierksma, Kaampen; K. Slachter, Leeuwarden; E. G. Stoffels, Leeuwarden; H. L. Storm, Alphen (N.Br.)mej. Th. L. Straatman, 's-Gra- venhage; R. Terpstra, Zeist; J. Valster, Eindhoven; A. Veltman, Tilburg; A. D. de Veer, Loppersum; R. Vos, Leiden; G. de Vries, Wolvega; H. J. Wempe, Scheveningen; mej. H. C. A. M. Wil- lems, Schiedam; G. Wiliemsen, Weesp; J. ter Horst, Amsterdam; G. Willemsen, Weesp; M. Knoop, Deventer; C. M. van der Loo, Eindhoven; F. J. G. Wij- sen, Maastricht. UTRECHT, 1 Aug. Frans M.O. A: J. Dijkman Den Haag, A. W. Lin- denburg Elburg, P. L. Goedhart Rot terdam, J. J. Spauwen Beek (L.), H. F. G. Hilgenberg Almelo en L. Sieden- burg te Neuwevelt (Zwits.), N. P. van Balen Amsterdam, A. M. Hartong De venter, H. Ch. Hibbers Den Haag, P. C Memundod Amsterdam. A. J. M. Bougaarts Utrecht, Y. E. de Groot Rot terdam en S. M. E. Heijnen Maas tricht. Volgens niet-bevestigde geruchten, Hun aantal zou volgens de door de die in Aziatische kringen rondom de Amerikaanse ambassadeur Johnson gis- Chinese delegatie te Genève in omloop teren aan zijn Chinese ambtgenoot over- zijn, zou de Chinese regering bereid handigde lijst veertig bedragen. Op de zijn, zeer binnenkort alle Amerikaanse Chinese lijst zouden evenwel vijf en burgers die nog in China worden, vast- veertig Amerikanen voorkomen, gehouden, op vrije voeten te stellen. Communistisch China heeft gisteren voorgesteld, dat een derde neutrale mo gendheid als bemiddelaar zal worden benoemd bij de voorbereidingen welke zullen worden getroffen om Ameri kaanse en Chinese burgers naar hun respectievelijke landen te laten repa triëren De aanwezigheid van de rei zende Indische ambassadeur Menon heeft het vermoeden doen opvatten, dat Indië de neutrale bemiddelaar zal zijn welke communistisch China zich voor stelt in te schakelen. Volgens wel inge lichte kringen zou dit plan gedurende de ochtendzitting door ambassadeur Wang Ping Nan naar voren zijn ge- Ondertussen is de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskold, die zich op vacantie in Malmö in Zweden bevond, per vliegtuig in Genève aan gekomen: hij deelde mee de besprekin gen van de beide ambassadeurs te be schouwen als een prachtig voorbeeld van internationale samenwerking. Ham marskjold zal de conferentie voor het vreedzaam gebruik van de atoom energie in Genève bijwonen, welke vol gende week aanvangt. De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, en de minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen, hebben de voorzitter van de tweede Kamer ter kennisneming afschriften aangeboden van vier nota's, gewisseld tussen het Hoge Commissariaat van de republiek Indonesië en het ministerie van buitenlandse zaken. Deze nota's geven uitdrukking aan de bereidheid in principe van de Nederlandse en In donesische regeringen, over en weer aan wederzijdse justitiële ambtenaren toe te staan, getuigenverhoren bij te wonen, die op verzoek van het ene land in het andere land worden af genomen. Een verzoek tot toelating van justitiële ambtenaren werd op 28 Au gustus 1954 door het Indonesische Hoge Commissariaat gedaan. (A.N.P.) De afdelingsvertegenwoordigers van de R.K. Bond van Spoor- en Tram personeel „St. Rafaël" waren Dinsdag bepaald niet met lege handen naar Venlo gekomen om daar het zilveren bestaan van hun rust- en herstellings- huis, het Mgr. Mutsaersoord" te vieren. Vier en een half ton brachten de diver se afdelingen Immers sinds 1946 bij elkaar voor de herbouw van het in de oorlog verwoeste mgr. Mutsaersoord. Met niet geringe trots constateerde dit de voorzitter van de stichting Mgr. Mutsaersoord, de heer H. F. Timmer mans, op de jubileum-feestvergadering. Minstens even trots was hij op het feit, dat het gerestaureerde hoofdgebouw van het Mgr. Mutsaersoord een onbe last bezit van ruim één millloen ver tegenwoordigt. Een prestatie, die waarlijk de bewon dering van heel katholiek Nederland verdient, zo meende de bisschop van Den Bosch, mgr. W. P. A. M. Mut- saerts, oud-geestelijk adviseur van St. Rafaël en neef van de oprichter van het herstellingsoord wijlen mgr. Mut- saers. „Geen vakbond," aldus de bis schop van Den Bosch, „heeft St. Ra faël dit nagedaan. Hier is iets op eigen kracht zonder steun van anderen tot stand gebracht!" In dezelfde geest sprak ook de feest redenaar, rector W. M. Bekkers, bonds- adviseur van de K.A.B. in het bisdom Den Bosch. „Prachtig is," aldus deze spreker, dat de kas van het Mgr. Mutsaersoord dank zij de acties van de St. Rafaël-leden thans zo welgevuld is, dat het St. Agnespaviljoen, waar voor de bisschop van Den Bosch Dins dag de eerste spade in de grond stak, contant kan worden betaald. Hiervoor is thans reeds twee en een half ton beschikbaar." In zijn feestrede huldigde rector Bekkers verder de oprichters van het mgr. Mutsaersoord en de hui dige promotoren van dit bij uitstek naastenlievende werk. Tevens bena drukte hij nog even de betekenis van een katholiek herstellingsoord. Alleen zulk een oord schept het goede klimaat voor de ziel en het lichaam van de mens. Met een hartelijk proficiat besloot rector Bekkers zijn feestrede. Zijn voorbeeld vond op grote schaal navol ging, daar tal van personen op deze gedenkwaardige dag woorden van ge lukwens spraken. Hiertoe behoorde al lereerst de burgemeester van Venlo, dr. Chr. van Rooij, deken M. Strijkers en de voorzitter van de landelijke St. Ra- faëlbond, de heer J. M. Blommers. Deze laatste spreker beloofde het stich tingsbestuur een fraai cadeau voor het te bouwen St. Agnes paviljoen. Voor de aanwezigen het eerste begin van dit paviljoen, de eerste spade, gingen mee De Indische „vredes"-ambassadeur Krisjna Menon is gistermiddag per vliegtuig naar New Delhi vertrokken. Over de Amerikaans-Chinese bespre kingen zei Menon, dat zij zeer goed waren begonnen. „Wij kunnen allen goede hoop hebben op bevredigende resultaten". Niemand had hem verzocht naar Genève te komen, doch hij had zijn korte bezoek gebracht, omdat hij van gevoelen was te kunnen bijdragen tot een vermindering van de heersende spanningen. (U.P.-A.F.P.) West-Duitslands eerste atoomreactor zal bjj Karlsruhe gebouwd worden, zo Is gisteren te Bonn bekend gemaakt. Zij zal gebruikt worden voor wetenschap pelijk onderzoek naar het vreedzaam gebruik van atoomenergie en voor de opleiding van atoomdeskundigen en technici. De Senaat van de stad Hamburg heeft besloten, een instituut op te richten voor het onderzoek en onderwijs op het gebied van de atoomenergie en een re actor bouwen. Het besluit moet nog door het parlement worden goedge keurd. In tegenstelling tot de bouw van de atoomreactor te Karlsruhe, die ge schiedt in samenwerking tussen de West-Duitse regering, de overheid van Baden-Würtemberg en de stad Karls ruhe, zal die van Hamburg door Ham burg zelf gefinancierd worden. (Reu ter). Advertentie Een van de belangrijke ontdekkingen is, dai bepaalde combinaties van ge neesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht. Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties ran geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was. bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden ver wacht. De vier middelen verenigd in Che- ferine „4". - elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen talen en doen werkelijk wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLET TEN a 85 ct. Dinsdagmiddag heeft voor de presi dent van de rechtbank te 's Graven- hage het kort geding gediend, dat aan hangig was gemaakt door mr. G. Smelt inzake de uitwijzing van de 33- jarige Maria Weiher-Toet, de Neder landse vrouw, die door haar huwelijk met een Pool de Poolse nationaliteit heeft verkregen. Maria Toet, die met een visum voor twee maanden naar Ne derland was gekomen, wilde niet terug keren, uit angst voor haar man, die, zoals mr. Smelt in zijn pleitnota zei, haar veelal mishandelde en dikwijls dronken is. Het was zelfs voorgekomen dat Maria Toet in barre koude uit het huis in haar woonplaats Buck moest vluchten omdat haar man haar wilde slaan. Pleiter zei hierover getuigen te kunnen laten horen. Toen de kwestie van de uitwijzing veel ruchtbaarheid verkreeg, kwam later de angst voor moeilijkheden met de Poolse regering. Maar bij het verzoek van Maria Toet om asyl bestond geen politieke achtergrond. De primaire grond waarop pleiter zijn eis tot intrekking van het uitwij- zingsbesluit stelde is dat zijns inziens Maria Toet Nederlandse is gebleven en geen Poolse nationaliteit bezit of ooit heeft bezeten. De woonplaats van het echtpaar Weiher, waar de man is geboren, is voormalig Duits grondge bied. Er is in Polen een wet gemaakt die voorziet in de nationaliteit van de bewoners van deze streek. Volgens deze wet is het waarschijnlijk dat Jozef Wei her ten tijde van zijn huwelijk in 1940 geen nationaliteit bezat. Maria Toet zou daarom haar Nederlandse nationali teit hebben behouden. Subsidiair stelde mr. Smelt de mo gelijkheid dat de vrouw statenloos of Duitse is. Als ze statenloos is, kan zij, zoals zovelen, rustig hier blijven. Als zij Duitse is behoeft zij zeker niet naar Hoewel de zware brand, welke ver leden week Maandag ten westen van Epe heeft gewoed grote schade heeft aangericht, ziet men hier toch nog grote groepen vacantiegangers rond trekken. De zwart geblakerde stam men der bomen en de verschroeide stukken heide schijnen op het publiek bijzondere aantrekkingskracht uit te oefenen. Meer dan 250 hectaren bos en heide gingen verloren. De getrof fen gebieden vormen in het enorme gebied, waar de brand woedde een troosteloze aanblik. Volgens deskundigen moet het be drag van de aangerichte schade, zuiver zakelijk bezien, meer dan honderd dui zend gulden belopen. Prachtige bos complexen van hoge ouderdom gingen verloren. Zo vernietigde het vuur o.m. een complex van 40 ha,'dat eigendom was van de stichting „Feitenhof" te Elburg. In dit complex stonden dennen van 20 tot 25 jaar oud, waarvan slechts verkoolde stammen resten. Men kan deze stompen niet laten staan, want zulks zou met het oog op insecten ge vaar opleveren. Insecten schijnen bij voorkeur op dood hout neer te strijken en zich daar te vermenigvuldigen. De stichting „Feitenhof" heeft het plan dit zwart geblakerde bos zo spoedig mogelijk te verkopen. Het hout kan dan worden gekapt en geschild. Met dit laatste werkje dient ook niet te lang te worden gewacht, aangezien het moei lijk wordt de bast eraf te halen, wan neer het hout te lang heeft gestaan. De schade door het verbranden van de heide is minder groot. Men ver wacht, dat de heide zich vanzelf zal herstellen en reeds het volgend jaar weer zal gaan uitlopen. Over enkele ja ren zal hieraan dan niet meer te zien zijn, hoe hevig de brand heeft gewoed. Over de oorzaak van de brand tast men nog steeds in het duister. Zoals reeds eerder gemeld wordt gedacht aan moedwillige brandstichting. De rijkspo litie te Epe is nog steeds bezig met een diepgaand onderzoek, dat echter vele moeilijkheden oplevert wegens een ge brek aan getuigen. Er is indertijd een oproep gedaan aan degenen, die de brand in het eerste stadium hebben ge zien. om inlichtingen te verschaffen. Slechts enkele personen hebben aan de ze oproep gevolg gegeven, doch uit hun inlichtingen konden geen aanwijzingen van enige importantie worden gedes tilleerd. Polen te worden uitgewezen. Deze vrouw loopt thans wel degelijk gevaar achter het IJzeren Gordijn, meende pleiter. Jhr. mr. Six, die optrad voor de Staat, zei o.m. dat mr. Smelt, nu hij met de kwestie van de nationaliteit van Maria Toet komt, een formidabele te grote wijziging van de aan vankelijk uitgebrachte dagvaarding ver langt. Mr. Six zei dat hij de president niet bevoegd achtte in deze kwestie de Staat iets te verbieden, waarbij hij een uitspraak van professor Meyers hier over aanhaalde. De departementale commissie, die het verzoek heeft onderzocht, heeft afwij zend op haar verzoek geadviseerd. Er zijn in Polen meer Nederlandse vrou wen, aldus pleiter. Dit land is thans iets ruimer met het verstrekken van vi sa. Mocht Maria Toet hier asyl ver krijgen dan zou het wel mogelijk zijn dat Polen zijn soepele houding hierover zou laten varen, waardoor al die Ne derlandse vrouwen mogelijk onaangena me gevolgen hiervan zouden moeten dragen. Voorts meende pleiter dat de president niet bevoegd is de overheid iets te gelasten of te verbieden in be leidskwesties. Uitspraak 8 Augustus. •5»? Kroonprins Rupprecht, de 86-jarige pretendent voor de Beierse troon, is gisteren in het kasteel Leutstdtten in Opper-Beieren na een korte ziekte overleden. Rupprecht was hoofd van het huis Wittelsbach van Beieren en de eerst geboren zoon van koning Ludwig III van Beieren, die zijn troon verloor bij de revolutie van 1918. De koning stierf zelf op het kasteel Sarvar in Hongarije in 1921. Van 24 tot 27 Augustus zal in Gent, in het Koninklijk Muziekconservatorium, het eerste internationale orgelconcours van werken van Johann Sebastian Bach worden gehouden. Dit concours staat onder bescherming van H. M. Koningin Elisabeth van België en wordt georga- seerd onder auspiciën van de provin ciale- en gemeentebesturen van Oost- Vlaanderen. Ook de Belgische Radio Omroep verleent zijn medewerking. De belangstelling voor het concours is groot. Belgische, Nederlandse, Duitse en Italiaanse organisten hebben zich reeds laten inschrijven. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.30 vrouw, 9.40 prot. pr., 10.00 gram., 10.50 kleuters, 11.00 Radio Philharm. ork., 11.50 interv.. 12.00 piano en orgel, 12.25 In 't spionnetje, 12.35 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.25 Metropole-ork., 13.55 koersen, 14.00 hoor spel, 14.45 gram., 15.25 operettemuz., 16.10 gram., 16.15 voordr., 16.35 orgel, 17 00 jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 gram., 18.25 lichte muz., 18.55 brief uit Londen, 19.00 lichte muz., 19.15 dis cussie, 19.30 amus.muz., 20.00 nieuws, 20.05 journ., 20.15 Saskia, opera, 2135 Chitra, gedicht met muz. illustr., 22.25 lichte muz., 22.40 sport, 23.00 nieuws, 23.15 gram. gevar. muz., 19.15 ork.conc., 22.45 piano recital. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.00 ork.conc., 13.00 dansmuz., 15.00 lichte muz., 16.45 mil. ork., 18.00 ork. conc., 22.20 dansmuz., 23.20 lichte muz NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m: 12.00 orkconc., 13.15 operetteconc., 14.15 amus.muz„ 16.00 filmmuz., 16.25 pianomuz., 19.15 amus.muz., 22.10 lichte muz., 22.40 Des Simplicus Simplicissimus Jugend, kameropera, 0.25 dansmuz DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S 16.30 V. d. jeugd. 17.00 V. d. vrouw 17.20 Opsporingsdienst en progr.overz. 20.00 Filmrep. uit Argentinië. 20.30 T.V.-spel. 21.20 pianomuz. 22.00 Aïda, opera (2e acte). FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 12.30 Nationaal ork., 13.20 Nationaal ork., 18.00 ork.conc., 20.02 symph.ork. en so liste, 23.10 moderne muz. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw. NCRV: 10.00 gram., 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 klein koor, 12.00 An gelus, 13.03 lunchconc.. 12.33 wij van het land, 12.55 zonnewijzer, 13,00 nieuws, 13.20 zang en piano, 13.50 gram. NCRV: 14.00 prot. pr., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 16.00 prot. pr., 16.30 kamermuz., 17.00 jeugd. 17.30 gram., 17.40 koersen, 17.45 gram., 17.55 Radio Philh. ork. en solist, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.20 sociaal gesprek, 19.35 gram.. 20.00 radiokrant, 20.20 radiowedstrijd, 21.15 Eurovisie, Aïda, opera (2e bedrijf), gram., 21.40 piano, 22.00 tijdschriften- kron., 22.10 orgel', 22.35 gram., 22.45 prot pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. BRUSSEL, 324 m: 14.45 ork.conc., 15.30 ork.conc., 21.00 Salzburger Festspiele. 484 m: 12.00 omr.ork., 14.30 symph.ork.. 18.30 rhythm, muz. BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse uitz.: 19.00 Testbeeld. 19.15 Gram. 19.30 Openingsbeeld. 19.31 De socialistische idee. 20.00 Nieuws. 20.15 Filmprogr. 22.00 WIJ KIJKEN NAAR VARA: 20.15 Act. 20.30 Balletfilm. 20.45 Uit de eeuw van het Manierisme. 21.20 Pauze. 21.25 Filmfragm. NTS: Eurovisie: 22.15-23.00 Aïda, opera (2e acte). BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz.: 16.45 Gram. 17.00 V. d. kind. 18.00 Film. 19.45 Gram. 20.00 Weerber. en act. 20.10 TELEVISIE, en 20.15 Journ. 20.35 T.V.-vacanties, 20.55 Réponses a l'oeil. 22.00 Eurovisie: Aïda, opera (2e bedrijf). ENGELAND, ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30. Nieuws. BBC, home service, 330 Feiten v. d. dag. Eng. literatuurgeschie- m: 13.20 lichte muz., 14.00 recital, 18.30 denis. (Op 224 en 76 m). scmpvAMBtRicnfil AARDIJK 2 te Rotterdam. BACCHUS p 3 Dungen. n. Indië. ESSO ROTTERDAM p. 3 Kp. Bon n. R'd. GROOTE BEER 4 te Southampton verw. 1NDRAPOERA 3 te Penang. KALYDON 2 van Mena Ahm. n. Geelong. KARIMATA 3 te Napels. KIELDRECHT 3 te Antwerpen. KORENIA 2 te Maracaibo. KOTA AGOENG p. 3 Alg. n. Prt. Said. KOTA BAROE p. 3 Str. Banka n. Singap. LANGKOEAS 1 te Rotterdam. LUNA p. 3 Dungen. n. Rotterdam, LUTTERKERK 3 te Port Said. MATARAM 3 te Damman. NIAS 2 te Marseille. ORANJE p. 3 Minikoi n. Suez. PEPERKUST 2 van Luanda n. Matadi. POLYDORUS p. 3 Sabang n. Belawan. PRINS MAURITS 2 te Rotterdam. SALLAND 2 van St. Vine. n. Rio Jan. SINGKEP p. 3 Perim n. Gibraltar. STATUE OF LIBERTY p. 3 Sable ell. n. Rotterdam. TEGELBERG p. 3 Bahia n. Kaapstad. VAN CLOON 2 te Rotterdam. WILLEM RUYS p. 3 Malta n. Prt. Said. ZEELAND SSM, 2 te Leith. ZUIDERKRUIS p. 3 Lüderb. n. Walvisb. ZIJPENBERG p. 3 Kp. St. Vine. n. IJm. ARENDSDIJK 3 te New York. CALLISTO 3 te Rotterdam. COTTICA p. 2 Burl. n. Madeira. DAPHNIS 3 te Willemstad. DIEMERDIJK 3 te Vancouver. MAASDAM 3 te New York. MAASHAVEN p. 3 Vittoria n. St. Vino. MAASLAND p. 3 Madeira n. A'dam. ORANJESTAD p. 3 Cartag. n. Aruba. ORESTES 3' te Antwerpen. PRINS ALEXANDER p. 3 Tersch. naar Montreal. STAD MAASTRICHT 3 te Savona. TABIAN 3 van Bahr. n. A'dam. TRAJANUS 3 te Antwerpen. WILLEM RUYS 4 te Pt. Said verw. ARTEMIS 2 v. Paramaribo n. Pto. Ordas. ALBLASSERDIJK 2 te New Orleans AMSTELDIJK p. 2 Key West n. Havre. ADONIS 2 te Curasao. ALCITAS 2 te Mostaganem. ALIOTH 2 te Bahia. AMSTELPARK 3 te R'dam verw. ALCYONE p. 2 Ras Fartak n. Abadan. AXELDIJK 2 te Philadelphia. BACCHUS 2 v. A'dam n. Param. CHARIS 2 te Port de Paix. CALTEX LEIDEN p. 2 Azoren n. Curasao. CALTEX THE HAGUE p. 2 Kreta n. R'dam. DELFSHAVEN p. 2 Fern. Nor. n. St. Vine. DORESTAD p. 2 Hatteras n. Pta. Cardon. DUIVENDIJK 2 te San Francisco. EOS p. 2 Kp. Gata n. Savona. ESSO ROTTERDAM p. 2 Malta n. R'dam. GANYMEDES 2 te Guanta. GOUWE 1 v. Monrovia n. Frans W.-Afrika, GORDIAS 2 te Tunis. GROOTEKERK p. 2 Socotra n. Shanghae. HATHOR 2 v. Vassilikibay n. Ceuta. HOUTMAN 2 te Kobe. IVOORKUST 2 te Lagos. KORENIA 2 te Maracaibo. KIELDRECHT p. 2 Ouess. n. Antw. KERTOSONO p. 2 Kp. St. Lucas n. Balbo. KREBS1A 1 op 300 m. WZW Bermuda n. Pta. Cardon. LOMBOK 2 te Baltimore. LISSEKERK 2 te Basrah. LIBERTY BELL p. 2 Aden n. Suez. LEERSUM p. 2 Hatteras n. Havre. LEOPOLDSKERK 2 v. Antw. n. Londen. LUNA p. 2 Ouess. n. R'dam. POSEIDON p. 1 Havana n. Houston. PRINS FR. WILLEM 2 te Hamburg. PR. WILL. II 2 op 400 m. W Kp. Clear n. Montreal. PR. W. v. ORANJE 2 op 600 m. NW Lands End n. Montreal. RONDO 2 te Bahrein. SALLAND p. 2 St. Vine, n. B. Aires. SIGLI 3 te Sydney verw. SLOTERDIJK p. 2 Gibr. n. Halifax. STAD BREDA 1 op 300 m. NW Azoren n. Landsend v.o. STRAAT BANKA p. 2 Bali n. Soerab. STAD AMSTERDAM 2 te Suez. STAD MAASTRICHT 2 te Gibraltar. TEUCER 2 te Balik Papan. TROMPENBERG 2 te Brownsville. TRITON p. 2 S. Salvador n. Pt. Prince. VAN HEUTZ 6 te Penang verw- n..rv,ar, WESTERTOREN p. 2 Mozamb- n. uu oan WONOGIRI 2 op 650 m. WNW Wake n San Francisco. Houston WONOSOBO p. 2 Finist. n. H ATLAS 2 te Venetie. aSuDRA PV' 2MMBsUahn. p\ Sudan. at mkefK p- 2 Finist. n. Genua. ALKAID p. 2 °P°rt0 n- L. Palmas. ABBEDIJK 2 te Bremen. maken, huldigde de heer Timmermans, nog even hc lerende Mgr 45 Men had de Nederlandse wapenhandelaren aange schreven, om vast te stellen of het hier te lande door een winkelier verkocht was, maar alle tot nu toe ont vangen antwoorden waren negatief. Verder was vast gesteld, dat de lading van de patroon, waarmede het dodelijke schot was gelost, tot ongeveer de helft van de normale vulling was teruggebracht. De overige zich in het wapen nog bevindende patronen bevatten de gebruikelijke hoeveelheid kruit. Overigens had men onder de bezittingen van Ferouch noch een fou- draal van het pistool, noch soortgelijke patronen aan getroffen. Ook geen andere wapens. In de ochtend van Maandag 20 Jum werd bij com missaris Van Houthem een bezoeker aangediend, die inlichtingen had te geven over Ferouch De commis saris liet hem binnenkomen, schoof het proces-ver baal dat hij doorlas terzijde en maakte zich gereed voor de zoveelste maal te vernemen, dat de gestor- ven Turk toch zo'n buitengewoon geslepen zakenman was geweest. De binnenkomende was een jong® man van ongeveer 25 jaar met goed verzorgde handen en i glimmend, glad naar achteren gekamd zwart haar. Hij zeide Gerard Marsten te heten en employé te zijn gaan, die mogelijk voor u van belang is." Van Houthem knikte met wat meer interesse dan hij eerst had getoond. De jonge man opende zijn ac- tentas en nam daaruit enige papieren. „Zodra onze directeur vanmorgen binnen was, heb ik'hem toestemming gevraagd u even op te zoeken. Ook hij was van oordeel, dat u mogelijk hieraan iets zou kunnen hebben. Vandaag een week geleden ont vingen wij van Ferouch, voor wie wij van tijd tot tijd op zichzelf staande banktransacties verzorgen, het verzoek namens hem Harper's Bank in San Francis- co op tc dragen telegrafisch aan hun filissl in Londen vijfduizend pond sterling over te maken, die ter dis positie moesten worden gehouden van een zekere T. Mustafa. Hier is het briefje: wij telegrafeerden de zelfde dag naar Harper's in Frisco. Hier is een af schrift van ons telegram." „Is dit het schrift van Ferouch?" „Het is in elk geval zijn handtekening die er onder staat. Het met de hand geschreven briefje is naar ons oordeel ook door hemzelf geschreven. Hij gebruik te altijd Frans in zijn correspondentie met ons." Na de beide stukken met nietszeggend gezicht te hebben bekeken, merkte de commissaris op: Geen kleinigheid een half millioen pond! "o de paar keren, dat we onze _bemiddeling ver- nog even het personeel Ml van Hellemondt, de zilveren tuinier1 maar- ïutsaersoord vanhetlubi i de Bank v00r Internationale Koophandel... rd nl dr G I ..Neem een stoel, meneer Marsten, en vertel het Jacques Diddens en speciaal de zus- „De vorige week las ik in de krant, dat de politie :_f4-:..maa/v manAOM Varntiph rlia "71 r»n in ters „Dochters van Liefde" Hierna begaf het gezelschap zich naar het fraai gelegen Mgr. Mutsaersoord waar de bisschop van Den Bosch niet zonder moeite (omdat de grond zo hard was) de schop In de grond zette voor het St. Agnes-pavlljoen. informaties vroeg over meneer Ferouch, die zich in het Majestic hotel heeft doodgeschoten. Door drukke werkzaamheden bij de bank raakte dit verzoek mij uit de gedachten, maar gisteren ontmoette ik een paar vrienden, die de zelfmoord ter sprake brachten en daardoor herinnerde ik mij, dat er dezer dagen een transactie door de handen van de bank was ge leénden voor banktransacties van Ferouch ging het altijd om grote bedragen. Wij veronderstelden, dat hij wei weer ergens een munitiedump zou hebben opge kochtdat loopt flink in de papieren, meneer Van Houthem." „Mustafa, die hier genoemd wordt, kent uw bank die ook?" „Neen. U ziet dat de remise geheel buiten ons om ging. Het was een zaak voor Harper's. En dat het in orde moet zijn, blijkt wel uit dit telegram, dat we Dinsdagmorgen uit San Francisco kregen en waarin ze seinen aan ons verzoek te hebben voldaan. Waarom zou Ferouch niet rechtstreeks aan Har per's die opdracht hebben gegeven?" Dat had hij misschien ook wel kunnen doen. Maar hét' is denkbaar, dat hij in dit geval onze bank als een soort van identiteits-garantie inschakelde. Ieder een zou een dergelijk tele gram aan Harper s kunnen sturen, maar ze zijn een vaste relatie van ons en zullen er niet aan twijfelen of een opdracht door onze tussenkomst bonafide is. Hier hebt u ook hun tele gram van Dinsdag. Ik zal u een ontvangstbewijs je voor die stukken géven, want ik wil ze graag even aanhouden voor on derzoek." Geen bezwaar. Voor ons is de zaak afgedaan." Een enkele maal had de Amsterdamse recherche contact met New Scotland Yard In Londen. Als re gel was die aanraking schriftelijk, soms ook telefo nisch. Zelden zagen de aan beide zijden van de Noordzee met elkaar samenwerkende politiemannen elkaar. Maar Simms, een hoofdinspecteur van het Criminal Investigation Department, was een persoon lijke bekende van Van Houthem. Simms moest hem helpen. Met een onderhands te lefonisch verzoekje voorkwam hij alle narigheid van een langdurige correspondentie over de officiële In stanties. Simms zou wel een mannetje hebben om eens bij Harper's filiaal in Londen te gaan neuzen en Van Houthem te laten weten waar meneer Mustafa met zijn half millioen pond was heengetrokken. Mis schien zou Simms Mustafa zelf in handen kunnen krijgen en dan wist de Yard in samenwerking met de Vreemdelingendienst wei een smoes te verzinnen om die Turk even bij zijn jasje te houden, tot Van Hou them had kunnen overvliegen en die Oosterse meneer met zijn Noordeuropese gezicht op de korrel had kun nen nemen. Door een samenloop van omstandigheden werd het 22 Juni voor Van Houthem gelegenheid vond Simms op te bellen. Kort en bondig legde hij de hoofdzaken van het geval aan zijn Engelse collega voor en vroeg deze of hij in-officieel een handje kon meehelpen. Simms meende, dat het wel gaan zou. Binnen enkele dagen kreeg hij een man, die in bankzaken gespecia liseerd was, uit Liverpool terug en die zou Harper's wel even kunnen uitbenen. (Wordt vervolg dl AMOR p. 2 Finist. n. Alg. BLIJDENDIJK 2 te Antw. BLITAR p. 2 Burl. n. Bone. BOSKOOP 2 te Hamburg. BENNEKOM 2 te Callao. BORNEO 2 te A'dam. COTTICA p. 2 Finist. n. Madeira. CONGOSTROOM 2 te Akkra. CASTOR 2 te Pt. a Pitre. CALTEX UTRECHT p. 2 Malta n. R'dam. CRADLE OF LIBERTY p. 2 R. Fart. n. Sue«. CERONIA 2 te Pladju. CALLISTO p. 2 Wight n. R'dam. CORILLA p. 2 Recife n. Curasao. CINULIA p. 2 St. Maarten n. Stanlow. DIDO p. 2 Kp. Gata n. A'dam. ERINNA 2 te Singapore. ETREMA p. 2 Param. n. Trinidad. ENA p. 2 Pto. Alegre n. Curasao. ESSO DEN HAAG p. 2 Gibr. n. Sidon. FLEVO 2 te Kopenhagen. GAASTERKERK 1 v. Shanhai n. Manilla. HAULER WIJK 2 op 100 m. 2ZW Kp. Race n. R'dam. HELICON 2 Op 100 m, N Azor. n. S. Juan. HAARLEM 2 te B. Ventura. KOTA AGOENG p. 2 Gibr. n. Djak. KARIMATA 2 te Napels. KATELYSIA 2 op 300 m. ZW Azoren n. Engeland. LIEVE VROUWEKERK 2 te Suez. - LAURENSKERK p. 2 Ouess. n. Mars. MANOERAN 2 te Belawan. MENTOR 2 v. Param. n. Demerara. MALEA p. 1 Thursd. Eil. n. Pladju. MACOMA 2 op 500 m. NW Fortal. naar Takoradi. MARISA p. 2 Kreta n. Berre. NERO 1 te Tel Aviv. NIAS 2 te Marseille. ORION 2 te Istanbul. ORANJE 2 v. Colombo n. A'dam. OBERON 2 te A'dam. ORESTES 2 te Antw. PRINS J. W. FRISO p. 2 B. Isle n. Montr. PRINS WILLEM IV 1 op 650 m. ONO Kp. Race n. Havre. PAPENDRECHT e- 2 Azoren n. Aruba. PRINS MAURITS 2 te R'dam. POELAU LAUT 2 te B. Papan. ROTTI 2 te Semarang. ROGGEVEEN 2 te Semarang. SARPEDON 2 op 400 m. NO Azoren n. La Guaira. STAD R'DAM p. 2 Kp. Race n. Cardiff. STENTOR p. 2 Ouess. n. A'dam. STAD VLAARDINGEN p. 2 Bergen n. Nare. STAD MAASSLUIS 2 te Narvik. STAD HAARLEM 1 op 500 m» ONO Cap# Race n. Birkenhead. SAIDJA 2 te Mulberry. SCHIE p. 2 Cartag. n. Cristobal. STRABOR 2 te Bari. TIBA 3 te Rio Janeiro verw. TRAJANUS 3 te Antw. verw. TJILUWAH 2 te Semarang. TJIBANTJET 2 te Semarang. TANKHAVEN II 1 te S. Gerong. THELIDOMUS 2 te Curasao. VAN SPILBERGEN 1 v. Calabar n. Lagos. VAN WAERWIJK 1 van Hongk. n Singap. WOENSDRECHT p. 2 Kp. Bon n. Alex. WELTEVREDEN 2 te Surab. SnbeRG ptC 'IJmuiden. j VEILING POELDIJK 2 Aug. TfJ^TcC f 6.10—6-60, B f 5.30—5.80 C 12i,js kg, f 5.00—5.30, alles per bak Drujven: Ali- Aanvoer tomaten 165.0M thaler f 210> oaote f 1.95—2.50, F 2.10—2.45, Muscaat f2 40™ aUesampPer Netmeloenen (6) 95 BODEGRAVEN 2 Aug. - KAASMA partijen. Notering: eerste srt. Aanvoer tweede soort f 2.05—2.14, extra kwal«é« 2'43' pUrMEREND 2 Aug. Eieren: 8000 kip- oeneieren f 13.50—14.50 per 100 stuks, 1000 eendeneieren f 8.50 per 100 stuks. Vee markt. Runderen, totaal 650 stuks, 370 vet te koelen f 1.65—2.70 per kg, 148 geld# koelen f 450—770 per st., 75 melkkoeien f 540—990 per st., 33 pinken f 200-^65 p st., 24 stieren f 450—1325 per st.65 vette kal veren f 250-350 per st. nuchtere kalv v d sl. f 45—70 per st., idem fokkerij f 70 —110 per st., vette varkens v. d. sl. f 1-eO —1.70 per kg, Idem zouterij f L50—l-M P- kg, vette zeugen f 1.24—'1.38 p. st. 937 big gen en schrammen f 35—167.50 Per st 1 50—90 p. St., 23 fokzeugen f 275—350 per st., vette schapen f 80—110 per st., scha pen (fokkerij) f 80135 per st., lammeren (weide) f 60—80 per st., 52 bokken en gei ten f 10—55 per st., 2o paarden f 450—845 per st. lammeren (vettel 80—100 p_ st. Totaal 'aantal dieren 3416. Pluimveem:srk 4200 oude kippen en hanen (witte en ro de) f 1.55—1.65 per kg, 1600 oude kippen en hanen (blauw) I L60-1.70 per kg 350 jonge hanen (blauw) 2'40 i'b,u 2400 jonge hanen (witte en rod)f2.2(^40 per kg, 650 eenden f 0.75 1.25 per stuk, 300 konijnen 1.506.50 p. st. CACAOTERMIJNMARKT A'DAM 2 Aug. stpmminö' Priish. Omzet: 50 ton. Note» ringen :!ept 2 802.82, Dec. 2.82-2 84. Jan. 2.83—2.85, Mrt. 2^—2.86, Mei 2^85— 2.87, Juli 2.86—2.88. (Opgave firma Hes- lenfeld). RUBBERTERM1JNMARKT AMSTERDAM 2 Aug. stemming: vast. Omzet: 195 ton. No teringen: Aug. 4.00'/a, Sept. 4.00'A, Oct. 3 98 Va Nov. 3.96', i, Dec. 3.94 U, Oct.-Dec. 3 08 Jan. 3.87 >/2, Febr. 3.82W, Mrt. 3.77%. Jan'-Mrt. 3.82Va, Apr. 3.87(i, Mei 3.62%, Ju ni 3.57'/a, Apr.-Juni 3.62'/a- COPRATERMIJNMARKT A'DAM 2 Aug. Stemming: zwak. Omzet: nihil. Noteringen: Sept. 67, Oct. 67. Nov. 6611, Dec. 61?!,, Jan. 66'/a, Febr. 66'/a, Mrt. 66'/,. Apr. 66%, Mei 66I/4, Juni.66y«, Juli 66, Aug. 66. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN - 1 Aug. Aanvoer 327 varkens, 1 nuchter kalf. Notering: zware varkens f 1.65—1.601 lichte varkens f 1.68—1.60, slagersvarkens f 1.68— 1.65, zeugen f 1.361.31. LIJNOLIETERMIJN MARKT R'DAM - 2 Aug. Omzet: 10 ton. Noteringen: Sept. 94.95, Nov. 95.10. Jan. 94.85, Mrt. 94.85. VEEMARKT R'DAM 2 Aug. Aanvoer in totaal 3603. Weekomzet 5643. Vette koeien en ossen 40. Gebruiksvee 1257, idem t.b.c.-vnj 938. Vette kalveren 109. Graskalveren 271. idem t.b.c.-vrij 14. Nuchtere kalveren 316. I Varkens 172. Biggen 181. Paard?" lens 111. Schapen of lammeren 598. Bokken of geiten 32. Vette koeien prijs in cents p. ke resp. Ie 2e en 3e kw. 260—274 244-258 200214 vètte kalveren 260275 230—250, slachtpaarden 210 200 190. Graskalveren prijs in guldens per stuk, resp. Ie, 2e en 3e kw. 425 375 275, nuchtere kalveren 70 60 5Z, biggen 50 45 40, veulens 400 350 250, scha pen 140 130 95, lammeren 105 85^75 kalf- en melkkoeien 1050 950 775, vare koeien 740 840 550, vaarzen 850 700 600 pinken 550 475 4°GER8TTERMIJNMARKT R'DAM 2 Aug. Alle termijnen niet genoteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4