I De 'Prooi vcui de fèocfe TZotd Concert van „Die Alpenjager en van Boerenkapel meubelen Visserijen Nieuwe leden der Eerste Kamer trie deHoorma» SCHEE PVA ARIBERICH1EW Nadere richtlijnen voor bouw van woningwetwoningen K ru iswoordraadse l Markten en veilingen N.Y. Berger Tramweg Maatschappij opgericht r In aluminium tent Xtoxcte^il>eek Pastoor Van Noort 50 jaar priester Voor behoud van Bello Wij luisteren naar 250 modelkamers WIJNHANDEL „DE ZYLPOORT" Derde slachtoffer aan brandwonden overleden Schrijven van minister aan gemeentebesturen PARACHUTISTEN OP MONT BLANC GELAND Bulgaars procureur- generaal ontslagen J DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 PAGINA f// woningtextiel UITGEEST Zwaar karwei Brug over Moleiwaart HOOFDAKTE-EXAMENS Waterpolo HAARLEMGZG (dames) 2—2 HAARLEM—GZC (heren) 1-9 Waterstanden HEEMSTEDE BLOEMENDAAL Geen spreekuur Na ramp met bus te Osnabrück 8 9 10 11 Qplossinig van Woensdiag A. 1. KAAN De eer gedurende de Haarlemse feest- week voor de eerste maal in een nieuwe aluminiumtent te mogen optreden ge noten de Tyrolerkapel ,,Die Alpenja ger" en de Oud-Hollandse Boerenka pel ,,De Hooyschelf". De tent, gemeente Haarlem op proef gezonden, voldeed qua vorm en kleur. De vorm is blijkbaar geïnspireerd op een paddestoel en het donker-oranje- kleurige dak steekt goed af tegen de kleur van het aluminium. Vooral wan neer er als nu een kapel optreedt in veelkleurige costuums rood, groen, wit en grjjs wordt er een fraai ge- Advertentie WONINGINRICHTING WONINGINRICHTING BEVERWIJK Qecpe*,c/vto) 8-1230e*]\13.45-18- uu/i. 13 - iu*A yet(dar) Vier trawlers, Postboy IJm. 35, Abra ham VI. 77, Dirkje Ro. 53 en Klaas Wijker IJm. 85, één logger en zeven kotters zorgden er Woensdag voor, dat de visafslag van IJmuiden werd voor zien van een totale aanvoer van 6.540 kisten verse vis, 200 kleine kistjes ha ring, 1500 kilo tong en 190 stijve kabel jauwen. Er waren 120 kisten schelvis, 155 kisten gul en kabeljauw, 800 kisten makreel en 4870 kisten verse haring. Het heeft dit jaar lang geduurd, maar het verse haringseizoen schijnt nu echt begonnen te zijn. Deze eerste dag bleef de haring nog wel prijshoudend. Er werden een aantal kisten haring afge keurd. De overige partijen werden ver kocht voor 15 tot 10 per kist van 50 kilo, makreel deed 16 tot 10 per 50 kisten. De verse vissoorten waren Woensdagmorgen zeer duur, Pennen (schelvis) noteerden nu 30 en braad en radio gingen voor 23 tot 15 per kist van 50 kilo in handen van de han del over. Wijting werd verkocht voor 14.50 tot 8. Grote kabeljauw noteer de 140 per regel van tien stuks en 160 per kist van 125 kilo. Grote zwarte koolvis deed 84 tot 74, grote leng 74 en grote wolf 100 per kist van 125 kilo. Groot middel schol deed 52 tot 47, klein middel 57 tot 45, schol 1/51 tot 42 en schol II 45 tot 15 per kist van 50 kilo. Schar deed 15 tot 13 en bot 15 per kist van 50 kilo. Grote tong noteerde 3.50 tot f 3.30, groot middel 3.60 tot 3.30, klein middel 3.80 tot 3.30, tong I 3.70 tot 3.30 en tong II 3.25 tot 3.15 per kilo. Pieterman werd ver kocht voor 84 tot 76 per kist van 50 kilo. De Postboy IJm. 35 besomde Woens dag 1700, de Abraham VI. 77 25.800, de Dirkje Ro. 53 18.600 en klaas Wijker IJm. 85 17.900. Eén trawler komt Donderdag aan de markt. De Elie Cheniviëre met ruim 1000 kisten makreel en 50 kisten andere vis. De logger Sch. 154 van de rederij Vrolijk te IJmuiden komt met 600 a 700 kisten verse vis aan de markt. Deze week kunnen de trawlers Gelria IJm. 21, Eveline IJm. 116 en Soerabaya IJm. 79 eveneens aan de markt worden ver- wacht. Met de haringvisserij van de trawler- vloot ging het uitstekend. De schepen gaven dagvangsten van 400 tot 500 man den verse haring door. Er werd even eens veel schelvis gevangen. De Soe rabaya UM 79 meldde een trek van 100 manden makreel en 50 manden schelvis. Volgens de schippers van de trawlers, is er in geen jaren zoveel schelvis gevangen. Op 't Zand vingen de loggers en kotters gemiddeld 150 tot 160 manden verse vis, voor het meren deel makreel per dag. Langs de kust bleef de visserij hetzelfde. Advertentie Fa. P. BEAUFORT Kinderhuis vest 47-51 Telefoon 10717 Haarlem Geniet van een Goed glas wijn, Laat UeHufort uw raadsman rijn! ij Van Beverwijk naar Uitgeest heeft in de avonduren het vervoer plaats gehad van- een reusachtige dragline. De machine woog 40 ton en was geplaatst op een grote oplegger. Het gevaarte zal dienst doen voor de aanleg van de nieu we rijksweg no. 9, de z.g. tunnelweg". Onder het wakend oog van de Rijks politie is de reis zonder noemens waardige hindernissen beëindigd op een stuk weiland ten Noorden van ge noemde weg. Niet alléén dat in onze omgeving met de aanleg van de rijksweg wordt be gonnen, ook die van de magazijnen aan de oude Limmerweg voor rekening van het ministerie van Oorlog is begon nen, althans met de voorbereidingen. Zo is over de Molenvaart een brug ge slagen en is men bezig met de aanleg van een parkeerterrein. heel bereikt, dat feestelijk aandoet. Wij veronderstellen, dat de klank in deze tent over het gehele plein wordt ver spreid, de thans gebruikte luidsprekers nauwelijks nodig zijn. Nu was het spel tot ver in de omtrek, zelfs in het ta melijk verborgen bodekamertje van het stadhuis duidelijk hoorbaar. De Markt was tot in de uiterste hoe ken gevuld met een publiek, dat aldra in een feestelijke stemming verkeerde, want men speelde er lustig en frig op los. Hiermede willen wij met beweren, dat het een soort vrijbuiterij in klan ken was. Geenszins. Er werd wel zeer enthousiast en met bijna onbeteugelde geestdrift gemusiceerd, doch alles had zijn grenzen. Dirigent Willy hield alles in de maat en bracht zo nodig sterke dynamische contrasten aan. Alleen deed de klank o.i. wel eens te schel aan, maar dit komt op rekening van de luid sprekers! Wat er alzo gespeeld werd? Natuur lijk in hoofdzaak populaire Tyroler en aanverwante muziek. De titels duiden 't karakter reeds aan: Zillertaler-Marsch Die fidelen Trompeter, Trisch und mun ter, Gurktalor Walzer, und so weit De bezetting van kapel was volstrekt niet gericht op louter pompeuze klank volumes, onderling verkreeg men een homogeen geheel. De kapel bezat dan ook: ciarinetten, trompetten, saxophoons, baritons, tuba, vanzelfsprekend ook uit gebreid slagwerk tot en met klokken spel! Na de pauze trad „De Hooyschelf" op en wie zou nu direct in die boeren- muzikanten de Tyrolers hebben her kend? Dit alleen door de kleding, doch ook door de muziek, want nu ging het op zijn Oud-Hollands, echt gemoedelijk en prettig. Nu kreeg men die echt-volk- se, leutige muziek te horen, die wij het best nader kunnen betitelen met de naam van één der repertoire-nummers: „Zet de boel maar op zijn kop"! Het was nu geen concerteren, maar een groot familiefeest, noem het des noods een boerenbruiloft, waarop iede re gast volop genoot en uit volle borst meezong. Het is geworden één der meest ge slaagde, echt-volkse avonden van de feestweek! V HAARLEM. Geslaagd voor de gehele akte: G. IJff, Zaandam; F. Brieffies, Zaandam; M. W. Wijte, Santpoort. Voor gedeelte A: G. A. M. Kubbinga, Haarlem; H. van Driel, Diemen, P. Schouws, Heemskerk; G. H. A. Smul ders, Amsterdam. Voor gedeelte B: J. van Wees, Haar lem; A. W. Stort, Amsterdam; J. Feen- stra, Zwanenburg; J. P. Zegel, Weesp; G. J. Steel, Amsterdam; E. A. Struik, Amsterdam; C. J. Kruunenberg, Amster dam; P. J. Schouten, Amsterdam; J. F. Scheer, Lutjebroek. Voor de promotie competitie tweede klasse werd in Stoop's bad gespeeld de wedstrijd Haarlem 1 - G.Z.C. Nadat de rust met 1—1 was ingegaan kwam het einde met een 22 gelijkspel. Het was de tweede wedstrijd die de Haar lem dames voor de promotiecompeti tie speelden; in Rotterdam werd de eerste wedstrijd tegen R.D.Z. verloren met 51. In de ontmoeting Haarlem - G.Z.C. voor de hoofdklasse verscheen Haarlem met enige invallers, o.a. voor Gerrit Bijlsma. Door de snel en goed combi nerende G.Z.C. ploeg werd de Haarlem verdediging zwaar op de proef gesteld. Nadat v. d. Toom (2) en Hans de Boer de G.Z.C. voorsprong op 30 hadden gebracht, kreeg IJzer een straf- worp te nemen die niets opleverde. Kort hierna ging het IJzer beter af. Toen kreeg v. d. Toom een strafworp te nemen, deze werd omgezet in een G.Z.C. doelpunt en nadat Hans de Boer en Jan Klerk nogmaals raak hadden ge schoten ging met 16 de rust in. In de tweede helft wijzigde Haarlem de opstelling. Frans Paanakker ging in het doel hetgeen Haarlem ten goede kwam. Hij kon echter niet voorkomen dat Beyderwellen en v. d. Toom (2) de G.Z.C. overwinning op 9—1 brachten. IJMUIDEN Donderdag 4 Augustus Hoog water: 4.00 u. en 16.25 u. Laag water: 12.04 u. Vrijdag 5 Augustus Hoog water: 4.34 u. en 16.59 u. Laag water: 0.23 u. en 12.38 u. 15 Augustus hoopt emeritus-pas toor A. F. C. v. Noort de dag te herden ken waarop hg voor 50 jaar tot pries ter werd gewijd. De parochianen van O.L. Vrouw Hemelvaart, van wie hij zoveel jaren de geestelijke herder is ge weest, willen hem ter gelegenheid van dit zo zeldzame feest niet alleen huldi gen, maar ook nog graag eens in him midden zien. Daarom zal op Zondag 14 Augustus des morgens te 9.15 uur tot zijn intentie een solemnele Hoogmis worden opgedragen en des middags van 16.00—17.30 bestaat gelegenheid om de feesteling persoonlijk te complimente ren. Vanzelfsprekend hoort bij een jubi leum ook een geschenk en het kerkbe stuur heeft de gelegenheid opengesteld, daarvoor giften te deponeren. In Huize St. Bavo op de feestdag zelve zal dit jubileum zeker niet onop gemerkt voorbijgaan. De heer A. van Geluk, de Bloemen- daalse wethouder van Publieke Wer ken, is Vrijdag verhinderd zijn weke lijks spreekuur te houden. Ten gevolge van zeer ernstige brand wonden, opgelopen bij het autobus-on geluk te Osnabrück op 11 Juni j.L, is in het „Marienhospital" aldaar overleden het dertienjarig zoontje Jan van de familie Johannes Ardesch, uit Den Ham. Er bestond voor zijn leven reeds van het eerste ogenblik grote vrees. De jongen is het derde slachtoffertje van het on geluk. In het ziekenhuis te Osnabrück worden nu nog drie kinderen verpleegd. Hun toestand is goed. Johannes Antonius Middelhuis is 5 Maart 1902 te Haaksbergen geboren. Na dat hij de lagere school had doorlopen, wilde hij aanvankelijk timmerman wor den; hij bezocht drie jaar de ambachts avondschool. Door zelfstudie bekwaam de hij zich. Na onafgebroken actief deel te hebben genomen aan het plaat selijk katholiek organisatieleven in En schede, werd hij in 1929 bondspropa- gandist van de R.K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus" voor het district Twen- the. Van 1936 af tot aan de liquidatie van het R.K. Werkliedenverbond in de tweede wereldoorlog, was hij districts leider van „St. Lambertus". In die jaren was hij vertegenwoordiger voor het R.K. Werkliedenverbond voor Overijsel inza ke werklozenzorg en bestuurslid van de bedrijfsvereniging voor het Twentse tex tielbedrijf voor de uitvoering van de ziektewet. Na de bevrijding had de heer Middelhuis een groot aandeel in de wederopbouw van de R.K. Arbei derbeweging. Eind 1946 werd hij be noemd tot landelijk voorzitter van „St. Lambertus" en vertrok hij naar Utrecht. Hij bleef tot 1948 deze functie bekle den en aanvaardde in dat jaar de be noeming tot algemeen secretaris van de K.A.B. In 1952 werd hij door de ver bondsvergadering van de K.A.B. geko zen tot voorzitter. Mr. dr. Leonard de Gou werd 22 De cember 1916 te 's-Gravenhage geboren. Hij bezocht het Fridericianumgymna- sium te Davos (Zwitserland) en deed candidaatsexamen in de rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Daarna verkreeg hij de graad van mr. in de rechten aan de Universiteit te Amster dam; hij promoveerde cum laude aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij ves tigde zich daarna als advocaat en pro cureur en was tevens als adjunct-secre taris aan enkele bedrijfsorganisaties verbonden. Vervolgens werd hij hoofd commies bij de provinciale griffie van Drenthe, waar hij opklom tot referen daris en chef van de tweede afdeling. In de jaren, dat de eer De Gou zijn domicilie in Assen had, was hij voor zitter van de afdeling en kring Assen van de K.V.P. In 1946 werd hij burge meester van Steenbergen. In de West hoek van Brabant houdt hij zich vooral bezig met de waterstaatkundige proble men en vervult hij vele functies op dit gebied. Zo is hij thans secretaris en penningmeester van het voorlopige be stuur van het hoogheemraadschap de Brantse Bandijk. Tevens heeft hij zit ting in de commissie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor sa menwerking tussen de gemeenten en waterschappen. Dirk de Loor werd 11 October 1900 te Rotterdam geboren. Hij werd opgeleid voor onderwijzer en behaalde de onder wijzersakte in de Maasstad, Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en aan de Vrije Universiteit te Amsterdam liep hij college in de paedagogiek en legde met goed gevolg de examens A en B in dit vak af. In 1926 aanvaardde hy de benoe ming tot hoofd van de lagere school te Nuth, waar hij slechts twee jaar zyn standplaats had. In 1928 vertrok de heer De Loor naar de Friese hoofdstad, hier was hy als leraar verbonden aan de her vormde kweekschool. Deze functie bleef hy bekleden tot aan 1953, toen hij be noemd werd tot burgemeester van Delit. De heer De Loor is sedert Maart 1953 lid van het partybestuur van de P.v.dA. 44. Onder strenge bewaking wordt Eric weggeleid. De krijgers durven klaarblijkelijk geen enkel risico te nemen met deze stoere gevangene, want cdvorens het verblijf van Ruad, Koning der Fir Iboth, te betreden, worden Eric's handen stevig op zijn rug vastgesnoerd. Een lange gang, welke zo laag is, dat Eric en zijn begeleiders er slechts gebukt door kunnen, voert vaar een groot, rond vertrek, waar op een ruwstenen zetel een schrale, dwergachtige gestalte troont. „Sta, hond!" snauwt Ruad's onaangename stem. „Slechts zó wens ik te spreken tot gevangenen. Dat doet hen mijn macht beseffen". Het schaamrood stijgt Eric naar de kaken, maar er zit niets anders op, dan in zijn ongemakkelijke houding in de gang te blijven staan. „Gij en uw mannen hebben velen van mijn beste krijgers gedood", bijt Ruad hem toe, „en daarvoor zou ik u kunnen straffen. Maar ge zijt ervaren krijgers en ervaren krijgers zijn altijd bruikbaar. Ik wil dus het aanbod, wat een mijner aanvoerders reeds deed, herhalen". Met een scham per lachje breekt Eric Ruad's verdere woorden af. „Wij zijn eerlijke lieden en nimmer zullen wij onze zwaarden lenen aan moordenaars, die een weer loos meisje roven, om haar te offeren. Gij kunt u dus verdere moeite besparen". „Dan de strop voor u, halsstarrige hond", raast de Koning der Fir Iboth, bleek van woede. „Of neen, een lot, erger dan een snelle dood. Breng hem weg!'' Als Eric aan een doffe wanhoop ten prooi teruggevoerd v>ordt naar zijn kerker, hebben hij noch zijn bewakers er evenwel het flauwste idee van, dat zij door een paar ogen scherp gadegeslagen worden, liet zijn de felle, gele ogen van Wolf, Eric's trouwe hond. Nog even staat het geweldige dier het tafereel van een verre heuvel in zich op te nemen. Dan sluipt het, met een onheilspellend gegrom diep in zijn keel, op de woonstede van Ruad toe. AGAMEMNON 3 te New Orleans. AMSTELSTAD 3 op 425 mijl N.W. Wel lington n. Brisb. AXELDIJK 3 te Baltimore. ALDERAMIN 3 van Colombo n. Madras. AMSTELKROON 3 op 1150 mijl Z. O. Kp. Guardef. n. Aden. ABBEKERK 3 van Mars. n. Antw. AMERSKERK 3 te Bremen. BAARN 2 te Callao. CASTOR 3 te Antigua. CRANIA 3 op 1200 mijl Z.W. Galep. eil. naar Brisbane. FELIPES 4 te Pladjoe verw. GRAVELAND p. 3 Pto. Alegre n. Rio Gr. GABONKUST 3 te Freetown. HESTIA 3 op 800 mijl N. O. Porto Rlco naar Curasao. KREBSIA p. 3 Mona Pass n. P. Card.. LEERSUM 3 op 150 mijl O. ten Z. Hat- teras naar Havre. EEMLAND 3 te Bahia. HELDER 3 te Pto. Cortez. HELENA 2 te Hamburg. HERSILIA 3 op 350 mijl N. W. Trinidad naar Morresv. MARKEN 2 op 450 mijl N.W. Bermuda n. Hamburg. MARPESSA p. 3 Aden n. Rotterdam. MENTOR 3 te Demerara. LEMSTERKERK p. 3 Makalla n. Suez. OVULA 3 te Djakarta. PEPERKUST 3 te Matadi. PENDRECHT 2 op 350 mijl Z. W. Ber muda n. Curasao. PLATO 3 te Gibraltar. NESTOR 3 te Maracaibo. POSEIDON 4 te Houston verw. ROEBIAH 3 te Djibouti MIJDRECHT 2 op 300 mijl Z. Bermuda n. Aruba. PERNA 3 te Curasao. STAD ROTTERDAM 3 op 50é mijl N. O. Belle Isle n. Cardiff. SIRRAH p. 3 Beira naar Aden. schepen zeven AAGTEDIJK 3 van New Orleans n. Newp. News. ALKAID 3 van Las Palmas n. Recife. ANDIJK 3 van Bremen n. New Orleans. ARKELDIJK p. 4 Dungen. n. New York. BENINKUST 4 te Dakar. CHARIS 2 van Ft. Liberte n. Philad. CISTULA (t.) 3 van Piraeus n. A'dara. COTTICA 4 te Madeira. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft aan de gemeen tebesturen nadere richtiynen verstrekt voor de bouw van woningwetwefningen. Herhftaldeiyk blijkt nameiyk, dat by het ontwerpen van arbeiderswoningen, gebouwd op voet van de Woningwet, het karakter van deze woningen nit het oog wordt verloren, Dit komt soms tot uiting in een te ruime opzet van de woninK soms ook liggen construc tie en afvferking op een te laag of op een te hoog niveau. De richtiynen heb ben betrekking op de maximale opper vlakten en op de constructie en af werking van doelmatige arbeiderswo ningen. In een door het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting sa mengestelde tabel worden oppervlakte- maten aangegeven voor de grootte van Drie Franse parachutisten, leden van een club te Grenoble, hebben gisteren het waagstuk volbracht, om af te springen boven de hoogste berg van Europa, de ruim 4700 meter hoge Mont Blanc, en veilig te landen nabij de met ijs en sneeuw bedekte top. Negen parachutisten, gestoken in zwarte costuums, die hen beter doen afsteken tegen de sneeuw, vertrokken vanmorgen vroeg uit Grenoble aan boord van militaire vliegtuigen. Boven een klein plateau van 200 by 500 meter werd de sprong gewaagd. Drie man sprongen naar beneden. De overige zes echter moesten van hun sprong afzien. De storm, die al de hele morgen de hellingen van de Mont Blanc geselde, was toen te krachtig geworden. De drie mannen kwamen terecht op de Dom du Gouter, een top van de Mont Blanc, die 4350 meter hoog is. Uit het dal is een groep berggidsen vertrokken, om de mannen veilig naar beneden te brengen langs de verra derlijke hellingen. Met deze sprong hebben de drie Fransen het record gebroken, dat op naam stond van een Zwitserse para- chutistengroep, die ooit op een hoogte van 4165 meter is geland. De parachutistenclub van Grenoble heeft een hele staat van dienst. De leden hebben in totaal ruim duizend sprongen verricht. Een der leden is indertyd naar beneden gesprongen boven het in brand staande Franse fort Dien Bien Phoe in Indo-China. (U.P.) Het officiële Bulgaarse nieuwsbureau heeft medegedeeld, dat de procureur- generaal, Kalman Czako ontslagen is en vervangen door Jozef Szalai. Czako maakte deel uit van de Bulgaarse com missie van onderzoek naar het neer schieten van het passagiersvliegtuig van de Israëlische maatschappy „El Al". woningwetwoningen. De aangegeven oppervlakten liggen 15 a 20 pet. boven de minimum-afmetingen die neergelegd zyn in de „voorschriften en wenken voor het ontwerpen van woningen (1951)". Deze oppervlakten moeten in het algemeen als maxima worden be schouwd. Van b.v. een eengezinswoning van vier kamers plus keuken, etc., ge schikt voor vyf personen, wordt aan gegeven 84 m2 oppervlakte, voor flats 77 m2 en voor maisonettes 84 m2. Wo ningen met groter oppervlakte dan in de richtlijnen aangegeven, kunnen ui teraard met toepassing van de premie- en bijdragregeling woningbouw 1953 worden gebouwd. De richtiynen ten aanzien van con structie en afwerking hebben o.m. be trekking op de afwerking van vloeren, wanden en plafonds, de inrichting van keukens, de bad- en wasruimte, enz. De door het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting gegeven om schrijvingen met betrekking tot con structie en afwerking van woningwet woningen zijn in het algemeen niet van dwingende aard en mogen door andere worden vervangen, die in het gebruik en ten aanzien van de kostprijs gelijk waardig zijn te achten. Aangezien plaat selijke toestanden en inzichten in vele gevallen van invloed zullen zijn op de constructie en afwerking, moeten de omschryvingen worden gezien als aan gevende een gemiddeld niveau, waar men op sommige punten onder, doch op andere punten boven zal gaan. By de opstelling van de richtlijnen is ervan uitgegaan, dat de financiële steun, die het Ryk verleent, gebas- seerd is op een bouwwijze, waarby constructie en afwerking een verant woord, doch sober karakter dragen. GAASTERLAND 4 te Rio de Jan. KARIMUN 3 van Newport News n. R'dam. KIELDRECHT 4 te Antwerpen. LEKHAVEN 3 te St. Vincent (K.V.), MERWEDE 3 te Le Havre. RAKI p. 3 Azoren n. Hallfax. STAD MAASSLUIS 3 van Narvik n. Bremen. VAN CLOON 3 van R'dam op proeftocht. ZUIDERKRUIS 4 te Walvisbaai. ABBEKERK p. 4 Bareel, n. Antw. AKKRUMDIJK p. 3 Ouess. n. Havana. ALKAID 3 te Las Palmas. ALTAIR 3 te Rotterdam. BLITAR 4 te Bone. CRADLE OF LIBERTY p. 4 Perim naar Suez. INDRAPOERA 4 te Port Swettenham. JAGERSFONTEIN p. 4 St. Vine. n. Kaapst. PRINS CASIMIR p. 4 Anticosti naar Le Havre. STAD AMSTERDAM p. 4 Kreta n. Gen. SUNETTA 2 te Rotterdam. TAWALI p. 4 Daedalus n. Djeddah. WAAL 3 te Rotterdam. WESTERDAM 1 te New York. ALCHIBA p. 3 Las Palmas n. Antw. AENEAS p. 3 Gibr. n. Tel Aviv. ARIADNE 3 te Lissabon. ARGOS 3 te Algiers. BLOEMFONTEIN p. 3 Burl. n. Southampt. BOREAS p. 3 Finist. n. A'dam. BLIJDENDIJK 3 te Londen. BENINKUST p. 3 Kp. Blanco n. Dakar. BLITAR p. 3 Gibr. n. Bona. CALTEX DELFT p. 3 Cavdo n. R'dam. CLAVELLA 2 van Heyshamn n. Bingle. CALTEX NEDERLAND p. 3 Oporto naar Rotterdam. CALTEX PERNIS p. 3 Malta n. Sidon. CRADLE OF LIBERTY p. 3 Ras el Kab naar Suez. CERONIA 3 te Pladjoe. DORDRECHT p. 3 Key West n. Antw. DELFSHAVEN p. 3 St. Pauls R. n. R'd. DALERDIJK p. 3 IJm. naar Antw. DUIVWDRECHT 2 op 300 mijl N. O. Ber- mu V n. Philad. ESSO AMSTERDAM p. 3 Malta n. Antw. EOS 3 te Savona. FARMSUM 3 te Calcutta. FLEVO 3 te Aarhuus. GORDIAS p. 3 Malta n. Piraeus. HECUBA p. 3 Azoren n. R'dam. HERMES 2 te Prt. au Prince. HEELSUM 3 op 300 mijl O. Bermuda n. Houston. JOH. v. OLDENB, p. 3 Ceylon n. Adam. KATELYSIA p. 3 Azoren n. Engeland. KENIA 3 te Genua. KARIMUN 3 van Norfolk n. Ned. KELLIA p. 3 Malta n. Prt. Said. KALABAHI 3 te Soerabaya. LAURENSKERK p. 3 Finist. n. Mars. LEOPOLDSKERK 3 te Londen. LIEVE VROUWEKERK 3 van Prt. Said naar Rotterdam. MURENA 3 te Poelau Samboe. METULA 2 te Miri. MERWEDE 3 te Havre. MAAS 3 te Malta. MERWEDE 4 te Havre verw. MADOERA 3 te Amsterdam. NOTOS 3 te Amsterdam. PRINS WILLEM IV, 3 op 650 mijl W. Landsend n. Havre. PHRONTIS 3 van Amst. n. Hamburg. PHRONTIS 3 van Amst. n. Hamb. RAKI p. 3 Azoren n. Halifax. HERATAN 2 op 600 mijl Z.Z.O. Kp. Race naar Fahaheel. STRAAT SOENDA 2 van Hongk. naar Kobe. SAROENA p. 3 Singap. n. Bangkok. STAD BREDA 2 op 300 mijl N. Azoren n. Landsend v. o. STAD HAARLEM 2 op 800 mijl O. N. O. Kaap Race naar Birkenh. STAD SCHIEDAM 3 te Narvik. STAD AMSTERDAM 3 van Prt. Said n. Amsterdam. SIGLI 3 te Sydney SARANGAN p. 3 Walvisb. n. Dakar. STRAAT BANKA 3 te Soerabaya. STAD LEIDEN 3 te Amsterdam. SAPAROEA p. 3 Str. Banka n. Djak. STRAAT MOZAMBIQUE 2 van Osaka n. Hongkong. TJIBANTJET 3 te Soerabaya. TAMO 3 te Hamburg. TIBERIUS 3 te Amsterdam. THEMISTO 3 op 500 mijl O. Belle Isle naar Belfast. TAWALI 3 van Suez n. Djak. TJILUWAH 3 te Djakarta. TARAKAN p. 3 Kerta n. Beyrouth. TOIiI.I?L p- 3 Daedalus n. Prt. Said. TERNATE p. 3 Burl. n. Mars. TOMORI p. 3 Oporto n. Rotterdam. TRITON 3 te Port au Prince. TIBA 3 te Rio Janeiro. TIBERIUS 3 van Antw. n. Amst. TROMPENBERG 4 te New Orleans verw. VAN SPILBERGEN 3 te Lagos. VAN LINSCHOTEN 3 te Lagos. WAAL 3 te Rotterdam. WONORATO p. 3 Minlcoi n. Belawan. WIELDRECHT 3 op 350 mijl O. ten Z. Bermuda n. Covenas. WATERLAND p. 3 Rio Grande n. Santos. IJSSEL 3 te Alexandrië. ZEELAND p. 3 Pantell. n. Rotterdam. C4 ro lil Horizontaal: 1 jachthond - mak 2 oogvocht - uitroep 3 gebergte in Oost-Europa - behoudens de fttels 4 kapitein der cavalerie 5 droombeelden 6 in het oog springend - indiaan 7 persoon uit Duizend en een -O Nacht - vulkaan 8 boom c>* 9 duel 10 achtervoegsel - en personne (afk.) - vragend vnw. 11 dierengeluid - poster yen Verticaal: 1 hevige wind - -dierentuin 2 look - 69 cm - grasveld 3 patriarchen 4 persoonsaan duiding - plan 5 introductie 6 paradys - lidwoord 7 uitladen 00 - politieke party 8 plantage 9 benaming - zuigwind 10 vervoermiddel - dik van zure melk 11 millimeter - evenmens Horizontaal 1 Medan, 5 prent, 8 graaien, 11 tas, 14 manie, 15 arena, 16 les, 20 portret, 24 klaar, 25 Klaas. Verticaal: 2 dg. 3 ara, 4 na, 5 pi» 6 ren, 7 en, 9 ala, 10 oma, 11 tel, l2 sas, 13 pas, 17 Est. 18 boa, 19 iel, 20 pa, 21 r.r., 22 r.k.» 23 T.A. ?5 Naarmate „Bello's" einde naderbij komt, beginnen de pogingen der Bergenaren om de railverbinding tussen Bergen aan Zee en Alkmaar te behouden st?rJceU5!LJv ?n' Officieel heeft Bello's laatste maand gesla gen, maar opnieuw hebben enkele verte genwoordigers van het E actie-comité een onderhoud gehad met de president-directeur der Nederlandse Spoor wegen, ir F. Q. Den Hollander. Over dit onderhoud hangt echter "pg sluier der geheimzinnigheid. De maatrïg len tot opheffing van de tramlijn zljnzó ver gevorderd, dat van de Spoorwegen niet verwacht kan worden. Maar Bergen hoopt meer herroeping van het genomen besiuii op enige welwillende medewerking hu het particuliere initiatief, dat haar bewoners proberen te ontwikkelen. Voormannen van dit initiatief zijn Antho ny van Kampen, mr A. F. Kamp en mr F Zeiler, die met andere ingezetenen van Bergen een vergadering hebben gehad, waarin zy in het kort uiteengezet hebben wélk resultaat hun bespreking met ir Den Hollander heeft gehad. Er werd een defini tief besluit genomen. „Bello" moet behouden blijven, zij het in gemoderniseerde vorm. Hoe die vorm zal zijn? Daartoe heeft het comité zich in verbinding gesteld met een deskundige, wiens naam nog niet genoemd kan wor den aangezien hij zich over eventuele medewerking Sog moet beraden. Deze deskundige is „een zeer vooraanstaand vervoersdeskundige uit Amsterdam met een jarenlange ervaring op het gebied van tramlijnen". „Mede gezien de warme sympathie der Bergense badgasten voor de bestaande tram en de ook de laatste weken weer zo dui delijk aan de dag getreden wens der ge hele Bergense bevolking een railverbinding te behouden, aldus een communiqué van het actie-comité, „hebben wij Dinsdag avond de eerste steen gelegd voor de ge boorte van de N.V. Berger Tramwegmaat schappij, i.o. Het comité is er zich van bewust, dat .Se. jl ,doel slechts kan worden be reikt indien het kan rekenen op het par ticulier initiatief van de Bergense bevol king in het bijzonder en van het Neder landse volk in het algemeen. De initiatief nemer zijn in dit opzicht optimistisch ge stemd. Advertentie 1 recht, 1 aver, of 2 recht 1 aver, ver draaid. Altijd een goed passend model bij aankoop van wol gratis. „DE WOLBAAL" Ge», Cronjéstr. 129, Tel. 11385. Haarlem VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH 3 Aug. Op de markt van heden werden aange voerd 5769 stuks vee, 2536 runderen, 502 vette kalveren, 254 nuchtere kalveren, 66 fokzeugen, 312 slachtzeugen, 34 lopers, 1725 biggen, 327 schapen en 13 geiten. Prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien van f 7001000 per stuk, gulste koeien van f 480770 per stuk, zware boven notering. Kalfvaarzen van f 570—910, klamvaarzen van f 465—535, gulste vaarzen f 530—625, pinken f 410414, grakalveren f 200—310, nuchtere kalveren f 100165, nuchtere slachtkalveren f 52.5065, zware soorten f 72.50100, lopers 6070, biggen f 2846, cfrachtige zeugen f 210250, weidescha- pen f 7090, weidelammeren f 5772 en zuiglammeren f 73—90. Aanvoer van slacht vee 903. Prijzen: extra kwaliteiten vaarzen tot f 2.90. Eerste kwaliteit f 2.65—2.75, twee de kw. f 2.402.55, derde kw. f 2.252.35, vette stieren f 2.402.60 en worstkoeien f 2.10—2.25. Alles per kg geslacht gew. Vet te kalveren prima soorten f 2.402.60. Mid densoort f 2.20—2.35, lichte soorten f 2.00— 2.50, nuchtere slachtkalveren f 1.401.60, zware sorten f 1.602.slachtzeugen 1.271.32 en jonge slachtvarkens f 1.40 1.48. Alles per kg levend gewicht. VEILING TIEL 3 Aug. Resp. eerste en tweede soort: Morellen 8495 4782, prul- men: Early Laxton 96228 6291, Krozen 49—76, 3946, Ruth Gerstetter 75—125 26— 79; Appelen: Early Victoria 3439 21—31, Gravensteiner (Ital.) 67—72 Yellow Transparant 5069 2546 val 820. Peren. Janbaas 15—20 4—14, Kruidenier 44-—18 25 —42, val 10—14, Frambozen 200—228 Kruisbessen witte 2852 H~25> blond 55—73 25—47, rode bessen 61—84 35—56, witte bessen 26—32, zwarte bessen 191 aardappelen grote 14—-16, drieling 1011, kriel 5—8.5. Alles in cents per kilo tenzij anders vermeld. VEILING POELDIJK 3 Aug. Tomaten f 6.70—7.70, B f 6.20—7.10, C f 7.00—8.50, f 5.50—6.40, alles per bak van 1 A]f' Aanvoer tomaten 175.000 kg. Druiven, cante f 2.10—2.40, Frankenthale* 1 n ir' ji jt o nn2.15, v*uiuen witte J^rnu i i.»ö; Golden t —2.00, Ontario f 1.25—2 35- 2 05—2 fK v f 1.10—2.15, Blue Belgia"e f ^72'85, For- mn<5A f 2 75* perziken cri^r» Enkele bassen 49 ct Dubb. bessen 60-79 ct„ Zwar te bessen f Kruisbessen 51 ct., MnrpUwi ll'94 ct. Prinsessebonen 42—58 ct Snii bonen 57 62 c*- Groene pepers 80 —95 ct Rode pepers f 1.70—2.80, Andijvie (361' ct. Bode kool 4^—7 ct. Augurken 75 ct. Babarber 9 A ct. alles per kg. Per- ziken (2) p-fl ct (3) 36-51 ct. (4) 26 37 ct. (5) 20—25 ct. (6) 10—14 ct.; Sui- Icermeloenen (6) f 2.40 (8) f 2.15, Netme- loenen (4) f 1.65 (6) f 0.80—1.15, (8) f «f. —1.00, (10 70—85 ct. (12) 60-65 cL. Bloemkool (6) 36—41 ct. (8) 29—41 ct. (10) 20—28 ct. Komkommers A 2123 ct. B lu 17 ct. C 8Y29 ct. Aubergine 2654 ct. Paprlca 7—22 ct. Vijgen 25 ct. Pruimen) Golden Japan 14 ct. Blue Belgique 31 ct. alles per stuk. Aardappelen: grof f 3.60 4.10, grote f 3.20—3.80, poters f 2.60—3.10, P- kist van 25 kg. Tuinbonen f 1.121.42 per kist van 12 kg. VEILING VENLO 3 Aug. Aardappelen, vroege bonken 20.1020.80, I 13.3014.-7» II 9.50, Andijvie A 6—12, Augurken A102 —107, B 59.50—68, C 50.60—55.50, D 49.40— 52.80, E 21.90—23.40, AB 69.40—74.50, CD 31—35.20, Bieten, rode A 7.80—8.80, Bloem kool A 56, Bonen: Wagenaars I 2730, id. z. dr. 45.9048. Stamprincessen 1 4547, II 4044, Veense snijbonen I 4960, II 42— 46, Spekbonen I 5861, II 5153, Dubb» stokpr. I 4751, Enkele stokpr. I 7887, Pronkbonen X 37, Champignons I 256—264, III 126—128, Erwten: Stamerwten 1 6°< Rijskrombekken, groene 69—71, gele 7f Komkommers platglas A 27—29, B 18—?'' C 12, Kool: rode 8.80—10.50, Witte 4—4-s?' Savoyen A 1214, Spitskool 3—5, Knol" selderij A 7—9, Koolrabi 24, Pee", bos- peen 25, breekpeen A 16—18, «/„Sn 4 natuur A 37 Soepgroen 67- on 539"Tn59'bB ï2*h5AL°C Tumbonen I 20 II 15-n.nAHeT in «"Wens per 100 kg/ StRod/e°besseo X 66—95, Kruisbessen Ijf 73 Kersen c 8°—134, Morellen B 83— C 75-578, Perziken per stuk 4—16, per Vq_8Z, pruimen per stuk 6—10, H I t', 1— 95—m, K I 8194, Appelen: TransP®;. rent St A 64-65, B 60—61, C SO, H l f 85—66, H I 53—58, H II exp. 40, geen eXP' 32, K I gr. 48 K I 40, K II 30—31, Kr 32, Kr II 1112. Peren Kruidenier H 59, H lx 34 K I 36—46. Alles in gulden6 per 100 kg/stuks. Kaasmarkt woerden 3 Aug. Aange voerd 192 partijen, eerste kwaliteit f 2.17 2.23, tweede kwaliteit f 2.05—2.16, extra kwaliteit tot f 2.40. GERSTTERMIJNMARKT R'DAM 3 A"«' Alle termijnen niet genoteerd. KOFFIETERMIJNMARKT A'DAM 3 Au«' Stemming: zeer vast. Omzet: 1406(4 Noteringen: Sept. 256259, Dec. 246—j (245—246 ged.), Mrt. 234—236 (234 ged.), M" 225—226 225Va—224 (224>/2 ged.), Juli 21»— 220 (219 ged.). COPRATERMIJNMARKT A'DAM 3 Au|- Stemming: zwak. Noteringen: Sept. bo, Oct. 66, Nov. 65%, Dec. 65, Jan. 65%, Febr. 65%, Mrt. 65%, Apr. 65%, Mel 65%, Junl 65%, Juli 65, Aug. 65. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.25 vacantieka- lender, 8.30 gram., 8.55 huisvrouw, 9.00 gym., 9.10 kinderen, 9.25 gram., 9.40 kleu ters. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 orgel, 10.45 gram., 11.40 jeugd. AVRO: 12.00 lichte muz., 12.35 sport, 12.50 gram., 13.00 nieuws, 13.15 13.25 Musette-ork„ 13.55 koersen, 14.00 vocale duetten, 14.25 literaire caus. en voordr., 14.45 orgel, 15.10 lichte muz. VARA: 16.00 Canadese muz., 16.30 muz. caus., 17.10 Der lustige Krieg, operette, 18.00 nieuws, 18.15 act., 18.20 lichte muz., 18.45 caus., 19.00 gram., 19.15 koorzang. VPRO: 19.30 prot. pr., 20.00 nieuws, 2005 boeken, 20.15 het zingende hart, 20.30 De Verenigde Naties, 20.40 caus. VARA: 21.00 cabaret. 21.30 bultenl. overz., 21.45 gitaav- spel, 22.05 Concertgebouwork. VPRO: 22.40 caus., 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m, NCRV: 7.00 nieuws, 7,10 muziek, 7.30 gram., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 zieken, 9 30 vrouw, 9.35 Metropole-ork., 10.15 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 blokfluit, viool en clavecimbel, 11.30 gram., 12.00 amus.muz„ 12.33 gram.. 12.53 gram., 13.00 nieuws, 13.15 thuisfront, 13.20 amus.muz„ 13.50 gram., 14.45 amus.muz., 15.15 voor dracht, 15.35 lichte muz., 16.00 tuinbouw- praatje, 16.15 Surinaamse volksmuz., 16.45 gram., 16.55 Voordr. 17.15 piano, 17.40 koersen, 17.45 stemmen van overzee, 18.00 gram., 18.10 prot. pr., 18.15 accord.muz.. 18.35 gram., 18.45 prot. pr., 19.00 nieuws, 19.10 regeringsuitz., 19.30 gram., 20.00 ra diokrant. 20.20 Radio Philh. ork. en so list. 21.45 caus., 22.00 Promenade-ork 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. WU KIJKEN NAAR TELEVISIE, NTS: Eurovisie: 2100123.15 Rep. v. h. wijnbouwfeest. ENGELAND, BBC, home service, 330 m: 12.25 gevar. muz., 14.00 pianospel, 14.15 amus.muz., 15.00 ork.conc., 18.30 koorzang, 19.30 Philharm. ork. en sol. en BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.00 mil. ork. en solist, 12.45 ork.conc., 14.15 samenzang, 15.00 dansmuz., 15.45 amus.muz., 17.00 fanfare-ork., 18.00 gevar. muz., 22.20 gevar. muz., 23.20 amus-muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 omr.ork. en sol., 14.15 gevar. muz.. 16.00 viool en pia no, 19.15 klass. muz., 19.30 operaconc., 23.40 symph.conc. en soliste, 0.25 dans muz., 1.15 gevar. muz. DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30 V. d. jeugd. 17.00-17.15 Opsporings dienst en progr .overz. 20.00 Joum. 20.20 Progr. over uitvinders en uitvindingen. 21.00-23.15 Wijnfeest in Zwitserland. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 20.02 Cosi fan tutte, opera, 22.45 solisten- conc, BRUSSEL, 324 m: 14.30 kamerork., 15.40 kamermuz., 17.10 lichte muz., 20.15 symph.conc., 21.20 symph.conc., 22.15 ge var. conc. 484 m: 16.05 lichte muz., 17.30 zang en piano, 20.00 Orphée, opera. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuw6- Feiten v. d. dag. Hoe de weekbladen ne zien. (Op 224 en 76 m).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2