De Acht van Chaam Wim van Est neemt revanche op rivalen van de Tour Schulte, Wagtmans en Hassenforder door pech uitgeschakeld Prominente zeilers op het IJsselmeer Storm rond degradatie van Udinese nog niet geluwd Nieuw wereldrecord 25-jarige Roger Moens loopt 800 meter in 1 minuut 45.7 sec. 0.9 seconde sneller dan oude record van Harbig (1939) ARABESKft BOBET HEEFT HET TE DRUK ■IN PURPER Tegenstanders van Hahn Hawks A. Bergmans snelste sprinter bij de amateurs Zoon van Aad van Amsterdam wint bij nieuwelingen WRIGLEY 75 jaar „Koninklijke Nederlandsche Harddraverij en Renvereeniging" Int. wedstrijden van 9 t/m 21 Augustus George Cortlever 70 jaar Parlementslid vraagt premier in te grijpen Extra rondje Bij Justitiële politie Nog meer goede tijder Eisen tot schadevergoeding „Wormstekig" lm DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 PAGINA 7 i 40.000 toeschouwers HIONKjBAL Wolves naar Moskou ScheveniingenHolland Sport speelt oefen wedstrijden KAuW houdt u in topvorm in uw werk en bij sport °r<len. TERREINRACE IN Z ANDVOORT Oud-zwemkampioen 60 jaar lid van „Het IJ" door W.H. VANEEMLANDT Europees record hink- stap-sprong verbeterd Uitnodiging uit Napels voor Nederlands waterpoloteam VAN OOSTEROM WINT Geen verrassingen in Noorchvijk (Van onze sportcorrespondent) Wim van Est, die in de Tour de France tevergeefs een etappezege had nage jaagd, heeft Woensdag revanche geno men in de jaarlijkse Acht van Chaam. Hij trof in dit Brabantse dorp, dat 40.000 bezoekers herbergde, niet alleen zijn makkers van de Tourploeg onder de tegenstanders, maar ook andere beken den uit het Franse avontuur, zoals Has senforder en de Luxemburger Kemp. Stuk voor stuk capituleerden zij echter toen de Sint Willibrordenaar na 75 km. op zijn eentje de vluchtelingen van Don gen, Pauw en Konings (beide laatsten zijn nog onafhankelijken!) ging inhalen. Toen in de voorlaatste lus van het acht- Het Bondsteam van de Koninklijke Nederlandse Honkbalbond, dat Zater dag 6 Augustus op het terrein van „Haarlem" een wedstrijd zal spelen tegen de „Hahn Hawks", een Ameri kaans legerteam, is als volgt samenge steld: Werper: Smidt (HHC); catcher: Geurts (Schoten); le honk: Hoogenbos (HHC); 2e honk: Jongeling (HHC); korte stop: Jole (HHC); 3e honk: Kloos ter (Schoten); linksvelder: Heemskerk (EHS); midvelder: Keulemans (Scho ten); rechtsvelder: Duinker (HHC). Reserves: Kraal (ABC); Booi (HHC); H. Urbanus (OVVO); Regeling (OVVO) en Broersma (WGA). Zondag 7 Augustus zal in het Ajax- stadion tegen dezelfde tegenstanders worden gespeeld. Daar zal dan öf het Amsterdamse team, öf het officieuze Nederlandse team in het veld komen. Amsterdam: werper: Urbanus (OWO) catcher: Nijhuis (WGA); le honk: R. Kok (Ajax); 2e honk: Koot (DWV); korte stop: N. Kok (Ajax); 3e honk: Van Lieshout (TIW); linksveld: Rege ling (OVVO); midvelder: Broersma (WGA); rechtsvelder: V. Pietersom (TIW). Officieuze Nederlandse team: wer per: Urbanus (OVVO); catcher: Nijhuis (VVGA); le honk: Hoogenbos (HHC); 2e honk: Jongeling (HHC); korte stop: Jole (HHC); 3e honk: Van Lieshout (TIW); linksveld: Heemskerk (EHS); midvelder: Broersma (WGA); rechts velder: H. Kok (Ajax). Gisteren is een aantal spelers van ®"Selse voetbalclub Wolverhampton v Per vliegtuig naar Moskou ovbhSö n' Vandaag vertrekken de overige spelers. Op 7 en 12 Augustus en TWnfmn ™orden tegen resp. Spartak Dynamo. Er wordt gereisd in twee groepen met het oog op eventuele on gelukken. Billy Wright, aanvoerder van de Wolves en van de Engelse nationale ploeg, zeide, dat hij moeilijke wedstrij den verwacht, maar dat zo iets gunstig is vlak voor het begin van het nieuwe seizoen. vormige parcours v. Est nogmaals de marreerde, bezweken ook Konings en Pauw (v. Dongen was door pech uit gerangeerd), en kon de man, die in Thonons-Les-Bains de gele trui had ver overd, weer eens op zijn geliefde ouder wetse wijze naar de finish stormen. Veertien volle seconden ontroofde hij in de laatste 4 km. zijn beide achter volgers! Behalve van Dongen werden ook Wagtmans, Nolten, Hassenforder en Schulte door de pechduivel aan de kant van de weg gezet. Hinsen en de Groot hebben in gezelschap van Sonnemans nog gepoogd om na van Est's eerste ont snapping eveneens een sprong naar de kop te doen, maar hun krachten waren daartoe niet toereikend. En de Luxem burger Jempy Schmitz, die met soort gelijke bedoelingen op zijn eentje ge ruime tijd tussen vluchtelingen en pelo ton bengelde, bereikte er ook niet meer mee dan het applaus van de kijkers. Wat er verder aan internationale ver maardheden in de Chaamse Acht rond fietste, vergenoegde zich met een figu rantenrol. De uitslag: 1. v. Est 160 km. in 3 u.54.26; 2. Konings (Breda) op 14 seconden; 3. Pauw (Utrecht); 4. Haan (Mechelen in Lim burg); 5. v. Breenen (Amsterdam); 6. Kemp (Luxemburg); 7. Hinsen (Rijcke- vorsel, België)8. Maas (Pindorp)9. Mertens (België); 10. de Beuckelaar (België); 11. Müller (Dlnd.). Bij de amateurs ging het over 120 ki lometer en ook hier was de strijd in teressant van het begin tot het einde. Reeds na enkele ronden vormde zich een kopgroep, bestaande uit Krijn Post, Jan Westdorp, Tini Wolfs en Henk Nij- dam die gedurende tien ronden de lei ding behielden. Toen werden ze inge lopen. Maar spoedig ontstond een nieu we kopgroep met L. van der Pluym, Westdorp, die opnieuw was meegegaan, A. van der Slu.ys en A. Bergmans, bij wie zich later J. van Vliet voegde. Zij konden tot aan de finish een kleine voorsprong handhaven. In de eindsprint won A. Bergmans uit Eindhoven, zijn tijd was 3 uur 1 min. 13 sec. 2. J. West dorp, 's-Herenhoek, 3. J. van Vliet, Rot terdam, 4. A. van der Sluys, Vlissingen, 5. L. van der Pluym, Dussen op 40 se conden, 6. Krijn Post, Nieuw Vennep, 7. Frans Hoffmans, Etten, 8. P. van Est, Fijnaert, 9. J. Rol, Alkmaar, 10. Tini Wolfs, Vlijmen. De nationale kampioen Schalk Ver hoef gaf in de negende ronde op. In de vierde ronde had hij een defect aan zijn fiets gekregen. Hij ging op een andere fiets door, en kon in de vijfde ronde weer zijn eigen rijwiel bestijgen. Maar toen was zijn achterstand al te groot om succes te kunnen boeken. De nieuwelingen moesten hun 64 ki lometer (8 ronden) in aanhoudende re gen rijden. Winnaar werd C. van Am sterdam uit Oosterhout, een zoon van de oud-renner Aad van Amsterdam, in 1 uur 40 min. 8 sec. Het klassement luidde verder: 2. E. Verstraete, Ede, op enkele lengten, 3. P. Rentmeester, Ierse- ke, 4. Th. Sythoff, IJsselmonde, 5. G. Suykerbuyk, Nispen, 6. H. Koger, Haar lem, 7. J. Verhulst, Dorst, 8. E. Meul- broek, Tilburg, 9. P. Hanegraaf, Breda, 10. C. Jacobs, Gilze. Na afloop van de zware ronde van Frankrijk was de winnaar Louison Bo- bet zeer vermoeid en aan een week volkomen rust toe. Maar er stond hem nog een lijvig program van wedstrijden overal in Frankrijk te wachten. En aan gezien hij de voornaamste trekpleister is van de programs en er kans is dat de wedstrijden geannuleerd worden als hij niet uitkomt, waardoor zijn ka meraden gedupeerd zouden worden, stond Bobet voor het dilemma of hij al dan niet rijden zal. Dezer dagen is hij, ziek en koortsig, gestart voor het criterium van Amiens, maar na uit bundig gehuldigd te zijn en enkele ron den te hebben gereden, moest hij de strijd staken en tersluiks het circuit verlaten. Het Franse sportdagblad „Equipe" vreest, dat Bobets deelneming aan de wereldkampioenschappen in Italië in gevaar zal komen als hij geen rust neemt. Scheveningen-Holland Sport zal in het kader van de voorbereidingen voor het komende seizoen een tweetal oefenwedstrijden op het H.B.S.-terrein spelen. Zondag 14 Augustus komt ADO op bezoek en voor Zondag 21 Augustus staat een wedstrijd tegen H.V.C. op het programma. Wim van Est aan de kop van het pelo ton te Chaam. Advertentie heerlijk - verfrissend gezonde gewoonte Ter gelegenheid van het feit, dat de Koninklijke Nederlandsche Harddrave rij- en Renvereniging dit jaar haar 75- jarig bestaan herdenkt, zal Zondag 7 Augustus a.s. op de renbaan te Duindigt zowel voor de draverijen als voor de rennen worden verreden de „Generaal baron van Heemstra-beker". Tot de jongeren zal de naam van de jubilerende vereniging weinig spreken, maar voor de oudere liefhebbers van de draf- en rensport is de naam van de „Koninklijke" gegroeid tot een begrip. nintf.® maand organiseert de Ko vereniei6 Nederlandsche Zeil- en Roei- ruim «estf zeilwedstrijden, waaraan deelnemen8 liuitenlandse jachten zullen strijd om* de ®laïlSriikste wordt de Cup, de «Dragon G®mai-ion*! I)ragon Voor deze wedstryaén on" i, f #=°em?' meer, die voor de internationaal "ssel" spreide drakenklasse als een kampen schap kan worden beschouwd, ?n buitenlandse inschrijvingen binnengeko men uit 10 verschillende landen. Daar bij voegen zich nog 19 Nederlandse jachten, zodat een vloot van tegen de 50 draken zal starten. De deelnemende landen zijn behalve ons land: België, Canada, Denemarken, Duitsland, Enge land, Frankrijk, Italië, Portugal, Ver enigde Staten en Zweden. Al deze zeilers behoren tot de sterk- sten van de wereld, zodat deze wed strijden in het jaar voor de Olympische Spelen, als krachtmeting uiterst be langrijk zijn. Als baantype heeft de wedstrüdge- vende vereniging de banen van de laat- ste twee Olympische Spelen 1 nomen. Het startschip ligt in de omge ving van de Muiderton en op een cirkel met een straal van een zeemui worden daarop acht merktekens uitgeleg'daie toptekens krijgen volgens het nieuwe cardinale betonningsstelsel. Er wordt steeds in de wind gestari en telkens worden drie van de aeni merktekens benut. De baanlengte be haagt ca. 15 zeemijlen. Deze wedstrijden worden gehouden y&n 17 tot en met 21 Augustus. Ze wor sen voorafgegaan door een „ladies- ï?ce" op de 15de en door de gewone ?°Uand Week, die door de buitenlan ds als oefengelegenheid gebruikt kan - ^'an 9 tot en met 14 Augustus zijn de wedstrijden om het internationale kam- monschap van de flying dutchman- masse. De Koninklijke heeft daarvan gebruik gemaakt, om dezelfde dagen -j.-emational" wedstrijden om belang- (Ike hoofdprijzen uit te schrijven voor nf i, m2 sharpies, finnjollen en olym- Piajollen. Daardoor wordt in internatio naal gezelschap een oefengelegenheid geschapen voor onze zeilers, die voor uitzendingen naar Melbourne in aan. wensen te komen. Deze serie wedstrijden worden op de 9de vooraf gegaan door een oefenwedstrijd voor mie vier klassen. ar/s ?e f.lying dutchman-klasse zijn ca. nl- DnuJ"g!isc£reven uit zeven landen, Fnn/I A d'. Engeland, Italië, Neder land. Oostenruk, Verenigde Staten en Zwitserland. Bij de sharpies ziin in schrijvingen van Engeland, Italië Ne derland en Portugal, in totaal ca. 20 -De Nederlandse fmnjolien-zeilers zul len strijd moeten leveren tegen zeilers uit België, by wie de Europese kam pioen, André Nelis, Engeland en Italië in een vloot van ruim 15 boten. Tenslot te zal in de olympiajollen-klasse een viertal Duitse boten meezeilen, waar- doorhetaantal inschrüversop^isge- komen, zodat onze zeilers in deze klas se, die' niet naar de ^Tzware stafld zijn overgezwaaid, ook een z zullen krijgen. Het totaal van de binten landse inschrijvingen m deze v sen bedraagt ruim 30, eer ongekend aantal. Al deze midzwaardboot-wedstnjden zullen worden gezeild op driehoeKsoa- nen, die bewesten en bezuidwesten van fort Pampus worden uitgelegd. ue lengte van een ronde is 3.3 mijl, zoaai door drie ronden te zeilen een baan- langte van ca. 10 zeemijlen moet worden afgelegd. Immers, na de opkomst van de draf- en rensport in de tweede helft der vo rige eeuw bleek al spoedig de behoefte te bestaan aan een leidinggevend orgaan en zo werd op voorstel van enkele pro minente figuren op dit gebied de Ne derlandsche Harddraverij- en Renver eniging opgericht, welke vereniging zich tot doel stelde: „het bevorderen van de fokkerij van snellopende paar den". Het eerste optreden naar buiten, als organisatrice van een meeting ge beurde in Augustus 1880. Al spoedig verkreeg de vereniging de erkenning als leiding gevend lichaam, doordat slechts wedstrijden op draf- en rengebied werden gehouden met paarden, ingeschreven in de stamboe ken der vereniging, èn onderworpen aan haar bepalingen en reglementen. De grote verdienste van de vereniging is wel geweest, dat zij met medewerking van enkele eigenaren en baanbesturen kans heeft gezien om gedurende het to- talisatorloze tijdperk van 1911 tot de tweede wereldoorlog ons coursewezen in stand te houden. In perioden, dat er voor de paarden niet voldoende courses te rijden waren, nam de vereniging ook weer het exploiteren van een baan op zich. Daarna kreeg de vereniging het predicaat Koninklijke. Helaas werd gedurende de laatste oorlog de leiding aan de vereniging ont nomen, omdat de opzet niet strookte met de toenmaals geldende wensen. En na dtj oorlog bleef de nieuwe organisa tie, zij het in gewijzigde vorm, in stand. Ofschoon dus de vereniging niet meer de oude belangrijke positie inneemt, zo trachten bestuur en leden zij het op oescheiden wijze nog steeds hun me- Sj !ng te verlenen aan het oude ge stelde doel, „het fokken van snellopen de paarden". In Zandvoort zal Zondag 14 Augus tus voor de eerste maal een terreinrace binnen het bekende circuit worden ge houden. Het parcours is uitgezet in de duinen binnen het wegcircuit en is 2.5 km lang. De diverse duintoppen vor men de natuurlijke tribunes waarvanaf de bezoekers op meerdere plaatsen minstens de helft van het parcours kun nen overzien. Er zal gestart worden in de volgende klassen: Junioren tot 150 cc; Junioren boven 150 cc; Senioren tot 150 cc; Senioren boven 150 cc. Iedere groep rijdt twee manches, zodat het pu bliek acht races te zien krijgt. Hoewel de inschrijving nog niet gesloten is, blijkt nu al dat het publiek een groot rennersveld aan de start zal zien. De Grote Prijs van de Schelde, een wie lerwedstrijd over 209 kilometer, is ge wonnen door de veteraan Brik Schotte in 5 uur en 50 minuten. Vandaag is George Cortlever 70 jaar geworden. Hij geniet vooral bekendheid in zwemkringen. Gedurende 60 jaar is hij reeds lid van de zwemvereniging „Het IJ" in Amsterdam. Drie maal heeft George Cortlever de Nederlandse kleuren verdedigd op de Olympische Spelen en wel in 1908, te Londen, in 1912 te Stockholm en in 1920 te Antwerpen. De heer Cortlever, die een pionier is op het gebied van waterpolo, heeft 25 jaar lang meege speeld in het kampioenszevental van „Het IJ" en vele jaren is hij Neder lands kampioen geweest op alle afstan den in het rugzwemmen, een titel, die voordien op naam stond van T. Ro- denburgh van de A. Z. 1870. De titel moest Cortlever tenslotte af staan aan J. G. van der Grient. De motorrit om de Coupe de la Mon- I De volgende week zal de club „Het IJ" tagne, die Zaterdag 6 Augustus zou de 70-jarige in het Parkhotel te Am- worden gereden, gaat niet door. sterdam een diner aanbieden. De door de Italiaanse voetbalbond aan de eerste klasser Udinese uitge meten straf degradatie naar de tweede klas ontmoet weinig instem ming. De demonstraties in Udine tegen de voetbalbond hebben Dinsdagavond zulk een omvang aangenomen, dat het ver keer in het centrum urenlang werd ge stremd. Er waren vechtpartijen met de politie en er werden arrestaties ver richt. Bij het bestuur van Udinese is een stapel telegrammen en brieven van an- Eng|lse waterpolo-zevental, dat Zaterdag 13 Augustus te Jersey tegen Nederland zal spelen, is uit de volgende spelers samengesteld: Grady, Worsell Pass, Jones, Ferguson, Baldwin en Tur ner. Als reserves zijn aangewezen; Fen- nell en Spooner. Roger Moens, de bekende Belgische middenafstand loper heeft Woensdag avond het wereldrecord op de 800 me ter tijdens wedstrijden te Oslo, verbe- j terd. Hij liet een tijd afdrukken van 1 min. 45.7 sec., waarmede hij het zes tien jaar oude wereldrecord van Rudolf Harbig met 0.9 sec. verbeterde. Moens heeft hiermede een van de oudste en meest begeerde wereldrecords op prachtige wijze verbeterd. De Duit ser Rudolf Harbig liep tijdens wedstrij den op 15 Juli 1939 de 800 meter in 1 min. 46.6 sec. Na het startschot nam de Noor Finn Larsen de kop, gevolgd door Moens en Boysen. Het tempo was zeer hoog en na 400 meter noteerde men 52 sec. In de tweede ronde liep Larsen de baan uit, kennelijk was zijn taak als gangmaker afgelopen. Moens nam de leiding en ver hoogde nog de snelheid. Onder dave rende toejuichingen van de menigte werd de strijd tussen de Belg en Boysen meter voor meter uitgevochten. Maar Moens behield de leiding. Beide lopers spraken hun reserve-krachten aan op de laatste 200 meter en Moens kwam als eerste over de eindstreep in de nieu we wereldrecordtijd van 1 min. 45.7 sec., terwijl voor Auden Boysen de niet minder schitterende tijd van 1 min. 54.9 sec. werd afgedrukt. Zowel Moens als Boysen hebben dus het wereldrecorij van Harbig royaal verbeterd. Na Moens en Boysen plaatsten de overige deelnemers aan de wedstrijd zich in deze volgorde: 3. Ragnar An dersen, Noorwegen 1 51.8; 4. Willy Ver- nimmen, België 1.53.7; 5. Magne Tveit, Noorwegen 1.54.9; 6. Albert Maho, Bel gië 1.55.2. De wedstrijd werd m het Bislet- Stadion gelopen bij mild zomerweer met weinig wind, en ongeveer 13.000 mensen waren er getuige van. Zij juichten de 25-jarige Belg geestdriftig toe toen deze, na weerstand te hebben geboden aan de verwoede eindspurt van Boysen en als eerste door de fi nish te zijn gegaan, een extra rondje liep. De Belg gaf zijn prijs aan Finn Larsen die als gangmaker gefungeerd had. Reeds geruime tijd werd jacht op het historische record van Harbig ge maakt. De Duitser leverde 16 jaar ge leden te Milaan een heroïsche strijd met Mario Lanzi die vele athletiek- liefhebbers zich nu nog herinneren en Harbig kwam toen tot een tijd van 1 minuut 46.6 seconden, die vele sei zoenen kon worden gehandhaafd. Szent- gali (Hongarije) kwam op 1 min. 47,1 sec., de Belg De Muynck noteerde 1 min. 47.3 sec., Boysen en ook de En gelsman Johnson lieten 1 min. 47,4 sec. afdrukken. Whitfield (VS) heeft het geprobeerd, maar kwam niet ver der dsn 1 min. 47,9 sec., een tijd welke ook door Gunnar Nielsen (Denemar ken) werd bereikt. Al deze tijden wer den het vorig seizoen gemaakt. En in dit seizoen kwam de Amerikaan Spur rier op 1 min. 46,8 sec., dus slechts 0,2 sec. boven het wereldrecord van Harbig. Roger Moens is 25 jaar en werkt op het bureau kaartregisters van de justi tiële politie te Brussel. Als lid van de Brusselse Racing Club maakte hij in 1951 voor het eerst deel uit van de Belgische nationale ploeg voor de 4 x 400 meter estafette. In 1952 bracht hij het Belgische record voor de 400 meter op 48.6 sec. In hetzelfde jaar liep hij een 800 meter in 1.52.6. Tijdens de Olympische Spelen te Hel sinki werd hij in de series van de 4UU meter uitgeschakeld. Hij werd derde recht zat en stevende met een innemende glimlach op zijn doel af. Hij had genoeg ondervinding opgedaan met de gewoonten van Amerikaanse *>a?? J, 9™ te weten, dat slechts belangrijke chenten zonder- voorafgaande afspraak toegang tot het heiligdom van de agent konden krijgen en dat zijn kans om tot de hoogste chef door te dringen mede afhankelijk was van de indruk, die hij maakte op de jonge dame, tot wier taak het behoorde hem aan te dienerr Het meisje had hem gezien en volgde met welwil lende ogen de nadering van de goedgeklede, athle- tisch gebouwde jongeman. Hij knikte haar met een ii Eotective-sergeant Suthers van de Yard, de specia- glimlach toe, haalde een kaartje uit zyn zak en schoof iwen>H0eCiarH^dels"technische zaken en verzekerings- dit onder het staaldraad door. „ohteloos met zwendelaren was nog een jonge man. Hij had gestu- „Is de agent op kantoor?" vroeg hlJ heroenVerraanC0Untant' maar had dit veelbelovende een blik die duidelijk te verstaan gaf, dat de aan- afE He S"Jeg,even toen hem gebleken was, dat wezigheid van die autoriteit minder voor hem bete er aan de criminele opsporing heel wat meer te be- kende dan de gelegenheid om even een g<ezeing 46 i iietri wat iiicci te t/G leven viel dan aan het bloot administratieve cyfer- we5 ??ee.r dan normale portie van het nationale flegma by Z)jn geboorte meegekregen en wist z£n scherpe opmerkingsgaven met groot succes te verbergen achter een uiterlijk van jongensachtige onverschilligheid. Toen hü ^ich m de morgen van 27 Juni bij zijn chef meldde, had Simms gezegd: beitje te houden met een knap jong d'"gl „JaDe schalkse ogen onder d« lange wim pers hadden zich ingesteld op de l,uis^®.f5 ^j. a" deesde afwachting. Toen ze een vluchtige bhk op het kaartje wierp en in een hoekje onderaan de magische woorden „Criminal Investigation Eiepartment waarde, nam ze de bezoeker heel wat zakelyker op, zelfs een beetje wantrouwend. „Het is toch geen „Een vriend bij de Amsterdamse politie heeft mi) mop?" vroeg ze, terwjjl ze het witte stukje karton gevraagd hem te helpen met een kleinigheid. Het zal tussen duim en wijsvinger ophief. in-officieel moeten gebeuren, want het gaat alleen maar om een informatie, niet om een onderzoek. Je zal dus een beetje diplomatiek moeten optreden en de duimschroeven en handboeien thuis moeten la ten." Zo geviel het dan, dat Suthers, gekleed om door een ringetje te worden gehaald, nonchalant op het snikhete Holborn, het schemerige, koele voorportaal van Harper's Bank binnenstapte om een onderhoud te hebben met de agent en zo veel mogelijk los te krijgen ten behoeve van de Nederlandse collega s. In een afgelegen hoek van de met wit marmer be klede hal voor het publiek ontdekte hij een bordje met het woord „Information". Achter het gevlochten staaldraad van het onder deze aanwijzing aange brachte loket zat een knap jong meisje. Met een snel le beweging streek Suthers over zijn onberispelijk in een scheiding gelegde blonde haar, voelde of zijn das Suthers bracht de vlakke hand b°ven de ogen en tuurde omzichtig links en rechts door de marmeren ruimte, als wilde hij de zekerheid hebben, dat hy niet besDied word Toen boog hij zijn grijnzende gezicht, met een op de lippen gelegde vinger zo ver mogelyk naar het da- metje over en fluisterde door het staaldraad ,,Ik zal hier sterven als het niet waar is. „Wat heeft de baas uitgevoerd?" fluisterde het ge amuseerde meisje. „Dat zijn staatsgeheimenZie je kans me bij hem binnen te loodsen, want er is haast bij!" De jonge dame monsterde hem opnieuw peinzend en knikte Suthers tenslotte bemoedigend toe. „Kom maar mee naar boven. Ik klop en dien je aan en dan marcheer je gewoon naar binnen en doet hem de boeien aan." De juffrouw hield woord. Ze klopte onverschillig, opende de deur en riep: „Mr. Suthers van Scotland Yard. Voor u, Mr. Schneider! Ze wachtte de reac tie van de man achter de grote schryftafel niet a maar nodigde de detective met een koel, beheerst ge baar binnen te gaan, keerde zich om en sioot reso luut de deur achter hem. De Londense agent van Harper s was een lange, magere Amerikaan. Hij liet zyn koude ogen een ogen blik op Suthers rusten en wees deze zwygend een stoel. Onbeweeglijk achterover leunend, wachtte hij af, wat de politie hem te zeggen had. „U zou de Yard een genoegen kunnen doen met enige informaties, meneer Schneider. Suthers, die de opdracht had gekregen diplomatiek op te treden, stelde een welwillende beminnelijkheid tegenover de ijzige kalmte van de agent. „Een genoegen, zegt u?" .Inderdaad. Ik kom hier inofficieel. We willen al lerminst onze neus in uw zaken steken, maar een be langrijke cliënt van uw bank is plotseling in Amster dam overleden en de recherche daar verzamelt ui teraard zoveel mogelyk gegevens." „Wie is die cliënt?" „Adelki Ferouch." Geen spier vertrok in het strakke gezicht van Schneider, maar het kleine vlammetje dat even in de pupillen danste, voor de oogleden werden neergesla gen, gaf de detective te denken. „Welke inlichtingen zou ik u kunnen geven over Ferouch?" „Een paar weken geleden stelde hij door tussen komst van uw hoofdkantoor een bedrag van een half millioen pond ter beschikking. Die som moest aan een zekere T. Mustafa worden uitbetaald." „En?" „Welin de eerste plaats komt een dergelijke overmaking in deze tijd een beetje eigenaardig voor." „Wat wilt u daarmee zeggen: deze tijd?" „O, verschillende dingen. Bijvoorbeeld deviezen- moeilijkheden De Amerikaan, die ononderbroken zijn bezoeker be wegingloos aanstaarde als een ratelslang haat prooi, haalde even de schouders op. „Legt u mij eens precies uit wat u daarmee be doelt", zei de bankier. (Wordt vervolgd) i met 48.6 sec., achter McKenley (Ja maica) 48 en Van Biljon (Z.-Afrika) 48.1 sec. In 1953 noteerde hij 47.7 sec. op de 400 meter en 1.48.8 op de 800 me ter. Een jaar later liep hij andermaal een 400 meter in 47.7 sec., terwijl hij, drie weken voor de Europese kam pioenschappen te Bern, zijn tijd op de 800 meter verbeterde tot 1.47.5. Hij be hoorde te Bern tot de grote favorieten voor dit nummer, maar werd slechts vijfde in 1.47.8. De race werd gewon nen door de Hongaar Szentgali in 1.47.1 voor de Belg De Muynck, die 1.47.3 liep en daarmee Moens zijn Bel gisch record afhandig maakte. In het huidig seizoen heeft Moens o.m. het Belgisch record voor 400 meter op 47.3 sec. gebracht. Er zijn Woensdagavond nog enkele andere goede prestaties verricht in het Bislet-stadion. Zo won de Belg Frans Herman de 1500 meter in 3.47.8, een nieuw persoonlijk record, voor de Ame rikaan Fred Dwyer, die 3.48.2 en de Noor Terje Lilleseth, die 3.49.0 noteer de. Het hoogspringen was voor Shelton (V.S.) met 2.04 meter, het kogelslinge ren voor Conolly (V.S.) met 59.87 meter en het discuswerpen voor Don Vich (V.S.) met 50.40 meter. Óp de 400 meter klopte Jim Lea (V.S.) met een tijd van 47.4 sec. de Zweed Johnson, die 48.7 sec. liet af drukken. Culbreath (V.S.) liep de 100 meter in 10.7 sec., een middelmatige tijd, maar voldoende voor de eerste plaats. Nummer twee, de Zweed Malm- roos, noteerde 10.8 sec. Op de 3000 me ter steeple was de Noor Ernst Larsen veel te sterk voor de Zweed Soedeberg en de Belg Van Kalk. Hij won in 8.52.4, een zeer goede tijd. Leor.id Tscherbakov (Rusland) heeft het Europees record hink-stap-sprong verbeterd tijdens internationale wed strijden te Warschau. Hij bereikte een afstand van 16.35 meter. Het oude re cord stond op zijn naam met 16.23 meter, gemaakt op 19 Juli 1953 te Moskou. De Russische athlete Galina Vino- gradova heeft ir.' dezelfde wedstrijden het nummer verspringen met 6.27 meter gewonnen, waarmede zij met twee centi meter het Europese record van Fanny BlankersKoen verbeterde, dat sedert 19 September 1943 (Leiden) op 6.25 m stond. Het bestuur van de zwem- en water poloclub Napoli, die dit jaar zijn 50- jarig bestaan herdenkt, wil ter gele genheid daarvan een internationaal waterpolotoumooi organiseren, dat zou worden gehouden in de tweede helft van September a.s. De club uit Napels wil hiervoor de nationale zeventallen inviteren van Nederland, Spanje en Zuid-Slavië. Uiteraard zou aan dit tournooi ook het nationale Italiaanse poloteam deelnemen. dere clubs binnengekomen waarin de houding van het bondsbestuur wordt afgekeurd. De parlementaire vertegenwoordiger van Udine, Vittorio Maragone, heeft een beroep op premier Antonio Segni gedaan zijn hoge functie te gebruiken om het besluit van de voetbalbond on gedaan te maken. In een tot de premier gericht tele gram zegt Maragone dat Udinese niet verantwoordelijk is voor de beweerde omkoperij in een wedstrijd tussen Udi nese en Pro Patria in 1953. „In elk geval zijn de leiding en spe lers van de ploeg sedertdien vernieuwd en hun vakmanschap en grote sporten- thousiasme hebben het jongste nationa le voetbaltoumooi, dat reeds door schandaal getroffen was, „gered", al dus Maragone. Hij voegde hier aan toe dat het rechtsgevoel van de bevolking van Udi ne getroffen is en dat het besluit van de voetbalbond de gehele stad verne dert. „En zoals de armen, de eenvou- digen, zijn wjj het weer die het gelag moeten betalen." Maragone vroeg een schriftelijk ant woord. Bij de voetbalbond is een groot aan tal eisen tot schadevergoeding binnen gekomen. Zij komen o.a. van vereni gingen, welke in de afgelopen twee ja ren spelers van „Pro Patria" hebben overgenomen. „Pro Patria" was de te genstander van Udinese in de wed strijd van 31 Mei 1953, welke tot straf maatregelen leidde. Sommige toen malige spelers van Pro Patria zijn le venslang of voor vele jaren geschorst. Na het bekend worden van de straf maatregelen tegen Udinese, de degra datie van de club van de eerste naar de tweede divisie en het schorsen van verscheidene spelers, kondigen zich nieuwe schandalen in de Italiaanse voet balsport aan. Het is niet onmogelijk, dat reeds Zondag, wanneer het bestuur van de Italiaanse voetbalbond in Milaan vergadert, het vonnis over een tweede club zal worden uitgesproken. Het gaat om Catania, dat eveneens van knoeie rijen wordt beschuldigd. Het laat zich bovendien aanzien, dat bestuursleden en spelers van Udinese een boekje zullen open doen over de corruptheid in de Italiaanse voetbalwereld. Een vroegere voorzitter van Udinese heeft gezegd: „Als ik begin te praten, vliegen nog minstens drie andere clubs uit de eerste divisie". Het Romeinse ochtendblad „H Tem po" schryft naar aanleiding van de jongste schandalen: „de voetballerij in Italië is wormstekig. Herstel is mis schien niet eens meer mogelijk. De corruptheid van de spelers is het ge volg van het lage morele peil in de Italiaanse sport in het algemeen en van de voetballerij in het bijzonder. De splijtzwam van het bedrog verbreidt zich meer en meer en dreigt de gehele sport in ons land te verstikken. Wij worden, ten aanschouwe van de gehele wereld, gecompromitteerd. En dat juist op het ogenblik, dat men ons de organi satie van de Olympische Spelen in 1960 heeft opgedragen", aldus het blad „II Tempo". Van Oosterom heeft in het wereld kampioenschap schaken voor de jeugd te Antwerpen gisteren zijn partij tegen Johanssen (Noorw.) gewonnen. Spasski (Rusl.)Tringov (Buig.) af gebroken; Johanssen (Noorw.)Van Oosterom (Ned.) 01; Schweber (Arg.) Purtisch (Hong.) O—l; Mednis (V.S.) Farre (Spanje) afgebroken; Keiler (Zwitserl.)Hallstroem (Finl.) 10. Na zes ronden luidt de stand: 1. en 2. Spasski en Farre, ieder 4i/2 punt plus 1 afgebr. partij; 3. Portisch 31/2 put-! 4. Mednis 3 pnt. 2 afgebr. partijen; 5. Tringov 3 pnt. 1 afgebr. partij; 6. en 7. Van Oosterom en Kei ler, ieder 3 pnt.; 8. Hallstroem 2 pnt. 1 afgebr. partij; 9. Johanssen i/2 pnt.; 10. Schweber 0 pnt. Met uitzondering van de Duitser Poh- mann hebben alle geplaatste spelers van het internationaal tournooi voor tennis- leraren, dat te Noord wijk wordt gehou den, zich op de derde wedstrijddag we ten te handhaven. De uitslagen luiden: Enkelspel derde ronde: J. de Mos (N.) versL M. de Bruin (N.) 6—0, 63, 64; A. Ritzenberg (V.S.) versl. F. Pfiffer- ling (Oost) 6—1, 6—2, 4—6. 0—6, 6—4; A. G. Roberts (GB) versl. S. G. Parle- vliet (N.) 6—3, 3—6, 6—4, 8—6; Moh AU Mobarek (Egypte) versl. B. Balje (N.) 62, 62, 62; J. Iemetti (Fr. versl. A. Hemmes (N.) 63, 63, 61; S. Con- tet (Fr.) versl. K. Pohman (Did.) 64, 63. 6—3; P. Cawthorn (Austr.) versl. M. C. A. Buytelaar (N.) 7—5, 6-4, 2—6. 62. Dubbel eerste ronde: K. Pohmann en A. Lammken (Did.) versL R. G. Kauling en B. Balje (N.) 62, 6—4, 63; E. Haazebroek en S. G. Parlevliet (N.) versl. N. Dekkers en J. Witek (N.-Zwits) 8—10, 64, 6—2, 6—2. Tweede ronde: H. Hemmes en G. Th. van Beem (N.) versl. M. Bruins en A. Dekkers (N.) 60, 60, 61.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7