Sukarno houdt zich buiten de legerkwestie Luchtdoop van 92-jarige 'A toomconferentie te Genève bespreekt 470 rapporten Skobeltsyn Russische delegatie V andalisme op Urk Arrestaties in Rood-China Rusland hervat atoomproeven Boelganin acht het ontwapeningsplan van Eisenhower „onwerkelijk Amerikaanse president: Wij sullen nog nieuwe voorstellen doen Jan de Cler als automonteur Bondsrepubliek wil niet praten met O.-Duitsland Doch Boelganin vindt gesprek de meest juiste weg lot hereniging Geen regen van betekenis Het weer Indische geleerde is voorzitter Geneefse atoomconferentie (niet Malenkov) leider van de Paratyphus in Druten 75-jarige woont al veertig jaar in een hol Stoffelijke resten ter aarde besteld Ajax neemt v. d. Kuil over van V.S.V. Van Djakarta naar Amsterdam „waarom zou ik bang zijn? (Aanzeei NOORSE SPORTTRUIEN 29.50 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1955 79ste JAARGANG No. 26364 59 zittingen in 12 dagen Waarschuwende woor« den van officier van Justitie Atoomreactor v! 9 Rldge in de v-s- en 85 pct- SLUIT DE ZAKEN OP 15 AUGUSTUS 70 personen aangetast Verklaring van vice-kanselier Blücher Israëlisch vlieg-incident De West-Duitse Bondsregering heeft gisteren bij monde van vice-kanselier Franz Bliicher in West-Beriijn ge zegd, dat kanselier dr. Konrad Ade nauer verlangend is om wanneer hij vol gende maand naar Moskou vliegt, daar normale betrekkingen tussen West- Duitsland en de Sovjet-Unie aan te kno pen. In deze officiële verklaring, welke door Bliicher in het slot Bellevue werd uitgesproken, werd er echter aan toe gevoegd, dat de Bondskanselier zal blij ven aandringen op hereniging van Oost en West-Duitsland via een overeenkomst tussen de vier grote mogendheden en dat hij kortweg alle Sovjet-voorstellen zal verwerpen, welke erop gericht zijn, dat de Oost- en West-Duitse regering zich rond de conferentietafel zullen scharen om onderling te spreken over de hereniging van Oost- en West-Duits land. Blücher, die tijdelijk de plaats in neemt van Adenauer, die met vacantie in het Zwitserse stadje Mürren vertoeft, las deze verklaring voor, nadat Ade nauer en staatssecretaris Walter Hall- stein de jongste Sovjet-nota nauwkeu rig bestudeerd hadden. In de verklaring werd over de voorgenomen reis van Adenauer naar Moskou gesproken als of deze definitief zal plaats vinden. Terwijl Blücher zei, dat Bonn zal wei geren om in directe onderhandeling met de Oost-Duitse regering te treden inza ke hereniging van Oost- en West-Duits- Naar Reuter verneemt, heeft presi dent Sukarno, die heden van zijn pel grimstocht naar Mekka te Djakarta is teruggekeerd, zich voorlopig gedistan- cieerd van bet conflict tussen de rege ring en het leger. In het vliegtuig, waar mede hij reisde, heeft hij volgens Reuter verklaard, dat hij, wat zijn president schap betreft, „formeel afwezig zal blij ven" tot 15 Augustus en dat hij het aan de vice-president, drs. Moh. Hatta, zal overlaten, de politieke leiders in Indo nesië tot gids te zijn bij de samenstel ling van een nieuw kabinet. Op het vliegveld Kemajoran bij Dja karta werd Sukarno behalve door vele civiele autoriteiten ook begroet door alle territoriale bevelhebbers onder lei ding van de waarnemende chef-staf van de landmacht, kolonel Lubis. Volgens Reuter zien politieke waarnemers in de aanwezigheid van de militaire leiders „het vertoon van macht in 't geval pre sident Sukarno na zijn terugkeer de be doeling mocht hebben tussenbeide te komen in de politieke onderhandelin gen aan de zijde van het door de PNI geleide thans demissionnaire kabinet, dat door het leger is gedwongen af te treden". (Reuter). (Van onze verslaggever) Voor 17.500 gulden heeft Ajax zich verzekerd van de diensten van Piet van der Kuil, die tot dusverre lid was van VSV en als „teenager" reeds enkele malen in het Nederlands elf tal heeft gespeeld. land, hield premier Boelganin van de Sovjet-Unie in Moskou voor de Opper ste Sovjet een rede, waarin hij juist deze directe besprekingen tussen Bonn en het Oost-Duitse regiem de meest juiste weg noemde om tot een hereniging te komen. In de Russische nota werd met geen woord gmept over de hereniging van Oost- en West-Duitsland, zodat dit nete lige punt in Moskou waarschijnlijk niet officieel ter tafel zal komen. (U.P.) De premier van Israël, Mosje Sja- ret, heeft gisteren de teraardebestel ling bijgewoond van de acht en vijf tig inzittenden van het acht dagen ge leden door Bulgaarse jagers neerge schoten Israëlische vliegtuig. De slacht offers van het incident, onder wie Jo den, Protestanten en een RoomsKatho- liek. zijn in een gemeenschappelijk graf begraven. Identificatie van de stoffe lijke resten is niet mogelijk gebleken. Premier Sjarett verklaarde dat de inzittenden van het Israëlische vlieg tuig het slachtoffer zijn geweest van een „moedwillige en barbaarse aanval, die het voorwerp van algemene afschuw zal blijven." Volgens de Iraëlische pre mier is de volle waarheid niet aan het licht gekomen. (Van onze speciale verslaggever) Toen het toestel van de K.L.M. uit Djakarta Donderdagavond geland was, maakte het grond personeel van Schiphol dat heus wel wat wat ge wend is iets bijzonders mee. Want van het plat vorm werd in een rol stoel een 92-jarig, ver schrompeld, oud vrouw tje, de aankomsthal bin nengereden. Het was me vrouw Clara Johanna VeerkampVan Straten, die zonder er ook maar een moment tegenop te zien in Djakarta het tuig naar Nederland had genomen, omdat ze „het ook wel eens mee wilde maken". „Ik heb op alle mogelijke manieren gere den en gevaren en nu wilde ik wel eens vliegen", zei ze. Verschrompeld was ze inderdaad, zoals ze daar met witte haren in de bontkraag van haar zwar te mantel zat gedoken, tussen haar knokelige vin gers een bos rode rozen geklemd. Maar zonder de eerbied voor de ouder dom uit het oog te verlie zen we merkten al di rect, dat mevrouw Veer kamp nog een heel bijde hand vrouwtje is. „Was U niet bang?" vroegen we. „Bang?" zei ze in opperste verwonde ring. „Waarom bang? Als je eruit springt, ben je dood. Als je er niet uit springt, kan je niets ge beuren." We lachten en de oudste passagiere van de een van de beide dochters van mevrouw Veerkamp, op haar moeder afgesneld. Het was een hartelijke be groeting, want ze hadden zes jaar geleden afscheid van elkaar genomen in Semarang, waar mevrouw Veerkamp's andere doch ter woont En toen de 92- jarige, krasse luchtpassa- giere die in Rome on- lijn DjacartaAmsterdam vond dit een reden om het nog duidelijker te zeggen. „Als er een ongeluk ge beurt, dan kun je er tóch niets aan doen", vond ze met een zichtbare van zelfsprekendheid. Van zo veel eenvoud stonden we even perplex. Maar me vrouw Veerkamp vertelde uit zichzelf verder. „Ik heb het heerlijk en gezel lig gevonden. Luchtziekte, nee, daar heb ik geen last van. Ach, je vindt op het laatst niets erg meer" Op dit moment kwam mevrouw Crinse le Roy, enigheid met een lastige douanebeambte kreeg en hem een kussen naar zijn hoofd gooide even later geconfronteerd werd met de oudste van haar tien achterkleinkinderen, had zij werkelijk plezier in de situatie. En dat wil eigenlijk wel wat zeggen voor een vrouw, die haar leeftijd niet weet en zich voor vele andere dingen, waar over „jongeren" zich in de regel druk maken, ook niet interesseert, omdat „het er allemaal weinig toe doet". De dag begon vanmorgen in een groot deel van ons land zonnig, maar een zwak storingsfront, dat zich in de af gelopen 24 uur snel over de Noordzee naar het Zuiden verplaatste, deed de bewolking snel toenemen. In de noor delijke provincies veroorzaakte dit front tegen de voormiddag wat lichte regen. Het is vandaag dan ook minder fraai zomerweer, dan zich gisteren liet aanzien. De verdere vooruitzichten zijn nog niet ongunstig. Nog steeds blijft een hogedrukgebied in de buurt liggen, waardoor het weer rustig blijft en er voorlopig nog geen regen van betekenis zal vallen. Voor Zondag kan een de pressie bij IJsland van belang worden, maar ongunstig waren hedenmiddag de vooruitzichten voor het komende week einde nog niet. Koel, maar vrij rustig weer. Overwe gend droog met opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. De Amerikaanse regering heeft gis teren bekend gemaakt dat aan nati»- nalistisch-China een lening van twin tig millioen dollar zal worden verstrekt, onder de voorzieningen van de wet op de wederzijdse veiligheid. Het geld zal worden gebruikt voor industrialisatie op Formosa. Advertentie (tot Zaterdagavond) Veranderlijke bewolking en mo gelijk enkele buitjes, maar ook op klaringen. Zwakke, later overwegend matige Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 5.10-20.25. Maan: 20.55-8.23. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIElARIEf- 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiitiimiim Eisenhower en Boelganin kwamen in Genève allebei met een ontwape ningsplan te voor schijn. Dat van Boelganin was al oud. Dat van Eisenhower was sensationeel. Men schijnt nu van Ame rikaanse zijde een combinatie van de beide voorstellen na te streven. Een combinatie van Ei senhower en Boel ganin. Deze foto van de beide staats lieden in Genève zou dan het fa brieksmerk kunnen zijn van die com binatie. (Van een bijzondere correspondent) GENÈVE, Augustus. Maandag zal in het Palais des Nations te Genève plechtig de eerste inter nationale conferentie over de vreedzame toepassing van atoomenergie beginnen. Een conferentie die georganiseerd is onder bescherming van de Verenigde Naties. De belangrijke manifestatie zal duren van 8 tot 20 Augustus. En in deze twaalf dagen worden in 59 zittingen niet minder dan 470 rapporten besproken. Die rapporten zijn ingediend door geleerden uit 24 verschillende landen, maar vooral door deskundigen uit Amerika, Engeland en Rusland. Prof. Skobeltsyn, van de Russische academie van wetenschappen, zal de leiding hebben van de delegatie van de Sovjet-Unie naar de Geneefse confe- rentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie, aldus Radio Moskou. Westelijke waarnemers aadden ver- Wacht dat de leiding van de delegatie fcou zyn opgedragen aan Malenkov, de minister voor energievoorziening, die ook de opperste verantwoordelijkheid heeft voor de productie van atoom energie. De Russische delegatie, aldus Radio Moskou, zal bestaan uit negen en zeventig deskundigen. Een van die des kundigen is A. V. Topchiev die thans Vt Londen deelneemt aan een interna- Snale conferentie van geleerden. Top- vMev zal in Genève optreden als ad- j *eur, evenals Soldatov, de leider van w®. afdeling Westelijk halfrond van het "Usterie van buitenlandse zaken. h,,1.}6 atoomgeleerde en Nobelprijswin- hoom bvofessor Otto Hahn zal aan het den tefitaan van een drie en veertig le- ke de co,?,? West-Duitse delegatie, wei- gebruik v^rent'e voor het vreedzaam zal bijwonen -£toomenergie te Genève se atoomgeleerd andere bekende Duit- Heisenberg, die evèn profess°r Werner naar en voorts hoof!fns N°belprüswin- beroemde Max Planed" Pet wereld physica te Gotingen ts, ïdjSltuut voor kelijk de leiding van de dele„°^spron" geboden. Heisenberg weigerde® aan" omdat hij van oordeel is, dat de wis?' Duitse Bondsregering bij haar planned voor vreedzaam gebruik van atoom energie zich te weinig gelegen laat lig. gen aan de adviezen van betrokken WestDuitse geleerden. h lïor de politierechter te Zwolle ebben enige jongemannen terecht ge- ninfl1' die zich op 5 Mei op het voor- Qen, eiland Urk hebben schuldig <*°akt aan mishandelingen en het gallen van een meisje. Zij kregen Oei^eardelijke gevangenisstraffen en tóf zaak was voor de Officier van ?nigele aanleiding tot het maken van heerSp opmerkingen over de in Urk hiingp.'kle toestanden, die z.i. op cri- Zijn gebied verre van rooskleurig Vierp yandalisme en mishandelingen v°orh daarbU hoogtij. Hij stipte als ontsla aan' dat het voorkomt, dat Voorml? mannen op Urk bij hun rUitpn - se werkgevers uit wraak de komen 'J?®00*611- Het is verder voorge- Vernipit men er moedwillig huisraad r®idin ergens anders waren voorbe- op ri^eiï, Setroffen een zwaar gewicht laten vallen^6" V3n voorbi)gangers te da?® „9fficier van Justitie verklaarde, Wa *bn gehuld uitgeput raakt. Hij riet h« ln bet vervolg Van volstaan met het eisen Van Selen wanneer er gevallen handelt °P Urk worden be- De deelnemers aan deze eerste in ternationale conferentie over de vreed zame toepassing van atoomenergie zul len in drie secties verdeeld worden. Da eerste sectie verenigt de natuurkun digen en de geleerden die meer speciaal de atoomenergie zelf bestuderen. De tweede sectie verenigt de scheikundi gen en de metallurgisten, terwijl de geneeskundigen en de biologen de der de sectie zullen vormen, die meer spe ciaal de problemen van de toepassing van radio-actieve isotopen in de ge neeskunde en de landbouw zal behan delen. Vele uitwisselingen van gezichts punten zullen plaats hebben tussen de groepen. De conferentie zal voorgezeten worden door dr. Homi J. Bkabha, van Indië, wiens candidatuur door de raad gevende commissie werd voorgesteld en die geaccepteerd werd door Dag Hammarskjold, Secretaris-Generaal van de V.N., terwijl het secretariaat-gene raal van de conferentie toevertrouwd werd aan Professor Walter Whitman, bo landen zijn vertegenwoordigd, zon- innn ,1J aUes te zamen meer dan rie V>fw^S.Va?irdigden- Tegelijkertijd met toonstellingen6 worden ^organisemrd.811" qg V.o., x1 rankrijk en (jg Scanriinnvi- sche staten, zal plaat! hebben in het „Palais des Nations", waarvoor de monstraties een Amerikaanse reactor in werking zal zijn. (Door Zwitser land gekocht en die aan het eind van de conferentie aan de Polytechnische hogeschool te Zürich geleverd zal worden). Hoewel voornamelijk be stemd voor de geleerden, zal deze tentoonstelling toch geopend zijn voor het publiek, dat overigens toegang zal hebben tot de zittingen. Niets wat er besproken zal worden zal een ge heim karakter dragen. De tweede ten toonstelling, die plaats zal hebben in het „Palais des Expositions te tie-' nève, eveneens van 8 tot 20 Aug. is meer speciaal voor het grote pu bliek ingericht. 142 inzeners uit 8 lan den nemen er aan deel. r,J?P 4.deze tentoonstelling zal ook een ;„o'I? ype aanwezig zijn van de atoom- eactor, vnl. gebouwd om radio- 1,sotopen te produceren. Dit 9 hoge model is gelijk aan de -Vanu „grafiettype" die reeds 77!n rJïet nationale laboratorium ra.dio-actieve isotopen produ ceert die in de V.S. gebruikt worden. macbme zal niet werken. Er zal aarL,ee? model op verkleinde schaal ,„*'8 z«n van de reactor met wa- druk, op het moment onder nia waar dp1" SUppingport_Pennsylva" voorzien vÜ, combmatie van de reactor electrische geürato!^?^^ met een zal leveren vSOT comi^"80?® e"ergle Tenslotte kunne! d! bS»!?1 gebrplk- tentoonstelling een'dem^tiAbhwo! neu van een apparaat u oijwo den" geheten, de wijze iliustrlrmdwaa?- op iemand in een laboratorium wükt om m alle veiligheid de radio-actieve stoffen te behandelen, dankzij een af! standscontrole uitgeoefend achter een muur van heton en glas van negentig centimeter dikte. Het grote publiek zal voor de eerste maal de nieuwste model len zien van atoomenergie op het gebied van de geneeskunde, de industrie en de landbouw. Volgens het communistisch persbu reau, Nieuw China zijn ongeveer "dertig Chinese „contrarevolutionnairen" gearresteerd wegens „pogingen om re geringsleiders te Peking te vermoor den, het verspreiden van ondermijnen de geruchten, pogingen om de Chine se volksbank te beroven en wegens .vcrn™orden van leden van het vol kshevrndlnesle«rer." De Russische premier, maarschalk Nikolai Boelganin, heeft gisteren in een rede voor de Opperste Sovjet de confe rentie van Genève betiteld als „het be gin van het einde van de koude oorlog". Hij toonde ook waardering voor de geest, die sprak uit het voorstel van president Eisenhower om beide landen, Amerika en Rusland, toe te staan lucht- verkenningen te verrichten boven het grondgebied van de ander en om te ko men tot een uitwisseling van de „blauw drukken" van militaire installaties. Maar Boelganin achtte het plan op zich „on werkelijk". HU had er bezwaar tegen, dat Eisenhower's voorstel alleen be trekking had op Amerika en Rusland en bovendien, zo merkte hü tot hilari teit van de leden van de Opperste Sov jet op, zyn de grondgebieden van Ame rika en Rusland al zo uitgestrekt, dat men er alles in kan verbergen wat men maar wil. Op dezelfde dag, dat Boel ganin zijn rede hield, maakte de Ame rikaanse commissie voor de atoom energie bekend, dat de Sovjet-Unie haar proefnemingen met atoomwapens heeft hervat. Wellicht, zo meende de com missie, is dit het begin van een nieuwe serie. De laatste melding over Russische atoomproeven dateert van October 1954. President Eisenhower heeft gisteren op zyn persconferentie dadelijk commen taar moeten leveren op deze nieuwe ontwikkelingen. Hij meende, dat Boel ganin met zjin uitlatingen de deur voor verdere besprekingen over de ontwape ning niet heeft gesloten. De president zeide te verwachten, dat de V.S. binnen- De Amerikaanse president bevestig de nogmaals, dat er geen sprake van kan zijn dat Peking-China door de re gering te Washington zou worden er kend, zeker niet zolang de V.N. Peking als agressor bestempelen en ook niet zolang de communistische strijdkrach ten zich in Noord-Korea zullen bevin den. Wat betreft de huidige onderhan delingen te Genève tussen Peking en Washington zei Eisenhower dat dit be sprekingen waren, die werden gehouden over burgers van bepaalde landen tus sen deze landen. Hij gaf toe dat indien zich dit voordeed ook andere onderwer pen zouden worden besproken, doch en hier legde de president speciale klem toon op zijn woorden dit wilde niet zeggen, dat men te Genève zou gaan spreken over de vrienden van Amerika, in dit geval, de nationalistische Chinese regering op Formosa. Eisenhower be toogde, dat al had minister Dulles ge zegd dat op de duur de besprekingen tus sen de ambassadeurs mogelijk zouden kunnen worden gevolgd door een ont moeting tussen^ ministers van de V.S. en Peking-China, dit niet betekende en zeker niet thans of in de naaste toekomst dat de V.S. en de communistisch China een ontmoeting op hoog niveau zouden hebben. Over de kwestie van de ontwapening zei Eisenhower nog, dat hü in Genève langs informele weg heeft voorgesteld kort nieuwe voorstellen op dat punt kunnen doen. Ook de hervatting van de Russische atoomproeven behoefde vol gens «lisenhower niet het einde te be tekenen van de periode van ontspan ning, die te Genève scheen te zyn inge luid. de plannen van hemzelf en het Rus sische inspectievoorstel van 10 Mei JJ. te combineren. Het Russische voorstel beoogde de oprichting van een interna tionale instantie, die controle zou moe ten uitoefenen op „gevaarlijke concen traties van troepen en voorraden in gro te havens, op spoorwegknooppunten, op wegen en op luchthavens". Amerikaan se autoriteiten noemden deze uitlating van Eisenhower „verrassend" en z|j meenden, dat een combinatie van de plannen van Boelganin en Eisenhower wellicht deel zullen uitmaken van de nieuwe voorstellen, waarover de presi dent gisteren sprak. De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft via de aangesloten vak bonden en diocesane bonden een beroep gedaan op al haar aangesloten leden om, indien dit maar enigszins mogelijk is, de bedrijven op het feest van Maria- ten-Hemelopneming gesloten te houden, teneinde zichzelf en hun personeel in de gelegenheid te stellen deze verplichte feestdag zo goed mogelijk als Zondag te vieren. Het publiek wordt aangeraden om met haar inkopen en bestellingen hier mede rekening te houden. De bekende radio-artist Jan de Cler vindt men in Augustus niet in de studio's, maar tegenover de K.R.O.-studio in een garage. Daar helpt hij als een volslagen monteur een handje mee. Onderwijl repareert hij ook zijn eigen auto, welke uit elkaar ligt. En natuurlijk heeft hij er een liedje over gemaakt. Het zal in het winterprogramma te beluisteren zijn. In het land van Maas en Waal, voor namelijk in Druten, heerst paratyphus. Er is hier sprake van een kleine epi demie, die ongeveer zeventig personen heeft aangetast. Alle gevallen verlopen tot heden gunstig. De inspectie der volksgezondheid heeft zeer snel de bron ontdekt, hetgeen mogelijk was, om dat hier sprake was van een zogenaam de explosieve infectie. De bron kon worden afgedamd, doch het is mogelijk, dat er nog enige contactinfecties zijn. Deze mogelijkheid bestaat uiteraard bij iedere epidemie. Om tegemoet te komen aan de zeer grote vraag van millioenen vrouwen, die liever mee-- eenvoudige zelfgemaakte kleren dragen alleen in de V. S. beloopt dit aantal 30 millioen), heeft de Parijse mode-ontwerper Jean de Paris voor de komende herfst een collectie samengesteld, uitsluitend bestaande uit wat men zou kunnen noemen „Maak- het-zelf-modellen". De creaties, die zii-x ontworpen door Serge Kogan, leerling van de beste Parijse „couturiers", worden geknipt en met patronen en benodigdheden verzonden en zijn gemakkelijk zelf in elkaar te zetten. De foto toont vier modellen uit deze collectie. V. I. n. r.: een geheel wollen mantel, een wollen jurk met bijpassende bolero, een geheel wohen middagjapon met bijpassende sjaal en een sportmantel van wollen tweed. Hoewel de woningnood in ons land nog steeds ontstellend groot is en vel© mensen in betrekkelijk behoeftige om standigheden leven, is de 'oestand, waarin de 75-jarige Theunis Wentink te Apeldoorn verkeert toch wel in strijd met alle eisen van de hygiëne. Een toestand, waaraan deze 75-jarige zelf schuldig is en waarin hij ook geen ver andering wenst te brengen. Theunis Wentink leeft namelijk aan de rand van de uitgestrekte bossen, nabij het water bronpark, in een hol, dat men de naam van woning niet kan geven. Dit hol bestaat uit een gat in de grond, dat enigszins beschut is door een stapel stenen. De 75-jarige Wentink is een eenzelvig mens, die zijn kostje verdient met het werken in zijn moestuin en de verzor ging van zijn kippenstapel. Die verzor ging van kippen en moestuin heeft „méér" aandacht, dan de verzorging van het eigen lichaam en de „woning". De man slaapt in een kuil in de grond op wat vodden en heeft als beschut ting een oude deken. Het voedsel, dat h;j voor zijn pluimvee hier en daar op scharrelt ligt op een grote hoop. Deze toestand duurt nu al veertig jaar. Pogingen om de man in een tehuis onder te brengen stuitten alle af op de onverzettelijke wil van deze kluizenaar, om zijn leven in eenzaamheid te slijten. Geen mens duit hij op zijn erf. Toen hij enige jaren geleden ernstig ziek was en de dokter overbrenging naar het zie kenhuis noodzakelijk achtte weigerde hij eveneens, alle sombere voorspellingen ten spijt genas hij binnen korte tijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1