Bosrit in Barneveld bracht weer zege aan Henk van der Geest Burgemeester Cremers reikt medailles en lauwertakken uit 43 k Agenda voor Haarlem en Zondagmorgen „Kinderen van Hirosjima" in Frans Halstheater RHEUMA betekent ontstellend leed! Velsen toont belangstelling voor Pre-fab „stalen scholen" GEHEIMZINNIG Goed parcours Bouwkunst exposities in de Vleeshal IJmuidense firma exporteert naar alle windstreken VIERDE ETAPPE HAARLEMSE MUGGENRONDE Op de 10e Verjaardag Van de atoomaanval Aangrijpende aanklacht VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1955 PAGINA 3 Bosrit valt mee Prijzen voor moeder Bioscopen Crote of Sint Bavokerk Diversen Tenloonstellingen JUBILEUM BIJ ONZE COURANT Concierge Jacq. v. d. Velde 25 jaar in dienst Ziektekostenregelinig gemeentepersoneel In September Grondinbreng in gemeen telijk woningbedrijf Achter de Witte: Heren straat Examens Kantoor in Parijs Haarlemse feestweek Belangstelling HOOFDAKTE-,EXAMENS Gerardus Majellaschool BOUWKOSTEN HOGER DAN GERAAMD Burgerlijke Stand Haarlem 20 woningen aan Zomer- vaart en Visserseinde onbewoonbaar Aan de Vondelweg Groter clubhuis in speeltuin van „DVS" Aanrijding op Rijksstraatweg Examen Handenarbeid Akte r Z ANDVOORT Met Harlequinade gaat het goed Ten bate van het Rode Kruis Sjors en Sjimmie vermaakten 1000 kinderen Trainen op het circuit Beurs van Amsterdam •- •-> Beurs van New York —i Nabij het plaatsje Barneveld, waar Jan van Schaffelaar eens zo glorieus Van de kerktoren afsprong en waar dan ook een grafmonument te zijner ere voorbijgangers aan deze koene, doch onverstandige duik herinnert, hebben gisteren de Haarlemse Muggenrijders na een prachtige étappe van 54 kilo meter vogels en (houten) kippen schrik aangejaagd. Tussen bomen en strui ken, hier en daar in zilverlicht gezet door stiekume zonnestralen, reden de 58 nu langzamerhand ervaren coureurs een bosrit over 3500 meter, een af stand, die weliswaar niet lang was, maar toch zoveel bochten telde, dat slechts uitgeslepen „kleppers" iets konden bereiken. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, speciaal overgekomen uit de Spaarnestad, loste het startschot; het was een schrikwekkend harde knal (vandaar ook die geschrokken vogels en kippen). Henk van der Geest.won de rit op magistrale wijze. Hij vertrok uit laatste positie en de hele meute moest al na een paar 100 meter in zijn rug kijken. Voor de boerderij reikte de Haarlemse burgervader de prijzen, lauwer takken en medailles, uit. 's Avonds maakten de jongens een wandeling naar het dorp, waar de kleinste van allemaal teleurstellend opmerkte, dat die kerktoren van Jan van Schaffelaar helemaal niet zo hoog was als hij ge dacht had. Met lekker sappige bosbessen op zak vertrokken de Haarlemmers 's morgens tegen 10 uur uit Lunteren. Het land schap, dat de karavaan passeerde, was bijna nog mooier dan dat van de vorige dagen en aangezien de panne slechts tot twee lekke „pijpen" beperkt bleef, had ook reparateur Barten een paar rustige uren. Zelfs noteerden wij geen botsingen tegen paaltjes en hekken, het geen er toch wel op wijst, dat wielren ners als ze eenmaal wat kilometers achter de rug hebben, hun „rossen" geen bokkesprongen meer laten ma ken. Precies volgens het tijdschema ver scheen de bonte stoet om half vier in het kippenstadje en daar wachtten be halve vele Barneveldse supporters bur gemeester Cremers, hoofdcommissaris J.J. Fontijne, Gerard Peters de be kende Haarlemse zesdaagserenner) en hoofdinspecteur H.F. Suurendonck. Bovendien zagen wij enige vaders en moeders, die hun stoere zonen eens kwamen opzoeken. De bosrit viel ditmaal nogal mee, want het parcours liep over harde grindpaden en niet zoals Dinsdag over mulle zandweggetjes en „ver schrikkelijke" toppen. Er werd gere den in twee groepen, een A- en een B-groep. De laatste bestond uit pe- daleurs, die het laagst stonden ge rangschikt, terwijl de eerste 30 in de A reden. Het beslissende startschot bleef eni ge ogenblikken uit omdat de burger- vader de trekker van zijn pistool met kon vinden, maar tenslotte, na een enerverende stilte, vloog het peleton- netje weg, uitgeleide gedaan door uit hun slaap gehaalde, woedende mussen. Vijf minuten later koerste Piet Neder- stigt van de Amsterdamse buurt jui chend over de eindstreep. Het belangrijkste moest toen nog ko men. Immers, zou Henk van der Geest een knaap met rennersbloed, zijn vier- de triomph g-aan behalen of zou Deen v.d. Blom, a| drie dagen zinnend op een geweldige revanche, de slag win nen Achter in de meute, bespied door vier, vijf onmiddellijke kanshebbers, sprongen de rivalen naar voren. Op 500 meter lag Henk aan de kop, zijn tempo was elkeen te machtig en met meer dan 10 meter voorsprong arri veerde hij aan de finish.. Leen werd tweede. De uitslag van de wedstrijd was de ze keer van groot belang, zijn gold n.l. ook voor de moederdagprtjzen. Alle jongens kregen een. kaartje met een nummer, dat zij 's avonds naar huis stuurden en waarop de respectievelij ke moeders een geschenk kunnen gaan halen bij een Haarlemse winkelier. Burgemeester Cremers reikte onder een groene bomenkoepen de door een Barneveldse wielersportliefhebber be schikbaar gestelde prijzen uit. Henk van der Geest en Leen v.d. Blom ont vingen een lauwertak evenals Piet Ne- derstigt en Siger Ran (Vogelenbuurt). Zelfs de laatst aankomende kreeg een schone herinnering aan deze etappe, in de vorm van een medaille. Alvorens Haarlems eerste burger de terugtocht aanvaardde discussieerde hij nog even met de jongens over het ver loop van de rit. „Nou, burgemeester," zei Pietje, „als die knaap van de sta- tionsploeg mij niet zo gesneden had in de laatste bocht, dan was ik winnaar geweest. U zag mij toch rijden, kei hard ging ik." Om half acht wandelden de renners en volgers naar het dorp en de nacht werd weer doorgebracht op een boer derij tussen stro en hooi. Vandaag trekt het legioen naar Tienhoven, het post adres is: G. Degen, Looydijk 39A, Oud Maarseveen (Tienhoven). De uitslag luidt: Groep A. 1 Henk van der Geest (Bomenbuurt) 3 Jan Teske Bom (Gemengde Ploeg) 3 Jan eske (Vogelenbuurt) 4 K. Hagen (Trans- vaalbrt.) 5 Han Hogervorst (Leidse- brt.) 6 Willy Blommaert (Gem.Ploeg) 7 Gerard Schaper (Bomenbrt.) 8 Jan Fransen (Transvaalbrt.l 9 Leo Schra- ma (Amsterd. brt.) 10 Henny de Kort (Station). Het individueel klassement is thans als volgt: 1 Henk van der Geest 73 pnt. 2 Leen van de Blom (Gem. Ploeg) 65 pnt. 3 Willy Blommaert (Gem. ploeg) 63 pnt. 4 Gerard Schaper (Bo menbrt.) 50 pnt. 5. Leo Schrama (Am- van eH^anPnni9 bospad in de buurt van Barneveld schoot te burgemeester lem, mr. 5 p F cremers, met een flink P^tool de Muggen weg voor de bosrit over 3500 meter. sterdamse brt.) 45 pnt. 6 Rob Stljnman (Indische brt.) 45 pnt. 7 Ben Versla gers (Vogelenbrt.) 41 pnt. De ploegen- rangschikking luidt: 1 Bomenbuurt 219 pnt. 2 Gemengde Ploeg 184 pnt. 3 Am sterdamse buurt 158 pnt. 4 Vogelen buurt 156 pnt. 5 Leidsebuurt 143 pnt. CINEMA PALACE: 1-. 10.30, 2 en 4 15 uur. In de avondvoorstellingen om 7 en 9 15 uur: „Suzanne sliep hier", 18 j. FRANS HALS: 7en 915'„H0, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9 15 u Zon dagmorgen 11 uur: „De kinderen van Hi- LlDO^Abbot^n Costelloj en de Mummie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 LUXOR: „Khyber Patrol 1403f= en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en B.1SU' Georce MINERVA: Vr. tot en met Zo- °rge verovert de vloot", a. 1. Vr. 2-3° Za. 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15,,7 en 9.15 u. Ma. en Di. „Knock on wood 14 jaar, 2.30 en 8.15 u. Wo. en Do. ,,Joay en het hertejong", a. 1., 2.30 en 8.1D REMBRANDT: „Op de Reeperbaan struct volw., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Iedere morgen 10.30 uur: „Puntje en Anton", a. 1. ROYX: Vr. tot en met Zo.: „Geronimo 14 jaar. Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Ma. tot en met Do.: „HoucTini", a. 1., 2.30 en 8 uur. STUDIO: „De wonderman" (geprol.), 14 j., 2.15, 7 en 9.15 u. Zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Iedere morgen 10.30 uur: Sneeuwwitje en de zeven dwergen", a. 1. Vrijdag 5 Augustus: Carillonspel door F. Nle, van 12—12.30 u. Maandag 8 Augstus: Carillonspel door ■K°mke de Waard, van 16—16.30 u. l, "Mnsdag 9 Augustus: Gratis orgelbespe- 8 door George Robert, van 20—21 u. *„r,0nderdag 11 Augustus: Gratis orgelbe speling door George Robert, van 15—16 u. t-arulonspel door Leen 't Hart, van 20—21 u. MonTgn^sh^ugdvea?fétém°rgen °m 10-3° U": MaIkt' VtJdga 5 Augustus. 20 u.: Haarlemse Accordeoiiclut, H.K.A.C. Augustiu Bloemendaal, Vrijdag 5 Augustus, 14.30 uur: Kindervoorstelling "Doornroosje door het gezelschap Elro" .Anneke Zondag 7 Augustus, 15 uur: Pianospel door Emmy van Eden. Spaarne, Zaterdag 6 Augustus, 14 uur: Aankomst deelnemers aan Ned. motorboten- railye; 19 uur: vertrek van het botenhuis der Kon. Roei- en Zeilvereniging „Het spaarne" van het bloemencorso op het wa ter. Om 9 uur wordt gekeerd in Haarlem- t 00,rd: Vanaf 7 uur speedboat-races en wa- laa en Van de SP°orbrug tot de Zaanen- Maandag zal het op het bureau van onze courant een vreemde, maar heuglijke, dag zijn. Wij hebben ons dan te realiseren, dat onze trouwe concier ge, de heer Jacq. van der Velde hp wordt het liefst door iedereen Koos ge noemd 25 jaar bij ons blad in dienst is. Koos is eigenlijk ongeveer de aardig ste man die wij kennen In het dagelijk se leven laten wij hem dat nooit zo merken en wij slaan vaak weinig acht op zijn voortdurende behulpzaamheid en zijn onvermoeide plichtsvervulling. Maar Maandag zal hij ondervinden, hoe wij over hem denken. Hij zal dan weten, dat wij zijn diensten altijd meer op prijs stellen dan hij zelf misschien denkt. En tevens zullen wij ons zelf er mee feliciteren, da tKoos 25 jaar de courant trouw is gebleven, waaraan hij zijn hart verpand heeft uiteraard voorzover dat niet door zqn echtgenote en beide dochters in beslag wordt genomen. Is hij binnen ons gebouw een graag geziene figuur, ook daarbuiten geniet hij bekendheid en sympathie. Hoe ve len kennen hem niet als de hulpvaardi ge ontvanger, wanneer zij na sluitings tijd nog voor het een of ander aan bellen, of als de onverwoestbare opti mist, die door weer en wind per fiets zijn boodschappen voor de courant doet. Van al die aldus gegroeide hartelijke betrekkingen zal Maandag stellig wor den getuigd. Op 18 Mei van dit jaar heeft de Haar lemse gemeenteraad een verordening ziektekostenvoorziening voor gemeente- personeel vastgesteld, waardoor deze per maand 7.- (indien zij gehuwd zijn) en ƒ3.50 (indien zij niet gehuwd zijn) wordt uitgekeerd als tegemoetkoming in de kosten die verband houden met ziekte. De verordening is per 1 Juli in wer king getreden. Aangezien het gemeen- tepersoneel in 1954 een soortgelijke te gemoetkoming is verleend die overeen komt met de voor het rijkspersoneel geldende regeling, achten B. en W. het billijk die regeling ook te doen gelden voor het eerste half jaar 1955. Een desbetreffend voorstel heeft het college de raad doen toekomen. In de tweede helft van September zullen in de Haarlemse Vleeshal, twee belangrijke tentoonstellingen op het gebied van architectuur gehouden worden. Het betreft de expositie van nationale Architectuur-tentoonstelling. Beide exposities zijn in het Haagse ge meentemuseum ingericht ter geigen- heid van het in Juli aldaar gehouden Vierde Internationale Congres van de „Union Internationale des Architectes". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de gemeente Haarlem in de gelegenheid gesteld de tentoonstelling van Nederlandse Bouw kunst naar Haarlem te halen, terwijl de Haarlemse afdeling van de Bond van Nederlandse Architecten zich voor al heeft ingespannen om de interna tionale architectuurtentoonstelling hier te krijgen. Deze laatste Bond heeft zich bereid verklaard de inrichting en organisatie der exposities te verzorgen en garant te blijven voor een tekort tot een bedrag van 750.-. B. en W. van Haarlem stellen de raad nu voor de overige kosten als transport, verzeke ring, propaganda, aanleg van elec- trisch licht etc., te willen bekostigen. Voorgesteld wordt hiertoe een bedrag van 1500.- beschikbaar te stellen. De woningen aan de Witte Heren straat 7, 9 en 9A zijn destijds in het gemeentelijk woningbedrijf ingebracht. Achter deze woningen ligt echter een stuk grond, dat tot de openbare dienst behoort. De bewoners van genoemde woningen betalen voor de huur daar van een gering bedrag per jaar. Teneinde nu de huurinning in één hand te brengen, stellen B. en W. van Haarlem voor het stuk grond even eens in te brengen in het gemeente lijk woningbedrijf. Voor de bewoners betekent dit een geringe huurverhoging wegens grondhuur. Een en ander geldt ook voor het gedeelte van de grond, dat verhuurd is aan de bewo ner van het perceel Nassaulaan 31. De ™95®nS. in het gemeentelijk woningbe- drRf, die als alles goed gaat 1 Januari 1956 zpn beslag kan krijgen, komt de gemeente te staan op een bedrag van 1200,-. Voor het dezer dagen gehouden cou peuse-examen te Haarlem slaagden de volgende dames: W. van Beveren, T. van Bakel en N. de Bonte, allen leer lingen van de Maria Modenvakschool aan de Molenwerplaan te Heemstede. De cursus '55'56 begint op 5 Septem ber. G(Mnendth™sVrijburglaan 17, Overveen, 16 uur °P werkdagen van 9-^12 en 14- Ned™?"ndS*m*p^OIn:- Grote maquette van overltrZdin?sfampaie95S3tanden en 0Verzlcbt Teyler's Museum: vtv XXe eeuw. Tekeningen ittD liaanse en Franse School nn k ÏS" Michel Angelo en Claude 'ujrfa^F^le- len en mineralen. historischf natuu??un. dige instrumenten. Geopend: ledere werk- dag behalve Ma. van 11—5 uur Frans Halsmuseum: Expositie van pop penhuis anno 1750 met Inventaris van meer dan 3000 voorwerpen Geopend van loïfn uur. Zo. van 1317 uur. Bovenzaal: Architectuur-tentoonstelling .Haarlem en omstreken Projecten stu derende academie van bouwkunst te Am- stcrdsni Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften, munten e. d. Ge opend van 10—17 uur. Zo. van 13—16 uur Vleeshal: „Madame'tentoonstelling van costuums, waaiers en preciosa uit de 17e en 18e eeuw. Geopend van 1017.30 uur en van 1922 uur. Leffelaar: Reproducties naar Oude en Mo derne meesters. Geopend van 1017 uur. Zo. gesloten. De Waag: Historisch gebouw, schilders milieu. Geopend Za.-avond en elke morgen van ll—l uur Huis Van Looy: Werken van de Haar lemse schilder Kees Verwey: „30 x 1". Ge opend van 10—12.30 en van 1.30—17 uur. Zo. van 1417 uur. Zaterdag, 6 Augustus, is het tien jaar geleden dat de Japanse stad Hirosjima getroffen werd door een catastrofe die aan niet minder dan 300.000 mensen het leven kostte. Het was niet een natuurramp die de eer tijds welvarende stad trof, maar een cultuurramp: de eerste atoombom. Niet het geweld der seizoenen, maar het ge weld dat door de mens zelf ontketend was. Men was er in geslaagd een nieu we bron van mateloze energie open te leggen: het atoom, waarvan de kern langs wetenschappelijke weg werd ge splitst. Het is een goede gedachte ge weest van de directie van het Haar lemse Frans Hals-theater om Zondag ochtend de film te vertonen die de ge volgen van dat verschrikkelijke uur in beeld brengt, de film „Kinderen van Hirosjima", een aangrijpend docu ment dat wij nauwelijks als waarheid durven accepteren. En toch: die ochtend in het jaar 1945, om kwart over acht 's ochtends, stier ven 200.000 bewoners van Hirosjima en werden duizenden en duizenden voor het leven verminkt. En nog openbaren zich heden ten dage telkens bij hen die de aanval overleefd hebben weer ziek teverschijnselen die aangemerkt moeten worden als gevolgen van dat fatale uur. Wie heeft de verantwoordelijkheid voor het gebruik van zulk een wapen °P zich durven nemen? Heeft diegene de gevolgen van zijn werk wei kunnen overzien? Kan hij een voldoende gevolg aanwijzen dat opweegt tegen wat daar SfnSj ^7 Het komt ons voor, dat nie- w!, !L k een verantwoordelijkheid v Lt ^en'- n in feite schijnt ons gebeurd. Tallozen hebben de verantwoordelijkheid op zich geno- men voor een betrekkelijk klein onder- deel van het geheel, een betrekkelijk klem onderdeel waarvoor de verant woordelijkheid nog wel te dragen was. Maar het totaal bleek een macht dié de verantwoordelijkheid van ieder indi vidu, maar ook van ieder volk verre te boven ging. Maar de zesde Augustus was tevens de dag, waarop het menselijk vernuft opnieuw kon zegevieren. Het was er wederom in geslaagd een nieuw ge heim te ontfutselen aan de natuur. De vrijmaking van nieuwe, mateloze hoe veelheden energie, hetgeen in feite een nieuw tijdperk in de cultuurgeschie denis van het mensdom inluidde. Want nu men erin geslaagd is uit een zo geringe hoeveelheid materie zulke enor me hoeveelheden kracht te putten, zul len tal van waarden opnieuw moeten worden getoetst. De mens heeft de grenzen van zijn eigen kunnen opnieuw uitgebreid en het zal er thans om gaan of hij bereid en in staat is deze nieuwe macht te controleren. „De kinderen van Hirosjima" getuigt van de vernielkrachtige werking die men met deze nieuwe vinding kan be reiken. De film verhaalt van het leed. Men ziet de verwrongen mensengestal ten, men ziet de plaats waar een man zat tijdens de aanval. Een man, die volkomen opteerde in het verzengende vuur van de bom tot er niets meer van hem over was. Men ziet het leven weggezogen worden uit plant en dier, de huizen ineenstorten tot er niets meer over is dan een zwartgeblakerde vlak te, waar de dood ronddoolt in de vorm van radio-actieve straling. Dagen, we ken, maanden, jaren later blijken zij die reeds meenden de dans ontsprongen te zijn, nog een besmetting te hebben opgelopen. Een vlek op de huid. Het aantal witte bloedlichaampjes vermin dert snel. Dan vreet de dood verder. Nog altijd eist de aanval slachtoffers. Kinderen willen niet groeien. Vrouwen zijn door onvruchtbaarheid getroffen. Dat alles is het resultaat van de eer ste atoomaanval, een aanval die god dank slechts éénmaal herhaald is en de hemel geve, dat zo iets nooit meer gebeure. Het is goed op de tiende „verjaardag" van de aanval nog eens bij al die dingen stil te staan. De film „Kinderen van Hirosjima" kan daarbij helpen. Het is goed de ogen te openen voor de ver schrikkelijkste dingen die ons te wach ten staan, wanneer de wereld opnieuw in brand zou raken. De dagelijkse nieuwsstroom van de afgelopen jaren zou ons wellicht al te vertrouwd maken met het begrip atoombom. Wij zouden te gemakkelijk voorbij zien aan de verschrikkelijke gevolgen. „Kinderen van Hirosjima" geeft een beeld van de ellende. Men kan er zeker van zijn, dat de gevolgen in feite nog veel ver schrikkelijker zijn. Men ziet nog maar betrekkelijk weinig, men ziet het maar anderhalf uur lang. Het is goed om de ze dingen bij gelegenheid van de her denking eens op zijn geweten te laten inwerken. De film is vervaardigd door Japan ners. Zij wordt gespeeld en geregis seerd dooi" Japanners. Dat kan een be zwaar zijn. Men is immers geneigd te denken aan zelfbeklag. Er: Japan heeft de ramp van een oorlog zelf over zich afgeroepen, voor wie zich althans de naam Pearl Harbour en de datum 7 December 1941 herinnert. Maar heeft Japan een ramp van deze omvang ver wacht? Had hij dit menselijkerwijze kunnen verwachten.De ramp van de atoomaanval gaat o.i. iedere grens van rechtvaardige vergelding te buiten. Dit mag geen mens worden aangedaan. De Japanners hebben van de situ atie geen misbruik gemaakt. Zij hebben geen film vol zelfbeklag en jammer. Zij hebben de feiten weerge geven, zoals zij hun medemensen het meest aanspreken. Zwijgend en met een gevoel van medeschuldigheid. Zij wij zen slechts en m dat wijzen ligt een aanklacht, zo aangrijpend, zo vernede rend voor ieder van ons, dat wij be schamend de ogen moeten sluiten en nog slechts kunnen bidden, dat dit ons en niemand ooit nog overkomen zal. Omwille van het verschrikkelijke dat die film ons toont, kan zij slechts toe gankelijk worden gesteld voor volwas senen. Men begnjpe echter goed: dat is niet de schuld van de Japanners al leen die de turn maakten, maar van al degenen en wie hoort daar niet toe? die zoveel afschuwelijks tot stand hebben gebracht. Advertentie De gemeente Velsen staat voor de noodzaak op zeer korte termijn te voor zien in een nijpend tekort aan schoolruimte. Het openbaar onderwijs alleen al heeft circa 20 klaslokalen nodig. Om hierin te kunnen voorzien en om geen kostbare tijd aan de ambtelijke molen te verliezen voor permanente bouw, werd onlangs door de Raad een crediet gevoteerd voor de bouw van houten hulpscholen, die dan later wellicht voor het kleuteronderwijs benut zouden kunnen worden. Maar Velsens wethouder van financiën, de heer J. C. Aschoff, de directeur van Openbare Werken, de heer ir. D. N. Dam mers, en de gemeente-architect, de heer J. F. Koopen, moesten deze week in Parijs op de Premier Exposition Internationale komen, ingericht aan de rand van Parijs in het fraaie Bas Pare du Domaine National de St. Cloud, om er te ontdekken, dat de IJmuidense firma „Mavem" op verzoek van de Franse regering „stalen scholen" bouwt. En nu wordt er in Velsen hard over gedacht of het misschien toch niet beter is om geen houten hulpscholen, maar deze pre-fab scholen te gaan bouwen. Ze zijn veel duurzamer, uiter mate gemakkelijk te monteren en demonteren en kunnen bovendien tot allerlei andere nuttige gebouwen verbouwd worden, zodra zij niet meer als hulpscholen nodig mochten blijken. Op de Parijse tentoonstelling is een modelschool gebouwd, bestaande uit één klaslokaal, een openlucht-lokaal, dat tevens dienst doet als overdekte speelplaats, met daarnaast een woning, zoals in Frankrijk nog zeer veel voor komt. Het aantal open en gesloten lp kalen kan. naar believen uitgebreid worden. Het is zelfs zo, dat wanneer een bepaald vertrek te klein of te groot blijkt te zijn, dat dit op zeer eenvoudige en weinig tijdrovende wij ze veranderd kan worden. Het geheim van deze bouw schuilt in de toepassing van een stalen skelet op de wijze van een mecanodoos en het daarin brengen van panelen, die er volgens een bepaald systeem inge klemd worden. Deze panelen bestaan uit een kern van Linex vlasvezel, on der zeer zware druk geperst. Aan bei de kanten is daartegen een asbest- plaat geperst. Hierdoor heeft het paneel dat gegarandeerd onbrandbaar is, bij een dikte van 4 cm een isolerend ver mogen, dat gelijk staat aan 50 cm metselwerk. Door de toepassing van deze ele- mentenbouw is het mogelijk zeer veel variatie in de uitvoering te bren gen. Men kan practisch ieder vloer plan gebruiken, deuren en ramen kunnen geplaatst worden waar men wil, zodat het gebouw geheel opge leverd kan worden overeenkomstig de wensen van de eigenaar. Het ge raamte bestaat uit volbad verzinkt staal en wordt, na de bouw, met de panelen twee keer behandeld met een synthetische verf van grote duur zaamheid. Volgens dit systeem heeft de „Ma vem" te IJmuiden, die inmiddels ook al een verkoopkantoor op de Boule vard des Invalides 28 te Parijs heeft gestocht, woningen geleverd naar alle windstreken. Men vindt ze in Canada, Australië en Nieuw-Zeelland, in Arabië en Borneo. De B.P.M. bestelde al voor een waaarde van millioenen guldens. En der aannemer, die thans de Eu- phraat in Azië weer op diepte brengt, heeft een volgens dit systeem gebouwd kantoor en personeelsverblijf op pon tons achter zijn baggermolen aan, 28 m lang, 12 m breed. En aan het IJmui dense strand werd het paviljoen De Schelp volgens dit systeem gebouwd na de stormramp van 1953. Het paviljoen staat er nu 2 jaar in weer en wind, maandenlang blootgesteld aan de in vloed van het invretende zeewater. Maar er is nog niets van bederf te ontdekken. In deze tijd van schaarste aan bouw vakarbeiders is het ongetwijfeld een groot voordeel, dat volgens dit systeem met ongeschoolde arbeiders gewerkt kan worden. En zelfs dan is voor de bouw niet meer dan anderhalf tot twee en een half uur per m2 vloeroppervlak nodig. De demonstratieschool op de Parijse tentoonstelling heeft een vloer oppervlak van 265 m2 en werd ge bouwd in 542 uur. Hierbij was ook de woning inbegrepen waaraan natuurlijk VRIJDAG 5 AUGUSTUS Grote Kerk: Optreden van de Haarlemse accordeonclub H. K. A. C. in de muziektent. 20 uur. ZATERDAG 6 AUGUSTUS Spaarne: 2 uur aankomst der deelnemers aan de Ned. Motor- fa otenr ally e. Om 7 uur vertrekken van het botenhuis der Kon. Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne" 70 weel derig met bloemen versierde vaar tuigen, die deelnemen aan het watercorso „Bloemen en licht op het Spaarne". Om 9 uur wordt gekeerd in Haarlem-Noord, waar de 5000 lichtjes worden ontstoken. Vanaf 7 uur speedboat-races en waterskiën van de spoorbrug tot aan de Zaanenlaan in het Spaarne. Advertentie is de Rheuma-actie I Bekendmaking van het geheim via b?10® zenders. millioen gulden aan prijzen in vriie besteding» Goedgek. Min v iust. 22-ll-'54 LO 520/052. meer werk is dan het opbouwen van grote klaslokalen. Een ander voordeel is de uitermate lichte constructie. Hierdoor kan met een bescheiden fundering worden vol staan. Men zou b.v. de hulpscholen in Velsen zonder enig bezwaar op een eenvourige betonplaat kunnen op bouwen. Gaat men dan later ver plaatsen, dan heeft men alleen het ver lies van de betonnen vloer. En in tegen stelling tot houten gebouwen is het on derhoud miniem. Ten slotte zijn de ge bouwen sterk isolerend. In de zomer blijden ze heerlijk koel, in de winter hoeft niet hard gestookt te worden. Het merkwaardige is, dat hoewel b.v. in Frankrijk zeer grote belangstelling voor deze wijze van bouwen, speciaal met betrekking tot de scholen, bestaat, mer. in Nederland nauwelijks van het bestaan van dit systeem wist. De fir ma heeft zich vanaf 1946 uitsluitend op de export gericht, ondanks de van Engelse zijde ondervonden zware con currentie. Het Engelse pre-fab-systeem wordt namelijk beschermd door hoge invoerrechten in het Sterlinggebied. De Engelsen kunnen er vrij leveren, de Nederlanders betalen 40 pet. op de to tale kosten, inclusief vervoer. En des ondanks zijn de Nederlandse woningen maar weinig duurder en bovendien be ter van kwaliteit. Zelfs in de gemeente Velsen was men onkundig van wat deze IJmui dense firma doet. En het is wel op vallend, dat thans een bezoek aan een Parijse tentoonstelling nodig was, om hiervan kennis te nemen. Dat is dan ook gebeurd, waarbij een volle dag besteed is aan het demonstreren van montage en demontage. En thans vragen ook besturen van andere ge meenten al om inlichtingen. Ook van Rijkswege bestaat interesse. De Genie heeft reeds enkele proefop drachten verstrekt. In Januari moet weer een geheel nieuw object gereed zijn, een constructie met zo weinig mogelijk verschillende elementen. Het wordt een school voor het geven van theoretisch onderricht, maar de con structie moet zodanig zijn, dat hier van ook tal van andere gebouwen ge maakt kunnen worden, zoals barakken, een hospitaal, e.d. Voor de gemeente Velsen zit in dit systeem veel aantrekkelijks. Men zou zonder enig bezwaar volgens dit sys teem permanente scholen kunnen bou wen. Wil men dat niet en beschouwt men ze als hulpscholen, dan kunnen ze na een jaar of tien niet alleen ge makkelijk verplaatst worden, maar ook voor heel andere doeleinden bestemd worden. Het is heel goed denkbaar een school te splitsen in twee of meer wo ningen. Het is ook eenvoudig om de onderdelen van twee scholen te ge bruiken voor het opzetten van een ge heel ander gebouw, b.v. een jeugd huis. Kleedlokalen bij sportvelden, en tal van andere mogelijkheden liggen liggen hier voor het grijpen. Het is dus zeer wel denkbaar, dat de gemeenteraad van Velsen binnenkort een aanvullend crediet gevraagd zal worden. Want deze pre-fab-scholen ko men wel even duurder dan houten hulp scholen. Maar afgezien van het ver schil in onderhoudskosten, zijn de pre fab-scholen tot veel andere nuttige ge bouwen aan te wenden, wat van een houten hulpschool beslist niet gezegd kan worden. HAARLEM Geslaagd voor de ge hele akte: W. van Seventer te Am sterdam, P. Borgman te Amsterdam, P Harder te Medemblik, J. Mienes te Oud-Karspel, L. Oppenheimer te Am sterdam, G. v.d. Meer te Amsterdam, J. Kiel te Leiden, J. Duyvetter te Enk huizen, A. Janse te Warmond. Voor gedeelte B: M. J. Plekker te Amsterdam, W. van der Pols te Kat wijk aan Zee, H. W. Röling te Mij drecht, W. F. Pauw te IJmuiden-Oost, H. J. van der Plaat te Stroet (St. Maarten N.H.), J. N. Nouwen te Am sterdam, J. J. A. Putters te Den Hel der, P. L. Reuzenaar te Haarlem, A. M Hogeboom te Amsterdam, J. G. Neefjes te Wervershoof, W. Clay te Haarlem, H. Souwer te Haarlem. De stichting van de Gerardus Majel laschool aan de Richard Holkade blijkt in totaal 54.350.- meer te hebben ge kost dan men aanvankelijk geraamd had. B. en W. van Haarlem stollen de raad nu voor het voor dit doel vroeger reeds beschikbaar gestelde bedrag van 476.800.- te verhogen met de beno digde 54.350.- De hogere kosten zijn voornamelijk het gevolg van veel bijkomend funde ringswerk, de risicoregeling, bliksem beveiliging, honorarium en hogere kos ten van aanleg van het sportterrein met beplanting. GETROUWD: E. Kolster en H. van Kampen, J. Timmer en A. L. Eller- meijer, P. W. Jacobs en A. C. Heiloo, J. C. Stekelenburg en M. van der Vlerk, R. Dijkstra en W. M. Bakker, G. Borst en G. Rossel. GEBOREN: J. M. E. Zjjlstra-Haze- winkel, z.; E. M. Rijnbeek-Kabel, z.; M. C. Timmer-Aamink, z.; N. Fennis- Koelemeijer, d.; J. Seits-de Kievit, 2 d.; A. M. A. Bos-van Campen, d. OVERLEDEN: I. A. J. de Wilde, 77 j. Leidsevaart, C. de Visser, 54 i, Gasthuisvest, A. Velders-Lanser, 67 j., Gasthuisvest. Aangezien voor de bewoners van de reeds geruime tijd onbewoonbaar ver klaarde woningen aan de Gasthuis straat 30 en aan de Twjjnderslaan 23 rechts en links, nog steeds geen pas sende woonruimte is gevonden, stellen B. en W. van Haarlem de raad voor de ontruimingstermijn nogmaals voor een jaar te verlengen. Intussen hebben B. en W. het voor nemen om de woningen aan het Vis serseinde 55, 57 en 59, alsook die aan de Zomervaart IA t.m. 1H en 3A t.m. 31 onbewoonbaar te verklaren. De ver vallen staat, het ontbreken van water leiding, de gebrekkige keukeninrichting, de plaats en de onhygiënische inrich ting van het toilet behoren tot de meest voorkomende bezwaren tegen deze wo ningen, die niet meer door verbeterin gen in bewoonbare staat gebracht kun nen worden. Het verenigingsgebouwtje van de speeltuinvereniging „D.V.S." op de hoek van de Vondel weg en de Roerdomp straat zal mede om aesthetische rede nen vergroot moeten worden. In ver band daarmee zal de fundering aan merkelijk zwaarder en dieper moeten worden uitgevoerd dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Een en ander vergt een extra kosten van 2.800,- terwijl nog eens 2.200,- nodig is voor het maken van betonnen funderingen voor nieuw op te stellen speeltuigen. Aan de Haarlemse gemeenteraad wordt nu door B. en W. voorgesteld deze 5.000,- extra-kosten van gemeen tewege te dekken en daartoe het be staande crediet van „D.V.S." met ge noemd bedrag te verhogen. Gisterenmiddag om vijf minuten voor half drie sloeg de 25-jarige wielrijder G. C. v.d. Z. uit Haarlem op de hoek Rijksstraatweg-Overtonstraat plotseling links af zonder te letten op het achter hem komende verkeer uit de richting stad. De 48-jarige Castricummer J. B. wist met zijn bromfiets niet meer uit te wijken, zodat een aanrijding ontstond. Beiden kwamen te vallen, de Haar lemmer liep een lichte hersenschudding op en werd overgebracht naar het Grote Gasthuis, de bromfietser had slechts een wond boven het oog. HAARLEM. Gesl. de heren: D. op 't Land, J. H. Born, L. H. L. Geeris, Nieuwboer, H. M. Philipsea, H. J. Dangé, P. A. Oosterhoff, J. D. Span- jer, H. Groeneveld, J. H. Boersma, P. J. G. Logeman, L Maaswinkel, J. M. Pflister, J. Slokker, A Tolenaars, Chr. W. J. Hajer, C. v.d. Heuvel, A. van Rooy, F. Porte, J. de Boer. Afgewezen: 5. De bazar welke de afdeling Zand- voort van de Ned. vereniging tot be scherming van dieren houdt in het Patronaatsgebouw, mag zich sedert Woensdagavond toen zij officieel door Burgemeester van Fenema werd ge opend in een uitermate druk bezoek verheugen. Terecht: want de organisa toren van „Harlequinade" zo heet de bazar hebben met fantasie en goede smaak een aantal aantrekkelijke stands en exposities bijeen gebracht welke het bezoek aan het Patronaats gebouw alleszins de moeite waard maken. Voor deze actieve afdeling is dit een welkome gelegenheid om de gelden bijeen te brengen voor de stich ting van een dierenasyl te Zandvoort. De bazar blijft tot Zaterdagavond ge opend. Het bouwfonds van de afdeling Zand voort van het Nederlandse Rode Kruis is Donderdagmiddag aanzienlijk ver sterkt. Het gezelschap-Straeten verleen de zijn belangeloze medewerking aan de opvoering van de lotgevallen van Sjors en Sjimmie en de tijger in China. Meer dan duizend kinderen woonden deze voorstelling bij in het geïmproviseerde openluchttheater in het Vijverpark te Zandvoort. In ademloze spanning volgde het jeugdige publiek de avonturen van Sjors en Sjimmie en de lelijke streken van Pedro werden tijdens het spel door de kinderen blijkens hun uitroepen met verontwaardiging afgekeurd. Een succes dus voor het toneelgezelschap en het Rode Kruis. Zaterdag wordt op het circuit van Zandvoort de training voortgezet voor de deelnemers aan de auto. en motor races welke daar Zondag worden ge houden. 's Morgens van 9 tot 12 uur trainen de motorrijders en 's middags van 2 tot 5 uur de automobilisten. De training is voor het publiek toegan kelijk (Niet ottloiële koersen) Vorig Opening slot 5/8 3% Ned. 1953 101tt«L 3(4 Ned. 1953 101% M» 3(4 Ned. 1948 100% 3(4 pCt. Ned. 1950 100% 3'/* Ned. 1954 100(4 mm 3V4 Ned. 1955 3-3(4 Ned. 1947 100(4 mm 100,i 100% 3 Ned. 62-64 bel. fac. 101% Inschr. Grtbk 1946 3 pCt. 99% Ned. Handel Mij. cert. 248 AJC.U. 352% 252 Van Berkel's Patent 202gb. Calvé-Delft cert. 320 Van Gelder 330gb Kon. Hoogovens cert. Unilever Cert. 350% 472% 469(4 Ned. Kabel 325gb. Philips 452 (i 448 Kon. Petroleum 642(4 635(4 .Amsterdam" Rubber 144(4 144(5 Holl. Amerika Lijn 235(4 234 Kon. Ned. Stoomb. Mij 217 (4gl 214 Ned. Scheepv. Unie 212(4 209 H.VA. 156% 155(4 Deli Mij. Cert. 169% 160 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Waro Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater O.S. Steel 3/8 4/8 70% 69 149ex 146 90(4 88 50% 50% 135%e 133 119% 117(4 80% 79(4 48% 47(4 46 45% 84% 83(4 59(4 60 61% 60% 96 94% 31% 31(4 52% 51% Stemming: gemakkelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3