Goede stemming in kamp te Deurne EL GLAOUI in verzet tegen plannen van Grandval Jaarwedden verhoogd Relletjes in Argentinië Blauwe bessen groeien in Helenaveen arabeske IN PURPER SPORTSTAKING in een Italiaanse provincie? Minister-president grijpt in Zó werkt Nederland Geen verhoging provinciaal subsidie Verandering in bewind in Marokko? Nederl. pelgrims rr. Theas bij Mgi Ook het tweede slachtoffer nu gevonden Russische geleerden in Londen Een voor Nederland nieuw product met goede toekomst Voetbalschandaal Udinese DE MOS in halve finale in Noordwijk Zware brand te 5 s-Gravenzande Veel animo voor de damtitel VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1955 PAGINA 4 Tien jaar Gidsenbeweging Concertgebouworkest Brief aan premier Faure Mgr. Huibers zegent van daag te Lourdes graf monument in Dispensatie van verbod Ambonese woonoorden te betreden fmmmm A Ged. Staten N-Holland Omgeval met kanio Indonesië werkt voor toelating van Ceylon tot de Y.N. door W.H. VANEEMLANDT Melbourne in trek Fabrieksgebouw prooi der vlammen Amerikaans verzp£k_ Kwestie van gevolgen der atoom straling op V.N.-agenda Examens Start 20 Augustus in Amsterdam Nederland; leidt in V alkenwedstrijd Nederlandse poloploeg Shirley Strickland verbetert record Duitse voetbalpools helpen Olymp. Comité Geen autoraces meer in Ver. Staten Nieuwe kampioenen schoonspringen (Van onze speciale verslaggever) Voor het eerst in de tien-jarige ge schiedenis van de Nederlandse Gidsen- beweging wordt deze week in het Bra bantse Deurne een nationaal pionier- sterskamp gehouden, waaraan 260 pio niersters van 16 jaar ai deelne men. Zij zijn Zondag en Maandag uit alle delen van het land naar de „Kwa de Staart" gekomen, zoals om onbe kende redenen sedert eeuwen een prachtig stuk hei achter de ruïne van Deurne heet, en zullen Zaterdag onge twijfeld met weemoed afscheid nemen van de mooie bossen rondom, het ge zellige Brabantse dorp, de vriendelijke bewoners, het binnen enige dagen reeds zo vertrouwde kamp en de nieuwe IIIIIIIIIIIIIMlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIlllllllllllllilllllllltlllll De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben Donderdagmiddag het verzoek afgewezen van het Concertge bouworkest om de subsidie over het lopende seizoen van 40.000 tot 50.000 te verhogen. Met 25 tegen 20 stemmen werd een motie van de heer De Roos (P.v.d.A.) verworpen, waarin gevraagd werd de verzochte subsidie verhoging wel toe te staan. De heer De Roos was van oordeel, dat de provincie wel degelijk geld ge noeg had om een betrekkelijk klein be drag van 10.000 aan extra subsidie toe te staan. De gewijzigde organisatie van het Concertgebouworkest motiveer de de verhoging zeer zeker. Namens de communisten herinnerde mr. Proper er aan, dat vele Noord-Hollanders dit cul tuurevenement bezoeken. Hij sloot zich dan ook aan bij de heer De Roos. De heer Van Houten (V.V.D.) meende daarentegen, dat het Concertgebouw orkest een nationaal cultureel belang is, gevestigd te Amsterdam. Niet de provincie Noord-Holland, maar de ge meente Amsterdam en vooral het Rok dienen daarom het orkest te steunen. Gedeputeerde Bouwman (K.V.P.) verklaarde, dat een voortdurend ver hogen van de subsidie aan het Concert gebouworkest op de duur zou leiden tot participatie in de exploitatie, hetgeen hfl volkomen ongewenst achtte. vriendinnen uit binnen- en buitenland, die zij in Deurne hebben leren kennen. Ook uit het buitenland. Het kamp is zeer internationaal georiënteerd met gasten uit België, Luxemburg, Enge land, Duitsland, Frankrijk en Amerika, Er is zelfs een Finse gids onder de gas ten, evenals drie meisjes uit Litauen, die in een Duits DP-kamp wonen. De wereld ver bondenheid, die de Gidsenbe- weging kenmerkt, komt in de aanwezig heid van deze gasten prachtig tot uiting, maar meer nog in de wijze, waarop de Nederlandse gidsen de vreemdelingen in haar midden hebben opgenomen. In bijna elke tent hoort men Frans, Duits of Engels spreken, meestal gebrekkig, maar voor elkaar verstaanbaar. En er wordt geen excursie of tocht ge maakt zonder dat de Nederlandse meis jes haar gasten laten zien wat Neder land te bieden heeft: natuurschoon, oude kerken, moderne fabrieken, te veel om op te noemen. Het hele dorp leeft met de gidsen mee. Dit bleek vooral Donderdag, de officiële kampdag waarop gasten ver wacht werden, toen burgemeester Roelofs bij het vlaggencerimonieel aanwezig was en zijn vreugde uit sprak over de komst van de meisjes. Overigens gaat het er weinig officieel aan toe; de meisjes worden zoveel mogelijk vrij gelaten, trekken er zelf in groepjes op uit of vermaken zich in het kamp met handenarbeid e.d., terwijl zij ook zelf voor het eten moe ten zorgen. 's-Avonds houden zij kampvuur, be ter gezegd: praatvuur. De kampleiding, w.o. de voorzitter, mej. mr. B. Twaalf hoven, en nationaal-aalmoezenier A. Willigenburg, gooit een balletje op en dan komen de tongen vanzelf los, zo als Woensdagavond, toen het pionier- stersideaal onderwerp was van een zeer intensieve gedachtenwisseling. De stemming is prima, zoals we hebben kunnen constateren, het eten is voor treffelijk, zoals de aalmoezenier ons verzekerde, en het vrije programma biedt volop gelegenheid voor eigen ini tiatief. Een ideaal kamp dus. De enige zorg is het weer. Tot en met Donderdag viel het behoudens een enkele regen bui geweldig mee. De filmvoorstel ling in het patronaat, die de kamplei ding voor noodgevallen in reserve houdt, kon nog steeds uitgesteld wor den. Wanneer het weer zich ook de laat ste twee dagen goed houdt, zullen de pioniersters Zaterdag een in alle opzich ten prettige herinnering aan deze vie ring van het tweede lustrum mee naar huis nemen. De Pasja van Marrakesj, El Glaoul, heeft premier Faure een schrijven doen toekomen over de verhoudi ngen in Ma rokko. Volgens Faure bevestigt de Pas ja hierin een oude opvatting, doch het Franse avondblad „France Soir" meent te weten, dat El Glaoui zich in zijn brief kant tegen een plan, dat aan re sident-generaal Grandval wordt toege schreven. Volgens dit plan zou de hui dige sultan, Moulay ben Arafa, willen aftreden, waarop er een regentschaps- raad zou worden ingesteld voor een pe riode van twee jaar. Zoals bekend werd Moulay ben Arafa twee jaar geleden door de Fransen aan de macht gebracht, nadat zij Sultan Si- di ben Joessef hadden afgezet. De Pasja van Marrakesj speelde hierbij een zeer belangrijke rol. Volgens .France Soir" spreekt El Glaoui als zijn overtuiging uit, dat de huidige sul tan niet van plan is af te treden „tenzij er ontoelaatbare druk van buitenaf op hem wordt uitgeoefend." Mocht Ben Arafa wel aftreden, dan zou er, inge volge de verdragen van Fez en Alge- ciras, onmiddellijk een nieuwe sultan moeten worden gekozen. Van een re- gentschapsraad zou dus geen sprake kunnen zijn. Bovendien zegt de Pasja het te betreuren, dat twee jaar na de benoeming van Ben Arafa, „door vrien den van Frankrijk", van Franse zijde Als Inleiding van de Nederlandse dag tijdens de 59ste nationale bedevaart te Lourdes trokken de pelgrims Donder dag in grote getale ter kruistocht. Bij de twaalfde statie werd een H. Mis ge lezen; terzelfdertijd woonden de zieken in de kapel van de H. Bernadette de H. Mis bij, waaronder mgr. Huibers in het Nederlands en het Frans een korte toespraak hield. Ook ditmaal werden de pelgrims door de bisschop van Tarbes en Lourdes, mgr. Theas, in audiëntie ontvangen. Mgr. Van de Bom, voorzitter van de Nederlandse vereniging tot samenstel ling van bedevaarten, dankte de bis schop van Lourdes voor zijn bereidheid telkenmale de Nederlandse pelgrims te willen ontvangen. „Wij beschouwen de ze audiëntie aldus mgr. Van de Bom als een religieuze daad, waarmede wfl getuigenis geven van onze aanhan kelijkheid aan het kerkelijk gezag." Mgr. Theas prees de Nederlandse pel grims om hun devotie. Vandaag zai mgr. Huibers het nieuwe Nederlandse grafmonument op het kerkhof plechtig inzegenen. De Ambonese woonoorden zijn niet zonder meer toegankelijk voor een pre dikant en een dokter, die zelf Ambo nees zijn. Dit feit wordt gesignaleerd door het Tweede Kamerlid, de heer Welter, die minister Van Thiel een ver klaring over deze toestand heeft ge vraagd. De minister zegt in zijn ant woord, dat het optreden van predikant èn dokter destijds een gevaar oplever de voor de orde en rust in de kampen. Daarom is hen in Juni 1951 de toegang ontzegd. Daar echter sindsdien in hun houding een verbetering ten goede is gekomen, zo gaat de minister verder, is door de commissaris voor de Ambon- nezenzorg in voorkomende gevallen dispensatie verleend. Het verbod was mogelijk, doordat de woonoorden geen openbaar terrein zijn, maar Rijksinrichtingen. nog geen hervormingen voor Marokko zijn voorgesteld. Naar men verwacht betekent het schrijven van El Glaoui een toeneming van de politieke druk op premier Faure van de zijde van aanhangers van de huidige sultan om nadrukkelijk te ver klaren, dat er geen verandering in het bewind in Marokko wordt overwogen. :f' V v Deze foto verwierf de hoofdprijs in de fotowedstrijd „Zó werkt Nederland", welke ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan werd uitgeschreven door de Vereniging Nederlands Fabrikaat in samenwerking met het Centraal Sociaal Werknemers Verbond en de Stichting ter Bevordering van de Amateurfoto grafie, voor lezers van personeelsbladen. Th. G. Kuiper in Bilthoven was de maker van deze foto. Hij sleepte tevens een „Focus"-medaille in de wacht met zijn visie op de manier, waarop Nederland werkt. G. J. Veldkamp te Zwolle en A. Eijbersen te Doesburg wonnen de tweede en derde prijs. Vierde was J. D. Seip te Rotterdam en vijfde E. M. de Graaf te Oss, die tevens de „Focus"- medaille kreeg voor de in artistiek opzicht beste foto. Zesde was W. J. Oosterling te Tilburg. De jaarwedden van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn van f 9500 op f 12000 gebracht. Een daartoe strek kend voorstel is thans de Statenverga dering van Donderdagmiddag uitgegaan van de verschillende fracties. De com munisten die tegen de verhoging stem den, hadden hun medewerking ook ge weigerd aan het indienen van het voor stel. De heer Gortzak (CPN) achtte een dergelijke vernoging van de salarissen der Gedeputeerden op zich misschien niet onverdiend, maar hij vond het on juist op dit ogenblik, nu men geen over eenstemming kan bereiken over het verhogen van de salarissen van het ge wone overheidspersoneel, wel de jaar wedden van de Gedeputeerden te ver hogen. Zijn fractie stemde daarom te gen het voorstel. Verleden jaar (13 Januari) zijn de sa larissen der Gedeputeerden reeds van f7500 tot f9500 gebracht. Het nieuwe hoofd van de Peronis- tische partij in Argentinië, Alejandro Leloir heeft gisteravond meegedeeld, dat president Perön wel verplicht was de vrijheden van het Argentijnse volk te beknotten om zichzelf tegen moord aanslagen teverdedigen en om zijn re- volutionnaire plannen te kunnen uitvoe ren. Gistermiddag te één uur verlie ten de rechtsgeleerden de universitei ten nit protest tegen het lot van dr. Juan Ingalinella, die tijdens een verhoor door de politie overleed. Er deden zich enige botsingen voor met regerings-getrouwe rechtsstudenten. Ook in andere plaatsen in Argentinië, zoals Tucuman en Eva Perön, staakten juristen en kwamen relletjes voor. Ver scheidene personen liepen kneuzingen op. Twee honderd studenent hebben gisteren een industrie-school te Buenos Aires overvallen en alles in de klas lokalen kort en klein geslagen. Uit de Waal onder Heerewaarden is het stoffelijk overschot opgehaald van het 23-jarige Rotterdamse meisje, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag is verdronken. Blijkens onderzoekingen zijn de jongeman en het meisje het slachtoffer geworden van verkeerd la veren met hun kano. Hun doel was de Waal van Nijmegen dwars over te ste ken naar de uitspanning Sprokkelen- burg. Bij de aanlegsteiger liggen ge woonlijk vissersschepen. In die bewuste nacht waren de netten uitgezet; ver moedelijk is de jongeman met zijn boot in de netten verward en door de sterke stroom van de Waal, welke hij blijkbaar niet kende, nog meer tegen de netten opgejaagd, waarbij de boot zonk. Als een voorspel op het bezoek van Boelganin aan Londen, zijn drie Russische atoomgeleerden per vliegtuig op Londen-Airport aangekomen, om deel te nemen aan de internationale conferentie over atoomenergie. Deze uitnodiging hebben zij op het laatste moment aangenomen van de wereldfederatie van voorstanders voor een wereldbestuur. Men ziet hier in het Savoyhotel in Londen prof. A. Y. Kuzin (biologie), N. A. Markov (natuurkunde), Lord Russel, prof. A. V. Topchiiek (scheikunde) en prof. C. A. Galunsky. In Helenaveen (gemeente Deurne) groeien blauwe bessen en als de voor tekenen niet bedriegen zullen er over enige jaren zoveel van die smakelij ke en gezonde vruchten aan de markt komen, dat het Nederlandse publiek in de gelegenheid zal zijn zich er per soonlijk van te overtuigen of het ook In dezen de smaak van de Amerikanen deelt. In Amerika is de blauwe bes namelijk bijzonder populair en wordt ze op vele manieren met smaak ge geten. De blauwe bes, waar het hier om gaat, is een veredelde bosbes. Zij heeft in het kort gezegd alle goede eigen schappen van de bosbes en mist een paar nadelen daarvan. Zo is de blauwe bes rijk aan vitaminen, aan suiker, zeer smakelijk, zonder pitten. Zij is boven dien veel groter dan de bosbes. Zij kan een doorsnee hebben van 2 a 3 cm en groeit aan struiken, die op de duur een hoogte van ongeveer twee meter kun nen bereiken. In 1948 werd de neer Van Well, kwe ker te Helenaveen, op de blauwe bes ge attendeerd door een publicatie over de ze vruchten van de hand van dr. J- Wasser. Toen bleek, dat reeds in 1937 in Helenaveen een eerste proef geno men was, die echter niet veel succes opgeleverd schijnt te hebben. Een tocht naar Assen, waar eveneens proeven waren genomen, had niet veel meer re sultaat. Al spoedig bleek, dat vooral de vermeerdering van het product grote moeilijkheden opleverde. Tijdens e??1 excursie naar Amerika nam ir. Gerrit sen van de Rijksvoorlichtingsdienst voor de fruitteelt ook kennis van °e kwekerijen aldaar. Daar waren onge veer 2200 ha beteeld met veredelde bosbessen en men kende daar reeds verscheidene rassen. Inmiddels begon «e heer Van Well stekproeven te nemen. Er werd een hoeveelheid matei iaal geïmporteerd uit Amerika en uit Duitsland en daarmee werden 60 are beplant. De vermeerde- ringsproeven van de heer Van Well le verden onverwacht gunstige resultaten op. Dit jaar kon voor het eerst e®*1 oogst van het proefveld worden geplukt. Deze eerste oogst is nog niet van een zodanige omvang, dat het zin heeft de vruchten reeds aan de veiling te bren gen, maar gezien de resultaten mag verwacht worden, dat komend jaar de Venlose veiling een paar duizend kg Nederlandse blauwe bessen zal kunnen veilen. Voor één ha blauwe bessen heeft men ongeveer 2000 jonge planten nodig. Daarom is het verheugend, dat de stek proeven van de heer Van Well op het ogenblik met 80 pet. succes worden be kroond. Men heeft nu, behalve de proefvelden, reeds twee ha beplant. Vol gend jaar zal opnieuw een ha worden geplant. Men hoopt jaarlijks voort te gaan tot in totaal vijftien ha. De grote moeilijkheid met de blauwe bessen is, dat zij een betrekkelijk lange aanloop tijd nodig hebben. Het duurt ongeveer vijf jaar voor men een normale oogst van een plant kan verwachten. Wan neer de planten normaal dragen, levert één ha blauwe bessen 10.000 a 12.000 kilo vruchten. De planten gaan zeker 25 jaar mee. Over de afzet van het voor ons land nieuwe product maakt men zich weinig zorg. Voor wie de vrucht eenmaal ge zien en geproefd heeft, is dat trouwens niet te verwonderen. De prachtig be dauwde, donkerblauwe vruchten hebben een verfijnde smaak, zijn goed houd baar en zullen zeker ook bij de conser- venfabrieken welkom zijn. In Amerika eet men ze vers met slag- of andere room, als compote, verwerkt in ijs en tot limonade. Veel Nederlandse huis vrouwen zullen waarschijnlijk ook eens een proef willen nemen met het opzet ten van blauwe bessen op brandewijn of jenever, waarvoor de vruchten zich goed lenen. Naar in Colombo verluidt, heeft In donesië Ceylon meegedeeld, dat het de mening van communistische en Wester se landen peilt inzake het organiseren van een informele conferentie van al le leden der Verenigde Naties, tenein de de toelating van Ceylon en ande re Airo-Aziatische landen tot de V.N. te overwegen. 47 „Dat spelletje heeft nu lang genoeg geduurd", dacht Suthers. „Daar kom ik geen stap verder mee. Hardop ging hij voort: „Ach, meneer Schneider, dat behoef ik een finan cieel expert als u zeker niet duidelijk te maken. U noch ik hebben veel tijd voor een debat over de mo netaire situatie. Laten we daarover eens een andere keer een lange boom opzetten. Vertelt u mij liever of dat half millioen pond reeds aan Mustafa is uit betaald en wanneer." De luchthartige detective had moeite zijn lachlust te bedwingen. Diplomatiek had Simms gezegd! Het was maar goed dat hij de drei gende klank van het geduld verliezend gezag niet had gehoord, die zijn sergeant in de laatste zin had gelegd Maar je was nu eenmaal opsporingsambte naar en dan liet je je niet spelenderwijs in de luren leggen door zo'n glibberige paling als die meneer Schneider!" De Amerikaan was de veranderde toon van zijn on dervrager niet ontgaan. Hij trok de wenkbrauwen omhoog, bestudeerde Suthers met een blik alsof het nu pas tot hem doordrong, dat er iemand tegenover hem zat en stelde met een druk op een knopje de microfoon van de huistelefoon in werking. boog zich in de richting van het toestel en zei effen: „De rekening van meneer Ferouch." De twee mannen bleven elkaar zwijgend aanstaren. Met een gevoel van opluchting hoorde Suthers einde lijk de deur achter zich openen en hij zag met welge vallen, dat het zijn vriendinnetje van de Information was, die een grote, lichtgroene kaart voor de agent op tafel legde. Terwijl deze zich in de daarop gestel de aantekeningen verdiepte, vond de detective gele genheid het meisje een knipoogje toe te werpen, zon der dat er verder ook maar een spier van zijn uitge streken gezicht meetrilde. „Op 14 Juni liet Harper's in San Francisco mij we ten, dat ik ten laste van de rekening Ferouch een half millioen pond sterling ter beschikking van T. Mustafa moest houden." y „Dat wist de Amsterdamse recherche een week ge leden ook al," merkte Suthers met licht verwijt op. „Wat haar bijzonder interesseert, is of Mustafa Ef- fendi reeds heeft gedisponeerd." „Op 16 Juni.' „Hoe?" De kille blik van de agent rustte lang op de be zoeker. Toen hij begon te spreken, lag er een honen de glimlach om zijn mond. „Kijk eens, meneerehdemonstratief wei felde hij over de naam. ehSucker. Ik doe Scotland Yard graag een genoegen. Maar als u meent mij een verhoor te moeten afnemen, dan wil ik toch graag uw opdracht daartoe zien." Ik kan wel merken, meneer Schneider, dat u nog nooit iets met de politie te maken hebt gehad, 'n Ver hoor! Ik kom u alleen maar informeel een paar in lichtingen vragenMaar goed, als u het verstan diger vindt de handelingen van en met uw cliënten te verheimelijkenU kunt natuurlijk beter dan ik beoordelen of er iets te verzwijgen valt......" „Wij doen geen zaken met mensen, wier doen en laten verzwegen moet worden, meneer.... eh.... Scupper. Als u met een machtiging van meneer Mus tafa komt, waaruit blijkt dat hij u toestaat inzage te nemen van zijn transacties, dan wil ik u die geven. „Dat is niet onredelijk. Geef u mij zfjn adres maar. Het laatdunkende gezicht van de Amerikaan ver loor niets van zijn strakke beheersing, maar weer flitste het verraderlijke lichtje in de scherpe ogen. Hij nam bedaard de groene kaart op en gaf die aan het wachtende meisje terug, met een hoofdgebaar in de richting van de deur. Toen strekte Schneider, na een triomfantelijke blik naar zijn ondervrager, traag de hand uit naar het vierkante kastje van zijn huis microfoon, zocht ongehaast één der in een rijtje be vestigde knoppen uit en drukte deze met korte tus senpozen driemaal neer. „Nou geeft die gladmuis een of ander seintje" dacht Suthers opgewekt. Een man nenstem klonk uit het kastje. „Hallo, Mr. Schneider Geef mij even het adres van T. Mustafa, die op 16 Juni hier was." ,'n Ogenblik, meneer Hoewel de strakke trekken van de agent even on beweeglijk bleven, was er iets veranderd in zijn hou ding. Het was duidelijk, dat hü nu degene was, die de teugels in handen had genomen. ,.t.n ,Mr. Mustafa heeft geen adres achtergelaten, sprak de nasale stem in de kleine luidspreker. Schneider sloot het toestelletje af en keek ae ue tective nu met openlijk sarcasme aan. HU na«uue even de schouders op, voor hij zich bedaard in zn aanvankelijke houding tegen de rugleuning van zijn stoel neerliet. U hoort het Aandachtig bekeek Suthers zijn ijskoude tegenstan der. Hij was er van overtuigd dat er achter de trans actie van Ferouch méér stak dan aan het licht was gekomen. Ook was het niet de gewoonte van detecti ves van de Yard zich in het ootje te 'aten nemen door zelfverzekerde handelsmagnaten. Maarhij had nu eenmaal de opdracht om diplomatiek te zijn! Ver strooid begon hij zijn handschoenen aan te trekken. Weet u, meneer Sneider, zei hij met zijn vriendelijkste stem. „Ik geloof, dat het gezellig zou zijn als we eens wat beter met elkaar kennis maak ten. Ik verheug mij nu al op het genoegen u weer te zien." De Amerikaan boog stijfjes het hoofd en drukte op een schelknop, zonder zich uit zijn gemakkelijke hou ding op te richten. Een fors gebouwde bode in livrei kwam binnen. Zonder iets te zeggen wees de agent op Suthers. „Au revoir, meneer Schneider!" „Daar rammelt iets met die transactie, meneer Simms," besloot Suthers een half uur later het korte verslag aan zijn hoofdinspecteur. „Ik weet niets ten nadele van Harper's en juist daarom is het vreemd, dat ze zo terughoudend doen over Ferouch en Mus tafaJammer dat uw Hollandse vriend ons niet officieel in de zaak heeft gemengd. Dan zou ik die zelfgenoegzame Yankee anders hebben aangepakt!" „Ik zal Van Houthem vragen of de zaak voor hem van voldoende belang is om er hier wat dieper op in te gaan." (Wordt vervolgd) Het voetbalschandaal in Italië houdt de gemoederen nog steedfs heftig bezig. In de Italiaanse provincie Friaul bij voorbeeld, waar de voor straf van de eerste naar de tweede divisie gedegra deerde voetbalclub Udinese zeer popu lair is, hebben tal van sportofficials uit protest hun functies neergelegd. Een groot aantal sportverenigingen van al lerlei aard heeft iedere activiteit ge staakt, als sympathiebetuiging tegen over Udinese. Men verwacht dat een algehele sportstaking in de provincie zal uitbreken. De modernste staking dus. De vereniging Triëst heeft inmiddels ontkend, dat zij eveneens niet meer in Bijna drie uur hebben de Engelsman Roberts en de Egyptenaar Mohammed Ali Mobarek op de tennisbaan te Noord- wijk gestaan om uit te maken wie de sterkste is. Roberts won en hiermede plaatst hij zich in de halve eindstrijden van het enkelspel van het internationaal tournooi voor tennisleraren. Ook de Australiër Cawthorn heeft alle zeilen moeten bijzetten om zich in de halve fi nales te klasseren. Onze landgenoot Joop de Mos, winnaar van het vorige jaar, had niet veel moeite, met de Amerikaan Ritzenberg. De Fransman Iemetti daar entegen heeft de partij tegen Tregon- ning (Austr.) niet cadeau gekregen. In het dubbelspel hebben van onze landgenoten alleen W. Hemmes en Buy- telaar zich weten te handhaven. In de tweede ronde schakelden zij de Oosten rijkers Thurner en Pfifferling uit. De uitslagen luiden: Enkelspel: 4e ronde: De Mos (Ned.) versl. Ritzenberg (V.S.) 61, 61, 61; Iemetti (Fr.) versl. Tregonning (Austr.) 64, 75, 63; Cawthorn (Austr.) versl. Contet (Fr.) 57, 86, 6—1, 6—2; Ro berts (GB) versl. Moh. Ali Mobarek 6—2, 4—6, 7—5, 3—6, 6—3. Dubbelspel, 2e ronde: Hemmes en Buy- telaar (Ned.) versl. Thurner en Pfiffer ling (Oostenr.) 6—0, 6—1, 6—1; Pohman en Lammken (Did.) versl. Hemmes en Schuuring (Ned.) 64, 62, 26, 36, 6—3; Ritzenberg en Moh. Ali Mobarek (V.S.-Egypte) versl Haazebroek en Par- levliet (Ned.) 63, 64, 64. 3e ronde: Iemetti tn Contet (Fr.) versl. H. Hem mes en Van Beem 6—1, 57, 6—4, 6—3. Het hoofd van het organisatiecomité Olympische Spelen 1956, Bridgeford, heeft bekend gemaakt, dat 58 landen waaronder de Sovjet-Unie reeds heb ben laten weten, dat zij deel zullen ne men aan de Olympische Spelen van Melbourne. Omstreeks kwart over negen Donder dagavond is een zware brand uitgebro ken in de fabriek van de N.V. Boers en Vrjjland, fabriek van warenhuizen en kassen aan de Molenstraat te 's-Gra venzande. Pas om kwart vóór elf was de brandweer de situatie meester. Zij slaagde er in de kantoren en een deel van de machinerieën te behouden, al hebben deze grote waterschade opgelo pen. Een deel van de fabrieksgebouwen is ingestort. ®e schade loopt naar ruwe schatting, in de honderdduizenden guldens. Het fabrieksgebouw was pas vijf jaar ge leden gebouwd. De oorzaak van de brand is onbe kend. Brand in meubelopslagplaatsen te Woerden In de meubelopslagplaatsen van de N.V. Nederland in Woerden heeft ook brand gewoed. Aanvankelijk liet het vuur zich zéér ernstig aanzien; men vreesde voor uitbreiding, zodat in de omliggende, aangebouwde percelen, met de ontruiming werd begonnen. De Woerdense brandweer, geassisteerd door die van Kamerik, slaagde er ech ter in het gevaar te bezweren en de vuurhaard in de bovenverdieping te localiseren. Deze brandde echter geheel uit. De v.S. hebben de V.N. verzocht, dat op de agenda van de aanstaande vergadering der wereldorganisatie zal worden opgenomen de kwestie van de mogelijke gevolgen van stralingen, af komstig van atoomproeven, op de ge zondheid en het organisme der men sen. UTRECHT, 4 Aug. Frans M.O. A: G. van den Berg te Amsterdam; A. J. C. M. van der Linden te Maastricht; A. G. Snijder te Boxtel; G. Cabbolet te Swal- P?en; P. L. Valter te IJmuiden; M. J. Veldhuis te Amsterdam; G. Vos te Bilt hoven; Th. H. Gerritsen te Haarlem. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. Notarieel examen: L. J. A. Simons, te Rotterdam, eerste ged.; K. R. Dijkhuisen, te Gronin gen, eerste ged. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. Schoolakte Duits M.O.: J. L. J. Roumen, te Haar lem; W. M. Vrielink, te Leiden; R. D. Woudenberg, te Velsen; mej. C. A. Roe- tering, te Den Haag; G. v. d. Haar, te Ede; mevr. H. J. LimburgSchöniank, te Den Haag; J. Jeronimus, te Gronin gen; M. Smit te Middelharnis; W. J. Huijsse, te Groningen; K. de Boer, te Drachten, en A. C. Vermast, te Har- denberg. Huisakte Duits: F. Doensen te Tilburg. •s-GRAVENHAGE, 5 Aug. Akte MB tekenen: mej. A. V. Kievits te Rotter dam, B. W. de Graaff te Amsterdam, A. P. F. de Groot te 's-Gravenhage, W. Jautze te Voorburg, J. van Kuik te Winterswijk en B. Pots te Groningen. Akte MC: mej. G. Hijszeler te Rotter dam, A. R. Neijndorff te Oud-Beyer- land. DEN HAAG Voor de schoolakte Duits M. O. A zijn geslaagd J, V. Veelen te Kam pen, J. H. Smits te Leiden, L. Hengefeld te Amsterdam, H. v. d. .Linde te Drachten en J. H. Meijer te Apeldoorn. Voor de huis akte slaagden: T. Busink te Meppel en M. v. d. Ploeg te Alkmaar. de eerste divisie wenst uit te komen, wanneer de strafmaatregel tegen Udi nese niet wordt ingetrokken. De bedrei gingen, uit Udine afkomstig, dat men daar eens een boekje over andere ver enigingen zal open doen, zijn door de Italiaanse voetbalbond met gelatenheid ontvangen. „Iedere aanwijzing is ons welkom", zei een bonds-functionaris. „Wij hebben geen angst voor nieuwe schandalen. Het publiek moet de garan tie hebben, dat het bij de wedstrijden eerlijk toegaat. Als het nodig is, zullen wij het begin van de kampioenswed strijden uitstellen of zelfs geheel laten vervallen". De bond zou beslist niet van plan zijn, uit de eerste divisie verwij derde clubs door andere te vervangen. De Italiaanse premier, Segni, heeft zich zelfs met het voetbalschandaal in gelaten. Hij heeft een gesprek gehad met de voorzitter van het Italiaans Olympisch Comité. Hoewel geen nade re bijzonderheden over deze ontmoe ting gegeven zijn, gelooft men, dat het in hoofdzaak ging om de deining in de Italiaanse voetbalwereld. Men veron derstelt dat het nieuwe ministerie van Sport in de zeer nabije toekomst dras tische maatregelen zal nemen. Het zou hierbij gaan om een volledige herzie ning van de voetbalcompetitie. De eer ste klasse zal beperkt worden tot 16 clubs uit de grote steden, waar grote recettes zullen garanderen dat de clubs het kunnen bolwerken zonder dat zij hun toevlucht tot oneerlijke praktijken' moeten nemen. Voorts zou uitbreiding van het amateurisme in het voornemen liggen. Op het ogenblik is het amateu risme slechts beperkt tot de derde en vierde klasse. (Van onze dammedewerker) Het tournooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Noord-Holland heeft deze keer zeer grote belangstelling. Dit heeft het bestuur gedwongen selectie toe te passen. De volgende spelers zul len proberen het damkampioenschap van Noord-Holland te behalen: W. F. van der Sluis, P. van Heerde, M. R. C. Stahlberg, A. den Doop, J. H. Ansems, W. H. Beeke en O. van Dijk, allen uit Amsterdam, B. Dukel en T. Postma uit IJmuiden, Aebe de Jong en H. van Berk uit Haarlem, H. Willemse uit Heemste de en C. van der Himst uit Castricum. Het tournooi wordt op weekeinden verspeeld, in het Amsterdamse Schaak huis beginnend, en wel op 20 Augus tus a.s. Nederland heeft de leiding genomen in de wedstrijd van de internationale valkenklasse, die op het Sneekermeer wordt gehouden. Het klassement van <Je eerste dag luidt: 1. Denemarken 64 punten; 2. Nederland 54.1 pnt.; 3. Oostenrijk 33 pnt.; 4. Noorwegen 31 pnt. en 5. Zweden 27 pnt. Van de tweede race is de uitslag: 1. Neder land 74.1 pnt.; 2. Oostenrijk 42 pnt.; 3. Denemarken 33 pnt.; 4. Zweden 30 pnt. en 5. Noorwegen 21 pnt. Het klassement na twee races luidt: 1. Nederland 128.2 pnt.; 2. Denemarken 97 pnt.; 3. Oostenrijk 75 pnt.; 4. Zwe den 57 pnt.; 5. Noorwegen 52 pnt. Het Nederlandse waterpolo zevental, dat Zaterdag 13 Augustus tegen Enge land zal spelen, zal uit de volgende spe lers worden samengesteld: Kniest (Neptunus, Arnhem), Waage- naar (Meeuwen), Lamme (Robben), Bijlsma (Haarlem), Walewijn (H.Z. en P.C.), Smol (H.Z. en P.C.),, Korevaar (H.Z. en P.CT), Muller (Dolfijn) en Van der Tooren (GZC). De Australische Strick land heeft tijdens het jeugdfestival in Warschau het wereldrecord op de 100 meter gebracht op 11,3 seconden. Het oude record stond met 11,4 seconde op naam van naar landgenote Marjory Jackson, die net indertijd veroverde op Fanny Blankers—Koen. De Duitse voetbalpools hebben een cheque ten bedrage van 750.000 mark overgedragen aan het Nationale Olym pische Comité, dat twee millioen mark nodig heeft om de uitzending te bekos tigen van Duitse ploegen naar de Olym pische Winter- en Zomerspelen 1956. Het comité moet thans nog 250.000 mark bij eenbrengen. Dit bedrag is goeddeels reeds gegarandeerd door regeringscon tributies en verdere bijdragen van de „pools". Nadat reeds in verscheidene Europese landen soortgelijke beslissingen zijn ge nomen, heeft thans de Amerikaanse automobielclub (de A.A.A.) bekend ge maakt, dat zij zich voorlopig niet meer met het organiseren van auto-races in de Verenigde Staten zal bezighouden. De Amerikaanse automobielclub heeft sedert 1902 bijna alle, in de Verenigde Staten georganiseerde wedstrijden ge organiseerd. In „Bad Boekelo" hebben mevr. J. DolsWolter en de heer Haasman het Nederlands kampioenschap schoonsprin- gen (1 meter plank) gewonnen. Mevr. DolsWolter van Icaros behaalde een totaal van 63,97 punten. Na de verplich te sprongen had zij 25,25 punten. Twee de werd mevrouw Els van Bredavan der Horn met 62,45 punten. Bij de heren behaalde Haasman van D.J.K. 58,25 punten. Na de verplichte sprongen was zijn puntentotaal 23,72. J. Mussert van Icaros eindigde als twee de met 54,07 (na verplichte sprongen 20,77 punten). De Italiaan Piazza heeft op de Vi- gorellibaan in Milaan de 5 kilometer met staande start gereden in 6 min. 17.8 sec. Dit is een nieuw wereldre cord. Jonquet, midhalf van Reims en van de Franse nationale ploeg, is gekozen voor de continentale ploeg die 13 Aug. tegen het elftal van Gr.-Brittannië speelt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4