De T^rooi vein do Pod& Potó Vraaö en Antwoord IC ru iswoord raadsel De heilige pastoor van Ars Veel geschreeuw en weinig wol MAÏS, belangrijke graansoort Tafeldrama Ondergrondse trie cfe Kil H&stóR?® v2™* ïti Systeem- Visser mist elke practische eigenschap il» Tekencursus van Londen VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1955 PAGINA 7 Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag De ..Remote Leonhardt" Verklaring van Bussutmse ingenieur Prins Bernbard maar DuMin Reparatie A. S. Onze closetpot was al gebar sten toen wij ons huurhuis betrokken. Nu de stukken er uit vallen doet zich de vraag voor, wie de reparatiekosten moet betalen. Antwoord: Aangezien in het algemeen de huurder slechts is gehouden tot ge ringe reparaties, valt dit onderdeel van het onderhoud van Uw woning onder de zorg van de verhuurder. De opdracht tot de reparatie dient van deze uit te gaan; zelf moet U hieraan niets doen. Anders hebt U de kans, dat men U de rekening presenteert Huispersoneel Th. D. Een meisje heeft een week vacantie. Heeft zij recht op loon ge durende deze week of kan haar werk geefster geven wat zij wil? Antwoord: Doorslaggevend is; Wat is overeengekomen bij de indiensttre ding? Als niets van dien aard is over eengekomen, heeft huispersoneel geen enkel recht (behalve rentekaart en ziekengeld, dus verplicht verzekerd). Het is dus raadzaam alle dienstvoor- waarden vooraf te regelen en op pa pier te zetten en door beiden te on dertekenen. Ieder dient een exemplaar van overeenkomst in bezit te hebben. Radiostoring E. W. Ik heb storing in mijn radio. Wat kan de oorzaak zijn? Antwoord: U schrijft, dat u storing in de radio hebt, en dat een radio-mon teur niets heeft kunnen vinden en vraagt ons advies. U vermeldt echter niet, waaruit de storing bestaat, noch van welk merk en type het toestel is, noch hoe en waar het toestel is opgesteld en hoe de antenne is. Het enige advies, dat wij u onder deze omstandigheden kunnen geven, is: laat het toestel nazien door de leverancier of een service-werk plaats, die speciaal voor reparaties aan het betrokken merk is ingericht. Wan neer het storingen betreffen, die af en toe optreden, is het inderdaad vaak zeer moeilijk deze op te sporen. De Hil- versumse zenders zijn wel degelijk in prima conditie. Door overbevolking van de aether, op de M.G. ca 450 zenders, waar maar plaats is voor ca. 100, is het onmogelijk alle zenders vrij te ont vangen en storen vele elkaar. Hilver sum I en II moeten in Amsterdam ech ter zeer zeker vrij van elkaar te ont vangen zijn op een redelijk goed toestel. Philatelie jj j jj, Wat zijn de diensten die de philatelistische dienst der P.T.T. schenkt aan philatelisten? Antwoord: Voor de verkoop van port en frankeerzegels van Nederland, Suri name, de Ned. Antillen en Ned. Nieuw- Guinea aan verzamelaars wordt op de daarvoor vastgestelde uren een afzon derlijk loket opengesteld aan diverse postkantoren, o.m. ook te Amsterdam. De nog voor frankering geldige Neder landse postwaarden van vroegere uit giften, voor zoveel nog voorradig, blij ven aan de loketten van de in het 1ste lid bedoelde kantoren verkrijgbaar. De hier bedoelde zegels, alsmede de hier te lande verkrijgbare port- en frankeer zegels, uitgegeven door Suriname, de Ned. Antillen en Ned. Nieuw-Guinea kun nen door belanghebbenden, wonende bui ten de plaatsen, waar vorengenoemde kantoren zijn gevestigd, bij de directeur van het voor hen dichtstbijzijnde kantoor met een verzamelaarsloket schriftelijk worden aangevraagd, met gelijktijdige overmaking van het verschuldigde per giro of per postwissel. De bijzondere frankeerzegels, wélke worden gebruikt voor de frankering van stukken, uitgaande van het Internatio nale Hof van Justitie te Den Haag, zijn voor verzamelaars verkrijgbaar aan het loket ten postkantore te 's-Gravenhage. De zegels worden uitsluitend per serie (pros 1.93) verkocht. De serie bestaat uit de volgende waarden: 2 3 5 6 7, 10, 15, 20 en 25 cent en 1 'gulden Op alle zegels komt de naam „Cour In ternationale de Justice" voor. De zegels van 2, 3, 5, 6 en 7 cent vertonen een afbeelding van het Vredespaleis te Den Haag, de overige waarden dragen de beeltenis van H. M. de Koningin. Voor dat de zegels worden verstrekt, worden zij op zorgvuldige wijze door middel van een afdruk van de dagtekenings- atempel onbruikbaar gemaakt. Aanvragen van hen, die buiten 's-Gra venhage wonen, behoren tot de philate listische dienst van genoemd postkan toor te worden gericht, onder gelijktij dige overmaking van het verschuldigde bedrag op postrekening nr. 21 ten name van de directeur van dat kantoor. De toezending aan de aanvragers geschiedt rechtstreeks per aangetekende brief. In Amsterdam zijn de loketten geopend op Woensdag en Vrijdag van 14-16 uur. U kunt aan dat kantoor eventueel een postgids raadplegen voor andere kanto ren in Nederland. Kortste weg P. R. Zoudt u rnjj de volgende rou tes (de kortste liefst) willen geven voor een tocht per fiets? 1) Van Amsterdam naar Vught, 2) van Vught naar Baarlo (Lbg.), 3) van Baarlo naar Hoensbroek (Lbg.), 4) van Hoensbroek naar Am sterdam. Antwoord: Amsterdam-Vught: Am sterdam, Utrecht, Vianen, Zaltbommel, Den Bosch, Vught. Afstand ongeveer 83 km. 2) Vught-BaarloVught,Veghel, Gemert, Deurne, Meyel, Baarlo. Afstand ongeveer 76 km. 3) Baarlo-Hoensbroek: Baarlo, Roermond, Sittard, Hoensbroek. Afstand ongeveer 56 km. 4) Hoensbroek- Amsterdam: Hoensbroek, Sittard, Wes- sem, Nederweert, Helmond, Den Bosch, Zaltbommel, Utrecht, Amsterdam. Af stand ongeveer 195 km. Knechten veehoudersbedrijf A. D. a) Is de 8 urige werkdag ook op inwonende knechten in het vee houdersbedrijf van toepassing? b) Hoe veel vrije Zondagen moet hij hebben, dit met het oog op het melken des Zon dags. c) Hoeveel vacantiedagen moeten hem worden toegekend per jaar? Antwoord: Dit is zo'n uitgebreide re geling, dat het ons niet mogelijk is, deze op te nemen in deze rubriek. Wij verwijzen u daarom liever naar het ge westelijk kantoor van de Algemene In spectiedienst, adres Herengracht 132 te Amsterdam. Vakbladen H. It. Worden er ook vakbladen voor de boekbinderij uitgegeven? Antwoord: U kunt u wenden tot de Nederlandse Bond van Boekbinderspa troons, Rozengracht 48 te Amsterdam. Aldaar wordt een periodiek uitgegeven. „Bijleggen" H. P. S. Mijn moeder is overleden en was te la&g verzekerd. Mijn vader zou 116 er bij leggen. Nu is de bode om dat geld geweest en nu heeft mijn vader tegen de bode gezegd, dat deze geen cent krijgt. Indertijd heeft hjj ge zegd die 116 in huis te hebben; daar zijn 3 getuigen bij geweest. Kan de bode nu beslag laten leggen op zijn uitkering van sociale zaken, opdat hij in termijnen die 116 aan de bode betaalt? Antwoord: Deze zaak is ons niet duide lijk. Wij begrijpen niet, waar uw vader het bedrag van ƒ116 bij zou leggen. Bij de begrafenis of heeft hij een verhoging van de verzekering (begrafenisfonds) gevraagd, voordat uw moeder overleed? Orval en Scowrmont J. A. M. R. Wilt u s.v.p. opgeven waar in België gelegen zijn de Trappis ten-Abdijen Orval en Scourmont. Langs welke routes zijn deze abdijen per auto te bereiken? Antwoord: De abdij Orval ligt in het Zuiden van de provincie Luxemburg bij Villers-devant-Orval. U kunt n.o.m. het beste als volgt rijden: Haarlem, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Has selt, Luik, Marche, St. Hubert, Neuf- chateau, Florenville. De abdij Scour mont ligt in de Zuidelijke punt van de provincie Henegouwen bij Chimay, te bereiken als volgt: Haarlem, Rotter dam, Breda, Antwerpen,Brussel,Char leroi, Rance, Chimay, Bourlers, For ges. Spoedcursus onderwijzers J. v. d. P. Onlangs las ik in een dagblad, dat men een spoedcursus voor onderwijzers kon volgen. Zoudt u mij kunnen zeggen, waar deze cursus ge houden wordt, hoelang hij duurt en wat. de eisen hiervoor zijn? Antwoord: Bij de directeuren van kweekscholen kunt u hieromtrent in lichtingen krijgen. Thans zijn deze cur sussen reeds een mand of vier aan de gang, zodat u van deze geen gebruik meer zult kunnen maken. Of er na de ze cursussen wederom gelegenheid zal worden gegeven, is ons (nog) niet be kend. Sociale verplichtingen K. H. Sinds enige tijd ben ik in het bezit van mijn Mulo-diploma en 1 Augustus ben ik op kantoor als jongste bediende begonnen. Zijn er nog sociale verplichtingen, waar ik in mijn geval zeit voor zal moeten zorgen? rv,^t^"ord: u zult een rentekaart W Vprrt»vr^g?.n bU de Raad van Ar- ufL VuY n ugt u ziekencouponnet- jes, die u moet afgeven aan de bode van het ziekenfonds, waarbjj u zich horizontaal: luie; 5. groot zeedier; 9. lidwoord; ib kerf; 13. nakomeling; 15. voorzetsel; schrijfbehoefte; 19. eerwaarde heer; yat. afk.) 20 fr. lidwoord; 21. zuivelpro- 2r °t; 23- kleverige substantie; 25. slede; interest; 28. vertegenwoordiger; 29. 35 32' voorzetsel; 33. meisjesnaam; 3S' vorm van knikken; 36. kindergroet; zangvogeltje; 41. soort vaartuig vt k); 42. voorschrift; 44. titel; 46. duur 5nn eb en vloed; 47. palm; 49. luik (fr.); 57' bloem; 53. vr. munt; 55. eenhoornvis; \vi'S?zellig' 58. en anderen (afk.); 60. ge- i„5f mooie zwarte delfstof; 63. lin- 70 ?Je; 65- buigzaam; 67. speelgoed; birkeh8 71' horizon; 72- gesloten verticaal. (EngTSè. inhoudsmaatnt:3937- Lefijd duet; 40 narigheid; ^Vel' vffiast" 43. arbeidsvermogen; 45. deel v e ïf.is'- 48. jammeren; 51 bijb. naam; 52 pers' vnw.; 54. tamelijk; 56. meisjesnaam-' 59. eenh. v. druk (afk.); 62. Eng iM- woord; 64. bijb naam; 66. maanstand (afk.); 68. goud (Fr.); 69. eenh. v. kracht (afk.); Horizontaal: 1. spaniel.; tam; 2. traan; oei; 3. Oeral; s.s.t.t.; 4. ritmeester; 5. idealen; 6. evident; ia; 7. Aladin; Etna; 8. den; 9. tweegevecht; 10. Ier; e.p. hoe; 11. sissen; P.T.T.; Verticaal: 1. storm; Artis; 2. prei; el; wei; 3. aartsvaders; 4. naam; idee; 5. in leiding; 6. Eden; een; 7. lossen; K.V.P.; 8. estate 9. titel; tocht; trein; hot; 11. mm.; naaste. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op ant woord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beant woording der brieven. laat inschrijven als verplicht verzeker de. Uilstapjes L. J. N. Gaarne verneem ik van u de kortste fietsroute van Haarlem naar Breda. Antwoord: Haarlem, Heemstede, Leymuiden, Alphen, Gouda, Krimpen, Alblasserdam, Dordrecht, Breda. In hoofdzaak zijn dit binnenwegen, zodat daarvan ook per rijwel gebruik ge maakt kan worden. Overigens kunt u gebruik maken van het rijwielpad. J. v. G. Ik wil per brommer van Lisse naar Bremen, via Krefeld. Hoe moet ik rijden en hoeveel km is het? Antwoord: 1) Lisse, Leimuiden, Al phen, Utrecht, Rhenen, Nijmegen, Goch, Gelder, Krefeld. Afstand onge veer 210 km. 2) Krefeld, Recklinghau sen, Münster, Osnabrück, Bassum, Bremen. Afstand ongeveer 270 km. U moet voor de brommer een carnet of jaar- of maandtriptiek hebben plus een internationaal rijbewijs of een ver klaring van de ANWB, dat in Neder land geen rijbewijs vereist is. Hiervoor moet u zijn bij de ANWB Toeristenbond te Den Haag, Parkstraat 18-26. Naar school G. L. G. S. Gaarne verneem ik of het inderdaad zo is, dat als een kind b.v. pas in December 6 jaar oud wordt, het met het nieuwe schooljaar niet op de lagere school kan worden toegelaten en het jaar daarop niet in de tweede klasse kan komen te zitten, als het te voren fröbelschool heeft bezocht. Antwoord: Ja, dat is zo. Het kind moet voor 1 October 6 jaar zijn gewor den. Of het kind direct in de 2de klasse kan komen, moet u bespreken met het schoolhoofd; dit moet n.l. blijken uit de capaciteiten van het kind. Recht op uitkering J. Th. M. Mjjn zoon is van de Mu lo af 8 maanden in betrekking geweest. Daarna is hij ergens anders twee maan den op proef geweest. In die proeftijd is hij ziek geworden en de controleren de dokter constateerde, dat hij een te grote milt had en geopereerd moest worden. Hij heeft na zijn proeftijd ont slag gekregen, omdat hij deze ziekte zogenaamd verzwegen had. Nu is mijn vraag: van wie en welke instantie krjjgt hij of kan hü uitkering krijgen voor ziekte of werkloosheid? Of heeft hij nog geen recht op uitkering? Antwoord: Uw zoon was bjj zijn eer ste werkgever verplicht verzekerd en wij nemen aan, dat hij bij zijn laatste werkgever eveneens ziekencoupons heeft gehad gedurende die twee maan den. Als dit zo is, dient hii zich bjj zijn laatste werkgever alsnog direct ziek te melden, als dit nog niet heeft plaats ge had. Hij vraagt dan tevens, bij welke bedrijfsvereniging deze werkgever is aangesloten en schrijft een brief aan die bedrijfsvereniging, waarin hjj ken nis geeft van zijn ziekte en de verdere omstandigheden, want ziektemelding moet geschieden binnen 24 uur. Verder dient hij zich, nu hij vermoedelijk geen betrekking heeft, direct te laten over schrijven (bij het ziekenfonds, waarbij hij is aangesloten) van vernlicht verze kerd naar vrijwillig verzekerd. Deze vrijwillige verzekering moet aansluiten bij de verplichte verzekering en moet absoluut binnen een maand nlaats heb ben.Nu zijn wij niet op de hoogte van data, want die schrijft u niet, dus wij raden u aan direct werk te maken van deze overschrflving.Het is n.l. zo. dat bij overschrijving van verplicht verze kerd naar vrijwillig verzekerd geen wachttijd bestaat en ook geen uitzonde ringen worden gemaakt, indien er al sprake mocht zijn van enige kwaal. Hussumse 'r. W. v. Wienen, ex- ber£ing.sgebied, heeft aan de mastsnw adviseur van de bergings- dr T ..Renate Leonhardt" mr. schreven,S waarin" ee? -ge" uitspreekt 7n,.h,J als zijn mening de door de heerVerglngspogingen met toren tot unitmu7Isser ontworpen duik- toren tot mislukken gedoemd ziin On zakelijke gronden toont de heer Van Wienen de onbruikbaarheid van de toren aan. u vau ae De sterke stroming en het driif^nu/i van de Noordzee maken het onmogelijk de geconstrueerde duiktoren op de bo- dem van de zee te laten afdalen Aldus de heer van Wienen, die bovendien de mening is toegedaan, dat de bergers slechts één uur de tpd hebben (de heer Visser zegt echter een paar dagen in de toren te kunnen verblijven onder water) om een ongelooflijk veel dingen te moeten doen, o.a. acht kabels leggen opdat de werkput niet kan verschuiven Bovendien heeft de put een enorme stroomvang waardoor hij uit het lood wordt gedrukt, terwyl het drijfzand kan loswoelen waardoor de put komt te kantelen door de stroming. Dat men binnen 'n uur gereed moet zijn, baseert de heer Van Wienen op het feit, dat na dit uur de stroomsnelheid onloont tot 1,5 mijl per uur; dit gaat niet ge leidelijk doch plotseling. In het slot van de brief zegt hij:,, Het systeem-Visser mist elke practische eigenschap voor het doel waarvoor het bestemd is." De schrijver stelt boven dien het gehele bestuur in gebreke dat verzuimd heeft zich te overtuigen met wie het in zee ging. „Ik meen in het belang van de aandeelhouders en adspi- rant-aandeelhouders en in het bijzonder u er op attent te moeten maken op 't voorafgaande, teneinde te voorkomen dat men zich in nog groter aansprake lijkheid gaat begeven," aldus de heer van Wienen aan mr. Lucas. Prins Bernhard is vertrokken naar Dublin, waar hij twee dagen onofficieel de gast zal zijn van de president van Ierland. De Prins zal in Dublin het officiële internationale concours hippique bijwo nen dat enige dagen geleden is begon nen. 45. Na Eric's weigering, om in koning Ruad's krijgsdienst te treden, wor den de Noren onmiddellijk van elkaar gescheiden. Zonder veel plichtple gingen wordt de Noorman voor een primitieve ploeg gebonden en samen met een broodmagere slaaf, die er uit ziet of hij ieder moment in elkaar kan zakken, moet hij de harde, schrale grond omploegen, waarbij een grote, roodharige krijger klaar staat, om er met een lange zweep het tempo in te houden. Zo zwoegen zij de hele dag voort, onder een hete schroeiende zon, zonder eten, zonder drinken. Na hun dagtaak worden zij in de hut van hun bewaker aan de muur gebonden, waarna deze breeduit bij het vuur gaat zitten en smakelijk aan een stuk wildbraad begint te kluiven. Tussen twee happen door gluurt de kerel Eric grijnzend aan. „Je had toch zeker met gedacht, dat wij hier goed eten aan slaven geven?", bromt hij smek- kend. „Slaven zijn er om te werken tot zij niet meer kunnen. Binnen kort zul je wel een andere makker naast je krijgen, want die vervloekte Fomori maakt het niet lang meer". De haren rijzen Eric te berge bij deze woorden. Dus dit is de wraak van Ru ad: de hongerdood. Met deernis neemt hij zijn lotgenoot op. Naar diens uiterlijk te oordelen is het een krijger van hetzelfde volk, waaraan hij, Svein en Axe indertijd verhan deld werden. „Ik ben benieuwd, hoe lang jij het uithoudt", gromt de roodharige onverschillig. „Je lijkt me wel een taaie". Dan zwijgt hij plotseling en wendt luisterend het hoofd om. Ook Eric heeft het gehoord; een zacht krassend geluid nabij de deur. „De een of andere rat zeker", mompelt de Fir Iboth, terwijl hij opstaat. Niets vermoedend opent hij de deur; maar het volgende ogenblik deinst hij ontzet achteruit. Twee gloeiende gele ogen fonkelen hem tegen; dan springt een geluidloze schaduw recht op hem toe. In een der woeligste tijden, die Frankrijk ooit beleefde, de tijd van de grote revolutie, werd Joannes Vianney geboren Joannes Vianney, die naam kent haast niemand. Maar zo gauw er bij gevoegd wordt: hij was de heilige pastoor Van Ars, ja, dan weet iedereen da delijk, met wie men te doen heeft. De vader en moeder van Jo- Joannes. Na enkele jaren trok ken zelfs hele scharen van pelgrims naar het dorpje, om de pastoor van Ars te zien en om bij hem te biechten. Soms waren het er twintig duizend per jaar! De pastoor van Ars was alles voor anderen en niets voor zich zelf. Hij leefde in de groot ste armoede en zag er wat kleding en heel zijn uiterlijk annes waren eenvoudige land- betreft zeer onooglijk uit. Wie lieden. Voor Joannes scheen met hem in aanraking kwam, ook geen grote toekomst be- wie naar zijn woorden luister- stemd; hij moest op het vee de, kwam onder de invloed van passen. zijn grote liefde voor de men- Al heel gauw gaat hij zich- sen en liet zich door hem tot zelf ontwikkelen; hij leest en God terugbrengen. studeert en weldra is hij in staat anderen te onderwijzen. Joannes wilde echter meer. Hij wierp zich op de gods dienststudie met het doel pries ter te worden. Na jaren van zeer moeilijke arbeid werd hij inderdaad priester gewijd. Eerlijk gezegd, zagen zijn overheden nog niet veel in de ze priester en ze stuurden hem naar een klein, onbetekenend plaatsje, naar Ars. Daar kon hij misschien nog iets goeds verrichten. Niet meer dan vijfhonderd mensen woonden daar; en van die vijfhonderd waren er maar weinigen die nog veel aan hun De H. Pastoor van Ars ont zegde zich zelf alles! Om eten of drinken bekommerde hij zich niet; uren achtereen zat hij in de biechtstoel; op ieder uur van de dag of de nacht liet hjj zich roepen bij zieken en stervenden. Slapen deed hij heel weinig! Steeds maar wer ken in dienst van God. Hij hield niet op de mensen voor te houden, hoe erg de zon de was. Toen de duivel, die hem geen moment met rust liet, zijn huis en bed in brand gesto ken had, sprak pastoor van Ars: „Deze plaag te ondergaan is beter, dan één dagelijkse godsdienstplichten deden. Maar zonde te bedrijven". het jaar 1818, toen Joannes Vianney zijn intocht in dat toen onbekende plaatsje deed, zou een heel belangrijk jaar worden, niet alleen voor de priester Joannes en het dorp je Ars, maar voor heel de we reld. Want de grote liefde en of fervaardigheid, waarmede de- Toen op een keer een wa gen met hout, bestemd voor zijn gesticht „De Voorzienig heid" door dieven voor de helft geplunderd was, ver zuchtte hij: „Wat jammer, dat zij de goede God zo beledigd heb ben!" Niet het gemis van wat hout, Op vele plaatsen wordt maïs verbouwd. ICIl o--- dan die van elk ander gewas dat in het land verbouwd wordt. De jaarlijkse oogst van 1.060. min. hectoliter heeft een gro tere' geldswaarde dan al het gemaakt speelt dit gewas een zilver, goud, steenkool en ijzer, belangrijke rol in de bereiding dat in de Verenigde Staten ge- van een ontelbaar aantal an- i -i, o ,4 r.»i^iiot-an iron /H a mnnrf produceerd wordt, Maïs is een gewas dat over Een schapenscheerder aan het werk. ze priester zijn gelovigen tege- maar de gedachte aan de zon- moet trad, deden hem spoedig de bedroefde hem. het vertrouwen van die men- Joannes Vianney is zijn hele sen winnen. leven Pastoor van Ars geble- Zijn werk werd een zegen ven. Doch door dat leven heeft voor Ars. hij zich zelf heilig en de naam Maar niet voor Ars alleen, van Ars wereldbekend ge- Spoedig toch was het bekend, maakt. hoe vol liefde hij in de biecht- Nog geen honderd jaar ge- stoel naar de zondaren luister- leden, in 1859, stierf hij. de en hoe goed hij die wist te Nog steeds bewaart het troosten en te helpen. Het duur- plaatsje Ars het ongeschonden de niet lang, of ook uit de om- lichaam van de heilige, geving van Ars kwamen de 9 Augustus vieren we zijn mensen naar de biechtstoel van feestdag. en in Nieuw Zeeland is het een van de belangrijkste gewas sen. Maïs heeft haar weg ge vonden naar de binnenlanden van Afrika, naar Japan en de tropische gebieden van de Stil le Oceaan, Java en Indië. In de Verenigde Staten wordt het „Corn" genoemd. In Hon garije is maïs bekend als „Turks graan". De Fransman noemt het „Spaans graan" en het aantal namen waaronder maïs bekend is, is even groot als het aantal landen waarin het verbouwd wordt. Maar wel ke naam het ook moge dragen, vrijwel de gehele mensheid is zich bewust van de grote waar de van dit gewas als voedsel voor mens en dier. In Noord-Amerika heeft maïs indertijd een vooraanstaande rol gespeeld in de voedselvoor ziening van de eerste Europe se immigranten. Toen de Engelse kolonisten in Virginia door hongersnood bedreigd werden bracht maïs, die zij van de Indianen koch* ten, deze mensen uitkomst. Maïs geldt thans als een Kolonisten, die over deber- van de belangrijkste gewassen. Sen het binnenland introkken, Tn de Verenigde Staten wordt «amen voorraden maïs met maïs reeds lang als een hoogst zichJ mede .als voedsel en als helangrijk gewas beschouwd zaad voor meuwe aanplant. Het niet alleen omdat het voedsel is hieraan dan ook voorname- verschaft voor mens en dier, ^k dankel? dat m.h* ,^d" maar ook omdat maïs een be- den Westen, het grootste land- Als ze tegen je zeggen: het is met jou veel geschreeuw en weinig wol, dan bedoelen ze daar niet veel goeds mee. Dan ben je een praatjesmaker, die, als het er op aan komt, niet veel kan. Met dat beetje wol zijn we weer bij de schapen terecht gekomen. Want juist om die wol worden de scha pen in kudden van duizenden gehouden. De wol bestaat uit dunne gekrulde haartjes, die vooral dicht op het lichaam he lemaal in elkander verward zit ten. Daarom vormen al die krulhaartjes een vacht. Het is net, of al die wol met een dun vlies tegen de huid van het schaap ligt. Wanneer de wol vacht erg dun is, dan schijnt het scheren of knippen van die vacht erg gevoelig te zijn. Het beest begint daarom te blaten. Bij dikkere vachten gaat dat scheren weer veel gemakkelij ker. Hoe minder wol dus, des te meer geschreeuw. Voor dat men een schaap gaat scheren, bindt men de poten vast, zodat het niet door onverwachte bewegingen, ver wondingen veroorzaken kan. Ligt het beest eenmaal op zijn rug, dan beweegt of verroert Het gezang van een merel (of zwarte lijster) is mooi, dat hebben jullie zeker wel eens gehoord. Deze vogel wordt overal in ons land aangetrof fen, niet alleen op het platte land, maar ook in de tuinen van de grote steden. Het man netje is zwart en het wijfje bruin van kleur. De snavel is diepgeel. Heel eenvoudig te te kenen zo je wel ziet. De koekoek is een mooie vo gel, van onderen getekend met dwars lopende bruine streepjes en van boven leiblauw. Let vooral op de staartvorm. het zich haast niet. Dan is het inderdaad za mak als een schaap. Ons schaap als huis dier levert dus wat vlees en melk, zo nu en dan wat wol, en na zijn doodde huid, waarvan men een bekend soort leer maakt. Namelijk: Zeemleer, waarmee je zo lek ker de natte ramen kimt afdro gen. Heb je misschien ook nooit geweten he, dat je dan met een stuk schaap in je hand stond. Maar gelukkig, dat het geen geluid meer geven kon! Een spreeuw heeft een soort metaalglans op zijn vleugels. In het voorjaar vliegen ze in grote troepen bijeen Allerlei ge luiden van andere vogels pro beren ze na te doen! De vorm is vrijwel gelijk aan de merel. Snerijke Vgrondsto'f''reverr voor bouwgebied' van de Verenigde industriële doeleinden. In de Staten, maïs zich een blyven- Verenigde Staten bedekken de de plaat/ heeft ver°veffrd e" Ikleurige maïsplan- een Yan üe^00T^am^J' ten een grotere oppervlakte ?®üh.ls welke dlt gebied op Afgezien van de vele vor men waarin maïs tot voedsel voor mens en dier dienstig is dere producten van de meest uiteenlopende aard, onder meer- in de bereiding van verfrissen- al in de wereld groeit, 't Wordt de dranken, pijp- en sigaretten- al sedert vele jaren in de Ame- tabak, slasausjes, limonade- rikaanse landen verbouwd en stroop, parfums, penicilline, sedert de ontwikkeling van door schoensmeer, zeep, kleurstoffen kruising verkregen nieuwe ver- lucifers, vloeibare gommen, edelde soorten met hoge op- toiletartikelen, azijn, kaas kauw- brengst is de grote bekend- gom, etc. etc heid, welke maïs in Amerika Van alle landen in de wereld geniet, ook naar andere landen geniet maïs waarschijnlijk de overgewaaid. grootste populariteit in de Noord In Europa en in het gebied Amerikaanse Republiek Mexi- rondom de Middellandse Zee is co, waar zij in geen enkele de met maïs bebouwde opper- keuken ontbreekt en een be- vlakte in de laatste jaren be- langrijk bestanddeel vormt van langryk uitgebreid. In Australiëeen groot aantal gerechten. Koekoek „Bovendien!" zei vader, „dat was de bedoeling niet. We moesten een tafel hebben, waar we met zijn allen aan kunnen zitten!" Moeder zei maar niets. Wat Kon ze ook zeggen? De tafel was inderdaad net een beetje te klein voor haar grote gezin. En erg handelbaar als er ge dekt moest worden was ie ook niet. Soms gebeurde het wel, dat moeder er alleen maar was, om de tafel in orde te maken. Dan had ze de groot ste moeite om de bladen van elkaar te krijgen en de deur- kast ertussen. „Daar hadden we met onze gewone uitschuiftafel toch maar geen last van!" bedacht ze bij zichzelf. „De tafel valt op de duur toch niet erg mee!" vond vader ook. „Het is een hele toer, om iets geschikts te vinden!" zucht te moeder. „Gaat U nog eens naar de verkoping!" maakte Olga een grapje, „dan vindt U misschien nog een betere tafel!" „Dat kon best gebeuren, dat ik nog eens naar die verko ping ga!" antwoordde moeder. Maar ze zei er niet bij, wat ze bedoelde. Dat zouden ze na enkele weken wel merken. Moeder kreeg tenslotte ge noeg van dat gezeur om die tafel. En zelf was ze er ook niet tevreden over. En daarom zette ze de vol gende stap in het tafeldrama. Machine voor het vervaardigen t>an wollen ondergoed. Hiermede bedoelen wij de electrische treinen welke te Londen onder de grond het ene stadsdeel met het andere verbinden. Meer dan twee millioen pas sagiers worden dag en nacht door de Londense ondergrondse vervoerd over een en negentig mijlen spoorwegen met enkel spoor, waarvan er twee en zes tig door tunnels lopen. Liften en roltrappen zorgen dat de rei zigers beneden komen naar de lagere gedeelten van elk sta tion, waar de perrons geves tigd zijn. Het gehele ondergrondse sys teem wordt voorzien van frisse lucht met een regelmatige temperatuur. De treinen komen aan en verlaten het station met tus senpozen van enkele minuten, zodat tijdschema's (spoor boekjes) niet geraadpleegd be hoeven te worden door de rei zigers, want men hoeft nooit lang te wachten. Wanneer een trein het sta tion binnenrolt en tot stilstand komt, gaan de deuren automa tisch over de gehele lengte van de trein open via een speciale glij-riggel. De passagiers stap pen uit en de reizigers op het perron stappen gauw in, de deuren sluiten binnen enkele se conden en de trein vertrekt al weer door de tunnel naar het volgende station. Toen vader thuis kwam op een avond, zag hij het dadelijk. „Wat nou?" riep hij uit. „Is de ovale tafel weg?" en hij begreep meteen wat moeder gedaan had. „Heb je hem weer naar de veiling gebracht?" Moeder knikte „Het was wel het beste wat je kon doen. Maarje krijgt er nooit hetzelfde geld voor te rug!" „Dat zullen we dan wel af wachten!" Olga kwam even later thuis. „Waar is de ovale tafel?" riep ze dadelijk uit. „Naar de veiling!" antwoord de vader. „Dat is toch niet waar!" deed Olga verbaasd. „Wat jam mer. Ik vond het net zo'n ge zellige tafel. Moeder, hoe hebt U dat kunnen doen?" „Moet je haar horen!" lach te Vader. „Er werd niet an ders dan gemopperd over die tafel en nu zal ze het jam mer vinden „Geef mij de uitschuiftafel maar," zei moeder. „Die be valt me nog het beste „Maar het zal U geld kos ten," beweerde Olga. „Alles wat ie opbrengt is winst," zei vader dadelijk. „En we zijn van het gezeur af." Toen kwam Leo thuis. Die ging rustig aan de ge dekte uitschuiftafel zitten en zei: „Wat eten we moeder. Ik heb reuze trek." Pas een tijdje later, toen ze zaten te eten, stootte een van de kinderen grote broer aan en vroeg: „Merk je niks Leo?" En een ander lachte. „Hij heeft nog steeds niets in de ga ten!" Leo keek eens rond en riep toen plots uit; „Verhip! De ovale tafel is foetsie? Terug naar de veiling, moeder? Gelijk hebt U, hoor. Het was een ding van niks. Ik heb het nooit zo -willen zeg gen. Maar hij wiebelde nog steeds." „Kijk eens aan! We krijgen bijval, moeder!" lachte vader. „En wat gaat U nu met die centen doen, die U terug krijgt, wou Leo nog weten. „Toch geen andere ronde tafel kopen, he?" „Maak je daar maar niet bezorgd over!" antwoordde moeder. „Laat dat maar aan mij over." Ze waren natuurlijk alle maal erg nieuwsgierig wat de tafel nu zou opbrengen. „Misschien nog wel meer, dan U er voor betaald heeft!" dacht Leo. Het duurde weken voor die veiling plaats vond. En nog en kele dagen voor moeder de brief ontving, waarop allen wachtten. Ze was toevallig alleen thuis, maakte de brief open en sprak met niemand over de inhoud. Ze moest het eerst zelf even verwerken. Het viel ook wel heel erg tegen, wat daar in dat briefje stond. •„Na aftrek van de veiling- kosten en vervoer ontvangt U de somma van vijf en dertig gulden!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7