Per 1 September Ned. Spoorwegen verhogen de tarieven Sterk gestegen personeelskosten zijn er de oorzaak van BOELGANIN wil Eisenhowers plan alsnog bestuderen Russische buitenlanc uit op zijn zomerresidentie Diemier nodigt se diplomaten Utoyo vraagt pensioen aan DE EERSTE ATOOMBOM Afbetaling^ Wat is er tegen? El Glaoui roept Berbertroepen naar Marrakesj FAURE kondigt plan aan voor hervorming in Marokko „Mijn woorden verkeerd uitgelegd" Koning Boudewijn tekent de wet van Collard Meisje met brand wonden naar ziekenhuis 6 Augustus 1945 Volgende week in Parijs besprekingen tussen Rusland en W est-Duitsland Het weer ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 6 79ste JAARGANG No. 26365 Gemiddeld ruim zes procent Indon. legerkwestin De kabinetsformatie in Indonesië Dinsdag a.s. definitieve samenstelling gereed Ernstige baldadigheid te Nunspeet West-Duitse soldaten krijgen minder soldij Sociaal commentaar PEK HÓÓG DE BOUWKOSTEN, verhoogde B!/MA6ENL Franse gebieden aan Zuidpool in de Franse Unie IETS FRISSER Aan zee BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Suède Damesjasjes f 110.- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon; Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. vah der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIbNIIklAKlbh 28 cents per millimete" hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Utrechtse redacteur) minister van Verkeer en Waterstaat heeft de Ned. Spoorwegen toe- Stemming gegeven de spoorwegtarieven met ingang van 1 September a.s. te Verhogen. Niet worden verhoogd de prijzen van de enkele reis- en retour- kaarten op de afstanden beneden 20 km, omvattende 32 procent van het totale aantal reizigers, dat op enkele reis- en retourbiljetten reist. De ver hoging van de prijzen dezer biljetten heeft dus betrekking op afstanden van 20 km en hoger. Van 20 km af worden deze prijzen verhoogd met gemiddeld 2/3 procent, terwijl de stijging geleidelijk groter wordt op afstanden boven *50 km. He prijzen van de maandtrajectkaarten en weekkaarten, die bij een vorige gelegenheid niet evenredig zijn verhoogd, worden thans verhoogd met ge middeld 12 en 13,5 procent. Deze percentages kunnen op sommige afstanden Tvat hoger of lager liggen. De prijzen van de weektrajectkaarten, de vastrechtkaarten en de jeugd- kaarten zullen niet worden verhoogd en blijven derhalve gehandhaafd op het niveau van 1952. De prijzen van de algemene abonnementskaarten worden met f 10 voor de derde klasse en met f 14 (f15 voor de eerste maand) voor de tweede klasse Verhoogd. Zij komen derhalve op f 137 voor de tweede en f 95 voor de derde klasse in de eerste maand en op f 115 resp. f 80 voor de volgende aanslui tende maanden. Premier Boelganin van de Sovjet unie heeft gisteren meegedeeld, dat Rusland alsnog bereid is de voor stellen van president Eisenhower voor wederzijdse militaire inspectie nader te bestuderen. Boelganin zei dit tijdens de speciale zitting van de Opperste Sov jet, welke Donderdag aanving en giste ren werd beëindigd en waarin hij ver slag uitbracht over de conferentie van Genève. Eergisteren sprak Boelga nin over de voorstellen van Eisenhower, als zouden deze onpractisch en onuit voerbaar zijn. Gisteren zei de Russi sche premier echter dat zijn woorden door zekere couranten vermoedelijk bedoelde hjj Westerse bladen zo wa ren uitgelegd, dat hij het plan Eisenho wer voor wederzijdse luchtverkenning had verworpen. De minister motiveert zijn toe stemming voor de wat genoemd wordt matige verhoging" met te wijzen op de financiële situatie van de N.S., U eiker directie reeds op 1 November 1954 een desbetreffend verzoek indien de naar aanleiding van de sterk ge stegen personeelskosten in verband •hiimiiimimmniiiiinniiiHitiiHiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiii Uit zeer betrouwbare bron is te Dja karta aan het persbureau P.I.a. beves tigd, dat generaal-majoor Bambang Dtoyo, wiens benoeming tot chef-staf Van" de Indonesische landmacht oorzaak k'as van de huidige kabinetscrisis, in *en brief aan president Sukarno en de vice-president Hatta een aanvrage om kensioen heeft ingediend. >J>e Indonesische kabinetsformateur Ha- hlVp (Masjumi) heeft gisteren overleg ge deald met de P.N.I., de Nahdatul Ulama, de t.S.I.I. (Verenigde Islamietische Partij), rus "tai Indonesia Raya en de Partai Bu- lfaKj (Arbeid). Hij legde deze partijen het U0 '"«tsprogram voor, dat hij had overge- rai."eh van de drie vorige formateurs. Ha- lUkr,® 'eide, dat het program geen moei lijkheden opleverde. Wel echter zijn moei- van het.n.verbonden aan de samenstelling ahinet Uiterlijk z Woorden. zullen de partijen ant- luenselling vati j® kan de definitieve sa- en Donderdag kabinet gereed komen Porteren aan vice 1 de formateur te rap- Harahap wil probeSrldent Hatta. Partijen zitting te gev" zoveel mogelijk teneinde een rustige atrno-fL" het kabinet. Voor de verkiezingen. eer te scheppen met de diverse loonronden in 1954. Behalve de twee algemene loonron den kreeg het personeel van de N.S. verleden jaar op 1 Juli nog een extra loonsverhoging bij de nieuwe samenstel ling van het reglement dienstvoorwaar- den. Een en ander had tot gevolg de directie wees erop in het laatste jaar verslag dat de welvaartsstijging van ds Nederlandse economie aan de Ned. Spoorwegen voorbijging. In 1954 bedroeg de winst slechts 2,6 miilioen gulden tegen 4,8 millioen in 1953 en 5,5, millioen in 1952. De exploi tatiekosten bedroegen in 1954 339 mil lioen gulden, hetgeen ruim 34 millioen gulden méér was dan in 1953 (waaron der ruim 21 millioen gulden wegens ge stegen lonen), waartegenover een in komstenstijging stond van slechts 32 millioen gulden, terwijl het vervoer van reizigers en goederen belangrijk toe nam. De welvaartsloonronde van 1 Oc tober 1954 drukte slechts op het laat ste kwartaal van net boekjaar 1954. Ge vraagd werd, dat in 1955 de exploitatie kosten de inkomsten zouden overtref fen. terwijl van regeringszijde herhaal delijk betoogd is, dat de Ned. Spoor wegen „selfsupporting" moeten zijn. Aanvankelijk wilde de minister geen toestemming tot tariefsverhoging ge ven, in verband met de loon- en prijs politiek van de regering, maar de al gemene verwachting was, dat het hier slechts een kwestie van uitstel betrof, hetgeen thans inderdaad het geval blijkt te zijn geweest. Koning Boudewijn van België heeft Woensdag de schoolwet van minister Collard, die tot zoveel beroering i„ de afgelopen tijd aanleiding heeft gegeven, getekend. Deze wet vermindert de sub sidie aan bijzondere scholen en stelt een zekere staatscontrole in. Zij wil ook voor degenen, die dat wensen, in over wegend katholieke streken openbaar onderwijs mogelijk maken. In sommige Vlaamse gemeenten zijn op officiële gebouwen bekendmakingen aangeplakt, dat „de dwangwet" aldaar niet zal worden toegepast. (ANr) „Bij deze gelegenheid, zo vervolgde Boelganin in de Opperste Sovjet, wil ik er nogmaals op wijzen, dat wij uiter aard onze eigen ontwapeningsvoorstel len huldigen, maar wij hebben nim mer geweigerd en zullen ook nooit wei geren de voorstellen van anderen ernstig te bestuderen, omdat wjj de wens koes teren een geschikte oplossing voor dit ingewikkelde vraagstuk te vinden." „De Sovjet-Unie onderschat aller minst de moeilijke problemen welke nog dienen te worden opgelost ten einde ons wederzijds verrtrouwen geheel te herstellen, daarom hechten wij bijzon der veel belang aar de komende con ferentie van ministers in October te Ge nève. Uit naam van onze regering spreek ik de voldoening uit over de verklaringen van president Eisenhower en de premiers Faure en Eden welke te Genève werden uitgesproken." In een verklaring, waarin de werk zaamheden van de Russische delegatie te Genève werden goedgekeurd, zei de Opperste Sovjet, dat een verdere ont wikkeling van de sfeer van zakelijke samenwerking, die thans bestaat, de belangen van de vrede zou dienen. Mik hail Suslov, een nieuw lid van het pre sidium van het centrale comité van de communistische partij, die de verkla ring voorlas, zei dat de resultaten van de conferentie het bankroet betekenen van de „politiek van kracht", Hjj waar schuwde echter dat de voorstanders van een nieuwe,oorlog, hoewel zij veel aan kracht hebben ingeboet, hun wapens nog niet hebben neergelegd. Deze per sonen, zoals de Amerikaanse senator Jo seph McCarthy, zouden blijven trachten de internationale sfeer te vergiftigen, doch hun positie wordt meer en meer „belachelijk en hopeloos". Gedurende het debat werd het woord gevoerd door vijftien afgevaardigden. De schrijver Ilya Ehrenburg kreeg een hartelijk applaus, toen hij naar de Brit se, Amerikaanse en Franse volkeren verwees als „onze geallieerden van gisteren en vandaag en, ik geloof, onze vrienden van morgen". De sprekers leg den over het algemeen de nadruk op de oproep van maarschalk Boelganin tot meer culturele uitwisselingen en con tacten tussen Oost en West. Hieraan ontleend men de verwachting dat Russi sche burgers spoedig als toeristen naar het buitenland zullen mogen gaan. Nikolai Tsitsin, de directeur van de enorme landbouwtentoonstelling te Mos kou, drong aan op een „grote uitbrei ding" van de contacten tussen Russi sche en buitenlandse geleerden. „We moeten een eind maken aan onze voor oordelen betreffende de prestaties van buitenlandse geleerden", zo zei hjj. Premier Boelganin van de Sovjet- Unie heeft gisteren de hoofden van bui tenlandse diplomatieke missies in Mos kou uitgenodigd Zondag een dag door te brengen in zijn zomerresidentie buiten Moskou. United Press tekent nierbij aan dat de uitnodiging van Boel- jtanin aan de buitenlandse diplomaten vni.ee,rsteo is ,welke ooit door het hoofd an de Sovjet-regering werd gedaan. jF een lunch worden aangeboden u'lKiTe lf> laten zullen gelegenheid mvK zwemmen, te zeilen en te en. Niet alleen de ambassadeurs en gezanten, maar ook hun echtgenoten en kinderen werden uitgenodigd. Het buitenverblijf van Boelganin ligt honderd km. buiten Moskou. De gas tei. zullen de lunch met de maarschalk gebruiken. Daarna zal men kunnen vissen, of zich aan de watersport wij den. Tenslotte zal men een concert kunnen bijwonen. Onder de uitgenodigden bevinden zich de Amerikaanse ambassadeur Bohlen, de Britse zaakgelastigde Par rot en de Franse zaakgelastigde Le Roy In een ijssalon te Nunspeet zijn Vrij dag enkele jongens en meisjes aan het experimenteren geweest met het zoge naamde „ijswater", dat wel eens op feestjes wordt gebruikt en de eigen schap heeft beurtelings koud en warm aan te voelen. Een der jongens gaf een flesje met dit soort water aan het meis je A. L„ dat hiervan bij een ander meisje, de 21-jarige J. M. S. uit Hooge- zand een hoeveelheid onder haar blous- je goot. Laatstgenoemde, die een bran dende sigaret tussen de vingers had, trachtte hierop haar blousje van boven te sluiten. Waarschijnlijk als gevolg van het feit, dat het „ijswater" snel verdampt en de dampen zéér brand baar zijn, ontstond een steekvlam, waardoor de kleren in brand raakten. Direct werden pogingen aangewend de vlammen te blussen, hetgeen gelukte, doch het meisje had toen reeds ernsti ge brandwonden aan armen, hals en gelaat opgelopen. Zij werd naar het Pius-ziekenhuis in Harderwijk vervoerd en is daar opgenomen. De politie heeft proces-verbaal we gens baldadigheid opgemaakt; zij zal voorts een onderzoek naar het zoge naamde „ijswater" instellen. De West-Duitse Bondsraad heeft gis teren het mes gezet in de salarissen, die minister Blank voor zijn vrijwilli gers had voorgesteld. Zij waren door de vertegenwoordigers der Duitse lan den te hoog bevonden en deze hebben niet willen toegeven, ondanks een nood- kreet van minister Blank, dat men slechts door attractieve salarissen goe de krachten als vrijwilligers zou kunnen aantrekken. Een woordvoerder van het ministerie sprak de vrees uit, dat de zuinigheid van de Bondsraad het ve.el moeilijker zal maken de ruim tweehon derd duizend gevraagde vrijwilligers bijeen te krijgen. Ook net „Verbond van Duitse Soldaten" heeft al protest aan getekend. Volgens de door de Bondsraad aan vaarde regeling zal de viersterren-ge- neraal een maandelijks salaris van 2800 mark krijgen, waardoor hij 400 mark beneden de staatssecretaris blijft, die als zijn burgerlijke chef geldt. In de lagere generaalsrangen begint de salarisschaal bij 1600 mark De offi cierssalarissen zullen van luitenant tot overste variëren tussen 500 en 1400 mark. De elite onder de onderofficieren kan tot bijna 500 mark komen. De laagst betaalde onder hen is de „Getrei ter", die het met 239 mark zal moeten stellen. (ANP) jU A (Van een bijzondere medewerker) Onze vooroorlogse ervaringen met het afbetalingswezen zijn voor het grootste deel van minder prettige en vaak zelfs van zeer ongun stige aard. In het archief van die tijd bewaren wjj nog talrijke dossiers van mensen, die bij afbetalingsmagazijnen hadden gekocht en ofwel minderwaar dige goederen hadden ontvangen ofwel met de afbetaling waren vastgelopen eh dan bleken verzuimd te hebben de klei ne lettertjes van het contract te le zen en nu geld en goed kwijt raakten. Onder dege- Vandaag is het tien jaar geleden dat de Japanse stad Hirosjima door een atoombom werd getroffen. Het was de eerste maal dat van dit wapen in een oorlog gebruik werd gemaakt. De bom had onbeschrijfelijke ellende aangericht. Op 6 Augustus 1945 werden in Hirosjima 260.000 personen gedood. Er waren 163.263 gewonden en vermis ten. Van die gewonden zijn er later nog velen gestorven aan de gevolgen van de radio-actieve straling. Ook de ma teriële verwoesting is ontzaglijk groot geweest. 63.431 gebouwen werden geheel vernield. De ramp die zonder weerga was in de geschiedenis van de mensheid, was geschied in een fractie van een seconde. Een ooggetuige heeft de verschrikke lijke gebeurtenissen later als volgt be schreven: „Plotseling stond het hart van de stad in een fel spookachtig schijnsel. De mensen stopten hun vingers in hun oren, zij deden hun ogen dicht en lieten zich op de grond vallen. Een kolossale ontploffing deed hemel en aarde trillen en het scheen alsof de wereld geëxplo deerd was. De hitte was duizend maal sterker dan die van de zon. Stalen te lefoonmasten braken in stukken. Tussen 10 uur 's morgens en 2 uur 's middags stond de hele stad in brand. De gewon den riepen om water, maar dat was er niet". Het was op deze dag dat de wereld zich met ontsteltenis bewust werd dat het atoomtijdperk was begonnen. Het grootste deel van de Marokkaan se bevolking van Marrakesj is gisteren in staking gegaan uit protest tegen het besluit van de Pasja, El Glaoui, om de Arabische bevolking te laten betalen voor het onderhoud van een nieuw contin gent Berber-troepen, dat de orde moet handhaven. De krachtig anti-nationa listische Pasja heeft vijf honderd Ber bers uit de bergen laten komen om zijn persoonlijke wacht te versterken. De inwoners van het Arabische stadsdeel moeten nu 500.000 francs per dag beta len voor het onderhoud van deze troe pen, die bij de bevolking zeer impopu lair zijn. De proteststaking omvat winke liers, Arabische zakenlieden en arbei ders. Intussen is de avondklok, die op 21 Juli werd ingesteld, in de Europese wijk Donderdag opgeheven, maar in het Arabische stadsdeel is de avond klok van kracht gebleven. In Casablanca heeft de politie veer tien Marokkanen gearresteerd onder beschuldiging van een groot aantal po gingen tot brandstichting te hebben ge daan. Een militair gerechtshof in Casa blanca veroordeelde gisteren vijf Ma rokkanen ter dood wegens terrorisme. Een zesde Marokkaan, ervan beschul digd een wapen verborgen te hebben gehouden, werd tot tien maanden ge vangenisstraf en een boete van 12.000 francs veroordeeld. (U.P.Reuter) Konale wed^tnjdef van*de UHoS' wfLl" lUSt vinden- we meU het van ranke zeilboten. Gisteren zijn er de interna- „noiiand Week begonnen. Geen ontspanning dus voor de zeilers, maar harde strijd. Op deze foto is de 16 m2. Streepklasse aan bod. De eerste diplomatieke besprekingen tussen de Sovjet-Unie en de bondsre publiek zullen volgende week in Pa rijs beginnen, zo is gisteren in Bonn officieel meegedeeld. Bonn wil bij deze gelegenheid een poging doen om ook het vraagstuk van de Duitse hereni ging en de mogelijkheid van een terug keer van de nog in Rusland verblijven de Duitse krijgsgevangenen op de agen da der conferentie in Moskou te plaat sen. De Sovjet-regering heeft in haar nota aan Bonn slechts het aanknopen van diplomatieke, economische en cultu- Ie betrekkingen als hoofdpunten der conferentie genoemd. De West-Duitse regering is echter, naar een woordvoerder meedeelde, voornemens reeds in Parijs een aide memoire te overhandigen, waarin de kwesties worden genoemd, die naar haar opvatting eveneens behandeld die nen te worden. Naar reeds eerder door de partij van dr Adenauer is ver klaard, kunnen de Russische onder handelaars moeilijk aannemen, dat de kwesties der hereniging en der krijgs gevangenen bij de conferentie van Duit se zijde zullen worden doodgezwegen. De West-Duitse ambassadeur in Parijs, Von Maltzan, zal tijdens het weekeinde naar Bonn komen om instructies te ontvangen voor de besprekingen, die hij met de Russische ambassadeur Wi- nogradov zal voeren. (A.N.P.) De Franse Nationale Vergadering heef! haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp betreffende het opnemen van de Franse gebieden in het Zuide lijke deel van de Grote Oceaan en aan de Zuidpool als een zelfregerend ge bied in de Franse unie. Het nieuwe gebied omvat de Kergue- len en Crozet eilandengroepen, de ei landen St. Paul en Nieuw-Amsterdam en Ideliëland op het Zuid-pool-vaste- land. (Reuter) In een redevoering waarbij premier Faure van Frankrijk de lopende zitting van het parlement sloot, kondigde hij aan, dat zijn regering plannen heeft spoedig te beginnen met de hervor mingen in Marokko, waar thans een zeer ernstige situatie is ontstaan, aldus de premier. In Tunis is het, aldus Faure, thans Frankrijk's taak de be trekkingen tussen Frankrijk en het pro tectoraat te regelen overeenkomstig de accoorden waarbij aan Tunis bin nenlandse autonomie wordt verleend. In Algiers voert Frankrijk twee paral lel lopende taken uit: het herstellen van de orde en het uitwerken van de hervormingsplannen. (Van onze weerkundige medewerker) Zo op het eerste gezicht zou men vandaag ook voor morgen nog een mooie zomerdag verwachten met tem peraturen van ongeveer 20 graden, zo als die vanmiddag in ons land nog wer den gemeten. Boven Scandinavië is de luchtdruk sterk blijven dalen onder in vloed van een depressie, die van IJs land naar het Zuid-Oosten is getrokken. Ook in ons land daalde de barometer vanmorgen aanzienlijk. In de komende nacht zal het koufront van deze de pressie ons land bereiken, vergezeld van enkele buien en e?n naar Noord- West ruimende wind. Morgen zal deze wind polaire lucht uit de omgeving van IJsland aanvoeren, welke enkele graden kouder is dan de lucht waar in wjj ons vandaag nog bevonden. Voor al in het binnenland zijn morgen enke le buien te verwachten, terwijl in de kustprovincies een frisse en krachtige wind zal waaien. Er komt echter ook zonnig weer voor. Krachtige Noord-Westelijke wind, la ter afnemend. Lagere temperaturen van 16-18 gr. C. Enkele buien, maar ook opklaringen. Zeewater-temperatuur bij na 18 gr. C. Advertentie (Tot Zondagavond) Wisselende bewolking en voorna melijk in het binnenland enkele ver spreide buien. Matige, nu en dan vrij krachtige Noord-Westelijke wind. Koel. Zondag: Zon: 5.11-20.23. Maan: 21.33-9.32. Maandag: Zon: 5.13-20.22. Maan: 21.33-10.54. nen die zich nu tegenstander verklaren van het afbetalings wezen zijn er zonder twijfel velen die met ons deze ervaring heb ben gedeeld. De afbetalingsmagazijnen hadden beslist een slechte naam, maar de kopers op afbetaling als regel niet minder. Iemand die zichzelf respec teerde ging niet naar dergelijke za ken toe. Wij menen te mogen zeggen dat dit een voorbije toestand is. Tegen het thans groeiende systeem van kopen op afbetaling zijn andere en meer door slaggevende argumenten. Daar is op de allereerste plaats het prijspolitieke gevolg, hetwelk onont koombaar is. Kopen op afbetaling be tekent immers het verstrekken van een extra crediet aan de koper en dit cre- diet moet worden goedgemaakt door een bepaalde rentevergoeding. In de ze rente wordt evenwel niet alleen de gebruiksvergoeding van het geld gere geld, maar ook het risico dat de geld schieter loopt. Om welke bedragen het bij een enigszins omvangrijk worden van dit systeem gaat, blijkt o.m. uit de nota van de Centrale Nederlandse Verbruikscoöperaties, die wij vorige week hieromtrent citeerden. Teneinde een omzet te kunnen handhaven of weer bereiken die overeenstemt zowel met de klanten als met de behoeften van de klantenkring van de coöperaties, acht deze nota een Centraal Financie ringsinstituut noodzakelijk dat kan wer ken met een bedrijfskapitaal van 750.000 a 1.0000.000. En dit betreft alleen een detaillist, die in vergelijk met de totale detail handel van Nederland slechts een ge ring percentage van -de omzet heeft. In Amerika waar het kopen op afbe taling een fantastische omvang heeft aangenomen is de omzet van gebruiks goederen via dit systeem gestegen tot een bedrag van, schrik niet, zes biljoen dollars (zes duizend milliard). Dit be tekent dat het grootste percentage van de Amerikaanse gebruiksgoederenom- zet derhalve is belast met de rente van een lopend crediet en met een bepaal de risicopremie. Wanneer een „detaillist" als een Cen trale van Nederlandse Verbruikscoö peraties georganiseerd tot dit systeem overgaat, zal ook de georganiseerde middenstand niet kunnen achterblijven en in dat geval kunnen wjj er rustig op rekenen, dat binnen enkele jaren een belangrijk deel van de Nederlandse verbruiksgoederen-omzet via het af betalingssysteem zal lopen. Men kan zich afvragen, hoe dit te passen is in de huidige prijspolitiek van Overheid, handel en vakcentrales. Want een be lasting van de prijs met deze renten betekent, hoe dan ook, prijsverhoging en het refrein op prijsverhoging ken nen we: loonsverhoging. Een tweede ernstige bedenking die we niet kunnen ontgaan bij het bezien van dit Systeem is het ge vaar van opschroeving der behoeften door twee oorzaken: le een onbeheers te reclame. 2e de te gemakkelijke toe gankelijkheid tot het begeerde goed. Voor wat het eerste betreft behoe ven we maar rondom ons heen te zien. De reclame is zo geperfectionneerd en psychologisch uitgebalanceerd dat wij dikwijls de gedachte krijgen zonder be paalde behoeftebevredigingsmiddel niet langer te kunnen leven. Wij verstaan het volledig, dat een fabrikant zijn goede ren graag slijt, dat een middenstander graag verkoopt, maar beschikt de Ne derlandse consument over het alge meen over wat men wel eens een „consumentenmoraal" noemt van zoda nige kwaliteit, dat hij zich op de aller eerste plaats door zijn redelijke be hoeften en pas in laatste instantie door opgeschroefde reclame laat leiden? De gemakkelijke toegankelijkheid tot het begeerde goed zal zonder twijfel, juist ook met het oog op dat tekort aan een juiste consumentenmoraal, vele zwakkeren onder de consumenten tot onverantwoorde aankopen verleiden. Indirect is ook hier weer het gevolg onjuiste opschroeving van het levens niveau. die op haar beurt van invloed zal zijn op looneisen. Nauw verband hiermee houdt het ge vaar van de over-creditering vein het publiek. Er zijn op het ogenblik al op gemakkelijke condities leverende za ken, die niet de minste moeite nemen om naar de ci edietwaardigheid van hun clientèle te informeren. Door een juridisch goed in elkaar gezet huur koopcontract, met een aan -woeker grenzende rente, hebben zij Zichzelf reeds enkele garanties geschapen. Des ondanks hebben wij de laatste maanden meerdere gevallen door Nederlandse rechtbanken zien behandelen, waarbij aanvankelijk eerlijke mensen ten gevol ge van dit systeem tot oplichting waren gekomen. Hier maakte de gelegenheid dikwijls de dief. Er zijn natuurlijk wel een aantal middelen aan te geven, waardoor de nadelen van het systeem kunnen wor den ingeperkt. Hierbij denken wij voor al aan de noodzaak van een grote zelf discipline, zowel bij de crediet-gevende instanties als bij hen die op zich nemen verkoopbare goederen te propageren en bij de consumenten. In Amerika heeft mer! Hiervoor het systeem van de z.g. „units uitgedacht. Kleinere of grotere samenbundelingen van mensen, die el kander en elkanders crèdietwaardig- heid kennen. Daardoor heeft men kans g;ezien het manco-risico voor wanbeta ling terug te brengen tot een half a één procent. Gezien de fabelachtige omzet via de units is dit inderdaad bewon derenswaardig. Al met al geloven we dat het niet zonder meer opgaat afwijzend te staan tegenover het afbetalingssysteem, maar wel moeten de nadelen ervan terdege in de gaten worden gehouden. Britse geleerden zijn bezig met plan nen voor de bouw van een door atoom- kacht voortbewogen koopvaardijschip, aldus is gisteren meegedeeld door de nationale vereniging voor onderzoekin gen op het gebied van de scheepsbouw. Een groep deskundigen is thans aan het werk in het Britse centrum voor atoomonderzoekingen te Harwell. (Reuter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1