IJdelheid van het MANIERISME Prachtige zomer tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam TAXI 18000 Boerenpaarden draafden een vlotte course IN SANTPOORT LEEFT ZIN VOOR TRADITIE 25.000 NIEUWE FILMS IN HAARLEM D I Van Looy-tentoonstelling in Arti te Amsterdam OPRUIMING RHEUMA herbergt 'n zee van verdriet! Wim Schoorl Pzn. wint draverij en costumeringsprijs PAGINA 2 - pv e grote zomertentoonstel- I J ling in hèt Rijksmuseum te Amsterdam, wélke tot titel draagt ,fie triomf van het Ma nierismebelicht een tijdperk, dat tot heden niet als een tijdperk werd gezien, maar hoogstens als een overgangsvorm, als een uit was van de Renaissance. Bij het bekijken van de prach tige en overzichtelijk ingerichte tentoonstelling valt het op, dat de „triomf" van het Manierisme al te veel de ijdelheid van het Ma nierisme blijkt te zijn, een hof kunst met superbe verheerlijking van charme en oppervlakkigheid, een kunst, die zich uit in geraffi neerd vakmanschap en tegelijk zich verliest in lege allegorieën. Tegenover het Manierisme ver schijnt de Barok als een stoere, zelfbewuste kunstvorm. WIJ BRENGEN IN ONZE EEN BEPERKTE PARTIJ KARPETTEN met 2 O °fo korting Kruisstraat 11 lar Haarlem Telef. 11491 Zamdvoortse hoofdagent werd niet bevorderd Moore's School ge moderniseerd AFSCHEID OP ZONDAG Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Grote mannen als Michelangelo en El Greco, waartussen deze époque gespannen is, zijn kunste naars, die zo sterk een klasse op zich vormen, dat zij slechts naar uiterlijke vormen gerekend bij het Manierisme behoren. Michelangelo als beginpunt De school van Fon tainebleau Beeldhouwkunst El Grevo SANTPOORT JONGEN STEEKT HOOIBERG IN BR AND HEEMSTEDE Burgerlijke Stand' Zondiagsdlienist Frans Halsmuseum - Haarlem MR. JANSONIUS KANTONRECHTER- plaAtssverv ANGER Installatie 1 Sept. OPTICIEN Moderne Brillen Gierstraat 27 Rembrandt Op de Reeperbaan Roxy Geronimo Palace Susanna sliep hier Luxor Khyber Patrol Frans Hals Zeebonken Minerva George, Danny en Jody Studio De wonderman A C en de Mummie AGENDA. Apotheken en dokters diensten Haarlem Overveen Bloemendaal Heemstede Advertentie Voor het Ambtenarengerecht te Am sterdam heeft Vrijdag de zaak gediend van een hoofdagent uit Zandvoort die in beroep kwam tegen de weigering van de burgemeester om hem tot brigadier te bevorderen. De burgemeester zowel als de korps chef van Zandvoort verklaarden dat zij hem blijkens eigen ervaringen onge schikt achten voor deze rang. Mr. Ph. Reyenga zette als raadsman de voorgeschiedenis uiteen. De hoofdagent had nul op zijn request ge kregen en daarop de hulp van zijn vak bond ingeroepen. Tot „straf" moest hij toen een medische keuring ondergaan in Utrecht, waar hij echter volledig werd goedgekeurd. Daarna is de hoofdagent volgens de raadsman op allerlei manieren ge plaagd. Hij zou te weinig processen verbaal hebben opgesteld. Hij moest de grond vegen na een vergadering, hem werd geadviseerd te bedanken als be stuurslid van een schoolvereniging en derg. Maar enige toelichting op de „verwijten", die door de politieleiding in Zandvoort tegen de hoofdagent zijn ge uit, is volgens de raadsman nooit ge geven. Het Ambtenarengerecht zal la ter uitspraak doen. Anderhalve maand zijn schilders en timmerlieden in de Moore's School of Commerce aan de Frans Halsstraat nr. 1 bezig geweest met uitbreken en verfraaien van het interieur. Uit de zes leerkamers (12 leraren voor Engels, Steno, Frans. Boekhouden. Nederlands, typen en Middenstandsdiploma) zijn overbodige kasten verdwenen, terwijl de vloeren en tafels, met marmoleum bedekt, nu zowel uitermate hygiënisch als practisch zijn. De wanden der ka mers hebben een licht tintje gekregen, hetgeen het de leerlingen (op 1 Sept. beginnen de nieuwe cursussen) stellig gemakkelijker zal maken zich op de studie te concentreren. Morgen, Zondag 7 Augustus, be staat voor parochianen, vrienden en andere belangstellenden gelegenheid afscheid te nemen van de twee ver trekkende Minderbroeders. Pastoor Roorda recipieert in zijn pastorie aan de Nieuwe Groenmarkt zowel van 11 tot 12 uur 's morgens als van 3 tot 4 uur 's middags: Pastoor Zonderland ontvangt in zijn pastorie aan het Kleverpark van 12 tot 1.30 uur. IJMUIDEN Zondag 7 Augustus Hoog water: 5.40 u. en 18.05 u. Laag water: 1.29 u. en 13.45 u. Maandag 8 Augustus Hoog water: 6.16 u. en 18.41 u. Laag water: 2.05 u. en 14.20 u. GEHUWD: J. Berghuis en L. Beerthui- zen; P. Th. Langenberg en A. M. Mooij. GEBOREN: J. F. BouchierDerni- son; H. J. Th. Koekvan Egmond; A. G HoogmoedtPruissen; C. J. M. Spruijtvan der Asdonk; E. Kreuger van Niekerk; A. I. KokWaterberg, allen een zoon. GEBOREN: J. M. LeuvenHarkmans; G. ElsingaPol; J. KroonKroezen; H. M. Muldersvan Deenen; A. Vader Commandeur, allen een dochter. OVERLEDEN: H. J. W. van Leen, 77 jr., Generaal de la Reijstraat; M. C. J. Hunik, 11 jr.,.van Oosten de Bruvn- straat; R. G. Korstjens, 65 jr., Kle verparkweg. Advertentie Als men Michelangelo tot beginpunt van het Maniërisme maakt moet men het jaar 1527 neerschrijven. Toen was Savonarola al jaren geleden op de brandstapel geofferd aan clericale hoog moed en leefde men in Italië in zelfge noegzaamheid. Toen echter had de Franse koning Karei VIII, die wat hij te weinig bezat aan mannelijk schoon en intelligentie compenseerde met een teveel aan wellust en eerzucht, na een afschuwelijke veldtocht Napels bezet. Maximilliaan en later Karei V streden om invloed in Florence, Rome en Na pels. Troepen uit aller Heren landen be dreven schanddaden, Luther plakte in Wittenberg zijn Stellingen aan en een storm van reformatie sloeg over Eu ropa. De Levant verloor zijn betekenis, want Amerika aan de andere zijde van de Oceaan was ontdekt. De Turken stonden voor de poorten van Wenen. Dit is de tijd, die figuren als Hierony- mus Bosch en Griinewald oproept, dit is het Herfstij der Middeleeuwen met alle sombere ondergangsstemmingen van dien. De scholen der Kathedraal- bouwers waren in die dagen nog niet dood, maar in Italië, dat de Gothiek nauwelijks gekend had, werkten Michel angelo en Leonardo da Vinci. In de gre tige opslurping van Italiaanse laat-Re- naissancistische idealen door de lieden, die de Gothiek nauwelijks te boven wa ren, ligt de tijd van het Maniërisme en omdat het zo gretig werd geabsorbeerd ligt er in de stijl iets onvolkomens, iets onvolgroeids en dat komt op de ten toonstelling te Amsterdam goed tot ui ting. Rosso wordt als een der hoogtepun ten uit die tijd beschouwd, ook al kan men niet altijd bewondering hebben voor zijn ijdele demonstratie van ana tomie en tekenkundige verkortingen, on danks het feit, dat Picasso het schil- Het prachtig transparant geschilderd jongensportret van Jacopo Pontormo op de tentoonstelling „Triomf van het Manierisme". derij „Mozes en Jethro's dochter" (cat. 104) kortgeleden het mooiste schilderij van het Uffici noemde. Nadat Leonardo in Frankrijk was gestorven, zonder er werk achter te laten, haalde Frans I Rosso' naar Fontainebleau opdat hij er een school zou vestigen. Deze school heelt een weelde aan schilderijen en wandtapijten opgeleverd. Op de tentoon stelling geldt onder de Italianen ook Parmigimiano als een der eerste Ma niëristen. Er is een moeder met kind van heerlijk laat-renaissancistische warmte en een St. Rochus. Ook kan men er de Hemelvaart van Maria door Tintoretto geschilderd, zien (cat. 118). Onder de schilders van de Ecole de Fontainebleau is de „Maitre de Flore" heel belangrijk te noemen. De triomf van Flora is een heerlijk schilderij. Ook de Diana de Poitiers, de jachtgodin, is een prachtig stuk. We zijn nu midden in de hofschildering. De Griekse pro fielen zijn gemeengoed geworden, de schouders en borsten der vrouwen zijn ontbloot, er is een gratie in het ge baar der handen, in de stand der ranke halzen, de draaiing der hoofden. Het gaat helemaal om het gebaar, om de allure. Het is nooit pervers. Men heeft de durf van Botticelli om het naakt te tonen en zelfs de Hollanders leven mee met de Italiaanse vrijmoedigheid: Cor nells van Haarlem, Bartholeus Spran- ger, Maerten van Heemskerck en Lucas de Heere verdienen in het buitenland achting. De beeldhouwkunst geeft het sterkst de toon aan. Jean de Bologna, de Vlaamse veritalianiseerde meester, maakt heerlijke beelden, de erfenis van Donatello en Cellini op soms al te charmante wijze uitdragend. Drie Ne derlanders, Adriaen de Vries uit Den Haag, Johan Gregor van der Schardt uit Nijmegen en Hubert Gerhardt, ge drieën werkzaam in Italië, Zuid-Duits- land, Oostenrijk en Denemarken, tonen hun bevallige beelden. Adriaen de Vries was destijds een beeldhouwer van inter nationale befaamdheid. Ook Hendrick de Keyser, de grote Amsterdamse bouwheer, is tegenwoor dig met een van zijn beelden van het grote marmeren oksaal uit Den Bosch. In de negentiende eeuw is men zo kort zichtig geweest, dit oksaal uit de St. Jan te verkopen aan het Londense Vic toria and Albert-Museum. Over de weelde aan kunstnijverheid en sieraden op deze tentoonstelling zou nog veel te schrij ven zijn. Zij is bezit geweest van de Beierse vorsten en doorgaans is de schat veilig opge borgen in Mün- chen. Zij demon streert de ijdelheid van de tijd, de ver fijning en het vak manschap. Men ga dat zelf tot in de tails bezien. Eén figuur is nog bij deze bespreking verzwegen: Domini- co Theotocopauli, El Greco genaamd. In zijn stijl, de langge rekte figuren, de wenteling der tor sen, de extatische gelaatsexpressie, zijn vale, rozige kleuren, is hij ze ker tot de Manië risten te rekenen. Toch is hij een fi guur op zichzelf, een ongenaakbare grootheid, die ner gens toe te reke nen valt. El Greco demonstreert de Spaanse geest vol komen, ofschoon hij een Griek was. Hij werd een vernieu wer zonder meer, en moet een groots heid van geest en spirituele span ning gekend heb ben als Teresa en Juan de la Cruz. Advertentie Het beroemde schilderij „de bekering van Paulus" voorstellend, van Niccolö dell' Abbate. De vallende Saulus is in dit stuk geheel bijzaak geworden, want het gaat meer om het steigerende paard met de gedraaide nek en de kleine kop. Deze opvatting kan men typerend voor de maniëristen noemen. Otto Windhorst kroop gisteren in dl: bezemwagen, omdat zijn fiets de wer king weigerde. Hij startte vanmorgen echter weer en arriveerde veilig in Haarlem. Een dichte haag van mensen heeft Vrijdagavond langs de afrastering van het terrein bij de Westlaan gestaan om er de boerenpaarden-race op de voet te kunnen volgen. Een genoeglijke race, die in een vlot tempo afgewerkt werd en die alleen wat de costumering der deel nemers betreft, in vergelijking met vo rig jaar tegenviel. Het was voor de jury dan ook niet moeilijk om-de „cowboy" Wim Schoorl Pzn. de hiervoor uitgeloof de prijs toe te kennen. Voordat de race begon waren nog enkele andere zaken afgewerkt. De jeugd had Donderdag kunnen raden naar het paard, dat de of ficiële kortebaan-draverij zou winnen. Twee jongens hadden hun stem op het juiste paard gezet. De 9-jarige Paul de Jong, Kerkweg 134, lootte de eerste prijs, de tweede was daarmee voor de 11-jari ge Jan Koorneef, Hagelingerweg 67. En tenslotte had de selectie-commissie voor de nu te houden boerenpaarden-race één paard moeten afwijzen. Het had te veel bloed in de aderen om nog boerenpaard genoemd te kunnen worden. Daarmee werd deze race een allerkos telijkste bedoening van paarden, die wel draafden als zij niet in de baan waren en het soms domweg vertikten als zij van start moesten. Menige aanmoedi ging, zelfs van de starter, was nodig om de strijd te doen ontbranden. Het paard van Bert Kneppers maakte het al heel bont. Voorzitter J. W. A. Westerhoven mocht dan al vermanend door de micro foon roepen „Andere kant op Kneppers" zijn stevige viervoeter wilde eerst hele maal niet weg en galloppeerde tenslotte precieis de verkeerde kant op. Vier en twintig deelnemers waren aan de start verschenen. Zij kregen nog eens het uitdrukkelijk consigne, dat het een draverij was en dat dus veel galop peren tot de witte vlag aanleiding zou geven. Gezadeld en ongezadeld nam men aan de strijd deel en het was al gauw in de eerste omloop een dead heat, toen de paarden van Theo Lemmers en Wim Schoorl Pzn., als aan elkaar gekleefd naar de finish liepen. De parmantige zoon van dokter Haselager won veler harten, maar Theo moest in de eerste omloop zijn meerdere erkennen in Frans Schoorl. Voor de tweede omloop bleven twaalf paarden over. Theo van Veen won met zijn bruintje twee ritten glansrijk van Wim Timmer, die van de publieke tri bune toegeroepen werd: „Hé, dat lijkt wel een samba". Zijn schimmel danste er dan ook lustig op los, maar kwam veel te laat aan de finish. Het was grappig, zoals A. Schoorl een kleine witte hit be reed. Het beestje draafde onvermoei baar door de baan zijn eendere gang en kwam na een dead heat zowaar parman tig in de derde omloop. André Lemmers moest in zijn oudere broer Theo zijn meerdere erkennen. En de paarden van Frans Schoorl en Wagemaker leken wel tweelingbroers, zo vlak bleven zij bij el kaar rijden. Twee herkampen waren no- diig om Frans naar de volgende om loop te brengen. Op overtuigende wijze wist Theo van Veen Piet Vink in twee ritten te ver slaan. De kleine witte hit van A. Schoorl gaf zich niet gemakkelijk gewonnen, maar toen hij zich na een dead heat ging forceren was het pleit beslecht ten gun ste van de fraai dravende bruin van Theo Lemmers. En Frans Schoorl werd in twee ritten vlot uit de strijd gereden door Wim Schoorl Pzn. In de beslissende omloop moest Theo van Veen het opnemen tegen Theo Lem mers. Hij verloor beide ritten en kwam daardoor in' aanmerking voor de derde prijs. Wim Schoorl, die twee stilstaande ritten had gekregen, won daarna over tuigend van Theo Lemmers, zodat de laatste de tweede prijs kreeg en Wim Schoorl, naast zijn costumeringsprijs ook de eerste prijs van de course in de wacht sleepte. De spanning en het publiek zijn tot het laatst-gebleven. De afgevallen rijders gaven in een baan opzij een nummertje show en bravour weg, wat soms wel wat erg gevaarlijk voor het publiek dreigde te worden, zodat er een stokje voor ge stoken moest worden. Maar het liep al les goed af en zo bewaart Santpoort een bijzonder prettige herinnering aan deze boerenpaarden-race, die, alle klasse ten spijt, meer tot de verbeelding heeft ge sproken, dan de kortebaan-draverij van de vorige dag. Het is telkenjare een merkwaardige ervaring de feestweek in Santpoort mee te maken. Die ervaring is daarom zo merkwaardig, omdat uit heel het ka rakter van deze feestweek een duide lijke zin voor traditie spreekt, die men kennelijk nergens anders in de gemeen te Velsen aantreft. Of is het soms niet opvallend, dat de organisatoren met de samenstelling van het programma maar weinig moeite hebben? Zij zou den de euvele moed moeten hebben om de ringrijderij, de kortebaan-draverij of de boerenpaarden-race af te schaffen. Zij zouden het in hun hoofd moeten ha len om nu eens geen kermis als trek pleister voor jong en oud te laten draai en. Alleen de wielerronde van Santpoort dateert van de laatste tijd, plukt de vruchten, die de Tour'de France jaar lijks aan belangstelling voor de wieler sport terecht of ten onrechte wekt. Maar deze wegwedstrijd is al aardig ojj weg om een traditie te wördén'. De recht-geaarde Santpoorter tekent telkenjare voor zjjn feestweek, regelt er zijn vacantie naar, opdat hij zo min mogelijk van dit festijn behoeft te mis sen. En dat wil toch wel wat zeggen. Want de ringstekerij is een bedrijf, dat maar eventjes van 's morgens negen uur tot 's avonds bij zevenen duurt. Uitgezonderd de heren van de jury ziet men er uiteraard niet de gehele dag de zelfde gezichten. Maar er is voortdu rend belangstelling voor dit evenement op de basaltkeien voor de Weyman, die tegen de avond wit zijn van de paarden hoeven, die er op afgegleden zijn. De kermis moge dan tegenwoordig de wijdse naam van „Lunapark" aan genomen hebben, in wezen is het een typisch voorbeeld van een knusse dorps kermis. Men ziet er niet zo erg veel duur spul, niet zoveel glans van grote kapitalen. En toch trekt deze kermis ie dere avond vele duizenden, lang niet al leen uit Santpoort, waar tenslotte ook eens de dubbeltjes opraken. De snel om zich heen grijpende in dustrialisatie heeft ook het landelijke dorp Santpoort niet onberoerd gelaten. Er zjjn nieuwe wijken gekomen met een geheel nieuwe bevolking. Andere wijken zullen nog volgen. Santpoort groeit mee met de groeiende IJmond. Het is de vraag of de nieuwkomers zich zullen kunnen aanpassen in de Santpoortse gemeenschap, die zoveel ei gens heeft en die voor de buitenstaander moeilijk te infiltreren is. Juist op dit punt dient Santpoort ui terst waakzaam te zijn. Het zou de eer ste plaats niet zijn, die door een golf van nieuwkomers wordt overspoeld en zo zijn karakter zou verliezen, zou wor den tot een neutraal agglomeraat van Een vijfjarig Haarlems jongetje speel de gistermiddag om ongeveer twee uur onvoorzichtig met lucifers op het voet balterrein van de S.V. „Schoten", aan de Geusevesperstraat. Een hooiberg vatte op een gegeven moment vlam en de brand weer moest er aan te pas komen om het vuur, waaraan de stapel hooi ten prooi viel, te doven. GETROUWD: H. van Wijk en A van der Werff, J. H. Grimbergen en J. H. M. A. Sassen, J. P. Schoenmaker en P. J. Jansen, W. de Vries en C. O. van Tongeren. TT ONDERTROUWD: L. J. de Haan en H. van Deventer, W. FJ. Hana en T. E. Weissenborn, J. G. I. Jansen en L. C. Margry. Geboren: J. J. Vogel en P- Meijer, d.; IJ. Schaafsma en F. M. van der Schee, d.; H. G. Kokkeloren en A. M. Eken, d.; J. G. Huumum en G. C. Broekhof, d.; P. N. Olthoff en C. A. A. Doorman, d.; W. Luiten en ,J M. Coppens, z. OVERLEDEN: M. G. G. van Sabben, 21 jr. Achterweg 5, J. E. van Gelder- Stuffers, 78 jr., Kruisstraat 44 B. Advertentie adressen door het gehele land verkopen Rheuma-verrassingscouvertjes. (4 millioen gulden aan prijzen. Koop die couvertjes! Goedgek. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052. mensen. Dat zou jammer zijn voor de historie van Santpoort. Het zou ook jam mer zijn voor de IJmond, waarvan Santpoort de zuidelijke uitloper is. Want juist in de Santpoortse feestweek vindt de mens, dank zij de traditie, een rust punt in het jachtige leven van de in dustrie. En al wordt er dan nu niet meer gestreden om het bezit van de gouden zweep of een anker wijn en zijn daarvoor meer prozaïsche prijzen in de plaats gekomen, de sfeer van het echte dorpsfestijn, waarop de bewoners een vol jaar kunnen teren, is gebleven. En die moge nooit verloren gaan. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 25608570. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 25608284 etn Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tele foon K 2500—22181. Advertentie HEDENAVOND BIJZONDERE OPENSTELLING MET KAARSLICHT VAN 20.15—22.30 UUR. Mr. J. F. Jansonius, die, zoals wij reeds hebben gemeld, met 1 Januari het burgemeesterschap van Haarlemmer meer zal neerleggen wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, zal op 1 September worden geïnstal leerd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Haarlem. De installatie zal plaats hebben in de hulp-zittingszaal te Haarlemmermeer, welke op diezelfde dag tezamen met de hulp-griffie zal worden geopend. Tot het stichten van de hulp-zittingszaal heeft de minister van Justitie indertijd verlof gegeven. De heer Jansonius, die bij K.B. van 1 Februari j.l. tot kantonrechter plaats vervanger is benoemd, zal dit ambt, waarvoor de leeftijdsgrens 70 jaar is, nog 5 jaar kunnen uitoefenen. Advertentie VOOR Leverancier alle Ziekenfondsen Op de Reeperbaan van Ham burg valt des nacht's om half een weinig zinvols te beleven; integendeel, want de Reeperbaan ver schilt niet van al die andere grootste delijke kwartieren van nachtleven, waar 's mensen hartstochten in sentimenten kunnen worden gedrenkt en met cham pagne overgoten. Daar sjokken vreem de levens van de ene vermaaktempel naar de andere en bekrijsen swingbands het surrogaat der liefde. Waar deze film de atmosfeer van de Reeperbaan met de nodige pikante sug- gestiviteit oproept, zal zij het als „kas stuk" beslist wel doen. Als film daaren tegen kan zij slechts gerangschikt wor den onder die middelmatige tot tweede- rangse amusementsproducten, waar mee de Duitsers bij een toeschouwer met-smaak slechts een heimweh kunnen oproepen naar wat zij in vroeger jaren op het witte doek vermochten te pre senteren. Met een steeds meer conces sies doen aan goedkope successen schij nen de Duitsers bij de show-tausiness de Amerikanen nog de loef te willen afste ken. Hans Albers en Heinz Rümhann mo gen dan voor een dergelijke „business" hun neus niet optrekken, een film als deze schijnt hun onbetwiste talenten toch wel geweld te hebben aangedaan. Hans kan er weliswaar zijn bekroonde blauwe ogen en zijn zangerige sentimen taliteit wel in gebruiken en voor Heinz bleven in de regie wel enige malle ge zichten en een enkele kwinkslag gere serveerd, maar voor de rest hebben zij in dit bultenkantig verhaal weinig gele genheid gekregen om hun rollen uit een diepere intentie te inspireren dan die, van alleen maar hoofdpersonen te zijn in een bijeengeraapte, nogal rommelige geschiedenis. Aan het show-element zjjn geen kos ten gespaard, de man aan de camera heeft wel oog gehad voor een artistieke dan wel stemmingsvolle beeldcomposi tie terwijl de Eastman-kleuren van een bekoorlijke natuurlijkheid zijn, doch de ze factoren alleen maken tenslotte nog geen film, al was het alleen al omdat bepaalde scènes nopen tot voorbehoud. Toegang: volwassenen. De film draait in Rembrandt. Achter de welluidende naam Gero nimo gaat op het filmdoek in Roxy een Indianenhoofdman schuil. Hij belaagt met zijn mannen voortdurend Amerikaanse pioniers, die naar het Westen zijn getrokken. Zodat ze uit de States weer soldaten ter bescherming moeten sturen. Daar komt natuurlijk moord en doodslag van. Dat het allemaal zo lang duurt is de schuld van een bijzonder louche Amerikaan, die de „vijand" (de Indianen dus) wa pens levert. En alsof er nog geen ruzie genoeg gemaakt wordt in deze film, is er ook nog een stoer conflict tussen vader (géneraal) en zoon (luitenant) in gelast. "Boveh 14 jaar. Vanaf Maandag draait de film „Hou- dini", die enkele levensbijzonderheden over deze wereldberoemde goochelaar onthult. In de avondvoorstellingen draait de ze week in Cinema Palace „Su sanna sliep hier", een comedie van Frank Tashlin, die verhaalt van het huwelijk van een man van middelbare leeftijd met een heel jong meisje. Bij wijze van Kerstsurprise krijgt de man een mooi zeventienjarig meisje thuisbezorgd. Geen katje om zonder handschoenen aan te pakken, maar tóch wel een dat getemd kan worden. Na tal van verwikkelingen volgt een happy ending. Een dwaas geval, dat op de rand van de banaliteit zweeft, maar toch wel enig genoegen kan verschaf fen. Voor boven de achttien. In de morgen- en middagvoorstel lingen wordt Walt Disney's „Peter Pan" vertoont, waarover wij reeds vaker schreven. Jong en oud kan er veel genoegen mee beleven, vooral in deze vacantietijd. zonnfle india^ ^aanleiding voor verraad de strijd aan te binden met de respectievelijke tegenstanders. Aan vankelijk z«n de getulbande gele en bruine mannen in de meerderheid, door dat zij geholpen door Russische gewe ren en beter bedreven in het leggen van hinderlagen, steeds weer verras sende charges kunnen uitvoeren. Maar dan komen de Britten onder leiding van een held, die zich vanwege zijn moed van alle andere officieren onder scheidt, eindelijk op dreef en met behulp van loodspuwende machinegeweren wordt het verloren terrein heroverd en daarmede is de breedgeschouderde aan voerder, die eerst van heuling met de vijand verdacht werd, volledig in ere hersteld. Een gegeven, dat_matig is ver filmd en waarvan er 13 in een dozijn gaan. 14 jaar. Om de honderdste geboortedag van Jacobus van Looy te herdenken hij aanschouwde op 12 September 1855 het levenslicht heeft het bestuur van de Maatschappij Arti et Amicitiae in haar zalen aan het Rokin te Amsterdam een tentoonstelling van schilderijen van de schilder-schrijver ingericht. Aan het tot standkomen van de expositie, die vandaag wordt geopend, hebben vijf musea bijgedragen. Enige schilderijen uit particulier bezit voltooien de col lectie, die vier zaaltjes in beslag neemt. Het is in feite de grootste Van Looy-tentoonstelling, die tot nu toe heeft plaatsgehad. Onder de opgehangen doeken bevindt zich een herinnering aan het Weeshuis in Haarlem, waar Van Looy is opge groeid en dat later het Frans Halsmu seum is geworden. Verder zijn er o.a. drie zelfportretten te zien, de matroos met de kiekkast, en het meisje Aaltje, dat in het weiland ligt en van een paardebloem de pluisjes wegblaast. Van dit schilderij zijn in een aangren zend vertrek interessante voorstudies te zien. Ook het doek met de dame, die een boeket plukt in een welhaast oneindig veld van Oostindische kers, is aanwezig. Het dertigtal schilderijen wordt ge completeerd door een verzameling te keningen, waaronder werk uit Van Looy's academietijd en impressies, op gedaan tijdens zijn Marokkaanse reizen. Het is een indrukwekkende verzame ling, die van het werk van de schil- dei een goed overzitht geeft. Een tentoonstelling, waarin ook de activiteiten van Van Looy als schrij ver worden belicht, zal binnenkort in het Huis van Looy in Haarlem te zien zijn. Deze week eens een gezellig zo- merfilmpje in Frans Hals met de komieken Stan Laurel en Oli vier Hardy, die ook dit keer weer la ten zien wat zij op het witte doek waard zijn. In de film „Zeebonken" beleeft het tweetal de meest dwaze avonturen en de liefhebber kan ervan overtuigd zijn dat hij enkele kostelijke uren tege- moët gaat, wanneer hij dit keer Hardy en Laurel aan het werk ziet Iedereen kan er heen. In het Minervatheater in Heemsteds draaien deze week drie films. Tot en met Zondag zal George Formby over het witte doek dartelen en ver moedelijk heel wat pret in de zaal te weegbrengen. Ditmaal probeert hij de vloot in opschudding te brengen en dat lukt hem wonderwel. Wat zullen wil verder nog over hem vertellen. Het verhaal is te dwaas om weer te geven en zijn tronie is zo langzamerhand ook wel bekend genoeg. Wie er van houdt, zjj een bezoek aan George aanbevolen. Even kostelijk in haar soort, maar van een geheel ander gehalte toch weer, is de film „Knock on wood", die Maan dag en Dinsdag wordt gedraaid. Danny Kaye heeft het wel In zijn vingers om een zaal enkele uren genoeglijk bezig te houden. De inhoud is alweer niet na te vertellen, maar Danny hangt voortref felijk de dwaas uit. Van harte aanbe volen. 14 jaar. „Jody en het hertenjong", die Woens dag en Donderdag wordt vertoond, is een kleurenfilm, vervaardigd naar het bekroonde boek van Marjorie Raw- lings. Het lief en leed van een Ameri kaanse familie wordt hierin uitgebeeld, die in het oerwoud een stuk grond ont gonnen heeft. Vader Baxter (een prach tige rol van Gregory Peck) zijn vrouW en hun zoontje Jody hebben het hard te verduren, maar zij slaan er zich goed doorheen. Het is een eenvoudig, oprecht verhaal, waarin men het ontroerend spel van Jody kan bewonderen. Voor boven de veertien. In Studio wordt „De wonderman" ge prolongeerd en men kan dus nog een week genieten van de heerlijke fratsen van Danny Kaye. Iedereen kan er heen. 's Morgens om half elf wordt „Sneeuwwitje en de zeven dwergen' vertoond, dat het ook nog steeds doet bij jong en oud. In':'„A"e¥iC %n de Mummie" z men de twee Amerikaanse dwaïeïl Bud Abbott en Lo Costello ver zeild in Egypte, waar zjj betrokken wor den in een jacht op een kostbare mum mie, die nog leeft, door zijn volgelin gen wordt gevoed en al verscheiden0 duizenden jaren oud moet zijn. Niets te dwaas om de toeschouwers de schrik op het lijf te jagen. Als men op zeker ogenblik drie omzwachtelde mummies tegelijk ziet rondlopen, komt er wel even griezelen aan te pas. In Lido voor boven de veertien. CINEMA PALACE: „Peter Pan", a. 1., 10.38. 2 en 4.15 uur. In de avondvoorstellingen o» 7 en 9.15 uur: „Suzanne sliep hier", 18 3" FRANS HALS: „Zeebonken", a. 1., 2.30, en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LIDO: „Abbott en Costello en de Mummie"' 14 jaar, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Khyber Patrol", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en »15 u' MINERVA. Tot en met 7Veg^ n^frt de„„vloot" dj- 2-30 en 8.15 uur: 9J5 u. Ma en„P j Wq 0n Dq_ 2 ?fl erP'fnS °uurD J°dy en het hertenjo"* alle ïeeft. T(FMRRAnD i ,'e'p de reepeTbffj, 's naents om half één, str. volw., 2, G-: 7 enuur. Iedere ochtend 10.30 puntje Anton", a. 1. .i roXY: Tot en met Zo.: .Geronimo" et Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Ma. tot en Do. 2.30 en 8 uur: „Houdini", a. 1. STUDIO: „De wonderman" (geprol.), 9 K n r, - r» O A 1 r? (7 O 1.7 215, 7 'en g.15 u. Zo. 2. 4.15, 7 en 9-l5itïi Iedere ochtend 10.30 uur: „Sneeuwwit en de zeven dwergen", a. 1. Zaterdag 6 Augustus b0, Spaarne, 19 uur: Vertrek van het botenhuis der Kon. Roei- en Zeilver ging „Het Spaarne" van het bloemen"" op het water. Om 9 uur wordt gekeera Haarlem-Noord). Vanaf 7 uur speedDo- races en waterskieën van de Spoorbrug de Zaanenlaan. Zondag 7 Augustus -1 Openluchttheater Bloemendaal: Pianosp door Emmy van Eden, 15 uur. Maandag 8 Augustus Grote of St. Bavokerk: Carillon-Glocken spiel door Romke de Waard. Van 16.30 uur. ,Ai0 Luxor-Theater: iedere morgen om 10.a uur: Montagne's jeugdvariete. De Zondags-, avond- en nachtdienst va# de Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door: Apotheek Van Rijn,' Klein* Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. LoO meyer en Zn., Zijlweg 14, tel. 12495; Scho' terbos Apotheek, Rijksstraatweg 19, telef 25711; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 2' telefoon 11174. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14141: Margriet, Turfmark' 10 rd., Tel. 21400. De Zondagsdienst voor artsen zal word e*1 waargenomen door dokter D. K. Heering3' Militairenweg 18, tel. 24480. De Zondags-, avond- en nachtdienst vad de Bloemendaalse, Overveense en San poortse apotheken wordt waargeno»" door de Bloemendaalse Apotheek, BIo j mendaalseweg 85, Bloemendaal, telef. en Apotheek de Wilde, Broekbergenlaaö Santpoort Dorp, tel. K 25808264. De Zondagsdiensten voor artsen w den waargenomen door dokter J. L. *°eji brock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 380£r ef dokter W. v. d. Linde, Heemsteedse D* 253, tel. 34606. j va* Wijkverpleging: Zuster L. DudoK Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. l*' Geopende ApotheekApotheek Sen man, Binnenweg 206208, tel. 38320.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2