TWEE MINDERBROEDERS verlaten volgende week Haarlem Ten afscheid vc Spannende tijdrit bracht winst voor de Bomenbuurt Parkeren van fietsen op de rijbaan: Dr. C. SP0ELDER 70 jaar Omroeper Klaas Zwemmer legt 1 September zijn functie neer Televisie-service N Voor nieuwe directeur van Openbare Werken Pastoor Chr. Roorda en pastoor L. Zonderland naar elders benoemd Kalme étappe naar Lunteren LET OP IN HET VERKEER Zijn stentorstem sal niet meer gehoord worden Weer een éénhoofdige voordracht SLEUTEL WEG? H. J. Maertens N. V. „DE SLEUTELSPECIALIST" HAARLEMSE MUGGENRONDE GEZELLIGHEID EN MUZIEK OP DE GROTE MARKT Een nieuw middel tegen V0ETPIJNEN! Zandvoort wordt een traditie armer 2 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 FAGINA 3 It ADI© MOORS H.H. MISISEN OP ZON DAG Openluchttheater Bloemendaal JEUGID GENIET VAN „DOORNROOSJE" Nieuwe muziektent op de Grote Markt Kosten bedragen 10.145 HOOFDAKTE- EXAMENS Arbeidzaam leven ARBEI DER O ND E R MACHINE VAN 500 KG TENNISTOERNOOI „DE HOOGE BERG" Uitslagen verliezersronde Try at door iedereen verwacht en door zeer velen gevreesd werd, zal de VV volgende week geschieden: pastoor Chr. Roorda van de Groenmarkt T en pastoor L. Zonderland van het Kleverpark gaan Haarlem verlaten. Op voordracht van de Provinciaal der Nederlandse Franciscanen heeft mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, pastoor Roorda benoemd tot assistent in de parochie van Sint Joseph te Amsterdam, terwijl mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, pastoor Zonderland benoemd heeft tot pastoor van de parochie van de H. Franciscus van Assisië te Nijmegen. De benoemingen zijn geschied ingaande 11 Augustus, met ingang van Welke datum ook hun opvolgers voor Haarlem zijn aangewezen. De nieuwe pastoor van de Sint Antonius-parochie is pater Theophanes Notenboom, die thans werkzaam is in Noorwegen. Hij werd in 1929 priester gewijd en was aanvankelijk in Nederland werkzaam. Vlak voor de oorlog vertrok hij naar Oslo, waar hij belast werd met de zielzorg in de parochie Van Sankt Halvard. In 1949 keerde hij terug naar Nederland en bekleedde hij in Weert de functie van algemeen missieprocurator. Toen mgr. J. Man gers, bisschop in Zuid-Noorwegen, opnieuw een beroep deed op pater Noten boom, vertrok deze weer naar Noorwegen en daar is hij tot nu toe superior van de Franciscaanse missie in dit land geweest. De parochianen van het Allerheiligst Hart van Jezus" zullen in rector Manuel Louwe, hun nieuwe Pastoor, een oud-kapelaan begroeten. Hij werd in 1928 priester gewijd en werkte daarna o.m. als kapelaan in Franeker en Zaltbommel. Van 1938 tot 1943 was hij kapelaan in de Kleverpark-parochie en vervolgens was hij tot 1946 kapelaan in de Hartebrug te Leiden. Sedertdien was hij belast met het rectoraat in Heerlen. Vorig jaar met het goud van zijn Or de gekroond, toen hij zijn vijftig jarig jubileum als Minderbroe der vierde, verlaat pastoor Roorda nu Haarlem met het goud van de herinne ring. Ruim twintig jaar is hij de cen trale figuur geweest in de Groenmarkt- Parochie, sedert hij- pastoor Reijnen- berg opvolgde. Het moet hem zwaar vallen de bijzondere en heel eigen sfeer Van zijn Waterstaatskerk vaarwel te zeggen, de boodschappenkerk als wij dat zo profaan mogen schrijven bij uitstek, waar het verguldsel der krul len altijd de gedachte opwekt aan een uitbundig feest. Pastoor Roorda verlaat echter zijn parochie niet in feeststemming, al zal hij daarvan uiterlijk weinig laten blij ken. Daarvoor is hij (gelukkig) nog te veel Fries zoals hij dat ook in zijn twee Haarlemse decenniën geweest is. Hij is minder de man met een schaterlach dan wel de priester met een milde glimlach, die gestoken in zijn pij wandelde door de oude binnenstad en herinneringen opriep aan heel oude tij den. Die herinneringen betekenden niet, dat hij met met nart en ziet in onze Inuderne ipd stond, nij wist al te wel, weiKe eisen oe nuidige zielzorg stelt en net is een van zijn verdiensten, nat zyn „inter-parócnieie" parocme niet vetgr'jjad is nooi net stor uer tijden, aocn uoor oe n)den alleen. x-dStoor xvuorud is er evenals zijn comrater in net Kieverpark oe pries ter met naar om zien op oe voorgrond te piaatsen; daarvoor zun Deiden echte rmiiueroroeüers. Ais wp nu DU nun al- Ecnem naar voren nalen, oan doen wij aat met tt-n variatie uit Vondels „Pe ter en Pauweis ':ue paters willen met, men moet ze trecnen. De parocmanen van St. Antonius zul- len ïuaer met een eigen geaaente en een eigen nanouruk aiscueid nemen van hun pastooi, maar nun gemeen schappelijk weten is, uat zU aiscneid nemen van een onvervalste Jbrancis- caan, die net ncht van bmorië gevan gen zag Dinnen net iandscnap van zun xieiteion. In zoverre zullen wij de wens van de scheidende priester eerbiedigen, dat wij hier geen opsomming geven van ai wat uoor hem aan activiteiten is ont plooid. Het is trouwens ondoenlijk om de resultaten van zijn primaire activi teit, de geestelijke zielzorg, te kennen en te vermelden. Hij heeft prachtige Pastoor Chr. Roorda Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Bavo (Kathedraal): 6.30. 7.30, 9 (Hoog- misi 11 en 12 uur Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30, ..(Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. B Jozef: 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; -18 uur: Avondmis L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6. 7.30. j, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.45, 9. 10.30 -(Hoogmis) en 12 uur B-H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- jStraat) 6.30, 7.45 (Hoogmis), 9 en 11 uur. H'duina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.30 q u-45 (Hoogmis) en 11.30 uur. A- Vr- van Zeven Smarten (Rilksstraat- 6'30- 7'30- 8-45 (Hoogmis), 10.15 en1 I.30 uur, 18 uur Avondmis. I,''etius en Paulus (Tesselschade- Alie.k 6-30- 7-45. 9 (Hoogmis) 10.45en 12 uerheiUgsie Drieëenheid: 7 9 (Hoogmis) en li uur ou'pkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. 7 s VQr ,2nbevltkt Ontvangen (Overveen) H a; 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur (Hoogmis) e^nZr 6-3°' 7'3°' 8'3°' 930 omfS)VOen(ne3rueuare,: 7'15 845 10 (Hoog" .Hoo^.s^T^ro^'^ft^ur7- 813 9 lHoogmissen 7'30 jaren in Haarlem gehad, en zeer vele Haarlemmers hebben in hem een prach tig mens leren kennen. De luister, waar mede de parochiefeesten gevierd wer den, was steeds aangepast aan de sfeer van zijn kerk: uitbundig en rijk aan tradities. Pastoor Roorda pakt nu zijn koffers en binnen enkele dagen vertrekt hij naar Amsterdam. Onlangs vierde hij zijn zeventigste verjaardag, maar de zoon van Alverna en Franeker voelt er nog niets voor om zijn dagen in rust door te brengen. Zijn krachten kan en mag hij geven aan zijn nieuwe parochie in de hoofdstad, waar hij waardevolle assistentie zal verlenen. En daar zal hij kunnen getuigen, dat die andere woorden van Vondel niet (meer) op gaan: Nog dringt men evenwel op mij, zoo TT stijf en straf. Doch Haarlem draagt met recht de grootste schuld van allen... oor pastoor Zonderland zouden wij een tweede „Symphonie Pastora le" willen schrijven als vervolg op de eerste, die bij zijn zilveren pries terfeest werd geschreven. Wij doen het niet, omdat we wel weten hoe we be ginnen, maar niet hoe we eindigen moeten! Node zal het Kleverpark zijn pas toor missen. Hij is immers de priester, die iets van de vroegere onderwijzer in zich draagt, iets ook van de goed moedige luitenant ten tijde van de eer ste wereldoorlog en iets van de Fran ciscaanse H.B.Si-leraar. Met die kenmerken kwam hij in 1946 naar het Kleverpark ter opvolging van dr. Cassianus Hentzen, en hij heeft Pastoor L. Zonderland zich daar ontplooid als een gul en har telijk priester, een dichterlijk gevoels mens, wie de noden van zijn parochia nen zeer ter harte ging. „Pastoor van het Kleverpark" achtte hij een ere-titel, vermoedelijk, omdat het „Kleverpark" een zekere intimi teit insloot. Als pastoor Zonderland er gens voor gewerkt heeft, dan is het om de band tussen zijn parochianen zo sterk' mogelijk te maken. Daarin kon hij voor een belangrijk deel slagen door zijn oprechte levens lust en vrolijkheid naast zijn priester lijke ernst en bezorgdheid. Zijn stimulerende invloed op het parochieleven is onmiskenbaar en dat de pastoor zijn hart aan het Klever park verpand heeft, is meermalen ge bleken. Dat pand zal hij nu moeten los kopen voor een blijvende vriendschap, een loskoopsom, die hij graag betaalt. Wij weten, dat het pastoor Zonderland verdriet Haarlem te moeten verlaten, wij weten ook, dat als hij tóch weg moet Gelderland, de provincie zijner geboorte, hem na Haarlem het meeste trekt. Als zoon van het oude Gelre zal hij zich ook in Nijmegen spoedig thuis voelen. Daar zal hij de leiding krijgen van een nieuwe parochie aan de rand van de stad, welke de tradities van de oude Doddendaal-parochie, in de oorlog weggebombardeerd, zal voortzetten. Pas drie jaar oud is de kerk, maar er zal weinig tijds voor nodig zijn eer ook daar de parochie haar eigen sfeer zal hebben. Dat weten de Kleverparkers nu reeds te vertellen. Advertentie LANGE VEEUSTRAAT 10 TEL. 11493 Vandaag zijn de deelnemers aan de Haarlemse Muggenronde hl de Spaarne- stad teruggekeerd. Een week lang heb ben zij, de 58 adspirant coureurs, op een doodgewone fiets gezworven door het schone Midden-Nederland en hun vacantie is er een van gezonde in- en ontspanning geworden. Hoofdagent H. Hartman heeft zijn pupillen uitstekend "J het gareel weten te houden, de stemming was altijd perfect en de wedstrijden aan het eind van iedere ten?ssenCen ree'is enerverende gebeur- Vanmorgen startte witte-truidrager Henk van der Geest zonder zorgen uit het nietige plaatsje Lunteren want zijn puntenvoorsprong op nummer twee Leen van de Blom, bedroeg niet min- der dan negen. Daartoe had de zege in de tijdrit over 300 meter van gisteren weer flink bijgedragen. Henk gleed op het tournooiveld van grind en zand met een tijd van 29.4 sec. over de finishlijn en bleef slechts een halve seconde be neden die van zijn voornaamste rivaal. Toch draaide de sterke Bomenbuurter niet zo soepel als de vorige dagen, hij startte weliswaar zeer snf4> n4aar het laatste rechte eind speelde hem een beetje parten. Gerard Schaper van de Bomenbuurt- equipe zou aanvankelijk terugzakken naar de zevende plaats in de algemene rangschikking wegens vijf strafpunten, die hij van leider Hartman kreeg toe gewezen. 's Avonds kreeg deze gele rijder echter „gratie" en dus behoudt hij de vierde plaats. Natuurlijk wint de Bomenbuurt het totale ploegenklas- sement. De gestadige zegepralen van kampioen Van der Geest heeft de posi- van het zestal uit Haarlem-Noord onaantastbaar gemaakt. De étappe, die gisteren leidde van Jle,Veld naar Lunteren, blonk uit door M®,regelniaat waarin het matige ^®"tal hjlometers onder de wielen ver- aween. Een uur te laat had de start aSevonden, doch dit was niet erg, angezien er weinig banden sprongen aam"ijdingen taboe waren. nip.6 doortocht in Amersfoort scheen de nolitie°ind'K te Zullen gaa" omdat van dTw&f^-- zfesW®re1 de karavaan de trehoiT T, service aoor „ellen OmstrflAir route te verge- te Tfenhovc„Vier UUr arriveerde men ven en op het primo ubatiklrh begiimèn eÈV|k''a de tijdrit beginnen. Elke renner startte één minuut ,na Z.B" voorganger zodat de wedstrijd tamelijk lang duurde en er pas Iaat gegeten kon worden. Henk van der Geest werd deze maal weer verrassend beloond voor zijn over winning; drie Lunter.se schonen felici teerden hem bij de finish met een kus, terwijl hjj tevens bloemen ontving. De uitslag van de tijdrit luidde: A groep: 1 Henk van der Geest 29.4; 2 Leen van de Blom (Gem. Ploeg) 29.9.; 3 Nico Bot (Leidsebuurt) 30.7; 4 Wim Winkel (Bomenbuurt); 5 Leo van Norde (Rozenprieel) B. Groep: 1 Anton Kelfkens 30 sec. (Leidsebuurt) 2 Joop Pardon (Indischebuurt) 31 sec.; 3 A. Bijvoets (Amsterdamsebuurt) 31 sec.; 4. P. Nederstigt (Amsterdamse- buurt; 5 P. van Egmond (Harmenjans straat). Het algemeen klassement luidt: 1 Henk van der Geest (Bomenbuurt) 103 pnt.2 Leen v.d. Blom (Gem. Ploeg) 94 pnt.; 3 Willy Blommaert (Gem. Ploeg) 82 pnt.; 4 Gerard Scaper (Bo menbuurt) 70 pnt.; 5 Leo Schrama (Amsterdamsebuurt) 67 pnt.; 6 Leo van Norde (Rozenprieel) 66 pnt.; 7 Ben Verslagers (Vogelbuurt) 66 pnt.; 8 Wim Winkel (Bomenbuurt) 60 pnt.; 9 Nico Bot (Leidsebuurt) 59 pnt.; 10 Rob Hes sels (Vogelbuurt) 56 pnt. B. klassement: 1 Karei Hagen (trans- vaalbuurt) 51 pnt.; 2 Siger Ran (Vogel buurt) 51 pnt.; 3 Anton Kelfkens (Leid sebuurt) 50 pnt. Het ploegenklassement is als volgt: 1 Bomenbuurt 342 pnt.; 2 Gem. Ploeg 302 pnt.; 3 Vogelbuurt 281 pnt. 4 Am sterdamsebuurt 279 pnt.; 5 Leidsebuurt 257 pnt. Onder een stralende hemel vol straal jagers en voor een eivol Openlucht theater voerde Het Rotterdams Kinder toneel' Vrijdagmiddag „Doornroosje" op, een sprookje, waarvan de inhoud wel als bekend mag worden veronder steld, doch dat ditmaal in een alleraar digste vorm, die het bij het jeugdige publiek best deed, ten tonele werd ge voerd. Behalve de honderdjarige slaap, die het rampzalige spinnenwiel over Doornroosje, haar ouders en het perso neel van het koninklijk slot bracht en waarvan de toeschouwers diep onder de indruk kwamen, waren het vooral de grollen van Cupido de hofnar, die insloegen. De nar omringde Doornroos je daarbij met bezorgdheid en vermaan de zijn toehoorders toch geen oude men sen uit te schelden en niet te jokken. Eigenlijk had het niet veel gescheeld of het hele feest van deze middag was niet doorgegaan. Augusta, de pete moei een zeer gewichtig personage in het stuk had nameljjk af laten weten. Op het laatste ogenblik had echter een andere speelster de rol overgenomen en aan het begin van de voorstelling werd daarom clementie in geroepen, die weldra overbodig bleek. Op de vjjftiende verjaardag van Doorn roosje de dag van het fatale spinne wiel werd er druk in het paleis ge danst, maar dat gebeurde allemaal achter de schermen. „Dat dansen mo gen wjj zeker niet zien", zei een ach terdochtig toeschouwertje. „Nou, je kuift in je leven niet alles zien", zei zijn moeder terecht. Onder de pauze viel er, zoals te verwachten was, een jongetje in het water. „Dat is de twee de al, deze week", zei de toneelknecht, die overigens, toen hij voor de eerste maal verscheen om iets te beredderen, door enkelen voor de Prins uit het stuk werd aangezien. Maar dat is nu een maal het nadeel van een Openlucht theater. a. I. Opnieuw hebben gisterenavond enke le honderden mensen zich vermaakt op de Grote Markt, toen de Haarlemse Accordeonclub H.K.A.C. een concert gaf. Er heerste een gezellige drukte van af- en aanlopende mensen, die rondom de tent drentelden, dan weer eens bleven staan, wanneer een frag ment muziek hun aandacht boeide. De leden van de Haarlemse Accor deonclub hebben zich onder leiding van hun bekwame dirigent bijzonder fraai van hun taak gekweten. De verschillen de muzieknummers werden met grote muzikaliteit ten gehore gebracht. Het repertoire beperkte zich niet alleen tot de orthodoxe accordeonmuziek, maar was versierd met walsen, marsen en operetteklanken, die bij het talrijke pu bliek een gretig onthaal vonden. De marsen werden pittig gespeeld, de walsen met een meeslependheid, die noodde tot dansen en de operettemu ziek met soms fraaie klanknuances. Wij mogen zeggen, dat de leden van de Haarlemse Accordeonclub vele Haar lemmers en toeristen en dezen wa ren groot in aantal enkele uren aan genaam hebben beziggehouden met een fris programma, dat kundig en met liefde voor het instrument werd uitgevoerd. Het was een van die gezel lige, maar rustige zomeravonden op de Grote Markt, welke Haarlem te weinig heeft. Laten wij er daarom zuinig op zijn. De Haarlemse gemeenteraad wordt voorgesteld een bedrag van 10.145 te voteren voor de aankoop van een mu ziektent op de Grote Markt. Het col lege van B. en W. is van oordeel, dat de sterk verouderde muziektent in min der goede toestand verkeert. Reeds geruime tijd bestaat er eigenlijk behoef te aan een nieuwe, die deze week zij het op proef in gebruik is genomen. De oude tent, die door haar minder fraai uiterlijk storend op de omgeving werkt, kan in reserve worden gehouden voor andere bijzondere gelegenheden, waarbij op meer dan een plaats in de stad een muziektent gewenst wordt. Het aantrekkelijke van de nieuwe tent is, dat zij in korte tijd kan worden opgebouwd en afgebroken. - Bovenstaande foto wekt de indruk, dat er niets is, dat wijst op verkeersovertredingen. Het gebeurt zo vaak, dat vrouwlief even de winkel binnenwipt, om enkele koopjes te bemachtigen. De echtgenoot zal wel even op haar fiets passen en doet dit, zoals onze figurant op bovenstaande foto demonstreert. Maar het is verboden volgens artikel 50 van het wegenverkeersreglement. Daarin staat te lezen, dat het de bestuurder van een tweewielig rijwiel verboden is zijn rijwiel op de rijbaan te plaatsen of te laten staan. Ja maar, zult u zeggen, is dat nu zo erg? Het snelver keer of enig ander verkeer wordt toch niet in gevaar gebracht. Zo, dat dacht u. Weet u dan, dat het vaak genoeg gebeurt, dat voetgangers met hun elleboog of tas een fiets, die met het pedaal op de trottoirband is „vastgezet", omver stoten? En wat kan het gevolg zijn? Een flink ongeluk. De wetgever heeft deze manier van „parkeren" nogal ernstig opgenomen. De maximale straf, die een overtreder kan krijgen, is twee maanden hechtenis of een geldboete van f 300. Men zij dus gewaarschuwd. Advertentie Dit is werkelijk een uitstekend en toch eenvoudig middel te gen pijnlijke, bran dende voeten. Wrijf de pijnlijke plaatsen 's morgens in met een w.einig Go-On. De uitwerking is verrassend; de pijn verdwijnt, de huid wordt zacht, de voet blijft fris. Go-On laat geen vlekken na, want het dringt onmiddellijk in de huid, waar het zijn weldoende werking uitoefent. Neem de proef! Koop vandaag nog een tube Go-On. Haarlem: Geslaagd voor de gehele akte: J. van der Horst, Zaandam; mej. Th. Damman, Amsterdam; mej. M. Kerkhoven, Amsterdam; mej. J. Blejji, Amsterdam; J. Cockx, Amsterdam; C. Bjjlsma, Bergen; mej. G. Daalhuizen, Beverwijk; J. Witvliet, Haarlem; A. Hollebrand, Amsterdam. Voor gedeelte A: H. Voogd, Hoorn. Voor gedeelte B: J. A. G. Kassies, Amsterdam; L. M. van 't Hooft, Am sterdam; G. J. Scahckman, Waarland (N.H.); A. A. Koopman, Heemstede; A. F Koster, Haarlem; A. de Graaf, Hoofddorp; A. C. v.d. Hoek, Leimuiden; J J Knotter, Zandvoort; K. W. Krau- weel, Bennebroek; J. P. Ouwens, Scha- gen;J. H. van der Kuyl, Den Helder; J. P. van der Sloot, Amstelveen; H. A. van der Meché, Amsterdam; R. C. van 't Kruijs, Amsterdam; J. A. M. Kwak man, Haarlem; IJ. Lusthof, Amster dam. Tot de typische Zandvoortse figuren, die in het dorpsbeeld van de bad plaats een markante plaats inne men behoort ongetwijfeld de dorpsom roeper, de heer Klaas Zwemmer. Geze ten in een invalidewagentje rijdt hij nog dagelijks het dorp rond om na bekken slag niet een stentorstem de berichten om te roepen welke men hem heeft op gedragen. 9e mededeling, dat de heer Zwemmer op 1 September a.s. zijn om- roepbekken met bijbehorende stok aan de wilgen gaat hangen, was voor ons aanleiding om eens een praatje te gaan maken met deze functionaris. In zijn vriendelijke woning aan de Ko ningstraat werden wu gastvrij ontvan gen. Aan de muur hangt de spreuk „Een Christen zonder ^gebed is een Christen zonder kracht een bewijs voor de goede religieuze opvatting wel ke in dit huis heerst. Op onze vraag, waarom de omroeper zijn taak wil neerleggen antwoordde hij „je krijgt er de zenuwen van meneer!" Zandvoort wordt zó groot, dat het on doenlijk wordt om de gehele gemeente te beroepen. Flij moet dan 140 maal stil houden om zijn bericht te lanceren. Als hij zich alleen tot de bebouwde kom beperkt komt hij nog tot 80 „roepen". Dat de omroeper niet alleen een sta len stemgeluid; maar ook een ijzeren geheugen heeft, blijkt wel hieruit, dat hij de berichten steeds uit het hoofd omriep. Het grootste aantal berichten dat hij in één reis annonceerde bedroeg 11 en allemaal zonder papier! Alleen Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 woorden in vreemde talen liet hij zich phonetisch op papier voorschrijven om tot een juiste uitspraak te komen. Tijdens ons gesprek viel ons de goede articulatie van de heer Zwemmer op; toch ontving hij nimmer spraakles en hij heeft zich evenmin op de zang toe gelegd Ongetwijfeld zou hij een voor treffelijke helden-tenor geworden zijn! Zijn stemvolume heeft onze omroeper waarschijnlijk van zün moeder geerfd. Want de heer Zwemmer vertelde ons dat het gebeurd is dat zijn moeder op de Kleverparkweg te Haarlem haar vis „uitriep" en dat zijn vader, die toen aan de sP00rlUn bij Overveen werkte, haar kon horen! Maar, zo zei onze zegsman, ze had toen de wind mee! De heer Zwemmer heeft een arbeid zaam leven achter..de rug. In zijn jon ge jaren hielp hu zijn ouders in de aard appelcultuur. De Zandvoortse duinaard appels werden toen nog veel geteeld en zij waren in Haarlem en omgeving zeer gewild. In de stille tijd werkte hij bij de tram. Later werd hij nsfchtwaker bij de nachtveiligheidsdienst ir^ Aerdenhout. O- verdag verzorgde hij nog een omvangrij ke krantenwuk. In 1925 kwam de functie van dorps- omroeper vacant en uit zes sollicitanten werd de heer Zwemmer door burge meester en wethouders in die functie benoemd. Deze combinatie van functies maakte, dat er van slapen niet veel terecht kwam. In 1930 zei dokter Gerke tegen onze gastheer:,,Zwemmer, ik schouw je waar, dat hou jij zo niet vol". Hij moest toen zes weken rust houden maar na één week had hij daar de brui al weer aan gegeven. Wat de aard van zijn berichten be treft: verloren en zoekgeraakte voor werpen maakten daar een groot deel van uit en met trots vertelde de heer Zwemmer dat ongeveer twee-derde deel daarvan terecht kwam! Een bijzonder De Zandvoortse omroeper Klaas Zwemmer legt met ingang van 1 September zijn functie neer. Jarenlang heeft hij Hef en leed van Zandvoort met zijn stentor- over de straten, lanen en dreven stem uitgeroepen. geval was dat van een Engels meisje van vier jaar dat zoekgeraakt was. Haar signalement werd door de heer Zwem mer omgeroepen en uit nieuwsgierig heid liet een chauffeur zijn auto stilhou den om het bericht te kunnen horen. De man dacht hieraan al niet meer, tot hij in Aerdenhout voor de spoorweg overgang moest wachten. Zijn aandacht werd toen getrokken door een meisje dat daar alleen op een bank zat en aan het signalement beantwoordde. Het kind was toen spoedig weer bij zijn ouders terug! Aan het radioprogramma dat de K.R.O. destijds uitzond over het beruch te en beroemde „Ding" werkte onze omroeper ook mee. Zijn aankondiging van de komende gebeurtenissen vormde de opening van het programma. In 1943 werd de heer Zwemmer door een zenuwverlamming getroffen en se dertdien is hij invalide; hij bleef aan vankelijk nog de couranten bezorgen, maar thans is hij 65 jaar en nu wordt ook de functie van omroeper voor hem te zwaar. In de gemeenteraad is de vraag gesteld of er een opvolger voor de heer Zwemmer zal komen, maar hieiftp is niet veel kans. Een oude Zand voortse traditie zal dus verdwijnen. Morgen, Zondag, wordt dr. C. Spoeider 70 jaar. Er zullen in Haarlem weinig mensen zijn, die in hun handel en wandel zó sterk het verschil demonstreren tussen 70 jaar te z ij n en het te 1 ij k e n. Want dr. Spoelder's jeugd, die ergens in de 19de eeuw moet zijn begonnen, duurt onverstoorbaar voort, waarbij barriè res als „pensioengerechtigde leeftijd" en „leeftijd der sterken" worden geno men met die alzijdige sportiviteit wel ke de jarige immer is blijven kenmer ken. Het is al weer vijf jaar geleden, dat dr. Spoeider afscheid nam van het Ste delijk Gymnasium, waar hij toen eenen dertig en een half jaar met geestdrift oude talen had gedoceerd aan mis schien niet altijd even geestdriftige jon gelieden. Maar op den duur zullen al leen de onverbeterlijken onder hen niet vatbaar gebleken zijn voor de wijze waarop dr. Spoeider de schatten van een bij hem geliefde cultuur placht te ontsluiten. Van die eenendertig en een half jaar is hjj 21 jaar rector van het gymnasium geweest. Maar wat was hij (en is hij) al niet méér! Zoveel, dat het in een beknopt stukje in de krant niet te verhalen valt. Laten wij slechts herinneren aan zijn liefde en belangstelling voor de sport en zijn daaruit voortvloeiende betrekkingen Doordat op het terrein van de zui veringsinstallatie te Heemstede een zij stuk van een zandwasmachine welke in het losse zand was geplaatst, on verwachts omviel, geraakte Donderdag de arbeider H.B. uit Bellingwolde on der het vallende machine-gedeelte dat 500 kg. woog. Met een ziekenauto van de G.G.D. uit Haarlem werd de man naar het St. Elisabeth Gasthuis te Haarlem vervoerd, waar een bescha diging van het bekken werd geconsta teerd. De uitslagen van de op Donderdag avond verspeelde wedstrijden luiden: alHVE0lJt: Gaus - D. v. Vliet. 6-2, 6-1. H.E. C. Gaus P- Peters, 3-6, 6-4, 6-2, H.E. F. v. Asperen E. Poort, 6-4, 6-3. HE. R. Duyshart R- Wesselo, 6-3, 6-4. DE mej. M. Jansen mej. J. Over- meer 6-4, 6-4. G.D. Mevr. M. G. Kau- ling en J. Gaus mej. U. Koster en D. v. Vliet 6-3, 6-3. G.D. mevr. E. Roo- zendaal en J. K. Looyen mevr. B. Peeraer en M. Peeraer, 6-2, 6-4 H.E. P. Broquet P. Hagemeyer, 6-2, 6-4. H.E. T. A. M. Beerkens D. v. d. Heyden, 0-6, 2-6. H.E. B. Uitert 1-6, 6-3, 7-5. D.E. mej. N. Koorn mevr. C. M. Rinkema, 2-6, 1-6. DE. mevr. B. Peeraer mej. A. C. Nieu- wenhuis, 6-0, 6-0. H.D. E. Poort en H. Revers N. Bloot en J. Wernars, 6-2, 6-2. G.D. mej. A. Leenslag en H. v. Asperen mevr. M. Bloot en W. Fluitsma, 2-6. 1-6. Dr. C. Spoeider in één zijner vele kwaliteiten: ditmaal docerend voor de microfoon als lid van een „forum". met Nederlands oudste voetbalclub, de H.F.C.. aan zijn verdiensten voor de vrijwillige brandweer, aan zijn veelzijdige arbeid op het gebied der cultuur en ten leste niet ten min ste aan zijn daadwerkelijke liefde voor de stad. Er is in Haarlem weinig zo Haar lems als dr. Spoeider. (Dat mocht wel eens meer bekend zijn bij de elkaar napratende lieden, die d e Haarlemmer afschilderen als stijf en deftig). Hjj is Haarlemmer van geboorte maar nog meer Haarlemmer van hart. Hij weet ongelooflijk veel van de geschiedenis zijner stad en kan vervaarlijk grom men, wanneer die stad in haar eigen heid wordt bedreigd. Dat laatste heeft hü onlangs nog met verve gedaan in zijn kwaliteit van voorzitter der Vere niging „Haerlem". Maar laat men geen verkeerde in druk van hem krijgen: dr. Spoeider gromt maar zelden: hü doet het alleen maar wanneer men hem treft in zün hart of in zün stad, en dat is ongeveer hetzelfde. Overigens is hü een mild en wüs man, immers even ouderwets als hü modern is. Daarom wordt zijn oor deel op en buiten de tegenwoordig in zwang zijnde „fora" gaarne gehoord. Zijn zin voor humor is bij allen die hem ooit hoorden ja, bü wie hem maar zagen, mits zij goed op zijn ogen let ten bekend. Hij kan zich de weelde permitteren in wat hü doet of zegt al- tüd gewoon te doen, want hü is een oorspronkelük man. Dat zijn liefde voor een educatief bezig zün te algemenen nutte niet verminderd is moge blijken uit het feit, dat hij niet alleen van de Vere niging „Haerlem" maar ook van de Haarlemsche Kunst Gemeenschap de stuwende voorzitter is. Mogen wij hem nog lang blüven be houden, „onze" doctor Spoeider. B. en W. van Haarlem stellen ander maal de gemeenteraad voor in de va cature van directeur van Openbare Werken en het gemeentelijk grondbe drijf te benoemen ir. D.H. Dammers, directeur van Openbare Werken te Vel- sen. Ook deze keer is het voorstel- één hoofdig en in het voorstel zeggen B. en W.. dat zün in verband met de in de raadsvergadering van 20 Juli ge voerde besprekingen een strikt ver trouwelijke nota hebben samengesteld, waarin een nadere uiteenzetting wordt gegeven van de motieven, die B. en W. er destijds toe gebracht hebben aan de raad de éénhoofdige voordracht voor te leggen. Zoals men weet is het voorstel in de vergadering van 20 Juli door bijna alle raadsleden met tegenzin ontvan gen. Er werd bezwaar gemaakt tegen een éénhoofdige voordracht en na een langdurige besloten zitting werd over eengekomen de benoeming van een nieuwe directeur van Openbare Wer ken aan te houden. B. en W. zeggen verder, dat zü na ampel beraad besloten hebben het voorstel van 8 Juli ongewijzigd te handhaven. Wat betreft de bezwaren, die gemaakt zün ten opzichte van dat gedeelte van de voordracht, waarin de jaarwedde op een peil wordt voorge dragen, dat afwükt van de thans gel dende normen, menen B. en W. gehoor te moeten geven aan de wensen van de raad om aansluiting te zoeken bü de ze normen. Zij stellen dan ook voor de diensten van de nieuwe functionna- ris te doen honoreren met een jaarsa laris van 14.706.-, benevens een vaste toelage van f 4224.- per jaar. Aanvan kelijk was voorgesteld voor de func- tionnaris een salaris van f 18.540.- vast te stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3