Twee ton documenten Atoomgeleerden uit heel de wereld in Genève bijeen EISENHO WER: het atoom kan onze onvermoeibare slaaf worden Vier discussie-groepen onder voorzitterschap van Nederlander Watercorso in het Spaarne Snelverkeer eist elf doden NOORD-WESTER bedreigt de vacantie De Chinezen hebben ons gefolterd Idyllisch tuinfeest n op „Datsj Diplomaten en journalisten te gast bij Boelganin Beter weer! Tariefsverhoging DE MAARSCHALKEN ZOEKEN NU BRAMEN EN BESSEN 24-uursstaking in Amsterdamse haven Politieke betekenis Tentoonstelling Trieste balans van twee dagen Ernstig ongeval te Nijmegen Handelsreizigers protesteren Tegen verhoging van de tarieven der Spoorwegen Uee riUKKlO vefcteifai fuu/f Het weer MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955 79sfe JAARGANG No. 26366 E.V.C. organiseert: Staatsiloter" rr-rfrrjr-n k* i v H* a v wil 2 Volendammers gedood Tegen een boom Jongen overreden Bus tegen huis Jongeh door trein gegrepen en gedood Amerikaanse kolonel: Kard. Mindszenty op kasteel bij Pees Spelevaren ^Aan zee^ BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL 13439 MOTOR-OVERALLS f 48.75 O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, "ootdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENlifclARIfck 28 cents per mitlimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, 12.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Hedenmorgen is in de grote zaal van j\et Palais des Nations te Genève, die P'aats biedt aan 1500 mensen, de inter nationale conferentie over het vreed zaam gebruik van atoomenergie begon- "ep. De secretaris-generaal van de Ver- en'gde Naties, Dag Hammarskjold, aprak een rede uit, waarin hij wees ,P het historische belang van het feit, dat vooraanstaande geleerden uit 66 'attden zich gaan beraden over de wijze, ..jaarop hun wetenschap zo veel moge- ijJh de mensheid ten goede kan komen, "ammarsk.iolcl herinnerde er aan, dat de 'toot tot deze conferentie is gegeven "oor president Eisenhower in de toe spraak, die hij in December 1953 tot de jHgemene Vergadering der Verenigde "aties heeft gehouden. Het hoopvolle perspectief van een vreedzaam gebruik van atoomenergie, aldus de secretaris generaal, zal ook grote psychologische waarde hebben en ,,de beste scheppende krachten" in de mensheid vrijmaken. In een boodschap tot de conferentie zegt president Eisenhower, dat de atoomgeleerden in Genève weten, dat het atoom bereid is de gewillige en on vermoeibare slaaf te worden van de mens als die mens het daartoe de kans maar wil geven. De verbetering van het leven van de mens, de uitroeiing van ziekte, on wetendheid en economische stilstand, waaruit wanorde en oorlog ontstaan, liggen binnen het bereik van de atoom- wetenschap, aldus president Eisenhower ■iiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiniiiiiiiiii (Van een verslaggever) 'h navolging van Rotterdam heeft '«ans ook de Amsterdamse afdeling 'an de Algemene Bedrjjfsbond Trans port (aangesloten bij de EVC) een po ging ondernomen om een algemene 24- uur-staking te organiseren tegen de nieuwe CAO voor havenarbeiders, tvelke 1 Augustus j.i. van kracht is ge- Worden. Tijdens een vergadering Zon dagmorgen in Krasnapolsky werd na Oen schriftelijke stemming met 391 stemmen voor en 60 tegen besloten het Trerk neer te leggen. Vanmorgen bood de haven echter nog aig niet het beeld van een algemene ^erkstaking. Naar ons van de zijde van ®e Soheepvaartvereniging Noord werd •hedegedeeld is het grootste gedeelte kan de vaste arbeiders op het werk ver benen. Ook een deel van de SHB- 'beiders is aan het werk gegaan. In de Houthaven daarentegen was de faking vrijwel algemeen. In totaal *'jn in de Amsterdamse haven onge veer 6000 man werkzaam. De ABT is de staking ingegaan met de eis tot een r'gemene loonsverhoging in de haven f 6,50 per week, betaling van mel- J&gsuren, twaalf uur rust zonder he enging. afschaffing van de karenzdagen gP. VlÜ pet. uitkering bij ziekte en on- VaJ,> bekend hebben de bona fide d« °f8anisaties hun goedkeuring aan aejP'euwe CAO gehecht. Van de zijde de atj^bonden werd medegedeeld dat de vasts?ffing van cie karenzdagen en bij ziekteellin£ van 100 Pct- uitkering maand een**1, ongeval reeds volgende reeds geruime lV-zal worden. Dit was uid bekend. In de tweede kiasse cno Staatsloterij is de prijs Van 30™n 6 Vallen op lot 8840. ge- Dag Hammarskjold meende, dat de conferentie, hoewel niet-politiek van aard, toch politieke betekenis zou hebben. De samenwerking tussen de geleerden van de verschillende landen zal leiden tot een groter wederzijds ver trouwen en zodoende tot een vermin dering van de internationale spannin gen. Er moet nog een lange weg wor den afgelegd, aldus Hammarskjold, voordat de dreiging van een atoom- catastrophe is weggenomen, maar de eerste stap wordt nu gezet. President Eisenhower deed in zijn boodschap ook een beroep öp particulie re, beroeps- en andere verenigingen in de gehele wereld om gehoor te geven aan zijn oproep tot internationale samenwerking op atoomgebied en om het onderzoek naar nieuwe middelen voor de toepassing van de atoomweten schap te bevorderen. Dit particuliere aspect komt o.a. tot uiting op de popuiair gehouden tentoon stelling „Atomen voor de Vrede", die gisteren in Genève door Hammarskjold is geopend en die tot 20 Augustus zal duren. Negen landen nemen eraan deel: Engeland, Amerika, Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland, België, Nederland, Italië en Liechtenstein. De Sovjet-Unie doet aan deze tentoonstel ling niet mee. Enkele honderden firma's laten de jongste industriële ontwikkelingen op het gebied van de atoomenergie zien. Een Engelse firma, de Associated Elec trical Industries, bood een kernreactor aan voor de prijs van 75.000 pond. Maar de Amerikaanse firma Bendix kon er een leveren voor 200.000 dollars, dat is ongeveer 10.000 dollars goedkoper dan de Engelse. Een andere Britse firma heeft niet verzuimd ook een catalogus in het Russisch te laten drukken. Ieder een kan verder een Amerikaanse auto matische reactor kopen, die eveneens te Genève wordt getoond. Er zal vol doende uranium bij geleverd worden. Van Franse zijde kwam de mededeling, dat men daar in staat is de massa productie van plutonium ter hand te nemen. Het Britse atoomcentrum in Harwell heeft een methode onthuld voor het verdubbelen van de plutoniumpro- ductie. (Vervolg op pagina 5) Drommen publiek heeft het watercorso Zaterdagavond getrokken. Vooral toen de stoet van vaartuigen verlicht was, klonken vele kreten van bewondering. Dat de lampionne tjes het aardig deden, bewijst deze foto wel. De bloemen, waar het toch eigenlijk om ging, waren in het donker echter nog niet voldoende zichtbaar. Het is te hopen, dat Haar lems Bloei er het volgend jaar in kan slagen een nog doel matiger verlichting te bereiken, zodat het watercorso over enkele jaren zal kunnen uitgroeien tot een nationaal evenement. (Van onze correspondenten) Afgelopen weekeinde hebben bij ver keersongelukken niet minder dan elf personen het leven verloren. Drie van hen vonden in de nacht van Zaterdag op Zondag de dood op de Graafseweg bij het Maas-Waalkanaal te Nijmegen. De slachtoffers waren de 64-jarige we duwe Verkerk uit Arnhem en twee van haar zoons, resp. 31 en 22 jaar oud.. De derde zoon van mevr. Ver kerk, H. N. T. Verkerk uit Amster dam, werd zwaar, manr niet levens gevaarlijk gewond. Omstreeks middernacht reed 'n auto bus met een vijftigtal P.T.T.-mensen uit Tilburg op de Graafsebrug, terug kerend van een bezoek aan de Nij meegse feestverlichting. De chauffeur van de bus moest dimmen voor een tegenligger, toen hij zag dat nog een tweede auto naderde uit de richting Arnhem, die echter practisch links van de weg reed. In de veronderstelling, dat de tweede auto wel naar het rech ter gedeelte van de weg zou zwenken bleef de buschauffeur met gedimd licht rijden. Tot zijn grote schrik bemerkte hij echter, dat de bestuurder van de auto links bleef rijden. Op het laatste ogenblik trachtte de buschauffeur nog zover mogelijk naar rechts uit te ha len. waarbij hij een paar boompjes ram de en op het trottoir, vlak naast een ter plaatse liggend ravijn tot stilstand kwam. Het onheil was toen echter reeds gebeurd. Met een ontzettende klap hadden bus en personenauto elkaar geraakt. De auto was finaal uit eengerukt en kwam meters verder pas tot stilstand. Nog slechts twee banden van de wagen waren intact. Van de vier inzittenden gaf alleen de dertigja rige Verkerk uit Amsterdam tekenen van leven. Hij werd met een hersen schudding naar het St. Canisiuszieken- huis overgebracht. VI De Noordwester storm heeft het zeewater Zondag hoog op de kusten gejaagd, Kozeer, dat de tentbewoners te Zandvoort het ergste vreesden en met vereende krachten dijkjes opwierpen, om hun huisjes te beschermen. Volgens informaties van de verkeers politie had de Arnhemse wagen een lange reis afgelegd, zodat de mogelijk heid niet is uitgesloten dat de bestuur der oververmoeid is geweest. Een auto uit Volendam is Zondag avond ongeveer kwart over tien met vier inzittenden bij Oosthuizen op een onbewaakte, door knipperlichten be veiligde, overweg door een trein gegre pen. Twee Volendammers, de 28- jarige W. Schilder en de 25-jarige Snoek, kwamen hjerbij om het leven. De derde mannelijke inzittende, de 23-jarige S. Kras, die aan het stuur Van de wagen zat, is zwaar gewond. Hij heeft een dijbreuk, een armbreuk en zware verwondingen aan het hoofd. Hij is opgenomen in het St. Lidwina- ziekenhuis te Purmerend, waar hij is bediend. In dit ziekenhuis verblijft ook de 17-jarige Fita Plumper uit Edam, de verloofde van Kras, die niet zó ernstig gewond schijnt te zijn. Zij werd bij de botsing uit de wagen ge slingerd. Zij wist met gescheurde kie ren, en met bloed overdekt, het niet ver van de overweg op het Edammer Jaag pad gelegen café-restaurant Kaan te Oosthuizen te bereiken, waar zij, zij het met moeite, want zij kon zich van het gebeurde niet veel herinneren, van het ongeluk mededeling deed. De auto werd enkele honderden meters door de trein meegesleurd voor deze tot stilstand kwam. Het viertal had de auto gehuurd en was op weg naar de Hoornse kermis. De trein, die de auto greep, was een gestroomlijnde dieseltrein, op weg van Purmerend naar Hoorn. De auto was de overweg bijna gepasseerd, toen het ach terste gedeelte door de neus van de aan stormende dieseltrein weid gegrepen. Niet alleen de 17-jarige mej. Prum- per, doch ook de chauffeur Kras en een van de twee passagiers achterin werden uit de wagen geslingerd. Toen de heer Kaan op de spoorlijn arriveerde ontwaordde *iij het wrak van de zwaar beschadigde wagen nog op de neus van de dieselti ein, dwars op de spoorbaan. In het wrak bevond zich één van de twee overleden Volendam mers. De trein, die daar ter plaatse met een snelheid tussen 50 en 80 km. rijdt, had de auto circa 400 a 500 meter mee gesleurd voor hij tot stilstand kwam. De zwaar gewonde chauffeur Kras lag dertig meter van het wrak verwij derd. Zes meter van hem af trof men de reeds overleden, uit de wagen ge slingerde tweede passagier van de ach terbank aan. De trein had ongeveer een uur ver traging. Het is niet de eerste maal, dat op deze onbewaakte overweg een ongeluk is ge schied. Bewoners uit deze omstreken hopen, dat de spoorwegen er eens toe zullen overgaan de overweg beter te beveiligen. Het betreft hier een kruising van een spoorlijn met een hoofdver- keersweg tussen Edam en Hoorn. De onbewaakte overweg wordt slechts be veiligd door knipperlichten. Op de Hoenderloseweg onder Apel doorn reed de heer F. J. van Hui zen, adjunct-directeur van de Neder landse Handel Mij. te Amsterdam, met ziin auto tegen een boom. Zijn echtgenote, mevr. C. C. C. M. van Huizen-Pynxter, kwam hierbij om het leven. De heer Van Huizen en zijn schoonzuster, mevr. Meinardi-Pynxter werden zwaar gewond en zijn in zorg wekkende toestand naar het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De 37-jarige motorrijder F. Luyten uit Voerendaal kwam Zondag op de Kunraterweg te Voerendaal met zijn motor tegen een huis terecht. De bot sing was zo hevig, dat F. L. spoedig na het ongeluk overleed. Het slachtof fer was ongehuwd. In het Heerlense St. Jozef-ziekenhuis is overleden het 13-jarig zoontje van de fa. Jongepier uit Meezenbroek-Heer- len, die bij een auto-ongeluk te Schaes- berg werd gewond. Nabij het gedempte Koediep te Scheemda is de 11-jarige Roelof Pol, afkomstig uit Rotterdam, bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Het ventje, dat logeerde bij de familie K. B. te Scheemderzwaag, stond, ter wij! hij met een been over de fiets leunde, te kijken naar aldaar plaats hebbende opruimings-werkzaamheden. Op dat moment passeerde een vracht auto met aanhangwagen van een expe ditiebedrijf uit Winschoten. Vermoede lijk heeft de jongen zijn evenwicht ver loren, kwam te vallen en werd door de aanhangwagen overreden, zonder dat de bestuurder van de vrachtauto dit heeft bemerkt. De jongen was vrijwel op slag dood Het elfde slachtoffer is dé 32-jari- ge motorrrijder M. Vrieze uit Ruurlo, die ter hoogte van de grens Ruurlo- Zelhem aan de Tolhutterweg in botsing kwam met een aanhangwagen. Hij was gehuwd en vader van een kind. Bij een autobotsing in de polder Wa lenburg op Texel geraakte dr. E. J. W. Verwey uit Eindhoven ernstig gewond. Hij is naar een ziekenhuis te Amster dam overgebracht. De botsing ontstond doordat de heer V. geen voorrang ver leende. De heer Verwey werd door de schok uit de auto geslingerd, evenals zijn 13-jarig dochtertje, dat evenwel on gedeerd bleef. Ruim veertig inzittenden van een bus uit Breda hebben te Chaumont (Frank rijk) angstige ogenblikken beleefd, toen de wagen, tengevolge van het weigeren var, de remmen, tegen een huis reed. De bus sloeg een gat in do muur en richtte grote schade aan. Het plafond van de eerste verdieping kwam naar beneden. Twee passagiers en de twee chauf feurs liepen lichte verwondingen op. De overige 42 inzittenden bleven ongedeerd. Op de onbewaakte overweg bij 't Haantje te Delft is de negenjarige George van Zon door een trein gegre pen. Het ventje was op slag dood. Bij de overweg is een knipperlichtin stallatie aangebracht. De jongen heeft dan ook eerst een trein uit ue richting Den Haag laten voorbijgaan. Hij merk te echter niet, dat er bijna gelijktijdig een trein uit de richting Delft kwam en is daar met zijn fietsje tegenop gere den. „De Chinese communisten hebben pressiemiddelen op ons toegepast, waar van beschaafde volken niet zouden aan nemen dat iemand hier ooit gebruik van zou maken", aldus heeft kolonel John Knox Arnold, oudste officier van de elf Amerikaanse vliegers, die in commu nistisch China gevangen hebben geze ten en kortgeleden op vrije voeten wer den gesteld, gisteren te Tokio op een persconferentie verklaard. Kolonel Arnold deelde enige, bijzon derheden mede over de folteringen, die Chinese communisten hem hadden laten ondergaan. Deze folteringen o.a. een voortdurend beuken met alle mogelijk- ke voorwerpen, hadden eens 96 uur on afgebroken geduurd en zjj waren zo pijnlijk geweest, dat hjj het niet meer had kunnen uithouden en het had uitge schreeuwd. Kardinaal Josef Mindszenty, de Rooms- Katholieke primaat van Hongarije, ver blijft momenteel op een kasteel even buiten Pecs in Zuid-Hongarije. Meer kon men vooralsnog niet te we ten komen over de verblijfplaats en de toestand van de kardinaal, die onlangs van de communistische autoriteiten in Hongarije gedeeltelijke vrijheid her kreeg. (U.P). De Russische premier, maarschalk Boelganin, heeft gisteren de hoofden van alle buitenlandse diplomatieke mis sies in Moskou met hun gezinnen, be nevens een aantal permanente buiten landse correspondenten ontvangen op zijn buitengoed „Datsja". Er waren on geveer 250 gasten en volgens mensen, die het kunnen weten,is er sinds de oprichting van de Sovjet-staat in Rus land geen feestje gevierd, dat zo gezel lig was als dit. Allerlei Sovjet-groot heden lieten zich van hun beminnelijk ste kant zien. Boelganiai zei, dat hij met zijn vriend Khroesjtsjev op hun vrije dag de berichten in de pers had bestu deerd, waarin de uitnodiging tot dit samenzijn „zonder precedent" werd ge noemd. Beter is het, zei Boelganin, om te zeggen, dat deze hele periode in de internationale betrekkingen, die dit mogelijk maakt, zonder precedent is. „Ik ben van mening, dat onze bijeen komst van vandaag een weerspiegeling is van de algemene wens van de vol keren van de wereld om in vriend schap en even prettig als we hier van daag zijn bijeengekomen te leven en zo moeten we ook leven." De maar schalk bracht een dronk uit op de vriendschap en zei, dat soortgelijke bij eenkomsten in de toekomst vaker gehouden moeten worden. Nikita Khroesjtsjev, die een rijk geborduurd Oekraïns hemd droeg, schertste: ,AIs wij dan maar niet van ons werk worden gehouden." Een bijzonder evenement was de maal tijd van acht gangen die in de open lucht werd geserveerd. Honderd obers en diensters droegen hoog opgetaste schotels van het op een heuvel gelegen landhuis, dat vroeger eigendom van de Orlovs is geweest, door het park van pijnbomen en berken naar de lange tafels, waar de gasten zaten. Er was een overvloed van wodka, Russische champagne en goudgele Krimwijnen, maar er werd zeer wei nig gedronken. De stemming was ook zonder alcoholica uitstekend. Toen men Boelganin vroeg, of hij plannen had om naar de Verenigde Staten te gaan, zei hij: „Ik heb geen plannen, maar ik hoop wel, dat het er te zijner tijd eens van zal komen." Op de vraag, wat hij bij zijn bezoek aan Engeland het liefst wil zien, antwoordde Boelganin: „Engel sen, mensen, want op het volk komt het aan." Het ging er, zoals men dat noemt, ongedwongen toe. Minister Molotov nam de Argentijnse ambassadeur, Leopold Bravo, en de echtgenote van de Indone sische ambassadeur, mevrouw Su- bandrio, mee op een roeitochtje over de volle meren. die het buitengoed van Boelganin rijk is. Vice-premier Anastas Mikojan legde beslag op een ander roeibootje en nam de echtgenote van de Amerikaanse am bassadeur, mevrouw Bohlen, en haar 15-jarige dochter Avis mee. De Ameri kaanse ambassadeur zelf toonde zich even later de snelste in een vriend schappelijke roeiwedstrijd met Mikojan. De vice-premier had door zijn ne derlaag de moed geenszins verloren, want even later zag men hem op het grasveld vol vuur een Ar meense dans uitvoeren. Diplomaten, Sovjet-autoriteiten en artisten van het Bolsjoi-theater zorgden voor de bege leiding. Mototov, Khroesjtsjev en de vice-premiers Kaganowitsj en Per- woechin bleken daarbij verdienstelij ke zangers te zijn. Admiraal Sergei Gorskov, waarne mend commandant van de Russische oorlogsvloot, kruiste samen met de Brit se zaakgelastigde, C. C. Parrot, diens echtgenote en drie kinderen in een mo torboot over het meer. Als stuurman aan de wal fungeerde ex-premier Ma- lenkov. Maarschalk Boelganin nam am bassadeur Bohlen en zijn gezin, de Ita liaanse ambassadeur Mario di Stefa- no, de Franse zaakgelastigde, Jean le Roy, en nog enkele anderen in zes „Zis"-limousines mee naar zijn prach tig hertenpark. Bepaald Idyllisch werd het, toen Kroestjtsjev, maarschalk Zjoekov en maarschalk Koniev, de pas benoemde opperbevelhebber van de Oost-Europe- se strijdkrachten, met de dochter van een Amerikaanse journalist in de om- De depressie die tijdens het weekeinde van IJsland over Neorwegen en De nemarken naar Noord-Duitsland is ge trokken heeft een einde gemaakt aan het stabiele zomerweer. Zeer koele lucht van omstreeks 14 tot 16 graden C. stroomt over ons land met krachtige Noordelijke winden, waarin veel buien voorkomen. Zowel het Noorden als het Oosten van Nederland kreeg Zondag veel regen. Op het vliegveld bij Gro ningen werd 24 mm. gemeten, terwij] in Vlissingen maar 2 mm. viel. Ook vanmorgen kwamen zware buien in ons land voor, waarbij op enkele plaatsen 10 mm. regen viel. De wind draait nog iets verder naar het Noord-Oosten en neemt in kracht af. De kans op buien wordt morgen klein, terwijl vooral langs de kust zon nige perioden zijn te verwachten. Het weer zal morgen nog koel maar heel wat beter dan vandaag zijn. Afnemende maar nog flinke wind tus sen Noord en Noord-Oost. Temperatuur in de middag 16 tot 17 graden Celsius. Zeewater-temperatuur 16 graden. Meer zon te verwachten. liggende bossen bessen en bramen gin gen zoeken. Koniev kwam tot deze vol zin: „De maarschalken zoeken nu bra men en bessen." Waarop Zjoekov: „De maarschalken zijn nu vredessoldaten geworden." Boelganin en de Britse zaak gelastigde Parrot hebben nog geke ken en geluisterd naar de televisie-uit zending van de voetbalwedstrijd Spar- takWolverhampton Wanderers die in Moskou werd gespeeld (3-0). Om half acht plaatselijke tijd, toen het concert, dat Boelganin zijn gasten aanbood, teneinde was, gingen de diplo maten en journalisten naar huis. De bijeenkomst had toen vijf-en-een-half uur geduurd. (Reuter-U.P.) De Katholieke vereniging van han delsvertegenwoordigers „St. Christof- fel" zal protesteren tegen de verhoging va.i de spoorwegtarieven per 1 Septem ber a.s. Dit is door de samenwerkende organisaties van handelsreizigers ook reeds eind 1954, gedaan, toen de eerste geruchten over een voorgenomen ta riefsverhoging in omloop kwamen. Er is, aldus de vereniging, nooit gelegen heid geboden de kenbaar gemaakte be zwaren nader toe te lichten. Voor de handelsagenten die geheel zelfstandig werkzaam zijn en voor de vertegenwoordigers die de abonnemen ten uit de provisie moeten betalen, be tekent de tariefsverhoging een vermin dering van inkomsten, die niet in over eenstemming is met de door de rege ring. gevolgde prijspolitiek, aldus de voorzitter van „St. Christo'fel". de heer P. de Graaf. Er is wel een Spoorweg- raad. doch die heeft volgens hem geen enkele bemoeiing met de tarieven. Na de oorlog zijn de abonnementen toch al od verscheidene punten beperkt, zodat bijvoorbeeld een aantal kleine stations daarmee niet bereikt kunnen worden. Naar de mening van de voorzitter van „St. Christoffel" zijn voor deze beper kingen compensaties zéér wenselijk. Het gaat met het handhaven of zelfs verlagen van de prijzen om nieuwe loonsverhogingen, die onze export in gevaar brengen, te voorkomen niet bepaald naar de wens van de rege ring. Zij heeft nu moeten zwichten voor de reeds lang uitgeoefende druk der Nederlandsche Spoorwegen en toe gestemd in een niet onaanzienlijke ta riefsverhoging voor het reizigersver- voer, een verhoging, die van ruim 6progressief naar de afstand tot liefst 14% loopt. Het is begrijpelijk, dat de Katholieke Vereniging van Han delsvertegenwoordigers „Sint Chris toffel" onmiddellijk hiertegen protest heeft aangetekend, want de handels vertegenwoordigers zijn bij uitstek die genen die deze tariefsverhoging bij de uitoefening van hun beroep recht streeks in hun portemonnaie zuilen voelen. Zij staan daarin echter heus niet alleen. Deze op 1 September in gaande tariefsverhoging zal op het be drijfsleven haar terugslag hebben. Hoe lofwaardig het op zichzelf ook moge zijn, dat de regering het semi-officiële bedrijf der Nederlandsche Spoorwe gen op eigen kracht wil laten drijven met een winst, die in een redelijke verhouding staat met de exploitatiekos ten, toch mag men zich afvragen of de regering onder de - huidige omstan digheden en in verband met haar prijspolitiek niet beter had kunnen wachten met deze tariefsverhoging, totdat er helemaal geen winst meer, maar verlies zou zijn gemaakt. Wat baten compensaties ais accijnsverlagin gen voor suiker en textiel, waarvan juist de vergeten groepen heten te pro fiteren, wanneer elders weer een goed deel van deze tegemoetkoming wordt teniet gedaan! Advertentie (Tot Dinsdagavond) Wisselende bewolking met aanvan kelijk hier en daar regen. Morgen ook zonnige perioden. Vrij krachtige en tot matig of zwak afnemende Noord westelijke wind draaiend naar Noord- Oost. Dezelfde temperaturen ais van daag of iets hogere. Zon; 5.14-20.20. Maan: 21.57-1?.12.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1