Geleerden te Genève: Genoeg uranium en thorium voor 17.000 jaar energie Atoomkracht kan de snel groeiende behoefte aan brandstoffen bevredigen FORD stelt atoomprijs in van 75.000 dollar Kinderverlamming aan de Loire Padvinders naar wereld jamboree vertrokken Ontsnapte gevangenen na wilde jacht in Friese land gegrepen Persfotograaf sneed de vluchtelingen de pas af Stakingsrelletjes in de hoofdstad Havenarbeiders legden het werk neer MINDER KOEL Overgrootvader Coty Men neme een brug... Ruim 40.000 nieuwe woningen Na aarde-satelliet ook maan-satelliet Looneisen Duits spoorwegpersoneel Vier agenten gewond; betoger gearresteerd Vandaag weer aan het werk Het weer De kwestie van Nieuw-Guinea Nagasaki herdenkt zijn atoomramp DINSDAG 9 AUGUSTUS 1955 e 79ste JAARGANG No. 26367 BARïELJORISSIR HAARLEM TEL. 13439 „O", ZEI DE HEER Sedert de bevrijding AMSTERDAMSE MEISJES GEWOND Spaanse Tourrenner Alomar na val overleden "gison Gabard. Jassen 89.50 Sneeuw in Zuid-Duitse en Oostenrijkse Alpen Gisteren hebben de tweeduizend ge- het eind van deze eeuw het gebruik leerden uit 72 landen, die in Genève van petroleum en aardgas beperkt zal de internationale conferentie over het moeten worden en dat daarna ook de vreedzaam gebruik van atoomenergie voorraad steenkolen tot zuinigheid zal «ïjwonen, hun aandacht gewijd aan het nopen. Samenvattend gaven zij als hun Vraagstuk van de energie-behoeften, mening, dat de ontwikkeling van atoom- Deskundigen van het secretariaat van de Verenigde Naties maakten de schat ting, dat het wereldverbruik van elec- triciteit, dat in 1952 ongeveer 10.2 mil liard kilowattuur bedroeg, in 1975 zal *Ün gestegen tot 27 milliard kilowatt- Uur en in het jaar 2000 tot 84 milliard kilowattuur. De Britse geleerden Ro kracht voor de productie van electrici- teit geen ogenblik te vroeg begint. De voorzitter van de conferentie, de Indi sche professor Homi Bhabha, wees op de grote mogelijkheden, die in het vreedzaam gebruik van atoomenergie schuilen. Er is in de wereld voldoende uranium en thorium om het mensdom binson en Daniel meenden, dat het zo'n °P de basis van het huidige verbruik Vaart wel niet zou lopen, maar ook voor 17.000 jaar van energie te voor bij kwamen tot de conclusie, dat tegen zlen- De president van de Franse republiek, René Coty, en mevrouw Coty, kijken met. veel belangstelling naar hun eerste achterkleinkind, dat het afgelopen weekeinde in een Parijse kliniek werd geboren. De trotse moeder is mevrouw ./canine Lemarechal, een kleindochter van de Coty's. In Frankrijk is het de eerste maal, dat een president nog tijdens het waarnemen van zijn ambt over grootvader wer' Prof. Bhabha wees op het gebruik, dat thans reeds van atoomkracht wordt gemaakt. Een Amerikaanse onderzeeër wordt erdoor voortbewogen. In Rusland is een atoomkrachtcentrale met een capaciteit van 5.000 k.w. in bedrijf. In Engeland worden al geruime tijd hui- Zen door atoomkracht verwarmd en daar bouwt men tevens aan een atoom krachtcentrale met een capaciteit van 50.000 k.w. Het is bovendien mogelijk, aldus prof. Bhabha, dat de tegenwoor dige historische periode van de eerste toepassing van de atoomsplitsing eens Zal worden beschouwd als ,,de primi tieve periode van het atoomtijdperk", ais n.l. zou blijken, dat naast atoom splitsing ook atoomfusie (zoals deze in Ce waterstofbom wordt toegepast) ener gie voor vredesdoeleinden kan opleve ren. Hij voorspelde, dat een methode iaïfrvoor binnen de komende twintig dn. Zal worden uitgevonden en ,,als ™ongebeurt, zuBcn de energieproble men van de wereld voor alle tijden zijn opgelost, want de brandstof zal dan even overvloedig zijn als de zware waterstof in de oceanen". Van Amerikaanse zijde zijn gisteren 'n Genève twee belangrijke mededelin gen gedaan. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoom energie, admiraal Lewis Strauss, heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten aan „bevriende naties" gezuiverd ura nium willen verkopen ten behoeve van het kernonderzoek voor vreedzame doel einden. Tevens zal z.g. „veredeld ura nium", dat een grotere hoeveelheid ura- «ium-235 bevat, worden uitgeleend, eveneens voor vreedzame doeleinden. Tenslotte zullen de Verenigde Staten j j,et ook nog zwaar water op de markt bren gen. v Zwaar water wordt gebruikt om de Acties in de atoomovens te vertra dis' Strauss gaf een prijslijst voor al materialen. in Rusland volgens hem tien water krachtcentrales gereed. Die te Koeibis- jev aan de Wolga wordt met 125.000 k.w. de grootste ter wereld. De energie productie, aldus Jermakov, zal aan het eind van het huidige vijf-jarenplan 23 maal zo groot zijn als in 1913. United Press meldt, dat de Ameri kaanse delegatie op de atoomconfe rentie in Genève de. voorzorg heeft ge nomen om iemand mee te nemen, die niets anders heeft te doen dan de vak taal van de geleerden te herleiden tot begrijpelijke mededelingen, waarvan de 600 journalisten kunnen profiteren. Het is de 31-jarige Cliff Mosbacher, die het bijzondere vermogen blijkt te bezitten om elke duistere term van de geleer den terstond, in verstaanbaar Engels te vertalen en eventueel door een ver helderend voorbeeld toe te lichten. Het bureau van volksgezondheid van het Franse departement Eure-et-Loire maakte vandaag bekend, dat een epide mie van kinderverlamming is uitgebro ken in dit departement aan de Loire. Reeds vijf en twintig personen lijden aan de gevreesde ziekte. (U.P.) Een gids, die bezoekers rondleidt op de Amerikaanse atoomtentoon stelling in Genève, keek gisteren verbaasd om, toen een heer, die aandachtig naar zijn explicaties had geluisterd, vroeg, of hij het schakelbord van de kernreactor eens mocht bedienen. De gids glimlachte en antwoord de vaderlijk: „Het is verschrikke lijk ingewikkeld, hoor". „O", zei de heer, „dat is niet erg. Ik ben wel een be°tje op de hoog te". De nieuwsgierige heer was dr. Otto Hahn, Nobelprijswinnaar en een van de pioniers op het gebied van de atoomsplitsing. (U.P.) deelde verder namens Henry jr. mee, dat deze heeft besloten Reh iks een Pr«s va<i 75.000 dollar be- die abaar te stellen aan de geleerde, za»i«Vrootste bijdrage tot het vreed- Ford K®bruik van atoomenergie levert, dollar gesï voor dat doel een millioen los staat V»4 in een fonds' dat scheel de Ford Foundation. Een international moeten beslisse?ale Jury zal ieder jaar de prijs moet wor^ an zo, Ja aan wie geleerde kan ervo0rn>eSekend- Ied,rre men, ongeacht natie*1?,i?a"markl1?.?. ko" overtuiging- allteit of politieke .De waarnemend mimst Sie van de Sovjet-Urne, v^™or ener- hiakov, heeft gisteren in een rede te ^loskou aangekondigd, dat de Sovie® J-mie spoedig atoomkrachtcentrales zal bouwen met een capaciteit Van E en 100.000 k.w.-uur. Nog dit jaar komen „Een zwerftocht, waarop de ogen van geheel Nederland gevestigd zijn," noemde de hoofdcommissaris van de vereniging „De Nederlandse Padvin ders", dr. J. S. Zaneveld, de reis, die de 21 padvinders van deze vereniging en de 21 van de verkenners der Katho lieke Jeugdbeweging gaan maken met emigrantenschip „Grote Beer" om deel te gaan nemen aan de wereld jamboree, die dit jaar van 1828 Au gustus a.s. te Niagara on the Lake (Canada) wordt gehouden. Dr. Zaneveld overhandigde de pad vinders van de vereniging „De Neder landse Padvinders" vóór het vertrek uit Rotterdam een troepvaandel, de hoofdcommissaris van de verkenners der Katholieke Jeugdbeweging, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, volgde zijn voorbeeld door „zijn" jongens een dergelijk vaandel uit te reiken. De 42 padvinders staan onder leiding van de heer E. J. H. Volkmaars, hoofd kwartiercommissaris buitenland van eerstgenoemde vereniging, die vertelde, dat onder het motto „doorbreek de dollarbarriere" door de Nederlanders in Canada een inzameling op touw was gezet. Door vijftig dollar te storten kon men een padvinder „adopteren" zo konden alle Nederlandse padvinders aan kamp- en zakgeld worden geholpen. De reis moeten zij zelf betalen, doch indien dit niet mogelijk bleek, werd het geld door de troep bijeengebracht, on der meer door het inzamelen en ver kopen van oud-papier. Verwacht wordt, dat aan de jambo ree door 12.000 padvinders zal worden deelgenomen. Onder de Nederlandse vlag in het kamp zullen zich ook dertig padvinders uit Curagao en tien uit Suri name scharen. Volgens gegevens van het Centraal ^-oreau voor de Statistiek zijn in Juni 1955 5602 woningen voltooid. In dit aantal zijn 8 duplexwoningen begrepen, zodat in Juni 1955 voor 5610 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is ge komen. In dezelfde maand van het vo rige jaar kwamen 6021 woningen ge reed. In het eerste halfjaar van 1955 werden 23771 nieuwe woningen opgele verd tegen 28480 in het eerste halfjaar van 1954. In het aantal sedert 1 Januari 1955 opgeleverde woningen, nl. 23771, zijn 132 duplexwoningen begrepen, zodat in het eerste halfjaar van 1955 voor 23903 gezinnen nieuwe woonruimte werd gesticht. Gerekend tot en met Juni 1955 wer- c i sedert de bevrijding 402.829 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 16645 als duplexwoning zijn ingericht, zodat er voor 419.474 gezinnen nieuwe woon ruimte is gesticht. ..HWWUfgri «WPWl W lllWlXW«WSMWMIISWWWSSMWWi «—WH» SR afc. Q n jlj i .-..\v.<\Ivkv.V.v^.Svx/vV... -v..vwa-a-n^-^S-.\v.%w.cva krettMR WKw/ w vertrokkeii^De^mactuiae^iJn^nn WereldlaTnboree in Canada, zijn gistermiddag met de „Grote Beer'' P JP van de stomer was een passende achtergrond voor deze plezierige foto. Doordat zij vlak bij het portier van een autobus waren gaan zitten, waarin zij plaats hadden genomen, zijn twee Amsterdamse meisjes, Corrie van der Glas en Corrie Groothuizen, in Tirol zwaar gewond geraakt. Tijdens een excursie door het Zillerdal (in de buurt van Innsbruck in Oosten rijk) vloog het portier bij een scherpe bocht dicht bij het plaatsje Jenbach open en de beide meisjes werden op de weg geslingerd. Zij werden beiden met een hersenschudding en diverse kneu zingen naar een 'ziekenhuis in het na burige Schwaz gebracht. ui iiiiii ii ii iiiiiiiiiiiiiiiiii ii ilium minium mm ii min in hui Drie Amerikaanse geleerden die werk zaam zijn aan het project voor een z.g. kunstmaan, een kunstmatige satelliet van de aarde, hebben in een interview met „U.S. News and World Report" verklaard dat de volgende stap wellicht zal kunnen zijn het dirigeren van een satelliet rond de maan. De drie geleerden waren dr. Alan T. Waterman, directeur van de Stichting voor de Nationale Wetenschap, dr. Alan H. Shapley, vice-voorzitter van het Amerikaanse comité voor het Interna tionale Geophysische Jaar, en Ur. Athelstan F. Spilhaus, lid van het Ame rikaanse corriité. Zij wilden niet ingaan op de bewering van sommigen dat het lanceren van een kunstmaan in 1957 of 1958 inhpudt, dat in de afzienbare toekomst de mens een vlucht in het heelal zal kunnen maken. (U.P.) De vakbond van het spoorwegperso neel in West-Duitsland heeft met in gang van 30 September a.s. zijn arbeids overeenkomsten opgezegd en een loons verhoging van 6 pet. geëist. Ter moti- ring van zijn eis voert de bond aan, dat de prijzen van vele goederen, vooral van levensmiddelen en andere ver- bruiksgoederen, en de huren de laatste tijd zijn gestegen en dat vele jonge ar beiders hun ontslag nemen, omdat zij in de industrie meer kunnen verdie nen. Er vallen ongeveer 270.000 arbeiders onder de arbeidsovereenkomsten. Functionarissen van de spoorwegen hebben verklaard te hopen, dat men langs vreedzame weg tot overeenstem ming zal komen. In Stuttgart en in Kassei hebben de Duitse vakbonden gisteren hun verlan gen naar de invoering van de veertig- urige werkweek uitgesproken. (A.N.P.-Reuter) (Van onze verslaggever) De 24-uurstaking, die de E.V.C. zo als gemeld, gisteren in de Amsterdam se haven heeft georganiseerd, heeft een nogal rumoerig verloop gehad. Welis waar is het m het havengebied zelf rustig geweest, maar in de binnenstad zjjn na een stakersvergadering ernstige relletjes ontstaan, waarbij vier agenten en een staker gewond werden en een staker werd gearresteerd. Des avonds ontstond groot rumoer op een vergade ring van havenarbeiders, welke door de socialistische bond werd gehouden. Naar schatting hebben bijna 4000 van de 6000 havenarbeiders in Amsterdam gestaakt. In de Westelijke havens (Coen- en houthavens) werd in het ge heel niet gewerkt, in de Oostelijke wa ren de vaste ploegen gemiddeld voor de helft en de losse arbeiders voor gemid deld een derde gedeelte opgekomen. Des middags was het aantal werkwil ligen nog aanzienlijk minder. De E.V.C. had des morgens in „Kras- napoisky" een stakersvergadering be legd, waarop besloten werd gezamen lijk naar het gebouw van de socialisti sche transportarbeidersbond aan de Stadhouderskade op te trekken. Onder weg heeft de politie met de gummistok getracht de demonstranten te versprei den, maar dit mislukte; nadat de de monstratie voor het gebouw eerst rus tig was verlopen heeft de politie met de hulp van politiemotoren, overvalwagens en de gummistok de demonstranten uit elkaar gejaagd. Een deel van hen trok in gesloten colonne tegen de politie op en sloot enige agenten in. Eén van de agenten werd op de rug besprongen en viel, waarop een andere agent een waarschuwingsschot uit zijn revolver afschoot. Toen de politie versterking kreeg is de straat schoongeveegd. Vier agenten werden bij de rel letjes, die een half uur duurden, licht gewond en zjjn op het politiebureau aan de Stadhouderskade verbonden. Daar werd een betoger, een 22-jari- ge stallinghouder, ingesloten, die een agent had mishandeld. Eén staker is door een slag met de gummistok op straat gevallen. De G.G.D. heeft hem onderzocht, maar hij bleek vrijwel on gedeerd te zijn en kon naar huis gaan. Des avonds had de socialistische bond van transportarbeiders in „Krasnapols- ky" een vergadering belegd, waarop het zó rumoerig is toegegaan, dat de secretaris van de bond, de heer R. Laan Jr., geen gelegenheid kreeg de ve le sprekers te beantwoorden, zodat de vergadering ontijdig moest worden ge sloten. Leden van de bond verscheur den hun lidmaatschapsboekje of wier pen het naar het bestuur; een opgewon den staker begon een debat met een journalist, wie hij zjjn bril afsloeg. Zelfs nadat de vergaderin- gesloten was, wilden sommige stakers nog voor de microphoon gaan spreken, maar ze werden het podium afgeduwd. Er dreig de een handgemeen, totdat een brand meester met een paar kalmerende woorden de orde wist te herstellen. Illllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIII (Van een verslaggever) De staking in de Amsterdamse haven is tot 24 uur beperkt gebleven. Dinsdag morgen hebben zich alle havenarbeiders weer normaal op het werk gemeld. illllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Spaanse Tour-de-France-renner Francisco Alomar, die gisteren tijdens een trainingsrit een ernstige val heeft gemaakt, is vanochtend in het zieken huis aan zijn verwondingen bezweken. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer is vandaag al minder guur dan gisteren, maar toch kwamen er hier en daar nog flinke buien voor, waarvan enkele met onweer. Zwaar was de re genval gisteren in het Oostelijk deel van Nederland, waar plaatselijk regenhoe- veelheden van 40 tot 60 mm. werden gemeten. Langzaam stijgt de luchtdruk, waardoor het weer een rustiger karak ter krijgt. De buien-activiteit neemt verder af. Een front van een depressie boven IJsland is boven Schotland aange komen, maar is weinig actief, zodat het op het weer bij ons geen grote invloed zal uitoefenen. De temperatuur kan langzaam iets hoger worden, nu de luchtdruk boven Scandinavië stijgt en de wind wellicht later meer naar het Oosten gaat draaien. Regen van enige betekenis menen wij voor de eerstko mende twee dagen niet te behoeven ver wachten. Rustig weer met opklaringen. De buien-activiteit neemt verder af. Tem peratuur 18 tot 19 graden Celsius. Goed strandweer. Aavertentte (Tot Woensdagavond) Wisselende bewolking en een en kele verspreide bui. Vannacht hier en daar mist. Zwakke, later matige wind tussen Noord-West en Noord- Oost. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon; 5.16-20.18. Maan: 22.27-13.32. De twee uit de strafgevangenis te Leeuwarden ontsnapte gevangenen, de 29-jarige Chr. B. uit Bodegraven en de 30-jarige H. H. uit Maastricht, zijn Maandagavond na een wilde jacht dwars door de landerijen en sloten van het Friese platteland bij het Friese dorpje Friens (hij Grouw) gegrepen. Om ongeveer half zeven wist wacht meester R. van der Veen uit Roorda- huizum H. te arresteren. Ruim een uur later kon men de hand leggen op Chr. B., niet nadat deze het z.g. Zwin was overgezwommen en door verscheidene slootjes was gewaad. De beide mannen boden geen verzet. Toen zU zagen dat ze omsingeld waren, gaven ze zich kalm over. De beide uitbrekers werden gesig naleerd door de zuster van de te Roordahuizum wonende wachtmeester J. de Goede. Zij zag door het raam van haai woning de twee voor de omge ving geheel vreemde mannen en dacht direct aan de misdadigers, die te Leeuwarden uitgebroken waren. Zij liep het huis uit om de politie te waarschuwen, doch juist op dat ogen blik kwam wachtmeester R. v. d. Veen aanfietsen. Toen beide mannen bij het zien van de politieman snel vluchtten, loste de agent enkele waarschuwings schoten en begon hij de achtervolging. De toevallig passerende persfotograaf J. de Jong kon met zijn auto de man nen de pas afsnijden, waarna H. zich spoedig overgaf. Door het oponthoud hierdoor veroorzaakt kon B. uit de voe ten komen. Hij leek aanvankelijk via slootjes en het drassige weiland zijn achtervolgers ontkomen te zijn, doch er werd met behulp van de inmiddels gewaarschuwde politiemacht uit om liggende plaatsen en tal van burgers een ware klopjacht op hem uitgevoerd. Dwars over weilanden, langs kleine landarbeiderswoningen en trotse boe renhoeven vluchtte B. Het kon niet lang meer duren of het cordon, dat om de In bepaalde, op meer dan 1800 meter hoogte gelegen delen van de Zuid-Duit se Alpen is gisteren 10 cm sneeuw ge vallen. De temperatuur daalde tot het vriespunt en vele zomers geklede toe risten moesten hun hotel opzoeken. In de Westelijke Alpen van Oostenrijk deed zich iets dergelijks voor. In het Oostelijk deel van de Verenigde Staten zijn gis teren enkele zware onweersbuien losge barsten. Door de bliksem werden niet minder dan 12 personen gedood. De hittegolf, die een groot deel van Ame rika zo lang in zijn ban heeft gehad, schijnt vrijwel ten einde te zijn. (U.P.) vluchteling was getrokken, zou zich sluiten. Na ongeveer een uur trof men d uitgeputte, met slijk overdekte uit breker aan achter een mesthoop van een boerderij. Verzet zou niet meer baten- Hij gaf zich gedwee over. Dé twee uitbrekers waren van plan naar Frankrijk uit te wijken en dienst te nemen ir. het Vreemdelingenlegioen. Veertien leden van de Verenigde Na ties, landen van de Aziatisch-Afri- kaanse groep, hebben besloten te ver zoeken, dat de kwestie Westelijk Nieuw- Guinea op de agenda van de volgende Algemene Vergadering van de wereld organisatie zal worden geplaatst. De Amerikaanse onderminister van buiten landse zaken, Walter S. Robertson, heeft gisteren verklaard, dat de Vere nigde Staten ten aanzien van het ge schil tussen Indonesië en Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea" de meest vol strekte neutraliteit hebben gehandhaafd en zullen handhaven. Hjj zei dit in antwoord op vragen, die hem gesteld werden na een rede, die hjj uitsprak voor de jaarlijkse cur sus van de „School of Advanced Stu dies" aén de John Hopkins universi teit te Baltimore. Robertson zei, dat de bevolking van Nieuw-Guinea van een ander ras is dan de Indonesiërs en dat men de kwestie als volgt zou kunnen stellen: Welk soort kolonialisme wenst de bevolking van Westelijk Nieuw-Gui nea, Nederlands of Indonesisch koloni alisme? Aldus deze Amerikaanse onder minister. (U.P.) In Nagasaki is gisteren herdacht, dat de stad tien jaar geleden door een atoombom werd verwoest. Ongeveer 3.000 personen woonden de onthulling bij van een groot gedenkteken, dat in de stad is opgericht ter nagedachtenis van de 70.000 mensen die bij die atoom- ontploffing om het leven zijn gekomen. De burgemeester van Nagasaki las een verklaring voor, waarin een beroep werd gedaan op de wereld om de atoom bom voor altijd te verbieden. Premier Nehroe van Indië had een boodschap gezonden waarin hij verklaarde, dat uit de ramp „misschien op de duur iets goeds" kan voortkomen, „als wij de lering trekken uit onze ervaringen". (Reuter) Foto boven: Een A.V.L. mobiele brug van een opleidingsafdeling van het Ame rikaanse leger in Duitsland wordt, tijdens een demonstratie van de modem uitgeruste genie, ter gelegenheid van het oezoek van Turkse en Britse officie ren vakkundig door een soort tank over een sloot gelegd. Foto onder: Een tank, waarop een ander model brug, van het type S.P.A.B., is gemonteerd, passeert de andere, juist gelegde brug. Het verschil tussen beide modellen is, dat de eerste is gemaakt, om door een tank vanaf de begane ;rond over een sloot te worden gelegd, terwijl de tweede wordt aangebracht door een tank, die daartoe eerst zelf in de sloot rijdt en dan de brugdelen naar beide zijden uitklapt. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE lARIbh 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1