zin der tuinfeestjes Ernstige critiek van Eerste Kamer op het beleid van het kabinet Atoomenergie straks goedkoper dan de gewone energie Nieuw-Guinea niet rijp voor zelfbestuur H V.Y.D. zegt vertrouwen op In Engeland verwacht men in 1975 veertig millioen ton steenkool te kunnen besparen r Geheime ontmoeting tussen Grand val en Franse ministers Warmer weer Belasting- en huurvoorstellen Ir. KraaijvangerOnderhoudsplicht surrogaat voor huurbelasting t» S. i,f SU Op de verkeerde weg Gratis wijn voor de Franse armen Anti-communis tische Operatie San Marino Malakka 's premier gaat communisten amnestie aanbieden Zal resident-generaal bereid zijn water bij de wijn te doen? Het weer WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 79sfe JAARGANG No. 26368 Gevaar van inflatie niet denkbeeldig De laatste fase HET VERKEER Latijns-Amerikaanse gedelegeerden „Er is nog geen contact met een groot deel van de bevolking" Een liter per week Lijfarts van de Paus met vacantie De kwestie-Marokko mm (Aan zee^ STURKA-DAMESPANTALONS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Hmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT „jVERTENIIFIARIfch 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, 12.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De internationale persbureaux hebben ons onlangs in de ge legenheid gesteld de lezer mee te voeren naar het leuke tuinfeestje, öat de Russische premier, maar schalk Boelganin, Zondag heeft aan geboden aan de buitenlandse diplo maten en hun gezinnen. De lezer zal met belangstelling hebben kennis ge- homen van het gedetailleerde relaas er het zijne van hebben gedacht, pan heeft hij gedaan wat men van ieder critisch en nuchter mens mag verwachten: het zijne te denken van wat te mooi is om helemaal waar te zijn. Het relaas op zich zal wel met de Werkelijke gebeurtenissen hebben ge klopt, zonder dat iets werd vermooid, maar de conclusies welke onbedacht zame mensen daaruit mochten trek ken zijn zeker niet helemaal waar en misschien helemaal niet waar. Wij hebben de laatste tijd kunnen Waarnemen, dat de Russische macht hebbers zich gedragen als overaar- dige mensen. Zij gaan zich te buiten aan boert en scherts, munten op of ficiële bijeenkomsten uit in snedige ..terzijdes" zoals dat met een to- heelterm heet en slaan iedereen vriendelijk op de schouder, die zich binnen armslengte in hun nabijheid Waagt. Dat is zo al maanden aan de gang. Men zal zich herinneren, hoe Malenkov indertijd al bloemen ging plukken met de daarmee niet weinig vergulde dr. Edith Summerskill, toen deze als lid der Engelse Labour-dele- gatie een bezoek aan Rusland bracht. Deze idylle, vaaraan men niet zon der bewogenheid kan terugdenken, heeft voorlopig haar pendant gevon den in het partijtje bramenzoeken, Waartoe de schalkse maarschalken Zjoekov en Koniev verleden Zondag de dochter van een Amerikaans jour nalist blijken te hebben verleid. Kroestjtsjev was er ook bij. Die is trouwens steeds haantje de voorste, waneer er wat te grappen valt. Men denke aan zijn houding tijdens het be zoek aan maarschalk Tito van Joego slavië en aan zijn sttalend humeur bij de besprekingen te Genève. Maar goed, wat heeft dat aUe" maal te betekenen? Dat alles heel anders geworden is? En bat de boze nachtmerrie van de kou- oorlog bij toverslag is verkeerd in kommerloze „jongens onder me- kïar-'.goiidariteit? Was het maar Waan Achter het cordon lachende gezichten gaat de bewapeninsinspan- hing „even zo vrolijk" verder. De fabricage van oorlogsvliegtuigen heeft nog nooit zulk een hoge vlucht genomen en nog onlangs heeft men kunnen vernemen van nieuwe proe ven met atoomwapenen. Van een wérkelijke vrijheid van meningsuiting is geen teken aanwezig. Godsdienst beleving wordt slechts geduld voor zover zij strookt met de oppermach tige willekeur der potentaten. Van vrijheid tot democratische oppositie vorming is geen spoor te bekennen. En vooral: duizenden en duizenden blijven zuchten in slavenkampen, die in wreedheid van regiem niet onder doen voor de Duitse concentratie kampen van weleer. Wanneer men denkt aan de tra giek van de slachtoffers van die kam pen, wanneer men denkt aan de on verminderde geloofsvervolging in de satellietstaten, aan wat men een kardinaal Mindszenty van Hongarije «en kardinaal Wyszinski van Po len heeft aangedaan, dan kan men in de obligate lach der heren niets ?^ders zien dan een valse grimas. vp <?ret der tuinfeestjes is een grie- slachtofmiesdiging jegens de talloze Vfia f eenvoudig met zeker- zeggen wat de eigen lijke bedoelingen van de gewij zigde houding zijn. Zeker is alleen dat we hier met een „houding" té doen hebben. Ware er van oprechte goede wil sprake, dan zou die uit degelijker gebar®n dan lachjes en grapjes moeten blijken. Dan had die gebleken moeten zijn uit werke lijke politieke concessies ten opzichte van de eenheid van Duitsland, de ont voogding der Oost-Europese staten, ontwapening en zoveel klemmende vraagstukken meer. Maar niets daar van. Zo heeft ook de conferentie van Genève slechts een psychologische otnspanning opgeleverd; zaken zijn er hiet gedaan. Men wordt gedwongen tot de con clusie, dat de Russische machtheb bers een veranderde tactiek toepas sen, teneinde daarmee welbewust hetzelfde te bereiken wat hun altijd als eindelijk doel voor ogen heeft ge staan. De grimmige koude oorlog beeft hun geen baat gebracht. Hij had alleen ten gevolge, dat het Westen Zich sterk maakte, zo sterk, dat een Werkelijke oorlog, mede gegeven de toepassing van atoomwapenen, voor beide partijen vernietigend zou zijn. Misschien dat een verrassende over val nog enig „nut" zou kunnen heb ben. Maar ook dat cruciale moment der verrassing heeft president Eisen hower door zijn stoutmoedig voorstel, te Genève gedaan, willen uitschake len. Als men dit alle» beziet, komt men tot de slotsom, dat er voor de Rus sen geen enkel voordeel te halen valt uit een verlenging van de koude oorlog; dat zij daarentegen wèl ge- aat zijn bij een psychologische ont- Pannmg om in de luwte daarvan or- e kun..en scheppen in hun binnen- iw i e econ°mie ter verhoging van het levenspeil der bevolking opmfe iSatwdZu,am' dat de Publieke slaap laat m en zich niet in ding te grot^6"' waartoe de verlei- Staatslieden dn 1S' nu de Westerse aen door een passend diplo- Het debat over de belasting- en huurvoorstellen heeft, zoals te verwachten was, in de Eerste Kamer, tot nog toe, niet tot schokkende gebeurtenissen geleid. Over het algemeen staat men welwillend tegenover de belasting voorstellen en critisch tegenover de huurvoorstellen. Minister Witte kreeg van de V.V.D. het vertrouwen opgezegd; de senatoren lieten zich over de kabinetscrisis tegenover het kabinet als geheel en minister Drees, die het debat bijwoonde, in het bijzonder, vaak in weinig waarderende bewoordingen uit. Het voornaamste punt van het debat vormde wel de eis tot verlaging van de na-oorlogse huren met het bedrag van de verlaagde grondbelasting; veel critiek was er op de onderhoudsplicht. Onder de invloed van de inflatie- werende maatregelen, welke op het ogenblik in vele landen getroffen wor den, werden aan het kabinet tot voorzichtigheid manende woorden gesproken, waarbij vooral de nadruk gelegd werd op de noodzaak tot beperking van de overheidsuitgave. De heer Kraaijvanger zette uit een, hoe de K.V.P.-fractie zich een juist huurbeleid voorstelt. Op de eerste plaats moeten de huren van oude en niéuwe woningen naar el kaar toegebracht worden. zodat het verschil in huurprijs voor ge lijkwaardig woongerief wordt weg gewerkt. Deze ongelijkheid past niet in het straffe loonbeleid dat de regering voert. Men kan de lo nen afstellen op de oude huren, maar dan moet men ook de huren van na-oorlogse woningen tot het peil der oude huishuren verlagen. Stemt men de lonen af op het huurpeil van na-oorlogse woningen, dan moet men de huren van de oude woningen verhogen, zonder hiervoor compensatie te verlenen. Als dit eerste stadium voltooid is en het evenwicht tussen oude en nieuwe huishuren is dus bereikt, dan moet het huurpeil van alle woningen opgetrokken worden tot een peil, waarbij bouwen en exploiteren zonder overheidssubsi dies mogelijk wordt. Gesteld dat de re gering deze werkwijze wil aanvaarden, dar. rest alleen nog de vraag, in welk tempo zij dit plan wil verwezenlijken, doch hierop blijft men stelselmatig het antwoord schuldig. Spr. veronderstelt dat dit te wijten is aan de onenigheid die in de boezem van het kabinet heerst over de huurbelasting. Indien dit wer kelijk zo is, dan berokkent dit stok paardje onverantwoorde schade aan het volksbelang. Het lage huurpeil dat nu bestaat heeft tot gevolg dat de huurders de woon- aiensten niet meer waarderen als iet# m^T®vols waarvoor offers gebracht steeds verAo -1' Pe reSerin« werkt dit divercèntte ln band, doordat zij de divergentie tussen de huren van oude b m®r mijnen in Limburg en op vele on frijnen worden op het ogenblik een schaal proeven genomen met soor£ veiligheidshoofddeksel eenhelm een *>et bovengronds vervnnrrii/lwaflrvan het buitenwerk is materiaal versterkt 9eel;bruin ,Plastic- zels Het cr ster kt met speciale ve- het' hoofd pa!tlWi7kv„dat,UitStfend °P d" arote 77' J van leer- Een van hoofddeksels, J^lke reed schillende veiligheidsdienst^ °°r V6T' traditionele, een grotere mhZ?u" T"" digheid bezitten. Deze mfd P™" is kennelijk era in Vif -07}devgronder' is KenneujK erg m zijn schik nieuwe plastic pet zijn goed en zwaarder zijn dan matiek gedrag verhinderd worden de zaken waarschuwend scherp te blii ven stellen. Om te belichten hoe in Rusland de zaken nog steeds staan citeren wij een passage uit het Russi sche partijorgaan „Kommoenist" dat wij onlangs aangehaald vonden in de Nieuwe Rotterdamse Courant: „Steeds wijder, steeds hardnek kiger ontwikkelt zich de strijd tus sen socialisme en kapitalisme naar internationale afmetingen; hij wordt gevoerd in verschillende vormen en met verschillende midaelen." Deze strijd is „niet een eenvoudige handeling, niet één veldslag, maar een heel tijdperk van scherpe klas seconflicten, een lange reeks van veldslagen aan alle fronten, op alle terreinen van economie en politiek, een tijdvak dat zal eindigen met de zege van het socialisme in de hele wereld." woningen en van nieuwbouw zo klein mogelijk wil houden waardoor steeds armelijker woningen tot stand komen, die aan gerechtvaardigde eisen van woongerief niet meer voldoen. Boven dien dreigen de oude huizen door de lage inkomens van de eigenaars steeds meer te onderkomen Huurverhoging is dus in het belang van de huiseigenaars én in het belang van de volkshuisvesting. Hiervoor moe ten offers gebracht worden en dan liefst offers, die zowel de eigenaars, als de volkshuisvesting, ten goede komen. De huurverhoging van vijf pet. heeft de huren van oud en nieuw slechts zeer weinig tot elkaar gebracht. Minister Drees heeft in aen regeringsverklaring na de crisis wel verklaard dat oude en nieuwe huren met 8,5 pet. naar elkaar toe zouden komen, maar dit is slechts waar als de verlaging van de grond belasting tot gevolg zal hebben dat de na-oorlogse huren met datzelfde bedrag verlaagd zullen worden. Nu heeft minister Witte verklaard, dat dit voor de onevenredig hoge na oorlogse huren ook inderdaad zal ge beuren, maar de K.V.P.-fractie wil meer. Zij wil dat alle na-oorlogse hu ren met het bedrag van de grondbe lastingverlaging zullen dalen, want anders zijn alleen de eigenaars met deze verlaging gebaat, terwijl het pro bleem van de huisvesting er niet mee gediend is. Over de onderhoudsplicht merkte de heer Kraaijvanger op, dat dit eigenlijk een surrogaat is van de huurbelasting, een resultaat van binnenskamers over leg, dat hoofdzakelijk uit prestige-over- wegingen geboren is. Op zich zelf acht hij de gedachte niet ongezond, maar wat heeft de maatregel eigenlijk om het lijf bij een huurverhoging van 5 pet.? Het volk wordt in de waan gebracht, dat men hier iets mee opschiet, terwijl het probleem van de huisvesting in fei te alléén gebaat is bij een twee maal zo hoge huur als men thans betalt. Het stokpaardje van de huurbelasting wordt hier dus wel op zeer zielige wij ze bereden. Dit idéé fixe, dat eigen lijk alleen als tijdelijke maatregel dienst zou kunnen doen, remt de vooruitgang nu al jaren lang. (Vervolg op pagina 3). De romanschrijver Thomas Mann is gekozen als lid van de Duitse culturele orde „Pour le mérite" als erkenning voor zijn bijdragen tot de grootheid van de Duitse literatuur. Mann en twee an deren nemen de plaatsen in van Wilhelm Furtwangler, Ludwig Curtius en Karl Hofer. Op de internationale conferentie over het vreedzaam gebruik van atoomener gie, die op het ogenblik in Genève ge houden wordt, is gisteren vooral ge sproken over de economische aspecten van het vreedzaam gebruik van atoom energie. De algemene formulering van het probleem was: hoe Is de verhouding tussen de prijzen van energie, geleverd door atoomkrachtcentralen, en van energie, geleverd door de tot dusver gebruikelijke centralen. De Russische geleerde Blochintsjev vertelde, dat de atoomkrachtcentrale, die thans in de buurt van Moskou werkt, duurder is dan gewone centralen, maar toch al goedkoper dan centralen, die b.v. in af gelegen streken staan of die met infe rieure brandstoffen moeten werken. De nieuwe Russische atoomcentrale, die thans in aanbouw is en die een veel gro tere capaciteit zal hebben dan de tegen woordige, zal, zo voorspelde Blochints jev, voordeliger produceren dan de „conventionele" centralen. Blochintsjev vertelde, dat de atoomkrachtcentrale bij Moskou een kleine stad van energie voorziet. Britse afgevaardigden ter con ferentie, die het rapport van de Rus vooraf hebben bestudeerd, gaven als hun mening te kennen, dat dat dan een stad van niet meer dan 3.000 inwoners kan zijn en voorts, dat het nooit een in dustrieel stadje kan zijn. Zeer vele afgevaardigden ter confe rentie zijn van mening, dat Engeland op het gebied van de toepassing van atoomenergie voor vreedzame doelein den een uitstekend figuur slaat. Dr. J. V Dunworth van het Britse atoomcen- tr'um Harwell verklaarde, dat de atoomkrachtcentrale Calder Hall die volgend iaar in bedrpf wordt gesteld, aanvankelijk slechts weinig duurder zal werken dan gewone krachtcentralen. „Nieuw-Guinea kan met geen enkel ander land worden vergeleken. Er is zelfs nog geen contact met een groot deel van de bevolking. Het zal nog vele jaren duren, voordat er sprake kan zijn van zelfbestuur." Dit verklaarden Dins dagmiddag op Schiphol de permanente vertegenwoordigers van Cuba en Colum bia bij de Verenigde Naties dr. Nunez- Portoundo en dr, Urrutia, die op uitno diging van de Nederlandse regering een bezoek hebben gebracht aan Nederlands Nieuw-Guinea. Beide Latijns-Amerikaanse afgevaar digden naar de V.N. ble' en na hun vijf daags bezoek eensgezind van mening le zijn, dat het gebied thans niet zelf- besturend kan zijn. Of als resultaat van dit bezoek Cuba anders zal staan tegen over een eventuele nieuwe resolutie in de V.N. over Nieuw-Guinea? „Het is mogelijk", zegt dr. Nunez-Portoundo, wiens land in tegenstelling tot Columbia net vorige jaar ten gunste stemde van de resolutie, waarin de hóóp werd uitge sproken dat Nederland en Indonesië de besprekingen over Nieuw-Guinea zouden nervatten en de landen werden verzocht rapport aan de V.N. uit te brengen over het verloop daarvan. „Het was fascinerend om te ervaren wat het probleem Nieuw-Guinea is", zei dr. Urrutia op vragen over zijn indrukken. Een rechtstreeks antwoord op een vraag of Nieuw-Guinea op de luiste weg naar zelfbestuur is, gaf hij niet Het land kan tha«s niet onaf hankelijk zijn", herhaalde hij. Het be stuur in Nieuw-Gumea noemden zij beiden „efficient". Antwoordend op vragen of zij N.-Guinea beschouwen als een gekoloniseerd gebied, ver klaarden zij slechts, dat „een verge lijking met andere landen niet mo gelijk is." Behalve Cuba en Columbia zijn ook andere landen uitgenodigd een bezoek aan Nieuw-Guinea te brengen. Volgens hen is het door gebrek aan tijd, voort vloeiend uit de vele werkzaamheden bij de Verenigde Naties, dat nog geen andere vertegenwoordigers het gebied hebben bezocht. Zij deelden mede over hun bevindingen geen rapport te zullen uitbrengen aan de V.N., maar uiteraard wèl aan hun regeringen. Of het invloed zal hebben op het standpunt van hun land in de kwestie Nieuw-Guinea? Wij hopen, dat onze rapporten altijd invloed hebben, antwoordden zij ontwijkend. Vandaag zouden beide gedelegeerden aanzitten aan het diner, dat hun zal worden aangeboden door de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. Over vijf jaar, zo voorspelde hij, zal de atoomcentrale zelfs in een gunstige concurrentiepositie zijn. Alleen de bouw van een atoomcentrale zal voorlopig nog belangrijk duurder zijn dan van een gewone centrale. De Engelse geleerde S. W. Joslin meende, dat het verschil in bouwprijs volgend jaar zeker nog 50 pet. zal bedragen. In 1965 zullen in Engeland 17 atoom, krachtcentralen in bedrijf zijn en daar- doo zal 8 millioen ton steenkool wor den bespaard. In 1975 zal het mogelijk zijn om 40 millioen ton steenkool te be sparen. De Engelsen schatten de kosten van de bouw van een atoomcentrale op 160 millioen gulden. Engelse firma's zullen proefreactoren op de markt brengen tegen prijzen, variërend van 1 tot 10 millioen gulden. Belangrijk is ook, dat de Engelsen er in zijn geslaagd een experimentele „broeder" in Harwell tweemaal zoveel plutonium te laten produceren als er verbruikt werd, een z.g. „kweekpro- ces". Dr. Dunworth sprak als zijn mening uit, dat de atoombrandstof uranium op de duur verdrongen zal kunnen worden door thorium. Met 15 ton van dat laatste materiaal zou Engeland in staat zijn zijn jaarlijkse energiebe hoefte te dekken. Voor elke zeven ton uranium zal men slechts één ton tho rium behoeven te delven. Dezelfde dr. Dunworth zorgde voor een moment van hilariteit toen hij, staande voor de microfoon, een vraag wilde stellen aan de Russische afge vaardigde Blochintsjev, maar niet meer wist, wat hij wilde vragen. Dat was voor de vele buitenstaanders het bewijs, dat er echte professoren in Ge nève bijeen waren, verstrooid en wel. Dr. Dunworth werd uit zijn verlegen heid gered door zijn chef, Sir John Cockcroft, die de 'ekst van Dunworth' vraag voor zich had liggen. (Vervolg op pagina 3). De Franse regering heeft gisteren besloten van 1 November 1955 tot 30 April 1956 minvermogenden per week een liter wijn te schenken en nogmaals tien millioen liter wijn van het over schot van de oogst van dit jaar tot alcohol te verwerken. Zij hoopt daar door een flinke vermindering te be reiken van het wijnoversehot dat de wijnboeren voor ernstige opslagproble men plaatst. In Detroit is de „Operatie San Mari no" begonnen. Het doel is de kleine republiek „van bet communisme te redden". Vierenveertig inwoners van de stad, die nog burgers zijn van de republiek in afwachting van hun natu ralisatie, hebben besloten een vliegtuig te huren en naar hun geboorteland te gaan om er deel te nemen aan de ver kiezing van aanstaande Zondag in de hoop, de balans naar de kant van de anti-communisten te kunnen laten door slaan. 16 andere burgers uit San Marino, die in New-York wonen, zullen zich bij de groep aansluiten. De laatste verkiezingen van 1951 in San Marino hebben een communistische meerderheid opgeleverd van slechts 120 stemmen. De kleine anti-Marxistische partijen in San Marino zullen zich af zijdig houden om de christen-democra ten de kans te geven het linkse front van uiterst linkse socialisten en com munisten te doorbreken. Tengkoe Abdoel Rahman, die giste ren beëdigd is als eerste minister van de federatie van Malakka, heeft een radiorede -ehouden, waarin hij zei, dat hij de communistische rebellen, die reeds bijna acht jaar lang een bloedige oorlog in de jungle van dit schierei land voeren tegen de Britse troepen en politie, een of andere vorm van amnes tie zal aanbieden. De lijfarts van de H. Vader, prof. Riccardo Galeazzi-Lisi, heeft voor het nemen van vacantie het zomerverblijf van de H. Vader te Castel Gandolfo verlaten. Voor zijn vertrek heeft prof. Galeazzi-Lisi verklaard, dat de gezond heidstoestand van de Paus zodanig tot voldoening stemt, dat een voortdurende medische bijstand niet meer noodzake lijk is. Argentinië De deken van de orde van advocaten in de stad Resistencia dr. Moises Penchansky is gearresteerd, omdat hij gezegd heeft, dat Perón's politiek van verzoening zonder inhoud blijft, als de rechterlijke macht niet onafhankelijk wordt gemaakt. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen te Parijs hebben leden van het Franse kabinet er persoonlijk hij Grand- val, de resident-generaal van Marokko, op aangedrongen zijn plan voor een re geling van de Marokkaanse kwestie te „matigen" ten einde een mogelijke split sing in de regering te voorkomen. Grandval heeft dezer dagen in Xuid Frankrijk een geheime bespreking ge had met Pierre luly, de minister voor zaken betreffende Marokko en Tunis, en generaal Pierre Roenig, de minister van defensie. Laatstgenoemde is, even als het merendeel van zijn gaullistische en conservatieve collega's, niet alleen gekant tegen de door Grandval voorge stelde wijzigingen in de dynastie van Marokko, maar ook tegen diens plan voor onmiddellijke hervormingen in het protectoraat. Daartegenover staan premier Faure en minister July, die de voorstellen van de resident-generaal ten aanzien van beide kwesties steunen. Zoals gemeld houdt het plan van Grandval o.m. in, dat de huidige sul tan Mohammed Ben Arafa, die met Franse steun aan de macht is geko men nadat sultan Mohammed ben Joes- sef was verbannen, afstand van de troon doet. waarna er een regering moet wor den gevormd, bestaande uit vertegen woordigers van alle partijen en groepe ringen in Marokko, die na verloop van tijd een nieuwe religieuze leider zouden moeten ki"-"~t. Een brief van Mohammed ben Arafa aan president Coty en een schrijven va i de machtige pasja van Marrakesj aan premier Faure hebben evenwel duidelijk gemaakt, dat een vrijwillig aftreden van de huidige sultan hoogst onwaarschijn lijk is. De reden waarom Grandval zo spoedig mogelijk zijn plan wil zien verwezen lijkt, is zijn vrees voor grootscheepse ongeregeldheden in het protectoraat op «f.X *U\.V si De Britse Marine heeft de beschikking gekregen over een nieuw soort draag baar speciaal ontworpen voor het ophalen van gewonde schepelingen aan boord van schepen op volle zee. Men ziet hier de nieuwe aanwinst tijdens proeven op een luchtbasis van de Marine in Sussex. 20 Augustus, de dag waarop twee jaar geleden sultan ben Joessef werd ver bannen. Grandval woidt dezer dagen in Parijs verwacht. Door aanslagen van verzetslieden zijn Maandagnacht in Marokko tjvee Marok kanen gedood. Te Agadir schoten ver zetslieden op een Marokkaanse functio naris die ln gezelschap was van een bloedverwant. De functionari bleef on gedeerd, doch zijn bloedverwant werd dooelijk getroffen. Te Sadi Fi werd de eigenaar van een tabakswinkel door ver- zeislieden doodgeschoten. In Casablanca is gisteren bekendge maakt, dat de politie in de maand Juli zes verzetsorganisaties onschadelijk heeft gemaakt en 43 personen heeft aan gehouden die verantwoordelijk worden geacht voor 76 verzetsdaden in het ge bied van Casablanca. (Reuter) (Van onze weerkundige medewerker) Vrij talrijk waren Dinsdag de buien die er, behalve in het Noord-Oostelijk deel van ons land, vielen: in Leeuwar den 15 mm., op de Veluwe 18 mm., op het vliegveld Ypenburg 11 mm. Gister avond trok dit buiengebied in Zuidelij ke richting weg en drongen de opkla ringen, die des middags in Twenthe en Groningen ai voor zonnig weer hadden gezorgd, boven het Westen en Zuiden van Nederland door. De barometers zijn flink gestegen en er is alle reden voor de komende dagen zonnig weer te verwachten. Boven Scandinavië, waar zich een ho- ge-drukgebied heeft ontwikkeld, komen zomerse temperaturen van boven de 25 gr. C. voor. Ook in ons land zal de temperatuur weer tot boven de 20 gr. C. gaan stij gen. Gistermiddag kwam het kwik in Zuid-Limburg bij zwaar bewolkt weer niet hoger dan 15 gr. C. De wind gaat naar het Noord-Oosten, zodat wij voor morgen en waarschijnlijk nog enkele da gen langer mooi Angustusweer verwach ten. Zonnig en droog weer. Temperatuur 20 tot 22 gr. C. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost Advertentie (Tot Donderdagavond) Vannacht hier en daar mist. Mor gen wisselend bewolkt en op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke, later matige Noordoostelijke wind. Vrij warm. Zon; 5.18-20.16. Maan: 23.05-14.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1