Da "Prooi vcut de Pode. Potó Pax Christi-Congres over de vredes taak van de Kerk Opdracht van de Verlosser moet worden uitgewerkt en toegepast Nat. Bedevaart uit Lourdes terug trie de Hoorma^ Nederlandse bijdrage van 171 millioen gulden Overval op postauto voor het Amsterdamse Gerechtshof Verregende intocht van de koningin HIT DOMEIN DER. VROUW Let ook eens op het goede MOEDERS VACANTIE Van Beinum krijgt aanbod uit Amerika Meeuw aan de hengel Buit van 63.000 gulden grotendeels achterhaald Ai- 1 KRUISWOORDRAADSEL WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 PAGINA i Inleiding pater Mario von Galli Zieken kwamen zingend thuis Tienjarenplan Suriname Wetsontwerp ingediend Vijfde Haagse bloemenweek m '4r;r Noors zeeman in ruim gevallen en gedood Man verdronken bij omslaan van pontje DODELIJKE VAL IN HOOIVORK Deurwaarder krijgt gevangenisstraf Oiplosisinig kruiswoordïr aadisel van* Dinsdag Examen® (Van onze speciale /erslaggever) Dat de vrede van Christus iets geheel anders is dan de vrede van de wereld, een th^ma, dat in talloze variaties en met name in de tweede grote inleiding van het Pax Christi Congres naar voren kwam, was gisteren voel baar aan heel de sfeer op de tweede dag van het congres. Wekten op de eerste dag politie-escortes bij de ontvangst van Z.Em. Kard. Feltin, de vele autoriteiten, het onnoemlijk aantal fotografen en filmopera teurs enige herinnering aan de conferentie, die in Genève aan de vrede gewijd was, de tweede dag kwam de diepere aard van de Pax Christi Be weging meer tot haar recht met haar drievoudig program: gebed, studie en actie in dienst van de vrede. 's Ochtends droeg Z.H. Exc. mgr. J. Schröffer, bisschop van Eichstadt een H. Mis op in de kapel van het Canisius College, waaronder hij een korte toe spraak tot de deelnemers hield. In de loop van de dag keerden vele bisschop pen, die de opening van het congres met hun tegenwoordigheid hadden op- feluisterd naar hun steden terug, lechts de buitenlandse bisschoppen met kardinaal Feltin aan het hoofd bleven. Kard. Feltin. de grote bezieler van deze beweging wenste uitdrukke lijk alle zittingen van het congres bij te wonen. En het was opvallend hoe een voudig en ongedwongen hij zich in de pauzen met alle deelnemers onderhield en aan alle journalisten, die er om vroegen, interviews toestond. Een voortgezette kennismaking met de deel nemers leerde dat de Pax Christige- dachte in alle geledingen van de Maat schappij is doorgedrongen. Hoogleraren naast „Schornsteinegermeister". chi rurgen naast naaisters, advocaten naast bouwvakarbeiders, alle standen zijn hier vertegenwoordigd. Het con gres kent ook zijn ,,Opa Gries", die niet te voet. maar 00 de fiets uit Borhott in Westfalen aan het Canisius College arriveerde met een tas vol kranten knipsels over de reizen, die hij per fiets over bijna geheel de wereld ge maakt had en over de Katholiekenda gen in Duitsland, waar hij als arbeider het woord gevoerd had. Een intense bezinning op de taak van de Kerk met betrekking tot de internationale vrede, was de opgave, waaraan de deelnemers zich Dinsdag wijdden. Een Oostenrijks Jezuïet, pa ter Mario von Galli, een van de wei nige Jezuïeten, die in Zwitserland on danks het wettelijk verbod verblijven, hield zijn gehoor bijna anderhalf uur geboeid in een betoog over dit onder werp waarin hij ook van theologisch standpunt uit vaak verrassende inzich ten naar voren bracht. Een vriend van de spreker had hem aangeraden op dit congres het woord vrede maar niet te gebruiken vanwege de veelzinnigheid, waarmee dit begrip wordt gehanteerd. Het feit echter, dat zowel Z.H. de Paus in Zijn wapen, als de communis*'en in hun vredespropa- ganda het beeld van de duif voeren, deed hem dit advies naast zich neer leggen, maar dwong hem tevens zich op het verschil der standpunten dienaan gaande te bezinnen. Een theologische analyse van de woorden van Christus, die ..zijn" vrede ,,in" de wereld, niet de vrede ,,van" de wereld was komen brengen, voerde tot de conclusie, dat de vrede van Christus iets anders moest zijn dan de vrede van de wereld, maar dat deze vrede toch iets in de wereld te betekenen heeft. Het kan niet betekenen, dat de wereld pas vrede heeft, als ze in haar geheel tot Christus is toegetreden. Het is een wezenlijke wet van de heilsgeschiedenis dat dit nooit gebeuren zal: ergernis moet er komen, tegenspraak moet er zijn en vervolging heeft Christus de zij nen voorspeld. Met de voortschrijdende eenheid van de wereld zal het pheno- menologische beeld van het christen dom er een zijn van over de gehele we reld verspreide kernen. Een christelijk tegenover een niet-christelijk blok, zo als dat in de Middeleeuwen het geval was. zal niet meer terugkomen. De betekenis van de vrede van Chris tus moet dus op een ander plan gezocht worden. Zeer praegnant formuleerde spreker het verschil tussen beide ni- veau's met te wijzen op het verschil in middelen waarmee de wereld en waar mee de Kerk de vrede tracht te berei ken. In het eerste geval zijn deze steeds van uitwendige aard. De Kerk bewerkt de vrede van binnenuit langs sacra mentele weg. Maar evenzeer als de vrede van binnenuit is in het heilsplan van Christus een verlossing van de we reld naar buiten als zodanig begrepen. Immers heel de schepping zucht en haakt naar de verlossing op de jongste dag. Dit is ook een opdracht aan de Kerk gegeven. Dit is niet alleen een situatie teke ning, maar een gewichtige opdracht door Christus aan zijn Kerk gegeven. En aldus is ook in het heilsplan van Christus de aanvankelijk paradoxaal klinkende tegenstelling tussen Zijn Rijk en dat van de wereld opgelost. Althans in beginsel. Het is de taak van de chris tenen van alle tijden deze opdracht van de Verlosser in hun concrete situaties uit te werken en toe te passen. Als belangrijke practische conclusie na deze overwegende theoretische uiteenzet ting bepleitte pater Von Galli 'n intense bestudering onder de. Katholieken van de wijzen waarop een dergelijk pro- fram te verwezenlijken is. In vergeld ing met Sovjet Rusland waar in cur sus-op-cursus tot in de onderste lagen van het volk een ideologie wordt inge- hamerd heeft het in het katholieke kamp soms de schijn da' in deze alles alleen op de Heilige Vader neerkomt. Dat dit werk in een hechte organisa tie spoedig tot stand komt is van het allergrootste gewicht. De wereld wordt één. Alle tekenen wijzen er op. Maar de tekenen wijzen evenzeer uit, dat het een eenheid dreigt te worden buiten de ka tholieken om. Een grote kans dreigt hier gemist te worden. Als hier niet Eduard van Beinum, de dirigent van het Amsterdamse Concertgebouw orkest, heeft een aanbod ontvangen om dirigent te worden van het Philhar- monisch Orkest van Los Angeles, als opvolger van Alfred Wallenstein, zo heeft de president van het bestuur van de Symphonie Vereniging van Zuid-Califomië bevestigd. Wallen stein heeft kortgeleden bij het sluiten van het seizoen 1955-1956 zijn ontslag aangekondigd. President Carter van de bovengenoemde vereniging noemde de berichten van een officieel aanbod aan Van Beinum wel nog wat te vroeg tijdig, doch gaf toe, dat met de keus van een opvolger het oog eveneens op Van Beinum was gevallen. Van Beinum heeft reeds vier maal deze zo mer dit orkest geleid en ook in het winter-seizoen zal de Amsterdamse dirigent naar Los Angeles terugkeren. snel en daadwerkelijk wordt ingegrepen zou het gevaar niet denkbeeldig zijn, dat deze van buiten af opgelegde een heid zal uitgroeien tot een dictatuur, welke erger is dan de ergste oorlog. Sectievergaderingen In de namiddag werd een drietal on derwerpen. n.l. de Kerk en Europa, de Kerk en het Federalisme, en de Kerk en de U.N.O., elk in een Franse en een Duitse sectievergadering aan de orde gesteld. Als voorzitter van een van de ze sectievergaderingen, trad op mgr. Paul Rusch. bisschop van Innsbruck en ondervoorzitter van de Pax Christi Be weging. In het verslag van de bespreking in zijn sectie „De Kerk en Europa" bracht mgr. Rusch op de plenaire zitting o.m. als desiderata naar vorer., dat enerzijds het nationalisme der staten moet over wonnen worden, doordat iedere natie haar verantwoordelijkheid tegenover de andere gaat beseffen, en door nationale gevoeligheden en Europese superiori teitscomplexen af te leggen, en dat an derzijds alles, wat voeren kan tot een hechte Europese eenheid dient te wor den bevorderd. Genoemd werden in dit verband: internationale ontmoetingen en uit wisselingen. bedevaarten vooral naar plaatsen in voormalig vijandig ge bied, en het scheppen an een Euro pese mentaliteit, waartoe vooral de schoolboeken en de pers belangrijke bijdragen kunnen leveren. Bij het verslag uit de sectie over „De Kerk en ie U.N.O." werd geklaagd over het feit, dat voor het bezetten van sleutelposities in de internationale or ganisaties van katholieke zijde vaak geen personen naar voren kunnen wor den geschoven, bij gebrek aan geschik te figuren. Een uitermate practisch voorstel werd in deze sectie gedaan door dr. J. M. E. A. M. Zonnenberg uit Den Haag, door de voorzitter van het con gres als „der Hollandische Vor- schlag" aangekondigd, n.l. staande dit congres nog over te gaan tot de instel ling van een studiecentrum, dat in de geest zoals pater Von Galli het had aan geduid een diepgaande studie zou on dernemen van de practische mogelijk heden om de vrede te dienen. Voorlo pig is de reactie hierop beperkt geble ven tot een krachtig applaus. In de avond werden de deelnemers door het gemeentebestuur van Nijme gen in de Schepenzaal van het stadhuis ontvangen. Een paar jongetjes, die te Bols- ward in de stadsgracht aan het hen gelen waren, hebben een avontuur beleefd, waarover ze nog lang na zullen praten. Eén van hen ving een vis, die hij weer in het water wilde gooien. De „vliegende vis" werd in zijn vlucht gevangen door een zee meeuw, die juist boven de gracht cirkelde op zoek naar buit. De vis bleef echter in het keelgat van de vogel zitten en de meeuw kwam door ademnood in het water terecht. Met de hengel hebben de jongens de vogel naar zich toegehaald en toen het hen niet gelukte de vis uit de keel van de vogel te verwijderen, zijn ze met de meeuw naar een die renarts gestapt, die „operatief" heeft ingegrepen. Hierna gaven de jongens de meeuw zijn vrijheid te rug. 111111111111111111111111111111111111111111111UIIIIIIII11111111111111111111 (Van een verslaggever) Om 11.08 precies liep Dinsdag de witte trein met 334 zieken van de Nationale Bedevaart naar Lourdes het station van Roosendaal binnen. Ver moeid maar in bijzonder opgewekte stemming zagen de zieken het eind van de reis naderen. In snel tempo werden zij naar de wagons en de zieken wagens getransporteerd, welke hen naar hun woonsteden zouden terugbrengen. De Bisschop van Haarlem, mrg. Hui- bers, die te Lourdes enige dagen door ziekte niet aan de plechtigheden had kunnen deelnemen maar die Zondag j.I. de Nederlandse bedevaartgangers weer Verblijd had met een ontroerende toespraak reisde van Roosendaal uit verder met de auto naar Haarlem. De zieken uit Haarlem, Rotterdam en Amsterdam trokken 's middags twee uur met de trein uit Parijs verder naar huis. De aankomst te Amsterdam om vier uur was wederom treffend. Terwijl de ziekenwagon naar het eerste perron werd gerangeerd weerklonken nogmaals de liederen van de bedevaart: „Ave Maria" en „Te Lourdes in de bergen De zieken werden op hun beurt ver rast met bloemen. Zij vertelden aan de familieleden en de zusters van het O.L. Vrouwegasthuis, die ter begroe ting aanwezig waren, dat de reis naar Lourdes al hun verwachtingen had over troffen. Een bijzonder treffend moment was de ontmoeting geweest met 160 zieke invalide priesters uit Italië, die ook ter bedevaart waren. 49. Onbekend met het feit, gadegeslagen te worden door de scherpe ogen van de wolfshond, volgt de kleine troep Fir Iboth-krijgers het spoor van Eric de Noorman. Zij weten, dat zij zonder de twee vluchtenden hetzij dood of levend niet bij Ruad terug behoeven te komen, want onder geen beding mogen de Fomori-krijgers te weten komen, waar de ver blijfplaats van Ailech is. En terwijl de krijgers na een kort oponthoud bij het graf van Eric's ongelukkige lotgenoot de achtervolging met ver dubbelde ijver voortzetten, jakkert een dodelijk vermoeide wolfshond voort langs het smalle spoor, dat hij na lang zoeken gevonden heeft. Het is het spoor van twee Fomori-jagers, die terugkeren naar hun dorp. Zij draaien zich vol schrik om, als het heftige geblaf van de grote hond hun oor treft. „Een wilde hond; hij valt ons aan", stoot een van hen verschrikt uit, als hij het enorme dier met de tong uit de bek op hem toe ziet snellen. Bijna gelijktijdig heffen de mannen hun speren en slechts door een snelle zijsprong kan de hond de dodelijke wapens ontgaan. „Loop, broeder, loop voor je leven", hijgt een der krijgers ontzet en met grote sprongen rennen zij naar de veilige beschutting van hun dorp. De wolfshond staart hen niet begrijpend en smartelijk jankend na. Deze mannen zijn bang voor hem; hoe moet hij hun nu duidelijk maken, dat hij slechts hulp zoekt vóór zijn meester, die, als er niet snel ingegrepen wordt, toch nog de Fir Iboth-krijgers in handen zal vallen? (Van onze Haagse redactie) De regering heeft een wetsontwerp ingediend, waardoor Nederland voor 171 millioen gulden zal kunnen deelnemen in de financiering van het door Suri name, in jverleg met het Nederlandse ministerscomité, /astgestelde tienjaren plan voor ontwikkeling van de Suri naamse volkshuishouding. De totale kos ten van het plan bedragen 256 millioen gulden. Hiervan zal Suriname ruim 84 millioen beschikbaar stellen. Nederland zal van de resterende 171 (Van onze verslaggever) „Ik zit al acht maanden onschuldig in voorarrest", riep Dinsdagmorgen de 30-jarige Amsterdamse koopman S. uit toen hij zich in de verdachtenbank van het Amsterdamse Gerechtshof te ver antwoorden had voor de overal op een postauto op de avond van 28 October j.I. op de Lijnbaansgracht in Amster dam, waarbij een geldtrommel en een postzak met geld en geldswaardige pa pieren ter waarde van ruim 63.000 werden gestolen. Hij is door de Amsterdamse recht bank wegens heling van het gestolene tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld, evenals zijn medeplichtige, de 33-jarige bankwerker H., bij wie het geld is aangetroffen. Beiden hebben in hun vonnis berust maar de Officier van Justitie was tegen het vonnis tegen de koopman in hoger beroep gekomen zo dat deze koopman nu alleen voor het Hof terechtstond. Hij hield bij hoog en laag zijn onschuld vol en sloeg soms dermate een toon aan, dat de president van kwamen overeen met de nummers hem enige malen tot de orde moest roe- I van de bankbiljetten, die in de postzak pen. „We doen hier alles rustig aan", j moeten hebben gezeten. Overigens ga aldus de president. De overval is ge- 1 ven de bankwerker en de koopman toe pleegd toen een postauto op zijn laatste j het geld van de overval op de post- dagelijkse rit langs de bijkantoren en aut° afkomstig was. Zij beweerden ech- postagentschappen in Amsterdam-West ter (en hielden ook gistermorgen vol) een geparkeerde auto op de Lijnbaans de tweede keer op de postauto mee en niemand had hem die instructies mede gedeeld had de helper de achterdeur van de postauto alleen maar met een steeksleutel gesloten en niet met een Lipssleutel. Daardoor konden de achter deuren gemakkelijk worden geopend. Aan het postkantoor aan de Van Hall straat merkten de chauffeur en zijn hel per dat de achterdeuren open waren en dat uit de auto de trommel en de post zak waren gestolen. Ze hebben daarop de gehele route opnieuw afgelegd en hier en daar geïnformeerd maar de trommel en de postzak zijn nooit meer teruggevonden. Wel werd een groot deel van het geld achterhaald, n!. in een groot jamblik, verborgen onder de grond in een loods aan de Tuinstraat, waar de bankwerker H. zijn auto stalde. Slechts na moeizaam zoeken dank zij het feit dat de grond ter plaatse een beetje was ingedrukt, kon de politie ont dekken dat er het jamblik was begra ven. Het jamblik zat vol met bankbil jetten en de nummers van enige daar- gracht moest passeren en daarbij zeer langzaam rijden. Bij een der postkan toren hadden de chauffeur en zijn hel per een rode trommel met geld en een postzak met geldswaardige papieren in geladen. Tegen de instructies in maar die kende hij niet want hij reed pas voor -$ •A.*». li'-*-' 'Ni: My Fier roffelden Dinsdagmiddag de trommels van het harmoniecorps „Ex celsior" uit Boskoop. Parmantig stap ten de charmante in rood en grijs ge klede enig in Nederland majo rettes door de Haagse straten. Zij vormden de opening van de stoet, die deze middag aanvankelijk veel be kijks trok in de doorweekte stad. De stoet, waarmee de Haagse Bloemenko- ningin haar intrede in de stad deed. Het weerbericht voorspelde weliswaar wisselende bewolking met enkele buien, maar ook zonnige perioden, doch de „enkele buien" schenen zich wel in Den Haag geconcentreerd te hebben. Zo begon dan Dinsdag op een aller minst luisterrijke wijze voor de vijfde maal de Haagse Bloemenweek, geor ganiseerd door de Stichting Den Haag- Bloemen-Zee. De mannen van de mu ziekcorpsen ook het corps van de H.T.M. liep in de stoet mee bliezen wat zij konden, maar zij konden niet verhinderen, dat tussen hun mooie zui vere tonen wel eens een onregelma tig trillertje klonk: de regen had zich prinsheerlijk in hun instrumenten ge nesteld. De ruiters en amazones, onder wie Graaf Willem II, de stichter van Den Haag zich persoonlijk bevond, gevoelden zich kennelijk al even min erg gelukkig. Ook zij droegen over hun historische costuums de hypermoderne regenkledij. De bloe menmeisjes in alle kleuren van wege de koude liepen er onbe haaglijk bij in hun dunne bloemen- gewaden. Het geheel maakte echt wel een armelijke indruk, alhoewel de bedoeling van de organisatoren heus wel anders is geweest. Maar de weergoden laten zich nu eenmaal niet dwingen. dat een onbekende „Piet" hen het geld had gebracht, gewikkeld in oude kran ten, en met het verzoek te tellen en te verbergen. Wie nu die „Piet" is, daar over wenste de bankwerker, die gister morgen als getuige onder ede werd ge hoord, zich niet uit te laten. Ook niet toen zijn medeverdachte, de koopman, het vroeg. De president vond het niet „fair" van de koopman om dit aan zijn medeverdachte te vragen, want daar door zou deze koopman zichzelf in moei lijkheden brengen. „Ik heb het daarom ook niet gevraagd", aldus de president. De koopman had eerst ontkend iets te maken te hebben gehad met het jam blik, maar toen aan de binnenkant van het deksel een vingerafdruk van hem werd g;evonden, gaf hij toe dat hij het misschien toch wel in handen zou heb ben gehad. „Ik ben koopman in oude metalen", aldus verdachte, „ik krijg dergelijke dingen wel meer in handen". „Wel merkwaardig dat er nu juist net het geld in zat", aldus de president. Ook gaf de koopman toe dat hij bij het tellen van het geld aanwezig was geweest en meegeteld had. Hij was op een morgen naar de loods gelopen, zo beweerde hij, om zijn kameraad te zoe ken en *rof deze aan in de loods met een grote hoeveelheid geld op een werk bank. De kameraad zou hem hebben gevraagd mee te helpen tellen. En dat had hij gedaan en onderwijl was bij hem de gedachte opgekomen dat het geld wel eens van de overval op de postauto afkomstig zou kunnen zijn. Na een kwar tier was nij weer weggegaan. Er waren nog meer mensen in de loods, maar hij weigerde te zeggen wie dat waren ge weest. De bankwerker, als getuige ge hoord, wilde evenmin zeggen wat de koopman in de loods had uitgevoerd en of hij inderdaad alleen maar geld had geteld. Dit maakte de koopman, die zijn onschuld aan de overval wilde bewijzen woedend, maar de bank werker bleef bij zijn weigering. „Ik laat me er niet over uit", zeide hij. De koopman is al meermalen veroordeeld wegens overvallen op vrachtauto's te Amsterdam. Een merkwaardig incident ontstond toen de verdachte werd verhoord al vorens het verhoor van de bankwerker was begonnen. Deze bankwerker zat al in de zaal, terwijl de verdachte werd verhoord. Plotseling merkte de pre sident dit en hij riep: „eruit met die man!" De bankwerker werd onmiddel lijk uit de zaal geleid en blijkbaar zo goed weggebracht dat het enige tijd duurde voordat hij terug was toen hij zelf zou worden verhoord. De vrouw van verdachte verklaarde als getuige a décharge dat haar man altijd trouw om half zes thuis kwam, ook op de avond van de overval op de postauto, die omstreeks kwart over zes moet zijn gebeurd. En een andere vrouw vertelde dat de verdachte en zijn vrouw het in die tijd zeer krap hadden en waarlijk niet in het geld zwommen. Toch is de diefstal uitgekomen, hetgeen de argwaan trok van de politie. Daar enige getuigen niet waren ver schenen werd de behandeling van de zaak uitgesteld tot 23 September. millioen 84 millioen lenen tegen 3 rente met een looptijd van 25 jaar en het restant schenken, waarbij eventueel de Herstelbank nog een lening van 40 mil lioen zou verschaffen. Het vastgestelde plan beoogt de Su rinaamse economie, die thans alleen op de bauxiet drijft, een bredere basis te geven. Het plan beweegt zich daarom op alle gebieden, die hiervoor van be lang zijn. In de landbouwsector wordt buiten het Wageningen-plan, dat uit het hui dige project is gelicht speciaal aan dacht geschonken aan de landaanwin ning, waardoor jaarlijks 2300 boeren aan een bedrijf kunnen worden gehol pen. Voor bosbouw en industrie zijn even eens belangrijke bedragen uitgetrokken. Wat betreft de mijnbouw, wordt speciale aandacht besteed aan de Zuidelijke ge bieden, waar mogelijk nog waardevolle mineralen zullen worden gevonden. In verband hiermee is besloten tot lucht- kartering van het gebied. Het verkeer zal worden gediend met de aanleg van een nieuw vliegveld, verbetering van het veld Zanderij bleek niet verantwoord, en door de aanleg van een Oost-West-verbinding tussen Co- ronië en Nickerie. Voorts wordt voorzien in de bouw van het zo dringend noodzakelijke zieken huis, de verbetering van de volkshuis vesting en het onderwijs. Met de Ver enigde Naties is een overeenkomst ge sloten tot het verlenen van technische hulp, waarvoor 4 millioen beschikbaar is. Het toezicht op de juiste besteding van de door Nederland gegeven gelden zal worden uitgeoefend door een te Pa ramaribo gevestigde commissie, die de Nederlandse en de Surinaamse regering zal adviseren. Als voorwaarde voor de aanvaarding van het plan door Nederland is gesteld, dat de Surinaamse regering niet nog be langrijke projecten buiten het plan zal entameren, welke inflatoir zouden wor den gefinancierd. Dinsdagavond ïs de 25-jarige ma troos Alfred R. H. uit Helgoy in Noor wegen door een misstap in een der ruimen gevallen van het in de Waal haven te Rotterdam liggende Zweedse stoomschip „Sitanja". Hij werd ern stig aan het hoofd gewond. In het ha venziekenhuis is hij kort na aankomst overleden. Bij het omslaan van een pontje, waar op negen mannen van een scheepswerf aan het Winschoterdiep te Groningen een lading scheepsplaten vervoerden, is de dertigjarige T. Engelsman om het le ven gekomen. Toen het pontje kantelde, vielen alle negen mannen te water. Acht slaagden er in weer aan de kant te ko men. Nadat men de eerste schrik te bo ven was, constateerde men dat de me taalbewerker Engelsman niet aanwezig was. Men vermoedde toen, dat hij door een der platen zou zijn getroffen en be kneld zou zijn geraakt. Eerst na enkele uren slaagde men er in het stoffelijk overschot boven water te krijgen. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kin deren achter. Tijdens het dorsen in Nieuw-Milligen. gem. Apeldoorn is de loondorser G. van Ginkel uit Wekerom van een drie meter hoge stroberg gevallen. De man kwam met zijn onderlichaam terecht op een omhoogstaande houten hooivork. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij vervoerd naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, waar hij intussen is overleden. Een deurwaarder uit Rotterdam is, conform de eis, door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek en voor vijf jaar ontzetting uit het recht om leur- waarder te zijn. Hem was ten laste ge legd, dat hij zich in twee jaar tijds on geveer f18.000, die hij als deurwaarder der belastingen had geïnd, had toege- eigend. Horizontaal: 1. kier. 5. mensenmas sa. 8. reeds. 9. grasland. 12. rivier in Italië. 13. speelgoed. 14. bergweide. 16. omroepvereniging. 18. takje. 20. nako meling. 22. groet. 24. vervoerbedrijf. 25. godin. 26. deel v. Amerika. 28. gewicht. 30. tentoonstellingsgebouw in A'dam. 32. bijwoord. 34. pers. vnw. 36. ongun stige mening. 38. familielid. 39. meer in Amerika. 40. bewijs van verdriet. Verticaal: 1. tenger. 2. stofmaat. 3. telwoord (Eng.). 4. vogelproduct. 5. vallei. 6. voorzetsel. 7. drasland. 10. pl. in Gelderland. 11. aanw. vnw. 13. schamel. 15. deel v. e. voertuig. 17. knaagdier. 19. holte in de muur. 21. electr. geladen deeltje. 25. jongens naam. 26. vogel. 27. uitroep. 29. week dier. 31. bekend voetballer. 33. pl. in Duitsland. 35. vr. munt. 37. klaar. 38. onmeetbaar getal. Horizontaal: 1. grondvesten. 2. na deel, Ares. 3. eenakter. 4. inundatie. 5. ver, er, fl. 6. Ee, ordner. 7. nr, kei, i.p.i. 8. stanniool. 9. klep, slap. 10. ka liber, eng. 11. geeme, N.O. Verticaal: 1. gnuiven, kk. 2. Ra, neerslag. 3. odeur, tele. 4. neen, oka- pie. 5. denderen, br. 6. Vlaardingen, 7. kt, re. 8. satire, os. 9. tree( riolen. 10. eer, plano. 11. N.S., klei, P.G. 's-GRAVENHAGE 9 Aug. Notarieel ex.: J. E. van Bavel te Breda (le ged.), mr. J. C. Oostrijcck te Amsterdam (2e ged.), Ch. P. G. M. van Haren te Venray (le ged.). Waarom denken zo heel veel mensen altijd, dat een ander er zoveel beter aan toe is dan zij zelf? Is het opstandigheid, hebben ze in derdaad allemaal een ver keerd beroep (of een ver keerde man) gekozen of zit er alleen maar iets in van dat verlangen naar het volmaak te geluk, dat nu eenmaal, sinds de mens uit het para dijs werd verdreven, op aar de niet meer te vinden is? Zo passeerden wij deze) dagen een ijswagentje, waar achter op zijn stoel, op een beschaduwd plekje, een be jaarde ijscoman zat. Kenne lijk was de man echter niet voldaan over de omstandig heden, waaronder hij zijn dagen sleet, want wij hoor den een van zijn klanten voor het karretje uitroepen: „Maar zit je hier dan niet heerlijk? Je moest maar eens, net als ik, de hele dag in de fabriek staan, dan zou je wel anders praten". Daar had je het dus weer: de man, lekker in de buiten lucht, was niet tevreden, maar de man in de fabriek al evenmin. Vermoedelijk zouden ze, als ze eens een dag of veertien van beroep konden wisselen, allebei dolgelukkig zijn als ze weer op hun oude plaats konden terugkeren. Een soortgelijk geval ont moette ik bij twee vriendin nen, die elkaar in lange tijd niet hadden gezien en die nu profiteerden van haar ontmoeting om samen wat te winkelen. „Wat eei} leuke blouse", zei de een tegen de ander, vol bewondering voor een elegante nylonblouse. „Gezel lig als je dat zo eens ronduit kunt zeggen", voegde ze er aan toe. „Als ik zo iets r.eg, waar mijn man bij is, wil hij altijd direct, dat ik hem ga kopen, want dan zegt hij, dat hij me zo goed zal staan of dat hij zo aardig zal zijn op dit of dat pakje van me" „Ideaal, zo'n echtgenoot", zuchtte de ander. „Mijn man zegt nu nooit eens zo lets. Hij vindt alles best wat ik doe of aanschaf, maar hij komt nu nooit eens zelf met het idee voor de dag, dat iets leuk zou staan, of dat ik toch echt wel eens wat nieuws nodig heb". Ook hier dus weer de een te veel, de ander te weinig belangstellend naar het oor deel der dames. Wat zij er Toen Paul en Eric enige weken geleden uit de kleu terschool thuis kwamen met de mededeling, dat zij vier dagen „vacantie" hadden, om welke reden dan ook, zei hun moeder enthousiast: „Hoef je pas Donderdag weer te ko men? Nou maar, dat is heer lijk, jongens!" Paul, die de oudste is, keek haar even onderzoekend aan en vroeg toen: „Vindt mama het ook fijn, dat het vacantie is?" „Maar natuurlijk, jon gen, dat is toch heerlijk", hield moeder haar gespeelde vreugde vol. „Gelukkig maar", zuchtte het jochie. „Een heleboel moeders vin den het niks fijn", vervolgde hij, om daarna voldaan naar binnen te gaan om zijn jasje weg te hangen en zijn bal te zoeken. „Je kunt toch tegen zo'n kind niet zeggen, dat je het veel rustiger hebt als ze op school zijn en dat je daarom niet blij met de vrije dagen bent", zei zijn moeder toen de kinderen naar buiten waren getrokken. We moeten eerlijk beken nen. dat we bewondering hebben voor .moeders, die zich zo kunnen instellen, want natuurlijk valt het voor de toch al druk bezette huis vrouwen niet mee, bij haar gewone, toch al drukke werk ook nog voortdurend de kleintjes mee in het oog te moeten houden. Nu wonen Paul en Eric buiten, zodat ze dus, als het weer goed is, in de tuin kunnen spelen met hun step, hun bal, hun zand bak en wat er verder voor zaligheden te bedenken zijn voor jongetjes van 2 tot 7 jaar. Het is te begrijpen, dal het voor moeders, die bij de aankondiging van vacantie meteen het vraagstuk voor zich zien, minder gemakke lijk te verwerken is hoe ze al die dagen haar troepje op een bovenhuis zoet moeten hou den. Er is eerlijk gezegd naar onze mening maar één oplos sing voor en dat is, dat moe der ook vacantie neemt. Nee, we bedoelen niet, dat moe der de jeugd aan haar eigen zorgen moet overlaten en zelf ergens in een hotel of pen sion moet gaan zitten af gezien van de vraag of ze daarvoor het geld heeft maar dat moeder zich in stelt op de vacantie en dus daarmee ook rekening houdt met het werk. Er zijn nu een maal vrouwen, die menen, dat de wereld niet langer zal blijven draaien, als zij eens een dag niet stoffen of stof zuigen, wanneer de was eens niet des Maandags gedaan en 's Woensdags weer opgemaakt in de kas ligt. Maar heus, la ten ze de proef eens nemen. Ze zullen zien, dat er werke lijk niets schokkends gebeurt. Knijp eens een oogje dicht en bedenk, dat het huis er voor uw gemak en genoegen is en niet omgekeerd en trek er op een mooie dag met de kinde ren op uit. Misschien kunnen ze een volgende dag wel eens boodschappen gaan doen, terwijl u de kamer op knapt. Het stof afnemen van twee dagen vraagt niet méér tijd dan dat van één dag. Na tuurlijk zijn er werkjes, die in een gezin elke dag moeten gebeuren, maar met wat goe de wil en overleg kunnen we ze tot het noodzakelijke be perken. Dat grote kinderen een handje kunnen helpen om zo te zorgen, dat moeder ook wat aan de vacantie heeft, hebben we al eens eerder betoogd en het is geen geheim, dat het vooral van vaders houding in deze af hangt of dat gebeurt. Natuur lijk, de kinderen hebben va cantie, maar dat betekent niet, dat moeder zich daar om nog eens extra moet in spannen. De moeders, die zo gelukkig zijn, op vacantie te kunnen gaan en met haar gezin een huisje betrekken in een bosrijke streek of in een badplaatsje, gaan heus ook niet meer werk doen dan beslist noodzakelijk is, daar kunt u zeker van zijn. Waar om zouden de vrouwen, di< niet weg kunnen, het zich dan ook niet een beetje ge makkelijk maken? Kook eens wat vaker een makkelijk me nu. Er is b.v. op het ogenblik volop sla te koop, goedkoop, lekker en gezond, en heel wat minder bewerkelijk dan de meeste andere groenten- soorten. Kook b.v. eens voor niet bij vertelden, is, dat de man van nummer een zijn vrouw in de eerste plaats ziet als iemand, met wie hij te genover de buitenwereld goed voor de dag kan ko men, terwijl de tweede zijn vrouw vooral waardeert om haar capaciteiten als vrouw en moeder van een gezip. Als men de omstandigheden wat beter kent, blijkt wel haast altijd, dat de fouten en tekortkomingen van de ene kant rijkelijk zwaar worden gewogen, terwijl de andere partij alleen oog heeft voor de schijnbaar voortreffelijke eigenschappen, die de eerste over het hoofd ziet. Als ieder voor zich eens begon wat meer te letten op het goede en waardevolle, dat hij bezit, en wat minder op de vervelende en nare om standigheden, zou dat zon der twijfel de eigen tevre denheid en daarmee het eigen geluk ten goede ko men, ook al zal daarmee het volmaakte geluk niet be reikt worden. twee dagen ineens aardappe len en maak voor de twee de dag een koude schotel, waarin u tal van restjes kunt verwerken: restjes vlees, groenten, zure uitjes, augur ken, tomaat, je kunt aan zo'n schotel eigenlijk van alles toevoegen om het nog smake lijker en weer anders dan de vorige keer te maken. Des noods maken we z'n schotel vast daags te voren klaar, zo dat we hem op de dag, dat we hem willen eten, alleen nog even moeten afwerken met wat frisse sla, of een paar schijven gekookte ham om maar wat te noemen. En als u dan die dag besteed hebt aan een flinke fiets- oi wandeltocht met de jeugd, kunt u er zelfer van zijn, dat ze zullen smullen. Om het helemaal makkelijk te maken geeft u yoghurt of vlapap, die we desgewenst ook al te voren kunnen klaar maken. Ik denk niet, dat iemand dan 2al zeggen, dat hij niet goed gegeten heeft en toch bent u voor een dag eens verlost van een warme kokerij. Moeder hebben ook vacan tie nodig, net zo hard als de rest van het gezin, maar de moeders moeten deze zich ook zelf een beetje leren verschaffen. Als moeder mee vacantie viert, zal ze ook aan het eind van de vacantie niet zo opgelucht hoeven te zuch ten: „Gelukkig, dat die va cantie voorbij is". Misschien zegt ze dan dit keer wel' „Hè, het was toch gezellig! Ik hoop maar, dat we gauw weer een vacantie krijgen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2