Ondanks steun gemeenten somber perspectief voor bollenteelt in Kennemerland Hoe in IJmond-Noord oplossing te zoeken Visserijgolf Prof. Wijdeveld licht plannen voor Boulevardcentrum toe SCHEEPVAABTBERICHM :v Albert Heijn TAXI 18000 r Financiële en economische mogelijk heden worden onderzocht IN EN ROND BEVERWIJK Garage Den nout Bevrijdt U J i mijn moeder met 'n echte obligatie! f* 73 sO WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 ?AGINA 4 Renault Frégate 6-pers. sedan geefi 12 maanden garantie Wagenweg 166-168 Kans: richting Uitgeest Schermerboezemplan Steun gemeenten A. J. KAAN Tijdens besloten raadszitting te Zandvoort Leden Kon. Marine met gezin naar N.-Guinea Vice-admiraal Slot terug van oriëntatiereis C.A.O. voor grafische chefs vernieuwd Priesterwijdingen Allard Pierson begraven FAiILOLISISlEMiEiNTTEN Honlkbalpromotie voor D.S.S.? Waterstanden MARKTBERICHTEN Mijn vader kwam met zo'n snoek thuis... - Wie er ook twijfelt, welke de Beste „vangst" is, de moeder van het meisje zéker niet. Ga maar eens na, hoe gemakkelijk zij haar echte obligatie - een AH-klantenobligatie - in haar bezit heeft gekregen. Zij spaarde bij Albert Heijn voor f 49.- aan obligatiezegels. Dank zij Albert Heijn's altijd even lage prijzen ging dit ongemerkt. Voor f 49.- heeft zij nu een obligatie, die in de effectenhandel maar liefst f 75.- waard is. Als dit voor iedere huisvrouw geen beste vangst is.... Nu hebt V 3 redenen om bij AH te kopen: 1 de beste kwaliteit 2 de laagste prijzen 3 verrassend spaarsysteem van f. kunt 73.50 oia kt 49.. i De situatie voor de tuinbouw, bijzonder voor de bloembollenteelt, is tengevolge van het plan IJmond-Noord moeilijker en ingewikkelder, dan men aan de hand van de verschillende gegevens zou verwachten. Deze conclusie moeten we trekken uit hetgeen „Bloembollencultuur" over de materie geschreven heeft. Na hetgeen we daarvan reeds weergaven, laten we volgen hetgeen ten aanzien van de ver vangende gronden gezegd wordt, waarbij „Bloembollencultuur" ir. dr. H. C. de Roo aanhaalt in „De bodemgesteldheid van Noord-Kennemerland", welke studie wij indertijd zeer uitvoerig besproken hebben. Voorts wijst het artikel op moge lijke andere kansen, op de noodzaak van een goede bevloeding, om dan een samenvattende conclusie te trekken. De bloembollenteelt stelt hoge eisen aan de grond, speciaal wat de waterbe heersing betreft. Goede bollengrond is dan ook uiterst moeilijk te vinden. Het zou nog iets gemakkelijker gaan indien er geen roofbouw op de zoetwaterre serve in de duingronden gepleegd werd, waardoor de bollenteelt op de verschil lende, van nature er voor geschikte S-onden, onmogelijk zou zijn geworden. et grondprobleem is tegelijkertijd een waterprobleem. Dr. H. C. de Roo Li. heeft daar in zijn studie „De bodemge steldheid van Noord-Kennemerland" zeer nadrukkelijk op gewezen. Hij zegt: „In het duinlandschap is de gemiddelde grondwaterstand gedurende de laatste tientallen jaren vrij belangrijk gedaald". Hij merkt op dat dit een gevolg is van waterwinning o.a. door het Provinciale Waterleidingbedrijf van Noord-Holland. Hij constateert: ,,De vochtige duinpan nen droogden op en de aldaar gelegen cultuurgronden moesten prijsgegeven worden". En verder: ,,De verlaging van de gemiddelde waterstand in de dui nen heeft echter tevens een nadelige Invloed uitgeoefend op de natuurlijke watervoorziening van de cultuurgronden langs de binnenduinvoet". Dit zijn allerminst bemoedigende fei ten. De strook geestgrond, of strand- walgrond, zoals hij in de gebruikelijke terminologie wordt genoemd, is uiterst smal. De situatie heeft al tot minder gewenste gevolgen geleid. Zo merkt dr. ie Roo op: „Hier en daar zijn dan ook reeds de aanliggende, vaak zeer onre gelmatige en minder geschikte strand- walovergangsgronden ten dele voor de tuinbouw in beslag genomen." Behalve door stadsuitbreiding wordt de bollen teelt ook door waterwinning van de goe de bollengrond weggedrongen. Hierdoor is het handhaven van de bloembollen teelt op de beste gronden nog meer be moeilijkt. Doch bovendien het vinden van de zo noodzakelijke vervangings- grond. Een en ander zou beduidend gun stiger worden indien er een collectieve watervoorziening mogelijk zou zijn. Een verplaatsing van de bloembollen teelt in noordelijke richting, op de smal le geestgrond langs het duin biedt dus weinig vooruitzicht. Dr. De Roo acht: „vooral de strandwalgronden en duin zandgronden onder Bergen en Schoorl, die tot grote diepte kalkloos zijn, minder geschikt voor de intensieve bloembollenteelt". Daar zal het dus niet gezocht moeten worden. De situatie te Egmond-Binnen is gunstiger. Hier is nog wel enige goede grond voor bloem bollenteelt aanwezig. Speciaal in het binnenduingebied. Door ruilverkaveling van de bestaande percelen kan meer Advertentie Prijzen In diverse uitvoeringen van "500.tot 8875.— Telef. 12138 en 15056 Drie trawlers Bloemendaal IJm. 71 (760 kisten verse vis), Allan Water IJm. 34 (1350 kisten verse vis) en Tzonne IJm. 1 (1650 kisten verse vis) zes loggers en vijf kotters één Deense kotter met 100 kisten schol zorgden er Dinsdag voor, dat de IJmuidense vis- afslag werd voorzien van ruim 6.900 kisten verse vis, 185 stijve kabeljau wen, 600 kleine kistjes haring en 600 kilo tongen. Er waren 4.470 kisten verse haring, 315 kisten makreel, 430 kisten schelvis, 55 kisten gul en kabeljauw, 605 kisten wijting en 165 kisten schol. De prijzen waren zeer behoorlijk. Haring werd uitstekend gehonoreerd en schelvis werd ook beter gewaardeerd. Haring noteerde nu 16,- tot 12,- en makreel 19,- tot 13,- per kist van 50 kilo. Schelvis II noteerde 12,- pen nen 15,- tot 12,-, klein middel 15,- tot 25,-, groot middel 30,- tot 40,- en grote schelvis f 40,- per kist van 50 kilo. Heilbot deed 3,40 tot 2,80, grote tong 3,60 tot 3,50, groot middel 3,90 tot 3,70, klein middel 3,90 tot 2,65 en tong n 3.30 tot 3,15 per kilo. Uitstekende prijzen voor de fijnvissoorten. De aan voer van deze soorten was echter schraal. Tarbot I noteerde 2,30 tot 2,05 en zalm 7,50 per kilo. Grote regels kabeljauw gingen van de hand voor de goede prijs van 126,- tot 116,-, kisten grote kabeljauw voor 146,- tot 100,- per 125 kilo. Grote fil deed 28,- tot 17,-, middelsoort 22,- tot 20,- en kleine gul 14,- tot 12,- per kist van 50 kilo. Klein mid del schol werd verkocht voor 50,— zetschol voor 52,- en schol II en I voor 42,- tot 40,-. Voor de Woensdagmarkt werden eni- fe schepen verwacht. De Johannes 'olderman IJm. 20 met 1040 kisten verse vis uit de Noord en de Shamrock IJm. 129 met 350 kisten verse vis. De Medan IJm. 57, die reeds als thuis- stomer was gemeld met 1070 kisten verse vis aan boord, heeft de netten nogmaals uitgezet. Dit schip komt nu voor de Donderdagmarkt naar huis. In de loop van Donderdag kan men voorts de trawlers Herman IJm. 2, Deining Kw. 8. Antje Ro. 15 en Claesje Ro. 46 verwachten. Op zee bleef het stormen. Langs de kust was het Dinsdag veel beter, maar om de Noord moest tussen de buien door worden gevist. De resultaten wa ren overal slecht. De Postboy IJm. 35 meldde trekken van 60 en 35 manden haring, een aantal andere trawlers, ondermeer de Sumatra IJm. 62, meld den dagvangsten van 150 tot 200 manden haring. De loggervloot bleef Haandag gedeeltelijk binnen, de kotter- vloot dacht er helemaal niet over om naar zee te vertrekken. Dinsdagmor gen is de gehele vloot echter naar zee vertrokken. Zij meldden in de middag uren regenachtig maar goed weer. De 79 en Bergen IJm. 16 vertrokken Maan dag naar zee. grond beschikbaar komen. Voor een be- drijfszekere teelt kan hier, evenmin als in het binnenduingebied, een goede infiltratie worden gemist. Ruilverkave ling, verkavelen en infiltreren dienen de bloembollenteelt hier vooraf te gaan. Met de nodige kosten daaraan verbon den. Het binnenduingebied zit in handen van de provincie. Bij de overweging om de betreffende gronden voor de bol lenteelt beschikbaar te stellen, zal men vermoedelijk dezelfde bezwaren laten gelden, als voor de geschikte gronden, die even ten noorden van Noorddorp in het duin liggen. De verschillende belan gen zijn hier tegengesteld en die van de tuinbouw zullen wel opgeofferd wor den voor andere. Zoals in het verleden zo dikwijls is geschied. De meest oostelijk gelegen strandwal biedt wellicht nog enige mogelijkheden. Deze strekt zich van de zuidpunt van Uitgeest in noordelijke richting uit, tot voorbij Akersloot in de Boekelerpolder. Een deel van dit gebied is reeds voor bloembollenteelt in gebruik. Hoofdzake lijk voor bijgoedgewassen. De kern van het gebied wordt door goede geestgrond gevormd, met strandwalovergangsgron- den, als tussenvorm naar de lagere gronden er om heen. De laatste zijn totaal ongeschikt voor de bollenteelt. Deze overgangsgronden hebben vaak een gestoord profiel. En ook de hoogte ligging is met het oog op een regelma tige watervoorziening niet overal gun stig. Door afgraven, vergraven en een goede infiltratie, zou in dit gebied ech ter nog menige hectare goede bollen grond beschikbaar kunnen komen. Veel illusies moet men zich echter ook hierover niet maken. Op de we genkaart, die bij het Ontwerp-Streek plan is gevoegd, is namelijk een be langrijke verkeersweg vlak ten westen van Uitgeest geprojecteerd. De bol lengrond onmiddellijk ten westen van Uitgeest blijft daarbij voor een deel wel gespaard, maar of dit ook het geval zal zijn met de noordelijker ge legen gronden, is nog zeer de vraag. Men zoekt namelijk naar een goed ontwerp voor het tot stand brengen van de hoofdweg Beverwijk-Alkmaar. Welk traject daarvoor gekozen zal worden, is nog niet bepaald. In ieder geval is het duidelijk dat het bollenvak uiterst waakzaam zal moeten zijn, dat dit niet ten koste gaat van nog meer bollen grond. Voor een stabiele productie van tuin- bouwgewassen moet de watervoorzie ning verzekerd zijn. Op het ogenblik kan men hier niet van spreken. In de toelichting op het Ontwerp- Streekplan, merkt men in dit opzicht op: „In droge tijden daalt de grondwa terstand tot een grotere diepte beneden het maaiveld dan de bewortelingsdiepte van de gewassen. Schommelingen van 100 cm zijn geen zeldzaamheid." In de groenteteelt, maar ook in de bollenteelt, zoals behalve in Beverwijk en Heemskerk ook te Limmen en de Egmonden. trachten de kwekers de si tuatie in handen te houden door het slaan van pompen. In 1951 kwamen in het gebied van IJmond-Noord 71 pomp- installaties voor ter voorziening van 153 ha tuingrond. We kunnen hierin niet anders zien dan een noodmaatregel om de ergste schade toegebracht door de steeds slechter wordende waterbeheer sing te voorkomen. Het kardinale pro bleem van een blijvende en goede water voorziening wordt er niet mee opgelost. Want ook door het verbruik van water voor de tuinbouw, wordt de ondergrond se waterreserve nog meer aangespro ken dan verantwoord is. De toevoer van Lekwater aan de in dustrie en de duingebieden tussen het Noordzeekanaal en Castricum, kan hier uitkomst brengen. Voor de tuinbouw in het algemeen en de bollenteelt in het bijzonder, juist in de wat noordelijker gebieden, waar eventueel vervangings- grond gezocht moet worden, is het van het grootste belang dat het Schermer boezemplan zo snel mogelijk ten uit voer wordt gebracht. Hierdoor zal het mogelijk worden om niet alleen de bestaande bloembollengrond een beter en stabieler waterpeil te geven, maar ook de toekomstige. Aan dit punt wordt gelukkig veel aandacht besteed door de er bij betrokken instanties. Het is ech ter zeer noodzakelijk dat de meeste spoed betracht wordt, waardoor in de kortst mogelijke tijd een goede water voorziening van de tuinbouwgronden binnen het gebied IJmond-Noord en ten noorden ervan verzekerd zal zijn. De kwekers die hun bedrijf zullen moeten prijsgeven, vinden ee nzekere mate van bescherming door de maat regelen, die door de gemeentebesturen uit dit gebied zijn genomen. Er bestaat reeds geruime tijd een van gemeente wege ingestelde commissie, die zich met de hangende problemen bezighoudt. De tuinders kunnen niet zonder meer van hun bedrijf gezet worden. Er wordt bovendien getracht tijdig ge schikte vervangingsgrond hier en daar beschikbaar te krijgen. Goede tuinbouw- grond wordt gekocht en toegewezen aan de tuinders, die zich moeten ver plaatsen. Met lege handen worden bo vendien de kwekers niet weggestuurd. Met geld alleen is men echter niet steeds in staat weer een nieuw bedrijf op geschikte grond te stichten. Het is namelijk zo dat men er nog niet is, ook al is hier of daar voor de bollen teelt geschikte grond aanwezig. Deze moet te koop zijn. Hier en daar is wel enige grond opgekocht. Er ligt echter nog heel wat meer dat nooit te koop zal komen. De eigenaars ervan kan men niet dwingen om het aan de ge dupeerde bollenkwekers te verkopen. Men stuit op tegenstand, die niet ge makkelijk te overwinnen zal zijn. Een niet onbelangrijk punt hierbij is in hoe verre het Provinciale Bestuur van Noord-Holland bereid zal zijn, de hel pende hand te bieden. Met volle me dewerking van dit bestuur moet het mogelijk zijn, aanmerkelijk meer goede bollengrond beschikbaar te krijgen dan op het ogenblik. Hiermee zou niet al leen het provinciale, doch ook het na tionale belang gediend zijn. Een goede bollenteelt vormt in niet onbelangrijke mate een deel van de kurk waarop de nationale welvaart drijft. Na over het voorkomen van de gas- beschadiging gesproken te hebben, volgt dan de samenvatting en de conclusie. Door het ten uitvoer brengen van het bestaande Ontwerp-Streekplan zal een belangrijk deel van de tuinbouw, w.o. de bloembollenteelt uit dit gebied ver dwijnen. Hoewel de gemeentebesturen veel steun verlenen, is voldoende vervangingsgrond niet aanwezig of niet te koop. In dit en ander gebied waar gronden voor de bloembollenteelt aanwezig zijn, is de zo noodzakelijke waterbeheersing in de bodem niet verzekerd. Maatrege len hiertoe zijn in voorbereiding, doch deze dienen bespoedigd te worden. De voorgestelde intensivering van de tuinbouwbedrijven door middel van teelt Advertentie Donderdag 25 uur DEMONSTRATIE der bekende PASSAP- BREIM A CHINES Toegang vrij „DE WOLBAAL" Gei*. Cronjéstr. 129, Tel. 11385, Haarlem onder glas, die vrijwel zeker ten koste van de bloembollenteelt zal gaan; is op zuiver economische gronden zeer aan vechtbaar en geeft geen of een onvol doende oplossing voor de bestaande pro blemen. Uit het oogpunt van economische ze kerheid voor de kwekers uit dit gebied en tevens als bijdrage tot het handha ven van de nationale welvaart, dienen de aspecten van de tuinbouw in betrek king tot dit ontwerp opnieuw aan het practisch mogelijke en wenselijke ge toetst te worden. Het hierbij betrekken van de kopstukken van de vaktechnische organisaties en tuinbouweconomisch onderlegde figuren, is, voorzover dit nog niet is geschied, noodzakelijk voor het vormen van een goed oordeel. De grootste oplettendheid van de hele er bij betrokken tuinbouw, doch speciaal van de bloembollenteelt, omdat hiervoor nauwelijks vervangingsgrond beschik baar is, blijkt uiterst gewenst om voor de toekomstige ontwikkeling een zo goed mogelijke oplossing te vinden. Gisteravond heeft de gemeenteraad van Zandvoort tijdens een besloten ver gadering kennis genomen van de plan nen voor het grote Boulevardcentrum, die in opdracht van de stichting „Re creatieoord Zandvoort" zijn ontworpen door de architecten H. Wijdeveld en Jan Wils. Bij deze vergadering werd de pers niet toegelaten en daarom hebben wij vanmorgen een telefoongesprek ge voerd met de heer C. Siegers, leider van de KVP-fractie in de Zandvoortse raad. De heer Siegers deelde ons mee, dat de vergadering van gisteren a.h.w. 'n vervolg was op de in October '54 ge houden besloten zitting, waarin de schetsontwerpen van prof. Wijdeveld werden getoond en toegelicht. Inmiddels hebben de plannen een be werking ondergaan en kan men niet meer van schetsen spreken. Ook thans maakt het project voor het Boulevard centrum volgens dhr. Siegers een gi gantische indruk. Komen de plannen tot uitvoering dan zal alles wat thans in Zandvoort gebouwd is, de watertoren en hotel Bouwes incluis, a.h.w. in het niet verzinken. Over deze plannen moet echter nog overleg gepleegd worden met technische en financiële deskundigen, terwijl ook talrijke overheidsorganen daarin nog moeten worden gekend. Van- Vice-admiraal C. W. Slot, vlagofficier personeel bij het ministerie van Marine, is Dinsdag van een vierweekse oriënta tiereis door Nieuw-Guinea in Nederland teruggekeerd. Hij deelde mede in Nieuw- Guinea besprekingen te hebben gevoerd over het reeds vorig jaar opgevatte plan weer leden van de Koninklijke Marine in de gelegenheid te stellen hun gezin nen mee te nemen. Een begin is reeds gemaakt en er zal naar worden gestreefd geleidelijk het aantal van vijftien marine mensen, die hun gezinnen thans bij zich hebben, uit te breiden. Een grote hinderpaal vormt de huis vesting. Door het gebrek aan werkkrach ten vordert de woningbouw slechts lang zaam. Het gouvernement heeft echter een goed begrip voor de moeilijkheden van de marine. Op de terugreis naar Nederland heeft vice-admiraal Slot in Bangkok de inwij ding bijgewoond van een R.K. kapel op de geallieerde ere-begraafplaats in Siam, waar vele duizenden geallieerde militai ren, onder wie 2100 Nederlanders, uit de tweede wereldoorlog een laatste rust plaats hebben gevonden. Afgelopen weken zijn tussen de verte genwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties in de grafische industrie besprekingen gevoerd over de vernieuwing van de Collectieve Arbeids overeenkomst voor de chefs in de gra fische bedrijven. Deze CAO expireerde op 30 Juli j.L De onderhandelingen hebben tot over eenstemming geleid. Het resultaat van de besprekingen is ter goedkeuring aan het College van Rijksbemiddelaars voor gelegd. Het is de bedoeling de overeen gekomen wijzigingen in de CAO op 1 Augustus 1955 van kracht te doen wor den. Maandag 22 Augustus zal Z. H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, in de St. Servaaskerk te Maastricht de H. Priesterwijding toedienen aan: J. Almering, Eindho ven; R. Bakker, Nijmegen; W. v. Bre- derode, Rijswijk; C. Carri, Djakarta; D. Demblon, Luik; Th. Geldorp, Dja karta; G. Giesbers, Den Haag; C. Hil- lenaar, Nijmegen; A. Janssen, Weert; G. Kiss, Békésszentandras, Hongarije; H. v. d. Lee, Amsterdam; W. Marlet, Utrecht; P. Pinxter, Lisse; P. Poerwa- hoetama, Soerakarta; J. Radermakers, Brussel; H. Reijnen, Rijkevoort; A. Rutteh, Gulpen; A. Soemandar, Soera karta; J. Stormmesand, Nijmegen; R. Visker, Nijmegen; P. Wiemers, Am sterdam; F, Wignjaprasetya, Soerakar ta, en G. Zaat, Den Haag, allen theo loganten van de Sociëteit van Jesus. Onder grote belangstelling is Dinsdag het stoffelijk overschot van de Vrijdag avond plotseling overleden bankier Al lard Pierson op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Baarn bijgezet in het familiegraf. Bijna alle grote figuren uit de financiële wereld waren aanwezig. Van hen noemen wij de heer M. W. Hol- trop, president van de Nederlandsche Bank, de heer W. Schrikker, voorzitter van de Vereeniging voor den Effecten handel, mr. H. F. van Leeuwen, oud voorzitter van de Twentsche Bank, ir. W. H. van Leeuwen, president-directeur van de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfa briek, de heer J. M. Fentener van Vlis- singen, prof. S. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank en vele ande ren. daar dat het nog niet mogelijk is de plannen te publiceren. Onze zegsman wilde dan ook niet meer loslaten. We kregen uit dit telefonisch onderhoud de indruk dat het millioenenplan ern stig wordt bestudeerd en op zijn finan ciële en economische mogelijkheden wordt onderzocht. Dit plan omvat zoals bekend de bouw van een groot hotel en twee torenflats, een congreszaal, restaurants, winkels enz. Onder de gebouwen en terrassen zullen grote ondergrondse garages wor den gebouwd. Later is men nog naar voren gekomen met het denkbeeld om het spoorwegstation te Zandvoort af te breken en daarvoor een ondergronds station in de plaats te bouwen onder het gebouwencomplex van het Boulevard centrum, zodat men binnenshuis niet al leen de garages, maar ook het station kan bereiken. Deze suggestie hebben de Spoorwegen in studie. Het gehele project wordt bekroond door een ronde pier voor auto- en voetgangersverkeer, die 300 m. in zee zal komen. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 9 Augustus in staat van faillissement ver klaard: A. Swart, van beroep vertegen woordiger, wonende te Krommenie, Vis serspad. Curator: mr. W. N. Felhoen Kraal, won. te Wormerveer, Zaanweg 66. Rechter-commissa*is mr. N. Smits. Zondag speelt het honkbalteam van D.S.S. de promotiewedstrijd tegen Laakkwartier in Den Haag om een plaatsje in de tweede klas. De S.S.-supporters reizen met extra bus sen welke om 12 uur van het Soendaplein zullen vertrekken. Men kan zich hiervoor opgeven bij de heren v. d. Kley, Orionweg 72, tel. 25302 en L. Beuken, Raamgracht 9, tel. 20776. IJMUIDEN Woensdag 10 Augustus Hoog water: 7.38 u. en 20.04 u. Laag water: 3.22 u. en 15.37 u. Donderdag 11 Augustus Hoog water: 8.28 u. en 20.57 u. Laag water: 4.05 u. en 16.23 u. Maanstand: laatste kwart. 3.33 u. VEILING TIEL 9 Aug. Kersen: Morellen 77—113, 2872, Pruimen: Early Laxton 73— 99, 32—68 Krozen 45—51, 32—48, Eldense Blauwe 52—59, 2651. Appelen: Early Vic toria 34—43, 20—28, val 4—10, Gravenstei- ner Ital. 70, Yellow Transparant 4765, 2345, val 6—18. Peren: Janbaas 22—28, 10 18, Kruidenier a/e 5562, eerste 43—52, tweede 1836, Suikerpeer Noord-Holl. 31 —33, 15—28, val 8—15. Bramen 180—212, Frambozen 172300, Kruisbessen blonde 61—70, 25—54, Rode bessen 75—95, Zwar te bessen 140. Alles in cents per kilo ten zij anders vermeld. VEILING VENLO, 9 Augustus. Aardappe len vroege bonken 15.2015.50, I 8.509.40, II 5.80—6.60, Augurken A 74—80, B 54.70— 64.90, C 45.7049.50, D 39.70—44.—, E 23.50— 27, AB 60—70.70 CD 33,30—35.70, Bloemkool A 42, Bonen: Wagenaars I 17, idem I z. dr. 56, Stamprincessen I 5464.30, II 53.3060, Veense snijbonen I 60—63, II 4546.90, Spek- bonen I 56—62.20, II 40-^5, Dubb. stokpr. I 73—74, II 53, Enkele stokpr. I 67—69, Pronk bonen I 39.70—40.70, Cchampignons I 280— 305, II 113—158, III 68—90, Erwten: Stam- erwten I 97. Kool: Rode 8.40—9.—, Savoyen A 10—12, Spitskool 3.50—5.—, Peen, rode breekpeen A 17—19, B 23—26, Sla natuur A 4.007.20, Tomaten A 59.5062, B 57.40 59.40, C 58.20—58.80, CC 38.70—39.50, Bon ken 43.5045.30, Tuinbonen II 1517. Alles per 100 kg, stuks of bos in guldens. Fruitprijzen: Rode bessen II 98, Zwarte bessen II 55, Kruisbessen II 34, Frambozen I 103, Kersen C 87—98, Morellen B I 92—93, C I 5969, Perziken per stuk 617, p. kg 7781, Pruimen per kg 7498. Appelen: Transparant St. A 62, B 53, C 48, H I gr 61, H I 49, H II Exp. 40, K I 40, K II 28, Kr I 27, Kr II 12. Peren: Kruidenier H I gr 57, H I 52, F I 38, F II 18, Kr I 25, Kr II 9. Alles per 100 kg of stuks in gul dens. KAASMARKT BODEGRAVEN 9 Aug. - Aangevoerd 188 partijen. Notering eerste soort f 2.222.27, tweede soort f 2.16221, extra kwaliteit f 2.47. VEEMARKT ROTTERDAM 9 Aug. Aan voer in totaal 3438. Weektotaal 5332. Vette koeien en ossen 500. Gebruiksvee 1092. idem t.b.c.-vrij 821. Vette kalveren 120, Graskal veren 274, idem t.b.c.-vrij 113. Nuchtere kalveren 286. Varkens 185. Biggen 304. Paarden 105. Veulens 97. Schapen of lam meren 454. Bokken of geiten 21. Vette koeien prijs in cents per kg resp. Ie, 2e en 3e kw. 258—272 242—258 200—214, vette kal veren 260—275 230—250 210—230, slachtpaar- den 215 210 200. Graskalveren, prijs In gul dens per stuk resp. Ie, 2e en 3e kw. 400 350 270, nuchtere kalveren 70 60 52 big gen 50 45 40, veulens 450 350 250, schapen 130 120 90, lammeren 105 85 75, kalfkoeien en melkkoeien 1050 950 775, vare koeien 720 620 550. vaarzen 825 700 600, pinken 525 450 375. VEEMARKT GRONINGEN 9 Aug. Aan voer 2532 Stuks. Prijzen: kalf- en melk koeien le soort f 925—975, 2e soort f 800 —850, 3e soort f 625—675, kalfvaarzen le soort f 925975, 2e soort f 800850, 3e soort f 625675, kalfvaarzen le soort f 650 750, 2e soort f 450550, voorj. kalvende koeien le soort f 775875, 2e soort f 625— 700, vare koeien le soort f 650700, f 475 —550, stieren le soort f 2.302.40, f 2,10 2.15 per kg gesl. gew. VETTE VARKEN SMARKT LEIDEN 9 Aug. Aanvoer 295 vette varkens. Notering: zware 165—177, lichte 170—180, slagersvar kens 176180, zeugen 135143. VEILING POELDIJK 9 Aug. Tomaten A f 7.10—7.80, B f 6.80—7.20, C f 7.30—7.90, CC f 6.006.40, per bak van 1214 kg- Aan voer tomaten 125.000 kg. Druiven: Ali cante f 1.902.45, Frankenthaler f 1.90, Golden Champion f 2.152.55, per kg. Aan voer druiven 7.000 kg, Netmeloenen (6) 57 —58 ct. (8) 50—51 ct. (10) 31 ct„ alles per stuk. ALAMAK 9 van Bandarshapur n. Karachi. ALCHIBA p. 10 Dungen. n. R'dam. ALUDRA 9 te Pt. Sudan. CALTEX DELFT (t.) p. 10 Ouess. naar Rotterdam. DONGEDIJK p. 9 Azoren n. Hamilton (Berm.). ENGGANO p. 10 Sabang n. Colombo. ESSO ROTTERDAM (t.) 9 te Rotterdam. GROOTE BEER 10 te Southampton. INDRAPOERA 10 te Tj. Priok. KARIMATA p. 10 Kp. St. Vine. n. A'dam. KENIA (t.) 9 te Pt. Said. KERTOSONO 9 van Cristobal n. Pt. of Spain (Trin.). LEMSTERKERK 9 te Suez. LOOSDRECHT 9 van Bombay n. Aden. LOPPERSUM p. 10 Kp. St. Vine. n. Ceuta. ORANJE 9 van Suez n. Pt. Said. OVERIJSEL p. 10 Bordeaux n. Lissabon. RIJNDAM 9 te Lehavre. SARANGAN 10 te Dakar. SIRRAH (t.) 9 te Aden. STAD DORDRECHT p. 9 Gibraltar n. Nap. STAD HAARLEM 9 te Birkenhead. WILLEMSTAD 9 te Funchal (Madeira). UTRECHT p. 9 Oporto n. Djakarta. VAN HEUTSZ 9 te Singapore. VAN LINSCHOTEN 9 te Abidjan. WATERLAND 8 van Rio Janeiro n. Ilheos. WALTON JONES 8 van Philadelphia naar Port Said. WONORATO 9 te Penang. ZIJPENBERG 9 te IJmuiden. BOISSEVAIN 9 te Nagoya. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT p. 9 Pe- rim naar Amsterdam. ORANJEFONTEIN 8 van Prt. Elisabeth n. Kaapstad. ORANJESTAD 9 te Barbados. RUYS 9 te Santos. WATERMAN p. 9 Azoren n. Curasao. WILLEMSTAD 9 van Funchal n. Cristobal. ZUIDERKRUIS 9 op 900 mijl Z.O. Dakar n. Las Palmas. SOESTDIJK 8 van Sg. Gerong n. Makass. STAD ROTTERDAM 9 te Cardiff. STATUE OF LIBERTY 9 op 100 mijl Z.W. Lands End n. Rotterdam. SCHIE 8 van Cristobal n. Golfito. SUNETTA p. 9 Stavanger n. Rotterdam. THEMISTO 8 te Belfast. TASMAN 8 van Djakarta n. Singap. TJISADANE 9 te Singapore. TJIWANGI 9 te Djakarta. KLEINE VAART E. A. SCHEER, 8 van Koping n. A'dam. GRUNO 8 te Stettin. HEERENGRACHT 8 van Hamina n. R'd. LUCAS BOLS II 8 te Lubeck. LIJNBAANSGRACHT 8 te Helsinki. LARISE 7 te Oulu. JOOST 8 te Wonsjap. PRINSENGRACHT 8 te Helsinki. PARAMOUNT p. 8 Holtenau n. Amst. PORT TALBOT 9 te Antwerpen. PELIKAAN 8 te Londen. MARIA THERESIA p. 9 Brunsbuttel naar Warrington. WEXFORD 8 van Brunsbuttel n. Amst. AMSTELBRUG 3 Sept. te Montreal verw. ARKELDIJK 9 dwars Cape Race n. N. Y. AAGTEDIJK 9 te New York. AMERSKERK 9 te Rotterdam. AKKRUMDIJK 9 op 500 mijl Z.W. Azoren naar Havana. AMSTELDIJK 9 op 300 mijl N.W. Azoren naar Havre. ARENDSDIJK 8 op 400 mijl O. Z. O. Cape Race n. Antwerpen. BLOMMERSDIJK 7 van Cochin n. Aden. CLEODORA 9 in Straat Ormoes n. Bahr. CRANIA p. 9 Marotira n. Brisbane. CHARIS 9 te New York. CORYDA 8 te Thameshaven. DORESTAD p. 9 Trinidad n. Montevideo. DORDRECHT 9 op 300 mijl Z.W. Cape Ra ce naar Antwerpen. DAPHNIS 9 van Pto. Plata n. Baltimore. PUIVENDIJK p. 9 Kaap San Lorenz n. Balboa. DEO FAVENTE 9 te Kopenhagen. ETREMA p. 9 Kington (J.) n. Havana. FELIPES p. 8 Siberoet n. Sibolga. FALCO 9 te Montreal. HAULERWIJK 9 op 100 mijl W. Lands End naar Falmouth. HELENA 9 te Antwerpen. INDRAPOERA 8 van Singap. n. Djakarta. KOTA BAROE 9 te Penang. KARIMUN 8 op 450 mijl N. Azoren n. R'd. KREBSIA 10 te Perth Amboy verw. LEKHAVEN p. 9 Recife n. Rio Janeiro. LETO 9 op 350 mijl N. N. O. St. Johns n. Wabana. LINDEKERK 8 te Fahaheel. LUTTERKERK p. 9 Aden n. Ummsaid. LAURENSKERK 9 te Genua. LE MAIRE p. 9 Palawan n. Kobe. MODJOKERTO 8 van Pladjoe n. Bintang. MALEA 9 te Pladjoe. MARIEKERK 9 te Calcutta. MAPIA p. 9 Prt. Soudan n. Amst. MADOIïlA p. 9 Ouess. n. Lissabon. MACOMA 10 te Takoradi verw. OOTMARSUM p. 9 Finist. n. Bermuda. ORION 9 te Tunis. POLYPHEMUS p. 9 Finist. n. P. Said. PENDRECHT 8 op 200 mijl N.W. Mona Pas sage naar Norfolk. PRINS CASIMIR 9 op 600 mijl W.N.W. Scilly n. Havre. PRINS PHILIPS WILLEM 9 van Hamburg naar Rotterdam. REMPANG 9 te Fremantle. SINGKEP p. 9 Kreta n. Gibraltar. STRAAT MALAKKA p. 9 Kangean naar Brisbane. SALLABAD p. 9 Bahia; 13 te Rio Jan. verwacht. STAD VLAARDINGEN p. 9 Stavanger naar Rotterdam. STRAAT MOZAMBIQUE 8 van Hongkong naar Singapore. TANKHAVEN II 8 van Makassar naar Sg. Gerong. TERN ATE 9 te Genua. TJITJALENGKA 9 op 700 mijl N. O. Cha- gos eil. n. Mauritius. TAWALI p. 9 Kaap Guardafui n. Aden. TELAMON 9 op 100 mijl N. San Juan (P. R.) naar Curasao. WOENSDRECHT 9 van Suez n. Bahrein. WALTON JONES van Philadelphia naar Port Said. WIELDRECHT 8 van Pto. Covenas naar Paulsboro. IJSSEL 9 te Gocek. KOROVINA p. 9 Thursday Island n. Sydney. KOTA AGOENG 9 van Suez n. Djakarta. LIBERTY BELL, p. 9 Kaap Bon n. Philad. MAASLAND 9 te Amsterdam. MUIDERKERK 9 te Amsterdam. MAAS 9 te Alexandrië. MARPESSA p. 9 Prt. Soudan n. R'd. NESTOR 9 te Demerara. NOTOS 8 van Hamburg n. Amst. NIAS p. 8 Sicilië, n. Port Said. OUWERKERK p. 9 Kreta n. Genua. PHILETAS 9 te Lissabon. PLATO 9 te Tarragona. PRINS FRED. WILLEM p. 9 Scilly naar Montreal. PRINS ALEXANDER 9 op 400" mijl O. Bel le Isle naar Montreal. RADJA 9 te Belawan. ROEBIAH 9 van Prt. Said n. Vancouver. ROEPAT p. 9 Key West n. Galveston, SAIDJA 9 te Pladjoe. SAPAROEA 9 te Semarang. SAROENA p. 9 Cambodjapoint n. Pladjoe. SCHERPENDRECHT 9 te Trinidad. TITUS 9 te Istanboul. TRAJANUS 9 te Kopenhagen. ARDEAS 9 te Amsterdam. ALDABI 9 te' Montevideo. ALNATI 9 te Santos. ANDIJK p. 9 Azoren n. New Orleans. AMSTELKROON 9 te Aden. ALMDIJK 8 van Londen n. Bremen. AMSTELDIEP p. 9 Okinawa n. Saigon. AMSTELVEEN p. 9 Kaap Guardafui naar Algiers. ARMILLA p. 9 Straat Soenda n. Pladjoe. BENNEKOM 9 te Arica. BAARN 8 te Guayaquil. BILLITON 9 te Manilla. Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 CALTEZ LEIDEN 9 te Curagao. CELEBES 8 van Singapore n. Djakarta. CERONIA p. 8 Natoena n. Saigon. CISTULA p. 9 Gibraltar n. Amst. CLAVELLA 9 te Stanlow. CRADLE OF LIBERTY p. 8 Kreta n. Philad. EEMDIJK p. 9 Azoren n. Havre. EENDRACHT 9 te Leixoes. ESSO AMSTERDAM p. 9 Casquets naar Antwerpen. EEMLAND p. 9 St. Pauls Rock v. La* Palmas. GORDIAS 9 te Thessaloniki. GROOTEKERK 9 te Penang. GANYMEDES 9 te Paramaribo. GADILA p. 9 Cochin n. Madras. GABONKUST 8 van Freetown n. Abidjan. HERSILIA 9 te Morresville. HESTIA 9 te Curagao. HILVERSUM 8 van Bandar Mashur naar Lands End. HELDER 8 van La Ceiba n. Cienfuegos. ILOS p. 9 Ouess. n. Tunis. JAPARA 8 van Makassar n. Semarang. JAVA p. 9 Minicoi n. Amst. KALABAHI 11 te MeHado verw. ALMKERK 9 van Genua n. P. Said. ALPHACCA 9 van Curagao n. Rio de Jan. AMERSKERK 10 te Rotterdam. ARGOS p. 10 Bordeaux n. R'dam. BILLITON 9 te Manilla. BINTANG 10 te Genua. BLIJDENDIJK 10 te Rotterdam. BOSCHFONTEIN 10 te Dar es Salaam. CIRRUS 9 te Rotterdam. DUIVENDRECHT (t.) 9 van New York n. Engeland. GROOTE BEER 9 te Southampton. HECUBA 10 te Rotterdam. HELDER 10 te Cienfuegos (Cuba), HESTIA 9 te Curagao. KABYLIA (t.) 9 van Mombasa n. Ras Tan, KOTA AGOENG p. 10 Daedalus n. Singap. MELISKERK 10 te Marseille. MENTOR 9 te Willemstad. ORANJEFONTEIN 10 te Kaapstad. FIETER S 9 van R'dam n. Dagenham. PRINS PHILIPS WILLEM 10 te R'dam. PYGMALION 10 te Bremen. RIJNDAM 10 te Rotterdam. Advertentie DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.30 vrouw, 9.40 prot. pr., 10.00 gram., 10.50 kleuters, 11.00 kamerork., 11.45 caus., 12.00 orgel, 12.25 In 't spion netje, 12.35 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Promenade-ork., 13.55 koer sen, 14.00 cabaret, 14.30 tenor en piano. 15.00 hoorspel, 16.15 voordr. en muziek, 17.00 jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 gram., 18.20 theaterork. en sol., 19.00 brief uit Londen, 19.05 vrou wenkoor en sol., 19.30 lichte muz., 20.00 nieuws, 20.05 Residentie-ork. en solist. 20.55 journ., 21.55 caus., 22.05 chansons. 22.40 sport, 23.00 nieuws, 23.15 gram. 23.25 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw. NCRV: 10.00 muz., 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 lunchconc.. 13.00 nieuws. 13.20 gram 13.45 strijkork. NCRV: 14.00 lichte muz., 14.30 gram., 14.45 vrouw, 15.15 lichte muz., 15.45 gram., 16.00 prot. pr., 16.30 koor zang, 17.00 klankb. jeugd, 17.30 gram.. 17.40 beursber., 17.45 gram., 17.50 strijk- kwartet, 18.30 Friese uitz., 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.20 sociaal gesprek, 19.35 gram., 20.00 radiokrant. 20.20 wedstr., 21.15 gram., 21.49 alt en piano, 22.00 periodiekenparade, 22.10 or gel, 22.35 gram., 22.45 prot. pr„ 23.00 nws.. 23.15 gram. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.35 Filmprogr. 21.00 Retour horizon. 21.35- 21.45 Dagsluiting. ENGELAND, BBC, home service, 330 m: 13.20 lichte muz., 14.00 ork.conc., 18.20 lichte muz., 19.15 ork.conc. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.00 ork.conc., 13.00 dansmuz., 15.00 lich te muz., 15.45 lichte muz., 16.45 mil. ork., 18.00 ork.conc., 22.20 dansmuz., 23.20 lich te muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m: 12.00 ork.conc., 13.15 operettemuz.. 14.15 lichte muz., 16.00 filmmuz., 16.25 pianokwartet, 21.25 twee piano's, 22.10 amus.muz., 23.15 moderne muz., 0.25 omr.- ork. en sol. DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30 V. d. kind. 17.00-17.15 Opsporings dienst en progr.overz. 20.00 Atoomeonf. in Genève. 20.25 Franse balletkunst. 21.30 Trefpunt IJsland. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 18.00 ork.conc.. 20.02 symph.ork. en so list, 23.05 moderne muz. BRUSSEL, 324 m: 22.15 kamermuz. 484'm: 12.00 omr.ork., 18.30 lichte muz., 22.15 lichte muz. ENGELAND. BBC European Service, Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws. Feiten v. d. dag. Eng. literatuurgeschie denis. (Op 224 en 76 m). -i! y Ook U kunt meedoen. De voordelen van ons obligatie-zegeleysteem staan voor ieder open. Voor elke bestede gulden kunt U 1 spaarzegel A 10 ct. kopen. Als U f 49„ hebt gespaard, kunt U Uw spaarbankboekje inwisselen voor een winst- delende 4°/0 AH-klantenobligatie, groot f 50- U spaart eigenlijk gratis. Vooral voor nieuwe klanten is ons obligatie-zegelsysteem een prettige proef op de som. U zult ervaren, dat U in de winkels van Albert Heijn én voor Uw bood schappen én voor Uw spaarinlage minder geld kwijt bent dan elders voor Uw boodschappen alleen- Spaar door en bij Albert Heijn'. U kunt ook kiezen een rente op rente kwe kende AH-spaarobligatie, groot f 50.-. Spaar tegoed en obligaties te allen tijde inwisselbaar. N.B. Houdster* van klantenobligaties .gelieven te bedenken, dat - ala persoonlijk bezit een AH-klantenobligatie voor naar dezelfde effectenwaarde heeft als voor een ander door de hoge rente en het winstaandeel, die er aan verbonden zijn. fo „1 111 dn *^*I. P* Atren 75 "del l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4