LUIDRUCHTIGE ATOOM! IANDEL IN GENÈVE Ramp met de Dolfijn Sch 204 Gedachteniskerk Tussen neus en lippen Felle concurrentiestrijd tussen Engeland en de V.S. Esso of Esso Extra? Te wijten aan lekkage onder de motorfundatie Eerste Kamer Nieuwe bevoegdheden voor de Waterschapsbesturen L In de buitenwijk der wetenschap Atoomconferentie in Genève Jules H. M. Kirch Vertrouwen verloren Chinezen vragen Amerikanen om uitstel Weer een vreemde duikboot in de Zweedse wateren vertrouw op de wereldreputatio van J Chelarine „4" doet wonderen WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 PAGINA 3 aardig op weg" Boekwerk Prins Bernhard naar Bilbao Welke benzine heeft Uw auto nodig? Ongeveer 40 der motoren wordt „onder voed" als zij geen Esso Extra krijgen. Zij ver liezen pk's, gaan pingelen of worden kunst matig door te laat gestelde ontsteking pingel- vrij gemaakt. Langzaam maar zeker gaat zo'n kostbare auto door ondeskundigheid in de reparatie. Andere motoren, voornamelijk die met lage compressieverhouding, kunnen volstaan met Esso benzine. Ook deze zullen echter met Esso Extra vinniger optrekken en dus verhoogd rijgenot geven. Laat vooral de ontstekingstijd van Uw motor vakkundig afstellen. Een klein karwei voor een goede monteur. Eerst daarna bemerkt U ten volle de voordelen van Esso Extra. - Fellere acceleratie - economisch rijden - geen gepingel. Vergis U niet en Wetsontwerp ingediend BET ULTIMATUM VAN ZUID-KOREA Geen officieelgeweld tegen neutrale commissie Pakistaanse padvinders in ons land HARAHAP HEEFT KABINETSLIJST OPGESTELD De atoomconferentie van Genève, het „andere Genève", is nu enkele dagen aan de gang. En terwijl in het wetenschappelijk centrum van dit andere Genève alles rustig op gang komt, is het in de buitenwijken al opvallend levendig. De atoomconferentie is een wetenschappelijke conferentie. Een buiten gewoon belangrijke wetenschappelijke conferentie zelfs. En daarom wordt zij geacht zich te voltrekken in de hoge, klare lucht der wetenschappelijke objectivi teit. Maar de buitenwijken van de conferentie doen - het zij overigens met alle 'espect gezegd - reeds nu al denken aan de Amsterdamse Nieuwendijk: de negotie Wordt er spectaculair en ietwat luidruchtig, en daarbij vlijmscherp bedreven. Met die buitenwijken bedoelen wij de tentoonstellingen, die de bijeenkomst der atoomdeskundigen begeleiden. Meer dan de officiële tentoonstellingen nog de Particuliere, waar firma's uit verschillende landen hun koopwaar in de nieuwe branche etaleren en het .andere Genève" de aanblik van een Atoomjaarbeurs gevep. Maar niet alleen op deze jaarbeurs zijn de buitenwijken van het „andere Genè- ve" te vinden. Men vindt ze ook op de advertentiepagina's van de grote Ame rikaanse bladen, waarin de bij de ont wikkeling van de atoomtechniek betrok ken grote firma's en concerns, als Gene ral Electric, Union Carbide, American Machine Foundry Company e.d. kwistig met atoomadvertenties soms ter grootte van een volle, en dure, pagi na strooien. Men vindt die buitenwij ken zelfs in de regeringsdepartementen van de op atoomgebied prominente lan den, waar in deze dagen royale aanbie dingen en ietwat sensationele berichten over atoom-nouveauté's worden gelan ceerd. Leven van het atoom is mogelijk. Het is juist de bedoeling van de huidige atoomconferentie de wereld daarvan te ovgrtuigen. En het zal ons allen in de naaste toekomst steeds duidelijker wor den. Groot-Brittannië, dat in de laatste tijd van een grote voortvarendheid op het gebied van de vreedzame atoomenergie heeft doen blijken, beseft dit reeds ten volle. En het heeft in het andere Ge nève" een unieke kans gezien om op het terrein van het „commercieel atoom" naar de leiding te grijpen. Engeland vecht in Genève met vuur en overtuiging om de atoomexport markt van de naaste toekomst. Het „vreedzaam atoom" heeft in Genève reeds geleid tot een, ongetwijfeld vreedzame, maar daarom niet minder felle en scherpe concurrentiestrijd. En de grote concurrent is geen andere dan Amerika. De verschillende naties wedijveren in Genève in het tentoonstellen van hun atoom-waar": kostbare reactors, atoomcentrales, atoomapparatuur en instrumenten van allerlei soort. De bitten zijn van de partij en goed ook. vijftig Britse firma's, afzonderlijk en in groepen, staan gereed, niet alleen (Vervolg van gag. 1) De Amerikaanse geleerde Henry Zinn uit Chicago maakte melding van een methode om stoom op te wekken door water te verhitten in een ketel met elementen atoombrandstof. Een derge lijke installatie is in Amerika reeds in bedrijf- De verkregen stoom wordt ge bruikt voor het aandrijven van turbines en op die manier wordt 2.000 k.w.u. ge produceerd. James A. Lane van het Amerikaanse atoomcentrum Oak Ridge verklaarde, dat de Verenigde Staten „aardig op weg" 2jjn met de ontwikkeling en con structs van grote en goedkope atoom- krachtcentralen. Binnen 15 a 20 jaar, zo meende h}j, zou de prijs van atoom- energie kunnen concurreren met die van „gewone" energie. De Verenigde Staten houden er rekening mee, dat de centralen, die omstreeks 1975 gebouwd worden, grotendeels atoomcentralen zulten zijn. De kosten van de productie van atoomenergie voor vreedzame doel einden zouden naar zijn mening belang rijk gedrukt kunnen worden door de op brengst van de bijproducten, zoals plu tonium en uranium-233. Volgens een andere Amerikaan Kenneth Davis zul len de Ver. Staten over vijf jaaar een millioen k.w. produceren met behulp van atoombrandstof en gver 20 a 25 jaar honderd millioen k.w. Het bedrag, dat dan in atoomkrachtcentralen geïn vesteerd zal zijn, schatte hij op 20 mil liard dollar. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, ad miraal Lewis Strauss, heeft gisteren aan de voorzitter van de conferentie, de Indische professor Homi Bhabha, de secretaris-generaal, prof. Walter Whitman, en aan de zes vice-yoorzit- ters een acht delen omvattend boek werk overhandigd, waarin alle tech nische bijzonderheden staan over atoomreactoren voor onderzoekingen, die thans in de Verenigde Staten in gebruik zijn. Walter Binks van de radiologische jjeschermingsdienst van het Britse mi nisterie van volksgezondheid heeft gis- 'ftren de afgevaardigden op de atoom conferentie te Genève gewaarschuwd, "at wat voor maatregelen ook worden Uitgedacht om te voorkomen, dat ar beiders in de atoomindustrie en het pu bliek aan uitstraling bloot staan, reke- h'ng moet worden gehouden met zekere i,schade", hoe gering ook. De Internationale Arbeidsorganisatie beeft aan de atoomconferentie een uit- voerig rapport aangeboden over de be scherming van de arbeiders tegen a- Qioactiviteit. Het rapport behandelt de «ard van de verwondingen als gevolg van uitstralingen, de normen van bloot- hr '!,ng aan deze stralingen, het ge ril v v?n de verschillende stralen en i® Jbescherming daartegen. Vooral dit aatste deel is bijzonder uitgebreid. vanrdeSze werPIlhard zal aan het einde W^vaf^ó ^rhT!n ztfk^S «onAequestre 'international^ reldkampiöënschat^rnaUonale" de jve" ruiters en het voor Jeugdige hippique zal biiwen^atl0nale concours om hun „know how" op atoomgebied aan te prijzen, maar ook om orders te noteren. Ze staan met hun order boekje in de hand en willen meteen verkopen. Van Amerikaanse zijde hebben slechts zestien firma's een stand. Zoets en zuurs is ook hier evenwel verdeeld. Men zou gesteld dat men het geld ervoor kan neertellen een atoomreactor bestellen bij een Britse firma. Eén ervan noteert daarvoor een prijs van 75.000 pond sterling. Maar dan is men er nog niet, ook al heeft men na enige tijd de kisten met de onderdelen voor de deur staan. Men heeft dan nog iets anders nodig. Dat is uranium. En geen enkele van die firma's kan dat in voldoende hoeveelheid leveren. Dat moet men betrekken van de Atoom-Autori teiten als de Amerikaanse Commissie voor de atoomenergie, of de Britse Atoom-Autoriteit. En zie, de Verenigde Staten hebben het over een andere boeg gegooid, ze spelen hun spel anders dan de Engelsen. Zij bieden de naar atoomenergie bege rige naties hulp en bijstand en de steun van hun „know how" aan voor de vreedzame doeleinden en ze stellen goedkope experimentele atoomappara tuur ter beschikking. En dat niet al leen. Ook uranium en zwaar water heb ben zij dezer dagen voor hun pupillen beschikbaar gesteld. Het is bij hen te koop. Voor een zacht prijsje. Dat is nu weer minder leuk voor de Britten, die in zwaar water reeds zo'n beste handel zagen, dat zij met de in aanbouw zijnde zwaar water-fabriek in Nieuw-Zeeland wereldleverancier van zwaar water hoopten te worden. En zelfs concurre rend leverancier. Want terwijl zwaar water in Noorwegen 34 pond kost, zou den zij aan Nieuw-Zeeland 17 pond 10 shilling hebben te betalen. En nu bie den de Ver. Staten het aan voor 10 pond sterling per Engels pond. De Engelsen zijn uiteraard over dit Amerikaanse spel niet zo heel erg goed te spreken. Zij laten zich ietwat laatdun kend uit over „de Amerikaanse techniek van „gratis monsters", waarmee de Amerikanen zouden proberen de Brit ten de leidende positie op de atoomex portmarkt te ontnemen". Zelfs de schaduw van de waterstofbom valt over de buitenwijken van het „an dere Genève". Maar het is gelukkig een lichtgevende schaduw, wanneer wij zulk een alle perken der gedurfdheid te bui ten gaande beeldspraak mogen gebruiken. Wie troeven heeft gooit ze in Genève op tafel, als het even kan. Terwijl er in de V. S. geruchten gingen dat men er in geslaagd was de krachten van de wa terstofbom niet van de kernsplitsing maar van de kernversmelting te tem men voor vreedzaam gebruik, lieten de Engelsen in Genève doorschemeren, dat ook zij, in nog geheime experimenten, er druk mee bezig waren. Het verkopen van atomen blijkt een nog al opwindende bezigheid te zijn. Mr. H. C. M. EDELMAN Advertentie Vergis U niet ESSO NEDERLAND N.V. „ESSO-GEBOUW" - DEN HAAG Tussen de vier muren van het ver trek, waarin de Baad voor de Scheep vaart zetelt, aan de Oude Brugsteeg in Amsterdam, is Dinsdagmiddag in alle soberheid het avontuur van de Scheve- ningse logger Dolfijn SC H204, die in de laatste visnacht van zijn eerste reis in de teelt 1955 lek sloeg en op de vierde Juni rond het middaguur in de golven voorste waterdichte schot het zou hou den. Om 12 uur 's middags brak het voorste schot. Schipper Den Heyer streek de kegel op de brug en liep naar het voorschip. De Maria ging direct op hem af. Maar in 15 seconden voltrok zich de ramp. Het schip ging rechtstan dig achterover de diepte in. Maarten den Heyer, die op de bak van het voor verdween, waarbü schipper Maarten schip stond, ging mee. Toen de schip den Heyer het leven liet, opnieuw door- j per weer boven kwam, lag hü voorover 1.4. jn het water 0p ongeveer 20 meter voor bakboordsboeg van de Maria. Een paar gemaakt. 's Nachts kort na twaalven, toen voor de laatste keer gehaald zou worden, voordat huistoe gestoomd zou worden, bij het starten van de motor, drong het water de motorkamer binnen. Het kwa van onder de fundatie van de motor. Het ging snel. In tijd van anderhalf uur stond het water op de voorplaat. Het schip zakte van achteren steeds dieper weg en het zag er gevaarlijk uit. De SCH 240 was de eerste, die te hulp schoot. De sloep werd gestreken, de zee was kalm bij windkracht 3. De sloep was niet helemaal waterdicht, maar een jongen kon het makkelijk met hozen bij houden. Na een tijdje kwam ook de Ma ria SCH 305 assisteren. Er is toen nog overwogen om de diepliggende Dolfijn tussen de SCH 240 en SCH 305 in te ne men en zo naar Schotland te brengen. Maar de deining liep steeds meer op, zodat dit te gevaarlijk werd geacht. De Maria nam toen de Dolfijn op sleeptouw, terwijl de SCH 240 de losgegooide vleet binnenhaalde. Schipper Maarten den Heyer bleef op zijn schip. Hij vertrouwde er op, dat het T r anzelfsprekend was net 7/ voor de heer JulesN. M. Kirch een verrassing te horen, dat zijn ontwerp voor een gedachteniskevlc op de Grebbeberg voet de eerste prj bekroond was. „Je hoopt uiteraard wel op, maar je ve wacht het niet". Toep we hem Maandag even ontmoetten met veel moeite, want „ik ben doodsbenauwd voor publici teit" had de prettige sensa tie van de verrassing echter reeds plaats gemaakt voor zorgen en problemen. Want de consequentie van de eerste prijs is niet alleen een aardig douceurtje (drieduizend gulden), maar ook het tot in details uitwerken van wat slechts in grote lijnen op papier gezet is. Een dergelijke prijsvraag heep altijd iets aantrekkelijks, omdat jonge architecten, die nog geen bekende naam heb ben en dus niet veel kans op grote opdrachten, de gelegen heid krijgen hun kunnen te to nen. De heer Kirch is een van hen. Hij werd geboren in 1919 te Utrecht en bracht het groot ste deel van zijn jeugd in Bra bant door. Na het Canisiuscol- lege in Nijmegen bezocht hij de M.T.S. in Den Bosch en de Leergangen in Tilburg (Voort gezet en Hoger Bouwkundig Onderwijs). Tenslotte volgde hij in Den Bosch de cursus kerkelijke architectuur van de Mgr. van Heukelumstich- ting, waarvan hij enige maanden geleden het diploma ontving en boven dien het charter, dat voor de eerste keer „cum laude" werd toegekend. Inmiddel was de heer Kirch reeds naar Leiden verhuisd, waar hij sedert 1949 werkzaam is op het architectenbureau Van der Laan, Hermans en Van der Eerden. Tot voor kort als chef de bureau, thans als medewer kend architect. De gedachteniskerk is zijn eerste vrije opdracht. Hij heeft er enige maanden aan gewerkt en zijn vacantie besteed aan de finishing touch. Een moeilijke opdracht? In zekere zin wel, omdat de kerk een tweeledig doel moet dienen: gedachteniskerk en parochiekerk van Rhenen. De ontwerper heeft getracht beide doelen te verenigen, zoals men gisteren in dit blad kon lezen, door centraalbouw toe te passen en aan de kerk een grote galerij te verbinden. Overigens was hij er zich van bewust, dat de herdenking der doden en de krachten voor het leven, die hieruit geput kunnen worden, zich niet zo eenvoudig in de architectuur van een kerk laten uitdrukken. „Beeldende kunstenaars, glazeniers, schilders, beeld houwers, zullen dit nader moeten concretiseren; ik heb voor hun werk dan ook veel ruimte gelaten, zowel in de kerk als in e galerij muur schildering? en langs de oprijweg. Allemaal zaken, die in de komende maanden nader uitgewerkt moeten worden. Vraag er nog niet te veel over, want een dergelijk plan moet groeien en daar is tijd voor nodig. Op het ogenblik is alleen de grondgedachte nog maar aanwezig, waarop we straks gaan verder werken. Mooi werk. Ik ben er toch wel echt blij mee". minuten later was hij aan boord gehaald Maar alle pogingen om de levensgees ten weer te wekken, bleven vruchteloos. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer J. Metz, onder schreef de woorden van de president van de Raad, mr. Dirkzwager, toen deze sprak van een drama van de zee. Met eerbied en ontroering eerde hij de nagedachtenis van schipper Maarten den Heyer, die de geschiede nis zal ingaan in de rij van zeelieden, die geweigerd hebben hun schip te verlaten. De heer Metz verklaarde diep getroffen te zijn door het ver scheiden van de schipper. Zonder te kort te willen doen aan de nagedachtenis van de schipper, meen de hij niettemin ook deze ramp aan een kritische beschouwing te moeten onderwerpen. Hoewel de onderste scheepsplaten, ter weerszijden van de kiel dikker zijn dan de andere, moet de lekkage in de zogenaamde A-gang ontstaan zijn. De waterdichte schotten hebben naar zijn mening voldaan aan de eisen, die daaraan gesteld mogen worden. Voor het ontstaan van de lekkage, zag hij drie mogelijkheden, zonder verder te kunnen aangeven, wat nu de werkelijke oorzaak is geweest. Het gat kan ontstaan zijn door plaatselijke in tering van de scheepshuid als gevolg van galvanische, chemische of mecha nische invloeden. Een andere mogelijk heid is, dat de kop van een spannagel onder de motor gesprongen is en dat de nagel er door de trilling uitgevallen is. En tenslotte kan een scheur ontstaan zijn in de ransstrook naast de kiel. Zodra de lekkage ontdekt was, had men de motor gestopt. De heer Metz stelde daar tegenover, dat als men de motor niet had gestopt, maar deze had gebruikt voor het aandrijven van lens- pompen, de lenscapaciteit veel groter geweest zou zijn, en dan had men het schip misschien langer drijvende kun nen houden en was de kans op behou den binnenslepen in een haven groter geweest. En als een schip onder derge lijke omstandigheden gesleept wordt als nu het geval was dan is het ver standig om het vaartuig volledig te verlaten. De heer Metz wilde zijn beschouwing niet besluiten alvorens aan stuurman J. Z. Vrolijk van de Dolfijn en aan schip per J. T. Pronk van de Maria hulde ge bracht te hebben voor hun kordaat en flink optreden in deze moeilijke uren. Men kan van zeilers niet zeggen, dat zij bang zijn voor watermaar toch waren sommige buien voor de Inter nationale Hollandweek op het IJselmeer zó hevig, dat de strijd moest worden opgeschort. Was het eenmaal droog, dan repten allen zich naar de boten en dan zag men een schouwspel als dit. (Vervolg van pag. 1) Wat we nodig hebben is een visie op lange termijn waarbij al deze stok paardjes voorgoed op stal gezet moeten worden. Wij moeten ons verder door de verstarring van duizenden voorschrif ten heenwerken en proberen om een voudiger te werken met de arbeids krachten die wij hebben en die wij door loonsverhogingen niet kunnen vermeer deren. We zijn op de verkeerde weg. Met de 143 millioen gulden aan offers, die wij nu brengen, voor een huurver hoging die 40 millioen gulden kost, had den wij eigenlijk een huurverhoging van 18 pet. kunnen bereiken De heer In 't Veld (P.v.d.A.) kon zich met de visie van de heer Kraaijvan- ger voor een groot gedeelte verenigen, hoewel hij ontkende, dat de onderhouds plicht iets met de huurbelasting te ma ken zou hebben. Ondanks het feit dat zijn fractie gezegd heeft zich niet meer met „prutsoplossingen" te willen bezig houden, wilde hij zich nu wel bij het compromis neerleggen onder het motto: waar iedereen lief heeft kunnen wij niet haten. Hopenlijk brengt het ver- trouwvol beraad in verband met de kwestie huurbelasting een oplossing die als basis kan dienen voor het huurbe leid van het volgende kabinet. Hij ves tigde er verder de aandacht op, dat wij er met de oplossing van het huurvraag- stuk nog niet zijn. De oorzaak van het gebrek aan woningen ligt bij het gebrek aan arbeiders en als we arbeiders ge noeg hadden zouden we spoedig te wei nig bakstenen hebben! Ook hij verzocht de minister om op grond van de verlaagde grondbelasting een huurver- laging van een groot deel van de na oorlogse huren tot stand te willen bren gen. Wel zeer critische geluiden liet de heer Molenaar (V.V.D.) over het huur beleid horen. Hij verklaarde het ver trouwen in minister Witte verloren te hebben en spr. verzachtte deze opmer king door de klacht dat eigenlijk het gehele kabinet op dit gebied gedurende de laatste drie jaren gefaald heeft. Het is allemaal een grandioze mislukking geworden, evenals de poging om de lonen te beheersen. De regering ver kondigt rust te wensen op het gebied van lonen en prijzen, terwijl de zwarte lonen alom heersen en de Spoorwegen rustig hun tarieven verhogen. De fi- nancieel-economische positie van het land baart hem zorgen. Er dreigt een Inflatie; de regering moet zich in haar uitgaven beperkingen opleggen, waarbij zij vooral aandacht zal moeten beste den aan 't opruimen van de administra tieve rompslomp. Met betrekking tot de kabinetscrisis richtte hij verwijten de woorden aan het adres van minister Drees, die zich het beleid uit handen heeft laten nemen, nadat hij een node loze crisis had toegelaten. Ook de heer Pollema (C.H.U.) had grote bezwaren tegen het huurbeleid; prof. Hellema (A.R.) merkte op dat de regering en de P.v.d.A. volkomen on gevoelig zijn voor de problemen van de huiseigenaar, wiens instandhouding zij minder op prijs stellen dan de in standhouding van de huizen. De heer Teulings (K.V.P.) uitte nog maals zijn teleurstelling over de on bevredigende verlaging van de vennoot schapsbelasting. Evenals de heren Pol lema en Hellema pleitte hij voor fis cale faciliteiten ter bevordering van het particuliere sparen. De positie van de bejaarden baarde hem zorgen; hij pleit te voor tegemoetkomende maatregelen tijdens de overgangsperiode naar de definitieve ouderdomsverzekering. Over het algemeen stond hij welwillend tegen over de belastingvoorstellen. Hij wees met grote nadruk op de noodzaak van samenwerking tussen de verschillende groeperingen, hoewel hij zich niet ver heelde, dat de standpunten van K.V.P. Advertentie TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN i 65 et Het is gewenst gebleken, dat de vor- deringskosten voor niet betaalde om slagen en andere lasten van de wa terschappen worden verminderd. Reeds sedert tientallen jaren worden klach ten vernomen, dat de kosten oplopen tot meer dan het tienvoudige van de eigenlijke vordering. Daarom heeft de regering een wetsontwerp ingediend tot wijziging van Bevoegdhedenwet en de Waterstaatswet 1900. De verlaging wordt in twee richtin gen gezocht. Ten eerste wordt de wa terschappen de bevoegdheid gegeven evenals de gemeenten de invordering te doen geschieden door anderen dan de gerechtsdeurwaarder. Voorts wordt de mogelijkheid tot verhaal uitgebreid tot bepaalde roerende goederen. Het uitbrengen van exploiten zal door de grotere waterschappen gemakkelijk door bevoegd eigen personeel kunnen geschieden. Voor de kleinere water schappen is de mogelijkheid tot samen werking op dit gebied geopend. De historische bezwaren, geuit tegen verhaal op oogst, vruchten, vee, turf en pachten, zijn onjuist gebleken. Ook al zou dit evenwel anders zijn, aldus dg regering, dan zou dit de invoering er van toch niet behoeven tegen te houden. De regering wil echter het verhaal niet tol genoemde goederen beperken, daar inmiddels de aanslag op gebouwde ei gendommen steeds meer de gewoonte wordt. Wel wordt de beperking gesteld, dat de goederen, waarop beslag moge lijk is, zich binnen het gebied van het waterschap moeten bevinden. Hierbij doet zich de mogelijkheid voor, dat de eigenaar-schuldplichtige niet binnen dat gebied woont. Om nu de procedure te vereenvoudigen, zal het volgens het nieuwe ontwerp mogelijk zijn recht streeks beslag te leggen op de pachtgel den. Het beslag op roerende goederen zal slechts kunnen worden gelegd, indien zij eigendom van de schuldplichtige zijn. Indruk maken Het plaatsje West- Wylam in Engeland telt meer jongelieden dan er schone meiskes zijn, wes halve de eersten zich naarstig beijveren in het maken van goede indruk ken bij de schone meis kes' voornoemd. Terwijl de knapen dingen naar de genegenheid van de jon gedames, plegen zij aller hande stoere stunts uit te halen, waarmee zij de lievekes proberen te im poneren. De politie moest er tenslotte aan te pas ko men, toen een van de jongelieden het zelfs in zijn bol haalde om ter- wille van een beste indruk zijn sigaret maar eens aan te steken aan het gas vlammetje van de straat lantaarn. Pony-pech Toen koningin Elizabeth van Engeland onlangs aan wezig was bij een show van ponypaardjes in Bre con in Wales, hield zij in haar handen een boeketje schone bloemen. Op een gegeven ogenblik viel het (hongerige) oog van de pony O wain op het heer lijk uitziende ruikertje. Hij vond, dat het wel een zeer smakelijke maaltijd voor hem was en stevende derhalve recht op de plaats af, waar de koningin stond. Juist toen Owain zijn bek open deed om toe te happen, draaide de ko ningin, die in gesprek was met de eigenaar van de pony, zich om, weshalve het malse hapje aan Owains neus voorbij ging. Owain gaf de moed echter niet op. Hij deed nog een stap naar voren en hapte opnieuw met hoog opge- Nieuwe roem De oorlogshond Peter, die de laatste tijd „in rus te" leeft op het Middel landse zee-eiland Ibiza bij Spanje samen met zijn tegenwoordige baas, de voormalige K.L.M.-em- ployé Jack van Breen heeft dezer dagen nieu we roem verworven. Uit een gesticht van geestes- trokken lippen naar de be- zieken was een gevaarlij- geerde lekkernij. Weer ke patiënt weggelopen, die tevergeefs, want juist op Peter na een speurtocht tijd ontdekte Hare Ma jesteit Owains snode be doeling en wist zij de van meer dan vijf uur in het struikgewas terug vond. Peter is een oorlogs- fleurige ruiker van een held. Tijdens de jongste wisse verdwijning in de paardenmaag te redden. oorlog werkte hij met een groep honden voor de Om Owain niet helemaal Amerikaanse strijdkrach- teleur te stellen, gaf de ten op de eilanden van de hertog van Edinburgh het Stille Zuidzee. Hij kreeg paardje een paar verge vende klopjes op de nek. een „honden-onderschei ding", nadat hij zijn taak had voortgezet ondanks een ernstige verwonding aan een van zijn poten, het gevolg van een beschie ting. De K.L.M.-er Van Breen „erfde" de hond van een Amerikaanse oorlogsveteraan uit Los Angeles. Dansende vorst Tijdens een parade van het leger in Jedda, in Saoedi Arabië, wilde ko ning Saoed niet de minste zijn. Hij kwam van het defileerpodium af en be gon, gekleed in kleurrijke Arabische kleren, een Arabische oorlogsdans ten beste te geven. De corres pondent van United Press vertelt nog bij het bericht, dat de vorst daarbij ge vaarlijk met zijn zwaard zwaaide. en P.v.d.A. over de financieel-economi- sche problemen bij de sterk wijzigende omstandigheden een steeds grotere di vergentie vertonen. De heer Hellema waarschuwde voor het verschijnsel, dat de welvaart ons naar het hoofd dreigt te stijgen. Té hoge looneisen kunnen gevaarlijk zijn. Ook een meer gedifferentieerde loonvorming is bij de heersende arbeidskrapte be denkelijk te achten. Het gevaar van in flatie is niet denkbeeldig en wordt in andere landen reeds met voorzorgsmaat regelen tegemoet getreden. Alléén gro tere productiviteit én lagere prijzen door scherpere concurrentie kunnen ons land op het ogenblik helpen. Het kabinet zal in de toekomst niet voor impopulaire maatregelen terug mogen schrikken. De Zuid-Koreaanse waarnemende mi nister van buitenlandse zaken, Tsjoe Whan, heeft gisteravond meegedeeld, dat de leden van de neutrale controle commissie, als zij geen gehoor geven aan de eis van de Zuid-Koreaanse rege ring om uiterlijk Zaterdag a.s. het land te verlaten, niet met geweld uit het land gezet zullen worden. De Zuid-Kore aanse regering zal echter na het ver strijken van de gestelde tijdslimiet geen verantwoordelijkheid aanvaarden voor eventuele „incidenten waarbij de leden van de commissie betrokken zijn". Inmiddels duren de anti-communis tische betogingen in Zuid-Korea voort. Te Poesan trachtten gisteren ongeveer 4.000 betogers een verblijfplaats van commissieleden te bestormen, doch zij werden verdreven door Amerikaanse soldaten, die gebruik maakten van traangas. Een woordvoerder "van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft gisterenavond gezegd, dat de V.S., hoewel zij sympathie koesteren voor Zuid-Korea, zich aan hun verplichtingen volgens de wapen stilstandsovereenkomst, waaronder begrepen het beschermen van perso neel van de commissie van toezicht der V.N., zullen houden. Op doorreis naar Canada, waar zij aan de wereldjamboree zullen deelne men, zijn Dinsdagmiddag 25 Pakistaanse padvinders op Schiphol aangekomen. Zij zullen tot Zondag in ons land blijven. De delegatie van communistisch China die in Genève onderhandelt met de Amerikaanse over de kwestie van vrijlating van burgers, heeft gisteren verzocht om verschuiving van de vol gende vergadering tot morgenochtend in plaats van hedenmorgen. Zij wenste overleg te plegen met Peking. De Amerikaanse delegatie heeft hier geen bezwaar tegen gemaakt. Eergisteren besloten de twee delegaties, dat zjj vanochtend weer bijeen zouden komen, maar de Chinezen konden hun instruc ties wegens slechte verbinding met Peking niet tijdig bemachtigen. Een buitenlandse duikboot werd gis teren waargenomen binnen de terri toriale wateren van Zweden, zo maak te de vloot in Stockholm bekend. Het was de vierde overtreding binnen een. maand. Onmiddellijk stegen vliegtui gen op, doch het vaartuig bleek reeds te zijn verdwenen. (UJP.) De leider van de Masjoemi-partij Burhanuddin Harahap heeft vandaag een voorlopige kabinetslijst opgesteld, welke hij vanavond aan vice-president Mohammed Hatta van Indonesië zal voorleggen. Politieke waarnemers zien duidelijke tekens, dat Harahap er in zal slagen een kabinet te vormen, dat voldoende steun in het parlement zal hebben. Harahap is er niet in geslaagd de deelneming van de P. N. I. aan het kabinet te verwezenlijken. De P. N. X. en de Masjoemi zijn het niet eens kun nen worden over de kwestie, welke P.N.I.-figuren portefeuilles zouden krij gen. Maar Harahap heeft tien andere partijen er toe kunnen brengen met de Masjoemi een kabinet te vormen. De 39-jarige Harahap, die fractieleider van de Masjoemi is, wordt geacht premier te worden. CU.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5