VOETBALTOTO Koblet eerste vóór Coppi en Bobet in Doetinchem Voorwaarde: lidmaatschap van vereniging (66 gld per jaar) Weer een etappezege van Gosselin na afmattende rit van 171 kilometer Tweede NEDERLANDSE overwinning bij zwemmen in studentensportweek Bill Lomas eerste in 250cc. van de T United Press Slecht weer handicapt zeilen op IJsselmeer EGYPTÉNAREN DELEN IN SAN SEBASTIAN ANTI-ISRAËLISCHE PAMFLETTEN UIT Regering weigert toestemming tot het houden van de PANAMERICANA Hoofdklassers o] Zondag 28 Aug Maas zeventiende in het algemeen klassement Mej: KREUNING eerste in finale 200 meter; voetbalploeg verslaat Duitsland met 2—1 IN PURPER PAGINA 7 WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 Duitse athleten voor Groningen Mannion verwisselt kicks voor de pen Niederlanidleris handhaven zich int Ronde van België AmsterdamBiak v.v. Vliegdiensten van drie op twee gebracht? Evenwicht op koffie- markt verwacht Door vorstschade in Brazilië K.N.M.V. KOMT OP BESLISSING TERUG Franse ploeg voor Rome Dawes (Eng.) eerste in Elying Dutchmanklasse door W. H. VAN EEMLANDT Mr. Van Bylandt terug naar Djakarta Ministers met „De Hoop" n,aar zee De regering van Mexico heeft be sloten, geen toestemming te verlenen voor het houden van de zesde Paname- ricana-automobielrace, die van 2 tot en met 5 December a.s zou worden ge houden. Dit besluit is bekend gemaakt in een communiqué van het organisatie-comité. Hierin staat, dat de regering heeft be sloten, voorlopig haar goedkeuring te onthouden aan alle auto-races, totdat zij overtuigd is, dat alle maatregelen zijn genomen om het publiek de grootste mate van veiligheid te garanderen. Men twijfelt er in de stad Mexico niet aan, dat de ramp te Le Mans de voor naamste oorzaak is geweest van het re geringsbesluit, hetwelk in navolging van verscheidene andere landen, zoals Frank rijk, Italië en de Verenigde Staten, is ge nomen. Koblet (Zw.) heeft een wegwedstrijd over 150 km om de Grote Prijs van Ussel gewonnen in 3 uur 50 min. Hg versloeg Coppi, Bobet, Gaul en vele an dere Tour de France-renners. 78 renners waren voor deze wedstrijd gestart. In de eerste ronde ontsnapten Coppi en Bertrand. Zij behaalden een voorsprong van 1 min. 15 sec., maar de achtervolging werd ingezet en in de der de ronde was het peloton weer com pleet. Ook een ontvluchtingspoging van Koblet, Anquetil, Gaul en Bustos werd in korte tijd te niet gedaan en het duurde tot in de laatste ronde, enkele kilometers voor Ussel, eer Koblet de beslissing kon forceren. Buchonnet ging de Zwitser achterna en ondanks een felle jacht kon het pe loton de vluchtelingen niet meer inha len. Koblet arriveerde te Ussel met 2 seconden voorsprong op Buchonnet. In het peloton, dat 12 sec. later aan kwam, won Poblet de sprint. De uitslag luidde: 1. Koblet 3 uur 50 sec.; 2. Buchonnet (Fr.) 3.50.2; 3. Po blet (Spanje) 3.50.12; In dezelfde tijd als Poblet het peloton waarbij Colette (Fr.); Darrigade (Fr.); Coppi (Italië); Louison Bobet (Fr.); en Gaul (Lux.) De Duitse Athletiek Unie heeft voor de dames-athletiekwedstrijd Nederlana- Duitsland, welke op 21 Aug. te Gronin gen zal worden gehouden, de volgende athleten aangewezen: 100 m. Renate Nietschke, Irena Brütting. 200 m: Char lotte Böhmer, Inge Fuhrmann. 800 m: Edith Schiller en Nanni Schlüter. 4x100 meter estafette: Charlotte Böhmer, Inge Fuhrmann, Irene Brütting en Maria Sander. 80 meter horden: Maria Sander en Regina Lorberg. Hoogspringen: In ge Kilian en Ursula Erhardt. Versprin gen: Lena Stumpf en Anneliese Seon- buchner. Kogelstoten: Annekatrin La- frenz en Edelgard Anhoff. Discuswer pen: Annekatrin Lafrenz en Kriemhild Hausmann. Speerwerpen: Almut Broem- mel en Edelgard Anhoff. De Britse „oud-internationaal" Wil fred Mannion zal zijn voetbalschoenen aan de wilgen hangen en als sportver slaggever voor een Zondagsblad de pen ter hand nemen. (U.P.) (Van onze sportcorrespondent) De N.V. Beroepsvoetbalclub ,,De Graafschap" te Doetinchem krijgt naast zich een vereniging, die zich ten doel stelt de N.V. aan geld te helpen maar daarnaast ook financieel steun te bieden aan de sport in het algemeen om daardoor initiatieven op sportge bied mede te helpen verwezenlijken. Het lidmaatschap van de op te rich ten vereniging vereist een jaarlijkse contributie van 66 of 5.50 per maand. In weerwil van deze zeer hoge contributie verwacht het bestuur van de N.V. „De Graafschap" legio leden om de eenvoudige reden dat het lid maatschap recht geeft deel te nemen aan de grote attractie van de wekelijk se voetbaltoto naar Duits model. Elke week ontvangen de leden koste loos een lijst waarop de wedstrijden van de komende Zondag in de afdeling B. van de Hoofdklasse beroepsvoetbal staan vermeld. De leden moeten op de ze lijst de uitslagen van deze nog te spelen wedstrijden invullen en deze lijst op een zodanig tijdstip retourneren dat deze vóór de Zondag waarop de wed strijden gespeeld worden weer in het bezit van het bestuur der vereniging is. Aan het invullen van de juiste uit slagen zijn geldprijzen verbonden. Hoe meer leden de vereniging telt des te hoger de prijzen zijn. In Duitsland be staat voor de voetbaltoto een enorme belangstelling en ondanks het feit dat zij in Duitsland wettelijk is verboden, bestaan er niet minder dan 8 onder nemingen, welke zich daarmee bezig houden en enorme kantoren bezitten. te controleren. Na een felle strijd, welke nog zwaarder werd door de voortdurende regen, slaagden zij in hun opdracht, maar inmiddels hadden nog een aantal renners, bij wie onze landgenoten Boelhouwers en Maas, zich van het peloton losgemaakt. Een felle achtervolging van de grote groep volg de en bij Tongeren (84 km) was zowel het tussengroep je met onze landgenoten als de kopgroep ingehaald. Onmiddellijk daarna nam Messelis zijn kans waar, maar Gosselin en Joseph volgden hem. Het trio nam snel een voorsprong en bij het oversteken van de Maas lagen zij 30 sec. voor op een klein groepje waar bij onze landgenoot De Vries. Op de eer ste helling, welke meetelde voor het berg- klassement, de Fonds des Cris (2de cate gorie) passeerde Vermaelen het eerst de top, gevolgd door Machiels en Van Looy. Het peloton volgde op 1 min. 30 sec. De volgende top, de Foret, eveneens van de 2de categorie, werd wederom h,et eerst door Vermaelen bereikt. Op 25 sec. volgde Ge- rusi, op 1 min. 15 sec. Lapage, Gosselin en Chiarlone en op 1.25 het peloton. Na een lange gevaarlijke afdaling, steeg de weg opnieuw, nu naar de Maneux. Gerusi werk te zich naar voren en voegde zich bij de man aan de kop, Vermaelen. Te Baneux lag dit tweetal 1 minuut voor op Gosselin en Chiarlone en 1.30 op Boelhouwers, die zich inmiddels van het peloton had losgewerkt. Het peloton volgde op 1 min. 45 sec. Ge rusi werd het slachtoffer van een lekke band, waardoor hij in de grote groep te rugviel. Bij de bestijging van de laatste, extra zware helling, de Cornesse, kreeg Vermaelen de terugslag van zijn inspan nende rit. Even voor de top lag Gosse lin met 5 seconden voor op Chiarlone, 20 seconden op Lagage en 40 seconden op Boel houwers en Vermaelen. Gosselin kwam het eerst te Verviers aan, waarmee hij zijn tweede overwinning in deze ronde be haalde. De uitslag luidde: 1. Gosselin (Frankrijk) 4 uur 40 min. 49 sec. 2. Chiarlone (Italië) 4.41.31. 3. Messelis (B.) 4.41.34. 4. Gerussi (Fr.) z. t. 5. Voordeckers (B.) z.t. 22. Maas (Ned.) 4.42.28. 24. Boelhouwers (Ned.) z.t. 33. Pauw (Ned.) 4.45.31. 53. Van dne Broek (Ned.) 4.54.55. 59. Van der Weycfen (Ned.) 4.59.14. Het algemeen klassement luidt: 1. Mer- tens (B.) 19.43.31. 2. Callaert (B.) 19.47.14. 3. Voordeckers (B.) 19.47.35. 4. Nochet (B.) 19.48.24. 5. Nulens (B.) 19.49.32. 17. Maas (Ned.) 19.54.44. 23. Pauw (Ned.) 19.57.11. 24. De Vries (Ned.) 19.57.19. 31. Boelhouwers (Ned.) 20.02.06. 46. Van den Broek (Ned.) 20.10.31. 61. Van der Weyden (Ned.) 20.31.22. In het ploegenklassement staat „Plume Vainqueur" (België) op de eerste plaats met 59 uur 23 min. 12 sec. Ne derland is 5e met 59 uur 49 min. 14 sec. In het algemeen bergklassement heeft Vermaelen (B) de leiding met 15 punten. Boelhouwers bezet de zevende plaats met 2 punten. De vierde etappe van de Ronde van België voor onafhankelijken, van Turn hout naar Verviers over 171 km, is ge wonnen door de Fransman Gosselin in 4 uur 40 min. 49 sec. Jules Mertens be hield na deze etappe de rose trui. Evenals de vorige dag bleven de deel nemers, 73 in totaal, de eerste twintig ki lometer bij elkaar, waarna verschillende uitlooppogingen werden genoteerd, welke echter niet van lange duur waren. Ernsti ger werd het toen na 48 km bij Helchteren Preuss (Fr.) en De Rijcke (B.) ontvlucht waren, bij wie zich Favero, Gerussi, Vrancken en Van Meenen gevoegd had den. De voorsprong bedroeg toen al 20 sec. Preuss viel door een lekke band van dit groepje af, maar een tegenaanval van Mo- chet met nog enkele andere Belgen had het gevolg dat Mochet en Machiels erin slaag den de kopgroep te bereiken. Bij Hasselt lag dit zevental 45 sec. voor op het peloton. De ontsnapping van Mochet had het pelo ton en de rose-truidrager Merens wakker geschud. Mertens- stuurde twee van zijn ploeggenoten erop uit om cfe vluchtelingen Het Tweede Kamerlid Hazenbosch heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het juist is, dat de K. L. M. bij de invoering van de zomerdienstregeling het aantal vliegdiensten van Amsterdam naar Biak v.v. van drie op twee per week heeft gebracht Indien zulks bevestigend wordt beantwoord, de minister dan niet van oordeel, zo vraagt de beer Hazenbosch, dat dit ongewenst moet worden geacht, en is hij bereid te be vorderen, dat op korte termijn verbe tering wordt gebracht in de postver binding tussen Nederland en Nieuw- Guinea en omgekeerd? De ministers van Financiën van Bra zilië en Columbia zijn van mening dat de vraag en het aanbod naar en van koffie in de komende twee jaar in even wicht zullen zijn, als gevolg van vorst schade, toegebracht aan Braziliaanse plantages. In Parana, de op een na grootste koffieproducerende provincie van Bra zilië, zijn 70 pet. van de struiken door de vorst aangetast. Sommige kringen zijn van mening, dat de productie van deze provincie slechts 1 millioen balen zal bedragen, terwijl de oorspronkelijke productie geraamd was op 3j^ millioen balen. grond te verklaren; 2e de door de kamp rechter uitgesproken en door de Intern. Jury bekrachtigde maatregel van dis- tanciëring ongedaan te maken; 3de Lo mas wegens overtreding van art. 158 (slot) van de Intern. Sport Code (App. F) te berispen en hem bovendien te be straffen met een geldboete van f 100. 4e de definitieve uitslag van de 250 cc race, voor wat de twee eerste plaatsen betreft, te wijzigen als volgt: 1. W. Lomas (M.V.) Engeland, 64 m. 21.2 s., 122.108 km/u; 2. L. Taveri (M.V.) Zwitserland, 64 m. 22.4 s., 122.076 km/u. De Franse ploeg voor de wereldkam pioenschappen wielrennen op de weg, welke te Rome worden gehouden, is uit de volgende renners samengesteld: Louison Bobet, André Darrigade (kam pioen van Frankrijk) Jacques Anqué- til, Jean Bobet, Raphael Geminiani, Pierre Molineris, Antonin Rolland, en Gilbert Scodeller. Reserves: Bauvin, Caput, Forestier en Mahé. Een onweersbui, gepaard gaande met hevige slagregens, heeft vele deelne mers aan de internationale zeilwedstrij den, die .andaag op het IJsselmeer zijn begonnen, er Dinsdag van weerhouden in de oefenwedstrijden te starten. De meeste liefhebbers waren er nog in de Flying Dutchman klasse, waarin de Engelsman Dawes na een felle strijd met de Nederlander Gulcher een verrassen de zege behaalde. Gulcher had na de eerste halvewind- sebaan reeds een ruime voorsprong, die hij op het eerste kruisrak wist te be houden Dawes was toen echter reeds de Oostenrijker Auteried, die het la ter opgaf, voorbijgegaan en had zich op de tweede plaats genesteld. Na het tweede kruisrak was de Italiaan Por ta eveneens naar de kop gekomen en had daarbij Jaap Helder achter zich gelaten. Toen de schepen voor de tweede maal aan de driehoeksbaan be gonnen, was de voorsprong van Gul cher op Dawes, die scherp zeilde, reeds geslonken. De grote slag kwam echter bij het ronden van de boei, voor het laatste kruisrak, toen de ballon en de fok van Gulcher's boot vast bleven zitten en Dawes hem voorbij kon gaan. De Engelsman veroverde hier twintig meter, die op de eindstreep beslissend bleken te zijn. Bjj de sharpies kwamen slechts vier boten aan de start, waarvan er drie door de finish gingen. De Nederlander van Wijk had van het begin af een ruime voorsprong op Boschma, terwijl de Oostenrijker Jirasko in derde posi tie begon en eindigde. In de Finnjollen- klasse had de Belg Andre Nelis, Euro pees kampioen, eveneens weinig tegen stand. Ver achter hem eindigde de Italiaan Pellaschiar als tweede. De Olympiajollen tenslotte staakten in de tweede helft de strijd omdat het toen bijna windstil was geworden. Op dat moment lagen de Duitsers Stolze en Gollasch onbedreigd aan de kop. De uitslagen luiden: Flying Dutchman-klasse: 1. W. L. Dawes (Engeland) Hopeful; 2. C. Th. Gulcher (Nederland) Frithjofna; 3. V. Porta (Italië) Istria 2; 4. W. Visser (Nederland); 5. J. Helder (Nederland) Favonius; 6. J. D. Schooneveldt (Ne derland) Duysz ter Ghast. Internationale 12xm2 klasse a: 1. B. van Wijk (Nederland) Rakker; 2. N. Boschma (Nederland) Hiphaan; 3. H. Jirasko (Oostenrijk) Hurricane. Scandinavische finnjollen-klasse: 1. A. Nelis (België) Fiston; 2. A. Pel laschiar (Italië) Monfalcone; 3. L. Wil- lemsen (Nederland) Piet Hein; 4. Joh. H. H. Dijkers (Nederland) Van Ob- dam; 5. J. J. Woortman (Nederland) Photon. Tijdens internationale wedstrijden te Warschau heeft de Russische bantam- gewicht Wladimir Stogow het wereld record gewichtheffen drie olympische oefeningen met 10 kg verbeterd. Sto gow behaalde totaal 325 kg. Het oude record was in 1949 door Namdju ge bracht op 315 kg. soneel niet steeds de tijd heeft aandacht te beste den aan voorbijgangers, Ferouch mogelijk ongezien langs de gebruikelijke weg van de hoofdingang naar zijn kamer is gewandeld. Wanneer we de gedach te aan zelfmoord laten varen, zodat het doodschieten van Ferouch niet meer een op zichzelf staande nan- deling is, maar de laatste schakel wordt m een keten van andere gebeurtenissen, dan wordt net tweemaal binnendringen in een hotel langs de ab normale weg, verdacht. Want dan moeten we wel aannemen, dat er een verband bestaat tussen die op zettelijk van het gewone afwijkende handelingen en het daarop gevolgde sterfgeval. Ik herhaal, dat vol gens de stellige overtuiging van het personeel, le- rouch steeds met de lift naar boven ging...... En dan krijgt ook dat telefonisch verzoek om twaalf uur aan de portier een bedenkelijke zijde. De enige reden, die Ferouch kan hebben gehad het hotel op te dragen ervoor te zorgen dat de deur van zijn kamer open zou zijn bij zijn thuiskomst pm ee" uur, moet zijn geweest dat hij op dat ogenblik reeds hel plan had niet langs de portiersloge binnen te gaan. In dat geval had hjj immers de -leutel zelf kun nen meenemen!" „Goed, Willem. Maar nu ga ik nog één stap ver der. Waarom komt hij tweemaal het hotel binnen zonder zich te vertonen, en waarom gaat hij die ent keer naar buiten met zo'n drukte en poehaha, dat dc mensen die hem zagen vertrekken, dat niet kon den vergeten. Hij loopt Coba bijna ondersteboven erwijl die trap breed genoeg is om zonder botsing e passeren.... Hij begint al in de gang „Taxi" te roepen, schrikt demonstratief bij het lezen van een naar mijn mening waarschijnlijk onschuldig telegram en roept zó hard dat hij naar het Centraal Sta tion wil, dat de portier het heeft kunnen horen. Dan legt hij een spoor tot de uitgang van het station, dat een blinde kar volgen. En dan verdwijnt hij, alsoi de aarde hem heeft verzwolgen, tot het ogenblik, waarop hij 's avonds om 10 uur dood in kamer 227 wordt gevonden, die en daaraan wil ik je nu speciaal herinneren eruit ziet alsof ze juist een goede beurt heeft gehad." Van Houthem kijkt zijn brigadier vragend aan. Staring schudde meewarig het hoofd, alsof het ge stelde probleem hem boven zijn krachten ging. Hjj steunde het hoofd in de handen, sloot de ogen en verzonk in diep gepeins. Hij begreep wel, dat zijn commissaris al lang de zaak door had. Die had een logische verklaring bij de hand. Maar als zijn chef die feiten op de juiste wijze had geïnterpreteerd, dan moest hij het toch óók kunnen! Van Houthem verwachtte blijkbaar dat hij er uit zou kunnen ko menMaar hij was een boon als hij hier iets van kon maken.... Tot nu toe was hij zo rotsvast overtuigd geweest van zelfmoord, dat hij alleen met een duizelingwekkende sprong uit zijn gedachten- groef kon loskomen. „Ik ben bang", begon hij weifelend, „dat U mij zult uitlachen, als ik ermee voor de dag kom." „Niet zo somber, Willem. Laat horen!" „De man, die met al die poehaha het hotel ver- om alle feiten te verklaren." liet was niet de echte Ferouchdie was op het ogenblik al doodIk kan niets anders bedenken „Ik geloot, Willem, dat je een donders moeilijke carambole over drie banden hebt gemaakt!Maar tussen de opvatting, die ons eerst zo aannemelijk scheen, en deze nieuwe conclusie gaapt een duistere kloof, die ik graag overbrugd zou zien door een lo gisch opgebouwde gedachtengangZó gemakkelijk kom je er niet van af, vader!" „Dan moet ik eerst weten, of dokter Haringa bij zijn mening is gebleven, dat de dood omstreeks zés uur moet zijn ingetreden." Van Houthem trok het dossier naar zich tqe en haalde een formulier met een bedrukt hoofd te voorschijn. „Ik zal het je voorlezen: „14 Juni was een uit zonderlijk warme dag. Kamer 227 ligt tot na het middaguur in de zon. De vensters waren tot één uur gesloten, het ogenblik waarop het kamermeisje ze opende. Er was geen noemenswaardige wind. zodat wanneer de deur naar de grng gesloten was de temperatuur in 227 tot diep in de na middag ver boven de tachtig graden moet zijn ge bleven. Toen ik om twaalf uur 's nachts mijn ther mometer aflas in het vertrek, wees deze nog 81 graden aan; de buitentemperatuur was toen 76 gra den. (Wordt oervolgd) De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, is Dinsdagmiddag per vlieg tuig van Schiphol naar Djakarta te ruggekeerd. Mr. van Byiai.dt heeft tijdens zijn verblijf van ruim twee weken in Ne derland met enkele andere hoofden van Nederlandse missies in het bui tenland deelgenomen aan het perio dieke overleg met de ministers Beyen Luns. De Ned. Vereniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit, hospi taal-kerkschip „De Hoop" heeft diverse regerings-autoriteiten uitgenodigd begin September een reisje te maken met het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop". Het reisje zal gaan van Vlaardingen naar Scheveningen. Deze uitnodiging sluit aan op die, welke van de Stichting van de Nederlandse Visserij is uitgegaan aan een dertigtal Kamerleden om deel te nemen aan een voorlichtingsreis langs de Nederlandse vissersplaatsen, in welke oriëntatiereis ook een tochtje met „De Hoop" van Schevingen naar Vlaardingen is opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7