EERSTE KAMER aanvaardt de huur voor stellen f I Harahap benoemd tot premier van Indonesië 17 AUG. '55 Diefstal van ex-voto s uit kerk te Maasniel Geleerden bezinnen zich op gevaren bij gebruik van atoom-energie Minister Witte: schema voor verdere verhogingsplannen kan niet gegeven worden LIGGEND VARKEN" kreeg eerste prijs Handelsreizigers wenden zich nogmaals tot de N.S. Duikboot voor Zweedse kust niet van ons Amerikaan vergist zich Engeland bestudeert de mogelijk heden om energie van de waterstofbom te benutten V.S. steunen Zuid-Korea's eis niet Storm „Connie" onderweg naar Amerika Volop zon ORR mSÊÊ Wordt Anak Agung minister van Buitenlandse Zaken? Prijsreductie bepleit naar gelang van aantal km. Daders bij inbraak gestoord? weer DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1955 79sfe JAARGANG No. 26369 Motie prof. Molenaar verworpen Omzetbelasting Voor de tabellen der loonbe lasting, zoals deze er na 1 September zullen uitzien, nu de huur- en belastingvoorstel len definitief zijn aangeno men, zie men elders in dit blad. Woningnood Onderhoudsplicht Indonesië VAN 1 OP 50 KANS Russische nota: Adenauer tussen 5 en 11 September naar Moskou? Bondskanselier verzoekt uitbreiding van agenda Ook Frankrijk gaat centrale bouwen Voorzorgsmaatregelen aan de Oostkust (A Aan Gas-explosie in Amerika Minstens 25 doden (TAL. HERENTRUIEN 39.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 "Irectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. "°ofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIbNIItlARIth 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag het wetsontwerp tot wijziging J'an de Huurwet aangenomen met 31 tegen 2 stemmen, die van de heren De Vos van Steenwijk (V.V.D.) en Brandenburg (C.P.N.). De belasting- Ontwerpen werden z.h.s. aangenomen. Prof. Molenaar (V.V.D.) wilde met een motie het kabinet de belofte ontlokken om volgend jaar alsnog met een nieuwe huurverhoging voor het voetlicht te treden. Minister Witte ontraadde deze motie, omdat het de besprekingen in het kader van het vertrouwvol beraad ongunstig zou beïnvloeden. De andere partijen voelden er na de uitgebreide besprekingen en de beloften van de bewindslieden geen behoefte aan het initiatief van de V.V.D. te steunen, zodat de motie met 4 tegen 28 stemmen werd ver worpen. Ijl zijn antwoord op vragen van de heer Molenaar (V.V.D.) verklaarde mi- bister Van de Kieft, dat er momenteel inderdaad van een prijzeninflatie ge sproken mag worden, maar dat men de regering hiervoor geen verwijt kan blaken, omdat het nu eenmaal niet hiogelijk is om omringd door landen biet een stijgend loon- en prijspeil een goedkoopte-eiland te blijven. Over de tariefsverhoging van de Spoorwegen merkte hij op, dat deze weliswaar niet in overeenstemming is met de politiek van prjjsstabilisa- tie, doch dat deze politiek heeft moe ten wijken voor de onaanvaardbare consequentie van een Spoorwegbedrijf, dat niet op eigen benen kan staan. De opmerking van de heer Teulings {K-V.p:) dat na de plaats gehad heb- verlagingen de omzetbelasting eds meer gaat drukken volgens het dj^kkrachtprincipe, omdat alleen de Ziin knie gebruiksgoederen nog belast nj"' achtte hij juist. Hiermee is een element in de ïzetbelasting in- «jii i bU achtte dit een goede ont- ^kkeling. Tbp een suggestie van ge- Joemd Kamerlid om extra faciliteiten verlenen aan ouden van dagen wil- de de minister niet ingaan. Hij erkende dat een „Drees-trekker", die wel huur- verhoging moet gaan betalen, doch geen belastingverlaging geniet er inderdaad biet op vooruit gaat. Deze mensen ge- bieten echter steun van de gemeenten; 0't zou onjuist zijn als de overheid nu >_eeb of andere wijze deze functie Over *ou nemen. J^ir>ister Witte stelde in zijn ant- ,„°rJ aan de Eerste Kamer, dat de cf„,! °r29 h®t ten onrechte vaak voor- hMiirnrohfoi met de oplossing van het regering uit louter onwil of onbegrip voor de huiseigenaren de huren laag houdt en daarmee een oplossing van de woningnood frustreert. Men moet er van overtuigd zijn. dat er in het ka binet geen enkel meningsverschil be staat over het feit dat de woningnood probleem nummer één is. De minis ter verklaarde zich een groot voor stander van huurverhoging, maar het probleem dat hem in de weg zit is het door de heer Kraaijvanger (KVP) genoemde stokpaardje van de huur belasting. Dat is ook de reden waar om het opstellen van een schema voor de verdere huurverhogingsplan- ben, waarover vele senatoren zich zo hebben opgewonden, een volstrekte onmogelijkheid is. Natuurlijk is de regering niet tevre- öeh over de snelheid waarmee de ach- terstand in de woningbouw ingelopen ^ordt. Zij maakt zich ook geen illusies bver het effect van de onlangs afgekon- afremmingsmaatregelen voor °U\vwerken, want een bouwstop kan eh nooit onbeperkt hanteren. De eni- goede oplossing ligt bij de opvoering Van de productiviteit, hetgeen echter ^°ornamelijk een taak is voor het be- ri)fsleven zelf. Als dit inderdaad goed erloopt mag men wel de hoop koeste el. dat men het komende jaar zal stij gen boven het huidige peil van 65000 Obingen per jaar. De onderhoudsplicht is volgens de hij n.ls'er geen nieuwigheid, want hü is teL-o uni'orme huurverhoging ais oti j i voor de verwaarlozing, niet Pleit J®atst? Plaats door de KVP, be- dat hJt S M heer Kraaijvanger toe, «L nLe"eC! bi' ee" 5 pet" huurverho- aehtte dat bnlt^"1^ 7al zijn' maar hÜ digheid rh L e'!n gelukkige omstan- sou hii zeifl an* °gere huurverhoging eiausuie gekolri'pn ™et de «nderhouds- fect namelijk groot* z Wanneer het ef- eigenaren tot Z1'n en dus vele den over zouden d®rboudswerkzaamhe- «e veel arbeider» dan zouden er onttrokken worden de woningbouw houdbare toestand "'aardoor een on- Het nut van de ondn°ï. zou 7iJn- moment is, dat men h!» pllc£f op d,w men ingespeeld raakt werkwijze van op het bestaan en de een nieuw instituut. Over het program, dat de heer Kraaijvanger namens de KVP-fractie ontvouwd had merkte hij het volgende op. Het eerste stadium dat het Kamer lid op het oog heeft is al voor een ge deelte bereikt. Er bestaat nog een span ningsverschil tussen oude en nieuwe hu ren van 20 punten; dit is niet onge rechtvaardigd, als men het woongerief vergelijkt. Vermoedelijk doelde de mi nister hier op het huurpeil van wonin gen voor arbeiders en kleine midden standers. Voor het tweede stadium, het optrekken van de huren tot een renda bel peil, moet men er voor waken, dat men het doel niet voorbij schiet en naar een te hoge huurprijs streeft. Na iedere oorlog treedt op de duur een daling van de materiaalprijzen in, die weer een da ling van de opgelopen huren tot gevolg heeft. De minister wil zich tot richt snoer stellen de minimum bouwprijs van een woning, uitgaande van de sup positie dat de lonen hetzelfde blijven terwijl de prijs van de materialen met 20 pet. daalt. Over de grondslagen van het programma was hij het met de se nator eens. Dat was niet het geval met de ver laging van de na-oorlogse huren die als gevolg van de verlaging van de grondbelasting volgens de heer Kraay- vanger zou kunnen worden doorgevoerd. De minister wil hier niet toe overgaan, omdat hii- met. een huurverlaging tegen de draad in zou gaan in een beleid, dat op huurverhoging gericht is. Ir. Kraaijvanger merkte op, dat het percentage van 8'A pet., dat mi nister Drees in de regeringsverkla ring genoemd heeft, hiermee dan toch ineenschrompelt tot 5 peet., waa °P minister Witte antwoordde, dat men onder die 8'/, pet. alleen moest verstaan het verschil tussen de oude woningen en de nog te bouwen wo- bingen. De reeds bestaande woningen werden in die verklaring niet be doeld Alvorens de vergadering te sluiten hield de voorzitter, de heer Jonkman, een korte toespraak, waarin hij ver klaarde, dat de reeks openbare verga deringen voor zes weken onderbroken an worden. De afgelopen zitting heeft Bestaan m het teken van wederopbouw b^'e„w,"e. I" dit jaar mochten we herdenken, dat.ons land voor tien jaar werd bevrijd. Men zou met grote dankbaarheid kunnen stellen dat Ne derland verrezen is, maar dat de wo ningnood zorgen baart. De betrekkingen met Indonesië behoeven hoognodig ver- betering, aldus besloot mr. Jonkman. HHa Gisteravond liep het mandaat af, dat de Indonesische kabinetsformateur, Burhanuddin Harahap, had ontvangen van vice-president Hatta. Op dat ogen blik had hij een voorlopige lijst met ministers klaar, maar hij achtte het wenselijk nader overleg te plegen met de Parindra over de bezetting van de zetels, die hij aan deze partij had toe gedacht. Vice-president Hatta heeft het mandaat van Harahap daarop verlengd tot hedenmiddag 12 uur. Volgens de voorlopige lijst van ministers zal de 38-jarige Harahap (Masjumi) zelf pre mier en minister van defensie zijn. De portefeuille van buitenlandse zaken is toegedacht aan Anak Agung Gde Agung, destijds premier van de deel staat Oost-Indonesië en later Indone sisch ambassadeur in een aantal West- Europese landen. Kasimo van de Katho lieke Party zou minister van econo mische zaken worden. De socialist Su- mitro Dojohadikusumo zou de porte feuille van financiën kragen, die hü ook vroeger al eens beheerd heeft. Dr. Leimena (Parkindo) zou weer eens mi nister van Gezondheid worden. Harakap is er niet in geslaagd de deelneming van de Parti-National aan het kabinet te ver wezenlijken. De P.N.I. en de Masjoemi zijn het namelijk niet eens kunnen wor den over de kwestie welke P.N.I.-figu- ren portefeuilles zouden krijgen. Het regeringsprogram omvat zeven punten: 1. Herstel van het morele gezag der regering tegenover het leger en het volk. 2. Het doen houden van algemene De samenwerkende drie confessione le organisaties van handelsreizigers hebben zich met een gezamenlijk schrij ven tot de directie van de Nederlandse Spoorwegen gewend, om van hun ern stige teleurstelling kennis te geven over de verhoging per 1 September van de algemene sf^orwegabonnementen. De handelsreizigersorganisaties vra gen zich af of de hogere kosten van exploitatie in zullce mate moeten wor den afgewenteld op degenen die voor da uitoefening van hun beroep op de spoor wegen zijn aangewezen, als het per 1 September het geval wordt. De snellere verbindingen hebben o.a. met zich mee gebracht de sluiting vari een aantal kleinere stations, hetwelk voor de handelsreiziger uit hoofde van zijn beroep tijd- en geldverlies bete kent. Minder dan vroeger is het moge lijk op een algemeen abonnement ge bruik te maken van autobusverbindin gen. De vermindering van de reële waarde van het abonnement betekent voor de handelsreizigers tijd- en geld verlies. Bovendien menen de organisa ties dat in vergelijking met vóór de oor log de prijzen van de abonnementskaar ten meer zijn gestegen dan die van de enkele- of retourreizen. Tegenover de tariefsverhoging wordt voor de algemene abonnementskaarten compensatie verzocht. Gedacht wordt aan een beperkte geldigheid op bepaal de buslijnen van de dochterondernemin gen van de N.S., in het bijzonder naar die plaatsen waar voorheen de treinen stopten. Voorts wordt in overweging gegeven de mogelijkheid te onderzoeken om na een vooraf bepaald aantal gereden kilo meters reductie te gaan verlenen. Dit zou ten goede komen aan hen, voor wie een algemeen abonnement niet effici ent is, maar die toch in zulk een be langrijke mate van de diensten van het bedrijf gebruik maken, dat een zekere tegemoetkoming in de hogere tarieven gerechtvaardigd zou zijn. Advertentie Loterij Kerkbouw Schijndel. 5 Series van elk 2000 loten a 25,—. Voor 67.000,— aan prijzen, w.o. 5 Fiats 1100 de Luxe ad 6500,—. 5 Philips-televisie apparaten met elk één antenne ad 1245,—; 5 Philips radio's met automatische platenwisselaars ad 1095,en 185 andere waardevolle prijzen. Trekking derde serie 17 Aug. 1955. Bestellingswijzen: Per Giro 25.op giro 548604 t.n.v. Pastoor der Parochie van O. L. Vrouw te Schijndel; per telefoon K 41008082, postwissel, telegram of brief aan Drs Fons Raaijmaakers, Kerk straat 16, Vught, waarna toezending voorzover nodig rembours. Goedgekeurd bij beschikking van de Minister van Justitie d.d. 15 April 1955, 2e Afd. A no. L.O. 540/158. verkiezingen volgens het plan en het bevorderen van de vorming van een nieuw parlement. 3. Zo mogelijk dit jaar nog een wet geving voor decentralisatie tot stand brengen. 4. De inflatie tot staan brengen. 5. Het uitroeien van corruptie. 6. Voortzetting van de strijd voor de terugkeer van West-Irian (W. Nieuw- Guinea) bij de republiek Indonesië. 7. Bevordering van de Aziatisch-Afri- kaanse samenwerking op basis van een actieve onafhankelijke politiek gericht op de wereldvrede. De partij S.K.I. blijkt bij de voor lopige opstelling van het kabinet bui tengesloten te zijn. De S.K.I. is de In donesische Volkspartij, de partij van de minister van voorlichting in het aftre dende kabinet, dr. Tobing. (P.I.A.-U.P.) Na twee uur was de Amsterdamse Lenie Nissink er in geslaagd dit lig gende varken uit zand te boetseren. Zij won daarmee de eerste prijs in de zandbouwwedstrijd, die gisteren in Zandvoort werd gehouden. De Russische ambassade te Stock holm heeft het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken een nota doen toe komen, waarin wordt gezegd, dat de Russische autoriteiten naar aanleiding van persberichten volgens welke buiten landse duikboten op 14 Juli en 2 Augus tus voor de Zweedse kust zijn waarge nomen, een onderzoek hebben ingesteld. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat geen enkele Russische duikboot zich op genoemde dagen in de Zweedse territoriale wateren heeft bevonden, al dus de Russische nota. (AFP) België De Sovjet-Unie zal binnen kort tien Belgische staatsburgers vrij laten, die worden aangeduid als „oorlogs misdadigers". Indonesië Wegens ziekte van rechter Maengkom is de behandeling van de zaak-Jungschlager en van de zaak- Bandjarnegara uitgesteld. Italië Vierhonderd boeren hebben het gemeentehuis van Apollosa bestormd, omdat zij nu al zeven jaar wachten op een weg, die hun afgelegen boerderijen met Apollosa zal verbinden. In de nacht van Dinsdag op Woens dag hebben tot nu toe onbekende daders ingebroken in de Si. Laurentiuskerk te Maasniel bü Roermond. Uit de Maria kapel werden enkele ex-voto s, t.w. vjjl zilveren horloges en een gouden ring ontvreemd. Pastoor L. Obers was de eerste die Woensdagmorgen de diefstal ontdekte. Voor de kapel van O.L. Vr. van Altijddurende Bijstand vond hij op de grond een ex-votoschilderij, waar van het glas was stukgeslagen, terwijl er enkele ex-voto's waren uitgehaald. Uit een ander ex-voto-schilderq, waar van ook het g'as st,J .jTaj' wor.d n'ets ontvreemd. Hieruit leidt de politie af, dat de daders wellicht gestoord zyn. Het onderzoek heeft tevens uitgewe- zen, dat zij zich via een openstaand kerkraam toegang tot de kerk hebben verschaft. Met behulp van een tuintafel en een stoel van de kapelanie konden de daders het raam bereiken Voor het overige ontbreekt elk spoor. De Bruns- sumse politie had Woensdag jl. een soortgelijk geval te onderzoeken. Daar probeerde T. uit Heerlen in de St. Gre- goriuskerk een offerblok te lichten. Hier in slaagde hij niet/dank zij de oplettend heid van het zoontje van de koster, die toevallig Je kerk binnenkwam. Of- Het matrozenorkest van Amman, dat voortdurend op de Unifesti het in ternationale pretstadje op de „E 55" te Rotterdam ronddoolt om stemming te maken, bracht ook een bezoek voor het Chalet Suisse. Een Ameri kaan die daar zat te dineren, was zó enthousiast over de serenade, dat hij naar buiten holde en de dirigent een bankbiljet in de hand stopte. Blijk baar was de man slordig omgegaan met zijn bankpapier, want toen Am man het papiertje ontvouwde, bleek het een briefje van f 1000.te zijn. Hij stapte daarom op de Amerikaan af en informeerde, of deze zich mis schien vergist had. Dit was inder daad het geval. De man schrok, toen hij zijn vergissing bemerkte, nam dankbaar het biljet terug, maar gaf er een ander wel niet zo'n „duur" maar toch wel „duur genoeg" bil jet voor in de plaats. schoon de man onmiddellijk vluchtte, wist het kosterszoontje de politie het juiste -ignalement p te geven. Het resultaat was dat de dader kon worden aangehouden. T. is geen onbekende van de Justitie. De West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer zal aanbieden tussen 5 en 11 September naar Moskou te komen om met de Sovjet-regering te confereren. Aldus is door Adenauer's assistenten bekendgemaakt in het Zwitserse vacan- tieoord Mürren, waar de kanselier op het ogenblik vertoeft. Adenauer zal, zo werd verder verklaard, de Russen vra gen de ontwerpagenda voor de bespre kingen uit te breiden met de kwestie der Duitse hereniging en met het vraagstuk der vrijlating van de duizenden Duitse krijgsgevangenen, die nog in de Sovjet- Unie zijn. Op de internationale conferentie voor het vreedzaam gebruik van atoomener gie te Genève is gisteren uitvoerig ge sproken over de gevaren, die verbon den zijn aan het industriële gebruik van atoomenergie. Het gevaarlijkste ele ment is de grote dosis radioactiviteit, die zich in de kernreactors kan bevin den en die volgens Amerikaanse des kundigen overeen kan komen met dui zenden kilo's radium van de tot dus ver gebruikelijke soort. Zowel de Brit ten Marley en Fry als de Amerikaan In kringen van de Franse delegatie is vernomen, dat Frankrijk binnenkort aan de Loire zijn eerste atoomkrachtcentra le zal bouwen met een vermogen van 60.000 kw. Deze centrale zal in 1959 klaar zijn. Een tweede centrale, die in 1960 ge reed zal zijn, zal in Algiers gebouwd worden. Een aantal geleerden heeft gisteren buiten de conferentiezaal in een kamer in het Paleis der Volkeren te Genève ge gevens uitgewisseld over de bouw van atoomreactors. Het resultaat was, dat Britse, Amerikaanse en Russische afge vaardigden van elkaar belangrijke nieuwe ontwikkelingen op dit gebied" vernamen, aldus heeft een der gedele- McCullough waarschuwden voor de ern-l geerden medegedeeld. Alle gedelegeer- stige gevolgen, die zouden voortvloeien den verkregen ..zeer waardevolle we- - a J 4/N*«(«nVionTvnliiIrn inlinViTinrronAtrar Q0 uit een of ander ongeluk met een atoom- krachtcentrale. Waarschynlijk zou in een gebied met een straal van twee kilometer niemand in leven blijven en de kans op veel ernstiger gevolgen is niet uitgesloten. Een dergelijk ongeluk in het beginstadium van het vreedzaam gebruik van atoomenergie zou zonder twijfel een ongunstige weerslag hebben op het gebruik van atoomenergie. De geleerden drongen daarom aan op :- terste voorzichtigheid. Meer opzien dan het eigenlijke verloop van de be sprekingen op de conferentie heeft ove rigens gisteren de mededeling gebaard, die Sir John Cockcroft, directeur van het Britse atoomcentrum Harwell, deed op een persconferentie. Hij vertelde, dat Engeland thans werkt aan een project om de kracht van de waterstofbom on der controle te brengen en de geweldi ge hoeveelheid energie, die bij een ont ploffing van een H-bom vrUkomt, te ge bruiken voor vreedzame doeleinden. Het is algemeen bekend, dat in Ame rikaanse laboratoria aan soortgelijke experimenten wordt gewerkt en men wacht daarom in spanning op hetgeen de voorzitter van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie, admiraal Lewis Strauss, vanavond zal meedelen op de persconferentie, die hij van zijn kant over dit onderwerp heeft aange kondigd. De Russen hebben al op 1 Ju li meegedeeld, dat zij proberen de ener gie van de H-bom aan banden te leggen. De Engelse dr. Dunworth vertelde gis teren, dat het nog wel een generatie kan duren, voordat men alle problemen, die hieraan verbonden zijn. volledig heeft opgelost. De voorzitter van de con ferentie, de Indische hoogleraar Bhab- ha heeft in zijn openingsrede gespro ken over een termijn van twintig jaar. Maar niet iedereen is even optimistisch. De beroemde Duitse geleerde en Nobelprijswinnaar Otto Hahn zei, dat het inderdaad een geweldige vooruit gang zou betekenen, als de energie, die bij een waterstofbom vrijkomt, on der controle zou worden gebracht. De brandstof", die men dan zou heb ben aangeboord, Is goedkoop en prac- tisch onbegrensd voorradig. Maar hij voegde eraan toe: „Als het tenminste mogelijk is". Een van Hahn's colle ga's in de West-Duitse delegatie zei, dat het onder de physici nog geens zins een uitgemaakte zaak is, dat de atoomfusie (het proces, dat bij een H-explosie optreedt) onder controle gebracht kan worden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren op zijn wekelijkse persconfe rentie in Washington gezegd, dat de Verenigde Staten de verplichtingen, die zij bij de Koreaanse wapenstilstand op zich hebben genomen, gestand zullen doen en dat zij ook bescherming zul len verlenen aan de Poolse en Tsje chische leden van de neutrale controle commissie, die door de Zuid-Koreaanse regering van spionnage worden beschul digd. Amerika, aldus Dulles, acht deze be schuldiging in hoofdzaak juist, maar het is niet van mening, dat het gedrag van de communistische commissieleden de veiligheid van Zuid-Korea in gevaar brengt. In Zwitserland is men. dan eindelijk zover. Men is er in geslaagd een horloge te combineren mei een speeldoos, en dat. moet wel het ideaal zijn van de Zwit serse industrie Natuurlijk is de speeldoos uiterst klein, maar als men op een knopje drukt, krijgt men een volledig liedje te horen. Om aan ieders smaak tegemoet te komen, zal er een ruime keus uit een verzameling liedjes zijn. Er zijn ook horloges met Nederlandse wijsjes verkrijgbaar.... Het wachten is nu nog op het koekoekhorloge. tenschappelijke inlichtingen" over fundamenten der kernreactie. De Russische wetenschapsmannen verstrekten gegevens, die totnogtoe ge heel nieuw waren voor het Westen, en omgekeerd verkregen zij inlichtingen over het werk in het Westen. De uit gewisselde kennis zou leiden tot grote verbeteringen in de bouw van atoom- reactors, die in de toekomst het groot ste deel van de electriciteit in de we reld moeten gaan leveren. (AFP—Reuter—ANP—UP) In twaalf staten aan de Amerikaan se Oostkust, van Carolina tot Maine, zijn voorzorgsmaatregelen genomen met het oog op een wervelstorm, die door meteorologen „Connie" wordt genoemd en die in de richting van de Amerikaanse kust komt, voorafgegaan door hevige windvlagen. Gistermorgen bevond „Connie" zich op Ongeveer 500 km ten Oosten van Brunswick in Georgia en 320 km ten Zuidoosten van Wilmington in Noord- Carolina. Het ziet er naar uit, dat „Con nie" de weg zal volgen waarlangs het vorige jaar de wervelstorm Hazel" trok, die aan 145 mensen het leven kostte. Eenheden van de Amerikaanse Ma rine zijn naar zee vertrokken om in open water de storm af te wachten. Militaire vliegtuigen worden in vlieg- tuigloodsen ondergebracht of naar vlieg velden verder landinwaarts gevlogen. Op de in aanbouw zijnde radartoren buiten de kust van Kaap Cod werkt men koortsachtig om alles stormvast te maken. Een kotter van de kustwacht is in de buurt om. indien nodig, de mannen van de toren te evacueren. (Reuter) (Van onze weerkundige medewerker) Uit de Scandinavische landen, waar de zomer hoogtij viert, stroomt met Noord-Oostelijke winden warmere lucht van meer dan 25 graden C. naar ons land. In Zuid-Noorwegen en Zweden worden temperaturen van bijna 30 gra den Celsius gemeten. Een hogedrukge- bied, dat zich over Schotland, de Noordzee tot over midden-Scandinavië uitstrekt, zal ook de komende dagen voor mooi en warm zomerweer blij ven zorgen. Er blijft in het binnenland nog een kleine kans aanwezig op enke le verspreide onweersbuien, maar deze kans wordt kleiner. Woensdag kwa men alleen in het Noord-Oosten en Oosten van Nederland nog enkele on weersbuien voor, die hier en daar iets meer dan 10 mm regen veroorzaakte. Zonnig zomerweer. Temperatuur 23 tot 25 graden Celsius. Frisse Noord- Oosten wind. Droog weer. Minstens vijf en twintig personen hebben het leven verloren en een on bekend aantal wordt nog vermist bij eer, gas-explosie en daaropvolgende brand die gisteravond te Andover in de Amerikaanse staat Ohio een groot gebouw van een huizenblok lengte, waarin diverse zaken gevestigd wa ren, met de grond gelijk hebben ge maakt. (UP) Advertentie (Tot Vrydagavond) Overwegend zonnig en vrij warm met kans op onweer. Matige Noore oostelijke wind. Zon: 5.19-20.14. Maan: 23.56-16.03

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1