De "Prooi van de "Rade "Rjotó Pax Christi neemt nu in de Kerk een bijzondere plaats in Mag een Nederlandse advocaat Jungschlager verdedigen? 08.14, belangrijke dag voor Katholiek Thuisfront tf ie cfe HoofmaO Kwestie „Avondlyceum in de raad K ru is woord raadse l KYP constateert te weinig aandacht voor woning differentiatie Weth. Happé zegt sociografisch rapport toe aan de raad 525 Een roepingonder inspiratie van de H. Geesttot deze beweging toe te treden Schip gestolen te Schiedam mteM,bek mzzle-collecte met 20.000 attracties Legpi Tijdelijke bijslag op Indonesische pensioenen Gemeenteraad Haarlem Te weinig lijn bij kunstaankopen DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1955 PAGINA Boeiend referaat kanunnik Lalande Spoedig achterhaald Rheuma-actie EEN WOONHUIS VOOR DE VERKOPERS Nederland informeert bij Indonesische regering Parlementaire missie naar Moskou? Senaat accoord met wetsontwerpen Kwestie Nieuw-Guinea Indonesië herhaalt verzoek aan de V.N. 55 De achtergrond Geen selectie 8 9 10 11 Oplossing van Woensdag - Raadslid Wensing Programma beiaard- bespeling Opening drukkerij van Joh. Enschedé in Indonesië (Van onze speciale verslaggever) Een bezinning op haar eigen structuur is voor een jonge groeiende bewe ging, als de Pax Christi, een dwingende noodzaak. De derde grote inleiding voor de algemene vergadering van het Pax Christi Congres te Nijmegen vormde dan ook een soort „theologia fundamentalis" van de Pax Christi. Niemand beter ware in staat deze delicate materie te behandelen dan de zeereerw. heer Bernard Lalande, die tot voor kort secretaris was van Kar dinaal Feltin, de grote bezieler van deze vredesbeweging, maar sinds enige tijd door Zijne Eminentie geheel afgestaan werd als internationaal secretaris van Pax Christi. Zijn betoog over „La responsabilité et les limites de Pax Christi a l'égard de la paix internationale" kwam voort uit de bezorgdheid van iemand, die deze jonge beweging na aan het hart ligt, en die haar plaats in de Kerk op hechte gronden wil funderen en aldus de verwijten van buiten, en ook interne complicaties, tot juiste proporties wil reduceren. Het was een zeer delicate materie die de zeereerw. heer Lalande behandelde, vooral omdat deze zo nauw verweven is met de grote vraagstukken omtrent de verhouding van natuur en bovenna tuur en omtrent de doorwerking van de genade in het natuurlijke. Het betoog van de Parijse Kanunnik was dan ook een aaneenschakeling van vaak zeer fijne distincties. Twee grote vragen waaromtrent zich in feite wel eens moeilijkheden hebben voorgedaan, maar die ook in zich een nadere be schouwing verdienen kwamen aan de orde: n.l. welke is de verhouding tus sen het werk van Pax Christi en de be moeienissen van de Kerk op tijdelijk gebied voor de vrede, en vervolgens: welke zijn dan de bemoeienissen van Pax Christi op tijdelijk gebied voor de bevordering van de wereldvrede. Ter beantwoording van de eerste vraag was een omschrijving noodzake lijk van de grenzen waarbinnen de Kerk in tijdelijke zaken en i.e. ten aanzien van de internationale politieke verhou dingen bevoegd is. Inzake zuiver tech nisch practische vraagstukken, m.a.w. inzake ethisch indifferente materie, is er geen bevoegdheid van de Kerk op het bedoelde terrein. Zodra echter een terrein betreden wordt waar de natuur wet in geding komt is de Kerk als hoed ster van de natuurlijke zedenwet be voegd haar stem te verheffen. Ze zal daarbij echter nooit in details treden, wanneer dit behoort tot de sfeer der middelen. Op het gebied van de moraal is de Kerk dus niet neutraal. Daar be staat in het geheel zelfs geen neutrali teit. Pax Christi neemt nu in de Kerk een bijzondere plaats in. De beweging is niet met de Kerk te vereenzelvi gen. Ze behoort niet to- de noodzake lijke middelen ter zaligheid. Het is een roeping om onder de inspiratie van de heilige Geest tot deze bewe ging toe te treden. De Kerk als zoda nig staat niet onverschillig tegenover deze beweging. Integendeel, Pauselij ke toespraken, die als het ware een program voor de beweging vormen, het telegram van Zijne Heiligheid, ge richt aan kardinaal Feltin, waarin Zijne Heiligheid dankte voor het feit, dat zijn vredesboodschappen tot lei draad voor de besprekingen op het congres zouden dienen, pleiten hier voor, en vooral de aanwezigheid van de kerkelijke hiërarchie in de lei ding van de beweging, zich duidelijk demonstrerend in de voortdurende aanwezigheid van de Parijse kardi naal op alle bijeenkomsten van het congres. Toch is Pax Christi ook geen overwegend clericale aangele genheid. Ze is ontstaan uit een initia tief van de leken. Deze band met de hiërarchie der Kerk is een waarborg voor de Pax Christi Beweging, dat ze by haar be moei' ->issen op tijdelijk gebied voor de wereiv.vrede niet de grenzen, die krach tens haar aard aan de Kerk gesteld zijn zal overschreden. Pax Christi kan aldus uiteraard even ver gaan als de Kerk; in concrete aangelegenheden moet Pax Christi zich op dezelfde wijze inzetten voor de wereldvrede als de Kerk, wanneer Je kerkelijke overheid het van haar verlangt. Spreekt de Ker- kelqke overheid een dergelijk verlangen niet uit, dan is Pax Christi vrij. In de tijdelijke sfeer uit Pax Christi zich voornamelijk op drie wijzen, die de Franse theoloog in een drievoudig pro gram samenvatte: annoncer, dénoncer, informer, m.a.w. de verkondiging van het kerkelijke vredesideaal, het openlijk aanklagen van alles, wat daarvan af wijkt, en een intense voorlichting aan gaande alles, wat de wereldvrede kan bevorderen. Een van haar belangrijk ste opgaven is het scheppen van een atmosfeer des vredes, welke in de plaats van de collectieve oorlogspsy chose moet treden. Aldus is de beteke nis van Pax Christi in de tijdelijke or de voornamelijk een educatieve. Het ontstaan van Pax Christi in deze tijd noemde de internationale secreta ris van Pax Christi providentieel. Bij het einde van de vorige eeuw moest de Kerk constateren, dat ze de arbeidende klasse verloren had. Als Pax Christi zijn taak weet te vervullen, dan zal de Kerk aan het eind van de twintigste eeuw in geen geval zich het verlies van de vrede behoeven te verwijten. Dat Pax Christi een beweging is op initia tief van leken ontstaan stelt haar des te beter in staat de atmosfeer des vre des tot stand te brengen. Dat de lei ding van de beweging berust in handen van de Kerkelijke hiërarchie geeft haar het officiële kerkelijke karakter. Ter illustratie van de verhouding tus sen de leken en de hiërarchie in de Pax Christi beweging gebruikte kanunnik Lalande het beeld van de jachthond m de jager. De hond speurt en gaat voor uit op eigen initiatief maar op het eer ste fluitje van de jager keert hij tot deze terug. Noch de hond alléén be paalt de route, noch de jager alléén. Theologisch verklaarde de spreker dit lekeninitiatief door de werking van de charismata van de heilige Geest, die ook in de oude Kerk bij voorkeur onder de leken werkzaam waren. Pax Christi is aldus de vredesbeweging van de Kerk. Het is een beweging, welke uniek is in haar geschiedenis. Het verwijt van inefficaciteit, dat vaak tegen de Pax Christi Beweging gericht wordt kon de zeereerw. heer Lalande niet geheel weerleggen. Door de eschatologische oriëntatie van de Kerk en by gevolg ook van de Pax Christi Beweging zal de uiteindelijke vrede hier op aarde niet gevonden wor den. Ondoeltreffendheid met betrekking tot de vrede hier beneden zal dus een gerechtvaardigde, maar met betrek king tot het hiernamaals, zinvolle klacht blqven. Een vijftien meter lange blauwe twee master, de „Aldebaran" is Woensdagnacht uit de Wilhelminahaven te Schiedam ge stolen. De dief, die de Duitse nationali teit heeft, was met het jacht reeds de Nieuwe Waterweg afgevaren toen de diefstal ontdekt werd. De rijkspolitie te water is direct na de melding van de diefstal met een loodsboot van Hoek van Holland uitgevaren en heeft het schip, dat zich toen reeds buiten de Waterweg bevond, aaingehouden. De Duitser kon worden gearresteerd. De .Aldebaran" werd naar Hoek van Holland teruggebracht, waar de Duitser op het politiebureau een eerste verhoor werd afgenomen. Hij schijnt met een eveneens gestolen kano in Schiedam aan boord van het schip te zijn gegaan. De „Aldebaran" vertegenwoordigt een waar de van f 30.000. Tijdens het gezamenlijk radio-pro gramma, dat Dinsdag 16 Augustus in verband met de rheuma-verrassings- actie over beide zenders ten gehore zal worden gebracht, zal ook een woonhuis worden toegewezen aan één van de ver kopers in de rheuma-verrassingsactie. In tegenstelling met eerder gevoerde monsteracties heeft het verkoopappa raat voor een groot gedeelte afstand ge daan van een kleine provisie, die kon worden ontvangen voor loon- of winst derving en kleine onkosten. Als blijk van waardering heeft de organisator in ieder doosje een kansenbon doen slui ten, waaraan een geheim verbonden is. Tijdens de radio-uitzending zal men vernemen, op welke wijze men achter het geheim kan komen, dat aan die ben verbonden is. De gelukkige bezitter zal een woonhuis ter waarde van f 15.600 ontvangen, ofwel dit bedrag in vrije be steding. Advertentie MODERNE BINNENHUISKUNST Modelwoning in een Bouwkas-huis Fr. Zwaanstraat 24 Zandvoort - tel. 3431 Halte Kostverloren Vrij te bezichtigen van 14-17 en 19-21 uur Zondags gesloten WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS TEL. K 2510-3641 Het ministerie van buitenlandse za ken te 's-Gravenhage deelt mee: Nadat duidelqk was geworden, dat de Indone sische regering afwijzend stond tegen over de Nederlandse verzoeken om toe lating van prominente buitenlandse ad vocaten, teneinde op te treden als ver dediger in het proces Jungschlager en dat de Indonesische regering zelfs be zwaar had tegen het optreden van zo danige advocaten als adviseurs van de Nederlandse regering heeft de regering op 5 Juli 1955 bij de Indonesische rege ring in algemene zin laten informeren of een prominente Nederlandse advocaat zou kunnen worden toegelaten. Hierop is op 15 Juli 1955 een afwijzend ant woord ontvangen. De Nederlandse regering heeft vervol gens mede op grond van een communi qué van de Indonesische ambassade te Washington, d.d. 14 Juli, waaruit kon worden afgeleid dat de Indonesische re gering na haar weigering om in ver band met het proces Jungschlager Engelse en Amerikaanse advocaten in Indonesië toe te laten, tegen uitzending uit Nederland van een Nederlandse ad vocaat geen bezwaar zou maken met weerlegging van de Indonesische ar- Als straks de hoofdlegeraalmoeze- rier op tal van afgelegen oorden in Nederland een nieuw militair tehuis zal openen, zal hij misschien moeten bekend maken dat het geld voor in ventarissen van die tehuizen nog niet bijeen is. Maar men heeft bq Katho liek Thuisfront gegronde hoop dat in dien het katholiek publiek zich Zon dag bij de collecte niet onbetuigd laat, onze militairen niet op onbetaalde stoelen behoeven te zitten, maar het benodigde bedrag van f 160.000 bijeen zal komen. Daarmee zijn voor Katho liek Thuisfront alle zorgen nog niet van de baan, want zoals ook aan het Hoog waardig Episcopaat is gebleken, is het voor een goede, zij het voorlopig nog zeer primitieve katholieke verzorging van de soldaat noodzakelijk, dat bo vendien nog een bedrag van f 300.000 ter beschikking komt. Het zal niet mogelijk zijn, dit op een Zondag bij een te brengen, maar indien Zondag de collecte voor onze militairen nog eens heel bijzonder wordt bedacht, kan ook van dit bedrag reeds een ge deelte bijeen komen. Katholiek Thuisfront weet dat het veel vraagt, maar als het de bedra gen verdeelt over de tienduizenden katholieke jongens, die permanent in dienst zijn en voor wie nog geen ka tholieke accommodatie bestaat, ofschoon ze ook de Zondagen in de kazernes doorbrengen, zal men tot de slotsom komen dat het alles bq elkaar een ge ring bedrag is dat voor onze onze jongens wordt gevraagd. 08.14 is een collecte, waarbij legpuz- zeltjes aan het publiek worden aange boden: een spel voor jong en oud. Het ontleent zijn naam aan de mili taire wijze van schrijven van een da tum: 08 is de achtste maand, 14 de dag, de datum van Zondag waarop het mo gelijk zal kunnen worden de inven tarissen voor onze jongens te beta len en enige andere zeer dringende voorzieningen te treffen. Aan de collecte zijn geen pijzen ver bonden, maar wel is voor elke zoveel ste gever een attractie apart gelegd, zodat 20.000 aardige attracties tot de mensen kunnen komen. Naar het schijnt zou de Sovjet-Russi sche regering het zeer op prijs stellen, als een Nederlandse parlementaire delegatie een bezoek aan Moskou zou willen bren gen. De tijdelijk zaakgelastigde van Ne derland te Moskou, mej. mr. M. Z. N. Witteveen, bericht in een brief aan mi nister Beyen, dat de chef afdeling West- Europa van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken bij haar heeft ge- informeerd, of er al iets van een derge lijk bezoek bekend was. De vraag werd gesteld tijdens een receptie op de Britse ambassade te Moskou, ter ere van het bezoek van de Lord Mayor van Londen. Reeds enige tijd geleden heeft de Rus sische regering een uitnodiging tot een bezoek gedaan. Mej. Witteveen merkt verder op, dat ook uit andere landen parlementaire delegaties Moskou be zoeken. Minister Beyen heeft een afschrift van de brief doorgezonden aan de voor zitter van de Tweede Kamer, dr. Kor- tenhorst gumenten haar verzoek om toelating van een Nederlands advocaat herhaald. Hierop is van Indonesische zijde nog niet gereageerd. Naar aanleiding van persberichten kan voorts worden mee gedeeld, dat geen visa voor bepaalde met name genoemde Nederlandse rechts geleerden zijn aangevraagd en van een weigering van deze visa dus ook niet kan worden gesproken. (ANP) In de vergadering van de Eerste Ka mer is Woensdag aan de orde gekomen het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 21 December 1951 betreffende toekenning ten laste van het Rijk van een tijdelijke bijslag op bepaalde Indo nesische pensioenen en van de wet van 23 April 1952 betreffende toekenning ten laste van het Rijk van een tijdelijke bijslag op bepaalde Indonesische we- duwenpensioenen en wezenonderstanden. De werkingssfeer van eerstgenoemde wet is beperkt tot hen, die in Nederland verblijf houden. Voorts wordt er in be paald, dat geen, dan wel niet de volle bijslag wordt toegekend, indien een ge- pensionneerde andere inkomsten uit welken hoofde ook geniet. Voorgesteld wordt de werkingssfeer uit te breiden tot de gepensionneerden, die buiten Ne derland met uitzondering van In donesië gevestigd zijn en voorts het anticumulatievoorschrift te doen ver vallen. Het wetsontwerp werd na enige dis cussie z.h.st. goedgekeurd. De Kamer ging ook accoord met het wetsontwerp tot goedkeuring van over eenkomsten van huur en verhuur met betrekking tot door de Staat te huren kantoorgebouwen te 's-Gravenhage als mede van een overeenkomst inzake' aan sluiting van de verwarmingsinstallatie van een aantal Rijksgebouwen te Utrecht op het stadsverwarmingsnet aldaar. Dr. Sudjarwo Tjondronegoro, de In donesische ambassadeur bij de V.N., heeft gisteren opnieuw een beroep ge daan op de volkerenorganisatie de „b'e- scheiden" vraag van zijn land in te wil ligen en een resolutie te aanvaarden, waarbij Nederland zal worden verzocht de onderhandelingen over wie het Wes- telijk deel van Nieuw-Guinea zal be sturen, te heropenen. Sudjarwo sprak voor de Hopkins-uni- versiteit en verklaarde dat de vijftien Aziatisch-Afrikaanse landen deze aan gelegenheid opnieuw in de algemene vergadering van de V. N. naar voren zouden brengen. (U.P.) ...v- ifWtK. ,>v, "A". ,w 'MduudW', Ityfr**-., .4' +9.- ~7"' 50. Wolf tuurt de vluchtende Fomori-krijgers zacht jankend na en wendt de kop in de richting waar ver weg Eric ligt als een weerloze prooi voor de naderende Fir 1 both. Even weifelt zij, dan stormt zij de Fomori achterna. Deze staan sidderend stil, als de zwarte wolfshond eensklaps voor hen opduikt en met een diep-bassend geblaf op hen toe trippelt. Grauw van angst wijken de krijgers achteruit, niet anders verwachtend dan een voor een opgepeuzeld te worden. Maar in plaats van hen te bespringen flitst de hond eensklaps aan hen voorbij, om op enige afstand weer nadrukkelijk blaffend stil te staan. Het is de twee mannen nu dui delijk, dat het dier hun iets aan het verstand poogt te brengen en na hun speren weer opgepakt te hebben, beginnen zij de hond aarzelend te volgen. Het trouwe dier blaft uitgelaten nu het ziet, dat zijn opzet gelukt en draaft onvermoeibaar op en neer, als wil het de krijgers tot spoed aan zetten. Geruime tijd zijn ze onderweg, en juist als de Fomori's zich afvra gen waar dit heen moet, staat Wolf met trillende flanken stil op een hel ling. Nauwelijks hebben de mannen de lage heuvel beklommen, of het dier schiet als een pijl uit de boog vooruit naar de plek, waar zijn meester nog steeds roerloos op de grond ligt. Met een kreet van ver wondering snellen de krijgers op de stille gedaante toe. „Een geelharige krijger", mompelt de een. „Vanwaar komt deze vreemdeling? Is het goed, broeder, dat wij ons over hem ontfermen?" De ander antwoordt niet. Het plotseling felle gegrom van de hond heeft zijn aandacht getrokken en als hij opkijkt slaakt hij een verschrikte kreet. „De Fir Iboth op ons grondgebied, om deze krijger te achtervolgen? Dan is het zeker goed, dat wij hem helpen, maar haast u, broeder, haast u, of deze honden van liuad grijpen ons ook!" Zoals te verwachten viel hebben enige leden van de Haarlemse gemeente raad gistermiddag getracht de adressen van de voormalige rector van het Haarlemse avondlyceum en van het Curatorium van dat instituut aan de raad, in de zitting van de gemeenteraad ter sprake te brengen. De aanleiding daartoe vormde de aanbeveling van B. en W. dr. W. R. Vijverberg uit Apel doorn te benoemen tot leraar Wiskunde aan het Stedelijk Gymnasium. Het curatorium van het Avondlyceum had eerder reeds dr. Vijverberg benoemd tot Rector van het Avondlyceum. De adressen van de vroegere Rector en van het Curatorium waren binnengekomen na het afsluiten van de agenda, zodat ze formeel pas volgende week ter sprake konden komen, maar een aantal raadsleden meende een nauw verband tussen de twee kwesties te kunnen bespeuren, zodat zij het een niet zonder het ander wilden behan delen. B. en W. hadden kennelijk op een dergelijke ontwikkeling gerekend, want te elfder ure was wethouder D. J. A. Geluk van vacantie in Luxem burg teruggeroepen teneinde deze zaak desgewenst te kunnen behartigen. De heer PROPER (C.P.N.) wilde de kwestie al bij de ingekomen stukken aan de orde stellen, maar de Voorzitter achtte dit onmogelijk. De heer Proper meende, dat ieder raadslid op de hoogte was van de inhoud der adressen, maar achtte behandeling thans niet wel mo gelijk. Hü wilde die liever uitstellen tot de volgende vergadering, zodat de zaak dan goed voorbereid kan worden. Toen eenmaal de benoeming van dr. Vijver berg aan de orde kwam, legde de heer VOOGD (P.v.d.A.) verband tussen deze kwestie en die van de adressen. Hij meende dat de raad zich eerst diende uit te spreken over de adressen en pas daarna de benoeming van dr. Vijver berg moest behandelen. Daarom ook zoüden beide zaken naar de volgende zitting moeten worden verwezen. Wet houder GELUK antwoordde, dat men met de benoeming niet kon wachten aangezien dr. Vijverberg ook elders een aanbieding heeft gehad, die hij zeker zal accepteren als de raad hem nu niet benoemt. Hij meende overigens, dat de kwestie van een benoeming van een directeur van het Avondlyceum .thuis hoort in de vergadering van het Cura torium. Het Rijk eist, dat zulk een di recteur ook een minimum aantal les uren heeft aan een normaal middel bare school. Daarvoor hebben B. en W. nu gezorgd. Daarmee was de heer VOOGD het helemaal niet eens. In de betreffende advertentie was een nieuwe directeur een aantal lesuren toegezegd aan/een normale middelbare school. Daarmee was het Curatorium zijn boekje te bui ten gegaan. B. en W. moeten daarvan geweten hebben. Zij hebben dus zelf een verband gelegd tussen de beide kwesties en zijn dus verantwoordelijk voor een eventueel uitstel. Wethouder GELUK ontkende die verantwoordelijk heid, maar meende dat zij die toezeg ging van lesuren konden doen omdat er een tekort aan vakbekwame leraren is in Haarlem. Mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.) die aanvankelijk de kwesties los van elkaar had willen zien, ontdekte nu ook een verband. Mejuffrouw BOL- SIUS (K.V.P.) viel haar daarin bij. Langzamerhand was de raad geheel verdeeld in voor- en tegenstanders van een gezamenlijke behandeling. De VOORZITTER stelde daarop voor de benoeming thans te behandelen en tij dens de volgende zitting de kwestie van het avondlyceum. De heer VOOGD kon zich daarmee niet vere nigen en stelde in een motie van orde voor beide kwesties naar de vol gende agenda af te voeren. Met 21 tegen 13 stemmen werd deze motie evenwel verworpen. Alleen de P.v.d.A. en de communisten stemden vóór. Met 27 stemmen voor en 6 blanco werd de benoeming van dr. Vijverberg tenslotte bekrachtigd. Men herinnert zich, dat bet Curatori um van het Avondlyceum het dienst verband van rector drs. J. van Dqck niet heeft verlengd voor het komende jaar, aangezien het van mening is, dat het avondlyceum slechts toegankelijk dient te zijn voor leerlingen van wie met redelijke zekerheid kan worden aangenomen, dat zij de examens met goed gevolg zullen afleggen. Rector van Dqck daarentegen was er voorstander van om iedere belangstellende toe te laten. Het Curatorium heeft daarop dr. W. R. Vqverberg uit Apeldoorn be noemd tot rector. Het rectoraat is slechts een nevenbetrekking, zodat dr. Vijverberg tegelijkertijd aan een mid delbare school in Haarlem diende te worden benoemd. B. en W. zagen hierin een goede gelegenheid om 'in een der bestaande vacatures op passende wijze te voorzien. De vroegere rector, drs. J. van Dijck, heeft zich nu tot de raadsleden gewend in een adres, waarin hq wijst op het vrije mandaat dat hem gegeven werd bq zijn benoeming in 1953 voor wat be treft de organisatie van het eerste cur susjaar. Het curatorium had tegen zijn werkwijze nooit bezwaar gemaakt, tot op 20 October van het vorige jaar plot seling heftige critiek op zijn beleid werd geleverd in de voltallige lerarenverga dering. Drs. van Dijck wijst dan op het onderzoek dat een adviescommissie heeft ingesteld naar zijn beleid, waar- bq alleen de administrateur werd ge hoord die de rector niet gunstig gezind was- De gewezen rector verzoekt de raadsleden in zijn adres tenslotte stap pen te ondernemen bij het curatorium opdat de dienstverbanden van het do cerend personeel van het avondlyceum niet zal worden opgezegd eer hun rechtspositie geregeld is in een lande lijke regeling. Het Curatorium heeft in antwoord op dit schrijven eveneens een adres tot de raadsleden gericht, waarin het stelt, dat binnenkort weliswaar een regeling te verwachten is van de rechtspositie van leraren van avondlycea, maar dat het jaarcontract daarin zeker gehand haafd zal blijven. Dit beginsel werd in 1953 door de Stichting overgenomen op Handel. advies van de heer van Dijck zelf. Het zet vervolgens uiteen, waarom het een geestelijke selectie eist van de toe te laten candidaten. Degenen die kunnen en vooral die willen, moeten geholpen worden het examen te bereiken. Drs. van Dijck wilde iedereen toelaten, ook degenen die op normale daglycea reeds vaker waren afgewezen. Het curatorium is verbaasd over wat de gewezen rector zegt over de werkwijze van de advies commissie. Destijds was iedereen, ook de rector zelf, het eens over samenstel ling en procedure van de commissie. Het bezwaar dat men tegen drs. van Dijck had was niet dat hij een ander selectiebeleid voerde als het Curatori um wenste, maar dat hij helemaal geen selectiebeleid voerde. Tijdens de volgende raadsvergadering zal de raad beide adressen behandelen. Hij zal dan moeten beslissen of hij de bevoegdheid heeft en of het noodzakelijk is zich te mengen in de benoemingsaf faire van het curatorium van het Avond-lyceum. Horizontaal: 1. metaalmeng- sel. heilig. 2. eilandje in het fvj Haringvliet. 3. onderzoek. muurachtige co plant. 4. Franse repu bliek (Fr. afk.) niet inbegre pen (afk.) moerasplant. 5. bloedhuis. grote warmte. 6. gordel. reeks. 7. graveurs. 8. prinses van Oranje. 9. door water om- qq geven gebied. tucht. 10. samenscholing, o 11. sterrenwiche laar. 0 Verticaal: ub vO 1. aantrekke lijkheid. 2. warme genegenheid. fris-zuur. 3. onderricht. vrucht. 4. inwendig. akelig. 5. Aktiengesell- schaft (afk.) lichaamsdeel. 6. schiettuig. zeer dwaas. 7. Heilige, wiens feestdag op 19 Mei is. r Europese rivier. 8. lengtemaat. trillen op één noot (muziek). 9. paal met voettrede. kraakbeenvis. 10. Vlaams schil der (17e eeuw). noot. 11. plaatsje aan de Amstel. maand (afk.) Horizontaal: reet; 5. drom; al; 9. weide; Po; 13. pop; alm; 16. Kro; ent; 20. oir; ave; 24. Ato; Ate; 26. Usa; ons; 30. Rai; 1. 8. 12. 14. 18. 22. 25. 28. 32. her; 34. ik; 36. blaam; 38. pa; 39. Erie; 40. snik. Verticaal: 1. rank; 2. el; 3. two; 4. ei; 5. del; 6. op; 7. moer; 10. Epe; 11. dat; 13. pover; 15. motor: 17. rat; 19. nis; 21. ion; 25. Arie; 26. uil; 27. aha; 29. slak; 31. Abe; 33. Ems; 35. kr.; 37. af; 38. pi. „Welke lijn volgen B. en W. eigen lijk b(j liet aankopen van kunstwerken?" vroeg tijdens de raadsvergadering van gistermiddag de heer WENSING (CHU) langs zijn neus weg. „Geen" moest wethouder GELUK bekennen. De aan kopen worden helemaal bepaald door het aanbod op de markt. De heer WENSING had zich geheel aangesloten bij de waardering van de heer VAN VELSEN (KVP) voor het College van B. en W., dat er in ge slaagd was twee oude meesters en een antiek pulletje aan te kopen ten be hoeve van het Frans Halsmuseum. Voor het overige had hij wel enig bezwaar tegen het afschrijven van de aankoop sommen in annuïteiten, terwijl op de lopende begroting een te geringe post voorkwam ter bekostiging van aanko pen van kunstwerken. Wethouder GELUK verklaarde een en ander door het feit,dat op het ogen blik het aanbod van kunstwerken vrij groot is. Haarlem moet er nu bij zijn, want volgens de deskundigen zullen bin nen afzienbare tijd vrijwel geen parti culiere verzamelingen meer op de markt komen. Men moet dus noodge dwongen boven het begrote bedrag uit geven. Wel zullen B. en W. zich Bera den over de vraag of een meer vaste lijn kan worden gevolgd. In verband daarmee zal de raadscommissie voor beeldende kunst voorstellen op de Ko mende begroting het jaarlijkse bedrag van 1500.- voor kunstaankopen te ver hogen. De moeilijkheid blijft echter dat men niet kan voorzien hoe het komen de jaar het aanbod zai zijn. Binnenkort zal er b.v geen Haarlems zilver meer te koop zijn op de kunstmarkt, terwijl de collectie van het Frans Halsmuseum werkelijk te weinig omvangrijk is. Vanavond van 8 tot 9 uur zal Leen 't Hart, stadsbeiaardier van Amersfoort, Delft en Leiden, de beiaard van de Gro te Kerk bespelen. Zijn programma luidt: 1. Rubens-mars met beiaardlied: „Dan zal de beiaard spelen". Peter Benoit. 2. Oud-Hollandse liederen: a. Wek op, v/ek op dat herte mijn; b. Ik zag Cecilia komen; c. Als hier een pot met bonen staat. 3. a. Air; b. Bourrée; c. Menuet. G. F. Handel. 4. Liederen: a. Muss Ich denn (Duits land); b. The Londonderry Air (Enge land); c. Sur le pont d'Avignon (Frank rijk). 5. Suite „Louis VX", Géo Clément, a. Les présentations; b. L'élégante et le vieux marquis. 6. a. Solvejgs Lied, E. Grieg; b. Lie- besleid, L. van Beethoven; c. Wiegen lied, Joh. Brahms. 7. Improvisatie over een thema van Het voorstel van B. en W. om aan de woningbouwvereniging „Eigen Haard" een voorschot te verlenen voor de bouw van 225 arbeiderswoningen in het uit breidingsplan „Delftwijk" is voor de heer VAN VELSEN (KVP) tqdens de raadszitting van gistermiddag aanlei ding geweest om de kwestie der wo- ningdifferentiatie nog eens ter tafel te brengen. Hq herinnerde eraan, dat de landelijke Wederopbouw het principe gepropageerd heeft van woningdifferen tiatie: een zodanige aanpassing van de te bouwen woningen aan de grootte der huishoudingen, dat kleinere huishoudin gen dan de gemiddelde een kleinere woning, grotere een grotere woning kimgen. De wethouder van Volkshuisvesting heeft destijds verklaard dat het in de bedoeling ligt van alle woningwetwonin gen in het vervolg ongeveer de helft uit te voeren met één of geen kmderslaap- kamer en de andere helft met twee of meer slaapkamers. Het merkwaardige is dat in het plan voor de 225 arbeiders woningen in „Delftwijk" 129 van de 225 woningen één of geen kinderslaapka mer hebben, terwijl er 96 twee of meer kinderslaapkamers hebben. Er staan meer van dergelijke projecten op sta pel en van de 224 woningen die momen teel in uitvoering zijn, heeft de helft één of geen kinderslaapkamer, de an dere helft twee of meer. De heer VAN VELSEN constateerde daaruit een forceren van B. en W. om het aantal slaapkamers te verminde ren. Een en ander zonder een duidelij ke wetenschappelijke motivering. Spr. herinnerde er aan, dat men bij de wo ningbouw rekening dient te houden met de gezonde uitgroei der gezinnen en met de ontplooiing van de activiteiten der gezinsleden, terwijl men ook rekening zal moeten houden met later als de woningnood voorbij is en de kleine woningen zeker leeg zullen blijven staan. Aan de hand van een reeks becijferingen, kwam de heer VAN VELSEN tot de slotsom, dat in Haarlem een volgende verdeling no dig is: 1. Speciale woonvorm voor Ouden van Dagen 2. Alleenstaanden 3. Woningen met één slaapkamer 4. 5. 6. 7. 8. twee slaapkamers drie grote gezinnen Advertentie NOG 5 NACHTJES SLAPEN en danverdeling van millioen gulden aan prijzen. RHEUMA-VERRASSINGSACTIE Goedgek. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052. Adv. aangeboden door de AaBe Wollendekenfabrieken, Tilburg. Het dochterbedrijf van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. te Keba- joran, nabij Djakarta in Indonesië, zal op 14 Augustus a.s. officieel worden geopend. De nieuwe fabriek draait reeds sinds 24 Maart j.l. Er werken ongeveer 300 Indo nesiërs, doch het toezicht in de drukkerij wordt uitgeoefend door 18 Nederlanders. De fabriek van Enschedé in Kebajoran gaat uitsluitend waardepapieren (bankbiljet ten e.d.) voor Indonesië drukken. Seaert 1828 heeft Enschedé de bankbiljetten voor de Javasche Bank gedrukt. Zoals bekend heeft Joh. Enschedé na de overdracht van de souvereiniteit met de Indonesische rege ring een overeenkomst gesloten, waardoor de samenwerking bewaard is gebleven. Het bedrijf staat onder directie van Joh. En schedé, doch het aandelenkapitaal is voor het grootste deel in handen van de Indone sische regering. De orders tot het aanma ken van bankbiljetten, die Indonesië tot nu toe in Kebajoran heeft geplaatst, zijn zo omvangrijk, dat het moederbedrijf in Haarlem geregeld een gedeelte moet over nemen. 5% 2% 5% 14% (3 a 4 personen) 40% (5 personen) 18% (6 personen) 7% (6 personen) 4% (7 personen) 5% De heer VAN VELSEN erkende, dat grotere woningen ook duurdere wonin gen betekenen. De woninggrootte mag echter nooit afhankelijk zijn van de huurprijs, maar van de behoefte. Met een beetje goede wil kan men best in de bestaande volumes een slaapkamer méér projecteren, wanneer men alle kamers wat kleiner maakt. Aangezien spr. bij B. en W. weinig begrip vindt voor dit principe, althans in de voor stellen aan de raad betreffende het bouwen van 225 arbeiderswoningen in „Delftwijk", vreesde hij tegen te zullen moeten stemmen. Wethouder HAPPé haastte zich te verklaren, dat B. en W. vrijwel geheel mee kunnen voelen met spreker. In dit project is wel degelijk sprake van een grote differentiatie. Maar men heeft nu eenmaal eén wetenschappelijke basis nodig om de differentiatieschaal te kun nen vaststellen. Daarvoor is advies ge vraagd van de sociograaf en binnen af zienbare tijd zal dat rapport in de raad worden behandeld. De wethouder wet' klaarde nog niet tevreden te zijn. Hi) wil meer doen voor de grotere gezin nen, maar hij is bang dat de huurprijs dan wat te bezwaarlijk wordt. In dit verband vroeg hij zich af of het niet be ter is bestaande grote huizen vrij te maken voor de grote gezinnen. Wat be treft het denkbeeld van de heer VAN VELSEN om meer slaapkamers in de bestaande bouwvolumes te projecteren, achtte hij geen mogelijkheden daartoe aanwzig, ook al i.v.m. de toestand na de opheffing van de woningnood. Tenslotte zegde de heer HAPPé toe het rapport van de sociograaf inzake de woningdif ferentiatie in Haarlem in de raad ts zullen brengen, voordat voorstellen zul- len worden gedaan inzake nieuwe wo ningcomplexen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2