Terecht opstandig Haarlemse raad vraagt veiligheids maatregelen voor de Rijksstraatweg Verkeersagent op de hoek van Zaanenlaan in afwachting van verkeerslichten „Ratli en Doodeheefver" mag schuur bouwen Gemeenteraad eist meerhoofdige aanbeveling van B. en W. Gemeenteraad protesteert „Een mensenleven is mij meer waard dan het fijnste goud Nieuwe oproep moet volledige voor dracht mogelijk maken Dodelijk ongeval in Noordwijkerhout Diefstal aan Harmenjansweg verkoper DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1955 PAGINA 3 19.C O. vvon van E.H.S. Heden besprekingen in Den Haag BEDEVAART NAAR BAMNEUX Burgerlijke Stand Haarlem ESmSJS, T;® a: M Geen dwaze dingen In de Parklaan Raad vet-werpt advies van B. en W. HET JUBILEUM VAN PASTOOR A. F. C. VAN NOORT ONGEVAL OP SOENDA- PLEIN De Spaarnestad wil max. 2,5 milln. lenen t;- 'V-v 7 if Benoeming directeur O. W. in Haarlem Vertrouwelijke toelichting onvoldoende Geen uitstel mogelijk Organisator gevraagd Jongetje door motor gegrepen en aan zijn verwondingen overleden Buit bedroeg 1300 Peter Faase begraven op St. Barbara HOOFDAKTE-EXAMENS Firma Lamp in een nieuw jasje Afsluiting gedeelte Sloter- weg te Badhoevedorp Beurs van Amsterdam Beurs van New York C. J. VAN DEN BROEK biedt aan flinke kracht, vlot in de omgang met publiek, werkkring als in het magazijn Misschien krijgt een enkeling de indruk, dat de inwoners van Haarlem-Noord aan het over drijven zijn gegaan met hun zoge naamde angst voor de verkeerson veiligheid op de Rijksstraatweg en de Schoterweg. Maar wie geregeld, en liefst dag in dag uit, in de ver keersstroom wordt opgenomen, wel ke 's avonds tussen vijf en zes uur Van het centrum naar Noord trekt, Wordt gegrepen door een op zijn minst lichte huivering, wanneer hij bijvoorbeeld probeert de stroom te doorbreken om ter linkerzijde een straat in te slaan. Daartoe wordt hem eenvoudigweg de gelegenheid, ontnomen en met name de voetgan ger wordt letterlijk de pas afgesne den om de overzijde te bereiken. Het aantal ongevallen op de Rijks straatweg en de Schoterweg is met de toename van de intensiviteit van het verkeer na de bevrijding ge staag toegenomen en in zijn beken de vragen aan de minister van ver keer en waterstaat memoreerde de heer Hooy, lid der Tweede Kamer, onlangs, dat er sedert 1 Januari van dit jaar op genoemde wegen reeds 106 ongevallen waren genoteerd. Dat cijfer is intussen weer gestegen, waarbij men dan nog dient te be denken, dat het slechts door de po litie geregistreerde ongevallen be treft. Niet ten onrechte heeft zich het vorig jaar in Noord een actie-comité gevormd, waarin mensen zitting heb ben genomen, die ieders vertrouwen verdienen en genieten; mensen ook, die wars zijn van iedere sensatie en die zich er voor wachten de zaken hoog op te schroeven. Zij blijven bij alles nuchter en willen niets weten van middelen, die op enig geweld duiden. Het comité is zijn naam waardig gebleken; aan activiteit heeft het niet ontbroken. Daarom is het in zo hoge mate te betreuren, dat de stem van het comité wel bij enkele ondergeschikte instanties gehoor heeft gekregen, maar niet daar, waarvan helaas al leen het heil verwacht kan worden. Rijkswaterstaat. Zelfs de toezegging van minister Algera om zich per soonlijk van de situatie op de hoog te te stellen, is tot nu toe voor zover ons bekend niet ingelost. Nu weten wij wel, dat de minis ter en wat in het algemeen „Den Haag" wordt genoemd nog andere zaken af te handelen hebben, maar waar het hier gaat om mensenle vens, had wel verwacht mogen wor den, dat de verantwoordelijke instan- tie(s) meer diligent was (waren) ge weest. Helaas krijgt de gewone man, die van de ambtelijke hiërarchie niet helemaal op de hoogte is, de indruk, dat met name ook de gemeente Haarlem in ernstige mate verantwoordelijk moet worden ge steld voor de trieste gang van za ken. Niets is gelukkig minder waar. Zowel de burgemeester als de ge meenteraad hebben met de hun ten dienste staande middelen alles m het Werk gesteld om in de bestaande toe stand "een oplossing te brengen. Die °Mossing kan alleen maar verkregen Worden, wanneer de betrokken we- gert eindelijk eens in gemeentelijk beheer komen en degemeente af doende maatregelen kan treffen om de weggebruikers tegen zichzelf en anderen te beschermen. Het Rijk wil daar niet aan, maar traineert ook de maatregelen, die de ver keersveiligheid kunnen bevorderen. Dat gistermiddag in de Haarlemse gemeenteraad evenzeer een opstan dige toon viel te beluisteren, zal nie mand verwonderen: een opstandig heid, die helaas geboren werd uit machteloosheid, omdat de gemeente met handen en voeten (ook in deze) gebonden is aan het Rijk- Wij wagen te betwijfelen, of indien Rijkswaterstaat star vasthoudt er zelfs een -verkeersagent zal ko men bij de Zaanenlaan. Daardoor immers wordt aan de Rijksstraat weg'het karakter van een voorrangs- weg ontnomen. Maar misschien zal men nu eindelijk in Den Haag zwich ten, en hopelijk zijn burgemeester Gremers en wethouder Happé van- "aag met gunstige berichten uit Den Haag thuis gekomen. Jntussen raast het verkeer met een ongelimiteerde snelheid door, io slachtoffers eisend en iede- ~,e opstandigheid in Noord v e r h ogen dt ot d a t een uitbarsting n „fTr, rwi en- Er zijn blijkbaar nog geen doden genoeg gevallen om dG VeraSn ff* i"stantie «van te overtuigen, dat er toch iets ge daan moet worden. Zal de Haarlem se Rijksstraatweg hetzelfde moeten ondervinden als het gevaarlijke Ker- kehout onder Wassenaar, waar tot voor enkele jaren eerst een groot aan tal slachtoffers, waaronder vele kin deren moesten vallen, eer ingegre pen werd7 Maar toen wist men van geen ophouden. Er kwamen in Was senaar geen stoplichten, maar er werd een tunnel geb<?3WCliom to Wellicht zijn wij in Haarlem te be- scheiden. Wij hadden niet moeten vragen om goedkope stoplichten, maar om een voetgangerstunnel, bij voorbeeld bij de Zaanenlaan. Mis schien, dat men dan van heg had toegehapt, want tunnels zij teressante projecten. t Is de gehele affaire bepaald tri ie noemen. Het moet ons daarbij va het hart, dat de weggebruikers zen hiet de hoffelijkheid in acht nemen, die men wel zou wensen. De Rijks straatweg is inderdaad een voorrangs- Weg. Wie er overheen jakkert, hoeft zich naar de letter van de wet niet te bekommeren over het verkeer, dat van zijwegen komt. Men hoeft ook geen rekening te houden met voet gangers, die willen oversteken. Voor die jakkeraars kunnen wij echter geen goed woord over hebben en wij zijn geneigd het woord misdadiger te gebruiken wanneer wij zien, dat het snelverkeer wel zo wijs is te stoppen, wanneer schoolkinderen met behulp van verkeersbrigadiertjes en onder toezicht van de politie de weg oversteken, maar dat het doorraast wanneer toevallig geen politie-agent te bekennen is. Dat getuigt van een mentaliteit, welke zonder meer on menselijk is. D.cn.OhehteeYtIDacdoBwer t°urnooi van 3x van TP ur o Woensdagavond met had E.H S rLt gewonnen. BÜ de rust de°wfnnaarsf' aan de Schalkwijke^kgWart V°°r Z6Ven De kwestie van de verkeersveiligheid op de Rijksstraatweg is gistermid dag ter sprake gekomen tijdens de zitting van de Haarlemse gemeenteraad. Aanleiding daartoe vormde de vragen, die de heer Prikkel (P.v.d.A.) aan B. en W. had gesteld met betrekking tot het besluit van de minister van Verkeer en Waterstaat om de Rijksstraatweg niet in beheer en eigendom over te dragen aan de gemeente. Met algemene stemmen aanvaardde de raad een motie, waarin hij zijn teleurstelling erover uitspreekt, dat de minister de gemeente Haarlem niet in de gelegenheid stelt de belangen der gemeente voldoende te behartigen. In de motie wordt voorts verzocht de beslissing van de minister ongedaan te maken en B. en W. toestemming te geven tot het nemen van alle maatregelen die zij in dit verband nodig acht. Het telegram zou telegrafisch worden overgebracht aan de minister van Verkeer en Waterstaat en aan de Eerste en Tweede Kamer. tuintjes om straks de weg te kunnen verbreden? Hjj had vernomen, dat de gemeente bar weinig geld bood voor de tuinen en dat de bewoners straks pre cariorechten zouden moeten betalen, hetgeen hij niet bevorderlijk achtte voor de goede gang van zaken. Ook infor meerde hij of er evenals op het Soen- daplein tijdens de spitsuren, niet op meer punten verkeersagenten geplaatst konden worden. De VOORZITTER wees er op, dat het besluit van de minister ruim een half jaar na het schrijven van het ge meentebestuur aan hem gericht op een ogenblik kwam, waarop een beslis sing op dat punt helemaal geen haast had. Dit doorkruiste ook de onderhan delingen tussen B. en W. en Rijkswa terstaat over de practische maatregelen ter bevordering van de verkeersveilig heid. Het belangrijkste zijn inderdaad die practische maatregelen en daarover is men nog in onderhandeling. Door de brief van de minister echter, hebben B. en W. zich gedwongen gezien on middellijk te vragen om het aanbren gen van verkeerslichten. Op die manier kan men voorlopig dan reeds beginnen het verkeer te kanaliseren, hetgeen vooral de voetgangers groter veiligheid geeft. Gistermorgen nog had de burge meester een onderhoud gehad met de hoofdcommissaris van politie over het plaatsen van verkeersagenten tij dens de spitsuren, vooral op het kruis punt Zaanenlaan-Rijksstraatweg. De manschappen zullen dan worden uit gerust met een mobiel verkeersbord, aangezien permanente wijzigingen de toestemming van Rijkswaterstaat be hoeven. Intussen zouden burgemees ter Cremers en wethouder Happé van ochtend in Den Haag een onderhoud hebben met de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. Maris. De heer PRIKKEL lichtte zijn vragen aan B. en W. toe met de mededeling, dat Haarlem-Noord genoeg heeft van de misère. Er zijn stemmen opgegaan om zelfs illegale middelen te baat te nemen, zoals het blokkeren van de we gen ter bescherming van de voetgan gers en het beschilderen van het weg dek met doodskoppen. De afwijzing van de minister noemde Hj een bittere te leurstelling en constateerde, dat men nu nog even ver was als toen de raad op 24 December van het vorige jaar zich middels een motie tot de minister wendde. Ondanks de toezeggingen van de minister is er niets gebeurd om de verkeersonveiligheid te verminderen. De 31.000 handtekeningen onder een pe titie van het Actiecomité Haarlem- Noord hebben op Den Haag geen indruk gemaakt en dagelijks eist het verkeer meer slachtoffers. In dit verband herin nerde spr. aan de Bijbeltekst: „Een mensenleven is mij meer waard dan het fijnste goud". En hoe staat het nu met de andere maatregelen, vroeg de heer Prikkel zich af? Met de aankoop van de voor- Het feest van Maria Hemelvaart zal dit jaar te Banneux op grootse wijze gevierd worden. Het aantal pelgrims is zo groot dat men de bedevaarten die naar dit Maria-heiligdom gaan verdeeld heeft over twee dagen. Zondag 14 Augustus komen in grote getale de Duitse pelgrims en de Neder landse pelgrims uit de Zuidelijke pro vincies. Die dag wordt de pontificale hoogmis opgedragen door Z.H.Exc. mgr. Lemmens. Maandag 15 Augustus komen de Bel gische, Franse en Nederlandse pelgrims uit de Noordelijke provincies. Op deze dag wordt de pontificale hoogmis opge dragen door Z.H.Exc. Mgr. Kerkhofs, Bisschop van Luik. Ook vanuit Haarlem zullen op die dag een 50 tal pelgrims deelnemen aan de plechtigheden in Maria's genade-oord. Voor de velen uit Haarlem en omge ving, die men moest teleurstellen, is 'n nieuwe bedevaart uitgestippeld op Za terdag 27 en Zondag 28 Augustus. In- hchtingen kan men krijgen op de beken de adressen. Geboren: E. D. van Leeuwen-Prins, z; Th. Buschman-Kooij, d; H. Timmer- mans-Meijer, d; G. Alkema-Attema, d. Geboren: J. j. \y. Willemse-Mooij- A Kuik-Kotten, z; A. M. J. Fhen 7er^umV z; A- H. van der Kort- VeJrwirl,gn,;„n™ Ondertrouwd: P. c W. van Dijke; J. j. Bais en S KunsY-' F. J. van Elten en j„S IwJphYnn g' Tj. van der Veen en A. Eikelenboom;' Wa Heiliegers en A. M. van Roon- G. van Hoven en H. L. M. Peeters; L. Arendsen en A. Vonk; W. Gisius en E. Alderts; J. van Slooten en E. Hoo- gerwerf; A. Chr. Zijdeveld en E. van Epmond; R. G. Clarenburg en O. Ver- zijlberg; P. A. Kok en J. van Veen; W. Visser en E. G. Groen, J. J. Heij- nerman en A. P. Kollaart; P. J. Eer hart en A. M. van Dongen; J. Erdt- sieck en A. Berger; H. A. Ruijgrok en G. Meijer; P. C. André de la Porte en C. A. Saslow. Ondertrouwd: B. Brakel en J. Misset; F. D. Huber en A. M. Dijkstra; G. J. Teuben en A. Willems; E. N. Jenks en G. C. Juncker; C. van Nes en H. de Nieuwe. Getrouwd: S. Dreves en H. J. Th. Stevens; W. A. van Elk en R. Roels; H. j. van Impelen en P. C. Lolkema; G. P. Hageman en Th. J. M. Viehoff; J- de Mik en E. E. M. F. Franken; g. G. M. van Vugt en M. M. Hoogka- J- Veldt en C. W. Remmé; F. J. P r, °ngeren en M. C. van Emmerik; Uden- G. van Leeuwen en T. M. van K Fi'a„" Bijster en T. van der Beek; boer en^e1 W" M- Visser; E. A. Hoe- P p T M. Spook; W. W. Ineke en van der LingïnRj p Sdhweitzer en E. gei an- A rv.„ J- B- Koning en J. Jon gman, a. Groenendijk en P. van Woer- kom. Getrouwd Schuurmans. Overleden: J- Hilders en G. J. M. Witte Herenstraat- v nnYv,?1"' f? I' Schouwtjeslaan; A.' de Bruvn pAk J' de, 84 j. Haitsma Muilerstraat H6^" Veldhuijsen-Polak, 78 j E. M. Vintges-Wildeboer, 85 j staten Bolwerk; C. J. J Meuwese-di' Leeuw 77 j. Herensingel. ™w, FILMS CINEMA PALACE: „Peter Pan", a. 1., l0.30, 2 en 4 15 uur. In de avondvoorstellingen om 7 en 9.15 uur: „Suzanne sliep hier", 18 j. FRANS HALS: „Zeebonken", a. 1.. 2.30. 7 en 9.15 uur. LIDO- Abbott en Costello en de Mummie". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. LUXOR: „Khyber Patrol" 14 jaar, 2, 7 en 9 15 uur. MINERVA: „Knock on wood", 14 jaar, 2.30 en 8.15 u. Wo. en Do. „Jody en het her- tejong", a. 1., 2.30 en 8.15 u. REMBRANDT: „Op de Reeperbaan, str. volw., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend, 10.30 uur Puntje en Anton a. 1. ROXY: „Houdini", a. 1., 2.30 en 8 uur. STUDIO: „De wonderman" (geprol.), 14 J„ 2.15, 7 en 9.15 u. Iedere ochtend 10.30 u.: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen a. 1. Donderdag 11 Augustus Grote Kerk: Gratis orgelbespeling door George Robert van 15—16 uur. Carillonbe speling door Leen 't Hart van 20—21 uur. Later sprak de VOORZITTER zijn vertrouwen uit in de Haarlemse bevol king, dat zij geen dwaze dingen zal doen. Dergelijke wilde, illegale acties zijn afkeurenswaardig, maar helaas maar al te goed verklaarbaar. Hij her innerde eraan, dat niet het gemeente bestuur, maar Rijkswaterstaat verant woordelijk is voor de toestand ter plaat se en hij beklemtoonde dat de verant woordelijkheid uiteindelijk bij de ge meenteraad dient te liggen. Dit was overigens ook reeds geconstateerd door ir. STOFFELS (V.V.D.). De VOORZIT TER deed een beroep op de bevolking zich te onthouden van onbezonnen ac ties, omdat daardoor de toestand eerst recht critiek wordt, want dan heett Rijkswaterstaat een motief om mede werking te weigeren. Wethouder Happé deelde mede, dat er reeds een gedeeltelijk accoord met Rijkswaterstaat bestaat voor wat be treft de verbreding van het Zuidelijk deel van de Rijksstraatweg en het ge bruiken van een omleidingsmogeltjkheid. De berekeningen daarvoor zijn gereed en binnen enkele dagen komen het rap port en de begroting af. Dan zal de raad om crediet worden gevraagd. B. e Raad van de gemeente Haarlem, I kennis genomen hebbende van de afwijzing door de Minister van -®Verkeer en Waterstaat van het verzoek om het gedeelte van de Rijksstraatweg (Rijksweg nr. 9) binnen de gemeente Haarlem in beheer en onderhoud over te dragen aan de gemeente Haarlem; spreekt zijn ernstige teleurstelling uit over deze beslissing; acht zich hierdoor niet in staat de belangen van de gemeente t.a.v. de verkeersveiligheid op genoemd weggedeelte met al zijn vermogens voor te staan en te bevorderen; verzoekt de minister van Verkeer en Waterstaat daarom dringend de genomen beslissing te herzien en in afwachting daarvan aan Burge meester en Wethouders van de gemeente Haarlem toestemming te ver lenen alle maatregelen te nemen, die zij nodig achten voor de verkeers veiligheid op het genoemde weggedeelte van de Rijksstraatweg; betuigt overigens volledig adhaesie aan het door B. en W. aan de minister verzonden protesttelegram over deze zaak; besluit deze motie telegrafisch ter kennis te brengen van de minister van Verkeer en Waterstaat, en van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal. en W. overwegen echter nog een variant op dit plan, dat minder zal kosten, maar waarvoor nieuwe onderhandelingen met Rijkswaterstaat nodig zijn. Daarom moet men het oude plan maar afwikke len en terwijl werken aan de variant. Van een tijdelijke of volledige onthef fing van de precariorechten voor de be woners die hun voortuintjes aan de ge meente moeten verkopen, wilde de wet houder niets weten. Hij achtte dat niet rechtvaardig tegenover andere Haar lemmers die ook precariorechten moe ten betalen. Nadat de heer SCHIPPERS (K.V.P.) eraan had herinnerd dat een goed deel van de grondopbrengst door deze mensen terugbetaald moet wor den in de vorm van precariorechten, deelde de heer HAPPé mee. dat hU de kwestie nog eens in overweging wenste te nemen. Wat de aankoop van de voortuintjes zelf betreft, deelde spr. mee, dat daarmee snelle vooruitgang wordt gemaakt. Er is een speciale amb tenaar van Openbare Werken met deze kwestie belast, terwijl ook een parti culiere makelaar hieraan werkt. Zelfs treedt de waarnemend directeur van Openbare Werken zelf af en toe als onderhandelaar op, teneinde een spoe dige aankoop mogelijk te maken. Hij verwachtte dat de laatste belangheb benden hun tuintjes verkocht zullen heb ben in de periode die nodig is als le- veringstijd voor de verkeerslichten. Om alle misverstand te voorkomen zij medegedeeld, dat pastoor A. F. C. van Noort Zondag 14 Augustus de plechtige H. Mis bijwoont, die pastoor H. Drost opdraagt in de kerk aan het Valkenbur gerplein, 's morgens om 9.45 uur. De jubilaris zelf draagt op Maandag 15 Au gustus 's morgens om 9 uur een plech tige H. Mis op in de kapel van huize „Sint Bavo". Gistermorgen gebeurde op het Soen- daplein een ongeval, waarbij drie fiet sers betrokken waren. Alle drie fietsten zij in de richting Centrum. Ter hoogte van de Florestraat werd de wielrijder, die vooraan reed, door de twee anderen gepasseerd. De fietser die uiterst rechts reed sneed de middelste wielrijder, zo dat deze naar rechts uitweek en met de rechterpedaal het voorwiel raakte van de fietser, die geheel rechts reed. Zij kwamen beiden te vallen, maar liepen geen betekenende verwondingen op. Het voorwiel van defietser die geheel rechts had gereden, werd zwaar beschadigd. De Haarlemse raad heeft gisteren met 19 tegen 9 stemmen een voorstel van B. en W. verworpen om de Rath en Doodeheefver geeii toestemming te verlenen achter haar kantoor aan de Parklaan een schuur te bouwen. De firma kan nu haar gang gaan, ondanks angst van B. en W. dat hierdoor een precedent zal worden geschapen waar door steeds meer stadsdelen hun woon- karakter zullen verliezen. De voornaam ste pleitbezorgers voor de firma waren wel de heren Van Velsen (KA"P) en BInkdiik (PvdA), die aanvoerden, dat aan de verbodsbepaling onmogelijk streng de hand kon worden gehouden. Dit blijkt wel uit het verleden. Bovendien voerden zij aan. dat het bouwen van een schuur op het erf ach ter het huis aan de straatzijde geen enkel bezwaar oplevert, terwijl de bu ren achter blij zullen zijn nu voortaan tegen een nette muur te kunnen op kijken in plaats van tegen een paar bouwvallige, houten schuttinkjes. De heer Blokdijk voerde bovendien nog aan, dat het huis zelf overbelast is onder de papiermassa's die daar zijn opge slagen, waartegen wethouder Happé in het midden, bracht, dat de schuur al leen maar bedoeld is voor de opslag van viltpapier. Daarvoor kan de firma met enige moeite best een geschikt pand in de buurt kopen. Bovendien, aldus de wethouder, zijn in dat blok alle tuinen nog onbebouwd en dat is bepalend voor het woonkarakter van de buurt. Het zou een precedent scheppen de firma nu toestemming te verlenen tot het bouwen van een schuur. De heer Van Velsen meende, dat het publiek niet het slachtoffer mag worden van het gebrek van het gemeentebestuur aan een structuurplan, waardoor zaken als deze naar een bepaald stadsgedeelte zouden kunnen worden gestuurd. Op het ogenblik kan men de zaken helemaal niet schadeloos stellen. Met 19 tegen 9 stemmen moesten B. en W. het onder spit delven. Op een buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad, die gehouden wordt op 25 Augustus a.s. te Haarlem, zal de agenda de volgen de punten bevatten: 1. Het treffen van een nadere financiële voorziening in verband met de bouw van een druk kerij met annexen te Etten; 2. Het sluiten van een onderhandse lening ten bedrage van maximaal 214 miüioen gulden. v- - J '1 De Haariemse gemeenteraad heeft gistermiddag geweigerd de eenhoofdige voordracht van B. en W. voor de benoeming van een directeur Openbare Werken te accepteren. Met alleen de Partij van de Arbeid tegen, hebben de raadsleden een voorstel van de heer Schippers (K.V.P.) aangenomen, waarin B. en W. verzocht wordt de voordracht in te trekken, nieuwe sollicitanten voor deze functie op te roepen, een nieuwe, maar nu meerhoofdige aanbe veling te doen en bij de samenstelling daarvan rekening te houden met de candidaten die reeds gesolliciteerd hebben en met hen die nog zullen sol liciteren. De voor de gemeente zo belangrijke dienst Openbare Werken zal dus nog langer zonder directeur moeten blijven. De raad heeft zich op het standpunt gesteld, dat B. en W. door het indienen van een éénhoofdige aan beveling, hem met de rug tegen de muur hebben geplaatst, waardoor het democratische benoemingsrecht geweld is aangedaan. B. en W. stelden daartegenover, dat zij in geweten niet meer personen hebben kunnen voor dragen, omdat er niet meer sollicitanten waren, die aan de gestelde eisen voldeden. Op 20 Juli had de raad al tijdens een besloten vergadering van 3,5 uur ge- eist, dat B. en W. nadere motieven zou den aanvoeren ter verdediging van de eenhoofdige voordracht. In een Vertrou welijke nota heeft het college de raads leden vervolgens op de hoogte gebracht van de antecedenten der candidaten die naast dr. ir. Dammers voor een even tuele benoeming in aanmerking kwa men. De bedoeling was aan te tonen, dat deze candidaten geen van allen van het gehalte waren van dr. ir. Dam mers, hetgeen de eenhoofdige aanbe veling zou moeten rechtvaardigen. Zo wel de heren Schippers (K.V.P.), Spek (A.R.), Proper (C.P.N.) als de heer Stoffels (V.V.D.) achtten de vertrouwe lijke nota niet overtuigend. Nadat de heer Voogd (P.v.d.A.) ge vraagd had of uitstel nog mogelijk was teneinde alsnc- nieuwe candidaten op te roepen, protesteerde de heer Schippers tegen de éénhoofdige voordracht, die hij een aantasting vond van de demo cratische rechten van de raad. Hij meen de dat er in Nederland zeker nog meer geschikte mannen te vinden zouden zlin, die voor de betrokken functie in aanmer king komen. Hij verzocht het college dan ook een nieuwe sollicitatiemogelljk- heid open ie stellen en met een nieu we, meerhoofdige voordracht te komen. De heer Stoffels (V.V.D.) meende dat men zeker goede krachten kon krijgen, wanneer men even lucratieve vooruit zichten bood als het particuliere be drijfsleven doet voor zulke functona- rissen. Wethouder Happé antwoordde de ont stemde raadsleden, dat het College van B. en W. zijn eigen verantwoordelijk heid heeft bij de voorbereiding van een benoeming, evenals de raad die heeft bij de benoeming zelf. B. en W. zijn echter verder gegaan: Zij hebben de raad op de hoogte gesteld van hun voorbereidende werkzaamheden en wel in een besloten vergadering en een ver trouwelijk schrijven. Dit omdat het zulk een importante benoeming gold. Wan neer B. en W. niettemin met een één hoofdige voordracht komen dan betekent dat een scherpe disqualificatie ten aan zien van de andere candidaten. Dat het benoemingsrecht daardoor in discussie is gebracht ligt niet aan het College, maar aan het feit dat er zich niet meer bekwame candidaten hebben aange meld. B. en W. zijn zelf tegen eenhoof dige voordrachten, maar zij hebben nu noodgedwongen de weg van de meeste weerstand gekozen, omdat er geen an dere verantwoorde mogelijkheid was. De wethouder gaf toe, dat de raad formeel wel gelqk had. Maar in de practjjk, aldus de heer Happé, zou de raad bij een meerhoofdige voordracht toch nr. 1 van de lijst hebben geko zen. Er is dus practisch geen ver schil. Hjj verzocht de raad dan ook dringend er geen prestigekwestie van te maken, temeer daar de algemene toestand bij de dienst Openbare Wer ken geen verder uitstel duldt. Een nieuwe oproep zou maanden vergen, hetgeen voor het bedrijf funest moet worden geacht. Overigens verwacht- tij hij niet dat een nieuwe oproep veel meer nieuwe candidaten zou op leveren. Terwijl de heer Voogd (P.v.d.A.) zich met tegenzin neerlegde bij de uiteen zetting van de wethouder, hield de heer Schippers (K.V.P.) voet bij stuk. Open bare Werken zit al jaren lang zonder actieve directeur en spr. kon niet inzien dat een uitstel van enige tijd funeste gevolgen zou hebben. Hij betoogde voorts dat de raad geen prestigekwestie zocht, maar dat B. en W. reeds herhaal delijk met een éénhoofdige aanbeveling zijn gekomen. Aangezien het nu zulk een belangrijke benoeming betrof, wens te hij uit meerdere candidaten te kun nen kiezen. De raad heeft een eigen verantwoordelijkheid en eist daarom juist vrije keuze. Nadat wethouder Happé had meege deeld, dat het College de mogelijkheid van een nieuwe oproep reeds had over wegen, maar er vanaf had gezien omdat het er geen heil van verwachtte, zette hij nog uiteen dat B. en W. die naast goe- ben naar -een candidaa die naast goede de technische vaardigheden vooral goede leiderscapaciteiten bezat. Dit laatste heeft het zwaarst gewogen. De heer Schippers kon niet met het oordeel van het college meegaan en diende een motie in, waarin de raad gevraagd werd de éénhoofdige voordracht niet in behandeling te nemen en waarin B. en W. gevraagd worden een nieuwe oproep te doen uitgaan, een nieuwe, meerhoofdige voordracht in te dienen en daarbij met de oude zowel als de nieuwe candidaten rekening te houdeh. Alleen de Partij van de Arbeid en de Wethouders stemden tegen dit voorstel, zodat het tenslotte met 20 tegen 13 stem men werd aangenomen. Tussen deze bedrijven door had de heer Jansen nog kans gezien te vragen of de toelage voor de nieuwe directeur Openbare Werken geen precedent zal scheppen voor de overige hoofden van dienst. In dit verband vroeg hij of niet beter in samenwerking met de commissie voor pensioenen en arbeidszaken de hele loon- en salaris schaal nog eens bekeken kon worden, speciaal voor de lagere salarissen. Wet houder Bakker verklaarde dat voor de ze kwestie reeds een ambtelijke com missie was gevormd die te zijner tijd B. en W. rapport zal uitbrengen. Het College brengt het verslag dan wel in de raadscommissie. Twee en een half jaa, heeft de heer C. J. Ruder uit Bennebroek gewerkt aan het model van een rondvaartboot, die radiografisch bestuurd echt kan varen. Voor de kinderen, die Woens dagmorgen in het Amsterdamse Bos te Amsterdam een demonstratie kon den zien met op afstand „radiografisch b ituurde" motorboten, was dat dé gebeurtenis van hun leven en zonder zich te storen aan hun schoongewassen kleren zijn zij plat op hun buik gaan liggen, om dit wonder van technisch kunnen, dit dure stukje speelgoed, van dichtbij te kunnen bewonderen. Gistermiddag is het 4-jarig zoontje van de familie v. d. B. uit Noordwijker- hout bij de Corneliabrug te Noordwij- kerhout door een motorfiets aangereden en ernstig gewond. Het slachtoffertje is overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden, waar het inmiddels aan de opgelopen verwondingen is over leden. Het jongetje stak de weg over zonder voldoende op het van rechts komende verkeer te letten, hoewel hij wel acht had geslagen op het verkeer dat van links naderde. De motorrijder haalde nog sterk naar links uit om een aanrijding te voorkomen, maar het mocht niet ba ten. Op advies van dr. Van Praag werd de jongen direct naar Leiden vervoerd. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is een inbraak gepleegd in een slagers winkel aan de Harmenjansweg. De da- der(s) heeft (hebben) zich uit de voe ten gemaakt met een bedrag van onge veer 1300.- Men is binnengedrongen via de kel der. Vandaar wist men de winkel te be reiken en het daarboven gelegen woon huis. Uit het niet-afgesloten dressoir in de huiskamer bemachtigde(n) de da- der(s) een geldkistje, waarin een be drag van 1300.- geborgen was. De be woners waren thuis, maar sliepen en ontdekten pas de volgende morgen de diefstal. De politie heeft het onderzoek in handen. Vanmorgen is onder grote belang stelling het stoffelijk overschot van Peter Faase begraven op het kerkhof Sint Barbara in Haarlem. Tevoren droeg peter dr. F. M. van Straaten O.E.S.A. een plechtige Requiemmis op in de pa rochiekerk van de H. Anthonius te Aer- denhout met assistentie van pater A. Kuipers O.E.S.A. en kapelaan A. Th. van de Burg. Na de H. Mis, die ook werd bij gewoond door de klasgenoten van Pe ter Faase en door het personeel van „Fatex", begaf men zich naar het kerk hof Sint Barbara, waar de absoute werd verricht door pastoor G. P. A. Al kemade, geassisteerd door pater van Straaten en pater Kuipers. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn voor het examen Hoofdakte B ge slaagd K. Duijf, Overveen; A. C. Meijs- sen, Katwoude; KI. v. Nienes, Nrd. Scharwoude; H. G. Th. Zoedendorp, Hil- legom. Voor Akte: H. A. J. Frank, Lei den. Voor A: H. F. de Ziel, A'dam; L. Ouwerling, Den Helder. Voor A. en B.: H. C. Scheerder, Den Helder. Vandaag was de firma Lamp in de Barteljorisstraat die in kristal, por- celein, luxe en huishoudelijke artikelen wel te verstaan de gehele dag voor het publiek gesloten. De 22 personeels leden van de zaak hebben deze gele genheid benut om het interieur fraaier nog dan voorheen in te richten en de etalages tot een boeiend kijkspel te ma ken. En vooral de laatste bezigheid moet wel bijzonder veel voldoening hebben geschonken door de grote ruim te, waarover men thans, nadat het front vanaf 15 Mei aan het gezicht ont trokken is geweest, kan beschikken. De vergroting van de etalageoppervlakte, die met bijna 75 pet. is vermeerderd, is wel het voornaamste doel van de verbouwing geweest. Een flink gedeel te van het interieur van de zaak is aar. die uitbreiding ten offer geval len, maar nadelen vielen daardoor niet te betreuren. De winkelruimte is im mers nog groot genoeg om de cliën- tèle gemak van bewegen te verzekeren. De gehele voorgevel van de firma Lamp is, door de vier zuilen en door de af gescheiden rechthoekige etalageruimte in het midden, er heel wat representa- beler op geworden. De verbouwing is naar een ontwerp van architect H. Her- lé uitgevoerd door Philips Bouwbedrijf in Haarlem. De firma Lamp. waarvan de directie wordt gevoerd door de broers H. en J. Lamp, heeft voor de Haarlemmers een bekende klank. In 1867 vestigde hun overgrootvader zich in de Kruisstraat, waarvan hij in 1890 verhuisde naar de Barteljorisstraat in de zaak. waar thans het modemagazijn Lamp is gevestigd. In 1907 werd het huidige pand betrok ken. De verbouwing, die thans gereed is, vormt de eerste verandering sinds dien aan het exterieur. B. en W. van de gemeente Haarlem mermeer maken bekend, dat het ge deelte van de Sloterweg, gelegen tussen de Havikstraat en de Burgemeester Amersfoordtlaan te Badhoevedorp, in verband met de uitvoering van verbe teringswerkzaamheden, met ingang van 12 Augustus, zolang de uitvoering van het werk zulks vordert, voor alle verkeer zal zijn afgesloten. (Niet officiële koersen i 3% Ned. 1953 315 Ned 1953 314 Ned 1948 3J4 pCt Ned 1950 31,4 Ned 1954 3V4 Ned. 1955 3-3 Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel fac [nschr. Grtbk 1946 3 pCt Ned Bande] Mi] cert AJC.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever Cert Ned Kabe) Philips Kon Petroleum „AmsterdamRubber Holl Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb Mij. Ned Scheepv Unie H.V.A Deli Mij Cert. Vorig slot slot 11/8 101% 101% 100(4 100(4 100(4 100(4 100 100*é 101% 99 U 243 335 351% 200(4 308% 323 340% 463(4 462 311 443% 447 626% 631% 141% 148 229% 235 207% 210 204 208 153% 160 159% 167 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera] Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 9/8 10/8 69% 70% 143% 143% 83% 82%e 50 50% 129 129 121 122 79% 7.9% 4614 46% 44% 44% 8214 82% 60% 60% 59% 59% 93 92 %e 30% 30% 50% 50% Stemming: goed prijshoudend HAARLEM Groothandel in Sanitair - Gasart. enz. Aanmelden: Zaterdag 13 Augustus op onze toonkamers, Oude Groenmarkt 18, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3