Onbetrouwbare getuigen proces-Jungschlager m Zeer goede vangstresultaten bij de vleetvisserij O Frankrijks topspeurder voelt Gustave Dominici aan de tand Pensionhouder vermoord te Amsterdam 'NEON NIEUWE FILMS IN I Vera Cruz Duel op de zeebodem H Kouwe drukte Modern Times HAARLEM De Wonderman D Het grote avontuur 3 Ring Circus CENTRALE VERWARMING GROEÜi Co. Bestuur verloor kort geding Uitvoer van visserijproducten toont gunstig beeld Heronderzoek in Drtimmond-zaak Moord opnieuw gereconstrueerd Rembrandt De slaapwandelaar Lycenu voor Individueel Onderwijs New York Times: BANKSTEL yi Roxy Studio Minerïï Palacj Lido ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1955 PAGINA 2 BLO EMEND AAL TEL. 22143 MOTOROMGEVAL OP DE SCHOTER WEG Engelse gasten van de Caprera padvindsters SOFTBAL Handbaltournooi in Bloemendaal Burgerlijke S'tand Haarlem H.B.C.-jeugd op tournooi Haarlemse dieren bescherming Adenauer 9 September naar Moskou Zeevis WIJ ETALEREN PRIMA BEKLEED MET WOLLEN GESCHOREN MOQUETTE GEHEEL VEREND GEHEEL CECAPITUNEERD Bestaande uit: royale 3-zitsbank oorfauteuil en grote clubfauteuil Kruisstraat 11 Haarlem Telef. 11491 „Don Quichot" in het openluchttheater te Bloemendaal Door gezelschap van Cruys Voorbergh Dader voortvluchtig HEEMSTEDE Zondagsdiensten Laatste verbetering Frans Halsmuseum - Haarlem Voetbaltournooi Nieuwe gramofoon- platenfabriek te Heemstede Niog een priesterfeest Burgerlijke Stand Frans Hals Luxor Ver. Katholieke Dammers Woensdag 17 Augustus ledenvergadering Apotheken en dokters diensten Haarlem Bloemendaal mode-academie Leny van der Woude Nieuwe Groenmarkt 24A Haarlem Club-, privé-, dag- en avondlessen CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK-INSTALLATIES Opleiding H.B.S. - Gymn. - Mulo PSYCHOLOGISCH INSTITUUT ABT BESTELIHENS1 Barrevoetestraal 2 - Telefoon 18428 De verdediging en de Jnstitie zijn het er over eens dat de voornaamste getui gen tegen de Nederlander Leon Jung- schlager onbetrouwbaar zijn, zo heeft de correspondent in Djakarta van de New York Times aan zijn blad gemeld. De zaak-Jungscblager is in hoofdzaak opgebouwd op de getuigenis van drie personen, aldus deze Amerikaanse cor respondent: Lodewijk Jan Tomasua, die een gevangenisstraf wegens oplichting uitzat toen hij als getuige werd opge roepen, Willem Hendrick Manoch, een ex-lid van de militaire politie in het KNIL, en Hatis Bin Suhaemi, koerier voor de Daroel Islam, die tijdens het proces-Jungschlager bekende dat hij zich aan oplichting had schuldig ge maakt. De Officier van Justitie Sunarjo stelt zich op het standpunt dat, of schoon hij de getuigen niet vertrouwt en ondanks het feit dat zij dikwijls niet de waarheid hebben verteld, hun verklaringen passen in het proces- Jungschlager, aldus de N. Y. Times. De verdedigster, mevrouw Bouman, verklaart, dat de lange verhalen der getuigen veel te volledige details be vatten over gebeurtenissen van vier en vijf jaar geleden dan dat zij werke lijk in de herinnering van deze men sen zouden kunnen bestaan. Uit de onofficiële stukken van de zaak blijkt, aldus deze correspondent, dat er voor beelden zijn in de getuigenis van elk dezer mensen die hun integriteit twij felachtig maken. Wellicht het meest dramatische ogen blik in het proces was, volgens de cor respondent van de New York Times, het moment waarop een man die de kroongetuige van de officier moest zijn, al zijn verklaringen die hij tegenover de politie en de officier had afgelefd, introk. Deze getuige, F. G. Baden, de de getuige. .Hebben zij u geslagen?". „Neen, maar zij hebben gedreigd mij aan het leger over te geven", antwoord de de getuige. Advertentie Gistermorgen ongeveer zeven uur reed een motorrijder op de Schoter- weg tegen de vluchtheuvel ter hoogte van de Paul Krugerstraat. Hij werd gedwongen om deze manoeuvre te ma ken, omdat een voor hem rijdende militaire vrachtauto links af de Kle verlaan wilde inslaan en daartoe geen teken gaf. De motorrijder moest dus plotseling sterk naar links uitwijken en kwam terecht tegen de vluchtheu vel. Hij klaagde over enige pijn in zijn knie, maar kon op zijn licht bescha digde motor zijn weg vervolgen. Achttien padvindsters van de Girl Guides uit de Engelse plaats Abbing- don brengen op het ogenblik een be- zok aan de padvindsters van de.Capre- ra-groep in Bloemendaal en Overveen. Dit is een tegenbezoek voor de reis die de Nederlandse meisjes vorig jaar naar Engeland maakten. Na de aan komst in Hoek van Holland op 2 Au gustus hebben de gasten samen met de Caprera padvindsters een kamp ge houden in Epe. Van 9 tot 18 Augustus zijn de Engel se meisjes de gasten van de ouders van de Nederlandse meisjes in Bloe mendaal en Overveen en gedurende de ze dagen zullen tochten gemaakt wor den naar Amsterdam, Alkmaar, Mar ken en Delft. In de eerste klasse van de Neder landse Dames Softbal Bond is de ge deeltelijke beslissing thans gevallen. De opnieuw vastgestelde wedstrijd tegen E.D.O. werd door Sportclub Haarlem met groot verschil gewonnen (161), waardoor de laatste plaats definitief bezet blijft door E.D.O.welk negental het volgende seizoen dus in de tweede klasse zal moeten uitkomen. Reeds in de eerste inning namen de Sportclub dames door enkele honksla- gen en fouten in het E.D.O.-veld een veilige 50 voorsprong. In de derde inning resulteerde een fout in een ho me-run van Tiny van Egmond en met drie honken bezet herhaalde de Sport club speelster deze prestatie, waardoor de Sportclub een grote 100 voorsprong verkreeg. Even leek het er op dat een opleving zou komen in de E.DO.-gelederen, toen In de volgende inning Corry v.d. Berg- Verdam eveneens door een home-run enkele clubgenoten over de thuisplaat kon brengen (10—3), doch Haralem taf de winstkansen niet uit handen, zo- at het einde kwam met een volkomen verdiende, maar wel geflatteerde zege (16—4). Behalve door uitstekend veldspel was de Sportclub bijzonder slagvaardig en niet minder dan twaalf honkslagen moest de E.D.O.-werpster laten passe ren. Ter gelegenheid van het vierde lustrum organiseert de jubilerende honkbalclub „Kinheim" een groot jubi- leum-tournooi voor junioren. Door diverse moeilijkheden bleek het de Wiesbaden Booster Club niet mo gelijk naar Haarlem te komen, zodat de plaats van dit team thans zal wor den ingenomen door TJ.W. uit Amster dam. De Indeling luidt: Poule A: T.I.W. (Amsterdam); Neptunus (otterdam); H.C.K. (Haarlem). Poule B: Sportclub Haarlem; De Ha- zenkamp (Nijmegen); Bloemendaal. Het toumooi wordt Zondag gehouden op de fraaie velden van het Kenne- merland lyceum te Overveen en begint reeds om tien uur des morgens. GEBOREN: z. v. W. van Kalken-van Mackelenbergz. v. S. M. IJzerman- Bekooij; z. v. W. Senten-van Beek; z. v. I. Buis-Buss: z. v. J. Vlegels-Kos; d. v. J. M. A. Steffers-Cohen; d. v. H. Stomps-Harthoorn; d. v. G, E. Baay- Castien; d. v. jkvr. C. D. van Olden- Quarles van Ufford; d. v. G. Jongens- Knook; d. v. G. W. Roselaar-Roth. GEHUWD: J. F. Klooster en J. A. M. de Mooij; A. Chr. Kees en M. W. F. Ja ger; R. Hein en H. van Sitter; G. A. W Nuyten en A. J. Goede. OVERLEDEN: J. Vredenduin, 76 j, Raafstraat; M. Valentijn, 67 j.. Brou wersplein; H. Zeilmaker-Bakker, 69 j., Lucas Meijerstraat; P. B. M. van Soest, 5 m., Zomervaart; M. H. Kelderman, 63 j., Twijnderslaan. Volgens de Officier van Justitie wer den de arrestaties in deze zaak oor spronkelijk verricht op grond van de verklaringen van Baden. De Officier geloofde echter dat de getuige door de Nederlanders was omgekocht om zijn getuigenis te wijzigen. Op die grond wilde hij een vervolging tegen Baden instellen, aldus de N. Y. Times (UP.) Zondag 14 Augustus nemen de Junio ren A en D van HBC deel aan het Lis- ser tournooi. De Junioren A. B en C gaan die zelfde dag naar het SJC-jubileumtour- nooi en Maandag 15 Augustus gaan ad- spiranten A, B en C eveneens naar het SJC-jubileumtoumooi. De vertrektijd voor alle elftallen is op beide dagen om 10.15 uur van het Raad huisplein. Advertentie En nu nog maar 3 NACHTJES SLAPEN Neem nu de laatste verrassingscouvertjes. Vandaag en morgen nog te verkrijgen bij Uw winkelier. Goedgek. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052. Adv. aangeboden door de AaBe Wollendekenfabrieken, Tilburg. De waarnemend president van de Haarlemse Rechtbank, mr. N. Reeling Brouwer, deed vanmorgen uitspraak in het kort geding tussen een tiental le den van de Haarlemse dierenbescher ming en het bestuur dier vereniging. Vóór 30 October zal een algemene le denvergadering moeten worden uitge schreven. Binnen 14 dagen moeten voorts alle leden inzage kunnen krijgen van de volledige ledenlijst. Voor iedere over treding tegen deze bepalingen is een dwangsom gesteld van vijftig gulden. De gedaagde partij, het bestuur vati de Haarlemse dierenbescherming, werd ten slotte veroordeeld tot het kosten van het geding, zijnde f 206,70. Bonn heeft nn 9 September als datum voor de reis van de West-Duitse bonds kanselier Adenauer naar Moskou geko zen, maar eist dat ook onderhandeld zal worden over de unificatie van Duits land en de terugkeer van krijgsgevan genen. De Duitse ambassadeur Vollrath von Maltzan heeft gistermiddag zijn opwach ting gemaakt bij de Sovjet-ambassadeur Sergej Winogradov en deze een nota overhandigd waarin de Russische uit nodiging voor dr. Adenauer geaccep teerd wordt en tevens de Duitse wen sen wat betreft de onderwerpen van gesprek kenbaar worden gemaakt. (U.P.) In de maand Juni werd, blijkens „Aanvoer en afzet", de maandelijkse publicatie van het bedrijfschap voor vis serijproducten, de haringvisserij op ruime schaal uitgeoefend. Meer dan 180 loggers namen aan de drijfnetvisserij deel en de vangstresultaten waren zeer goed. In tegenstelling tot in andere jaren was er eveneens een flinke hoe veelheid verse haring aan de markt. Het aanbod van zeevis was wel voldoende groot, hoewel de aanvoeren van platvis enigszins tegenvielen. De uitvoer van visserijproducten vertoonde over het algemeen een gunstig beeld. De zoute haringvisserij werd in de verslagmaand met gunstige resultaten uitgeoefend. De vangsten van de log gers, die van 31 Mei af met 80 in plaats van 60 netten mochten vissen, waren aanzienlijk groter dan in Juni 1954. Nu werden 90.718 kantjes maatjes en 11.342 kantjes volle haring aangevoerd, tegen resp. 49.033 en 1.507 kantjes in Juni 1954. Maar de gemiddelde prijs per kantje liep terug van f 52,68 in Juni 1954 tot f36,81 in Juni 1955. Drie trawlers met een motorsterkte van meer dan 500 P.K. namen aan de zoute haringvisserij deel. De resul taten waren over het algemeen slecht. Zij voerden in totaal 38 kantjes maat jesharing aan met een gemiddelde op brengst van f 57,46 tegen 46 kantjes en f 45,57 in Juni 1954. De kwaliteit van de aangevoerde ge zouten haring was over het algemeen goed. Ten aanzien van de prijs kan worden opgemerkt, dat voor de maatjes haring de laagste noteringen betrekking hadden op wat zwaarder gezouten ha ring, terwijl voor de groene haring ho gere prijzen werden betaald. De prijzen voor kleine maatjesharing schommel den tussen f 28 en f 278 per kantje en die voor grote maatjes tussen f29 en f 137 per kantje. De prijzen voor steur - haring variëerden van f 18 tot f 140. Ruim 5.900 kantjes behaalden de mini- mum-aanvoerprijzen niet en werden doorgeleverd aan de vismeel-industrie. Bovendien werden nog 10.398 kantjes voor vismeel bestemd binnen het kader van de 75% regeling. De uitvoer van gezouten haring be reikte met 2.314 ton voor een waarde van f 1.5 millioen practisch hetzelfde ni veau als in Juni 1954, toen de export- totalen respectievelijk waren 2.677 ton en f 1,7 millioen. West-Duitsland, dat een contingent van 1 millioen mark voor de invoer van gezouten haring be schikbaar had gesteld, was de grootste afnemer met 1.060 ton, gevolgd door België met 972 ton en Noorwegen met 114 ton. In tegenstelling tot andere jaren was er nu reeds in Juni een flinke hoeveel heid verse haring aan de markt. Door verschillende reders werd namelijk een gedeelte van de vangst niet gezouten om te voorkomen, dat in verband met de 75% regeling een bepaald percentage van de vangst naar de vismeel-industrie zou moeten worden afgevoerd. De aan voer van verse haring bedroeg 1.184 ton, waarvan 129 ton naar de vismeelindus- trie werd gedirigeerd. Door de viscon- serven-industrie werd een belangrijk deel van de aanvoer verwerkt. De ex port bereikte het totaal van 210 ton voor een waarde van f82.000. Afnemers waren België (73 ton) en W.-Duitsland (137 ton). In Juni 1954 vond vrijwel geen uitvoer van verse haring plaats. Aan de trawlvisserij op verse zee vis namen o.a. 20 trawlers, 48 loggers en 108 grote kotters deel. Wat de rond- vis betreft lagen de aanvoeren mst 1.703 ton uitgezonderd makreel op practisch hetzelfde niveau als in Juni 1954. De gemiddelde prijs liep op van f 0,41 tot f0,44 per kilo. Door de teleurstellende scholvangsten lag het totale aanbod van platvis echter op een aanzienlijk lager peil dan in Juni '54. Het liep terug van 1993 ton, ge middelde prijs f0,50 per kilo, tot 1647 ton, gemiddelde prijs f 0,90 per kilo. In Juni 1955 waren er zeer grote hoe veelheden makreel aan de markt, n.l. 3.076 ton met een gemiddelde prijs van f 0,24 per kg. Dit grote kwantum kon op 397 ton na voor menselijke consump tiedoeleinden worden afgezet. Vooral door de visconservenindustrie werden wederom grote hoeveelheden makreel verwerkt. De uitvoer bereikte met 303 ton een vrij hoog niveau. Schelvis wordt de laatste maanden in flinke hoeveelheden aangevoerd. De maand Juni vormde hierop geen uit zondering. De aanvoer bedroeg name lijk 864 ton met een prijs van f 0,17 tot f 1,17 per kg. De uitvoer was met 15 ton van weinig betekenis. De kabeljauw- aanvoeren waren met 412 ton bevredi gend. Ook thans waren voor de kabel jauw gunstige afzetmogelijkheden, zo wel in binnen- als buitenland. De ge middelde prijs bedroeg f 0,60 per kg. Ruim 72 ton kon worden uitgevoerd in hoofdzaak naar België. Juni 1955 gaf een flinke aanvoer van tong te zien, n.l. 471 ton. Zoals gewoon lijk bestonden voor deze vissoort zeer ruime export-mogelijkheden, waardoor de prijzen hoog bleven. Verzending vond o.m. plaats naar Italië, Frankrijk en Groot-Brittannië. De afslagprijzen be wogen zich tussen f 1,26 en f 3,50 per kg. Het aanbod van schol was met 869 ton aanmerkelijk geringer dan in Juni 1954, toen 1.214 ton aangevoerd werd. De prij zen bereikten een vrij bevredigend ni veau. De gemiddelde prijs liep op van f 0,34 tot f 0,43 per kg. De uitvoer van schol bedroeg 101 ton. Groot-Brittannië was de grootste afnemer. De export van zeevis bleef zich in Juni 1955 gunstig ontwikkelen. Volgens afgegeven uitvoermachtigingen bedroeg de uitvoer 881 ton voor een waarde van f 1,2 millioen. In de overeenkomstige maand van 1954 waren de export-totalen respectievelijk 711 ton en f 995.000. Af nemers waren België (341 ton), Groot- Brittannië (156 ton), Frankrijk (58 ton) en Italië (233 ton). Advertentie Vanavond om acht uur zal het „Nieu we Jeugd Toneel" onder leiding van Cruys Voorberg in het openluchttheater te Bloemendaal een opvoering geven van het bekende stuk van Pieter Lan- gendijk „Don Quichot op de Bruiloft van Kamacho". De voorstelling wordt geregisseerd door Luc Lu tz, de talent volle jonge acteur van de Haagse Co- medie en de speciale effecten worden verzorgd door Cruys Voorberg zelf. Niet minder dan 21 acteurs en actrices spelen in dit stuk mee. Ap Bronkhorst heeft voor deze voorstelling guitaarmu- ziek gecomponeerd, die door hem zelf wordt uitgevoerd. Jaap Flier van het Nederlands Ballet heeft de dansjes in gestudeerd. Het belooft al bij al een vrolijke avond te worden. Frankrijks topspeurder, commissaris Charles Chenevier, heeft gisteren Gustave Dominici, de zoon van de ter dood veroordeelde oude boer Gaston Dominici, een dramatisch verhoor afgenomen, tijdens hetwelk hij Gustave ervan beschuldigde te liegen en „alles van de moord op de DrummondS af te weten". Sir Jack Drummond, zijn echtgenote Lady Anne en hun elfjarig dochtertje Elizabeth werden in de nacht van de 5e Augustus 1952 op gruwe lijke wijze nabij de boerderij „Grande Terre" van de Dominici's vermoord. Na een zeer moeilijk onderzoek en een sensationeel proces, tijdens hetwelk Gaston Dominici, de „Leeuw van Lurs", en zijn zonen Gustave en Clovis elkaar herhaaldelijk tegenspraken, verklaringen herriepen en elkaar be schuldigden, werd de oude patriarch tenslotte als schuldig aan de drievou dige moord op de Drummonds ter dood veroordeeld. Wegens zijn hoge leef tijd werd deze straf echter in levenslang omgezet. Gaston zit nu zijn straf uit in de grimmige „Beaumettes"-gevangenis in Marseille. Maar de Franse publieke opinie en ook de justitie en politie toonden zich niet tevreden met deze gang van za ken. En daar men algemeen van gevoe len was, dat de oude Dominici niet al leen schuldig aan de moord is geweest, beval de rechter-commissaris onlangs, dat het onderzoek heropend diende te worden en hij belastte Chenevier met de uitvoering daarvan. Tien dagen geleden begaf Chenevier zich naar het gevangenishospitaal in Marseille, waar Gaston Dominici ver pleegd wordt. (Van een verslaggever) In een pension aan de Eerste Hel- mersstraat 101 te Amsterdam is van nacht half twee de 44-jarige kamer verhuurder H. G. dood in zijn fau teuil gevonden. De schedel van het slachtoffer was aan de voorzijde in geslagen. Zijn polsen waren gebon den en om zijn hals was een touw gesnoerd. De politie, welke door een der pensiongasten werd gealarmeerd, heeft onmiddellijk een onderzoek ge opend. De Officier van Justitie, mr. Aberson, heeft vanmorgen het per ceel aan de Eerste Helmersstraat be zocht. Ter plaatse is inmiddels ook gearriveerd drs. H. Witte van het Gerechtelijk Laboratorium in Den Haag. Er is nog geen verdachte ge arresteerd. Het slachtoffer had Vrijdagavond be zoek gehad van twee vrienden van een van zijn pensiongasten. In het pension, dat op de tweede en derde verdieping van het perceel is gelegen, verblijven, buiten de kamerverhuurder, nog vier Advertentie 5PAARNE 34 hoek Damsir. HAARLEM TEl.15Z5a De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 14 Aug. a.s. waargenomen door dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 38103 en dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster G. E. v.d. Hoek, Laan van Rozenburg 33, tel. 27805. Geopende apotheken: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. De parochianen van O.L. Vr. Hemel vaart worden er nog eens aan herin nerd, dat de solemnele Hoogmis tot in tentie van pastoor A. F. C. v. Noort des morgens te KWART OVER TIEN UUR wordt opgedragen. Advertentie HEDENAVOND BIJZONDERE OPENSTELLING MET KAARSLICHT VAN 20.15—22.30 UUR. personen. Om half elf waren de bezoe kers weggegaan, 's Nachts half twee keerde een der pensiongasten, naar huis terug. Toen hij op weg was naar zijn kamer zag hij in de kamer van de ver huurder nog licht branden. Bij het pas seren van de kamer riep hij hem van de trap af toe:.„hé, slaap jij nog niet?" Toen hij geen geluid vernam, open de hij de deur van de kamer. Tot zijn schrik zag hij het lichaam van de ka merverhuurder in een fauteuil. Een kleed van de divan was over hem heen geworpen. De pensiongast rende on middellijk naar boven en alarmeerde de beide andere gasten. De vierde be woner had nachtdienst en was dus niet thuis. Met zijn drieën gingen de bewoners naar de kamer. Zij haalden het kleed van het lichaam en zagen toen wat er gebeurd was. Bloed vloei de uit de wonde op het voorhoofd van het slachtoffer. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd. Het onderzoek wordt met grote voortvarendheid verricht. Reeds zijn de pensiongasten alsmede de twee gasten, die de avond bij G. hadden doorgebracht, gehoord. Gebleken is dat een geldkistje met f 70 van een der pensiongasten is verdwenen. Men tast echter in het duister of hier sprake is van roofmoord of doodslag. Als oefening en training voor de a.s. competitie zal de traditionele Fo- reholte-ronde voor de 12e. maal plaats vinden te Voorhout en wel op 14 Augus tus met de volgende voetbalwedstrij den, 12.30 uur Foreholte-S.J.C. (Noordwijk) 4.45 uur Teijlingen (Sassenheim Oran je-Groen (Leiden). 3.15 uur Verliezersronde. 4.30 uur Finale. Voor een firma te Heemstede wordt aan de Bleekersvaart aldaar een nieu we gramofoonplatenfabriek 8e"°uwd, met een productiecapaciteit van 50.000 platen per week. Niet alleen worden in Heemstede pla ten geperst van matrijzen, die in het buitenland van daar opgenomen mu ziekwerken werden gemaakt, maar ook van opnamen die in Nederland zelf zijn vervaardigd. 15 Augustus zal emeritus-pastoor H. Neetesom de dag herdenken, waarop hij 55 jaar geleden priester werd ge wijd. Ondanks zijn hoge leeftijd is hy nog zeer vitaal. GEBOREN; W. Warmerdam en C. Taverne, d.; A. G. Peperkoorn en E- M. v.d. Klashorst, z.; J. N. v. Asse- ma en A. A. Hoeker, z. OVERLEDEN: F. Kwarten-Schnei- der, 83 jr., Wipperplein 14; C. van der Putte-Rademaker, 70 jr., Wipperplein 14; J. S. Peters, 74 jr., Herenweg 126; M. P. Nahuijsen, 81 jr., Wipperplein 14. GETROUWD: H. A. Disselkoen en T. Mathot; J. Sangen en P. C. Roo- sen; F. J. Manden en A. M ter Horst; G. J. Bouwmeester en M. H. Kramer; K E. Grandia en G. Hinfelaar; J. H. H cker en C. S. M. Heemskerk; A. G. Dekker en J. M. W. Janus. Tijdens de ondervraging zou de boer „belangwekkende" gegevens verstrekt hebben, die „een nieuw licht" op de zaak wierpen, Een week geleden, precies drie jaar nadat de gruwelijke moordpartij had plaats gevonden, begaf Chenevier zich met zijn assistenten naar de plaats van het misdrijf, waar hij tijdens eenzelfde maanlichte nacht de toedracht van de moord reconstrueerde. Gisteren had in de aparte kamer van Chenevier op het politiebureau in Digne het meest sensationele verhoor plaats, waarbij de commissaris Gustave Domini ci o.a. toevoegde: „je houding bewijst, dat je de gehele waarheid over deze tragedie weet. Maar je liegt, omdat je iets ernstigs voor ons verborgen wilt houdeniets, dat je geweten geen rust laat". Het meest dramatische moment was wel, toen Gustave geconfronteerd werd met zijn broer Clovis en hun moeder, de oude boerin, die door haar man wel „la sardine" werd genoemd. Ook de vrouw van Gustave, Yvette, was hierbij tegenwoordig. Clovis hield tijdens de confrontatie vol, dat hij met Gustave over de moord gesproken had iets, wat Gustave hardnekkig bleef ontkennen. Tevoren was de breedgeschouderde boerenzoon reeds geconfronteerd met zijn vroegere boezemvriend, de spoor wegwerker Paul Maillet. Maillet her haalde tijdens de confrontatie opnieuw, dat Gustave hem kort na de nachtelijke moord gezegd had: „Het gillen en schreeuwen van de Britten deed mij de haren te berge rijzen". Gustave zelf verklaarde echter, dat hij zich slechts vaag kon herinneren, dat hij schoten had gehoord en een hond had horen blaffen. Tenslotte maakte Chenevier aan de confrontatie een einde. Hij stond brusk op en richtte zijn doordringende ogen op de zwaargebouwde boerenzoon, die onder zijn gebruinde huid lijkwit zag en die voor de eerste maal in de war scheen te zijn. Volgens de politie stot terde hij en zocht naar woorden. „Gustave Dominici, voor de laatste maal verzoek ik je te spreken. Houd op met liegen. Elk getuigenis, dat je hier aflegt, is formeel. Zij zullen later tegen je gebruikt worden. Je ontkent vast staande feiten. Gisteravond heb je een ernstige beschuldiging tegen een magis traat geuit. Besef goed, wat dit alles voor gevolgen voor je kan hebben". Gustave bleef echter onbeweeglijk staan en mompelde een paar onverstaan bare woorden. Toen, na een diepe stil te, zei hij met lijkbleek gelaat: „Mon sieur ie commissaire, u bent abuis.... ik weet niets". „Wel, dan zal ik het dossier aan de rechtbank moeten doorsturen waar men een beslissing zal nemen", zeide Chene vier kortaf. De commissaris, die tegenover Gustave bijtend scherp gesproken had, besloot tenslotte Gustave en zijn vrouw Yvette spoedig opnieuw te ondervragen en hen te confronteren met de jeugdige klein zoon van de oude Gaston, Roger Perrin. Het gerechtshof te Aix-en-Provence heeft vandaag gelast, dat het onderzoek in de Drummond-zaak voortgezet moet worden. Men nam dit besluit naar aan leiding van de bewering van Gusta dat hij niets afwist van twee,„?£ ten, die hij op 13 November 1953, gete kend had en waarin hij volSer\s f* P litie zijn vader ervan beschuldigd had de drievoudige moord bedreven te heb- C|rijdens het proces heeft Gustave de beschuldigingen tegen zijn vader inge trokken, terwijl zijn broer, Clovis, bij zijn vroeger afgelegde verklaringen bleef. n het Rembrandt-theater draait deze week een Wild West-film van het betere soort. Degenen, die het gen re kennen en ervan houden, weten wel, dat het verhaal er minder toe doet. Het gaat alles om de spanning en de felle situatie-schilderingen. Toch is in deze „Vera-Cruz" het verhaal ook interes sant: een goudschat, die door een aan tal toffe jongens moet worden wegge bracht in opdracht van de keizer van Mexico. Er is een onderkruiper tussen de jongens en dat wordt natuurlijk vech ten op leven en dood. Dat alles tenslotte goed komt, met name voor de zeer deugdzame Gary Cooper, die het goede beloond ziet, spreekt wel vanzelf. Voor 14-jarige en ouderen is „Vera Cruz" een boeiend divertissement. et duel op de zeebodem speelt zich af voor de Amerikaanse kuSt, waar men zich bezig houdt met het duiken naar sponsen. Het verhaal is niet geweldig. Het is ge baseerd op de tegenstelling tussen de Grieks-Amerikaanse en Engels-Ameri kaanse duikers die ieder hun eigen do mein hebben en dit met soms weinig scrupuleuze middelen verdedigen tegen elkaar. De gebruikelijke dosis liefde en haat vullen het geheel op. Het eigen lijke belang van de film ligt veel meer in de prachtige onderzee-opnamen en het belichten van het wel en wee van het sponsenduiken. Het documentaire gedeelte van de film, die in Roxy draait, is dan ook beslist van goed ge halte. Jammer, dat de makers het no dig hebben geoordeeld om de sensatie meer kans te geven dan nodig was, hetgeen dan ook de toelatingsleeftijd be perkt tot 14 jaar. Frans Hals vertoont na een uitge breid voorprogramma de film „Kouwe Drukte" met George Formby in de hoofdrol. Hier is hij ook weer de man, die door het toeval of zijn schuld in duizend en een moeilijkheden geraakt, maar zich er altijd weer weet uit te redden. Natuurlijk gaat dit ge paard met de dolste verwikkelingen, die de toeschouwers zeer zeker zullen vermaken. Ongetwijfeld zal deze ko mische film vele bezoekers naar dit theater trekken. Alle leeftijden. Zondagmorgen om half elf wordt het imposante, aangrijpende filmwerk „kin deren van Hiroshima" nogmaals ver toond. Toegang boven 21 jaar. Het is altijd opnieuw een verade ming om temidden van zoveel glamour-producten, waarnaar de vraag onuitputtelijk blijkt, eens een film te aanschouwen, die uitmunt door innemende primiviteit, gepaard aan een geraffineerd gebruik van zuiver fil mische middelen. Dat is bijvoorbeeld het geval met de oudere film van Char lie Chaplin, vrijwel de enige films van vroeger, die het in onze tijd blijven doen. „Modern Times", dat op het ogenblik in Luxor draait, is wel niet een hoogtepunt uit Chaplin's oeuvre, maar behoort nog net tot zijn „klassie ke periode". Het is opvallend, hoe de film, die da teert uit de dertiger jaren, in de ogen van de mensen van thans vooral wordt gezien als een humoristisch geval, zonder dat men volledig navoelt de aan klacht tegen de gemechaniseerde maat schappij, waaruit alle menselijkheid dreigde te verdwijnen. Daarom is het nu mogelijk „Modern Times" als een luchtig vacantieproduct te gaan zien. Maar een enkeling zal, gelukkig, gevoelig blijken voor de her innering aan de sociale wantoestanden uit de eerste dagen van het lopende band-systeem. Men zal dan tevens be merken, welk een meester Chaphn bij het uitbeelden van tragiek m klucht. Men zal lachend beseft droevig het eigenlijk was. Woensdag 17 Aug. zullen de Ver. Katholieke Dammers hun ledenverga- dering houden tijdens welke naast een financieel overzicht, ook de komende competitie zal worden besproken, als mede de bondscompetitie. Tevens zal de kampioensbeker worden uitgereikt. Van onderl. competitie 19541955 werden de volgende wedstrij den gespeeld: Th. KokJ. Lucas; P. Beelen—-J. Lucas; J. LucasG. Faaij en A. MastelingTh. Kok, al deze wedstrijden werden remise. De uitslag van het zomertournooi is dat D. Rump met 21 punten de eerste plaats heeft behaald. J. Kramer met 17 punten tweede en R. Kok met 11 punten derde. anny Kaye blijft nog een weeW in Haarlem, waar zijn bewonflj, raars (sters) hem in ,,Stuaj° kunnen zien als wondermens. zullen ongetwijfeld Danny nog *5 willen gadeslaan, maar dan moetelk" volgens de KFC minstens 14 jaar vr Tot en met Zondagavond draait Minerva" de prachtige natuui film „Het grote avontuur". w| schreven er reeds uitvoerig over en w mogen nu volstaan met deze film v» harte aan te bevelen. Iedereen kan e heen. In hetzelfde theater draait van» Maandag in de ochtenduren de beken de tekenfilm „Gulliver's reizen" en in de avonduren draait de film de dauw hangt komt er regen", die o KFC gekeurd heeft voor strikt volwas senen. Een pas afgezwaaid stel militairen raakt verzeild in de bonte wereL van zand en zaagsel en als f weet, dat een der ex-soldaten Jerry Le wis is, is het tegelijk duidelijk dat een openbaring van Amerikaanse noi sens op u wacht. Het is soms niet om öcllo r i i«m j T P' aan te zien, zo kinderlijk gaat deze wis te keer, maar een enkele h?a treft hij u wel eens met zijn tragism aK masker. Overigens, goedkoop verrnaa voor grote en kleine kinderen, vou iedereen in Palace. Kostelijker dan ooit is Fernandel zijn creatie van „De slaapw?' delaar", die deze week in Lid draait. Bijna een derde van de tiv wandelt de Franse komiek slaap, ma* bepaald onschuldige escapades ka mén zijn uitstapjes niet noemen. De ne le film door speurt hij naar de dief va een aantal sieraden totdat hij tot verbijsterende ontdekking komt, dat..-" Ook al kunt u de puntjes invullen, ajU moet u toch niet verzuimen dit proau g te gaan zien. In Lido voor boven veertien. FILMS PALACE: „3 Ring Circus", 14 jaar. TtjdC'' 4.15, 7 en 9.15 u. FRANS HALS: „Kouwe drukte", a. 1. letv den 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 1 9.15 uur. «-ij' LIDO: „De Slaapwandelaar 14 jaar. d'en 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Modern Times a. 1. Tijden 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MINERVA: Tot en met Zo.: „The Great A venture", a. 1. Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Ma. tot en met P" om 2.30 uur: „Gullivers reizen", a. 1. 8.15 uur: „Als de dauw hangt, komt regen". Strikt volw. REMBRANDT: „Vera Cruz", 14 jaar. Tydei 2, 4.15, 7 en 9.15 u. POXY„Duel op de zeebodem 14 ja*' Tijden Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.1'' 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do. 2.30, en 9.15 uur. STUDIO: „De wonderman" (geprol.), 14 Tijden 2.15, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 e" 9.15 uur. Zaterdag 13 Augustus Openluchttheater, Bloemendaal: „Dojj Quichot op de bruiloft van Kamancho doo het Nieuw Jeugdtoneel ö.l.v. cruys Voo bergh, 20 uur. nd 20__22 Stadhuis, Haarlem: Va£feëriek met kaar uur geopend. Ridderzaal sen verlicht. zondag »4 Augustus Openluchttheater» BloemendaalPianosp« doo? Emmy van Eden, 15 uur. concertgebouw: Concert door de Bayerij „he KapeUe en Plottergruppe „Edelweiss èn de Tanzgruppe „Almenrausch", 20 u' Maandag 15 Augustus Grote Kerk: Carillonspel van 1616.30 O» Dinsdag 16 Augustus Grote Kerk: Gratis orgelbespeling doof George Robert, van 20—21 uur. Concertgebouw: Beethovenavond door pianist Willem Andriessen, 20 uur. De Zondags-, avond en nachtdienst va» de Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26 tel. 13290, Centraal Apo theek voorh. Florijn, Grote Houtstraat tel. 10500—10502, H. Remmers Zoon. Kruisstraat 6, tel. 10354, NoorderapotheeB. Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. ziekenvervoer GGD Tëlef. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400. De Zondags-, avond- en nachtdienst va" de Bloemendaalse, Overveense en Sant" poortse apotheken wordt waargenomen door de Elswout Apotheek, Bloemendaalse' weg 341, tel. 16760, en de Santpoortse Apo theek Bloemendaalsestraatweg 145, tele foon K 2560—8249. TELEFOON 20552 SEPTEMBER NIEUWE CURSUS in patroon tekenen en naaien voor eigen gebruik. Opleiding examen Stichting Ned. Modevak als costumière, coupeuse en lerares. AANMELDEN LEERLINGEN DAGELIJKS Telefoon: 13658 17638 INSTITUUT „ERASMUS" Florastraat 13 (bü Florapark), Haarlem, Tel. 19953 Spreekuur dagelijks 7-8 of na telefonische afspraak Florastraat 13 (bü Florapark), Haarlem, Tel. 19953 SCHOOL- EN BEROEPSKEUZE. Ook voor ouderen. Spreekuur dagelijks 7-8 of na telefonische afspraak voor al uw transporten, klein en groot Ook naar en van alle plaatsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2