JAN VAN SCOREL IN UTRECHT Twee doden bij auto-ongeval Binnen 20 jaar atoomfusie voor vreedzaam gebruik Atoom-centrale in België? Daken van zes huizen door brand verwoest met melk meer mans De moderne bouwvereniging Bonnen sparen voor Lourdes Tussen neus en lippen SIT AMPHORA Strand op spoorweg emplacement RESA - HILVERSUM Prof. Bhabha te Genève: Waarnemer" uit China Reactor in Zwitserland Kardinaal Feltin verlaat ons land Bliksem slaat in boerderij Gratis reizen voor onbemiddelde zieken Jongetje verdronken Dodelijk ongeval PAGINA 5 Vervoer bij K.L.M. gestegen In eerste halfjaar 195S Mobiele colonnes OPLEIDINGSD'EPOT TE ARNHEM STAATSEXAMEN HBS en Cymn. Haagse brandweer voor zware taak MORGEN: 08.14 NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Hartelijk afscheid te Nijmegen Haags meisje in Keulen aangehouden fectiVf. SleCktS Half 20 e}' DOUWE EGBERTS JU LUI! H JU I W.lWWWffWm: pijptabak in plastic tabakszak! tabaksfabriek Advertentie J~^\ e Utrechtse meester Jan van Scorel (1495-1562) heeft voor de va- I derlandse schilderkunst vooral deze verdienst gehad, dat hij de voornaamste verworvenheden van de Italiaanse renaissance naar hier heeft overgebracht. In Rome en Venetië had hij gezien hoe de Ita lianen schilderden; hij is er vooral van Michelangelo en Rafaël diep onder de indruk gekomen. Van de Venetianen heeft hij geleerd de voornaamste figuren van een compositie een bijzonder reliëf te verlenen door ze op te stellen tegen een geprononceerde boom- of struikgroep. En inhet al gemeen zocht hij ruimte-werking te bereiken door de opsteling van scherfnen of coulissen, wat aan de landschappen met figuren iets toneel achtigs gaf. Maar wat door niemand zal worden aangevochten is zijn betekenis als portretschilder. Men kan dit alles bevestigd zien op de tot 30 October durende tentoonstellingdie in het Centraal Museum te Utrecht aan Jan van Scorel is gewijd. Men kan daar tevens zien, dat Maarten van Heemskerck, leerling van Van Scorel, zijn meester in vele opzichten overtreft. Hierboven drukken wij af een drieluik van Van Scorel uit Obervellach en hiernaast een zonnig detail, uit het vermaarde familieportret van Maarten van Heemskerck, afkomstig uit het museum te Kassei. Op het terrein van de Spoorwegen aan de Concordiastraat te Utrecht is een 15-jarige leerling van de Ambachts school, die tijdens zijn vacantie werk zaam was bij een firma te Zeist, door de achteruitrijdende vrachtauto van zijn tijdelijke werkgever tegen de muur aan gedrukt en gedood. Twee doden zijn te betreuren bij een auto-ongeval op de rijksweg Den BoschNijmegen. Onder de gemeente Schayk slipte Vrijdagavond een mili taire vrachtwagen, die uit de richting Den Bosch kwam. Het gevaarte, sloeg op de zijkant en kwam op de linker rijbaan te liggen, waar juist een per sonenauto uit de richting Nijmegen na derde. Deze auto geraakte in botsing met de militaire wagen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De twee inzit tenden van de personenauto werden op slag gedood. Het ene slachtoffer werd geïdentificeerd als de 50-jarige heer Israels uit Breda. Het andere slachtoffer is een 20-jarige jongeman uit Deventer, wiens identiteit nog niet bekend is. De vervoerscijfers van de K.L.M. over het eerste halfjaar van 1955 tonen over de gehele linie een stijging ten opzich te van dezelfde periode in 1954. Van Januari t/m Juni 1955, heeft de K.L.M. 327.700 passagiers vervoerd (eerste halfjaar 1954 313.500) in 28.400 (26.300) vlieguren werden 81.700.000 km afgelegd, (77.400.000). Het aantal passa giers-kilometers bedroeg 752.400.000 (704.800.000), de ton kmvracht 27.600.000 (22.100.000) en de tonkilometers post 4.350.000 (4.200.000). De tonkilometers- verkoop bedroeg in het eerste halfjaar van 1955 101.800.000 (v. j. 94.300.000). De staf van de mobiele colonnes, het jongste onderdeel van onze strijd krachten, is, zoals gemeld, gevestigd te Vught. Het opleidingsdepot zal, naar wjj vernemen, voorlopig worden onder gebracht in het kamp Golflinks bü Arn hem, in afwachting van het gereed komen van de legerplaats bij Schaars- bergen. Advertentie De kortste e vooraeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) De geleerden op de internationale conferentie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie te Genève hebben zich gisteren in gespecialiseerde groe pen o.a. bezig gehouden met de toepas sing van radio-activiteit in de medische wetenschap. De afgevaardigden kregen een indruk van de mogelijkheden om door toepassing van de radio-activiteit nieuw inzicht te verwerven omtrent deels reeds bekende processen. Drie Braziliaanse geleerden vertelden over het kweken van radio-actieve muskie ten met het doel om het gedrag van de ze insecten, van wie een deel de mala ria overbrengt, na te gaan. Men is in Brazilië al tot de slotsom gekomen, dat sommige muskieten afstanden van meer dan 800 km afleggen. Intussen heeft de Indische professor Homi Bhab ha nog eens het zijne gezegd over de po gingen om de energie, die vrijkomt bij atoomfusie, in te schakelen voor vreed zaam gebruik. De schatting, die hij bü de opening van de conferentie maakte, n.I. dat dit probleem over twintig jaar opgelost zou zün, was door Amerikaan se en Britse geleerden van tamelijk sceptische commentaren voorzien. Prof. Bhabha drukte zich nu nog sterker uit. „Twintig jaar is een conservatieve schatting", zei hij. Hij had niet de indruk, dat de geleer den bij hun onderzoek in die richting al le medewerking genoten. Bhabha zei niet met zoveel woorden, dat de belem meringen te wijten zün aan militaire restricties, maar wel stelde hij in het algemeen voor om .de proefnemingen met de waterstofbom (waarbij het pro ces van de atoomfusie in ongebreidelde vorm wordt voltrokken) voorlopig stop te zetten, totdat meer bekend zou zün over de gevolgen van de atoomfusie. Gisteren is in Genève ook een geleer de uit communistisch China aangeko men, die de conferentie in zün kwaliteit van lid van de communistische ..we reldfederatie van wetenschappelüke werkers" zal büwonen. Zijn naam is Toe Sjang Wang en hij is door de V.N. toegelaten als „waarnemer". Op de conferentie is gisteren meege deeld, dat Amerikaanse geleerden na de atoombomproef boven Eniwetok in 1952 onder leiding van prof. Seaborg een onderzoek hebben ingesteld naar de radio-actieve afvalproducten. Zü hebben daarbü drie nieuwe, z.g. synthetische elementen ontdekt. De hoeveelheid van deze elementen, die geïsoleerd kon worden, is uiterst ge ring. De nieuwe elementen, resp. de nummers 99, 100 en 101, zün genoemd (Van onze Haagse redactie) Een schade van 25.000 is Vrijdag avond ontstaan bü een hevige uitslaan de brand op de Winterweg in Den Haag, waarbij de daken van een blok van zes huizen door het snel om zich heen gry- pende vuur werden verwoest. De oor zaak van deze catastrophe moet weer eens worden gezocht in het beruchte afbrandapparaat va neen schilder, die hier Vrijdagmiddag aan het werk is ge weest. De brand is omstreeks half zes ont staan. Er waren maar liefst zes stra len voor nodig om het vuur te bedwin gen. Eerst om kwart voor acht kon de brandweer, die met drie autospuiten, een ladderwagen en een materiaalwagen was uitgerukt, naar de kazernes terug keren. Het bovenste deel van de zes daken, bestaande uit mastiek en hout, is vol komen verwoest. Door het betondak dat zich onder deze laag bevindt, liepen de huizen zelf geen brandschade op. De waterschade is echter aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij deze ernstige brand niet voorgedaan. De schade wordt door de verzekering gedekt naar beroemde geleerden. Het eerste heet officieel Einsteinium (afkorting E) naar prof. Albert Einstein, het tweede Fermium naar de Italiaans- Amerikaanse prof. Enrico Fermi en het derde Endelevium naar de Russi sche pionier op het gebied van de scheikunde, de in 1907 overleden prof. Dimitri Endeleyev. Prof. Fermi is van deze drie de enige, die nog voor zün dood in kennis kon worden gesteld van het plan om hem aldus te eren. De Zwitserse dr. Zunti maakte giste ren bekend, dat zijn land binnenkort een reactor zal bezitten, die daar is ont worpen en vervaardigd. De reactor zal te züner tüd te Würenlingen bij Zurich worden opgesteld. In afwachting van de nieuwe reactor komt in Würenlingen de reactor, die Zwitserland van Ameri ka heeft gekocht en die thans in Genève wordt tentoongesteld. Er zün in Genève meer zaken gedaan. De Britse „General Electric" heeft meegedeeld van twee Europese landen opdracht te hebben gekregen tot het bouwen van atoomkrachteentrales. De ze centrales moeten van hetzelfde type zijn als die, welke de British Electric thans bouwt te Springfield nabij Pres ton in Lancashire. Een van de twee op drachtgevende landen zou, zo verneemt AFP, België zyn. Amerikaanse deskundigen hebben gis teren bekend gemaakt, dat de Ameri kaanse plaats Arco in Idaho, die 1200 inwoners telt, op 17 Juli j.l. gedurende een uur verlacht is geweest door electri- citeit afkomstig van een experimentele atoomkrachtcentrale van het nationale laboratorium van Argonne. Dit was de eerste proef van die aard in de Ver. Staten. De energie was opgewekt door middel van een atoomreactor van een actor", waarbü vvater door staven ura nium wordt verhit en de verkregen stoom direct wordt gebruikt voor aan drijving van een generator van 3500 ki lowatt. (AFP-ANP-Reuter-UP) De gewone jaarlijkse collecte van Katholiek Thuisfront neemt zulk een enorme vlucht, dat de elf tehuizen, die voor de verpakking van het col lectemateriaal zijn ingeschakeld niet in staat zijn, ondanks de meest intense arbeid, om aan alle aanvragen te vol doen. De telefonische aanvragen op het Secretariaat van Nationaal Katholiek Thuisfront moeten steeds beantwoord worden met: we hebben niets meer. Dit is des te meer verwonderlijk, om dat bij deze collecte geen prijzen zün te winnen. Katholiek Thuisfront deelt slechts legpuzzletjes uit. Bij goed in elkaar passen wachten wel voor een 20.000 weldoeners een aardige attractie, die te samen een mooie cultuurdaad van Katholiek Thuisfront tegenover zijn weldoeners betekenen. Deze aan de collectedag voorafgaan de immense belangstelling doet de ver wachting wettigen dat de collecte 08.14 van morgen Katholiek Thuisfront in staat zal stellen een gedeelte van het plan van f 460.000.—, voor de bouw, de inventaris en de schulddelging van Militaire Tehuizen, te realiseren. Indien iedere kerkganger morgen vooral aandacht schenkt aan de om vang van zijn gift, dan zullen tien duizenden militairen in Nederland een stapje dichter bü een goed functione rende en zo noodzakelijke geestelijke verzorging zijn. Publico tie Nedertond» Zutvelbureou, Grovenbogc (Vervolg van pag. V Juist de herdenking van zulk een lustrum kan aanleiding zijn tot overweging van de vraag of onze hedendaagse bouwverenigingen nog ge heel beantwoorden aan hun oo:rsipron- kelijke opzet. We hebben de laatste jaren verscheidene pogingen gezien om tot een werkelijke vernieuwing en mo dernisering van taakopvatting en uit voering te geraken. We hebben er be grip voor, dat deze modernisering in zeer ernstige mate wordt afgeremd, door de situatie waarin onze woning markt verkeert. Een aanvankelijk na- oorlogs tekort van meer dan 300.000 woningen deed het zwaartepunt van de verantwoordelijkheid voor de volks huisvesting zodanig naar de overheid verschuiven, dat de bouwverenigingen zelf op de achtergrond geraakten. En bij vele overheidsinstanties begon als devies te gelden: wat er komt is niet zo belangrijk, als er maar zo snel mo gelijk, zoveel mogelijk woningen ko men. De gevolgen van deze politiek laten zich thans reeds gelden. Het aantal verhuizingen is ontstellend groot. Eik jong gezin moet er rekening mee hou den, althans wanneer zich een enigs zins normale gezinsontwikkeling ver toont, dat het binnen, laten we zeggen, 15 jaar, drie huizen heeft bewoond. Vroeger was het begrip arbeidersbuurt synoniem met het begrip achterbuurt. Tengevolge van het feit dat elk jotjS gezin blij is met een dak, onverschil lig welke ruimte dit dak overwelfd, een gezonde differentiatie van huur- ö®rs ontstaan in de nieuwe wijken, daardoor voorlopig buurtvorming m ongunstige zin wel zal worden voor komen. Voorlopig, want velen, ook on- *?er de arbeiders, zijn nu reeds van dat bepaalde wijken die de npn „dodend eentonig" verdie- tnt 'hA rtiid wel moeten degraderen tot derde rangs woonwijk. haai-5 strikf At00 dat de overheid in Sin hct wonS volksvijand nummer tien' a twintig jaar een uftersT gewich" tige taak zal behouden. Maar of dit nu ook moet betekenen, dat die over heid zoveel mogelijk zelf de wonin gen moet bouwen en het particulier initiatief zodanig rnoet blijven binden als tot op het ogenblik het geval is is een geheel andere vraag. Momen teel ligt het initiatief van de bouwver enigingen aan banden t.a.z. van huur prijs, onderhoudskosten, woningvolume, woningtype, beheerskosten en voor niet minder dan 75 voor de keuze van de bewoners. Dit werkt vanzelfspre kend dodend op de persoonlijke verant woordelijkheidszin van hen die meer dan vijftig iaar lang getoond hebben op een waardige wijze deze verant woordelijkheid te kunnen dragen. We menen dat hier ook de oorzaak is gele gen van een achterblijven m een her nieuwde instelling op de zich wijzi gende omstandigheden en opvattingen an de woningbouwverenigingen. v leeft in de kringen zowel van v Katholiek Instituut voor Volkshuis- «ttng als van het neutrale instituut >?kloende zin voor deze vernieuwing. aar men kan de vleugels niet uit- zoals men dat verkiest. Al te veinig worden met name de bouw- otenigingen gekend in het projecte- van uitbreidingsplannen en stads planning in het algemeen. Het rapport, onlangs uitgebracht door het bestuur «de Nationale Woningraad over de i le van de bouwverenigingen, geeft rio ™0jS t?1 van mogelijkheden over modernisering van de taak dezer oeilzame instituten. We zouden de stu- van, dit rapport dringend willen epn !?elen bij onze woningverenigin- misschien nog meer bij onze Twpprfi?Cv0S en bij de fractie van de naai ,vL mer' want hier moet natio- het ons vl^ w0u6n' En daarbÜ moet Port te wpiT hart dat ook dit rap- ken naar onX aandacht heeft geschon- stuk van het Pimenm® aan het vraag- kader van bel ff" W.°ningbezit- In het het verwerven v=pr0 ng-Past geheel en van een eigen woning. bouwvereniging1' t0t d® ta3k V3n de langrijk deel Van de be~ op een krarhn volkshuisvesting «an te pakket doelbewuste wijze Gisterenmiddag is kardinaal Feltin, die als voorzitter van de Pax Chritti Beweging het Pax Christi Congres te Nijmegen heeft bijgewoond, per trein van Nijmegen naar Parijs vertrokken. De auto's van de kardinaal en de au toriteiten kwamen, geëscorteerd door motorpolitie, het tweede perron op rij den, waar de trein in de richting Roo- zendaal gereed stond voor het vertrek. Op het perron nam Zijne Eminentie af scheid van mgr. Alfrink, van de burge meester van Nümegen, van de zeer- eerw. heer C. van Dijck, deken van Nij megen en gastheer van de kardinaal en van chauffeur Jacobs, die hem deze week ter beschikking was gesteld door de gemeente Nijmegen. Vlak voor het vertrek van de trein kwam een groep routiers uit het dio cees van de kardinaal met een ,,Le vigneron monta sa vigne" van hun bis schop afscheid nemen. Vanuit het raampje van zün coupé bleef de kardi naal zün Nederlandse vrienden nog lang nawuiven. (Van onze correspondent) r,cT^0?o „0e„n met zware regenval ge paard gaand onweer, dat Vrijdagmid- aap "fV°H w?ten Zuid-°ost-Brabant woedde, is de bliksem ingeslagen in de boerdery van landbouwer C. Jaspers te Milheeze. De boerderp brandde geheel af, de landbouwmventaris alsmede hooi- en rogge-oogst gingen verloren. Enkele honderden meters verder werd een roggemijt door het hemelvuur ge troffen. Ook deze werd geheel vernield. De 18-jarige Alida C. L., die onlangs uit 's Gravenhage was vertrokken zon der adres achter te laten bij haar xa- milie, is te Keulen aangehouden, zij zal dezer dagen aan de Nederlandse po litie worden overgegeven. Als zuster Els van Rijckevorsel uit Vught over Lourdes begint te praten, is ze nog niet uitgepraat. Al meer dan vijf en twintig keer heeft ze als verpleegster deelgenomen aan de Nationale Lourdes- bedevaart en ieder jaar helpt ze ook in de Piscine. Ze weet dus waarover ze spreekt. „Lourdes geeft voor leder mens iets. Voor sommigen genezing, maar voor zo heel veel meer mensen troost, moed, berusting, dankbaarheid en offervaar digheid. Vorig jaar was er een jong meisje mee, dat ongeneeslük was ver klaard. Na de bedevaart zei ze me: „Zuster, nu hoeft u niet meer voor mijn genezing te bidden." Jong en in de fleur van haar leven had ze in Lourdes geleerd te berusten." Het is geen wonder, dat iemand, die Lourdes zo heeft leren kennen, die ge zien heeft wat Lourdes kan betekenen voor^ zieken en moedelozen, er naar streeft steeds meer mensen dat geluk te geven. Toen ze hoorde van de sue- Maagkwaal.... medegedeeld op een con- Dezer dagen werd te Bres van het Duitse ge- Indianapolis de 25-jarige nootschap voor wettelijke werkloze saxophonist Luie en sociale geneeskunde te Priest gearresteerd op de Bonn. Nuchtere chauffeurs voorlopige beschuldiging, zagen alle geparkeerde dat hy de staatswet betref- auto's, degenen, die onder jende verdovende midde- de invloed van alcohol len overtreden had Het bewijsmateriaal had hi i echter ingeslikt. Priest was door twee detecti ves benaderd, om ma- rijuana-sigaretten voor hen te kopen. Op het laat ste ogenblik had Priest argwaan gekregen en twee sigaretten, die hij verkeerden, zagen er slechts een op de twee. Het genootschap nam een resolutie aan, waarin men zich uitsprak voor stren gere drinkbeperkingen ten aanzien van motorrijders dan ten opzichte van autobestuurders, omdat net stuur van een motor bij zich had, zonder meer tien- tot twintigmaal zo opgegeten.De politie Bev°eliger is als dat van maakte daarop aanstal ten zijn maag leeg te pompen, maar daartegen verzette Priest zich he vig zich er óp beroepend, dat zulks een aantasting zou betekenen van de grondwettelijke rechten. Het maag-uitpompen ging toen niet door. een auto en het remver- Niet dubbel, maar half Spijkerbed Een Braziliaanse fakir, Adekino Joao Silva, die b<;r°epsnaam Silki voert, heeft naar zijn zeg gen een nieuw wereldre- 09 *nnSten Bevestigd door 99 dagen op een spijker bed te vertoeven, zonder ook maar iets te eten nt Onder de invloed van te drinken. Silva, die met alcohol gaat men niet een gewicht van 84 kilo dubbel zien, maar slechts op zijn matras van klink- half. Dat is geconstateerd nagels dook, verloor tij- bij proefnemingen met dens zijn „kuur" chauffeurs, die met een snelheid van 75 kilometer langs een weg reden, waar om de vijf meter een auto geparkeerd stond, aldus is maar liefst 30 kilo. Byverdienste Geallieerde militairen hebben van 1951 tot 1954 in Duitsland rond 43 mil- ïioen sloffen sigaretten op de zwarte markt gebracht, aldus een mededeling van de West-Duitse douane. Een flink deel van die zwarte handel werd be dreven door Noorse bezet tingstroepen, die hun sol dij niet in Marken uitbe taald krijgen, en door Bel gische militairen, aldus dezelfde douane. De No ren betaalden de zaken, die zij zich wilden ver schaffen, met sigaretten. Gedurende het laatste jaar is de zwarte handel met geallieerde militairen sterk teruggelopen. Meer melk De Britse Jantjes zijn nog even straffe drinkers als altijd, maar hun voor keuren zijn aanmerkelijk onschuldiger geworden. Uit een onderzoek van de Naafi de instelling, die de cantines bij de strijd krachten verzorgt is ge bleken, dat de omzet van alcoholica nog slechts vijf procent van de jaaromzet van verleden jaar be droeg. Vijftig jaar geleden bedroeg dit percentage nog 95. Er wordt daaren tegen meer melk meer dan ooit het geval is ge weest aan de marine gesleten. cesvolle actie van de Utrechtse kellner Jan Kuyper voor bonnenreizen naar Davos, dacht ze: „Waarom niet ook bon nen voor zieken naar Lourdes?" Ze plaatste een artikeltje in een plaatselyk blad en direct daarop begonnen de bon nen binnen te stromen. Soms komen de Hoboca-bonnen met hele pakken ge lijk, soms brengt iemand een of twee bonnetjes ter waarde van enkele meters. Ze worden in de Taaistraat 53 te Vught met evenveel enthousiasme ontvangen. Zuster Van Rijckevorsel heeft de school jeugd bewerkt, die nu ook meespaart. „Dag Hoboca-juf", roepen de kinderen soms als ze haar op straat zien. Soms gaan de zendingen vergezeld van ontroerende briefjes. Een vrouwtje schreef, dat ze al lang de bonnen had gespaard, omdat ze zo graag een keer naar Eindhoven wilde. „Sinds ik uw artikeltje gelezen heb, heb ik geen rust meer," schreef ze. „Hier hebt u ze voor een arme zieke." Zuster Van Rijckevorsel vertelde dit aan een verslaggever, die het in zijn krant vermeldde. Een paar dagen later kwam er weer een brief met bonnen. De gever schreef, dat hy vaak met de auto naar Eindhoven moest en als de Zuster nu het adres van dat vrouwtje wilde opgeven, kon ze wel eens mee rijden. Alle Hoboca-bonnen zijn welkom of ze nu recht geven op 150 meter reizen of op 3 km. Dank zij deze spaaractie immers konden met de bedevaart, die zo juist is teruggekeerd, vier onvermo gende zieken mee naar het genadeoord. Daarom is het jammer, als er bonnen verloren, gaan. In tal van zaken geeft men de Hoboca-bonnen cadeau bij aan koop van een bejaald geldbedrag. Vaak laten de koopsters de bonnen achter. „Wat doe je met die paar meter reizen?" is dan de reactie. Zuster Van Rijckevorsel doet er een heleboel mee, omdat al die meters aan elkaar ten slotte telkens de 2800 km vormen, die een gratis reis voor een arme zieke naar Lourdes uitmaken. Daarom was ze ook zo enthousiast over de zaak, die een grote bus op de toon bank plaatste met het opschrift: „Ho- boca-reisbonnen voor arme zieken naar Lourdes." De tientallen bonnen, die an ders weg geweest zouden zijn, vonden nu een van de mooiste bestemmingen, die ze konden krijgen. De vijfjarige B. Gouweleeuw, wonen de aan het Zuideinde te Delft, is tijdens het spelen op schuiten in de Schie in het water gevallen en tussen een schuit en de wal geraakt. Terwijl de politie dregde en verscheidene personen zich te water hadden begeven, slaagde de vader van het jongetje er in het drenke- lingetje met een schippershaak aan de wal te brengen. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. Advertentie is een zachte pijptabak, samenge steld uit de fijnste tabakssoorten, geïmporteerd uit de beste tabaksgebieden ter wereld en gefabriceerd met de ervAring en vak* kennis van meer dan twee eeuwen. Laatst een dagje aan het strand geweest. Daartoe overigens gedwongen door de omstandigheden: want vrijwillig overschrijd ik de blanke top der duinen nim mer. U heeft wellicht al begrepen dat het de liefde was, die mij het offer deed brengen. Maar dat neemt niet weg, dat ik het strand en strand- genoegens blijf verachten. Om te be-1 ginnen stuit het mij tegen de borst, I dat ik mijn vrije-tijdsbesteding met al te veel mensen moet delen. Met z'n tweeën een dagje uit kan een verruk king wezen, maar als er honderden, om niet te zeggen duizenden mensen meelopen is voor mij de aardigheid er af. Daar komt dan nog bij dat aan het strand niet écht geluierd wordt. In feite is het zo, dat het zogenaamde strandluieren bepaald zware arbeid is. Wat mij betreft althans, ik lever er op het stand altijd het ene gevecht na het andere. Óp de eerste plaats tegen de zon. die ik min, maar tot welke ik toch wel graag een zekere afstand in acht neem. Ik houd er niet van de zon bij wijze van spreken in mijn zak te hebben Bovendien, er wórdt nergens door zovelen zo luidruchtig niets gedaan als aan het strand. Niets doen vind ik heerlijk, ook dat er niets gedaan wordt, maar men moet er niet zo mee te koop lo pen. Maar de zee dan, zult u zeggen, daar is dan toch altijd nog de zee. Welnu, ik heb óók iets tegen de zee; zy veroorzaakt het strand. Deze zachte en geurige tabak wordt volledig gegarandeerd. EGBERTS KONINKLIJKE Joure (Fj*.)vHJttccht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5